agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2019, 23:21   #271
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Türkiye şartlarında bunun tespitini yapmak çok zor ve bu durumu Sn Zekoş'un bilmesi mümkün değil. Türkiye'deki patentli tohumların listesine de nerden bakılır bilmiyorum (biraz detaylı araştırılırsa herhalde bir listeye ulaşılır). Bu çeşidin Türkiye'de genel dolaşımda olduğunu, yerli tohum şirketlerinin kataloglarında yer aldığını biliyorum. Hatta isminin garipliğinden dolayı nereye ait olduğunu anlamak için daha önce araştırmıştık.

İspanya'da çeşidin üretimin yapan Semillas Fito şirketinin bilgisini, konuya Sn dongyul'un dikkatimizi çekmesiyle, hatırlamış oldum.

Bu fasulye, Türkiye'ye mi ait?

Perolar adı, İskitler gibi bir yere mi karşılık geliyor? Yoksa İspanyolca bir sözcükten mi türemiş? Perola, İspanyolca'da inci demek. Perolar İspanyolcaysa Perola'nın sonuna r harfi eklenerek oluşan Perolar sözcüğü nedir (İspanyolca bilmiyorum)?

Şirket Perolar'ı kendi ıslah etmiş de patentini mi almış?

Türkiye'deki tohum şirketleri, patent bedelini Semillas Fito'ya ödeyip fasulyeyi öyle mi üretiyor yoksa toptan şekilde İspanya'dan ithal edip Thiram'a buladıktan sonra paketleyip perakande şekilde mi satıyor? Google'da "Perolar fasulyesi" yazarak arattığınızda karşıma çıkan aramaların çoğunda "Fito Perolar" yazıyor.

Perolar, neden diğer fasulye tohumlarından daha pahalı? Çok verimli olduğu için mi?

Bu çeşit, GDO'lu değil, bunu biliyoruz. GDO'lu tohumların perakende satışı olmadığı için bu tohumlara ev bahçecisinin ulaşması mümkün değil (tohumların sözleşme imzalanarak üretici tarafından alınması gerek). Bunun yanında Semillas Fito, uluslararası bir tohum şirketi olduğu için, üretim sistemini ve GDO'lu tohum ile tohum patentleme konusundaki uygulamalarına temkinli yaklaşmak gerekir. Yoksa aynı şirket, bir atalık tohum olan Kırkağaç Kavunu'nun tohumunu da satıyor. Umarım onun patentini almamışlardır çünkü uluslararası tohum şirketleri, son yıllarda atalık tohumların patentini alma meselesine iyi merak sardılar.
Açıklamanız için teşekkür ederim..

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 09:12   #272
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
perolar fasulyesine benzer yassı uzun ve geniş fasulyemiz vardı. annem köyde birilerinden almış. bizdekinin farkı çekirdekleri küçük etli kısmı daha fazlaydı. geçen sene çok defa söylememe rağmen tohum alınmamış bu sene tekrar bulabilirsem bende fotolarını paylaşırım.

muhtemelen bu perolar zaman içinde bazı çeşitlerle karışma eğilimi de göstermiş

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 10:03   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba değerli dostlar. Elinde "Sinapis alba" (Ak hardal) tohumu bulunan varsa etkinlikte paylaşabilir mi? Arıcılık için bir miktar ekmek istiyorum.

Teşekkürler

volkanaktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 14:20   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Ben de uzun süredir crambe maritima - deniz lahanası tohumu arıyorum. Deniz kıyısına yakınım ama hiç rastlamadım.

Eklenen Resimler

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:47   #275
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bu bitkinin sizin için geleneksel bir önemi var mı? Türkiye'de var mı, varsa kullanım alanı nedir bilmiyorum. Ege kıyılarında değil de Karadeniz'de olabilir. Önümüzdeki yıllarda ulaştırabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Ben de uzun süredir crambe maritima - deniz lahanası tohumu arıyorum. Deniz kıyısına yakınım ama hiç rastlamadım.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 17:20   #276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Bu bitkinin sizin için geleneksel bir önemi var mı? Türkiye'de var mı, varsa kullanım alanı nedir bilmiyorum. Ege kıyılarında değil de Karadeniz'de olabilir. Önümüzdeki yıllarda ulaştırabiliriz.

Türkiyede çeken resimler;
https://www.turkiyebitkileri.com/tr/...lbum/1914.html

Bahçemde daha çok permakültür bitki olmasını istiyorum, bu da çok yıllık bir bitki, genç yapraklar yeniyor.

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 21:10   #277
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Türkiyede çeken resimler;
https://www.turkiyebitkileri.com/tr/...lbum/1914.html

Bahçemde daha çok permakültür bitki olmasını istiyorum, bu da çok yıllık bir bitki, genç yapraklar yeniyor.
1-2 güne permakültür camiasının en meşhur bitkisini temin etmiş olacaksınız öyleyse .

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 16:04   #278
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Fito Perolar çeşidinin patentli olup olmadığına bakıp öğrenen kimse oldu mu acaba? Çeşidin tohumlarının neden şirket adıyla birlikte satıldığını anlayamadım (bu bilgiye daha önce de ulaşamamıştık). İnternette satılan tohumlar İspanya'da üretilip Türkiye'ye getirildiği için mi yoksa çeşidin patenti Semillas Fito'ya ait olduğu için mi böyle?

Eklenen Resimler

dongyul beğendi.
Eski 11-01-2019, 17:00   #279
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ben biraz araştırma yaptım ama bunun için çok çok iyi İngilizce gerekiyor. Çoğu yerdeki terimlerin hiç birisini anlamıyorum. Bu konuda değerli üstadların çabaları gerekiyor sanırım...

Google aramalarında evet aynen sizin dediğiniz gibi çıkıyor sonuçlar.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 17:01   #280
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hangi kaynak için çok iyi İngilizce gerekiyor?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ben biraz araştırma yaptım ama bunun için çok çok iyi İngilizce gerekiyor. Çoğu yerdeki terimlerin hiç birisini anlamıyorum. Bu konuda değerli üstadların çabaları gerekiyor sanırım...

Google aramalarında evet aynen sizin dediğiniz gibi çıkıyor sonuçlar.

Eski 11-01-2019, 17:05   #281
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Fito Perolar çeşidinin patentli olup olmadığına bakıp öğrenen kimse oldu mu acaba? Çeşidin tohumlarının neden şirket adıyla birlikte satıldığını anlayamadım (bu bilgiye daha önce de ulaşamamıştık). İnternette satılan tohumlar İspanya'da üretilip Türkiye'ye getirildiği için mi yoksa çeşidin patenti Semillas Fito'ya ait olduğu için mi böyle?

Sayın birnefestoprak; ben bu fasulyeyi neredeyse 4-5 yıldır ekimini yapıyorum gayette memnunum aslında ben bu çeşiti bildim bileli ismi markasıyla birlikte geçiyor ve o şekil de etiketinde bile öyle adlandırılıyor herhangi bir şekilde türkçeleştirilmiş bir ismi yok. Örneğin; Alman ayşe gibi...

İspanya'da üretildiği aslında kesin çünkü paketlerini gördüğümde menşei İspanya olarak geçiyordu.

Birde takıldığım bir nokta bu fasulyeyinin alternatifi Şenberber fasulye olarak yazmışsınız (Dürüst olmak gerekirse bu şenberber fasulye konusuna girmek istemiyordum ama açıklamak istedim.) Bence bu fasulyenin şenberberle alakası yok tohum rengi, dış yapısı, kılçıklanmaması ve kuruttuğunuzda barbunya olması, güçlü gelişimi ve artı olarak aşırı verimli olması onu şenberberden ayırıyor. Bu yüzden peroların alternatifi olacağını düşünmüyorum.

Şenberberi denedim tam üç kez farklı yıllarda çılız gelişiyor kök hastalığına çok yatkın toplanmamaya bağlı olarak kılçıklanma gösteriyor ve verimi o kadar abartılıdığı gibi değildi bende. Hatta perolar ile yan yana ekim yaptım ve erkenden hastalanıp şenberberler giderken perolar yaz sonuna kadar döküme devam ettiler. Perolarda asla kılçıklanmada söz konusu değil. Şenberberler fazlaca kılçıklanması söz konusu ve artı lezzet konusunda da Peroların yanına dahi yaklaşamaz. Bu benim tamamen şahsi görüşüm belki şenberberleri beğenenler çıkabilir.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 17:14   #282
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Hangi kaynak için çok iyi İngilizce gerekiyor?
Geçtiğimiz gün bir kaç pdf bulup bakmıştım. Ama geçmiş silindiği için göremedim şuan...

Bu sitede aynı fasulyenin tohumu satılıyor ve İspanya olarak geçiyor..

semillas fit leguminous

ilgili firma ile kontak kurup bu konuda bilgi istenebilir (İspanyolca bilen varsa)

Eski 11-01-2019, 18:20   #283
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Şirket adını ve diğer detayları uzunca bir mesajla öve öve yazdığınız için tartışmadan geçmek zor oluyor çünkü söz konusu şirket çok-uluslu bir tohum tekeli (Türkiye'de de temsilcilikleri vardır).

Alıntı:
aslında ben bu çeşiti bildim bileli ismi markasıyla birlikte geçiyor ve o şekil de etiketinde bile öyle adlandırılıyor herhangi bir şekilde türkçeleştirilmiş bir ismi yok.
Çeşit ismi neden markayla birlikte geçiyor?

Alıntı:
İspanya'da üretildiği aslında kesin çünkü paketlerini gördüğümde menşei İspanya olarak geçiyordu.
İspanya'da üretildiği kesinse, niye İspanya'da üretiliyor, merak ettiniz mi? Yoksa aynı şirket, tohumun Türkiye'de üretilmesine izin mi vermiyor?

Bu çeşidi, Türkiye'de kendi paketlerinde satan tohum şirketleri de var. Bu yerli şirketler, tohumu Türkiye'de mi çoğaltıyor yoksa İspanya'dan toptan alıp perakende satmak üzere kendi paketlerine mi dolduruyor?

Alıntı:
Birde takıldığım bir nokta bu fasulyeyinin alternatifi Şenberber fasulye olarak yazmışsınız (Dürüst olmak gerekirse bu şenberber fasulye konusuna girmek istemiyordum ama açıklamak istedim.) Bence bu fasulyenin şenberberle alakası yok tohum rengi, dış yapısı, kılçıklanmaması ve kuruttuğunuzda barbunya olması, güçlü gelişimi ve artı olarak aşırı verimli olması onu şenberberden ayırıyor. Bu yüzden peroların alternatifi olacağını düşünmüyorum.

Şenberberi denedim tam üç kez farklı yıllarda çılız gelişiyor kök hastalığına çok yatkın toplanmamaya bağlı olarak kılçıklanma gösteriyor ve verimi o kadar abartılıdığı gibi değildi bende. Hatta perolar ile yan yana ekim yaptım ve erkenden hastalanıp şenberberler giderken perolar yaz sonuna kadar döküme devam ettiler. Perolarda asla kılçıklanmada söz konusu değil. Şenberberler fazlaca kılçıklanması söz konusu ve artı lezzet konusunda da Peroların yanına dahi yaklaşamaz. Bu benim tamamen şahsi görüşüm belki şenberberleri beğenenler çıkabilir.
Şenberber de Perolar da Roma tipinde fasulyeler, yani kategorileri aynı. Şenberber, bugüne kadar denemesini yaptığım sırık fasulye çeşitleri içinde aşağıdaki özellikleriyle öne çıkıyor.

1) Kılçıklanma sorunu yok. Toprağınızın Kalsiyum içeriğini ölçtürmenizi tavsiye ederim. Kılçıklanma sorunu buna ya da başka bir toprak özelliğine bağlıdır.
2) Bol dökümlü.
3) 25 cm'ye kadar çıkabilen uzun tohum kılıflarına sahip.
3) Çok lezzetli ve göz açıp kapayana kadar pişiyor.
4) Sırık bir çeşit olmasına rağmen, 45 gün kadar kısa bir sürede hasada gelebilen bir çeşit.

Şenberber'in bütün bu özelliklerine çok önemli bir maddeyi daha ekleyelim:

Anadolu'ya ait atalık bir fasulye.

Kısacası Perolar çok iyi bir fasulye olabilir ama tohum değeri olarak Şenberber'i onunla karşılaştırmamız mümkün değil. Kullanım alanı, ve yukarda saydığım bazı özelliklerinden dolayı birbirlerine denkler, evet.

Kenger ve devrann beğendi.
Eski 11-01-2019, 19:54   #284
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Şirket adını ve diğer detayları uzunca bir mesajla öve öve yazdığınız için tartışmadan geçmek zor oluyor çünkü söz konusu şirket çok-uluslu bir tohum tekeli (Türkiye'de de temsilcilikleri vardır).

Çeşit ismi neden markayla birlikte geçiyor?

İspanya'da üretildiği kesinse, niye İspanya'da üretiliyor, merak ettiniz mi? Yoksa aynı şirket, tohumun Türkiye'de üretilmesine izin mi vermiyor?

Bu çeşidi, Türkiye'de kendi paketlerinde satan tohum şirketleri de var. Bu yerli şirketler, tohumu Türkiye'de mi çoğaltıyor yoksa İspanya'dan toptan alıp perakende satmak üzere kendi paketlerine mi dolduruyor?

Şenberber de Perolar da Roma tipinde fasulyeler, yani kategorileri aynı. Şenberber, bugüne kadar denemesini yaptığım sırık fasulye çeşitleri içinde aşağıdaki özellikleriyle öne çıkıyor.

1) Kılçıklanma sorunu yok. Toprağınızın Kalsiyum içeriğini ölçtürmenizi tavsiye ederim. Kılçıklanma sorunu buna ya da başka bir toprak özelliğine bağlıdır.
2) Bol dökümlü.
3) 25 cm'ye kadar çıkabilen uzun tohum kılıflarına sahip.
3) Çok lezzetli ve göz açıp kapayana kadar pişiyor.
4) Sırık bir çeşit olmasına rağmen, 45 gün kadar kısa bir sürede hasada gelebilen bir çeşit.

Şenberber'in bütün bu özelliklerine çok önemli bir maddeyi daha ekleyelim:

Anadolu'ya ait atalık bir fasulye.

Kısacası Perolar çok iyi bir fasulye olabilir ama tohum değeri olarak Şenberber'i onunla karşılaştırmamız mümkün değil. Kullanım alanı, ve yukarda saydığım bazı özelliklerinden dolayı birbirlerine denkler, evet.

Evet fasulyeyi övdüm ve övülmesi gereken bir fasulye çünkü hangi şirket ya da nerede ürettiğinin hiç bir önemi yok aslında. Memnunsam o zaman övülmeyi hak eder. Rahatsız olsaydım ya da olumsuz özellikleri yazardım, şenberber fasulyede olduğu gibi.

Benim amacım Şirket ismi vermemdeki tohum talep eden arkadaşların belki de ticari olarak düşünebilir ve daha fazla tohumu edinmeleri için verdim. Şirketten talep etmeleri amacıyla ve ayrıca o şirketlede herhangi bir bağım ya da bir kar'ım yok ayrıca. Eğer Türk şirketleri üretip ve bunun satışını yapıyorlarsa eğer bilseydim zaten onların da isimlerini de verirdim. Yani bunun kötüye çekilcek ya da uzatılcak bir durumu yok aslında. Ben ziraata bu tohumu satan kişilerde gördüm peroların tohumunu menşeisini ve nereden geldiğine baktım.

Evet şenberber atalık ve anadoluya ait bir çeşit olabilir ancak, bakın benim toprağımda eğer böyle negative bir özellik gösteriyorsa başka arkadaşlarda da gösterecektir o zaman anlarız ki yer yer bu fasulye olumsuz karşılanacak. Ve dediğim gibi perolar fasulyeyi aynı hat üzerinde yan yana diktim ve toprak eğer kalsiyum değeri yüksek kılçıklanmaya neden oluyorsa o zaman perolarda kılçıklanma yapardı dimi? O zaman yapmadıysa perolar benim için daha değerlidir.

Atalık olup olmaması ve ya Anadoluya ait olup olmamasına bu durumda pekte beni ilgilendirmez. Ona bakarsak eğer atalık çeşitte ve Anadolu'ya ait ürünlere sahip çıkıcaksak domateslerde de atalık dışında ve Anadoluya pekte ait olmayan binbir çeşitini üretip paylaşıyoruz hatta kavun karpuz da dahil bu konuya.

Ayrıca eğer Perolar konusunda şirket ismi kullandıysam uyarabildiniz ve ismi kaldırırım. Ancak siz konuya şirket, şirketin yaptığı GDO üretim yerine dahi girdiniz konu bu kadar uzadı ve bir çok arkadaşın aklında soru işaretleri oluştu.

Eğer şirket ismi gerçekten sorunsa lütfen söyleyin o yeri sileyim ya da mesajı tamamen kaldırayım, dediğim gibi eğer o şekilde anlaşıldıysa benim şirketle bir bağım ya da herhangi bir kar'ım yok!

Eski 11-01-2019, 20:10   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2018
üzgnüm ama ben 45 farklı tohum istemişim şimdi bir eleme yapsam istemekten vazgecsem olurmu yeniden güncelleme yapıcakmısınız... teşekkürler..

ada_sakini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 20:29   #286
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu etkinlik, "tohum alip verelim sonra dagilip evlere gidelim" gibi degil de bilgilendirici yaniyla one cikan bir etkinlik olduguna gore, tabii ki patent konularini da, hibritli ve GDO'lu tohumlari da konusacagiz, oyle degil mi?

Ben yukarda suphe birakacak hicbir sey yazmadim. Tohum patentli mi degil mi onu soruyorum (bilgiye ulasamiyoruz ama tohum sirket adiyla satiliyor). Eger patentliyse, o tohumun patent bedeli odenmeden uretimi (tohumunun cogaltilmasi) yasal olarak mumkun oluyor mu?

Tohum, patentli degilse bir sorun yok ama sadece Ispanya'da uretilebiliyor olmasi sizi hic dusundurmuyor mu? Beni dusunduruyor cunku ben tohuma her ihtiyacim oldugunda, tohum kaynagina patent bedeli odemek adina her sene tohum satin almak zorunda kalmayi degil tohumun devamliligini kendim getirmeyi seviyorum. Ciftcilerin de boyle bir bedel odemesinden yana degilim. Etkinlik, surdurulebilir tohumlarin devamliliginin saglanmasina donuk olduguna gore ve patentli bir tohum surdurulebilir olmadigina gore, ben bu konulari didiklerim. Benim bu konularla ilgili entellektuel merakim var.

Tekrar edeyim, Senberber'le ilgili yazdiklariniz da, bu cesidi cok-uluslu bir tohum sirketinin urettigi ve patentli olup olmadigi bile belli olmayan bir tohum karsisinda bir ise yaramazmis gibi tariflemeniz de dogru degil. Eger boyle bir karsilastirma yapiyorsaniz, ben de size Senberber'i kendi uretim kosullariniza adapte etmek icin herhangi bir caba gosterip gostermediginizi sorarim. Kilciklanan bir cesit degil ama oyle bile olsa kilciklanmayan tohum kiliflarindan tohum alarak kendi islahinizi yapabilirsiniz, yapmayi denediniz mi? Bunun yaninda tohumu 60 TL olan, yaza yakin 90 TL'ye cikan ve ertesi sene yine parasini verip sifirdan tohumunu alacaginiz bir cesidi uretim icin tercih edecekseniz, ovunulecek bir konu olmadigini dusunsem de, sizin bileceginiz bir is.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Evet fasulyeyi övdüm ve övülmesi gereken bir fasulye çünkü hangi şirket ya da nerede ürettiğinin hiç bir önemi yok aslında. Memnunsam o zaman övülmeyi hak eder. Rahatsız olsaydım ya da olumsuz özellikleri yazardım, şenberber fasulyede olduğu gibi.

Benim amacım Şirket ismi vermemdeki tohum talep eden arkadaşların belki de ticari olarak düşünebilir ve daha fazla tohumu edinmeleri için verdim. Şirketten talep etmeleri amacıyla ve ayrıca o şirketlede herhangi bir bağım ya da bir kar'ım yok ayrıca. Eğer Türk şirketleri üretip ve bunun satışını yapıyorlarsa eğer bilseydim zaten onların da isimlerini de verirdim. Yani bunun kötüye çekilcek ya da uzatılcak bir durumu yok aslında. Ben ziraata bu tohumu satan kişilerde gördüm peroların tohumunu menşeisini ve nereden geldiğine baktım.

Evet şenberber atalık ve anadoluya ait bir çeşit olabilir ancak, bakın benim toprağımda eğer böyle negative bir özellik gösteriyorsa başka arkadaşlarda da gösterecektir o zaman anlarız ki yer yer bu fasulye olumsuz karşılanacak. Ve dediğim gibi perolar fasulyeyi aynı hat üzerinde yan yana diktim ve toprak eğer kalsiyum değeri yüksek kılçıklanmaya neden oluyorsa o zaman perolarda kılçıklanma yapardı dimi? O zaman yapmadıysa perolar benim için daha değerlidir.

Atalık olup olmaması ve ya Anadoluya ait olup olmamasına bu durumda pekte beni ilgilendirmez. Ona bakarsak eğer atalık çeşitte ve Anadolu'ya ait ürünlere sahip çıkıcaksak domateslerde de atalık dışında ve Anadoluya pekte ait olmayan binbir çeşitini üretip paylaşıyoruz hatta kavun karpuz da dahil bu konuya.

Ayrıca eğer Perolar konusunda şirket ismi kullandıysam uyarabildiniz ve ismi kaldırırım. Ancak siz konuya şirket, şirketin yaptığı GDO üretim yerine dahi girdiniz konu bu kadar uzadı ve bir çok arkadaşın aklında soru işaretleri oluştu.

Düzenleyen birnefestoprak : 11-01-2019 saat 22:50 Neden: ifade bozuklugu
Eski 11-01-2019, 21:07   #287
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Bu etkinlik, "tohum alip verelim sonra dagilip evlere gidelim" gibi degil de bilgilendirici yaniyla one cikan bir etkinlik olduguna gore, tabii ki patent konularini da, hibritli ve GDO'lu tohumlari da konusacagiz, oyle degil mi?

Ben yukarda suphe birakacak hicbir sey yazmadim. Tohum patentli mi degil mi onu soruyorum (bilgiye ulasamiyoruz ama tohum sirket adiyla satiliyor). Eger patentliyse, o tohumun patent bedeli odenmeden uretimi (tohumunun cogaltilmasi) yasal olarak mumkun oluyor mu?

Tohum, patentli degilse bir sorun yok ama sadece Ispanya'da uretilebiliyor olmasi sizi hic dusundurmuyor mu? Beni dusunduruyor cunku ben tohuma her ihtiyacim oldugunda, tohum kaynagina patent bedeli odemek adina her sene tohum satin almak zorunda kalmayi degil tohumun devamliligini kendim getirmeyi seviyorum. Ciftcilerin de boyle bir bedel odemesinden yana degilim. Etkinlik, surdurulebilir tohumlarin devamliliginin saglanmasina donuk olduguna gore ve patentli bir tohum surdurulebilir olmadigina gore, ben bu konulari didiklerim. Benim bu konularla ilgili entellektuel merakim var.

Tekrar edeyim, Senberber'le ilgili yazdiklariniz da, bu cesidi cok-uluslu bir tohum sirketinin urettigi ve patentli olup olmadigi bile belli olmayan bir tohum karsisinda bir ise yaramazmis gibi tariflemeniz de dogru degil. Eger boyle bir karsilastirma yapiyorsaniz, ben de size Senberber'i kendi uretim kosullariniza adapte etmek icin herhangi bir caba gosterip gostermediginizi sorarim. Kilciklanan bir cesit degil ama oyle bile olsa kilciklanmayan cesitlerden tohum alarak kendi islahinizi yapabilirsiniz, yapmayi denediniz mi? Bunun yaninda tohumu 60 TL olan, yaza yakin 90 TL'ye cikan ve ertesi sene yine parasini verip sifirdan tohumunu alacaginiz bir cesidi uretim icin tercih edecekseniz, ovunulecek bir konu olmadigini dusunsem de, sizin bileceginiz bir is.

Bakın çok güzel anlatıyorsunuz evet anlıyorum bende bu tohum paylaşım etkinliğinin sürdürülebilir olması ve tohumların devamının gelmesinden yanayım. Bende tohum üretip, paylaşmaya çalışıyorum gördüğünüz kadarıyla ya da sizi eleştirmiyorum açıkcası bu tarz yaklaşımınızı ve dediğiniz gibi bu etkinliğin bilgilendirici özelliği mevcut bende perolar konusunda bu özelliği kullandım peroların hangi şirketten, nereden alındığı ve fiyat konusunda.

Patentli olabilir ancak patentli ürün üretilemez (nesilleri devam ettirilemezmi) mi kendimiz çoğaltabiliyoruz yani nesilleri devam edebiliyor. Ancak bunu ticari boyuta çıkartıp tohumunun satılımını yaparsak evet biliyorum ki patentli olduğu için sorun yaşarız. Ben zaten bu şirketleri savunmuyorum, 60 tl olduğunu ve 90 tl çıktığını söylüyorum ki ve nisan-mayıs ayından sonra bulunmadığından bahsettim yani o kadar değerli bir tohum ki talebi mevcut bunu vurgulamak istedim... ve daha öncede dediğim gibi tohum talebinden yeteri kadar alamayan arkadaşların ve ticari boyutlu düşünenlerin tohum alabileceklerini ve taleplerini karşılayabileceklerinden bahsettim.

Ayrıca bende iki yıldır kendi tohumlarımdan peroları yetiştirimini yapıyorum. Siz böyle yaparak şöyle bir algı oluşturuyorsunuz tohum şirketlerinden alınan tohumlar çoğaltılamaz ve doğru değil gibi.

Çoğumuz tohum şirketlerinden tohum alıp çoğaltıp paylaşıyoruz açıkcası.

Şenberber konusuna gelecek olursak 3 yıl üst üste denedim ayrıca tohumlar belki karışmıştır diye düşünerek farklı kişilerden temin ettim ve farklı yerlere ekimini yaptım bende biliyorum kılçıklanmaya neden olan etmenleri sudan tutun toprağın kalsiyum düzeyine kadar. Ancak üç yıl üst üste deneyip olmayınca fasulyede sorunu buldum ve ayrıca çok uzun ömürlü bir fasulye olmadığınıda söyledim çok çılız gelişen kök hastalığına çok yatkın olduğunu. Ben bunları gözlemledim ve sizle paylaşdım. Ayrıca şenberber fasulyesi konusunu hiç yokken perolar ile bağdaştırıp siz açtınız bende buna karşılık memnun kalmadığımı bahsettim.

Ve ayrıca tohum alıp tekrar sıfırdan başlamak tabi ki de doğru değil tohum aldıkca girdi maliyeti yükseliyor ve her yıl fiyatlar yükseliyor bende kendi tohumumu kendim üretiyorum. Perolar konusunda kendim yetiştirdim tohuma bıraktım ve kendim tekrar gelecek yıl ekeceğim dışarıdan tohum alma gibi herhangi bir düşüncem yok.

Ve kimseye ben demedim her yıl gidin şirketlerden alın, aklı olan tohumunu üretir yetiştirir.

Eski 11-01-2019, 21:20   #288
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Eger herhangi bir ticari kaynaktan temin ettiginiz herhangi bir kendine tozlasan (ing. open-pollinated) tohum, herhangi bir sekilde patentliyse, tohumunu cogaltmaniz patent yasalarina aykiridir (yani, tohum surdurulebilir degildir). Patentli tohumu her sene yeniden kaynagindan satin almaniz gerekiyor. Tohumu paketinde alirken odediginiz ucretin icinde tohumun patent bedeli de var. O yuzden daha once, tohumun niye bu kadar pahali oldugunu sormustum (belki patent bedeli disinda bir nedeni vardir).

Senberber, sadece Anadolu'ya ait bir atalik tohum olmasi ozelligiyle bile, bir cok-uluslu sirketin patentli tohumundan kat kat ustun bir tohum. Degerlendirme kriterlerimiz farkli. Tohum performansindan memnun kalmamaniz ayri bir konu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Bakın çok güzel anlatıyorsunuz evet anlıyorum bende bu tohum paylaşım etkinliğinin sürdürülebilir olması ve tohumların devamının gelmesinden yanayım. Bende tohum üretip, paylaşmaya çalışıyorum gördüğünüz kadarıyla **** sizi eleştirmiyorum açıkcası bu tarz yaklaşımınızı ve dediğiniz gibi bu etkinliğin bilgilendirici özelliği mevcut bende perolar konusunda bu özelliği kullandım peroların hangi şirketten, nereden alındığı ve fiyat konusunda.

Patentli olabilir ancak patentli ürün üretilemez (nesilleri devam ettirilemezmi) mi kendimiz çoğaltabiliyoruz yani nesilleri devam edebiliyor. Ancak bunu ticari boyuta çıkartıp tohumunun satılımını yaparsak evet biliyorum ki patentli olduğu için sorun yaşarız. Ben zaten bu şirketleri savunmuyorum, 60 tl olduğunu ve 90 tl çıktığını söylüyorum ki ve nisan-mayıs ayından sonra bulunmadığından bahsettim yani o kadar değerli bir tohum ki talebi mevcut bunu vurgulamak istedim... ve daha öncede dediğim gibi tohum talebinden yeteri kadar alamayan arkadaşların ve ticari boyutlu düşünenlerin tohum alabileceklerini ve taleplerini karşılayabileceklerinden bahsettim.

Ayrıca bende iki yıldır kendi tohumlarımdan peroları yetiştirimini yapıyorum. Siz böyle yaparak şöyle bir algı oluşturuyorsunuz tohum şirketlerinden alınan tohumlar çoğaltılamaz ve doğru değil gibi.

Çoğumuz tohum şirketlerinden tohum alıp çoğaltıp paylaşıyoruz açıkcası.

Şenberber konusuna gelecek olurcak 3 yıl üst üste denedim ayrıca tohumlar belki karışmıştır diye düşünerek farklı kişilerden temin ettim ve farklı yerlere ekimini yaptım bende biliyorum kılçıklanmaya neden olan etmenleri sudan tutun toprağın kalsiyum düzeyine kadar. Ancak üç yıl üst üste deneyip olmayınca fasulyede sorunu buldum ve ayrıca çok uzun ömürlü bir fasulye olmadığınıda söyledim çok çılız gelişen kök hastalığına çok yatkın olduğunu. Ben bunları gözlemledim ve sizle paylaşdım. Ayrıca şenberber fasulyesi konusunu hiç yokken perolar ile bağdaştırıp siz açtınız bende buna karşılık memnun kalmadığımı bahsettim.

Ve ayrıca tohum alıp tekrar sıfırdan başlamak ****** de doğru değil tohum aldıkca girdi maliyeti yükseliyor ve her yıl fiyatlar yükseliyor bende kendi tohumumu kendim üretiyorum. Perolar konusunda kendim yetiştirdim tohuma bıraktım ve kendim tekrar gelecek yıl ekeceğim dışarıdan tohum alma gibi herhangi bir düşüncem yok.

Eski 11-01-2019, 21:47   #289
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Tabi ki de biliyorum patentli ürünlerin çoğaltımının suç olduğunu ancak dediğim gibi tohumu kendim çoğaltıyorum eğer onların satışını yaptığı ürün patentliyse evet suç olabilir ancak ben herhangi bir şekilde kendi ürettiğim tohumun satışını yapmıyorum. Kendim üretiyorum kendim yetiştiriyorum.

Aslında patent konusunda emin değiliz oturdum araştırdım neredeyse 2 saate yakın İngilizce kaynaklarda şirket hakkında ve kataloglarında herhangi bir patent ile ilgili bir bilgi yok.

Neyse gerçekten teşekkür ederim genede birbirimizin zamanını aldık ama eminim bir çok arkadaş bir çok konuda bilgi sahibi oldular.

Eski 11-01-2019, 21:50   #290
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Entellektuel kullanim haklari (IPR) satin alinmis ve piyasada perakende satisi bulunan tohum cesitlerinden bir kisminin listesini asagida veriyorum (hak sahibi olan sirketler de cesit isimlerinin karsisinda yer aliyor). Karsisinda OP (ing. open-pollinated) yazanlar, tohumu alinip her sene ekilerek surdurulebilen cesitler ama telif sinifinin niteligine de bagli olarak, telif haklari odenmeden cogaltilamazlar. F1 yazanlar patentli olsun ya da olmasin zaten surdurulebilir olmayan hibrit tohumlardir.

Genelde Plant Variety Protection (PVP) catisindaki cesitlerin tohumlarinin kisisel kullanim haricinde bagislanmasi, satisinin yapilmasi ve diger ticari amaclarla kullanilmasi yasaktir. Bu kullanim haklari, cesidi islah edenin tercihine gore kapsam olarak genisleyebilmektedir. Ornegin eger islahci, tohumun baska cesitlerin islahina izin verirse, patentli tohum, islah calismalarinda kullanilabilir.

Artichoke
Imperial Star, open-pollinated, Genesis

Basil, sweet
Round Midnight Basil, F-1 hybrid, HM.Clause/Tezier
Sweet Basil conventional, open-pollinated, Sakata
Sweet Basil organic, open-pollinated, Sakata
Sweet Dani Lemon Basil, open-pollinated, PVP

Beans
Masai, open-pollinated, Syngenta

Beets
Boldor, open-pollinated, Bejo
Bull’s Blood conventional, open-pollinated heirloom, Sakata
Bull’s Blood OG, open-pollinated heirloom, Sakata
Chioggia, open-pollinated heirloom, Sakata
Red Ace, F-1 hybrid, Sakata
Robin, F-1 hybrid, Sakata
Touchstone, open-pollinated, Sakata

Broccoli
Arcadia, F-1 hybrid, Sakata
Bay Meadows, F-1 hybrid, Syngenta
Fiesta, F-1 hybrid, Bejo
Green Valiant, F-1 hybrid, Sakata
Gypsy, F-1 hybrid, Sakata
Broccoli, Romanesco
Veronica, F-1 hybrid, Bejo

Brussels Sprouts
Diablo, F-1 hybrid, Bejo
Gustus, F-1 hybrid, Syngenta
Hestia, F-1 hybrid, Bejo

Cabbage
Bartolo, F-1 hybrid, Bejo
Deadon, F-1 hybrid, Bejo
Gonzales, F-1 hybrid
Gunma, F-1 hybrid, Bejo
Melissa savoy, F-1 hybrid
Super Red 80, F-1 hybrid, Sakata
Wirosa, F-1 hybrid, Bejo

Calendula
Maya Orange, open-pollinated, Genesis

Carrots
Mokum, F-1 hybrid, Bejo
Napoli, F-1 hybrid, Bejo
Over the Rainbow has elements of Bejo’s Rainbow Mix in it, a mix with F-1 hybrids
Purple Haze, F-1 hybrid, Bejo
White Satin, F-1 hybrid, Bejo
Yaya, F-1 hybrid, Bejo
Yellowstone, open-pollinated, Bejo

Cauliflower
Candid Charm, F-1 hybrid, Sakata
Graffiti, F-1 hybrid, Syngenta
Snow Bowl, F-1 hybrid, Sakata
Symphony, F-1 hybrid, Syngenta

Celery
Tango celery, open-pollinated, Bejo

Celery, cutting
Afina, open-pollinated, Bejo

Coriander
Caribe, open-pollinated, Bejo

Corn
Ambrosia sweet corn, F-1 hybrid, Crookham
Bodacious R/M sweet corn, F-1 hybrid, Crookham
Honey Select sweet corn, F-1 hybrid, Syngenta
Incredible R/M sweet corn, F-1 hybrid, Crookham
Kandy Korn sweet corn, F-1 hybrid, Syngenta
Robust 98114W popcorn, F-1 hybrid, Crookham
Serendipity sweet corn, F-1 hybrid, Syngenta
Silver Queen sweet corn, F-1 hybrid, Syngenta
Sugar Buns sweet corn, F-1 hybrid, Crookham

Cosmos
Cranberries Double Click, open-pollinated, HM.Clause/Tezier
Double Click Mix, open-pollinated, HM.Clause/Tezier
Double Click Rose Bonbon, open-pollinated, HM.Clause/Tezier

Cucumber
Ministro, F-1 hybrid, Sakata
Silver Slicer, open-pollinated, Cornell University

Dahlia
Harlequin Mix, open-pollinated, Syngenta Flowers

Endive
Olesh Tres Fine Maraichere, open-pollinated, Genesis

Kale
Darkibor kale, F-1 hybrid, Bejo
Redbor kale, F-1 hybrid, Bejo
Winterbor kale, F-1 hybrid, Bejo

Kohlrabi
Kolibri, F-1 hybrid, Bejo

Leeks
Lancelot, open-pollinated, Bejo
Lincoln, open-pollinated, Bejo

Marigolds
Inca II, open-pollinated, Syngenta Flowers

Melon
Arava melon, F-1 hybrid, Genesis
Athena muskmelon, F-1 hybrid, Syngenta

Mustard
Osaka Purple, open-pollinated, Genesis

Onions
Ailsa Craig, open-pollinated heirloom, Bejo
Expression, F-1 hybrid, Bejo
Patterson, F-1 hybrid, Bejo
Prince, F-1 hybrid, Bejo
Red Bull, F-1 hybrid, Bejo
Red Marble, F-1 hybrid, Bejo
Redwing, F-1 hybrid, Bejo
Talon, F-1 hybrid, Bejo
White Wing, F-1 hybrid, Bejo

Oregano
Zaatar, open-pollinated, Genesis

Pac Choi
Joi Choi, F-1 hybrid, Sakata

Parsley
Krausa, open-pollinated, Bejo
Plain Leaf, open-pollinated, Sakata

Root parsley
Arat, open-pollinated, Bejo

Peas, Sugarsnap
Sugar Heart, open-pollinated, Syngenta
Super Sugarsnap, open-pollinated, also PVP, Syngenta

Peppers
Flavorburst, F-1 hybrid, Bejo
Gilboa, F-1 hybrid, Genesis
Peacework, open-pollinated, Cornell University
Tiburon, F-1 hybrid, Sakata

Pumpkins
Diablo, F-1 hybrid, Sakata
Wee-B-Little, open-pollinated, also PVP

Radicchio
Fiero, F-1 hybrid, Bejo
Indigo, F-1 hybrid, Bejo

Radishes
Cheriette, F-1 hybrid, Sakata
Cherry Belle, open-pollinated, Sakata
Easter Egg, open-pollinated, Sakata
French Breakfast, open-pollinated heirloom, Sakata
Gloriette radish, F-1 hybrid, Sakata
White Icicle, open-pollinated, Sakata

Shallots
Camelot shallot, F-1 hybrid, Bejo

Salpiglossis
Royale Mix, open-pollinated, Floranova

Salvia
Seascape Mix, F-1 hybrid, Floranova and Syngenta Flowers

SeaOats
Sea Oats, open-pollinated, Genesis

Spinach
Avon, F-1 hybrid, Sakata
Olympia, F-1 hybrid, Sakata
Space, F-1 hybrid, Bejo
Summer Squash and Zucchini
Gentry summer squash, F-1 hybrid, Syngenta
Raven zucchini, F-1 hybrid, Syngenta
Spineless Beauty zucchini, F-1 hybrid, Syngenta
Sunburst Patty Pan, F-1 hybrid, Syngenta
Y-Star Summer squash, F-1 hybrid, Genesis

Swiss Chard
Fordhook Giant, open-pollinated, Sakata
Rhubarb conventional, open-pollinated heirloom, Sakata
Rhubarb OG, open-pollinated heirloom, Sakata

Tomatoes
Bobcat, F-1 hybrid, Syngenta
Esterina cherry tomato, F-1 hybrid, Genesis
Magic Mountain, F-1 hybrid, Bejo
Super Sweet 100, F-1 hybrid, Syngenta
Sweet Treats cherry tomato, F-1 hybrid, Sakata

Watermelon
Quetzali, open-pollinated, also PVP, Syngenta
Sangria, F-1 hybrid, Syngenta
Sweet Favorite, F-1 hybrid, Sakata

Eski 12-01-2019, 00:24   #291
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Yanlış görmediysem listede "boğa kanı pancar" da bulunmakta. Etkinlikte paylaşılan bir varyete bu da.

Eski 12-01-2019, 00:51   #292
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu pancar bizim de kendi sahamızda ürettiğimiz çok iyi bir çeşit (günümüzde tohumluk pancar çeşitliliği çok zayıf). Bunun dışında çok iyi bir turp olan Cherry Belle ile 19. yüzyıl kataloglarında rastladığımız White Icicle da patentlenmiş. Yine benzer şekilde bir 19. yüzyıl katalog çeşidi olan Fordhook Giant pazısı da öyle.

Belli bir süre öncesine kadar pazarda sebze olarak satmak için üretim listemde olan birçok marulu da üretimden çıkardım çünkü tohumunu aldığım zaman ıslahını kim yapıp patentlediyse ona her seferinde patent bedeli ödemiş oluyorum. Mesele olan tohuma para vermek de değil, para verip aldıktan sonra tohumun kullanımı konusunda çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalmak çünkü patent koşulları, tohumlarla ne yapıp ne yapamayacağınız patent sahibine göre değişkenlik gösteriyor.

Atalık tohumların patentlenmesi konusunda pasif bir direniş yöntemi, yetiştiricilerin bitkilerden yine tohum hasat etmeye devam etmeleri (reklamını yapmadan). Bir de Anadolu'nun atalık tohumlarından patent altına alınanlar var mı? Esas endişe edilmesi gereken konuların başında bu geliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Yanlış görmediysem listede "boğa kanı pancar" da bulunmakta. Etkinlikte paylaşılan bir varyete bu da.

malbman ve Kenger beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 12-01-2019 saat 02:31
Eski 12-01-2019, 04:27   #293
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ayaş beya dutu alırken satıcı arkadaşla sohbet etmiştik. Ayaş domatesinin bir firma tarafından kendi adlarına tescilinin yapıldığını ve eken bir tarla sahibinin kendi oldukça zorluk çektiğini ektirmediklerini söylemişti.

sernur beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 06:31   #294
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Nasıl tescil ettirmişler? Bahsettğiniz firma Ayaşlı Grup mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Ayaş beya dutu alırken satıcı arkadaşla sohbet etmiştik. Ayaş domatesinin bir firma tarafından kendi adlarına tescilinin yapıldığını ve eken bir tarla sahibinin kendi oldukça zorluk çektiğini ektirmediklerini söylemişti.

Eski 12-01-2019, 09:41   #295
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Tam da bu noktada benim anlamadığım bir husus var. Ekilen ve ürün elde edilen bir tohumun patentini nasıl alıyorlar? Ayaş domatesi için söylüyorum. Zaten varolan bir bitkinin patentini "işte ben buldum" diye patent mi alıyorlar?

* Tabii ki öyle bir şey varsa

sernur beğendi.
Eski 12-01-2019, 09:42   #296
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Nasıl tescil ettirmişler? Bahsettğiniz firma Ayaşlı Grup mu?
Ayaşlı Grup web sayfasından alıntı:

"TARIM BAKANLIĞI ÜRETİM İZİNİ SADECE AYAŞLI GRUP' A AİT OLAN ORJİNAL AYAŞ DOMATESİ FİDELERİMİZ İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ İLGİYE TEŞEKKÜR EDERİZ.

ABB06 (AYAŞ BEYAZ BODUR) AYAŞLI GRUBUN TARIM BAKANLIĞINDAN ÜRETİM İZİNLİ GERÇEK AYAŞ DOMATESİNİN KOD İSMİDİR.

(Başka yerlerde Ayaş domates fidesi diye satılan fideler için,bakanlık tescil üretim izni olup olmadığını sorunuz.) "

Ne yazık ki öyle görünüyor.

sernur beğendi.
Eski 12-01-2019, 10:16   #297
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Konuyla alakalı patent konusunu soran bir email gönderdim. İlgili firma yanıt verirse buraya yazarım ya da yolum düşerse bizzat sorup yine görüşmeyi buraya yazarım.

Alıntı:

"TARIM BAKANLIĞI ÜRETİM İZİNİ SADECE AYAŞLI GRUP' A AİT OLAN ORJİNAL AYAŞ DOMATESİ FİDELERİMİZ İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ İLGİYE TEŞEKKÜR EDERİZ.

ABB06 (AYAŞ BEYAZ BODUR) AYAŞLI GRUBUN TARIM BAKANLIĞINDAN ÜRETİM İZİNLİ GERÇEK AYAŞ DOMATESİNİN KOD İSMİDİR.

(Başka yerlerde Ayaş domates fidesi diye satılan fideler için,bakanlık tescil üretim izni olup olmadığını sorunuz.) "

sernur beğendi.
Eski 12-01-2019, 14:24   #298
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

@tcm nin ispir şeker fasulyesi paylaşımını görünce aklıma geldi.geçen sen bende akkuş şeker fasulyesi paylaşmıştım. akkuş şeker fasulyesini yerli bir üreticiden temin etmiştim. bu sene kilosunu toptancılar 20 tl den aldı neyseki tanıdıktan bizde 20 tl den aldık. çok pahalı ancak gerçekten çok değerli bir fasulye. bu nedenle 1 sene boyunca ispir ve akkuş şeker fasulyesini yiyenlerin damak tadıyla kıyaslama yaptım. akkuş şeker fasulyesi bir adım önde oldu.

bu iki fasulyede de ilk deneme yapanlar suyunu az koyuyorlar ve hızlıca suyunu çekiyor. şeker fasulyeleri biraz daha sulu pişirilmeli dinlenme aşamasında suyu koyulaşır ve suyunu çekmeye başlar.

geçen sene bu fasulyeden paylaşım yapmıştım ancak bu sene kimseden bir tepki almayınca hem pahalı olmasından hem de kimsenin bir mesaj bile atmamasından dolayı bu sene paylaşmamıştım. eğer talep eden olursa ve gerçekten yorumlarını söylerse sevineceğim.

Jezebel ve Muda beğendi.
Eski 12-01-2019, 14:25   #299
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

akkuş şeker fasulyesinin özellikle kaliteli toprak gereksinimi mevcut bu sene kendi bahçe denememizde bunu fark ettik . Ve ayrıca her fasulye gibi bol su seviyor.

Jezebel ve YeşimM beğendi.
Eski 12-01-2019, 17:02   #300
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Anladığım kadarıyla, Ayaş Domatesi'nin devamını getirdikleri kültivarının tohumunu Ayaş Beyaz Bodur adıyla kendi adlarına tescil ettirmişler. Yanlış hatırlamıyorsam, tohumu da vefat etmiş bir köylünün çeyiz sandığında bulmuşlardı.

İlk paragrafta bir ticari numara yapıyorlar gibi anlıyorum. Tescili devamını getirdikleri tohum için almışlar ama Ayaş Domatesi'ni sadece kendileri üretebilirmiş izlenimi bırakmışlar. Yani aslında başka birisi de kendi tohumunu (örneğin babasının yıllarca kendi bahçesinde yetiştirdiği tohumu) Ayaş 2018 filan gibi bir isimle tescil ettirmeyi deneyebilirsiniz.

Tohumu da fahiş fiyata satıyorlardı. Domatesin dışında birkaç çeşidin daha üretimini yapıyorlardı.

Alıntı:

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024