agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2019, 16:26   #301
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Burdaki patent herhangi bir buluşla ya da ıslahla değil, tohumun kullanım hakkıyla ilgili.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tam da bu noktada benim anlamadığım bir husus var. Ekilen ve ürün elde edilen bir tohumun patentini nasıl alıyorlar? Ayaş domatesi için söylüyorum. Zaten varolan bir bitkinin patentini "işte ben buldum" diye patent mi alıyorlar?

* Tabii ki öyle bir şey varsa

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 13:38   #302
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bu fasulye hakkında(Perolar) o kadar iyi şey soylendikten sonra hemen yetistirmek istiyor insan...
Ben Ordu Akkuş fasulyesi yetistirmistim. Onun cok kaliteli oldugunu bizzat yemegini yiyince gormustum. Seneye tohum (Orijinal) temin edersem etkinlikte dagitirim insallah.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 14:06   #303
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
İlginç olan şu konuyla alakalı mı bilmiyorum.İthal şeker pancarı tohumu ekilen tarlada daha sonra yerli şekerpancarı yetiştiremiyor .Diye duymuştum.Doğrusunu yanlışını bilmiyorum.

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 14:14   #304
Ağaçsever

Ben küçükken patates böceği nedir bilmezdim.Patates ektiğimiz halde.Sonra bu ithal patatesler çıktı.Tarlaya patates böceği geldi .İlaç kullanmaya başladık.Yarım saatte öldürüyordu.Şimdi ne kadar atarsan at öldürmüyor .İlaca verilen para da arttı.En az beş kere atmak zorundasın.Dedem gübre kullanmadan çok patates kaldırırmış.Şimdi ne kadar çok atarsan at o kadar verim alamıyoruz.

Eski 13-01-2019, 14:22   #305
Ağaçsever

Kahramanmaraş’tan Kayseri’ye yolculuk ediyordum.Yanımda karadenizli birisi vardı.Laf açıldı.Neden geldiniz dedim.Fasulye Tohumu için gelmiş.Sırf Tohumu almak için.Bir gün durmuş.Geri dönüyordu.Çok değerli fasulyelerimiz var.Kıymetini bilene.

Eski 13-01-2019, 15:06   #306
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Kiymetini bilirsek o kadar degerli seylerimiz varki. Eski tarim bakani soyle demisti -ileride gida da sozu gecen ulkeler lider olacak. Bu soz her aklima geldiginde gercekten dogru soylemis diyorum.

Elimden geldigince buradaki kisilerden faydalanmak ve fayda vermek istiyorum. Sanirim benim kadar online olan yoktur. Insallah ileriki gunlerde bizler icin guzel seyler olacak...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Kahramanmaraş’tan Kayseri’ye yolculuk ediyordum.Yanımda karadenizli birisi vardı.Laf açıldı.Neden geldiniz dedim.Fasulye Tohumu için gelmiş.Sırf Tohumu almak için.Bir gün durmuş.Geri dönüyordu.Çok değerli fasulyelerimiz var.Kıymetini bilene.

Eski 13-01-2019, 16:32   #307
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Çok iyi yabancı, atalık ve Perolar gibi atalık olmadığı halde üst seviye performans gösteren taze/kuru fasulye çeşitleri de var ancak lezzet, çabuk pişme, pişerken lezzetini yemeğe bırakma/helmelenme gibi konularda Anadolu'yu geçen bir coğrafya bence yok. Olsa olsa denklik söz konusudur.

Bunun yanında kimi Fransız çeşitleri (haricot ve haricot verts tipinde olanlarla filet tipinde olanlar), İtalyanların Cannellini tipinde olanlar, Meksika'nın kimi Pinto çeşitleri çok lezzetli ve verimlidir. Kuzey Amerika'nın Apalaşlar Bölgesi'nde de bölgenin kendisine has, Amerikan yerlilerinin ve Avrupa'dan 17. yüzyıldan itibaren göç edenlerin kültürlerini harmanlayarak şekil verdikleri koskoca bir fasulye literatürü (ör. kullanım alanlarına göre belirlenmiş wax, cornfield, half-runner, greasy kategorileri) bulunuyor.

Alıntı:

Eski 13-01-2019, 16:49   #308
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir de kuru fasulyelerden bahsederken Tunceli'nin Ovacık Belediye Başkanı'nın önayak olarak ürettirdiği yöreye ait kuru fasulyeyi atlamamanızı tavsiye ederim. Yanlış hatırlamıyorsam 5000 dönümde, köylüler tarafından üretimi gerçekleştirilen bu fasulyeyle birlikte yine yöreye ait nohudun lezzeti eşsiz. Özellikle fasulye, İspir'le denk, belki de daha iyi bir lezzette.

Belediye, bu ürünlerin satışını internet aracılığıyla ve artık Ankara'da açtıkları dükkanda yapıyorlar. Elde edilen gelirin bir kısmı da maddi zorluk çeken çocuklara okumak için burs olarak gidiyor. Belediye başkanı, çok zeki, çalışkan ve vatanına aşık biri. Hasat zamanı köylülerle birlikte tarlaya koşuyor. Bu şekilde hem bu atalık çeşitler üretimde tutulmuş oluyor hem de elde edilen gelir yöre insanı için kullanılıyor.

Özellikle fasulye ve nohutlarla diğer ürünler için web adresi: https://www.ovacikdogal.com/

Eski 13-01-2019, 18:28   #309
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ birnefestoprak, teknik olarak istenmiyor ama o kadar güzel övdünüz ki, üç kilo alayım ben, forum yöneticileri izin verirse etkinlikte dağıtayım, yetiştirme koşullarını biliyor musunuz bu arada?

ihsaniye beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 21:34   #310
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kısmet olursa onu da bu sene diğer kuru fasulyelerle birlikte yetiştireceğim. Çok büyük bir alanda yetiştirildiğine göre, bütün alana sırık sistemi kurmanın mümkün olup olmadığını kestirmem zor (kendilerince pratik bir yöntem uygulamıyorlarsa). O yüzden fazla boy atmadığını, hasadının görece kolay olduğunu tahmin ediyorum.

Lezzet konusunu abartmıyorum. Suda beklerken çabucak şişip çok çabuk pişiyor. Şeker oranı da yüksek. Helmelenme konusunda diğer önde giden kuru fasulyelerle daha kapsamlı bir gözlem yapılırsa iyi olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ birnefestoprak, teknik olarak istenmiyor ama o kadar güzel övdünüz ki, üç kilo alayım ben, forum yöneticileri izin verirse etkinlikte dağıtayım, yetiştirme koşullarını biliyor musunuz bu arada?

Düzenleyen birnefestoprak : 13-01-2019 saat 22:59
Eski 13-01-2019, 22:55   #311
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İnternette aradım biraz, hasat görüntü ve videoları var. Çoğu resme bakınca oturak gibi duruyor ancak videolarda. mesela buradaki videonun ilk başlarında adam asıldıkça bir kaç metrelik kol halinde geliyor fasulyenin gövdesi.

birnefestoprak ve Asoo beğendi.
Eski 14-01-2019, 07:04   #312
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İnternette aradım biraz, hasat görüntü ve videoları var. Çoğu resme bakınca oturak gibi duruyor ancak videolarda. mesela buradaki videonun ilk başlarında adam asıldıkça bir kaç metrelik kol halinde geliyor fasulyenin gövdesi.
Bizde ektik alberto cinsi kuru fasulye.Aslında sırık bir cins. Büyük alanda ekince çubuk dikme imkanı yok .Boylanıyor bayağı bir.Sonra yatmaya başlıyor.Videodakiler gibi birbirne sarılıyorlar yerde.İzlediğim kadarıyla onlarda sırık.İpli yani.

Eski 14-01-2019, 07:26   #313
Ağaçsever

Çiftçilerimizin ektiği diğer türler kanada ve karayaprak yerli fasulye çeşitleride var .

Eski 14-01-2019, 08:53   #314
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Ben küçükken patates böceği nedir bilmezdim.Patates ektiğimiz halde.Sonra bu ithal patatesler çıktı.Tarlaya patates böceği geldi .İlaç kullanmaya başladık.Yarım saatte öldürüyordu.Şimdi ne kadar atarsan at öldürmüyor .İlaca verilen para da arttı.En az beş kere atmak zorundasın.Dedem gübre kullanmadan çok patates kaldırırmış.Şimdi ne kadar çok atarsan at o kadar verim alamıyoruz.
Bu haberi okuyunca sanırım söylediklerinizin sebepleri belli olacak.

Bursa'da şoke eden böcek iddiası!

Eski 14-01-2019, 09:15   #315
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bu haberi okuyunca sanırım söylediklerinizin sebepleri belli olacak.

Bursa'da şoke eden böcek iddiası!
Aynen öyle patates böcekleri sonradan çıkmış .Benim annem 30 yaşına kadar patates böceği nedir bilmezdi.Ben çocuktum ne güzel böcekmiş bu demişti.Sonradan öğrendikki patateslerin yaprağını yiyormuş.İlaç attı babam.Tarladan çıkmadan hepsi öldü.Olaya 20 yıl oldu .Bu yıl babam ilaç attı.Bir ölmediler.İki üç çeşit ilaç karıştırdı .Ancak başa çıkabildi.İlaca çalışıyor çiftçi.Sanırım amaçlarıda bu.Ya ilaçların etkisini azalttılar daha çok satmak için ya da bağışıklık kazandı böcekler.

AkisSoftware beğendi.
Eski 14-01-2019, 13:57   #316
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Bu sene ilk kez ağaçlar nete katıldım ve tohum etkinliğinden talebim de oldu. Adresimi yolladım fakat size ulaştı mı öğrenebilir miyim?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 17:08   #317
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Magma dergisi, Anadolu'nun binlerce yıllık kümülatif bilgeliğinin genetik kodlarını taşıyan Çekirdeği Oyalı'yı (halk arasında bilinen adlarıyla Dualı, Yazılı) konuk etmiş de haberimiz olmamış Aynı dergide Navahoların yer alması da nasıl anlamlı olmuş, anlatamam. Birbirlerini selamlamışlar.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2019, 21:31   #318
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Bu sene tohum talep tarihini kaçırmışım. Keşke 1 hafta uzatabilseniz.

sky83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2019, 22:38   #319
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Listede ismi olan paylaşımcı üyelerimizin e-posta adreslerini LojistikMerkezi'ne göndermeleri gerekiyor.

Paylaşımcı
alıcan
Bay Şifacı
blick
CheNell
çayeli
drosophila
emrecey
güreri
Hakan DAG
iyigit
orucoğlu
pupa.baski
saleri
sigacik
tamaşa
zeynepkavi

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 09:19   #320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın MeyveliTepe

Mail adresimi gönderdim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Listede ismi olan paylaşımcı üyelerimizin e-posta adreslerini LojistikMerkezi'ne göndermeleri gerekiyor.

Paylaşımcı
alıcan
Bay Şifacı
blick
CheNell
çayeli
drosophila
emrecey
güreri
Hakan DAG
iyigit
orucoğlu
pupa.baski
saleri
sigacik
tamaşa
zeynepkavi

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 23:46   #321
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tohum gönderecekler için önemli not:

2-3 gün içinde etiketleri göndermeye başlıyoruz. Bu arada paylaşımcılara önemli bir şeyi hatırlatmak isterim.

Bu yıl Lojistik Merkezinde olası hataları engellemek için önemli bir sistem değişikliği var. Bu yüzden etiketlerin formatları da biraz daha farklı.

Önceki yıllarda, katalogda tanıtılmamış bir tohumu, belirli bir katılımcıya özel olarak göndermek için elle etiket yazarak gönderenler oluyordu. Sistem değişikliği sebebiyle bunları doğru zarflara dağıtmaya çalışmak karışıklığa sebep olacaktır. Halihazırda geçerli talep sayısının da 6260 olduğu düşünülürse sistem etiketi olmayan poşetlerin işleme alınması problemlidir.

Bu sebeple, bu şekilde tanımsız bir tohumu belirli bir kişiye göndermek isteyen varsa, bana acilen;

Tohum ismi, gideceği üye ismi şeklinde bir mesaj gönderin ki, onlara da özel etiket düzenliyeyim, herhangi bir karışıklık olmasın.

Eski 24-01-2019, 23:20   #322
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Etiketleri göndermeye başladım. En çok poşet hazırlayacak olanlardan başladım. Tamamlaması bir kaç gün sürecek gibi görünüyor.

Eski 25-01-2019, 09:29   #323
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
poşet mi kağıt mı?

ben genelde kendim için tohum saklarken veya eşe dosta tohum verirken görseldeki gibi kağıttan külahlar yapıp onları hafif ezip yatay bir şekle getirerek bir ambalaj hazırlıyorum. ağzını ve dip tarafını 2-3 defa katlayınca yeterince sağlam bir paket oluyor. ben naylon poşet kullanmaktan yana değilim. hele ki söz konusu tohum saklama olunca daha da hassas olunmalı diye düşünüyorum. zarfların içine bu şekilde tohum koyarsak bir sakıncası olur mu?

Eklenen Resimler

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 10:19   #324
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drosophila Mesajı Göster
ben genelde kendim için tohum saklarken veya eşe dosta tohum verirken görseldeki gibi kağıttan külahlar yapıp onları hafif ezip yatay bir şekle getirerek bir ambalaj hazırlıyorum. ağzını ve dip tarafını 2-3 defa katlayınca yeterince sağlam bir paket oluyor. ben naylon poşet kullanmaktan yana değilim. hele ki söz konusu tohum saklama olunca daha da hassas olunmalı diye düşünüyorum. zarfların içine bu şekilde tohum koyarsak bir sakıncası olur mu?

Dağıtacağınız tohumlarda, içine koyacağınız etiketin görünür ve okunur olması için poşet kullanın.

sernur ve aziztoprak beğendi.
Eski 25-01-2019, 12:02   #325
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
külahın üstünde yazan nifak tohumu da ne tropik bi ağaç mı?

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 12:20   #326
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan Mesajı Göster
külahın üstünde yazan nifak tohumu da ne tropik bi ağaç mı?
Aramıza nifak tohumları ekilmesin, fazla karıştırmayalım..

Eski 25-01-2019, 12:23   #327
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
endemik bir tür. sadece bize ait

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 19:57   #328
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Etiketleri göndermeye başladım. En çok poşet hazırlayacak olanlardan başladım. Tamamlaması bir kaç gün sürecek gibi görünüyor.
Etiketler e-posta ile ulaştı teşekkürler. Süreç nasıl işleyecek? Paketleri hazırlayıp gönderme süremiz nedir? Lojistik merkezinin adresi nedir acaba? Etiketlerdeki kutu numarası ne işe yarayacak? Bu numarayı biz kullanacak mıyız?

Emekleriniz için çok teşekkürler. Kolay gelsin.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 20:13   #329
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Ek bilgi olarak; Ovacık belediyesi yanılmıyorsam geçtiğimiz Temmuz ya da Ağustos ayında İzmir'de de bir satış yeri açtı. İzmir'deki arkadaşlardan ilgilenen olursa haritaya şu bağlantıdan ulaşılabilir.

Ovacık Belediyesi'nin kurufasulye, nohut, kaya tuzu ve dut pekmezinden sipariş ettim. Kurufasulye ufak tefek gibi ama lezzetli ve kolay pişiyor. Hanım öyle söyledi. Nohutu daha denemedik.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 20:36   #330
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Etiketler e-posta ile ulaştı teşekkürler. Süreç nasıl işleyecek? Paketleri hazırlayıp gönderme süremiz nedir? Lojistik merkezinin adresi nedir acaba? Etiketlerdeki kutu numarası ne işe yarayacak? Bu numarayı biz kullanacak mıyız?

Emekleriniz için çok teşekkürler. Kolay gelsin.

Kutu numaraları sizi ilgilendirmiyor, Lojistik Merkezinde tasnif esnasında kullanılacak.

Poşetleme ve etiketleme yine bu mesajda anlatıldığı gibi yapılacak.

4-5 gün içinde kargoya hazır hale getirebilirseniz iyi olur.

Zekoş ve aziztoprak beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024