agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2018, 23:29   #91
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben geçen sene üç kök acı biberi (caroline reaper vs. tam hatırlamıyorum) saksıya aldım ve bu yıl da ürün aldım. Şu an hala saksıdalar

sernur beğendi.
TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2018, 00:24   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Biber ılıman iklimlerde çok yıllık ama istanbulun kışınada dayanmaz. Korunaklı bir noktadamı büyüdüler?

Düzenleyen Atilgan : 22-10-2018 saat 02:27
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2018, 00:26   #93
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İzmir de çatıda ufak seram var, kışın sürekli orada durdu.

Eski 22-10-2018, 00:29   #94
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
İşyerinde 08.30-20.00 arası dışarıda, geceleri dükkan kapanınca içeride durdular. Kapatırken saksıları mecburen içeri alıyoruz. Ama karlı zamanlarda bile gündüzleri dışarı çıkardık.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2018, 08:56   #95
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
arkadaşlar paylaşabileceğim tohumları tasnifledim ancak paylaşmadan önce burada sormayı uygun gördüğüm bir durumu sizinle paylaşmak istedim.

bu sene domateslerimizin neredeyse tamamı mantara yakalandığı için hepsi sökülerek imha edildi. o sebeple domates tohumum yok denecek kadar az. ancak geçen sene ve ondan önceki seneden kalan ya da geçen sene tohum paylaşım etkinliğinden fazlaca gelen tohumlarıda paylaşmak isterim. bu şekilde hiç yetiştirmediğim ancak daha öncesi yetiştren kişinin ismini vererek paylaşım yapabilir miyim?

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2018, 11:17   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
arkadaşlar paylaşabileceğim tohumları tasnifledim ancak paylaşmadan önce burada sormayı uygun gördüğüm bir durumu sizinle paylaşmak istedim.

bu sene domateslerimizin neredeyse tamamı mantara yakalandığı için hepsi sökülerek imha edildi. o sebeple domates tohumum yok denecek kadar az. ancak geçen sene ve ondan önceki seneden kalan ya da geçen sene tohum paylaşım etkinliğinden fazlaca gelen tohumlarıda paylaşmak isterim. bu şekilde hiç yetiştirmediğim ancak daha öncesi yetiştren kişinin ismini vererek paylaşım yapabilir miyim?

Kendinizin en az bir yıl yetiştirmediğiniz tohumu paylaşmamanız daha iyi olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2018, 13:54   #97
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
teşekkürler tohum tasnifini yeniden düzenleyip ekleme yapacağım.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2018, 19:24   #98
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ incirli, sarı ve kırmızı mısırlarınız patlatmalık mı?

Eski 24-10-2018, 21:27   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sayın Thunderon,
Black From Tula domatesi ve Jalapeno Tam biberi için benim daha önceki paylaşımlarımdan alıntı yapmışsınız. Alıntı yaptığınızı ve tohumları benden aldığınızı lütfen belirtin.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 06:51   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2018
Yeni uyeyim . Tohum bende istiyorum eger mumkunse..

Basak_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 08:21   #101
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Basak_1 Mesajı Göster
Yeni uyeyim . Tohum bende istiyorum eger mumkunse..

Kendinizi tanıtmanız gerekiyor yeni üye olduğunuz için. http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm
Daha sonra http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/41248.htm etkinlik prensiplerini okursanız faydanıza olur.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 10:39   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Geçen yılki etkinlikten gelen tohumlardan paylaşabileceğim yok maalesef. Goji Berryler çok nazlandılar başta şimdi iyiler ama meyve vermediler bu yaz. Domatesleri çocuklar yedi tohum elimde çok az. Kavun ve buğdayların olduğu yerleri (muhtemelen) köpekler eşeledi kurtaramadım. Kalıcı ıspanakları bol bol yedik ama onlarda tohum vermedi bu yıl.

Geçen yıl da sormuştum, tarlanın kenarında çok sağlıklı 8-10 metrelik genç bir bir Saçlı Meşe (Quercus cerris) (http://agaclar.org/agac.asp?id=281) var. Ağacın ve yere döktüğü palamutların fotoğraflarını ekledim. Tohumları üç gün önce topladım nemli kağıt koydum aralarına ancak kurutmadan, mümkünse hemen ekilmeleri gerektiğini yazıyor neredeyse tüm kaynaklar. Sizce paylaşıma uygun mu? Uygunsa, gönderim gününe kadar (2-3 ay) saklama koşulları nelerdir (aklıma nemli beze sarıp buz dolabına atmak geldi)? Tabi bir de isteyen var mı? İsteyen olursa ve bekletmek uygun değilse, etkinlik dışında hemen adrese kargolayabilirim.

Eklenen Resimler

ozerkavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 12:52   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2018
Nemli beze sarıp buzdolabına koyarsanız sanırım çimlenir. Kuru bir kağıt havlu içinde saklamak daha uygun olabilir

Nazo06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 01:49   #104
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Etkinlik başlığı altında, Türkiye'de yapılan bir akademik çalışmaya atıfta bulunarak, tohum ıslahıyla ilgili uzunca bir yazı yayınlamıştım (bu senenin başlarında olmalı). Yazıda Rio Grande (anahtar sözcükler) domatesi de geçiyordu diye hatırlıyorum. Yazıyı bulamıyorum. Nerde olduğunu bilen var mı?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 11:17   #105
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Etkinlik başlığı altında, Türkiye'de yapılan bir akademik çalışmaya atıfta bulunarak, tohum ıslahıyla ilgili uzunca bir yazı yayınlamıştım (bu senenin başlarında olmalı). Yazıda Rio Grande (anahtar sözcükler) domatesi de geçiyordu diye hatırlıyorum. Yazıyı bulamıyorum. Nerde olduğunu bilen var mı?

İçinde rio grande geçen bir mesajınız yok, ancak tohum ıslahından bahsettiğiniz ve bir yazıya link verdiğiniz bu mesajınız var. Mesaj, birnefestoprak / Tohum araştırma ve ticari üretim bahçeleri başlığında yer alıyor.

Eski 03-11-2018, 11:40   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Merhaba arkadaşlar bu seneki etkinlik artık başladı,seneye bazı kurallarda değişiklik yapmayı teklif ediyorum.Paylaşım sayısının kısıtlanmasını öneriyorum.Bazılarınız belki kızacak öyle şey olur mu diyecek ama bizim emek harcayarak topladığımız sakladığımız tohumların çoğunun heba edildiğini düşünüyorum.kataloglarda bazen istekte bulunan üyelere bakıyorum,beğendiği tohum sayısı 80,100,120 gibi rakamlar.100 adet farklı türün tohumunu nasıl nerede çimlendireceksin nerede yetiştireceksin.bu kadar çok fideyi yetiştirmek için en az 10 dönümlük arazinin olması lazım.bakıyorum adama 10 farklı biber çeşidi isteğinde bulunmuş.kardeşim sen bunların saflığını nasıl koruyacaksın.bir sonraki sene için söz veriyorsun aldığım tohumlardan tekrar paylaşımda bulunacağım diye ama izolasyon nedir bilmiyorsun,doğru düzgün bahçen yok,100 çeşit tohum istiyorsun.Birisi de yazmış 150 çeşit tohum aldım babama verdim,çimlendiremedi diye.kendin yetiştirmeyeceğin yetiştiremeyeceğin şeyi niye alıyorsun güzel kardeşim.bence hiç tohum paylaşmayanlara verilecek tohum sayısı 10,paylaşım yapanlara maksimum 75 olmalı.Bu konuda tecrübeli arkadaşlara,paylaşmayı seven arkadaşlara değil lafım.Tecrübesi az ama çok fazla tohum talep edenleri kastederek yazdım bu yazıyı.Sizlerin de değerli düşüncelerinizi merak ediyorum.Saygılar

malbman, Zekoş, Vegy ve 1 kişi beğendi.
huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 14:10   #107
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
mesela alitohum rumuzuyla birisi kaydolmuş 16 ekim 2018 tarihinde.adamın paylaşımı 0 istediği tohum sayısı 63.kendisini bile tanıtmamış 0 mesajı var,daha etkinliğin kurallarını okumamış belli,63 tane tohum istiyor.böyle adamlara kızıyorum işte abi ben.hiçbir tohum da yollamam ben bunun gibilere.

malbman ve Zekoş beğendi.
huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 15:20   #108
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu değil. Bahsettiğim yazıyı etkinlik başlıklarından birinde yazmıştım. Bu makaleyle ilgiliydi. Rio Grande, Türkiye'de üretilmiş bir domates olduğu için, yazıda bahsetmiş olmalıyım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İçinde rio grande geçen bir mesajınız yok, ancak tohum ıslahından bahsettiğiniz ve bir yazıya link verdiğiniz bu mesajınız var. Mesaj, birnefestoprak / Tohum araştırma ve ticari üretim bahçeleri başlığında yer alıyor.

Eski 03-11-2018, 15:28   #109
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huseyink005 Mesajı Göster
mesela alitohum rumuzuyla birisi kaydolmuş 16 ekim 2018 tarihinde.adamın paylaşımı 0 istediği tohum sayısı 63.kendisini bile tanıtmamış 0 mesajı var,daha etkinliğin kurallarını okumamış belli,63 tane tohum istiyor.böyle adamlara kızıyorum işte abi ben.hiçbir tohum da yollamam ben bunun gibilere.

Sıfır mesajlı talep sahiplerinin taleplerini zaten siliyoruz, 63 çeşit talepte bulunmuş olması bir şey farketmez. Sıfırdan farklı mesajı olup tohum paylaşmadan talepte bulunanların talepleri de 25 ile sınırlı, fazlasını siliyoruz. Bir kişi üst üste iki yıl paylaşmadan talepte bulunamıyor. Talep etse bile geçersiz sayıp siliyoruz.

Eski 03-11-2018, 15:30   #110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bu değil. Bahsettiğim yazıyı etkinlik başlıklarından birinde yazmıştım. Bu makaleyle ilgiliydi. Rio Grande, Türkiye'de üretilmiş bir domates olduğu için, yazıda bahsetmiş olmalıyım.

Menüde bulunan "ayrıntılı arama"dan arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiden hareketle ben aradım, bulamadım.

Eski 03-11-2018, 16:08   #111
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kendi kullanıcı adımla "Postaları göster" seçeneğini kullanarak aratıyorum. Şubat-Mart 2018'de yazmış olmalıyım. Gözümden mi kaçıyor bilmiyorum ama bulamadığıma göre silinmiş. Herhangi bir konuyla birleşen, tekrara giren bir yazı olmadığı ve bu etkinlikle doğrudan ilgili olduğu için neden silindiğini anlayamadım.

İlgilenen üyeler, yukarda verdiğim adrese gidip makaleyi (özellikle sonuç kısmı) okuyabilir. Burda ıslah ve tohum seçimiyle ilgili senelerdir tartıştığımız konuların sağlamasını yapan bilgiler içeriyor.

Alıntı:
Menüde bulunan "ayrıntılı arama"dan arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiden hareketle ben aradım, bulamadım.

Eski 03-11-2018, 18:17   #112
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sizin silinen bir yazınız yok, olsaydı onu da görürdüm.

malina beğendi.
Eski 03-11-2018, 18:31   #113
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ya silinmiş ya taşınmış ya da pasif hale getirilmiş bir yazım var (başka yazılarla birlikte düzenleme açısından harmanlanıp bir yere kaldırılmış da olabilir). Burda arama aygıtı aracılığıyla bulamadığıma göre, silinmiş (=bulunamıyor=üye olarak bana gözükmüyor). Diğer bir ihtimal de arama aygıtının doğru çalışmaması.

Silinmiş olması değil ama bulmam önemli.

Alıntı:
Sizin silinen bir yazınız yok, olsaydı onu da görürdüm.

Eski 03-11-2018, 18:32   #114
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Aradığınız mesaj bu olabilir mi? Tohum saflığının korunması için gereken izolasyon koşulları başlığında. İçinde Rio Grande sözcükleri geçmiyor.

Eski 03-11-2018, 18:45   #115
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evet bu, teşekkür ederim. Kullanıcı adımı kullanarak aradığımda çıkan sonuçları resimde ekledim. Yazı, 15 Şubat'ta yazılmış ama sonuçlar arasında yok.

Alıntı:
Aradığınız mesaj bu olabilir mi? Tohum saflığının korunması için gereken izolasyon koşulları başlığında. İçinde Rio Grande sözcükleri geçmiyor.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2018, 18:58   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Seleksiyon ne demektir birde kayısı fidanında tatlı ve aromalı ne demektir ? İkinci sorunun konuyla ilgisi yoktur . Sormuş oldum. Kokulu demek mi ?

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 19:12   #117
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Evet bu, teşekkür ederim. Kullanıcı adımı kullanarak aradığımda çıkan sonuçları resimde ekledim. Yazı, 15 Şubat'ta yazılmış ama sonuçlar arasında yok.

Kendi mesajlarınıza nasıl bakıyorsunuz? Yapıştırdığınız resimde başka üyelerin mesajları var. "Arama" kullanarak aradığınızda, mesajın içinde ya da mesaj bağlığında adınız yazanları bulursunuz, sizin yazdıklarınızı değil.

Kendi mesajlarınızı, profil sayfanızdaki istatistik tab'ına tıklayıp kendinizin yazdığı tüm mesajları geriye doğru tarih sırasında listeleyebilirsiniz.

malina ve g.c. beğendi.
Eski 04-11-2018, 00:22   #118
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Seleksiyon için ben güzel bir Türkçe karşılık bulamadım. Belki yerleşik bir teknik ya da köy ağzında yer etmiş sözcük vardır. Tohumları verim, meyve rengi, lezzet gibi kavramlar bakımından belli bir amaca yönelik olarak seçmek anlamında "bilinçli seçim" kullanılabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Seleksiyon ne demektir birde kayısı fidanında tatlı ve aromalı ne demektir ? İkinci sorunun konuyla ilgisi yoktur . Sormuş oldum. Kokulu demek mi ?

Eski 04-11-2018, 10:08   #119
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Seleksiyon için ben güzel bir Türkçe karşılık bulamadım. Belki yerleşik bir teknik ya da köy ağzında yer etmiş sözcük vardır. Tohumları verim, meyve rengi, lezzet gibi kavramlar bakımından belli bir amaca yönelik olarak seçmek anlamında "bilinçli seçim" kullanılabilir.

Biz dersler de seleksiyonu "seçilim" diye kullanıyoruz. Hatta bir makale de "doğal ayıklanma" olarak da görmüştüm.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 14:14   #120
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Doğal ayıklanma başka bir konu. Burda ıslahçının, ıslahın amacına göre yaptığı tohum ayıklamasından bahsediyoruz. Bu durumda seçilim yok seçim var. Ayıklama güzel bir sözcük. Bilinçli ayıklama da denebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Biz dersler de seleksiyonu "seçilim" diye kullanıyoruz. Hatta bir makale de "doğal ayıklanma" olarak da görmüştüm.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024