agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2017, 00:38   #31
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Soru ve yorumlarınızı kataloglara değil, genel yazışmaların yapıldığı bölüme yazmanız gerekiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beauty Mesajı Göster
Merhabaa drop of gold çeşidi acı mı tatlı mı acaba?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 00:44   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2017
Ok. Direk paylaşılan tohumla ilgili diye burdan sormuştum..

Keremino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 00:46   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2017
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4-img_0466.jpg
Drop of gold biber acı mı tatlı mı acaba?

Keremino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 00:55   #34
Yeni Üye

Olivia's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2017
Merhaba dongyul,
yeni katıldım aranıza. harika bir yer bayıldım. Bodrum da bahçeli bir evde yaşıyorum. Yerim müsait ve çok hevesliyim. aşağıda belirttiğim tohumlarınıza talibim. emeğinize sağlık

2. Brokoli
3. Beyaz Lahana Yemeklik (Bafra)
4. Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova)
5. Brüksel Lahanası
6. Pak Choi (İki çeşit)
7. Japanese Giant Mustard
8. Mizuna
9. Chrysanthemum
11. Kara Yemeklik Kabak
14. Florence Fennel ( Kök Rezene)

Olivia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 01:01   #35
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Olivia Mesajı Göster
Merhaba dongyul,
yeni katıldım aranıza. harika bir yer bayıldım. Bodrum da bahçeli bir evde yaşıyorum. Yerim müsait ve çok hevesliyim. aşağıda belirttiğim tohumlarınıza talibim. emeğinize sağlık

2. Brokoli
3. Beyaz Lahana Yemeklik (Bafra)
4. Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova)
5. Brüksel Lahanası
6. Pak Choi (İki çeşit)
7. Japanese Giant Mustard
8. Mizuna
9. Chrysanthemum
11. Kara Yemeklik Kabak
14. Florence Fennel ( Kök Rezene)
Tohum talep etme işi böyle olmuyor. Önce burayı iyice okuyunuz. Sonra da burayı okuyunuz ve tarif edildiği şekilde talepte bulununuz.

Mesajınızı ve bu mesajı daha sonra sileceğim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 06:54   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Merhabalar herkese,

Öncelikle bu tarz bir etkinlik yaptığınız için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Birbirinden güzel tohumlar paylaşılıyor bende dayanamayıp taleplerime ekle diyorum ama 25 adeti geçmemem için bunları toplu olarak görebileceğim bir yere ihtiyaç duydum forumda aradım ama bulamadım acaba boyle bir sayfa var mı?
Profilinize girdiginizde sagda bir sutun var orada begendikleri diye bir baslik var. Kac tohum talep ettiginizi oradan takip edebilir ve gerekirse tohum sayfalarina geri donerek taleplerinizden cikarma islemini yapabilirsiniz.

perilimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 07:05   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
sorunu tekrarlayayim:

ne zaman tohumlar talep edenlere gonderilecek? defalarca okudum ama bir takvim goremedim.

perilimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 07:44   #38
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perilimerili Mesajı Göster
sorunu tekrarlayayim:

ne zaman tohumlar talep edenlere gonderilecek? defalarca okudum ama bir takvim goremedim.
4.3 Etkinlik Takvimi
Paylaşımcıların başlık açarak tohum tanıtımına başlaması ... 10 Ağustos 2017
Taleplerin başlaması ... 10 Ağustos 2017
Talep edenlerin kargo adreslerini LojistikMerkezi'ne özel mesaj ile göndermesi ... Hemen
Taleplerin veri tabanında toplanıp işlenerek paylaşımcıları bilgilendirme başlangıcı ... Ekim sonu (her ay sonu tekrarlanacak)
Taleplerin tamamlanması ... Aralık 2017 sonu (dikkat ! bazı paylaşımcılar lojistik nedenlerle paylaştığı tohumlar için daha erken bir tarih belirleyebilirler)
Paylaşımcılar için tohum poşetleme etiketlerinin hazırlanması ve yayınlanması ... Ocak 2018 ilk hafta
Paylaşımcıların taleplere göre tohumları hazırlayarak lojistik merkezine göndermesi ... Ocak 2018 üçüncü hafta
Lojistik merkezinde gelen tohumların tasnif, ayrım ve talep edenlere göre zarflanması ... Şubat 2018 ilk hafta
Talep edenlere ait zarfların kargoya verilmesi ... Şubat 2018 ikinci hafta
(Gerektiği taktirde önceden duyurularak tarihlerde değişiklik yapılabilir)

Sevgi07 beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 09:47   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Profilinize girdiginizde sagda bir sutun var orada begendikleri diye bir baslik var. Kac tohum talep ettiginizi oradan takip edebilir ve gerekirse tohum sayfalarina geri donerek taleplerinizden cikarma islemini yapabilirsiniz.
Teşekkürler.

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 15:24   #40
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Nereyi okudunuz?

Alıntı:
sorunu tekrarlayayim:

Eski 29-09-2017, 20:34   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Arkadaşlar 2018 yılı için yapılan tohum paylaşım etkinliğine son başvuru tarihi nedir acaba? Ocak çok mu geç olur acaba?

Teras Bahçecisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 21:10   #42
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Etkinlik prensiplerini incelediniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Teras Bahçecisi Mesajı Göster
Arkadaşlar 2018 yılı için yapılan tohum paylaşım etkinliğine son başvuru tarihi nedir acaba? Ocak çok mu geç olur acaba?

A_NOMAD beğendi.
Eski 30-09-2017, 12:56   #43
Yeni Üye

_violet's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Nisan ayında internetten aldığım cherry domates fidesinin bugünkü hali,
bol bol domates verdi gerçekten.
şimdi tohumlarını alıp tohum paylaşım etkinliğinde kullanmak istiyorum fakat fazla bir bilgim olmadığı için bu yıl paylaşım yapamayabilirim ama seneye kesinlikle katılacağım .
bu sabah topladığım chery domateslerim ve tatlı biberlerim
[ATTACH]Name:  20170930_102525.jpg
Views: 217
Size:  68.4 KB[/ATTACH]

Name:  20170930_101331.jpg
Views: 216
Size:  70.2 KB

Eklenen Resimler

_violet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 17:55   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Geç farkettim.
Tatlı biber.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keremino Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4-img_0466.jpg
Drop of gold biber acı mı tatlı mı acaba?

Serpil Pirmit beğendi.
Atilgan Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 18:02   #45
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Geç farkettim.
Tatlı biber.
Ben de alttaki lamborghiniyi soracaktım.

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 12:57   #46
Ağaç Dostu

Oda tatlı. İsimlere ekleme yaptım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben de alttaki lamborghiniyi soracaktım.

Eski 02-10-2017, 14:00   #47
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Galeri: 1
Bu güzel organizasyon için șimdiden herkese teşekkür etmek istedim. Saygılar.

telato beğendi.
alef blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 12:29   #48
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
arkadaşlar bu paylaşım etkiliğinde bir tane domates paylaştım. domatesin adını sanını hiç hatırlamıyorum. tohum alırken saklamış olduğum kağıdı düşmüş o nedenle adı yok domates (süpriz) diye paylaştım. etkinliğin amacı aslında tohumların devamlılığını sağlamak ancak isim olmaması problem olur mu bilemedim. yine de paylaştım. moderatör arkadaşlar kaldır derlerse kaldıracağım. domates çok güzel ve iri bir domates olduğundan paylaşımda bulunmuştum.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 19:00   #49
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Arkadaşlar Sayın Zekoş'un paylaştığı fasulye "AK ÇAKILDAK" tam anlamıyla turşuluk bir çeşit harika lezzeti vardır bende o çeşitti yetiştirmiştim hafif enli ve etli çeşit turşusunun güzel olmasının nedeni ise turşu içinde erimeyen bir özelliği var...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 19:18   #50
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın TCM; sizden tohum talep etmekten çekiniyorum biraz tohum sayısını arttırsanız sevinirim... (sizden geçen yıllarda tohum etkinliğinde bir çeşit domates tohumu talep etmiştim içinden 3 adet çıktı tam bir hayal kırıklığıydı bu yüzden talep edip aynı durumla karılaşmamak için...)

telato ve Yerel bahçem beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 20:24   #51
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ dongyul, saydıysanız doğrudur tabi üç tek domates tohumunun komik olduğu konusunda hemfikiriz. Sanırım bahsettiğiniz durum önceki sene 'heybetli' domateste oldu, yanılmıyorsam @ telato da aynı duruma değinmişti. Az önce bakınca 2015-16 yılında 65 talep gelmiş, tamamını karşılamak isteyince sayı da haliyle azalmış ancak foruma emeği geçenlere, hele sizin gibi foruma katkısı da en üst seviyede olan birine mutlaka torpil geçmeyi düşünürüm ki bunu belirtiyorum paylaşımlarda. Sizin üç tek heybetli tohumunda teknik hata oldu büyük ihtimal, ya ben yanlış saydım (birbirine yapışık oluyorlar genelde) ya poşete katarken düşürdüm veya geçekten çok azdı mecburen öyle koydum bilemiyorum artık. Bu yıl domates tohumlarının toplanması tamamlandı, kuruyorlar, önümüzdeki günlerde sayısı çok az olanları bildiririm. Bu yıl paylaşım sayfasına not düştüm, fazla talep gelirse herkese az az dağıtmak yerine az kişiye makul tohum dağıtmayı düşünüyorum.

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 17:33   #52
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

dongyul sizin ilginç olan şeyleri yetiştirdiğinizi biliyorum. bu sene siz talep etmediniz muhtemelen resimleri görünmediğinden diye düşünüyorum. ancak özellikle size tavsiye edebileceğim iki domates var bunları bi deneyin derim. pembe salkım çeri ve sarı tatlı irice çeri. bu iki domatesten ilki salkım çeri domatesler üzüm salkımı gibi yetişiyor salkımı olduğu gibi koparıp astığınızda bozulmadan kendi dalında olgunlaşabiliyor ve lezzeti artıyor.

sarı irice olan ise yarın anlatacağım işten çıkmam gerek

Eski 12-10-2017, 08:02   #53
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

dongyul sarı irice domates şu anda çeriler arasında en beğendiğim domates diyebilirim. hafif mayhoş ancak suyu tatlı, biraz fazla olgunlaştırınca hem suyu tatlı hem eti. bu domates şans eseri başka domatesler arasında tek tohum olarak çıktığında ve tadı çok güzel olunca hemen izoleye almıştım. domatesleri önce sert sarı oluyor o zaman hafif mayhoş, sonrasında yumuşadıkça içerisi sulanıyor.

melemen yaparken bu domatesten ve siyah likopen domatesten 1 er tane doğradığınızda melemenin tadını süper yapıyor.

böyle çok övdüm umarım sizde benim gözlemlerim gibi tatmin edici bir verim alırsınız diye ümit ediyorum.

Eski 12-10-2017, 10:36   #54
Ağaç Dostu

Sayın hobiciakvarist kokulu üzüm Sakaryada bolca yetiştirilir. Abhazlar Abhaz üzümü karadenizlilerde siyah üzüm ya da kokulu karadeniz üzümü der. Mantari hastalıklara dayanıklılığı bu üzümün Amerikan kökenli olduğuna işaret ediyor ve büyük ihtimal Amerikan Concord üzümü ya da onun türevlerinden biri. Concord üzümünün üreticisi Ephraim Wales Bull bu üzümü yaşadığı cıvarda yetişen üzümlerin tohumlarından elde ettiği 22000 üzüm asmasından seçerek geliştirmiş. Sanki çelik paylaşmak daha mantıklı olurdu.

Düzenleyen Atilgan : 12-10-2017 saat 12:35 Neden: ekleme
Eski 12-10-2017, 11:16   #55
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

heyyamola nın paylaşmış olduğu cin biberleri bildiğim kadarıyla cin biber değil yukarı bakan biber diye geçiyor. yanlış isimle paylaşım olmuş sanırım.

Eski 12-10-2017, 15:08   #56
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn Musa Gündoğan,

Siyah likopen oturak domates
Likopen ince kabuk sırık

adıyla paylaştığınız tohumlar yüzde yüz bir netlikle söyleyemesem de, ona yakın bir ihtimalle yerli değil. Kaynağınızın (Engin Bey), kendisine tohumu gönderen kişinin tohumu nerden temin ettiğini sordunuz mu? Benzer şekilde, diğer kiraz domateslerin de birincil kaynağını öğrenmek iyi olurdu.

Bir de her domateste likopen vardır. Bazı domateslerde likopen oranı, diğerlerine göre daha fazladır.

Eski 12-10-2017, 15:36   #57
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın birnefestoprak

engin beyle konuştuğumda kendisi bana domatesleri yıllardır hiç bozmadan kendim üretiyorum dedi. konuştuğumuz üzere tüm tohumlarımı yerli tohumdan seçiyorum demişti. şöyleki bu domatesler yeli mi değil mi bilmiyorum. bu sene itibariyle büyük bir azimle yerlitohum olan türleri kendimde hiç bozmadan toplamaya ve kendi içimde lezzet ve fiziksel sıralamaya başladım.

tohum yabancı kökenli bile olsa izolasyonu tam olursa benim için devamlılığı olacaktır düşüncesiyle yetiştiriyorum. engin beyin sözlerine güvenerek aldığım tohumların yanında başka insanlardan da tohum alarak bu kapsamda çeşitliliğimi genişletme çabasındayım.

sizinde dediğiniz gibi likopen tüm domateslerde mevcut fakat özellikle koyu ve siyaha meyilli domateslerde yoğunluğunun daha fazla olduğunu biliyorum. bilgim yanlışsa lütfen düzeltin.

asıl tohumlar hakkında düşüncem iki şekilde şekilleniyor.
1.si atalık tohumlarımız.
2.verimi ile topraklarımıza uyumlu olan yabancı kökenlide olsa artık bu topraklara yerleşen türler. (zamanla atalık olabileceği kanaatindeyim)
bu iki şekilde tarafımdan kabul görüyor.

benden önce izolasyon bozulması olan türler elime ulaşsa dahi ben tohumluklarımı izole ederek alıyorum ki en azından bundan sonra deformasyona uğramasın diye.

Eski 12-10-2017, 15:41   #58
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

bu arada yerlimtohum.com dan aldığım tohumlarda sorunlar olduğunu söylerseniz bunu memnuniyetle karşılarım ve bundan sonra ona göre bir yol izlerim. kimsenin kimseyi kandırarak bir şeyler yapmasını tasvip etmem.

bu sene çok yaşlı birisinden elde ettiğim domates fidesini kendisi 70 yaşında olmasına rağmen annesinden kalma tohum olduğunu ve bundan başka domates fidesi yetiştirmediğini söyledi. bana hediye ettiği nevşehir çanak domatesinin orijinal halini halen tül içerisinde özenle büyütmeye çalışıyorum. internette araştırdığım çanak domateslerinde f1 üretim olduğunu benim elimde bulunandan daha farklı büyüdüğünü gördüm. sözlere güvenerek hareket ediyorum lakin kaynağından %100 emin olmam yaşım itibariyle bile mümkün değil. eğer domatesleri bu sene sağlıklı büyütebilirsem size bu domatesle ilgili paylaşımları özellikle ileteceğim.

yaşlı amcanın dediğine göre bu domates artık kimsede yok bulamazsın kıymetini bil demişti. biraz geç dikim olduğundan ve gölgede kaldığından büyümesi de geç oldu. inşallah tam olgunluğa getirebilirim.

Eski 12-10-2017, 16:15   #59
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın birnefestoprak

engin beyle konuştuğumda kendisi bana domatesleri yıllardır hiç bozmadan kendim üretiyorum dedi. konuştuğumuz üzere tüm tohumlarımı yerli tohumdan seçiyorum demişti. şöyleki bu domatesler yeli mi değil mi bilmiyorum. bu sene itibariyle büyük bir azimle yerlitohum olan türleri kendimde hiç bozmadan toplamaya ve kendi içimde lezzet ve fiziksel sıralamaya başladım.

tohum yabancı kökenli bile olsa izolasyonu tam olursa benim için devamlılığı olacaktır düşüncesiyle yetiştiriyorum. engin beyin sözlerine güvenerek aldığım tohumların yanında başka insanlardan da tohum alarak bu kapsamda çeşitliliğimi genişletme çabasındayım.

sizinde dediğiniz gibi likopen tüm domateslerde mevcut fakat özellikle koyu ve siyaha meyilli domateslerde yoğunluğunun daha fazla olduğunu biliyorum. bilgim yanlışsa lütfen düzeltin.

asıl tohumlar hakkında düşüncem iki şekilde şekilleniyor.
1.si atalık tohumlarımız.
2.verimi ile topraklarımıza uyumlu olan yabancı kökenlide olsa artık bu topraklara yerleşen türler. (zamanla atalık olabileceği kanaatindeyim)
bu iki şekilde tarafımdan kabul görüyor.

benden önce izolasyon bozulması olan türler elime ulaşsa dahi ben tohumluklarımı izole ederek alıyorum ki en azından bundan sonra deformasyona uğramasın diye.
Zaten likopen domatesi olarak paylaştığınız domatesler, başka ülkelere ait atalık domatesler. Atalık tohum sadece Türkiye'de olan birşey değil. Adaptasyon konusu ise tartışmalı bir konu. Herhangi bir yabancı atalık tohumu, Türkiye'nin herhangi bir yerinde yetiştirip ilk seneden çok iyi verim ve bitki performansı almanız da mümkün.

Yerli dediğiniz zaman, ilk çıkış kaynağı, domatesin ıslahının gerçekleştiği ülke Türkiye (ya da söz konusu ülke hangisiyse o) olmalı. Engin Bey, sadece yerli (=Türkiye'ye ait) tohumları ürettiğini söyleyen birisi. Kendisine birkaç sene önce yabancı bazı domates tohumlarından denemesi için göndermeyi teklif ettiğimde, "yabancı tohum ekmek istemiyorum" demişti. Yabancı tohumların tamamının GDO'lu olduğunu düşünüyor. O halde, yetiştirdiği tohumların tamamının da yerli olduğunu düşündüğünü söyleyebiliriz. Örneğin, Japolen biber diye bir tohum da üretiyor. Bu biber, Jalapeno olmalı. Jalapeno'nun Anadolu'yla uzaktan yakından ilgisi yok. Kısacası sorun tasnifte.

Dediğim gibi, domates tohumunu kendisine gönderen kişilerin tohumları nerden aldığı ve ne kadar süredir yetiştirdiği gibi bazı soruların cevaplarını öğrenmek gerekir.

Eski 12-10-2017, 16:45   #60
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

haklısınız ve sizin hassasiyetiniz bu konuda biraz daha detaycı düşünmenizden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. gördüğüm kadarıyla siz türkiyeye özgü ve dahası ülkelerin kendilerine özgü tohumlarının sonuna kadar araştırılması ve belirlenmesi taraftarısınız ve bu şekilde de uğraşınız var.

size katılıyorum bununla beraber herkesin sizin gibi hassasiyet göstermediğini **** göstermeye imkanı olmadığını da düşünmek gerek.

örneğin ben elime geçen her bitkinin izolasyonunu korumaya çalışıyorum ancak bitkiler konusunda sizler kadar bilgim bulunmamaktadır. dolayısıyla kökeni vs. bilemediğimden elimden geleni gösteriyorum bununla beraber paylaşımlarımı da o şekilde yapabiliyorum. mesela pek çok bitkinin latince isimlerini türlerini dahi bilmem ancak elimden geldiğince iyi yetiştirmeye çalışırım. kökenini bilmiyorum ancak iyi yetiştiriyorum. böylelikle başkaları (buna sizler dahilsiniz) bilgisi ölçüsünde geliştiriyor ve biz de bulunduğumuz sınıfta yerimizi koruyoruz.

paylaşımda yerli yazmamda ki sebep aslında ben bunları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmadan dolayı yoksa orasını boş bırakmam yazmamaktan daha iyidir diye düşünmüyorum.

paylaşımda bulunan tüm bitkilerimin bilgilerinin düzeltilmesinde yardımcı olanlara şimdiden ayrıca teşekkür ederim. gelen her bilgi yerinde güncellenerek olası hatalarında önüne geçilmiş olacaktır.

selametle

TCM beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017