agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni146Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2017, 16:24   #121
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Dediğim gibi, Urfa gibi yazları kurak bir iklimde doğal seleksiyonunu tamamlamış bir çeşitle Güney Amerika'nın tropikal ikliminde aynı süreci tamamlamış bir biberi karşılaştırmanız doğru değil.

Deney yapacaksanız, Urfa biberini karşılaştırmalı olarak bir yerde bol sulayarak diğer yerde az sulayarak yetiştirip her iki örneklemden topladığınız biberler için acılık testi yaptırabilirsiniz ama bunu tek bir mevsimde yapmanız da yeterli olmadığı gibi biber acılığı temelde evrimsel bir süreç (gönderdiğiniz makalede de anlatılmış). Çevresel faktörlerin biber çeşitlerindeki capsaicinoidlerin gelişim sürecini etkilediği konusunda bir temel bulunmuyor ama çevresel faktörler adı üstünde bu gelişime katkıda bulunabilecek faktörler. Capsaicinoidler, tohum etrafında yer alıyorlar. Makalede, farklı sulama düzenlerinin, deneye katılan acı biber çeşitlerinin meyve içinde geliştirdiği tohum sayısını farklılaştırdığı ve bunun da acılık miktarını etkilediği tartışılmış.

Bibere acılığını veren capsaicinoidler, çeşitler için genetik olarak aktarılıyor. Bitkilerin aldığı yağış miktarı, acılık oranını etkileyen tek bir neden olsa ve bu miktar bir mevsimde mevsim normallerinden çok büyük sapma gösterse bile, biberin acılık oranı sonraki mevsimde yine olması gereken seviyeye gelecek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
Açık Bilim | Bilim yeterince heyecanlıdır...

alt kısımda bulunan kaynakçaları az biraz okudum ve özellikle bolivyada ki test sonuçlarında yağış ve sulama üzerine etkileri detaylı olarak denenmiş. ve bir makale haline getirilmiş. grafiklerden de görüldüğü üzere doğrusal bir etkisi olduğu görülüyor.

Adaptive trade-off limits pungency | Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences

özellikle yukarıdaki makale daha detaylı incelemiş. ingilizcem çok iyi değil ancak anladığım kadarıyla etkileşim denenerek gösterilmiş.

sizin gitmiş olduğunuz üniversite muhtemelen -benim yorumlamam- dünya genelinde araştırmalarla kanıtlanmadığından öyle de söylemiş olabilirler. bilimsel kaynaklarda kanıtlanmışlığın evrensellik kazanması maalesef hızlı olamıyor.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2017, 11:45   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Eşim ve bende etkinlige, babamın 17 yıl önce ekip, sonra unuttugumuz, bagın bahçe kısmının birazda uzagında olan ve biz bakmadıgımız halde kendi kendine her yıl çıkan ve hatta bazı yıllar sulanmayan bir domates türü ile etkinlige katılacagız.az su isteyen, oturak, oval biçimli, çeri domates büyüklügünde ama salkım halinde olmayan, asit ve şeker oranı uyumu dolayısı ile çok tatlı (çeri domateslerde hafif ekşilik olur genellikle) ,sulu, bol çekirdekli, bakmayıp sulamasanız dahi kendi kendine fidelenip büyüyen bir çeşit..

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2017, 14:21   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Tohum paylaşımcılarının listelerine hangi başlıktan ulaşabilirm.

Hilmi1953 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2017, 14:27   #124
Ağaç Dostu

SDurul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 756
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hilmi1953 Mesajı Göster
Tohum paylaşımcılarının listelerine hangi başlıktan ulaşabilirm.
2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)

SDurul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 19:21   #125
Yeni Üye

astarte's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Selamlar, bu sene ilk defa tohum talep ettim ancak aynı zamanda paylaşmak da istiyordum. Sanırım paylaşmak için biraz geç kaldım yine de bir sorayım dedim prensipler kısmını okudum ama atlamış olabilirim belki en son ne zaman tohum paylaşabiliyoruz?

astarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 21:15   #126
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi astarte Mesajı Göster
Selamlar, bu sene ilk defa tohum talep ettim ancak aynı zamanda paylaşmak da istiyordum. Sanırım paylaşmak için biraz geç kaldım yine de bir sorayım dedim prensipler kısmını okudum ama atlamış olabilirim belki en son ne zaman tohum paylaşabiliyoruz?
Şu anda paylaşabilirsiniz. Ay sonuna kadar paylaşmak ve talep etmek için zaman var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 10:41   #127
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tüm paylaşılan tohumları toplu görebileceğim yer yok di mi? Neden sordum, elimde önceki seneden kalma çeşitli kavun-karpuz vs. tohumu var. Yaylada olmayacak artık, olması için çok ilaçlamak lazım, o da bana göre değil, az daha geçerse özelliklerini kaybedecekler, eğer paylaşılmışlarsa yöremizdeki etkinlikte kullanılmak üzere dağıtmayı düşünüyorum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 11:53   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tüm paylaşılan tohumları toplu görebileceğim yer yok di mi? Neden sordum, elimde önceki seneden kalma çeşitli kavun-karpuz vs. tohumu var. Yaylada olmayacak artık, olması için çok ilaçlamak lazım, o da bana göre değil, az daha geçerse özelliklerini kaybedecekler, eğer paylaşılmışlarsa yöremizdeki etkinlikte kullanılmak üzere dağıtmayı düşünüyorum.
1-2 güne taleplerin ve yaylaşımların durumunu gösterir tabloları yayınlamaya başlayacağım.

Kataloglarda tohum isimlerini mesaj başlığına yazmayanlar olmuş. Sistem tohum ismini mesaj başlığından aldığı için tabloda tohum ismi boş görünüyor. Bu sebeple kataloglardaki tanıtım mesajlarını tek tek düzeltmek zorunda kalıyorum.

Eski 07-12-2017, 12:54   #129
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın MeyveliTepe ve birnefestoprak; uzun zamandır okuma fırsatım olmadı bu kısımdaki bilgileri okuduktan sonra şu kanıya vardım bende f1 kökenli brokoli tohumu paylaşıyorum eğer sorun ise ve ya uygun görülmezse yayından kaldırabilirim.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 16:03   #130
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
1-2 güne taleplerin ve yaylaşımların durumunu gösterir tabloları yayınlamaya başlayacağım.

Kataloglarda tohum isimlerini mesaj başlığına yazmayanlar olmuş. Sistem tohum ismini mesaj başlığından aldığı için tabloda tohum ismi boş görünüyor. Bu sebeple kataloglardaki tanıtım mesajlarını tek tek düzeltmek zorunda kalıyorum.
Ben başladım word e basmaya ancak kimi arkadaş üstte paylaşacam dediğini altta paylaşmamış, kimisi alta yazdığınız üste eklememiş, uzayacak iş bıraktım ben de.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 16:35   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben başladım word e basmaya ancak kimi arkadaş üstte paylaşacam dediğini altta paylaşmamış, kimisi alta yazdığınız üste eklememiş, uzayacak iş bıraktım ben de.
Uğraşmayın, içinden çıkamazsınız. Veritabanından kolayca elde edebiliyorum. Siz de oradan tablo halinde alabilirsiniz.

Eski 07-12-2017, 23:52   #132
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

7 Aralık 00:15 itibarıyla Talepler ve Paylaşılan Tohumlar tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taleplerde geçerli geçersiz ayrımı yapılmamıştır. Talep sahipleri kendi taleplerini inceleyerek kurallara göre geçerli sayılacak/sayılmayacak taleplerini inceleyip buna göre taleplerinde geeken düzeltmeleri yapabilirler.

Eski 11-12-2017, 01:56   #133
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn oz26,

İsot için yaptığınız ayrıntılı açıklamalar ve tohumları ayrı ayrı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Alıntı:
Üç çeşit şekil olarak farklılık göstersede meyvelerin özelliklerinde fark göremedim ben.
demişsiniz. Fark göremediğinizi söylerken kabuk kalınlığı/acılık/verim gibi konuları mı kastediyorsunuz?

Eski 11-12-2017, 08:33   #134
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın birnefestoprak,

sayın @taşlıbahce nin paylaşmış olduğu ayaş1996 domatesin resimleri sizin paylaşmış olduğunuz resimler midir? bunu şundan dolayı soruyorum. pek çok akrabamız ayaşlıdır ve yerlisidir. onların getirdiği ve benim gördüğüm kadarıyla ayaş domateslerinin üzerinde hep beyazımsı bir kaç yarık çizgileri olurdu. şu an pazarlarda ayaş domatesi diye satılanlar zaten onlara hiç benzemiyor. lakin sizin paylaşılmış olan resimde de o çok belirgin çizgileri pek göremedim.

bunu şundan dolayı merak ediyorum patronum ayaşın yerli üreticisinden gerçek ayaş domatesine en yakın domates tohumlarının 1 gr. epey bir fiyata almıştı. onlarda üzerinde 2-3 adet beyaz yarık çizgileri bulunduruyordu.

acaba biz sulamayı fazlaca yaptığımızdan mı o şekilde çizgiler oluştu?

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 16:58   #135
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Resim Sn Taşlıbahçe'nin kendi resmi.

Bahsettiğiniz satıcı Ayaşlı Grup ise evet, tohumları fahiş fiyata satıyorlar.

Beyaz çizgi nedir, bunu anlayamadım. Domatesin sap kısmından itibaren boyuna gelişen yarıkları kastediyorsanız, fazla su alan domateslerde yarılma mümkündür (domatesler çatlıyor olabilir).

Alıntı:
sayın birnefestoprak,

sayın @taşlıbahce nin paylaşmış olduğu ayaş1996 domatesin resimleri sizin paylaşmış olduğunuz resimler midir? bunu şundan dolayı soruyorum. pek çok akrabamız ayaşlıdır ve yerlisidir. onların getirdiği ve benim gördüğüm kadarıyla ayaş domateslerinin üzerinde hep beyazımsı bir kaç yarık çizgileri olurdu. şu an pazarlarda ayaş domatesi diye satılanlar zaten onlara hiç benzemiyor. lakin sizin paylaşılmış olan resimde de o çok belirgin çizgileri pek göremedim.

bunu şundan dolayı merak ediyorum patronum ayaşın yerli üreticisinden gerçek ayaş domatesine en yakın domates tohumlarının 1 gr. epey bir fiyata almıştı. onlarda üzerinde 2-3 adet beyaz yarık çizgileri bulunduruyordu.

acaba biz sulamayı fazlaca yaptığımızdan mı o şekilde çizgiler oluştu?

Eski 11-12-2017, 17:38   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Musa Bey in bahsettiği resimdeki fermuar yapı olabilirmi?
Ben Ankaraya ilk geldiğimde Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu dikey çizgiler olurdu. Çoktandır Ayaş domatesi diye söylenen domateslerde bu çizgileri görmüyorum
Name:  IMG_1116.JPG
Views: 133
Size:  13.2 KB
Resim burdan
alınmıştır.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 17:49   #137
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Fizyolojik bir durumdur. Gösterdiğiniz alıntıda, alttaki tavsiyelere bakarsanız, düzensiz sulama, sera uygulamalarında düzensiz sıcaklıklar, yetersiz beslenme gibi nedenlerden bahsedilmiş. Orda da bahsedildiği gibi, çeşide de bağlı olarak ve bu nedenlerin de etkisiyle, bazı meyvelerde daha çok görülüyordur. Bendeki tohumda böyle bir sorun olmadı. Özellikle olgunluğa yaklaştıkça, son birkaç hafta domatesleri sulamamaya özen gösteriyorum (yağmur yağabiliyor tabii).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Musa Bey in bahsettiği resimdeki fermuar yapı olabilirmi?
Ben Ankaraya ilk geldiğimde Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu dikey çizgiler olurdu. Çoktandır Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu çizgileri görmüyorum
Eklenti 662454
Resim burdan
alınmıştır.

Eski 11-12-2017, 22:16   #138
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn oz26,

İsot için yaptığınız ayrıntılı açıklamalar ve tohumları ayrı ayrı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

"Üç çeşit şekil olarak farklılık göstersede meyvelerin özelliklerinde fark göremedim ben."

demişsiniz. Fark göremediğinizi söylerken kabuk kalınlığı/acılık/verim gibi konuları mı kastediyorsunuz?
Evet. Kabul kalınlığı, acılık, tat aynı.

Verimliklik konusunda yanıltıcı bilgi vermek istemiyorum ama buruşuk olan bi ara çoşmuştu. Bitkileri yetiştirdiğim saksıların üçüde 36 litrelik. Buruşuk olan derin diğerleri kare saksı. Geçtiğimiz yıllarda ve çeşitlerde bir fark görmemiştim ama bundan dolayıda olabilir. Saksılardaki harcın standart olmaması ve bakı da etkilemiş olabilir.

Bizi bu ve benzeri tohumlar/lezzetlerle tanıştırdığınız için ben teşekkür ederim.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 07:39   #139
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Resim Sn Taşlıbahçe'nin kendi resmi.

Bahsettiğiniz satıcı Ayaşlı Grup ise evet, tohumları fahiş fiyata satıyorlar.

Beyaz çizgi nedir, bunu anlayamadım. Domatesin sap kısmından itibaren boyuna gelişen yarıkları kastediyorsanız, fazla su alan domateslerde yarılma mümkündür (domatesler çatlıyor olabilir).
evet sap kısmındaki beyaz yarıklı çizgiler için kastetmiştim. ayaşlı grup mu değil mi bilmiyorum fakat paketini bile cam şişe içerisinde 1 gr tohumla satıyorlar. bu sene mümkün olursa gerçek yerlilerinden dedelerden kalma ayaş domatesi bulabilirsem seneye herkese dağıtacağım inşallah.

Atilgan ve Muda beğendi.
Eski 12-12-2017, 07:44   #140
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Sayın Atılgan,

gerçek ayaş domatesinin üzerinde bildiğim kadarıyla öyle değilde sap kısmında yarıklı çizgiler oluyor. sap kısmına yakın yerlerde(yani tepe kısmı) elma yanak şekilli oluyor. alt kısmı ise tamamen düz. benim bu sene yetiştirdiğim ayaş domatesi büyük ölçekte karşıladı diyebilirim. çok iri yetiştiremedim. lakin yetiştirdiklerimin tadları eski tadlar gibiydi diyebilirim.

Atilgan beğendi.
Eski 12-12-2017, 20:03   #141
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Resimde sol alttaki meyvede yer alan çizgiden mi bahsediyorsunuz?

Alıntı:
evet sap kısmındaki beyaz yarıklı çizgiler için kastetmiştim. ayaşlı grup mu değil mi bilmiyorum fakat paketini bile cam şişe içerisinde 1 gr tohumla satıyorlar. bu sene mümkün olursa gerçek yerlilerinden dedelerden kalma ayaş domatesi bulabilirsem seneye herkese dağıtacağım inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2017, 07:00   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
7 Aralık 00:15 itibarıyla Talepler ve Paylaşılan Tohumlar tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taleplerde geçerli geçersiz ayrımı yapılmamıştır. Talep sahipleri kendi taleplerini inceleyerek kurallara göre geçerli sayılacak/sayılmayacak taleplerini inceleyip buna göre taleplerinde geeken düzeltmeleri yapabilirler.
Günaydın sayın meyvelitepe,
akşam tesadüfen bu mesajınızı gördüm merak edip baktım kendi talep ettiklerime 25 isteği geçmeyeyim diye.. Yalnız bu listede benim sonradan talep etmekten vazgeçtiğim ( yeni eklenenlerde çok merak ettiğim bi çeşit olunca eskilere geri dönüp bundan vazgeçsemde olur dediklerim sınırı aşmayayım diye) tohumlarda var.. Talepten vazgeçince sistemden silinmiyor mu acaba?

Serpil Pirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 11:21   #143
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Resimde sol alttaki meyvede yer alan çizgiden mi bahsediyorsunuz?
birnefestoprak tam olarak kast ettiğim çizgi sizin gönderdiğiniz alt ortada bulunan domatesin üst kısmında bulunan yarıklar. sulama ile mi oluşuyor bilmiyorum ancak eskiden bu domateslerin neredeyse tamamında bu yarık olurdu. şimdiki domateslerde bu domatesin üst kısmındaki yarıklar pek görünmüyor. diğer hususta @atilgan ın gösterdiği ve sizinde sol alt 1. domatesteki ince dikişli gibi görünen çizgidir.
benim diğer tespitim de sap kısmında elma yanakların olması. sizin gönderdiğiniz resimlerde gösterdim. bu elma yanaklar 3 ya da 4 tane olur ama hepsinde olurdu. olmayanlarda olurdu fakat onlar daha ufak olurdu. ufaklara verimsiz diye bakardık.

Name:  Ayas21.jpg
Views: 62
Size:  37.3 KB

celalim01 beğendi.
Eski 13-12-2017, 17:40   #144
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Benim ve Sn Taşlıbahçe'nin yetiştirdiği tohumlar, size gösterdiğim yukardaki resimde yer alan Ayaş Domatesi meyvelerinin tohumlarının devamı. Sn Taşlıbahçe'nin gösterdiği resimde de hem elma yanak dediğiniz boğumlar hem de kabuk yarığı gözüküyor zaten.

Sn Taşlıbahçe'nin gösterdiği resimde iki meyve var. Oturak olmasına rağmen, tek bitki onlarca meyve veriyor. Eminim diğer meyvelerinin bazılarında da kabuk yarığı oluşmuştur. Hepsinde olacak diye bir kural da yok ve ufak meyvelerde bu sorunun görülme olasılığı da düşüktür. Özellikle olgunlaşma aşamasında meyvelere çok su verilirse ve çeşidin meyve kabuğu kalın değilse, meyveler suyu alınca çatlar. Atalık domateslerde sık görülen bir durumdur. Kabuk inceliği, aynı zamanda meyvelerin çabuk tüketilmesi gerektiğine de işaret eder. Benim gözlemime göre, gereğinden fazla su verilmezse, Ayaş Domatesi'nde bu sorun çok gözükmüyor ve yarıklar derin olmuyor. Şekli mükemmel bir yuvarlak değil ama yuvarlak (global). Bazı meyveler diğerlerine göre biraz daha basık olabilir.

Tarihçesi hakkında elimde veri yok ama Ankara Üniversitesi kayıtlarında mutlaka bilgi bulunuyordur. Benim tahminim, cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk'ün başlattığı tarım devriminin devamı olarak, ıslah yoluyla elde edildiği (tahminen 1930-1960 arasındaki dönem). Buna dayanak olarak da meyve şeklinin düzgünlüğünü ve hastalık dayanımını gösterebilirim. Meyve tutumu çok iyi ve farklı iklimlere adaptasyon kabiliyetinin yüksek olduğu da görülüyor. Eğer bu şekilde, ticari amaçla üretilmiş bir ıslah domatesiyse, geçmişi de o kadar eski değil ama muhtemelen 50 yaşından (iki nesil) yaşlı olduğu için atalık domatesi sınıfına sokabiliriz.

Eğer bir çekincem olsaydı, Ayaş Domatesi olduğundan şüphelenseydim tohumunu da paylaşmazdım. Burda bahsettiğimiz Ayaş Domatesi, Ayaş'ın tadıyla meşhur, taze yemeklik için kullanılan ve hibrit tohumlar yaygınlaşmadan önce pazarlarda bol miktarda satılan ana akım Ayaş Domatesi'dir. Sizin akrabalarınızın yetiştirdiği domates, Ayaş'a ait, aile veya belli köy veya köyler içinde bilinen ve tohumu paylaşılıp ekilen başka bir domates de olabilir.

Alıntı:
birnefestoprak tam olarak kast ettiğim çizgi sizin gönderdiğiniz alt ortada bulunan domatesin üst kısmında bulunan yarıklar. sulama ile mi oluşuyor bilmiyorum ancak eskiden bu domateslerin neredeyse tamamında bu yarık olurdu. şimdiki domateslerde bu domatesin üst kısmındaki yarıklar pek görünmüyor. diğer hususta @atilgan ın gösterdiği ve sizinde sol alt 1. domatesteki ince dikişli gibi görünen çizgidir.
benim diğer tespitim de sap kısmında elma yanakların olması. sizin gönderdiğiniz resimlerde gösterdim. bu elma yanaklar 3 ya da 4 tane olur ama hepsinde olurdu. olmayanlarda olurdu fakat onlar daha ufak olurdu. ufaklara verimsiz diye bakardık.

Eklenti 662560

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017