agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1341Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2015, 15:21   #61
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
İsmail Kuzucu'dan "Beyaz Patlıcan"

Verimli, yetiştirdiğim diğer patlıcanlara göre sert etli, dayanıklı bir çeşit.

Name:  DSC_1874.jpg
Views: 1270
Size:  42.5 KB

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 15:27   #62
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Bahcedenn'den "Edirne Patlıcanı"

Bendekilerin çoğu böyle kısa formlu. Zaten pek uzamayan bir çeşit sanırım. Az daha uzasın diye beklediklerim rengini değiştirip tohuma kaçmaya başlayınca beklemekten vazgeçtim

Name:  DSC_1873.jpg
Views: 923
Size:  68.1 KB

Eski 05-09-2015, 14:15   #63
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Hanımeli'den gelen "Burdur Yerli Domates"in diğerlerinden farklılık gösteren bireyinin en ilginç özelliği patates yapraklı oluşu. Bu bitki ilk gerçek yapraklarını çıkardığı anda dikkatimi çekmişti. Ayrı bir yere aldım, diğerlerinden ayrı yetiştirdim ve meyve dahil her türlü özelliği belirginleşene kadar da burada paylaşmadım. Şimdi üzerinde yorum yapabileceğimiz kadar şekli şemali belli.

Patates yapraklı oluşu dışında, tohumu gönderilmiş olan "Burdur Yerli Domates" bitkilerinden farklılık gösteren diğer yanları, sırık bir çeşit oluşu ve farklı meyve formları. Yine de özellikle ilgilenmemin nedeni patates yapraklı oluşu

Tabii onu farklı olarak göstermem, tohumların başka bir çeşitten karışmış olma ihtimalini hesaba katmadığımdan oluyor. Eğer öyleyse bu çeşidin bilgilerini merak ediyorum. Sayın Hanımeli'ye konuyla ilgili bizi aydınlatması için birazdan bir özel mesaj atarım. Bir de, Hanımeli'den tohum alan arkadaşlarda benzer bir bitki görüldü mü?

Bu arada kesinlikle "Heybetli"nin tohumları karışmış değil. Zaten ondan da farklı görünüyorlar. Daha ince uzun bir halleri ve farklı meyve formları var.

Merhaba sn taslı bahce. Cok ilginc gercekten tohumlari ozellikle Kendim birbir ayiklayip hazirladim. Ama yine burdurdan gelen baska tohumlarimda vardı kendim için ayirrirken araya karismis olabilir. Cinsi konusunda bilgim yok yalniz tum tohumlar anactir,cok yilliktir, hibrit degildir. Sizede degisiklik olmus. Umarim sisteminizi bozmamistir. Tadida guzeldir umarim.

Taşlıbahçe beğendi.
hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 11:58   #64
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli Mesajı Göster
Merhaba sn taslı bahce. Cok ilginc gercekten tohumlari ozellikle Kendim birbir ayiklayip hazirladim. Ama yine burdurdan gelen baska tohumlarimda vardı kendim için ayirrirken araya karismis olabilir. Cinsi konusunda bilgim yok yalniz tum tohumlar anactir,cok yilliktir, hibrit degildir. Sizede degisiklik olmus. Umarim sisteminizi bozmamistir. Tadida guzeldir umarim.
Yok yok, bozmadı sistemimizi; sürprizler hoşumuza gidiyor

Bu arada, yine Burdur Yerli domateste birbirinden farklı iki tip meyve daha var. Biri kırmızı, diğeri pembe bir çeşit.

Pembe olanı bu sıralar 1 kg'ı geçen meyveler veriyor ve formu da bendeki diğer çok iri pembelere ve kırmızılara nispeten düzgünce, üstelik verimli, hastalık filan da görülmedi. Önümüzdeki yıl bilhassa pembe olanı ana çeşitlerden biri olarak çoğaltmaya karar verdim.

Sizin tohum aldığınız domatesler pembe miydi, kırmızı mıydı?

Patates yapraklı olan da çok verimli çıktı. önümüzdeki yıl izole bir ortam da tekrar yetiştireceğiz; bakalım aynı özellikleri -yaprakların şekli dahil- gösterebilecekler mi(?) Birkaç nesil aynı özelliklerini sürdürebilirse standartlaşmış yeni bir çeşidimiz olabilir

Aşağıdaki fotoğrafta bu pembelerden en irisi görülüyor; 1.150 gr.

Name:  DSC_2003.jpg
Views: 860
Size:  45.6 KB

Eski 09-09-2015, 21:10   #65
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Heyyamola'dan "Arnavut Biberi"

İlk meyvelerde sorunlar çıkmıştı, uçlarında veya alt kısımlarında bozulmalar, çürümeler vardı. Sonra kayboldu.

Üzerindeki dokularla birlikte kendine münhasır bir biber tipi. Etli oluşu, tadı, aroması, acısı... Acı biberi seven herkes için ayrı bir yer edineceğini sanıyorum.

Çoktandır topluyoruz. Bitkiler bir metre boyu geçti, uzamaya devam ediyorlar, bir buçuğa az kaldı. Tek sorun dalların meyveleri taşımakta zorlanması

Name:  DSC_2012.jpg
Views: 827
Size:  72.8 KB

Eski 09-09-2015, 23:05   #66
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@Taşlıbahçe, arnavut biberler benimde sizin dediğiniz gibi ilk çıkanlar çürüdü, bozuldu. ancak halen kızaran bir tane yok daha. Birkaç tane sararan gördüm. Bozulduğu için mi sararıyor yoksa kızarmaya mı çalışıyor çözemedim. Benimkiler 1 m. boyda değil halen.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 13:16   #67
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@Taşlıbahçe, arnavut biberler benimde sizin dediğiniz gibi ilk çıkanlar çürüdü, bozuldu. ancak halen kızaran bir tane yok daha. Birkaç tane sararan gördüm. Bozulduğu için mi sararıyor yoksa kızarmaya mı çalışıyor çözemedim. Benimkiler 1 m. boyda değil halen.
Bozulduğu için sararıyor. Sulamayı düzenli, belki daha sık yapmanızı öneririm. etli biberler diğerlerinden daha fazla su ve besin ihtiyacı duyuyorlar sanırım. bendeki diğer etli biberlerde de benzer sorunlarla karşılaştım. Zamanında besin ve su takviyesi sorunu çözüyor. En azından burada öyle oldu.

aleydi, TCM, telato ve 2 kişi beğendi.
Eski 12-09-2015, 22:23   #68
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

"Ana Tohum" projesinden Mollaköy kavunu bir sürpriz yapmış; umudu kesmiştik oysa. Merakla olgunlaşmasını bekliyoruz...

Name:  DSC_1869.jpg
Views: 920
Size:  60.9 KB

Eski 14-09-2015, 20:30   #69
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Meyvelitepe'den "San Marzano"

Gördüğüm en susuz domates. Kurutmalık olarak harika. Buna karşılık paylaşım etkinliğinde Meyvelitepe'nin de bahsettiği gibi çiçek burnu çürüklüğüne hassasiyeti var. Ama, bu kadarını beklemiyordum. Sorunsuz yetiştirenler var mı merak ediyorum.

Birkaç kez kalsiyumlu bir çözeltiyi yapraklardan da verdim; sulamayı bu yatakta daha sık ve düzenli yaptım. Her şeye rağmen meyvelerin yaklaşık yarısında bu sıkıntı halen var. Halen diyorum çünkü bu problem bazı çeşitlerde ilk meyvelerde görüldükten sonra yok oldu; bu hariç.

Aşağıdaki meyveler sorunsuz olanlara örnekler. Hepsi böyle olsa ne güzel olurdu

"San Marzano"yla ilgili sıkıntımı anlatmıştım alıntılanan mesajda. Bir gözlemimi aktararak tamamlamak istedim. Geçtiğimiz gün bir arkadaşım ziyarete geldi (Ağaçlar netten Çiroz olarak tanıyanlar vardır) ve San Marzanoların çiçek burnu çürüklüğüne hassasiyetini konuşurken bendeki sorunsuz yetişen bitkilerin diğerlerine göre daha az güneş ışığına maruz kaldığını söylediğimde o da aynı deneyimi yaşadığını, bir ağacın yarı gölgesinde kalanlarda bu problemin görülmediğini anlattı İstanbul'da.

Bu durumda tüm gün güneş ışığının en azından yaşadığımız iklimde rahatsızlığı tetiklediğini söyleyebiliriz belki. Ve belki Meyvelitepe'nin sorun yaşamamasını da kuzey yamaçta oluşlarına ve bize göre daha serin bir coğrafi bölgede bulunuşlarına bağlayabiliriz(?).

Benzer deneyimleri olanlar -veya olmayanlar- domates yetiştirmeyle ilgili bölümde bunları paylaşırlarsa sevinirim...

kerkenez ve Resulgur beğendi.
Eski 14-09-2015, 20:40   #70
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Dunya guzeli Benim cogalttigim tohumun cok kaliteli oldugunu soyleyemem ama siz (ve diger uyeler) cogalttiktan sonra ilerleyen yillarda verime de bakariz. Verim konusunda, kaliteli tohumla daha iyi bir degerlendirme yapabiliriz.

Alıntı:
"Ana Tohum" projesinden Mollaköy kavunu bir sürpriz yapmış; umudu kesmiştik oysa. Merakla olgunlaşmasını bekliyoruz...

Eklenti 574776

Taşlıbahçe beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 20:45   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
SAYIN Birnefestoprak ve Taşlıbahçe. Sebze meyve türünü tanıyan, zevkleri için değişik türler yetiştirmeyi deneyen 84-72-56 yaşlarında üç kişi ile konuştum. Tümü damak tatları gelişmiş (gerçi Koyulhisar'lıların tümü öyle) insanlar. hiçbiri bu domatesi eskiden bilmiyor. Şu anda en gençleri İstanbul'da marketten aldığı siyah domatesin tohumlarından üretim yapıyor. Saygılar.

alaoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 21:08   #72
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ilgilendiginiz icin cok tesekkurler. Bahsettiginiz kisilerin hepsi Koyulhisarli mi? Benim fikrim de cesidin Koyulhisar'la ya da Sivas'la bir ilgisinin bulunmadigi yonunde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaoğlu Mesajı Göster
SAYIN Birnefestoprak ve Taşlıbahçe. Sebze meyve türünü tanıyan, zevkleri için değişik türler yetiştirmeyi deneyen 84-72-56 yaşlarında üç kişi ile konuştum. Tümü damak tatları gelişmiş (gerçi Koyulhisar'lıların tümü öyle) insanlar. hiçbiri bu domatesi eskiden bilmiyor. Şu anda en gençleri İstanbul'da marketten aldığı siyah domatesin tohumlarından üretim yapıyor. Saygılar.

Eski 15-09-2015, 21:24   #73
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaoğlu Mesajı Göster
Çok teşekkürler; uzun zamandır beklenen cevap geldi (her ne kadar buraya ait olmasını gönülden istesek de). Nihayetinde bu kara domatesin adının değişme vakti de geldi sanırım. Ne dersiniz Birnefestoprak; bu yersiz yurtsuz domatese bir isim vermeli mi yeniden?

Resulgur beğendi.
Eski 15-09-2015, 21:41   #74
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda zaten adi vardir ama hangisi oldugunu bilemeyecegiz Yoresiyle ve hikayesiyle yurtdisinda cok bilinen bir cesit olduguna eminim. Buyuk ihtimalle Black from Tula olabilir. Black Krim de olabilirdi ama meyve agirligi bakimindan iri meyveli gozukmedigi icin onu eliyorum.

Yurtdisinda dolasimda olan 300'den fazla koyu renkli domates var. Bunlarin cok azinin tohumu (bir elin parmaklarini gecmez) ya bir iki sirket araciligiyla Turkiye'de satisa sunuluyor ya da "yerel tohum" olarak dagitilip sanki o yoreye aitmis gibi dagitiliyor (bu ikincisi, tohum tasnifinde buyuk sorun yaratiyor).

Alıntı:
Çok teşekkürler; uzun zamandır beklenen cevap geldi (her ne kadar buraya ait olmasını gönülden istesek de). Nihayetinde bu kara domatesin adının değişme vakti de geldi sanırım. Ne dersiniz Birnefestoprak; bu yersiz yurtsuz domatese bir isim vermeli mi yeniden?

Eski 15-09-2015, 22:34   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
Evet hepsi Koyulhisar'da yaşıyor. Eşimin annesi, halası ve sadece kışları İstanbul'da geçiren bir akrabaları. Akraba bayanın İstanbul'da marketten aldığı siyah domatesin çekirdeklerinden fide üretip memleketinde bahçesinde yetiştirmesi ayrıca ilginç geldi bana.

alaoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 22:52   #76
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Aslinda zaten adi vardir ama hangisi oldugunu bilemeyecegiz Yoresiyle ve hikayesiyle yurtdisinda cok bilinen bir cesit olduguna eminim. Buyuk ihtimalle Black from Tula olabilir. Black Krim de olabilirdi ama meyve agirligi bakimindan iri meyveli gozukmedigi icin onu eliyorum.

Yurtdisinda dolasimda olan 300'den fazla koyu renkli domates var. Bunlarin cok azinin tohumu (bir elin parmaklarini gecmez) ya bir iki sirket araciligiyla Turkiye'de satisa sunuluyor ya da "yerel tohum" olarak dagitilip sanki o yoreye aitmis gibi dagitiliyor (bu ikincisi, tohum tasnifinde buyuk sorun yaratiyor).

Black from Tula bu yıl yetiştirdiğim bir çeşit ama onunla rengi dışında bir benzerliği yok. Boy, şekil, tat, etin kıvamı ve çatlama hassaslığıyla ondan farklılık gösteriyor. Bu yıl etkinlikte paylaşmayı düşündüğüm için ve artık bu yanlış ismi kullanmak istemediğim için, ne olmalı, ne demeli, bir şey demeli mi? emin değilim...

Öncelikle Türkiye'de dağıtımı olan siyah domatesleri bir incelemekte fayda var, iyisi mi önce bu işi, arkasından diğer siyahları inceleyerek birşeyler yakalayabiliyor muyum bir bakayım

Resulgur beğendi.
Eski 15-09-2015, 23:18   #77
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Meyve agirligi icin bir aralik (aralikla birlikte meyveler genelde ne kadar agirliktaysa gr olarak o deger) verebilir misiniz? Bir de catlama her meyvede var mi (bunu cevaplarken yagis durumunu da dusunun lutfen; eger yagmurlu donemde catladilarsa onu bileyim)? Bir de lezzet daha cok tatli mi asidik mi yoksa bu ikisinin karisimi mi? Bunlardan yola cikarak listeyi daraltabiliriz.

Eski 16-09-2015, 09:40   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Taşlıbahçe,
15.08.2015 günü bahçedeki domatesi toplamaya yetemedik. Ürün o kadar bol ve güzeldi. Bir hafta sonra gittiğimde bir sepet ürün çıkmadı. Sulamada sorun söz konusu değildi, güneşin alnı kabağında hepsi, güneş aynı güneş. Tek neden var olağandışı bir sıcak yaşandı o hafta. Bu sıcak meyveyi de bozdu ürünlerin kalitesini de. Zeytin dibinde az güneş alan bir kaç fideden alınan ürün lezzet yönünden güneş altındakileri tutmuyor. Ben şöyle düşünüyorum, olağanüstü sıcak olan bir kaç günde domatesi kollayacak bir yol bulmalı yoksa güneş ürünü ve fideyi yakıyor.

Taşlıbahçe beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2015, 19:39   #79
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Son Heybetli

Adına yakışır son heybetli. Havaların serinlemesiyle iri meyvelerde büyük artış var. 20 gr daha olsaydı 1 kg diyebilecektik, olmadı, 980 gr. da kaldı

Name:  DSC_2222.jpg
Views: 755
Size:  59.2 KB

Eski 14-10-2015, 20:38   #80
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ilk hasattan son hasada ne kadar sure gecti acaba?

Eski 14-10-2015, 21:58   #81
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Ilk hasattan son hasada ne kadar sure gecti acaba?
İlk hasat 19 Temmuz. Son hasat iki hafta sonra domatesleri söktüğümde olacak; daha yeni yeni kızaran veya henüz yeşil meyveler var.

Son heybetli derken gerçekten "heybetli" olan son meyve demek istedim çünkü bahsettiğim ve bitki üzerinde olan diğer meyveler bu kadar irileşmeyecek gibi görünüyor.

Bitkiden ne zamana kadar meyve alabileceğimizi merak ediyorsanız bir kökü sökmeden bırakır ve gözlemlerim. Sökme nedenime gelince; geçen yıl domateslerde aralık ayında dahi ürün aldım ama tatlarda bozulma var; genel olarak bitkilerin yeşil aksamında da öyle ve yatakları kış sebzelerine veya örtücülere açmak daha uygun görünüyor.

İki hafta sonra tüm domates çeşitleri için bitki başına ortalama verimleri de öğrenmiş olacağım. Tüm hasat süreci boyunca her çeşidin hasadını ayrı ayrı not aldım. Altlarındaki toprak, sulama biçimi ve miktarı vb. ; kısacası tüm yetiştirme koşulları aynı olduğundan bu veriler sağlıklı bir fikir verebilir.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 15-10-2015 saat 16:16 Neden: ek
Eski 15-10-2015, 21:55   #82
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Meyvelitepe'den gelen Barbunya, içi dışı bir güzellikte

Name:  DSC_2055 - Kopya.jpg
Views: 685
Size:  71.3 KB

Eski 14-01-2016, 21:55   #83
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Geçtiğimiz sezon neredeyse yetiştirdiğimiz her sebzenin hasadında ağırlıklarını da not aldık ve sezon sonu bitki sayısına bölerek ortalama verimlerine baktık.

En tutarlı ve son meyveye kadar disiplinli davrandıklarımız ise domatesler oldu. 25 farklı çeşit yetiştirdiysek de aşağıda hepsini değil, hem geçtiğimiz yılın etkinliğinden bize gelen, hem de etkinlikten gelmeyen ama bu yıl etkinlikte paylaşmış olduğumuz domates çeşitlerinin bitki başına ortalama verimlerini veriyorum.

Tüm çeşitler aynı çimlenme takvimine sahip olup aynı şekilde hazırlanmış yataklarda, aynı sulama yöntemi ve miktarına ve diğer beslenme yöntemlerine sahiptiler.

Bu veriler genel geçer sayılamazsa da en azından kendi bölgemiz için dikkate alınabilecek bir veri sayılabilir. Bizde görece az meyve veren bir çeşit başka bir iklimde şaşırtabilir veya tam tersi. Tabii ki miktar her şey değil, ayrı konu.

Özellikle sezon başında çiçek burnu çürüklüğü görülen meyveler ve sezon sonu yeşil kalan meyveler tartıma girmediğinden ortalamaya pozitif etkileri olmadı. Bu durum da kısmi olarak yine iklim ve bölgeyle ilişkilendirilebilir.

Name:  DSC_2318.jpg
Views: 634
Size:  43.2 KB

Bitki başına ortalama verimler:

Alakır etlisi (köpek Hayası) : 8140 gr.

Black From Tula : 3125 gr

Burdur Yerli Domates : 15.900 gr.

Burdur Yerli Domates(Patates yapraklı) : 10.850 gr. (Tek bir birey olduğundan ortalama sayılmaz)

Bursa Dağlı Kırmızı :12.000 gr

Cherokee Purple : 3083 gr

Çizgili İstanbul : 2850 gr

Heybetli : 8825 gr

Rouge d'Irak : 4422 gr

Siyah Koyulhisar (Kara domat olarak paylaşıma eklemiştim) : 3957 gr

gilan, Lonicera, pria ve 13 kişi beğendi.
Eski 15-01-2016, 13:49   #84
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Burdur Yerli Domates : 15.900 gr.

Bursa Dağlı Kırmızı :12.000 gr

Burdur Yerli Domates(Patates yapraklı) : 10.850 gr. (Tek bir birey olduğundan ortalama sayılmaz)

Heybetli : 8825 gr

Alakır etlisi (köpek Hayası) : 8140 gr.

En iyi çalışmalardan birini yapmış oldunuz. Ne zamandır en verimli ve tad olarak iyi domatesin ne olduğunu bilmek istiyordum. Keşke hepimiz bu şekilde istatiski bilgi çıkarabilseydik.

Bizim yerli domateslerle benzerlik gösterdiği için en verimli ilk üç tohumu istemeyi unutmuşuz. Aslında benim verim olarak merak ettiğim tat olarak beğendiğim üç domates tohumunu size gelen tohumlar arasında göndermeyi düşünüyordum. Eşit şartlarda verim ve lezzetlerini bir de siz test edersiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 19:31   #85
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Teşekkürler sayın Muda

Buradaki liste aslında çok daha uzundu ama yalnızca paylaşım etkinliğiyle ilintili olanları verdim. Lezzet, verim ve hastalıklara dayanıklılık söz konusu olduğundaysa bizim ilk üçümüz Alakır Etlisi, Heybetli ve Bursa dağlı Kırmızı oldu Zaman içinde ilk üçte değişiklikler olabilir.

Önümüzdeki yıl çeşit sayısını domateslerde on ikiye düşürüyoruz ki çok sevdiklerimize daha fazla yer verebilelim. Sonrasında da her yıl yeni birkaç çeşit denemeye devam ederiz herhalde. Tohum paylaşım etkinliğine ise önümüzdeki yıl yalnızca paylaşımcı olarak katılmaya karar verdik ki zaten elimizdeki tohumları deneyimleyerek eritebilmemiz birkaç yılımızı alacak gibi görünüyor...

gilan, Muda, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 16-01-2016, 07:31   #86
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ortalamalari vermissiniz. Fide sayilari asagi yukari nedir acaba? Bir de Cherokee Purple'a sasirdim dogrusu. Daha iyi bir performans beklerdim ondan...

Heybetli bir pembe domates icin oldukca iyi verim vermis, sevindim. Tat/verim acisindan cok mutlu eden bir cesit bu.

Burdur domatesinin de verimi cok iyiymis. 15 kg verim oldukca iyi. Buna sira geldiginde bakalim bizde nasil sonuc verecek...

Taşlıbahçe, gilan ve TCM beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 16-01-2016 saat 16:05
Eski 16-01-2016, 15:18   #87
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Ortalamalari vermissiniz. Fide sayilari asagi yukari nedir acaba? Bir de Cherokee Purple'a sasirdim dogrusu. Daha iyi bir performans beklerdim ondan...

Heybetli bir pembe domates icin oldukca iyi verim vermis, sevindim. Tat/verim acisindan cok mutlu eden bir cesit bu.

Burdur domatesi de verim cok iyiymis. 15 kg verim oldukca iyi. Buna sira geldiginde bakalim bizde nasil sonuc verecek...

Alakır etlisi (köpek Hayası) : 10 kök. Bu çeşitte yanlış ağırlık verdim. İki birey doğal olarak hibritlenmiş ve farklı meyve yapısına sahiptiler, onların ağırlığını ayrıca almıştım ancak İlk dikim krokisine bakıp bölme yaptığımdan 10'a değil de 12'ye bölmüşüm yanlışlıkla. Bu durumda ortalama 9080 gr'a çıktı.

Black From Tula : 6 kök

Burdur Yerli Domates : pembe çıkan bitkinin ortalamasını vermiştim yalnızca iki kök. İki kök de kırmızı çıktı; onlar ortalamada 8200 gr'da kaldı. Patates yapraklı çıkan ise tek birey olduğundan o bireyin meyve ağırlığını verdim.

Bursa Dağlı Kırmızı :12 kök

Cherokee Purple : 6 kök. Sezon ortasına kadar meyvelerde çiçek burnu çürüklüğü görüldü. Bu meyveler dahil edilmediği için sizi şaşırtmış olabilir.

Çizgili İstanbul : 6 kök. Bu çeşitte de, serin havalarda diğer çoğu çeşit sorunsuzca meyve verirken ciddi yarılmalar oldu ve olgunlaşamadılar. Onlar da ortalamaya dahil edilmedi.

Heybetli : 8 kök Yukarıda, Alakır etlisindekine benzer bir hata var. Hatırlarsanız bu çeşitte iki bodur bitki çıkmıştı. Çiçek açıp durdular ancak ağustos ortasına kadar halen meyve vermediler. Ben de sökmüştüm. Onlar da meyve vermedikleri halde bölme işlemine girmişler aynı nedenle. Doğru sonuç 9928.

Rouge d'Irak : 8 kök

Siyah Koyulhisar (Kara domat olarak paylaşıma eklemiştim) : 8 kök

Eski 16-01-2016, 17:04   #88
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:

Burdur domatesinin de verimi cok iyiymis. 15 kg verim oldukca iyi. Buna sira geldiginde bakalim bizde nasil sonuc verecek...
O halde sizin pakede Burdur yerli domatesin pembe olaninin(yukarida fotografi olan) tohumlarini da ekliyorum, patates yaprakli olani eklemistim zaten

Eski 25-07-2016, 22:24   #89
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Bu yıl rüzgarlardan dolayı sıkıntılıyız. Bir de hortum afeti eklendi; hortum aşağıda, denizdeydi ama fırtınası her yanı dağıttı. Hemen işe koyulduğumuzdan bahçenin o harap halini fotoğraflayamadım ki içimden de gelmedi. Şu an bazı bitkilerde kayıplarla, gecikmelerle de olsa her şey yolunda sayılır. Bir de yeni kedimiz çok zarar yaptı. Tohumdan ektiğim pek çok bitkiyi henüz çıkmamışlarken veya çok küçüklerken telef etti.

Etkinlikten gelen her tohumu ekemedik. Özellikle izolasyon mesafelerini elden geldiğince sağlamaya çalışınca yaptığımız planlamada gördük ki bir çok çeşide yer yok. Bu nedenle önümüzdeki etkinliğe özellikle beklediğim üç çeşit tohumun talebi dışında yalnızca paylaşımcı olarak katılacağız.

Velhasıl, bu yıl yine birbirinden güzel bitkilerin tohumlarını elden geldiğince paylaşacağız.

İlk olarak "Ana Tohum" projesinden "Mollaköy (Mollakendi)" kavunuyla başlayalım. İkinci yılımız. Bu yıl verim iyi. Bol bol paylaşırız.

Name:  DSC_2849.jpg
Views: 729
Size:  51.6 KB

Name:  DSC_2850.jpg
Views: 701
Size:  60.7 KB

Eski 25-07-2016, 22:30   #90
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Yine "Ana Tohum" projesinden "Et Sarı, Tohum Al" Merakla beklediğimiz bir karpuz. İyi gidiyorlar. 8 kök ektik. Şu an için çoğu bitkide bir, birkaçında da iki meyve var.

Name:  DSC_2852.jpg
Views: 369
Size:  51.6 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024