agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni178Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2020, 16:28   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kural değişikliği önerileri

Sıcağı sıcağına, henüz deneyim taze iken mevcut kuralları tartışmaya açmak istiyorum.

Değişmesini istediğiniz kurallar varsa, sebepleri ile beraber yazmanızı rica ediyorum.

Zekoş, TCM ve elifaydin beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 20:09   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Benim iki önerim olacak:
1- Tüm uğraşlara rağmen kargosu geri dönenler için bir yaptırım olsun (Harcanan emeklerin boşa gitmesinin bir karşılığı olmalı bence).
2- Etkinlik tarihini biraz daha öne almak mümkün olabilir mi? Sıcak bölgelerde yaşayanlar ekimlerini erken yapıyorlar ve yaz sıcağında ürün almak mümkün olmadığı için kısa bir sezon yaşıyoruz. Ocak ortası ya da Şubat başında tohumlar teslim edilecek gibi bir takvim uygulamak mümkün olabilir mi?

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 20:33   #3
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
3- Benim gibi etkinlikten tohum alıp paylaşamayanlara bir yıl değil birkaç yıl etkinlik yasağı gelsin.

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 22:19   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Merhaba. Tohum yollayanlar eğer sınırlı sayıda yolluyorsa (örneğin; 15 kişi ile paylaşabilirim vb.) O konunun 15 talepten sonra 'Taleplerime ekle' butonun deaktif edilmesi gerçekten güzel olurdu. Çünkü bazı tropikal bitkilere özellikle çok talep oldu ve ben 15 kişinin içindeydim ilk baktığımda. Ama birkaç hafta geçince 70-80 talebe ulaşmıştı. Hal böyle olunca kimin önce talep ettiği anlaşılmıyor. Tohumu gönderen kişi de neye göre gönderiyor eminim gönderici için de sıkıntılıdır. Bu durumda talebimi geri çekip daha az talep edilen tohumları istemek tabiri caizse 'firesiz' talep için daha yerinde olmuştu.

Teşekkürler.

arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 23:07   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bir ôneride de ben bulunmak istiyorum. Onca emegin karsligini alabilmek icin biraz daha katì kurallar getirelim.Cogu yeni uye sìrf tohum alabilmek icin giriyor ve ortadan kayboluyor ne yaptıgı meçhul..istisnalar haric çogu uyenin tohumlarini alanlar kısminda görünmemeleri bunun kanıtı...Bu yüzden yeni üye sadece ilk senesinde tohum almalı..Tohum alma hakkini tekrar alabilmek icin her sene paylasim yapma sarti konulabilir.Ve mutlaka en az 1 cesidi de paylasimdan aldigi tohum olsun..Madem amacımız tohumların coğalmasi ve yagınlaslasmasına hizmetse bu sartlarla tohumun akıbetinden daha emin olabiliriz...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 13:53   #6
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bence çok profesyonel bir organizasyonu kuralları gayet iyi. İlk dağıtımdan itibaren çoğunlukla izleyici olarak takibediyorum. Talep kriterleri biraz daha sertleştirilebilir, tohum paylaşımı sonrası mutlak geri dönüş olsun tohumların akıbeti bilinsin. Çalışma başlıklarına şehir ismi yazılırsa çok iyi olur. (Ben şehir ve bölgelere göre takibettim üyelerin önceki tohum paylaşımı sonrası çalışmalarını)

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 05:23   #7
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Katılıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
1- Tüm uğraşlara rağmen kargosu geri dönenler için bir yaptırım olsun (Harcanan emeklerin boşa gitmesinin bir karşılığı olmalı bence).
Bağış toplama etkinliğine benzer bir çalışmayla kargo parası peşin istenebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
2- Etkinlik tarihini biraz daha öne almak mümkün olabilir mi? Sıcak bölgelerde yaşayanlar ekimlerini erken yapıyorlar ve yaz sıcağında ürün almak mümkün olmadığı için kısa bir sezon yaşıyoruz. Ocak ortası ya da Şubat başında tohumlar teslim edilecek gibi bir takvim uygulamak mümkün olabilir mi?
Aynen katılıyorum. Ocak ortasına bitirilebilir.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 05:27   #8
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Onca emegin karsligini alabilmek icin biraz daha katì kurallar getirelim.Cogu yeni uye sìrf tohum alabilmek icin giriyor ve ortadan kayboluyor ne yaptıgı meçhul...
Katılıyorum.

Alıntı:
Bu yüzden yeni üye sadece ilk senesinde tohum almalı..Tohum alma hakkini tekrar alabilmek icin her sene paylasim yapma sarti konulabilir.
Var zaten böyle bir kural.

Eski 12-03-2020, 06:11   #9
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Halcur evet biliyorum ôyle bir kural var.Ama 2.senesindee paylasim yapiyor..3.senede paylasim yapmadan tekrar alabiliyor.Sadece ilk seneye mahsus karsiliksiz alabilsin diyorum.

Eski 12-03-2020, 09:12   #10
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Sn.Halcur evet biliyorum ôyle bir kural var.Ama 2.senesindee paylasim yapiyor..3.senede paylasim yapmadan tekrar alabiliyor.Sadece ilk seneye mahsus karsiliksiz alabilsin diyorum.
Ben ilk seneye mahsus olarak karşılıksız veriliyor, diğer seneler paylaşmadan alamıyor diye biliyordum. Yanlış biliyormuşum bu durumda.

Eski 12-03-2020, 09:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ben de diğer seneler paylaşım yapmadan alamıyor diye biliyordum.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 09:50   #12
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Elif Aydìn bir onceki sene paylasim yaptiysa alabiliyor.Yani 2 sene ust uste paylasim yapmadan alamiyor.Benim ônerimde sadece ilk senesinde almasì..
Kural hem pratiklesir eminim cogu kisinin kafasi karisiyordur...hemde daha fazla kisi ûretime katkida bulunur bu amacla katìlmayanlar da elenir dûsüncesiydeyim..
Aman ben tohumu paylasayim da ne yaparsa yapsìn dusuncesinde olanlara da saygì duyarim..sonucta emek de onun tohum da

elifaydin beğendi.
Eski 12-03-2020, 11:32   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir de, sadece tohum almak için foruma gelip, aldıktan sonra ortada görünmeyenler var. Kural olarak en azından kendini tanıtan 1 mesajının olması şartı var.

Bunun için öneri var mı?

Eski 12-03-2020, 12:28   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Tohum talebinin yapıldığı kategoriye 50 mesaj sınırı konulmalı bence. Zaten bir şekilde forumda aktif olmaya çalışan bir üyeye gitmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede hem forum içi hareketlilik hemde talep edenlerin oranı dengelenecektir diye düşünüyorum (50 farazi bir rakam. Buna yakın bir mesaj sayısı da uygun olabilir).

2. önerim ise gönderilecek olan tohumların net sayısının belli olması. Buna göre talep eden ilk kişiler elde etmeli ve paylaşan kişi tarafından düzenli kontrol edilmeli. Belki de excel türevi tablolarla ilan açmak daha sağlıklı olabilir. Tohum talep et butonu yerine, tohum isteği olan kişi yorum yazarak şablona uygun şekilde tohum istediğini belirtmesi de sağlıklı olabilir.
Örneğin 20 talep var ve verilebilecek max. 15 torba tohum var. Buna göre ilk 15 yoruma gidecek tohumlar belli olacaktır. Ardından tohum tükendi ise konu düzenlenerek bittiği belirtilebilir. Diğer türlü her beğeninin kontrolü, sınırlı tohumlarda kimin alıp almayacağının belirsizliği, harcanan zaman çok fazla olabiliyor.

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 12:31   #15
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir de, sadece tohum almak için foruma gelip, aldıktan sonra ortada görünmeyenler var. Kural olarak en azından kendini tanıtan 1 mesajının olması şartı var.

Bunun için öneri var mı?
Yeni üyelerimizin kendini tanıttığı ilk mesajın altına;

Etkinlik prensiplerini okuyup anladığına, eğer tohum talebinde bulunursa bu yükümlülüklerini yerine getireceğine ve tohumların kendisine ulaştığını ilgili bölümde bildireceğine dair bir şablon metin yazması katılım için zorunlu tutulabilir belki.. Bilemedim.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 15:16   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:

Bunun için öneri var mı?
Bence 1 mesaj az, bir tane tanıtım yazıp sonrasında kaybolan çok kişi var bence. Biraz daha aktif olanlar istekte bulunabilmeli diye düşünüyorum.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 15:42   #17
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Bence 1 mesaj az, bir tane tanıtım yazıp sonrasında kaybolan çok kişi var bence. Biraz daha aktif olanlar istekte bulunabilmeli diye düşünüyorum.
Bence de katılıyorum hem diğer istekli arkadaşların da hakkına geçmemiş olurlar

bilenyum ve Selma_321 beğendi.
Jasmine Tea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 07:27   #18
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Sn.Elif Aydìn bir onceki sene paylasim yaptiysa alabiliyor.Yani 2 sene ust uste paylasim yapmadan alamiyor.Benim ônerimde sadece ilk senesinde almasì..
Kural hem pratiklesir eminim cogu kisinin kafasi karisiyordur...hemde daha fazla kisi ûretime katkida bulunur bu amacla katìlmayanlar da elenir dûsüncesiydeyim..
Aman ben tohumu paylasayim da ne yaparsa yapsìn dusuncesinde olanlara da saygì duyarim..sonucta emek de onun tohum da
Bundan beklenen yarar ne anlamadım. Birilerini cezalandırırsak, durum düzelir mi veya vazgeçer mi ? Nasıl ayırd ederiz ?
Sonuçta hibrit fideler alıp, ekebilirler. Bunu da istemeyiz değil mi ?

Asoo ve ozlem39 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 07:58   #19
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Portakal rengi bizim bu ônerilerimizi ceza degil de tedbir olarak gormeniz gerekirdi oncelikle onu soyleyim.Kimse emeginin bosa gitmesini istemez.Neden benim ya da bir baskasının onca emekle elde ettigi tohumu kiymet bilmeyen ellerde olsun ki?Tabir caizse yerli tohum diye ölen kac kisi taniyorum o kadar onemsiyor yani...Boyle bir kisinin tohumu aldigini dusunun ekip cogaltip tekrar etkinlige katilacak biz yine zorlamamis oluyoruz bu durumda...
Bu kurallarla faydasiz insanlari elemis olacagiz.Zaten yerli tohumunda bilincinde olmayan kisi ekecekse yine gidip hazır tohum alip eker.Mecburiyet ayrìdìr bulamamistir alir.Mesela ben nerdeyse 5 srnedir hic tohum almiyorum..Kendi urettiklerimden takasla edindiklerimden hep..Alma ihtiyaci duymuyorum ve eksik olsa da alasìm gelmiyor artik...
Bunun bilincinde olmayan kisi zaten onemsemez surdan birkac cesit bedava kapiyim derdinde olur dusuncesindeyim.Iste biz bunlari eleme derdindeyiz.Tohumun degerini bilen kisilerde cogaltma ve paylasma çabasında olurlar...Bunlarda belli ediyorlar kendilerini..Insallah dusunduklerimi dogru ifade edebilmisimdir

Eski 13-03-2020, 11:53   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Bahsettiğiniz durumdaki bir kişi en az 3 senedir forumu takip eden aktif bir üye demektir ki paylaşım yapamıyorsa bunun makul bir açıklaması olabilir, zaten bir sene de paylaşım yapmışsa katılımcılığının da göstergesidir. O sene aldığını ertesi sene paylaşma olasılığı foruma ilk kez gelip henüz 1 mesajı olan üyeden daha fazladır kanaatindeyim.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 11:55   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Yeni üyelerimizin kendini tanıttığı ilk mesajın altına;

Etkinlik prensiplerini okuyup anladığına, eğer tohum talebinde bulunursa bu yükümlülüklerini yerine getireceğine ve tohumların kendisine ulaştığını ilgili bölümde bildireceğine dair bir şablon metin yazması katılım için zorunlu tutulabilir belki.. Bilemedim.
Adres bildiriminde bir taahhüt var ama uygulamada ne yapılacak, yaptırım ne olacak? Paylaşmayana cebri icra yoluyla, jandarmayla gidilip tohum zorla mı alınacak:-)

Hakan DAG beğendi.
Eski 13-03-2020, 12:00   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:

Bunun için öneri var mı?
1 mesaj gerçekten çok düşük bir limit(Onu bile karşılamayıp ne oldu benim tohumlar diye yazanlar da bu forumun acı bir gerçeği orası ayrı). Belki bu limitin yükseltilmesi ve üyelik yaşı gibi (örneğin etkinliğin başlama tarihi itibariyle en az 1 aylık üye olmak ve en az 20 mesajı bulunmak) kriterler konulabilir.

Eski 13-03-2020, 12:22   #23
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Yeni üye olup, tohum edindikten sonra forumu terk edenler oluyor ve olacak.
Bu gurubun bir bölümünü foruma kazanıyor olabiliriz. Fire oranı büyük olabilir. Ancak, aklını çelebildiklerimiz de kazanç olarak değerlendirilmeli. Atalık tohum edinip, bunu yetiştirmeye çabalamaları iyi bir yönelim. Destek olmak gerekir düşüncesindeyim.
Sorunumuz, kısıtlı sayıdaki tohumun paylaşımında. Önceki paylaşımlarda, iyi niyetli yaklaşımla, bir mesaj yeterli görülmüş. Bunun sayısını arttırabiliriz veya dağıtım önceliği mesaj sayısına göre belirlenebilir. Bu durum merkezde çalışanların yükünü arttırır mı ? Sürdürülebilirlik açısından aktif üyelerin tohuma kavuşması iyi olur.

ibrahimbaykal beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 12:51   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arkarianjj Mesajı Göster
Merhaba. Tohum yollayanlar eğer sınırlı sayıda yolluyorsa (örneğin; 15 kişi ile paylaşabilirim vb.) O konunun 15 talepten sonra 'Taleplerime ekle' butonun deaktif edilmesi gerçekten güzel olurdu. Çünkü bazı tropikal bitkilere özellikle çok talep oldu ve ben 15 kişinin içindeydim ilk baktığımda. Ama birkaç hafta geçince 70-80 talebe ulaşmıştı. Hal böyle olunca kimin önce talep ettiği anlaşılmıyor. Tohumu gönderen kişi de neye göre gönderiyor eminim gönderici için de sıkıntılıdır. Bu durumda talebimi geri çekip daha az talep edilen tohumları istemek tabiri caizse 'firesiz' talep için daha yerinde olmuştu.

Teşekkürler.
Bu yıl benim ilk etkinlik katılımımdı ve bu konuda tecrübesizliğime denk geldi. Onaylanan tohumlar arasından eksik gelen olunca kontrol ettiğimde belirlenen limitin aşıldığı için olduğunu tahmin ettim. Aslında ilk talep edenlerden olduğum tohum için dışarıda kalmamın sebebinin tam bu bahsettiğiniz durum olduğunu düşündüğüm için başlığı görünce yazayım dedim.Siz benden önce davranmışsınız.Teşekkürler.

jasjass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 14:54   #25
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
Adres bildiriminde bir taahhüt var ama uygulamada ne yapılacak, yaptırım ne olacak? Paylaşmayana cebri icra yoluyla, jandarmayla gidilip tohum zorla mı alınacak:-)
Bir çok kişi tohumlarını aldığını tekrar burada beyan etmesi gerektiğini bilmediği için geri dönüş yapmadı diye düşünüyorum.

Tanıtım mesajının altına yazılmak zorunda kalınacak bir kaç kelime sayesinde bazı kurallar kişinin aklında kalabilir belki.

Alıntı:
1 mesaj gerçekten çok düşük bir limit(Onu bile karşılamayıp ne oldu benim tohumlar diye yazanlar da bu forumun acı bir gerçeği orası ayrı). Belki bu limitin yükseltilmesi ve üyelik yaşı gibi (örneğin etkinliğin başlama tarihi itibariyle en az 1 aylık üye olmak ve en az 20 mesajı bulunmak) kriterler konulabilir.
Mesaj sayısının yükseltilmesi;

Harika..., Müthiş..., Tebrikler... gibi... Sadece kotayı doldurmak adına tek kelimelik mesajları tetikleyeceğini ve forumun bunlarla şişmesinin muhtemel olduğunu düşünüyorum.

Eski 13-03-2020, 15:09   #26
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Y... dağıtım önceliği mesaj sayısına göre belirlenebilir. Bu durum merkezde çalışanların yükünü arttırır mı ? Sürdürülebilirlik açısından aktif üyelerin tohuma kavuşması iyi olur.
Bu, paylaşımcının kendisinin kendisinin kullanabileceği bir kriter.

Lojistik merkezi tasnif aşamasında kime tohum verilip verilmeyeceği hakkında hiç bir yorum yapmaz, kim için geldiyse onun zarfına koyar.

Geçerli taleplerin belirlenmesi aşamasında ise belirlenmiş kurallara göre;
  • Bir talep edenin tüm talepleri iptal edilebilir, iptal edilen talepler için paylaşımcıya etiket de gitmez.
  • Hak edilenden daha fazla talep edilmiş ise, tarih sırasına göre hak edilenden fazlası iptal edilir. Seçmece yapılmaz.

Eski 13-03-2020, 16:14   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster

Mesaj sayısının yükseltilmesi;

Harika..., Müthiş..., Tebrikler... gibi... Sadece kotayı doldurmak adına tek kelimelik mesajları tetikleyeceğini ve forumun bunlarla şişmesinin muhtemel olduğunu düşünüyorum.
Bu bile bir emektir, tohumu istediğinin göstergesidir
Üyelik yaşı (etkinlik başlama tarihi itibariyle en az 1 aylık üyelik) kriteri ile birlikte kullanılırsa son gün gelip 50 mesaj yazayım etkinliğe katılayım gibi bir durum da olmaz. Zaten foruma bir kaç ay(etkinlik öncesi bir ay+etkinlik süreci) gelip giden bir üye büyük ölçüde forum adına kazanılacak üye olacaktır. Tabi veritabanı tasarımını görmedim ne desem yalan ama normal şartlarda kaba bir hesapla "Harika" diye yazdığınız bir mesaj ID si, tarihi, kullanıcısı, log kaydı vs toplayınca 250 bayt etse bunu 1000 kullanıcı 50 şer kez yapsa 20MB alan kaplamaz:-)

Eski 13-03-2020, 17:07   #28
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Bu bile bir emektir, tohumu istediğinin göstergesidir
Üyelik yaşı (etkinlik başlama tarihi itibariyle en az 1 aylık üyelik) kriteri ile birlikte kullanılırsa son gün gelip 50 mesaj yazayım etkinliğe katılayım gibi bir durum da olmaz. Zaten foruma bir kaç ay(etkinlik öncesi bir ay+etkinlik süreci) gelip giden bir üye büyük ölçüde forum adına kazanılacak üye olacaktır. Tabi veritabanı tasarımını görmedim ne desem yalan ama normal şartlarda kaba bir hesapla "Harika" diye yazdığınız bir mesaj ID si, tarihi, kullanıcısı, log kaydı vs toplayınca 250 bayt etse bunu 1000 kullanıcı 50 şer kez yapsa 20MB alan kaplamaz:-)
Süper...

Kenger ve Jasmine Tea beğendi.
Eski 27-03-2020, 09:25   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Karpuz, kavun, kabak, salatalik ve misir gibi kolayca capraz tozlanan bitkiler icin izolasyon onlemi alinmadi ise paylasim yapilmasina izin verilmesin.

obabilgesi beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 09:30   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Paylasima katilanlari agaclar net uzerinden test e tabi tutup belli bir baraji gecemiyenleri etkinlikten cikarabiliriz. Fide uretimi ve izolasyon konularinda olabilir sorular. Etkinlige katilan bir kisi F1 hibrit, acik tozlanan ve gdo lu tohumlar arasindaki farki bilmeli.

nevalin beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024