agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2011, 22:20   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
TOPLU TOHUMLARIN SAKLANMASI
tohumları alıyoruz paketler halinde bir yerlerde muhafaza etmeye çalışıyoruz. sonuç; zamanla böceklenme...
toplu olarak sakladığımız tohum kaplarına, kurutulmuş sarımsak koyuyorum, kurutulmuş sarımsak, haliyle keskin bir koku oluşturuyor. ayrıca halen Anadolu'daki insanların yaptığı gibi biraz da odun külü. tohum kabında zamanla oluşacak nemi alıyor

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 08:01   #32
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
TOPLU TOHUMLARIN SAKLANMASI
tohumları alıyoruz paketler halinde bir yerlerde muhafaza etmeye çalışıyoruz. sonuç; zamanla böceklenme...
toplu olarak sakladığımız tohum kaplarına, kurutulmuş sarımsak koyuyorum, kurutulmuş sarımsak, haliyle keskin bir koku oluşturuyor. ayrıca halen Anadolu'daki insanların yaptığı gibi biraz da odun külü. tohum kabında zamanla oluşacak nemi alıyor
Güzel fikir

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 10:03   #33
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Kağıt çiçeğinden nasıl tohum alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 10:51   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peyyide Mesajı Göster
Kağıt çiçeğinden nasıl tohum alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Kağıt çiçeği ne ki?..

peyyide beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 11:22   #35
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

İşte bu

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2012, 12:12   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Sn. Peyyide Achimenes başlığındaki ilk mesajda, bitkinin üretimi konusunda yumruları ayırmayla ilgili bir bilgi var.. Tohumdan bahsedilmiyor.. Bir bakın isterseniz..

Üretim: İlkbaharda dallarından kesilerek nemli ve 20 derece sıcaklıktaki ortamda köklendirilebilir, ya da kökten ayırma yoluyla üretilebilir.

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 13:14   #37
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Sn. Peyyide Achimenes başlığındaki ilk mesajda, bitkinin üretimi konusunda yumruları ayırmayla ilgili bir bilgi var.. Tohumdan bahsedilmiyor.. Bir bakın isterseniz..

Üretim: İlkbaharda dallarından kesilerek nemli ve 20 derece sıcaklıktaki ortamda köklendirilebilir, ya da kökten ayırma yoluyla üretilebilir.
Çok teşekkürler sevgili Selis. Okudum yumrulardan, soğandan bahsediyor.Ben de günlerdir çiçeğin heryerinde tohum arayıp duruyorum. Hoş birşeyler bulmadım değil, onlar da neyse artık

Eski 01-10-2012, 23:25   #38
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Tohum saklama konusun da;Çok kafa karıştırıcı bilgi yazılmış,geçen yıl uzmanımız toplantı da,tohumları iyice kurutun plastik ya da cam kavanozlara koyun, ve buz dolabında muhafaza edin dedi)))
Ben bu yıl,aynen denildiği gibi yapıyorum,umarım seneye başarılı bir çimlendirme olur

Halil Önen ve peyyide beğendi.
Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 23:23   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Arkadaşım benim kendime ait bir bahçem var. Bahçemde hemen hemen tüm sebzeleri yetiştiriyorum,,ve asla dışardan tohum almıyorum,,çıkarmış olduğum tüm tohumları gölgede kuruttuktan sonra,ilaç kutularına veya cam kavonozlara koyuyorum,,en önemlisi her kutunun içine bir adet SİLİKA JEL atıyorum,,Silica Gel kuru ortamlarda çok iyi bir nem alıcıdırŞimdiye kadar hiç bir tohumum küflenmedi ve bozulmadı.

isaser, Muda, Mincel ve 2 kişi beğendi.
karahanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 16:13   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Merhabalar,
Meyve çekirdeklerim(kayısı,şeftali,erik) var onları evde fidan haline getirip ormana dikmek istiyorum.
Daha önce bu şekilde meyve çekirdeklerini fidan haline getirmiş arkadaşım varmı ?
Benim öğrenmek istediğim;
Oda sıcaklığı?
Sulama şekli?
Ortamı?

Teşekkürler
Mustafa

fistikfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 16:17   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Karahanoğlu arkadaşım,

Çekirdekleri ev ortamında fidan haline getirebildinmi hiç ?

Yardımcı olursan sevinirim
mustafa

fistikfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 16:42   #42
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fistikfidan Mesajı Göster
Merhabalar,
Meyve çekirdeklerim(kayısı,şeftali,erik) var onları evde fidan haline getirip ormana dikmek istiyorum.
Daha önce bu şekilde meyve çekirdeklerini fidan haline getirmiş arkadaşım varmı ?
Oda sıcaklığı?
Sulama şekli?
Ortamı?

Teşekkürler
Mustafa
Aşağıda verdiğim linki tıklayıp açılan sayfaya bir göz atın.

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

özdemirci beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 10:44   #43
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Ben emin önünden Bakla tohumu almıştım ve içinde naftalin vardı Naftalin böceklere karşı koruyor anlaşılan oda denenebilir.

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 10:56   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2012
arkadaşlar maydanozun tohumu nasıl elde edebilirim?çiçeklendi ama hala tohuma benzer birşey göremiyorum üstünde.DAHA BEKLEMEM Mİ GEREKİYOR.yoksa çok mu bekledim?

acemi-meryem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 13:38   #45
Ağaçsever

ahmeteren's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Merhabalar.

Bahçemde varyetesini bilmediğim İtalyan Hanımeli kökleri var. Özellikle bir tanesi için Dedem satın alırken fidecinin dediğine göre diğerlerinden daha kaliteliymiş. Yaz kış yapraklı, yaz başlarında bir ay boyunca insanın başını döndüren, bütün mahalleyi kokusu alan harika bir aroması var.

Tohumlarının bazıları küçük, bazıları büyük ve boyuna göre değişmeden bazıları yumuşak, bazıları sert. Tohuma zarar vermeden nasıl toplayabilirim. Çekerken yumuşak olanların çok az suyu çıkıyor, bunun zararı olur mu? En uygun toplama şekli nasıldır ve topladıktan sonra neler yapmam gerekir?

Bu tohumları paylaşmak istiyorum, ancak hızlı bir şekilde dökülmeye başladı. Bir an önce yapmam gerekenler hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Düzenleyen ahmeteren : 12-11-2012 saat 21:21
ahmeteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 18:36   #46
Ağaçsever

ahmeteren's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeteren Mesajı Göster
Merhabalar.

Bahçemde varyetesini bilmediğim İtalyan Hanımeli kökleri var. Özellikle bir tanesi için Dedem satın alırken fidecinin dediğine göre diğerlerinden daha kaliteliymiş. Yaz kış yapraklı, yaz başlarında bir ay boyunca insanın başını döndüren, bütün mahalleyi kokusu alan harika bir aroması var.

Tohumlarının bazıları küçük, bazıları büyük ve boyuna göre değişmeden bazıları yumuşak, bazıları sert. Tohuma zarar vermeden nasıl toplayabilirim. Çekerken yumuşak olanların çok az suyu çıkıyor, bunun zararı olur mu? En uygun toplama şekli nasıldır ve topladıktan sonra neler yapmam gerekir?

Bu tohumları paylaşmak istiyorum, ancak hızlı bir şekilde dökülmeye başladı. Bir an önce yapmam gerekenler hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Konuyu yanlış yere açmışım ve buraya taşınınca ve kırpılınca demek istediğim tam anlaşılmayan bir yazı çıkmış ortaya. Hanımeli tohumunu kendim kullanmayacağım topladığım hanımeli tohumlarını isteyen arkadaşlarla paylaşacağım. Ancak en uygun şekilde toplamak ve topladıktan sonra korumak ve göndermek için neler yapmam gerektiğini kısaca anlatırsanız çok sevinirim. Yanlış anlamayın ekim için yapmam gerekenleri sormuyorum.

YeniBON beğendi.
ahmeteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 18:22   #47
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Değerli arkadaşlar,
ilk etkinlikte paylaşımda bulunduğum ve adını, bu tohumu temin ettiğim arkadaşımdan böyle edindiğim bilgi nedeniyle "Bulgaristan Biberi" diye belirttiğim bir biber türüne ait ayrıntılı bilgiler aşağıdaki şekildedir. Bilginize...

--Rengi yeşil

--Tadı acı

Belirttiğine göre arkadaşımn, yetişme ortamında başka biber türleriyle tozlaşabileceğinden acılığında farklılıklar ortaya çıkabilirmiş.
Ama mesela kapalı bir ortam örneğin sera gibi tercih edilirse bunun önüne geçileceğini söyledi. Tabi bu durum başka türlerin varlığı durumunda söz konusu ...

Saygıyla...

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 18:18   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Merhaba

Varlığını unuttuğum Bir Poşet Susak Tohumum var

2011 yazından kalma güzelce yıkayıp kurutmustum herhangibir bozulma Yok tohumlarda

Çimlenirlermi acaba?

cigdemordu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 02:50   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2013
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karahanoglu Mesajı Göster
Arkadaşım benim kendime ait bir bahçem var. Bahçemde hemen hemen tüm sebzeleri yetiştiriyorum,,ve asla dışardan tohum almıyorum,,çıkarmış olduğum tüm tohumları gölgede kuruttuktan sonra,ilaç kutularına veya cam kavonozlara koyuyorum,,en önemlisi her kutunun içine bir adet SİLİKA JEL atıyorum,,Silica Gel kuru ortamlarda çok iyi bir nem alıcıdırŞimdiye kadar hiç bir tohumum küflenmedi ve bozulmadı.
Silika jeller nem alma konusunda oldukca basarili olsa da secici davranmakta fayda var. Ilac ve gida ambalajlarindan cikanlari rahatlikla kullanabilirsiniz fakat ayakkabi, canta vs. gibi esyalarin ambalajlarina konan silika jeller herhangi bir saglik standardina tabi olmadigindan sagliga zararli maddeler icerebilirler. Temkinli olmakta fayda var.

Bunlarin yerine pirinc kullanildiginda yeterli sonuc alinacaktir, pirinc oldukca iyi bir rutubet alicidir. Dilerseniz tulbent veya tek kat pecetelerden yapacaginiz keseleri tohum kavanozlariniza ekleyebilirsiniz.

sernur beğendi.
Labradorite Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 07:21   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
Roka'dan tohum alma

Merhaba,
Bu yaz başında roka ekmiştim ve bazıları ile ilgilenemediğim için çiçeklenip küçük fasulyeye benzer tohum yaptılar. İlk defa rokadan tohum alacağım için çok heyecanlı fakat bilgisizim.
Bazı sitelerde tohumları bitki üzerinde kuruduktan sonra alın diyor ama 1 aydır tohumlarda kurumak gibi bir eğilim yok. bazıları iyicene büyüdü ve içinden çıkan tohum roka tohumundan daha büyük ve açık renkli hale geldi. bir kaç tane yaşken toplayıp karanlıkta kuruttum. rengi ve büyüklüğü normaldi ama hepsini toplamaya cesaret edemedim ya tohumlar olgunlaşmamışsa diye.
sizce ne zaman toplayıp nerede kurutayım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
teşekkürler

sebruy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 18:47   #51
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Suzanne Ashworth'un klasikler arasindaki yerini almis Seed to Seed isimli kitabindan cevirerek alintiliyorum:

"...[Bitki], tohum olusturabilmek icin iki buyume mevsimine ihtiyac duyar. Eger, ilkbahar erkenden ekilirse tek bir buyume mevsimi icinde de tohum verebilir... Bitkiler, arilarin cok sevdigi sari cicekler olustururlar. Cicekleri dokuldukten sonra, tohum kapsulleri, onceleri yesil olan ve zamanla tohumlar olgunlastikca bronzlasan bir hal alirlar. Bitki kurumaya basladikca, bu kapsuller, topraga yakin olan kapsul en once olmak uzere catlamaya baslarlar. Tek tek elle toplanacak bu catlayan kapsullerden alinan tohumlar en iyi sonucu verirler. Eger, elle toplamak zaman alacaksa, kapsuller kurumusken ama henuz catlamaya baslamamisken yerinden sokulebilir."

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebruy Mesajı Göster
Merhaba,
Bu yaz başında roka ekmiştim ve bazıları ile ilgilenemediğim için çiçeklenip küçük fasulyeye benzer tohum yaptılar. İlk defa rokadan tohum alacağım için çok heyecanlı fakat bilgisizim.
Bazı sitelerde tohumları bitki üzerinde kuruduktan sonra alın diyor ama 1 aydır tohumlarda kurumak gibi bir eğilim yok. bazıları iyicene büyüdü ve içinden çıkan tohum roka tohumundan daha büyük ve açık renkli hale geldi. bir kaç tane yaşken toplayıp karanlıkta kuruttum. rengi ve büyüklüğü normaldi ama hepsini toplamaya cesaret edemedim ya tohumlar olgunlaşmamışsa diye.
sizce ne zaman toplayıp nerede kurutayım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
teşekkürler

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 13:06   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
çok teşekkür ederim. benim tohumlar sararmiyor, gittikçe de irileşiyor. görsem rokatohumu demem o derece. acaba sulamayı mı kesmeliyim?

sebruy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 08:33   #53
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fistikfidan Mesajı Göster
Merhabalar,
Oda sıcaklığı?
Sulama şekli?
Ortamı?

Teşekkürler
Mustafa
merhaba
benim bahçedeki saksılarımda 1 adet vişne, 1 adet kayısı büyüdü kendi kendine.ağaçlardan düşmüş olmalı diye düşünüyorum çünkü kendim ekmedim toprağa.şu an 20-30 cm boyundalar.bu kışı atlatabilirlerse aşağı bahçeye dikeceğim.yani demek istediğim doğa tahmin ettiğimizden daha bonkör.
akşama foto eklerim
düzeltme: foto eklendi

Eklenen Resimler

yeşilkolik beğendi.

Düzenleyen incirli : 11-10-2013 saat 17:30
incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 22:17   #54
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Tohum çıkarmada; sebzelerin, erkencilerden (çoğunlukla ilk meyvelerden) ve iri, kaliteli, güzel olanından seçildiğini biliyorum.

Sormak istediğim; saksıda yetişmiş ve çok gelişim göstermemiş(irilik açısından) fakat tadı gayet lezzetli olan domatesten aldığım tohumların verimi,kalitesi daha mı düşük olacaktır? Aynı şekilde geç ekilmiş, dolayısıyla geç olgunlaşmış domates, salatalıktan aldığım tohumlar da bu açıdan daha mı verimsiz olacaktır? Deneyip görenlerden öğrenmek isterim..

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 01:54   #55
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kapalı paket ile satın aldığım tohumlarda, paket açıldıktan sonra tohumlar hemen ekilmelidir, açıldıktan sonra uzun süre canlılıklarını koruyamazlar gibi birşey yazıyor. Bu ne kadar doğrudur? Bahardan kalan tohumlar var elimde ve mart ayında ekmeyi düşünüyorum.

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 18:54   #56
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
arkadaşlar tohumlar geldi ama bunları nasıl saklayacağız?
yani hepsini tek tek ayrı ayrı saklama durumum yok benim
koridorda soğuk tarafta dolabın içinde bi sorun olur mu?
o tarafta petek yanmıyor max 10 derece filandır.
çimlenmede sorun oluşturur mu?
bahara kadar bikaç ay geçirecek orada

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 21:53   #57
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
arkadaşlar tohumlar geldi ama bunları nasıl saklayacağız?
yani hepsini tek tek ayrı ayrı saklama durumum yok benim
koridorda soğuk tarafta dolabın içinde bi sorun olur mu?
o tarafta petek yanmıyor max 10 derece filandır.
çimlenmede sorun oluşturur mu?
bahara kadar bikaç ay geçirecek orada
Sorun olmaz, petek yanmayan yerde saklayabilirsiniz.

incirli beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 21:57   #58
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Baklagilleri (fasulye, bezelye, nohut vb.) buzdolabında +4 derecede saklamanızı tavsiye ederim.

sakagun, ciroz ve incirli beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 19:18   #59
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Sayın Meyvelitepe,
Baklagilleri sirkeli suda bekletip kuruttuktan sonra mı buzdolabına koyacağız?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 19:55   #60
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Bu yıl tohum takas etkinliğinden sayın bahçeden gelen black cerry domates.

Name:  toh ba.jpg
Views: 1910
Size:  46.1 KB

Sayın heyyemoladan gelen mini saksı domatesi

Name:  toh mini.jpg
Views: 1930
Size:  60.2 KB

Bu da benim diğer tohumlarım arife günü tohumları çıkartıp gitmiştim.2 gün sonra geldiğimde böyle yanmış buldum .Ne olduğunu anlamadım.Cevaplarınıza göre hareket edeceğim.Çünkü bu benim ilk tohum alışım.Acaba nerede yanlış yaptım.

Name:  toh elek.jpg
Views: 1943
Size:  40.0 KB

Nursenn beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024