agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (http://www.agaclar.net/forum/2019-2020-tohum-paylasim-etkinligi/)
-   -   Kargo gönderenler yazışmaları (http://www.agaclar.net/forum/2019-2020-tohum-paylasim-etkinligi/43783.htm)

dongyul 03-02-2020 10:35

Kargo gönderenler yazışmaları

Merhaba arkadaşlar benim naçizane fikrim sadece kargo takip no ve kargo firmaları paylaşılsa daha iyi olacakmış gibime geliyor.

Çünkü kargo paketlerinin fotoğraflarını paylaştığınızda ad soyad adres telefon gibi bilgiler çıkıyor yani sanal ortamda bu tarz bilgilerin paylaşımı sanki yanlış bir yerlerde kullanılabilir gibime geliyor.

dikkat edilse sanki daha iyi olur.

TCM 03-02-2020 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1581258)
Merhaba arkadaşlar benim naçizane fikrim sadece kargo takip no ve kargo firmaları paylaşılsa daha iyi olacakmış gibime geliyor.

Çünkü kargo paketlerinin fotoğraflarını paylaştığınızda ad soyad adres telefon gibi bilgiler çıkıyor yani sanal ortamda bu tarz bilgilerin paylaşımı sanki yanlış bir yerlerde kullanılabilir gibime geliyor.

dikkat edilse sanki daha iyi olur.

Barkod görüntüleri özellikle :(

Hakan DAG 05-02-2020 11:18

Kargo gönderenler yazışmaları

Kargom ulaşmış.Çok mutlu oldum.Bir an takvimi unutmuşum tohum benden talebinde bulunan arkadaşları mağdur edecektim.Neyseki Sn. Meyvelitepe telefon ederek bana ulaştı ve tohum taleplerim ve benden tohum talep edenler etkilenmedi.Kendisine teşekkür ediyorum.

hobiciakvarist 05-02-2020 11:19

PTT ile gönderenlere bir sorum var: görevli size içeriğini sordu mu ve sordu ise siz ne cevap verdiniz?

Bu sabah ben göndermek için ptt şübesine gittim, görevli içeriğini sordu: "tohum" dedim. Ne tohumu dedi, fasulye dedim. Açtı, inceledi, tohum göndermek yasal mı emin değilim bunu amirime bildirmek ve değilse tutanak tutmak zorundayım dedi. Fotoğraf çekti tohumların. Ben de vazgeçtim göndermekten dedim, bu sefer de vermedi tohumları, neden vazgeçiyorsunuz diye. Dedim birkaç eksik vardı onları alıp oyle göndereceğim, tamam siz getirin eksikleri burdan göndeririz o arada ben de gerekli tahkikatları gerçekleştireceğim dedi... Ne yapacağım bilemedim. Böyle bir şey yapmaya hakları var mı PTT görevlilerin, gönderime el koyabilir mi? Bilgili forumdaşlarımızdan bilgi ve yardım (ne yapmalıyım) bekliyorum lütfen...

ciminli 05-02-2020 12:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1581391)
PTT ile gönderenlere bir sorum var: görevli size içeriğini sordu mu ve sordu ise siz ne cevap verdiniz?

Bu sabah ben göndermek için ptt şübesine gittim, görevli içeriğini sordu: "tohum" dedim. Ne tohumu dedi, fasulye dedim. Açtı, inceledi, tohum göndermek yasal mı emin değilim bunu amirime bildirmek ve değilse tutanak tutmak zorundayım dedi. Fotoğraf çekti tohumların. Ben de vazgeçtim göndermekten dedim, bu sefer de vermedi tohumları, neden vazgeçiyorsunuz diye. Dedim birkaç eksik vardı onları alıp oyle göndereceğim, tamam siz getirin eksikleri burdan göndeririz o arada ben de gerekli tahkikatları gerçekleştireceğim dedi... Ne yapacağım bilemedim. Böyle bir şey yapmaya hakları var mı PTT görevlilerin, gönderime el koyabilir mi? Bilgili forumdaşlarımızdan bilgi ve yardım (ne yapmalıyım) bekliyorum lütfen...

Bende PTT kargo ile gönderdim. Ne olduğunu sordu. Tohum dedim ama sizinki gibi bir problem yaşamadım, kabul ettiler.

TCM 05-02-2020 12:49

@ hobiciakvarist, şu ana kadar aras ve yurtiçi ile pek çok kez tohum-fide aldım ve gönderdim. Gönderirken de sorduklarında 'tohum' dedim. 'ahaa yakaladık şimdi' diye zıplayan olmadı. Yurt dışı gönderilerde sıkıntı olabilir endemik türlerin kaçırılması vs. açısından ama. PTT kargonun kendi protokolü içerisinde 'tohum gönderilmez' diye bir şey göremedim. Resmi - özel kurumlar arasında düzgün standartları olan kurumlarımız çok az, olanların da zaten elemanları habersiz olan bitenden. Herkes kafasına göre takılıyor. Size de böyle biri denk gelmiş diye düşünüyorum. Hepsini tek tek açıp baktırsanız iyiymiş aslında. Trafik polisi yolun ortasından geçen ablaya sormuş 'hemşerim nereye gidiyoon' diye. Kadın da cevap vermiş' kaynımgile gidiyom sene ne' o hesap...

https://kms.kaysis.gov.tr/(X(1)S(0os...ookieSupport=1

istcallst 05-02-2020 13:15

Alıntı:

Bana da sordular, tohum dedim. Paketti açmadılar ve başka soru sormadılar.

bahcedenn 05-02-2020 13:32

Alıntı:

Yanlış yapmışsınız. Keşke tutanak tutalım, teslim aldığınız tohum çeşitlerini ve adetlerini lütfen tek tek sayın, yazın ve öyle teslim alın. Bana da ne kadar ne teslim aldığınızı gösterir bi evrak verirseniz tohumlarımı seve seve bırakabilirim deseydiniz.

pares 05-02-2020 13:35

Alıntı:

Ben onlar sormadan tohum olduğunu söyledim tamam dedi bakmayacakmısınız diye sordum büyük olan paketlere bakıyoruz dedi görevli, hatta bugün Muğla ve Antalyaya çiçek soğanı ve çiçek tohumu gönderdim sadece içinde ne var diye sordular bakmadılar

AkisSoftware 05-02-2020 13:55

Alıntı:

Kargo içeriğini elbette soracaklar fakat el koyamazlar. Ortalığı bir birine katın bağırın çağırın. Başka bir şubeye gidip tekrar gönderebilirsiniz. Bunun yasal bir sıkıntısı yok....

hobiciakvarist 05-02-2020 14:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1581397)
@ hobiciakvarist, şu ana kadar aras ve yurtiçi ile pek çok kez tohum-fide aldım ve gönderdim. Gönderirken de sorduklarında 'tohum' dedim. 'ahaa yakaladık şimdi' diye zıplayan olmadı. Yurt dışı gönderilerde sıkıntı olabilir endemik türlerin kaçırılması vs. açısından ama. PTT kargonun kendi protokolü içerisinde 'tohum gönderilmez' diye bir şey göremedim. Resmi - özel kurumlar arasında düzgün standartları olan kurumlarımız çok az, olanların da zaten elemanları habersiz olan bitenden. Herkes kafasına göre takılıyor. Size de böyle biri denk gelmiş diye düşünüyorum. Hepsini tek tek açıp baktırsanız iyiymiş aslında. Trafik polisi yolun ortasından geçen ablaya sormuş 'hemşerim nereye gidiyoon' diye. Kadın da cevap vermiş' kaynımgile gidiyom sene ne' o hesap...

https://kms.kaysis.gov.tr/(X(1)S(0os...ookieSupport=1

@TCM çok teşekkür ederim link için. Hemen "yasaklı maddeler madde 39." çıktı alıp koşuyorum kapanmadan, umarım yetişirim ve ikna ederim. yAsaklı maddelerde listelenmiyor sonuçta tohum, ki zaten fasulye tohumları.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1581397)
Hepsini tek tek açıp baktırsanız iyiymiş aslında."

Aslında açıp baktı çıkarttı zarfından, hatta zarf keserek açtı yani... :eek: bir de yeni zarf götürmem gerek, hatırlattığınız iyi oldu.

hobiciakvarist 05-02-2020 14:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1581402)
Yanlış yapmışsınız. Keşke tutanak tutalım, teslim aldığınız tohum çeşitlerini ve adetlerini lütfen tek tek sayın, yazın ve öyle teslim alın. Bana da ne kadar ne teslim aldığınızı gösterir bi evrak verirseniz tohumlarımı seve seve bırakabilirim deseydiniz.

Sayın bahcedenn, bilgi için teşekkür ederim. Umarım bir daha olmaz ama olursa bu şekilde yaparım eğer doğru olanı bu ise.

hobiciakvarist 05-02-2020 14:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1581404)
Kargo içeriğini elbette soracaklar fakat el koyamazlar. Ortalığı bir birine katın bağırın çağırın. Başka bir şubeye gidip tekrar gönderebilirsiniz. Bunun yasal bir sıkıntısı yok....

Çıktıları aldım, zarf arıyorum olmadı yoldan kırtasiyeden alacağım, bundan sonra bağır çağğır veya bahcedenn dediği gibi yaptıracağım. Teşekkür ederim herkese.

WindWild 05-02-2020 14:11

Polise şikayet edin değerli gönderime el koydular diye. Bu ptt memurları kendilerini herhalde polis veya gümrük muhafaza falan zannediyorlar. Eğer kargolanacak şeyden şüphe ediyorlarsa yapabilecekleri tek şey polis çağırıp onların el koymasını sağlamaktır. Kendileri evet paketi inceleyebilirler ama alıkoyamazlar. İnceleme yaparlarken de gönderinin içeriğinde sadece belirtilen şey var mı yok mu ona bakabilirler. Bilirkişi değiller ki içeriğindeki tohumların ne tohumu olduğuna kanaat getirebilsinler. Kaldı ki atıyorum afyon bitkisi veya hint keneviri bitkisi bile göndermek isterseniz gönderebilirsiniz suç değildir.. El koyup rehin alarak suç işlemişler.

bahcedenn 05-02-2020 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1581406)
Sayın bahcedenn, bilgi için teşekkür ederim. Umarım bir daha olmaz ama olursa bu şekilde yaparım eğer doğru olanı bu ise.

Hayır, doğru olanı o değil zaten. Kimsenin sizin tohumlarınıza el koyma gibi bir hakkı olamaz ve el koyamazlar. Yaptıkları işgüzarlık sadece. Ama böyle saçma salak bir şey diyebiliyorlarsa bizim de öyle bir şey dememiz lazım ki olmayan beyinlerinin kısa devre yapıp tohumlarınızı geri versinler. :p:p

Defalarca yurtdışına tohum gönderdim. İçinde ne olduğunu sorduklarında tohum olduğunu söylüyorum. En fazla beyan ettiriyorlar. Ya da hiçbir şey yapmadan öylece teslim alıyorlar.

mertan 05-02-2020 17:10

Benim eşim teslim etti kargoyu. Hiç birşey sormamışlar hemen almışlar.

Üçcin 05-02-2020 17:27

Alıntı:

Eğer mektup formatında göndermeye çalışırken olmuşsa;tohum gönderisi galiba yasak fakat içinde tohum olduğu zannı vermeyecek şekilde gönderilirse görevlinin insiyatifine kalmış denilebilir.

Portakal Rengi 06-02-2020 07:49

Alıntı:

Aynı durumda olmamakla birlikte, benzer bir olay başıma geldi. PTT kargonun internet sitesinden şikayet ettim. Bir gün sonra müdür dahil peşime düştüler, afedersiniz diye.
PTT görevlisinin engellemek, alıkoymak gibi bir yetkisi yok. Gönderiyi kabul etmese amenna. Yanlış adam yanlış yerde. Şikayet edin. Tohum satmıyoruz, ticaret yapmıyoruz. Fatura da gerekmiyor.

akmon 07-02-2020 18:50

Kargoladığım tohumların varmış olmasına çok sevindim. Acemilik edip takip numarası almamıştım. Lojistik merkezindeki gönüllülere kolay gelsin.

meeteine 07-02-2020 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 1581536)
Tohumlar paketlendi, kargo gonderildi ama kaegosu ulasanlar arasinda isim goremedim. Umarim sorun olmamistir

Kargosu ulaşanların listesi yayınlandı mı?

Selma_321 08-02-2020 04:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meeteine (Mesaj 1581538)

Evet yayınlanıyor...

AkisSoftware 08-02-2020 05:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 1581536)
Tohumlar paketlendi, kargo gonderildi ama kaegosu ulasanlar arasinda isim goremedim. Umarim sorun olmamistir

Takip numarasi varsa kontrol edilebilir. En kotu geri doner ama vakit iyice daraldi. Belki bir kac gun ek sure verebilir yonetim. Sonucta iklim olarak daha epey vakit var

AkisSoftware 08-02-2020 05:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meeteine (Mesaj 1581538)

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/43772.htm

Sizinki ulasmis gorunuyor sayin meeteine

hobiciakvarist 08-02-2020 22:08

Ben bu PTT nasıl işliyor anlamadım. Cuma sabahı varmış üsküdara, ama dağıtıma çıkartmamışlar. Günde tek defa mı dağıtıma çıkıyorlar, bir sabah bir öğlen değil mi? Cumartesi de çalışmıyorlar sanırım, çünkü Cumartesi de dağıtıma çıkmamış.... Bu mantığın değişmesi lazım, o kadar özelleştiler güya...

Gönderi Hareketleri
Tarih ve Saat İşlem Türü Açıklama İşlemi Yapan
PTT İşyeri/Şube İlçe İl
05/02/2020 - 12:02:57 Kabul Edildi YEŞİLKÖY/ATATÜRK HAVALİMANI BAKIRKÖY İSTANBUL(AVR)
05/02/2020 - 15:48:53 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi YEŞİLKÖY/ATATÜRK HAVALİMANI BAKIRKÖY İSTANBUL(AVR)
07/02/2020 - 08:42:44 PTT İşyerine Geldi ÜSKÜDAR POSTA DAĞITIM/ÜSKÜDAR POSTA DAĞITIM ÜSKÜDAR İSTANBUL(AND)

obabilgesi 08-02-2020 22:30

Ptt’de tohum gönderimi yasak diye biliyordum açıkçası ve işin realitesini de hiç araştırmamıştım. Her sorduklarında cevabım “ valide söylemedi, hanımlar arası özel bişey sanırım ben de bilmiyorum, isterseniz açın hepberaber görelim” diyorum. Henüz açma cesaretini gösterene denk gelmedim:)

hobiciakvarist 10-02-2020 14:53

Kargom teslim edilmiş gözüküyor. Hayırlısı bakalım.

elifaydin 10-02-2020 15:50

evet benim de teslim edilmiş görünüyor

halcur 10-02-2020 18:37

Hadi bakalım, hayırlısıyla kargosu gelmeyenlerin sayısı çok azaldı.

Lonicera 10-02-2020 19:19

Toplamda 77 paylaşımcı var. 71 tanesinin kargosu merkeze ulaşmış durumda.

meeteine 11-02-2020 01:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1581722)
Toplamda 77 paylaşımcı var. 71 tanesinin kargosu merkeze ulaşmış durumda.

Kargosu henüz ulaşmayan 6 kişinin listesini yazsanız. Bir yanlışlık olup olmadığını kontrol etmek açısından iyi olur sanırım. Hem de biraz baskı yapılmış olur henüz göndermeyenlere :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024