agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2014, 21:09   #61
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Birde şimdi bu tohumları saklarken koruma amaçlı hangi yolu uygulasam?Çünkü 3-4 tane yol var.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 21:12   #62
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe,
Baklagilleri sirkeli suda bekletip kuruttuktan sonra mı buzdolabına koyacağız?
Baklagilleri sirkeli suda bekletmek diye bir şey yok, yanlış anlaşılmasın. Baklagiller dalında kuruyor zaten. İyice kurumuş tohumları buzdolabında +4 derecede saklayabilirsiniz, böylece baklagil böceklenmesi olmaz. Kurumuş tohumu ıslatmanız durumunda çimlenme özelliğini olumsuz etkileyebilir, tohumlar çürüyebilir.

Sirkeli suda 20 dakika bekletme işlemi sadece domates içindir.

sakagun ve Sofii beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 14:40   #63
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Nasıl ki Cucurbita pepo ile Cucurbita moschata yı aynı yerde yetiştirdiğimizde birbirlerini hibritlemiyorlarsa, bu durum Capsicum annuum ve Capsicum chinense gibi biber türleri için de geçerli midir?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 14:00   #64
Yeni Üye

Kuzey Yıldızı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2015
Tohumların muhafaza edilmesi

Merhaba

Daha önceleri tohumları altta görülen kilitli naylon torbalarda saklayıp teneke kutuda serin yerde muhafaza ediyordum.

Şimdi, yine aynı resimde görülen hiç hava almayan şişelerde muhafaza etmeye başladım. Aynı teneke kutuda ve serin yerde saklıyorum. Acaba birbirinden farkı olur mu ? Yoksa 2 yöntemde uygun **** uygunsuz mu ?

Eklenen Resimler

Kuzey Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 12:26   #65
Ağaçsever

Murat_Gezer's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Fındık Turpun'dan tohum alma

Merhaba Geçen sene Koçtaş'tan aldığım fındık turpu tohumlarım bayağı iyi mahsül verdi.Bu turpların bir kaç tanesini tohumluk olarak ayrıdım.
Tuprlar şimdi çiçeklendi, nasıl tohum alacağımı anlatabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Murat_Gezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 23:09   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Satın Alınan Paket Tohumlar

Satın alınan paket tohumlar neden pembe bir boyayla boyanıyor bir zararı oluyor mu ?

İncili Arwa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 16:01   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Bilgiler için hepinize teşekkürler

utkucalpala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 12:15   #68
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
arkadaşlar kurumuş mısır koçanından mısırları kolayca alabileceğim bir yöntem var mı?

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 13:29   #69
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
arkadaşlar kurumuş mısır koçanından mısırları kolayca alabileceğim bir yöntem var mı?
İki koçanı birbirine sürteceksiniz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 13:40   #70
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İki koçanı birbirine sürteceksiniz.
teşekkürler akşam bir deneyeyim

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 20:07   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2017
Kavun tohumu nasıl saklanır? kavunun çekirdeklerini kaşıkla sıyırıp dolaba koydum. ne tür işlemlerden geçirip saklamam gerek?
teşekkür ederim.

smyrn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 20:52   #72
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smyrn Mesajı Göster
Kavun tohumu nasıl saklanır? kavunun çekirdeklerini kaşıkla sıyırıp dolaba koydum. ne tür işlemlerden geçirip saklamam gerek?
teşekkür ederim.
Merhaba,

Kavun da salatalık ailesinden olduğu için tohum saklamada benzer süreçlerden geçiyor. Kaşıkla sıyırdığınız tohumları ılık su dolu bir kaseye veya kavanoza koyun. Birkaç gün içinde içi dolu tohumlar suyun dibine batacak, yetersiz tohumlar su yüzeyinde kalacak. Ara ara karıştırabilirsiniz. 3-4 gün sonra yukarıda biriken tortuyu dökün ve dipte biriken tohumları süzgeçte iyice yıkayın.

Ardından tohumları pişirme kağıdına serin ve hafif hava akımı olan ve doğrudan güneş ışığı almayan yerde 1 hafta kadar kurutun. Tohumlar kuruduktan sonra ister küçük bir kavanoza isterse kilitli poşette cinsini ve tarihini yazarak muhafaza edin. Buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 21:41   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhaba,

Kavun da salatalık ailesinden olduğu için tohum saklamada benzer süreçlerden geçiyor. Kaşıkla sıyırdığınız tohumları ılık su dolu bir kaseye veya kavanoza koyun. Birkaç gün içinde içi dolu tohumlar suyun dibine batacak, yetersiz tohumlar su yüzeyinde kalacak. Ara ara karıştırabilirsiniz. 3-4 gün sonra yukarıda biriken tortuyu dökün ve dipte biriken tohumları süzgeçte iyice yıkayın.

Ardından tohumları pişirme kağıdına serin ve hafif hava akımı olan ve doğrudan güneş ışığı almayan yerde 1 hafta kadar kurutun. Tohumlar kuruduktan sonra ister küçük bir kavanoza isterse kilitli poşette cinsini ve tarihini yazarak muhafaza edin. Buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.
çok teşekkür ederim.
Saklamadan önce dezenfekte etmek için ne önerirsiniz?

smyrn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 22:57   #74
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smyrn Mesajı Göster
çok teşekkür ederim.
Saklamadan önce dezenfekte etmek için ne önerirsiniz?
Ben herhangi bir dezenfeksiyon işlemi uygulamıyorum. Kuruduğundan emin olmaya çalışıyorum sadece. Uygulayan arkadaşlarımız varsa onlar yardımcı olacaktır.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 07-11-2017, 23:57   #75
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Suda yüzen tohumlar boş tohum demek içim bekletmek gerek arkadaşın dediği gibi, suya attım beş dakika bekledim yüzenler boştur diyemezsiniz ben bizzat kavun tohumlarında bunu denedim ve yüzenler de çimlendi

Ben tohumları alınca seyreltilmiş sirkeli suda (bakterileri öldürmek için) ve üşenmezsen seyreltilmiş (bire 10) oksijenli suda bekletiyorum (mantarı öldürmek için) ve nemim de alması için tercihan meşe odunu külünü üzerlerine serpip kaldırıyorum..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2017, 06:42   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kavun veya karpuz çekirdeklerini süzgece koyar suyun altına tutarım (domates vb gibi sebzelerde de). Elimle ovalayarak fazlalıkların suyla akıp gitmesini sağlarım, inatçı fazlalıkları elle toplar tertemiz olunca herhangi bir kaba koyup balkonun güneş almayan havadar bir yerinde kurumaya bırakırım. İyice kuruduktan sonrada ufak naylon torbaya doldurur köyde saklama kabı diye kullandığım ahşap kutu var ona koyarım.

Bu güne kadar hiç zayiat vermedim.
(Bana yıldız dediğim geleneksel kıvırcık domates tohumları bir gazete kağıdına yapışık halde geldilerdi. Domatın içi çıkarılıp olduğu gibi kalın gazete kağıdı içine konmuş öylece kurutmaya bırakılmışlar ama hepsi de iş görmüştü. Tohum almayı ve saklamayı çok büyütmemek lazım. Serin yerde iyicene kurutmak işin özü)

Düzenleyen hosseda : 08-11-2017 saat 07:29
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2019, 21:13   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Bilgiler icin tesekkurler. Bu emeklerin bosa gidecegini dusunmuyorum. Sprey poliüretan köpük uygulamalarında bizde ucretsiz tohum veriyoruz.

sayinhas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 20:13   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014
Merhabalar. Başlığı baştan sona okudum ama aradığım bilgiyi buladım. Benim kendi bahçemde yetiştirdiğim bitkilerden aldığım tohumlar var. Özellikle çeşitli biber ve domates tohumları. Bunları muhtemelen 3 veya 4 sene kullanamayacağım. Ama çok çaba harcayarak topladığım bu tohumları kaybetmek de istemiyorum. Bazı sitelerde;

Bazı sebze tohumlarının saklama ömrü
Fasulye – 3 yıl
Pancar – 2 yıl
Havuç – 3 yıl
Mısır – 2 yıl
Salatalık – 5 yıl
Marul – 3 yıl
Bezelye – 3 yıl
Biber – 2 yıl
Kabak – 4 yıl
Turp – 5 yıl
Ispanak – 5 yıl
Domates – 4 yıl
Karpuz – 4 yıl

Şeklinde bilgiler var. Bu süreler doğru mudur? Ayrıca serin ve rutubetsiz tutmamız yeterli midir bu tohumları 3-4 sene saklayabilmek için?

enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2020, 17:21   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2020
Merhabalar, ben yeni üyeyim. Adana'da yaşıyorum ve evde domates ve biber yetiştirmek istiyorum. Bu nedenle , bütün malzemeleri edindim. hazır tekzenden aldığım paket tohumları kağıt bardaklara çimlenmeleri için ektim. Marketten aldığım domateslerin tohumlarını da ezerek , numune olsun diye bir viyole ektim. Belki biraz yanlış zamanda başlamış olabilirim ama burası Adana kasım ve aralığa kadar olur diye düşünüyorum. Forumu kullanırken zorlanıyorum , ilgili başlık varsa oraya da yönlendirebilirsiniz. Tohuma da ihtiyacım olacak. İlerde kendi tohumlarımı edinirim onda şüphem yok ama şu an yeni başladığım için yerli doğal tohum edinmek konusunda sıkıntı çekiyorum. Bu konuda yardım gerekiyor. Tohum ve tecrübe konusunda yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa iletişime geçmesini rica ediyorum.

mdbm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2020, 22:50   #80
Ağaç Dostu

hulya10's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Galeri: 18
Biraz daha bekleyin. Üzerinde sararsın. Taneler siyah renk olacak.

hulya10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2020, 00:28   #81
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben sarı kantaron tohumunun tohumunun olgunlaşmasını bekledikten sonra bir kova içerisine tohumları döküyorum. Daha sonra birkaç çeşit elek gibi eleyip arada yuvarlak bir şekilde eleme yaparak tozların alttan gitmesini, tohum üstüne fazla atılması gerekenin toplanmasını sağlıyorum. Alabildiğim kadar üst kısmındaki atıkları attıktan sonra süt süzgeci içerisinde yuvarlak bir şekilde elemeye çalışırken bir yandan da balkon gibi bir yerde üfleyerek içerisindeki fazlalıkları üstten atılmalarını sağlıyorum.

Cıbrıska da da bu şekilde yapıyorum. Onun tohumları biraz daha büyük.

Bilya kekikte ise tohumlar çok küçük. Olduğu gibi gönderdiğim zaman ise bazı arkadaşlar büyük kısımları tohum olarak nitelendirebilir diye mümkün olduğu kadar elle ovulculadıktan sonra üfleyerek fazlalıkları atmaya çalıştım. Ancak tohumlar çok minik olduğu için sıkıntı oluyor. Bilya halinde göndermek en güzeli.

Marul tohumlarını da benim yukarıdaki anlattığım şekilde iyice elle eldiven ile ovuşturup süt süzgeci içerisinde eleyerek üst kısımları ise üfleyerek rahat bir şekilde tohumlarını alabilirsiniz.

Bendeki mercanköşkler halen kurumadılar. Geçen yıldan tohumlar bulunmakta. Onları da olduği gibi göndermek en güzeli gibi. Alan arkadaşlar elleri ile ovulcayarak tohumların dökülmesini sağlarlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2020, 14:43   #82
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Siyah Uzun Cin Biberi tohumlarım. İyice kızarıncaya kadar bekledim ama çoğu tohumda bu renk farkı var. İç kısmında. Bu bozukluktan mı kaynaklanıyor. Nedir bu tohumların durumu. Bu şekilde tohum paylaşımı yapılmazsa içinden iyilerini seçeyim.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2020, 19:59   #83
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Siyah Uzun Cin Biberi tohumlarım. İyice kızarıncaya kadar bekledim ama çoğu tohumda bu renk farkı var. İç kısmında. Bu bozukluktan mı kaynaklanıyor. Nedir bu tohumların durumu. Bu şekilde tohum paylaşımı yapılmazsa içinden iyilerini seçeyim.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Siz çimlendirme testi yapacaktınız? Onların da çimlenmesi lazım.

Eski 27-10-2020, 20:24   #84
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Siz çimlendirme testi yapacaktınız? Onların da çimlenmesi lazım.
Aslında riske girmek istemedim ama denemekten zarar gelmez. Seçmece yapayım. En fazla renk değişimi olanalr ve daha az renk değişimi olanlar.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2020, 09:31   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Selamlar, tohum paylaşımında tecrübeli arkadaşlara soruyorum: domates, salatalık, brokoli, bamya gibi tohumları çok sayıda ve kolayca ayıklanan bitkiler haricinde; marul, kekik, kereviz gibi çok fazla döküntü ve gözle görmekte zorlandığımız tohumları olan bitkilerin tohumlarını ayıklamakta hangi yöntemler uygulanmaktadır? Ben bulabildiğim 3 farklı gözenekli süzgeç ile bitki kalıntılarıyla tohumları birbirinden ayırmaya çalışıyorum. Marul tohumlarını ise bitkinin çiçeğinin çöplüğünün içinden cımbızla ayıklamak haricinde bir yol bulamadım. Bazı tohumları (kekik, kereviz) büyüteçle bile ayırt edemediğim için çiçeğiyle yollamayı düşünüyorum. Bu konuda kullanılan pratik yöntemler nelerdir acaba?
Kekik, marul vb. gibi bitkilerin tohumlarını, mutfakta kullandığımız süzgeçlerin içinde sallamak suretiyle üzerinde toplanan bitki artıklarını alarak kolayca alabilirsiniz. Ekim yaparken de bir miktar iri taneli kum ile karıştırarak serperseniz homojen bir dağılım sağlarsınız.

ciminli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 19:39   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
Öncelikle herkese merhaba, faydalı bilgiler için teşekkürler

Soru başlığının tümünü okudum, bir kişi buzdolabında saklanması hususunu sormuş ancak net bir cevap verilmemiş, ben de yazın buzdolabında muhafaza ediyorum tohumlarımı bozulma olur mu ?

İkinci bir soru olarak, domates, biber, salatalık gibi tohumları her sene ekmezsek ne kadar süre saklabiliriz, süre geçtikçe çimlenme ihtimalleri düşer mi sormak istiyorum.

Şimdiden teşekkürker

Mdegirmencioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2020, 06:08   #87
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mdegirmencioglu Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhaba, faydalı bilgiler için teşekkürler

Soru başlığının tümünü okudum, bir kişi buzdolabında saklanması hususunu sormuş ancak net bir cevap verilmemiş, ben de yazın buzdolabında muhafaza ediyorum tohumlarımı bozulma olur mu ?

İkinci bir soru olarak, domates, biber, salatalık gibi tohumları her sene ekmezsek ne kadar süre saklabiliriz, süre geçtikçe çimlenme ihtimalleri düşer mi sormak istiyorum.

Şimdiden teşekkürker
Forumdaki konu başlığını altta veriyorum.

Sebze ve Çiçek Tohumlarının Canlılık Süresi Listesi

Forum bölümü altında ana başlıklar bulunuyor. Araştırmaya oradan başlayabilirsiniz. İlgili alt başlık bulunursa dosyalara ulaşmak kolay olur. Diğer bir yol arama özelliği kullanmak.
İlgili konu başlığı olmasına karşın, tekrar tekrar kişiye özel yanıt bekleme oluyor. Bu ve benzeri nedenlerle her gönderi yanıtlanmamış olabiliyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2021, 13:14   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2021
peki tohumlar nasıl saklanmalı

ozgurkarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2021, 23:39   #89
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgurkarasu Mesajı Göster
peki tohumlar nasıl saklanmalı
agaclar.net'e hoş geldiniz.

özellikle 7. mesaja bakın lütfen.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 13:53   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2021
Merhaba Arkadaşlar ;

Merhaba Arkadaşlar ;

SİNANCEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024