agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni491Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2019, 20:47   #121
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Anlayışınız için teşekkürler, lakin hepimiz kısa zamanda iyi ürün alabilmek için çaba içindeyiz.
Bana viyole dikmemi örnek göstermişsiniz. Amaç toprak ekime hazır olduğunda(ısı açısından) 35 günlük bitkiyi dikip 35 gün zamandan kazanmak.
Burda doğaya aykırı bir şey yapmıyoruz. Sizde aykırı bir şey yapmıyorsunuz bana ters gelen sadece 24 saat ışık vermeniz. Dediğiniz gibi daha yüksek ışık verip 8 saat gece olmaması benim esas sorguladığım.
Ayrıca baya bilgi dökümü olmuş bu sayede Herkese bilgilerinden dolayıda teşekkürler
Ha bu arada viyollerin üzerini açtım

Daha önce de yazdım ama şöyle söyliyeyim. Fidelere nisbeten az ışık şiddetiyle 24 saat boyunca ışık vermek, yavaş ama sürekli fotosenteze sebep olur. Bunun bitkiye herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Amaç fideye üst sınırına kadar fotosentez yaptırmak olduğunda ışık verme süresini eldeki ışık kaynağının gücüne göre ayarlamak lazım. Daha güçlü bir ışık kaynağı kullanıyor olsaydım fidelerin fotosentez limitlerini 24 saatten daha kısa bir sürede tamamlatıp kalan zamanı da karanlıkta geçirmelerini sağlardım.

Bunlar nasıl hesaplanır diye soracak olursanız da, yanıtı yıllar içinde yaşanan gözlem diyebiliriz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 07:14   #122
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Ben yumurta kartonunda çimlendirmeden randıman alamamıştım. Domates ve biberler için derinliği ve torf miktarı yetersiz kalmıştı. Kökler iyice gelişemeden bardağa alınca da uyum sağlamakta zorlanmışlardı. En iyisi derince viyol ya da direk bardak bence.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 09:04   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM Mesajı Göster
Ben yumurta kartonunda çimlendirmeden randıman alamamıştım. Domates ve biberler için derinliği ve torf miktarı yetersiz kalmıştı. Kökler iyice gelişemeden bardağa alınca da uyum sağlamakta zorlanmışlardı. En iyisi derince viyol ya da direk bardak bence.
Ayrıca karton yapısından dolayı sürekli nemi emiyorlar. Dengeli bir nem olmayınca da çimlenme oranı ciddi etkileniyor.

YeşimM, chelik26 ve ebd beğendi.
pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 18:20   #124
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pulibet Mesajı Göster
Ayrıca karton yapısından dolayı sürekli nemi emiyorlar. Dengeli bir nem olmayınca da çimlenme oranı ciddi etkileniyor.
Tabii o da var. Kağıt doğal materyal ama olmuyor.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 20:18   #125
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Bende kendi yöntemimden bahs etmek istiyorum. Kendi derken yine sitedeki bu işi çok iyi yapanlardan esinlenerek kullandığım yöntem.

Yöntemi evde hanımla - salonda sebze fidesi mi yetiştirilir - tartışması yaşamamak için kendimce revize ettim.

*** Çok küçük olmayan yazlık tohumlar (biber - domates - patlıcan - salatalık - kabak )

Name:  20180304_111409.jpg
Views: 2110
Size:  47.8 KB

Tohumları önce içine siyah kumaş serdiğim ağzı kapaklı bir plastik kapta evin sıcak ve karanlık bir yerinde çimlendirmeye başlıyorum. Kabtaki kumaşı göllenmeyecek kadar suyla nemlendiriyorum. Nemlendirme suyuna 1 lt suya 1 çay kaşığı ölçüsünde H2O2 ekliyorum
Kaplar küçük ve yer kaplamadıklarından ve göz önünde olmadıklarından dikkat çekmiyorlar.

Siyah kumaşı tohumların köklenmeye başladığını daha rahat görmek için kullanıyorum.
H2O2 hakkında faydalı faydasız tartışmaları olsada ben zararını görmedim. En azından ortam biraz olsun dezenfekte edilmiş oluyor.

Name:  20170214_205238.jpg
Views: 2267
Size:  70.6 KB

Köklenme başlayan tohumları pensetle ezmeden alarak bir cam kenarındaki kağıt bardaklara sıkı sıkı ama düzenli şekilde diziyorum. Bardağı sadece torfla dolduruyorum çünkü tohumumuzun içinde hala kendine yetecek kadar enerjisi mevcut
Bardakların nem kontrolü önemli.
Bardaklar cam kenarında olduklarından ışık sorunu olmuyor.

Name:  20170226_134506.jpg
Views: 2109
Size:  55.2 KB

Bardak da toplu halde gelişimlerine devam eden fidelerimiz. İlk gerçek yapraklarını çıkarana kadar bardaklarda kalıyorlar

Name:  20170418_144328.jpg
Views: 2109
Size:  71.6 KB

Bardaklardan sonraki aşama viyol aşaması.
Torf dolu bardaktan kolayca çıkardığım fideleri tek tek viyollere şaşırtıyorum.
Böylece her viyol gözünde gelişimi güzel seçilmiş fidecikler oluyor.
Viyol toprağı karışım. İstediğiniz şekilde besleyici karışım kullanabilirsiniz.
Ben viyollerimi cam balkon içinde muhafaza ediyorum. Hem ışık azlığı olmuyor hemde dışarının soğundan etkilenmeden gelişimleri devam ediyor.
Cambalkon yoksa da küçük bir ayaklı naylon sera yapılabilir.

*** Minik kışlık tohumlar (Brokoli karnabahar ve tüm kırmızı kara lahana ailesi , Marul türleri )

Bu tip tohumları 2. basamaktan başlatıyorum yani kumaş yerine direk bardaklara toplu serpiştirme yöntemiyle torf içine ekiyorum. Toplu halde çimlenen fideleri yine ilk gerçek yaprakları çıktığında viyollere şaşırtıyorum.

*** Kökü yenenler (Havuç ve Turplar)
Her nekadar turpları viyollerde tek bir göze 3 adet tohum koyarak çimlendiren üstatlar olsada ben havuç ve turpları direk bahçeye kendi yerlerine ekiyorum.

*** Bakliyatlar (Mısır , Fasülye ve Bezelye)
Bu türlerde aslında viyolde çimlendirilerek bahçeye şaşırtılabiliyor ama verim açısından ben direk bahçeye ekimin daha iyi olduğunu gözlemledim.

Baştada yazdığım gibi ben yöntemimi kendi fiziki şartlarıma uydurdum.

Ev içinde kullandığım alanlar
  • Karanlık dolap olarak ayakkabılık
  • Bardakları koyduğum cam kenarı
  • Balkonda ki 150cmx80cm lik ardiye dolabının üstü.
400 e yakın fideyi tek seferde mutlu mesut büyütüyorum.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 20:49   #126
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Sn @saleri şu şekilde dizdikten sonra üstüne ne kadar torf ekliyorsunuz?

Not: Benim kendi deneyimime göre, peçetede çimlendirilip torfa ekilen tohumun "ilk filizlenme süresi" ile doğrudan torfta çimlendirilen tohumun "ilk filizlenme süresi" hemen hemen aynı. Tek farkları, torfa doğrudan ekilen kesin çıkmasa bile önceden çimlendirilen mutlaka çıkıyor.

Eklenen Resimler

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 21:12   #127
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Sn @saleri şu şekilde dizdikten sonra üstüne ne kadar torf ekliyorsunuz?

Not: Benim kendi deneyimime göre, peçetede çimlendirilip torfa ekilen tohumun "ilk filizlenme süresi" ile doğrudan torfta çimlendirilen tohumun "ilk filizlenme süresi" hemen hemen aynı. Tek farkları, torfa doğrudan ekilen kesin çıkmasa bile önceden çimlendirilen mutlaka çıkıyor.
Sadece tohumlar görünmeyecek kadar torf ekliyorum.

Yukarda yazmayı unutmuşum. tohumları kumaşdan bardağa ordanda viyole aktarırken ortamların sıcaklık farkına dikkat ediyorum. Bardaklardaki tortu önce iyice ıslatıp sonra tohumları ekiyorum.

Aynı fiziki şartlar sağlandığında kumaşda çimlenme ile torda çimlenme süresi aynı olabilir. Benim amacım bir sürü tohumu torfa ekip kaç tanesinin çıkacağını beklemek yerine direk çıkacak olanları seçmek ve alandan tasarruf.

Name:  2.jpg
Views: 1985
Size:  65.6 KB
Name:  3.jpg
Views: 2006
Size:  71.1 KB

Eski 05-03-2019, 21:38   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ektiğiniz tohumlarda çimlenme oranı genelde ne oluyor?

Çimlenme oranı düşük ise ya da ekeceğiniz tohumların çimleneceği şüpheli ise yaptığınız doğru bir yöntem. Bu şekilde sadece çimlenenleri büyütme imkanınız olur. Ancak çimlenenleri de önce bardaklara onbeşer yirmişer taşıyıp sonradan onları da sökerek viyollere birer birer taşıyorsunuz. Hayli zahmetli ve oyalayıcı görünüyor.

Çimlenme oranının %90+ mertebesinde olduğunu düşündüğünüz tohumlarda böyle yapmayıp, doğrudan viyole ve her viyole tek tohum olarak ekmek işi çok kolaylaştırıyor. Ön çimlendirme, çimlenenleri kalabalık olarak toplu ekme, sonra bir daha söküp başka bir yere taşıma (şaşırtma) işlemlerini tek bir işleme indirgemek mümkün. Bir kez viyole tohum ekip, 6-8 hafta sonra da götürüp doğrudan yerine dikmek mümkün oluyor. Her yıl yüzlerce böyle fide yapıldığında önemli zaman ve emek tasarrufu olur. İyi tohumlarla viyollerde boş kalacak göz sayısı da çok az olur.

Eski 05-03-2019, 21:55   #129
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Cam balkon ve içindeki ardiye dolabının üstü ışık konusunda müsaitse, kumaşta çimlenenleri doğrudan viyollere ekip buraya koysanız? Sonuçta filizlenecekleri garanti.. Boyunu posunu beğenmediğiniz olursa da değiştirirsiniz.

Yanlış anlamayın yönteminiz ve sonuçları çok başarılı fakat çalışkanlara yönelik bir iş

Tembeller için bu yöntemden bardaklara ekme opsiyonunu atlayıp çimlenenleri doğrudan viyollere ekme işlemine geçsek olmaz mı

saleri ve Selma_321 beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 22:11   #130
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ektiğiniz tohumlarda çimlenme oranı genelde ne oluyor?

Çimlenme oranı düşük ise ya da ekeceğiniz tohumların çimleneceği şüpheli ise yaptığınız doğru bir yöntem. Bu şekilde sadece çimlenenleri büyütme imkanınız olur. Ancak çimlenenleri de önce bardaklara onbeşer yirmişer taşıyıp sonradan onları da sökerek viyollere birer birer taşıyorsunuz. Hayli zahmetli ve oyalayıcı görünüyor.

Çimlenme oranının %90+ mertebesinde olduğunu düşündüğünüz tohumlarda böyle yapmayıp, doğrudan viyole ve her viyole tek tohum olarak ekmek işi çok kolaylaştırıyor. Ön çimlendirme, çimlenenleri kalabalık olarak toplu ekme, sonra bir daha söküp başka bir yere taşıma (şaşırtma) işlemlerini tek bir işleme indirgemek mümkün. Bir kez viyole tohum ekip, 6-8 hafta sonra da götürüp doğrudan yerine dikmek mümkün oluyor. Her yıl yüzlerce böyle fide yapıldığında önemli zaman ve emek tasarrufu olur. İyi tohumlarla viyollerde boş kalacak göz sayısı da çok az olur.
Çimlendirme oranı tohumlarda değişkenlik gösteriyor. Ticari tohumlarda dahil maalesef %90 çimlenme oranını pek görmedim. Birde şu var çimlenen her tohum aynı kalitede güçlü fide haline gelmiyor.

Bardaktan viyole alma işinide şu şekilde hallediyorum. Viyollerin altında plastik tepsilerim var. Viyolü güzelce karışımla doldurup ıslatıyorum buraya kadar kısmı zaten ortak.

Ben nemlenmiş karışımda geniş bir tükenmez kalemle her viyol gözünde 1 delik açıyorum. Kalemi batırıp çıkarma şeklinde delik açma 2 sn sürüyor. Delikler dokunmadığınız sürece kapanmıyor.
Bardaktaki fidelerde torfda olduğundan tane tane ayrılıyor. Her deliğe bir fide koyuyorum. Bir kez üsten suladım mı zaten fideler toprağa gömülmüş oluyor.
Anlatım biraz uzun oldu ama 77 gözlü bir viyole fide şaşırtmak 15 - 20 dakika alıyor. Bu işi zevkle yaptığımdan açıkcası yorucu değil .

Aslında imkanı olanlar için viyollere direk tohum ekmek ve ordan direk bahçeye aktarmak tabi ki daha az zaman alır ama viyollerde çimlendirme için ortamın sıcak olması gerekiyor. O kadar sayıda viyolü ısıtacak bir ev ortamı sağlamak lazım. Benim yöntemim benim şartlarıma göre en iyisi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Cam balkon ve içindeki ardiye dolabının üstü ışık konusunda müsaitse, kumaşta çimlenenleri doğrudan viyollere ekip buraya koysanız? Sonuçta filizlenecekleri garanti.. Boyunu posunu beğenmediğiniz olursa da değiştirirsiniz.

Yanlış anlamayın yönteminiz ve sonuçları çok başarılı fakat çalışkanlara yönelik bir iş

Tembeller için bu yöntemden bardaklara ekme opsiyonunu atlayıp çimlenenleri doğrudan viyollere ekme işlemine geçsek olmaz mı
Subat ayında havalar çok soğuk. Kumaşta çimlenenleri direk balkona atarsam gün yüzü göremeden ölüyorlar. Ama cam kenarında gercek yapraklarını çıkardılar mı artık soğuk onları etkilemiyor

Eski 05-03-2019, 22:25   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir de böylesi var.

(Sekizinci dakikadan sonrasına bakın)

Aynı çeşitten çok miktarda tohum ekip fide yapmak gerekiyorsa hayli pratik bir yöntem.

Eski 06-03-2019, 11:04   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Yukarıda, izlediğim yöntem olarak köylü komşumu takip ediyorum yazmıştım. Hafta sonu fidelerle esas uğraşan kişiyle (komşumun eşi) konuştum, tohumları ekmek için cemrelerin tamamlanmasını bekliyorum ama hava serin giderse martın 15 gibi ekmiş olurum tümünü dedi. Hepsini aynı tarihte ekiyormuş, mahsulde herhangi bir gecikme olmazmış.

Bu yıl bende onlar gibi yapacağım domatesler bir kaba biberler ayrı bir kaba, patlıcanlar gene ayrı bir kaba gibi...

Muda, TCM, YeşimM ve 1 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 12:09   #133
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Yukarıda, izlediğim yöntem olarak köylü komşumu takip ediyorum yazmıştım. Hafta sonu fidelerle esas uğraşan kişiyle (komşumun eşi) konuştum, tohumları ekmek için cemrelerin tamamlanmasını bekliyorum ama hava serin giderse martın 15 gibi ekmiş olurum tümünü dedi. Hepsini aynı tarihte ekiyormuş, mahsulde herhangi bir gecikme olmazmış.

Bu yıl bende onlar gibi yapacağım domatesler bir kaba biberler ayrı bir kaba, patlıcanlar gene ayrı bir kaba gibi...
O da şundan sebep oluyor. Ortalama çeşitleri ve ortalama değerleri dikkate alırsak üç aşağı beş yukarı domates fidesi 40 günde fide oluyor, hasada ise en erken 80 günde gelse tohumdan hasada 120 günde gelmiş oluyor. Biber fidesi ise domatese göre daha uzun sürede (60 günde) fide haline geliyor. Fakat onun hasada gelme süresi daha erken. 60 günde hasada gelse, o da tohumdan hasada en erken 120 günde gelmiş oluyor. Nerdeyse aynı tarihlerde menemeni yapabiliriz.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 10:08   #134
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Beyaz plastik bardaklar kullanalım, şeffaf olursa güneş ışığı köklere zarar verebilir. (@Dongyul un bilgisi) Kenarından üç yerinden ince bıçakla şerit şeklinde yarıklar açsam dahi su birikiyor.

Name:  bıçak.jpg
Views: 1837
Size:  18.5 KB

En güzeli matkap ile, kısa sürede de deliniyor toplu halde..

Name:  matkap.jpg
Views: 1809
Size:  16.4 KB

Buralarda inşaatta temele konulan ve yukarı su çıkmasını engelleyen 'cüruf'

Name:  cüruf 0.jpg
Views: 1805
Size:  50.9 KB

Bardak diplerine üç-dört tane koysak yeterli, suyun dipte birikmesini engeller ve köklerin daha iyi gelişmesini sağlar.

Name:  cüruf.jpg
Views: 1790
Size:  25.3 KB

Cürfun üzerine bir iki cm. lik yanmış (benimki iki yıllık) hayvan gübresi ekleyelim.

Name:  gübre.jpg
Views: 1814
Size:  27.2 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 13:26   #135
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üzerine torf-cocopeat-perlit (önceki yıllardan kalma malzemeler, küreğimiz bile beleş; BİM ayran şişesinden kesme) ekledik. Oranlara çok dikkat etmedim, cocopeat fazla vardı oranı da biraz fazla oldu. Perlit karışımda bolca görünecek kadar ekliyorum.

Name:  karışım.jpg
Views: 1828
Size:  50.1 KB

Fide olsam direk dalarım, affetmem, o kadar güzel oldu.

Name:  toplu.jpg
Views: 1918
Size:  66.5 KB

Tohumlar (domates-biber 1 gün, patlıcan 2 gün) suda bekleyip tuvalet kağıdında da hafiften kendinden geçince, fazla rehavete kapılmadan yıkarıda hazırladığımız bardaklara alıp üzerine de bir tutam torf ile örterek masamızın üzerine alıyoruz.

Name:  masa üstü.jpg
Views: 1771
Size:  29.4 KB

İki senedir bardakların üzerine örttüğümüz büyük cam parçasını bulamayınca bir kısmını da çekmeceye kaldırdım. Hanım görmesin...

Name:  masa rafı.jpg
Views: 1866
Size:  31.3 KB

Eski 07-03-2019, 15:33   #136
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bunu Kuzey Amerika'da meşhur edenlerin başında Justin Rhodes geliyor.

Alıntı:
Bir de böylesi var.

https://www.youtube.com/watch?v=ZgwG...fisLwTRTmIXU88

(Sekizinci dakikadan sonrasına bakın)

Aynı çeşitten çok miktarda tohum ekip fide yapmak gerekiyorsa hayli pratik bir yöntem.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 19:49   #137
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Saleri ellerinize sağlık bildiğiniz gibi bende sizin yaptığınız yöntemle yapıyorum ancak tohum sayısı az olunca hiç sorun değil çok kolay ve pratik yöntem oluyor bu yıl anladım ki tohum sayısı artınca bu bir çılgın işiymiş rahat 10 gün belimi hissetmedim gerçekten yorucu ama garanti bir yöntem. Bereketli olsun.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 20:44   #138
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Saleri ellerinize sağlık bildiğiniz gibi bende sizin yaptığınız yöntemle yapıyorum ancak tohum sayısı az olunca hiç sorun değil çok kolay ve pratik yöntem oluyor bu yıl anladım ki tohum sayısı artınca bu bir çılgın işiymiş rahat 10 gün belimi hissetmedim gerçekten yorucu ama garanti bir yöntem. Bereketli olsun.
İnstagramdan takipteyim hocam . Siz artık bu işi pro yapıyorsunuz. Artık
ısıtmalı bir serada Sn Meyvelitepenin yazdığı gibi direk viyole tohum ekimine geçmelisiniz. Yoksa ilerki yıllarda daha çoookk beliniz ağrır.

Eski 07-03-2019, 21:41   #139
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Daha önce kendi sayfamda paylaşmıştım belki yeni arkadaşlardan görmeyen olmuştur diye burayada eklemek istedim.
Bu şekilde çok sayıda tohumu aynı anda çimlendirip şaşırtacak duruma çok kısa sürede getiriyor ve tohumların inanılmaz hızlı ve büyük kök atmasını sağlıyor dez avantajı direk toprağa ekim yapılırsa iyi sonuçlar vermiyor adaptasyon sorunu yaşıyor.
Ben bu sistemi kullanıyorum öğrendikten sonra ve tohum çimlendirme için çok iyi sonuçlar veriyor daha sonra viyollere şaşırtıyorum.
İkinci videodaki rulolar içine torf koyup yapılan şaşırtma işi ev ortamında ışık azlığı sebebiyle pek çalışmıyor.Ama ilk vidyo çok iyi çimlendiremeyeceğiniz çoğu tohumda işe yarıyor ve kolay bir şekilde çimlendirebiliyorsunuz.
Çimlenme oranları mesela berkeley domateste 1 tohum çimlenmedi,brandywine domateste tamamı çimlendi ama birnefestopraktan gelen Halep karası düşük kaldı 15 tohumdan 3 tane çimlendi...Patlıcan tohumlarında genelde çimlenme düşük kalıyor.

Düzenleyen devrann : 08-03-2019 saat 06:01
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 17:47   #140
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güncelleme

30 Ocak günü, herhangi bir ön çimlendirme işlemi yapmadan, tek göze tek tohum olarak viyole ektiğim, basit ışıklandırma yaparak büyüttüğüm biber fideleri, tohum ekiminden itibaren 45 günde gelişimlerini tamamladılar.

Name:  viyol.jpg
Views: 1744
Size:  64.5 KB

Yer henüz hazır olmadığı için 5 gün de fazladan kaldılar.

Name:  fideler.jpg
Views: 1711
Size:  61.8 KB

Gelişimleri gayet güzel. Boyları kısa, bol yapraklı ve gövdeleri kalın.

Name:  fide-kök.jpg
Views: 1706
Size:  64.6 KB

Kök gelişimi de gayet iyi.

Tohum ekiminden itibaren herhangi bir şaşırtma vs. gibi bir işlem yok. Dikilecekleri seraya aldım, 3 gün kadar ortama alışsınlar, sonra yerlerine dikilecek.

Eski 25-03-2019, 19:31   #141
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Meyvelitepe, bizim bando takımı değil mi onlar, güzelim takımı ne hale getirmişsiniz, boylar kısalmış, beller kalınlaşmış, son resimdeki hele iyice çarpık bacaklı olmuş.. Millet selvi boylu neler yetiştiriyor...Bir de 'gelişimi gayet iyi' demişsiniz.

Eski 07-10-2019, 19:30   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhaba forumda yeniyim. Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. İlk kez bitki yetiştiriyorum. Ayçiçeği ekmeyi çok istiyordum. Taze bir baş ayçiçeği aldım ve soyduklarımı suyun içerisinde 1 gün beklettim. Daha sonra pamukta çimlendirdim (3-4 gün kadar) uzun uzun kökler atmışlardı. Ve en sonunda kağıt bardaga topraga yerlestirdim. Fakat çok boyuna gittiler daha ikinci günlerinde maşallah sırık gibi oldular. Birşeyi yanlış mı yaptım acaba? Ya da ne yapmam gerekiyor. Dogru mu gidiyor yanlis mi? Ne kadar siklikla sulamaliyim?

Masmavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2020, 20:21   #143
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Öncelikle böyle güzel bir etkinliği düzenleyen, ürünlerini paylaşan ve emek veren herkese teşekkür ederim.
Nasip olursa elimize geçecek olan tohumları en az zayiatla nasıl çimlendirip toprakla buluşturabiliriz. Kütahya için mayıs ayında fideler bahçeye dikiliyor, diğer bölgeler için faklılık gösteriyordur tabi ki;
1. Örneğin mayısta dikeceğimiz fideleri ne zaman çimlendirmeliyiz.
2. Domates, biber, mısır, kavun, karpuz v.s. tüm tohumları çimlendirmek gerekir mi ?
3. Çimlendirme yaptıktan sonra şaşırtma yapılmalı mı? yoksa tohumlar direk viollere ekilse olur mu ?
4. Güneş görmeyen kapalı bir ortamım var sıcaklığı 10-15 derece burada çimlendirme yapılabilir mi? veya ne zaman gün ışığı almalı?

Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2020, 06:16   #144
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman43 Mesajı Göster
Nasip olursa elimize geçecek olan tohumları en az zayiatla nasıl çimlendirip toprakla buluşturabiliriz. Kütahya için mayıs ayında fideler bahçeye dikiliyor, diğer bölgeler için faklılık gösteriyordur tabi ki;
1. Örneğin mayısta dikeceğimiz fideleri ne zaman çimlendirmeliyiz.
2. Domates, biber, mısır, kavun, karpuz v.s. tüm tohumları çimlendirmek gerekir mi ?
3. Çimlendirme yaptıktan sonra şaşırtma yapılmalı mı? yoksa tohumlar direk viollere ekilse olur mu ?
4. Güneş görmeyen kapalı bir ortamım var sıcaklığı 10-15 derece burada çimlendirme yapılabilir mi? veya ne zaman gün ışığı almalı?
Anasayfayı görüntülediğiniz zaman "forum" isimli bölümü tıklayın.
Ana başlıklar içinde "Üretim, bakım, düzenleme, temel malzemeler" isimli başlığa tıklayın.
Bu başlığın altında aradıklarınızı bulacaksınız. Anlatımla yetinmezseniz iyi olur. Diğer sorular ve yanıtları önemli. Aklınızdaki soruyu sizden önce sormuş oluyorlar, genellikle. Okumak sıkıcı gelmiyorsa çok şey öğreniyorsunuz.
Geç don zamanı geçtikten sonra ekim yapabiliyorsunuz. Meteoroloji sitesinde don zamanlarının çizelgesi var.

Kahraman43 beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 08-02-2020 saat 06:19 Neden: ekleme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2020, 07:06   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=-SNRCy5yGS8
https://www.youtube.com/watch?v=rZOs6B71Wjs

Daha önce kendi sayfamda paylaşmıştım belki yeni arkadaşlardan görmeyen olmuştur diye burayada eklemek istedim.
Bu şekilde çok sayıda tohumu aynı anda çimlendirip şaşırtacak duruma çok kısa sürede getiriyor ve tohumların inanılmaz hızlı ve büyük kök atmasını sağlıyor dez avantajı direk toprağa ekim yapılırsa iyi sonuçlar vermiyor adaptasyon sorunu yaşıyor.
Ben bu sistemi kullanıyorum öğrendikten sonra ve tohum çimlendirme için çok iyi sonuçlar veriyor daha sonra viyollere şaşırtıyorum.
İkinci videodaki rulolar içine torf koyup yapılan şaşırtma işi ev ortamında ışık azlığı sebebiyle pek çalışmıyor.Ama ilk vidyo çok iyi çimlendiremeyeceğiniz çoğu tohumda işe yarıyor ve kolay bir şekilde çimlendirebiliyorsunuz.
Çimlenme oranları mesela berkeley domateste 1 tohum çimlenmedi,brandywine domateste tamamı çimlendi ama birnefestopraktan gelen Halep karası düşük kaldı 15 tohumdan 3 tane çimlendi...Patlıcan tohumlarında genelde çimlenme düşük kalıyor.
Ben de bu yöntemi deniyorum, resmen bayıldım. Yer tasarufu çok önemli, saksılardan çok daha az yer kaplıyor, ve şimdiye kadar çimlenme oranı çok güzel.

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2020, 08:18   #146
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Ben de bu yöntemi deniyorum, resmen bayıldım. Yer tasarufu çok önemli, saksılardan çok daha az yer kaplıyor, ve şimdiye kadar çimlenme oranı çok güzel.
Katılıyorum. Ama gövdeler çok uzun ve narin oluyor. Buna çözüm bulabildiniz mi?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2020, 10:12   #147
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Masmavi Mesajı Göster
Merhaba forumda yeniyim. Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. İlk kez bitki yetiştiriyorum. Ayçiçeği ekmeyi çok istiyordum. Taze bir baş ayçiçeği aldım ve soyduklarımı suyun içerisinde 1 gün beklettim. Daha sonra pamukta çimlendirdim (3-4 gün kadar) uzun uzun kökler atmışlardı. Ve en sonunda kağıt bardaga topraga yerlestirdim. Fakat çok boyuna gittiler daha ikinci günlerinde maşallah sırık gibi oldular. Birşeyi yanlış mı yaptım acaba? Ya da ne yapmam gerekiyor. Dogru mu gidiyor yanlis mi? Ne kadar siklikla sulamaliyim?
Büyük ihtimal ışık az geldiği için ışığı bulabilmek amaçlı uzuyor fidecikler. Su fazla geldiğinde de boy uzar ancak hızlı uzuyor ise ışık az geliyordur.

Eski 09-02-2020, 16:14   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Katılıyorum. Ama gövdeler çok uzun ve narin oluyor. Buna çözüm bulabildiniz mi?
Şimdilik bir problem yok, bu sene ilave led ışıklar koydum.

acemi25 beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 11:27   #149
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;
Forumda bu konularda çok okudum, sanırım çoğu kişi fideleme işini evde yapıyor ama ya ışık yetersiz oluyor ya da su fazla geliyor. Böyle olunca da fideler sağlıksız gelişiyor. Ben de fideleri evde yapacağım, bitki lambası almayı planlıyorum bu problem için. https://www.trendyol.com/schulzz/bit...caAuE3EALw_wcB Bu tarz bir şey kullanıp memnun olan var mı merak ediyorum.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 13:33   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
30 Ocak günü, herhangi bir ön çimlendirme işlemi yapmadan, tek göze tek tohum olarak viyole ektiğim, basit ışıklandırma yaparak büyüttüğüm biber fideleri, tohum ekiminden itibaren 45 günde gelişimlerini tamamladılar.

Eklenti 689766

Yer henüz hazır olmadığı için 5 gün de fazladan kaldılar.

Eklenti 689767

Gelişimleri gayet güzel. Boyları kısa, bol yapraklı ve gövdeleri kalın.

Eklenti 689768

Kök gelişimi de gayet iyi.

Tohum ekiminden itibaren herhangi bir şaşırtma vs. gibi bir işlem yok. Dikilecekleri seraya aldım, 3 gün kadar ortama alışsınlar, sonra yerlerine dikilecek.
Tebrikler çok güzel görünüyorlar. Sadece biber fidesi mi yapıyorsunuz domates vs fidelerini de sadece viyole direk mi dikiyorsunuz.

Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024