agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni768Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2017, 18:04   #61
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan2424 Mesajı Göster
Evet en önemlisini atlamışım.
Merhabalar ben Hakan orkide çeşitleri ve sebze çeşitleriyle ilgileniyorum küçük bir alanım var istanbulda ikamet ediyorum boş vakitlerimi bunlarla degerlendirmek beni dinlendiriyor . Aranıza yeni katılmaya calışıyorum.şimdilik bu kadar��
Burada değil, şurada.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 18:10   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Acemilik zor��

Hakan2424 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 20:01   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Teşekkür ederim.

Hakan2424 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 20:00   #64
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Arkadaşlar Sayın Zekoş'un paylaştığı fasulye "AK ÇAKILDAK" tam anlamıyla turşuluk bir çeşit harika lezzeti vardır bende o çeşitti yetiştirmiştim hafif enli ve etli çeşit turşusunun güzel olmasının nedeni ise turşu içinde erimeyen bir özelliği var...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 20:18   #65
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın TCM; sizden tohum talep etmekten çekiniyorum biraz tohum sayısını arttırsanız sevinirim... (sizden geçen yıllarda tohum etkinliğinde bir çeşit domates tohumu talep etmiştim içinden 3 adet çıktı tam bir hayal kırıklığıydı bu yüzden talep edip aynı durumla karılaşmamak için...)

telato ve Yerel bahçem beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 21:24   #66
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ dongyul, saydıysanız doğrudur tabi üç tek domates tohumunun komik olduğu konusunda hemfikiriz. Sanırım bahsettiğiniz durum önceki sene 'heybetli' domateste oldu, yanılmıyorsam @ telato da aynı duruma değinmişti. Az önce bakınca 2015-16 yılında 65 talep gelmiş, tamamını karşılamak isteyince sayı da haliyle azalmış ancak foruma emeği geçenlere, hele sizin gibi foruma katkısı da en üst seviyede olan birine mutlaka torpil geçmeyi düşünürüm ki bunu belirtiyorum paylaşımlarda. Sizin üç tek heybetli tohumunda teknik hata oldu büyük ihtimal, ya ben yanlış saydım (birbirine yapışık oluyorlar genelde) ya poşete katarken düşürdüm veya geçekten çok azdı mecburen öyle koydum bilemiyorum artık. Bu yıl domates tohumlarının toplanması tamamlandı, kuruyorlar, önümüzdeki günlerde sayısı çok az olanları bildiririm. Bu yıl paylaşım sayfasına not düştüm, fazla talep gelirse herkese az az dağıtmak yerine az kişiye makul tohum dağıtmayı düşünüyorum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 18:33   #67
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
dongyul sizin ilginç olan şeyleri yetiştirdiğinizi biliyorum. bu sene siz talep etmediniz muhtemelen resimleri görünmediğinden diye düşünüyorum. ancak özellikle size tavsiye edebileceğim iki domates var bunları bi deneyin derim. pembe salkım çeri ve sarı tatlı irice çeri. bu iki domatesten ilki salkım çeri domatesler üzüm salkımı gibi yetişiyor salkımı olduğu gibi koparıp astığınızda bozulmadan kendi dalında olgunlaşabiliyor ve lezzeti artıyor.

sarı irice olan ise yarın anlatacağım işten çıkmam gerek

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 09:02   #68
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

dongyul sarı irice domates şu anda çeriler arasında en beğendiğim domates diyebilirim. hafif mayhoş ancak suyu tatlı, biraz fazla olgunlaştırınca hem suyu tatlı hem eti. bu domates şans eseri başka domatesler arasında tek tohum olarak çıktığında ve tadı çok güzel olunca hemen izoleye almıştım. domatesleri önce sert sarı oluyor o zaman hafif mayhoş, sonrasında yumuşadıkça içerisi sulanıyor.

melemen yaparken bu domatesten ve siyah likopen domatesten 1 er tane doğradığınızda melemenin tadını süper yapıyor.

böyle çok övdüm umarım sizde benim gözlemlerim gibi tatmin edici bir verim alırsınız diye ümit ediyorum.

Eski 12-10-2017, 11:36   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sayın hobiciakvarist kokulu üzüm Sakaryada bolca yetiştirilir. Abhazlar Abhaz üzümü karadenizlilerde siyah üzüm ya da kokulu karadeniz üzümü der. Mantari hastalıklara dayanıklılığı bu üzümün Amerikan kökenli olduğuna işaret ediyor ve büyük ihtimal Amerikan Concord üzümü ya da onun türevlerinden biri. Concord üzümünün üreticisi Ephraim Wales Bull bu üzümü yaşadığı cıvarda yetişen üzümlerin tohumlarından elde ettiği 22000 üzüm asmasından seçerek geliştirmiş. Sanki çelik paylaşmak daha mantıklı olurdu.

Düzenleyen Atilgan : 12-10-2017 saat 13:35 Neden: ekleme
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 12:16   #70
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

heyyamola nın paylaşmış olduğu cin biberleri bildiğim kadarıyla cin biber değil yukarı bakan biber diye geçiyor. yanlış isimle paylaşım olmuş sanırım.

Eski 12-10-2017, 16:08   #71
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sn Musa Gündoğan,

Siyah likopen oturak domates
Likopen ince kabuk sırık

adıyla paylaştığınız tohumlar yüzde yüz bir netlikle söyleyemesem de, ona yakın bir ihtimalle yerli değil. Kaynağınızın (Engin Bey), kendisine tohumu gönderen kişinin tohumu nerden temin ettiğini sordunuz mu? Benzer şekilde, diğer kiraz domateslerin de birincil kaynağını öğrenmek iyi olurdu.

Bir de her domateste likopen vardır. Bazı domateslerde likopen oranı, diğerlerine göre daha fazladır.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 16:36   #72
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın birnefestoprak

engin beyle konuştuğumda kendisi bana domatesleri yıllardır hiç bozmadan kendim üretiyorum dedi. konuştuğumuz üzere tüm tohumlarımı yerli tohumdan seçiyorum demişti. şöyleki bu domatesler yeli mi değil mi bilmiyorum. bu sene itibariyle büyük bir azimle yerlitohum olan türleri kendimde hiç bozmadan toplamaya ve kendi içimde lezzet ve fiziksel sıralamaya başladım.

tohum yabancı kökenli bile olsa izolasyonu tam olursa benim için devamlılığı olacaktır düşüncesiyle yetiştiriyorum. engin beyin sözlerine güvenerek aldığım tohumların yanında başka insanlardan da tohum alarak bu kapsamda çeşitliliğimi genişletme çabasındayım.

sizinde dediğiniz gibi likopen tüm domateslerde mevcut fakat özellikle koyu ve siyaha meyilli domateslerde yoğunluğunun daha fazla olduğunu biliyorum. bilgim yanlışsa lütfen düzeltin.

asıl tohumlar hakkında düşüncem iki şekilde şekilleniyor.
1.si atalık tohumlarımız.
2.verimi ile topraklarımıza uyumlu olan yabancı kökenlide olsa artık bu topraklara yerleşen türler. (zamanla atalık olabileceği kanaatindeyim)
bu iki şekilde tarafımdan kabul görüyor.

benden önce izolasyon bozulması olan türler elime ulaşsa dahi ben tohumluklarımı izole ederek alıyorum ki en azından bundan sonra deformasyona uğramasın diye.

Eski 12-10-2017, 16:41   #73
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

bu arada yerlimtohum.com dan aldığım tohumlarda sorunlar olduğunu söylerseniz bunu memnuniyetle karşılarım ve bundan sonra ona göre bir yol izlerim. kimsenin kimseyi kandırarak bir şeyler yapmasını tasvip etmem.

bu sene çok yaşlı birisinden elde ettiğim domates fidesini kendisi 70 yaşında olmasına rağmen annesinden kalma tohum olduğunu ve bundan başka domates fidesi yetiştirmediğini söyledi. bana hediye ettiği nevşehir çanak domatesinin orijinal halini halen tül içerisinde özenle büyütmeye çalışıyorum. internette araştırdığım çanak domateslerinde f1 üretim olduğunu benim elimde bulunandan daha farklı büyüdüğünü gördüm. sözlere güvenerek hareket ediyorum lakin kaynağından %100 emin olmam yaşım itibariyle bile mümkün değil. eğer domatesleri bu sene sağlıklı büyütebilirsem size bu domatesle ilgili paylaşımları özellikle ileteceğim.

yaşlı amcanın dediğine göre bu domates artık kimsede yok bulamazsın kıymetini bil demişti. biraz geç dikim olduğundan ve gölgede kaldığından büyümesi de geç oldu. inşallah tam olgunluğa getirebilirim.

Eski 12-10-2017, 17:15   #74
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın birnefestoprak

engin beyle konuştuğumda kendisi bana domatesleri yıllardır hiç bozmadan kendim üretiyorum dedi. konuştuğumuz üzere tüm tohumlarımı yerli tohumdan seçiyorum demişti. şöyleki bu domatesler yeli mi değil mi bilmiyorum. bu sene itibariyle büyük bir azimle yerlitohum olan türleri kendimde hiç bozmadan toplamaya ve kendi içimde lezzet ve fiziksel sıralamaya başladım.

tohum yabancı kökenli bile olsa izolasyonu tam olursa benim için devamlılığı olacaktır düşüncesiyle yetiştiriyorum. engin beyin sözlerine güvenerek aldığım tohumların yanında başka insanlardan da tohum alarak bu kapsamda çeşitliliğimi genişletme çabasındayım.

sizinde dediğiniz gibi likopen tüm domateslerde mevcut fakat özellikle koyu ve siyaha meyilli domateslerde yoğunluğunun daha fazla olduğunu biliyorum. bilgim yanlışsa lütfen düzeltin.

asıl tohumlar hakkında düşüncem iki şekilde şekilleniyor.
1.si atalık tohumlarımız.
2.verimi ile topraklarımıza uyumlu olan yabancı kökenlide olsa artık bu topraklara yerleşen türler. (zamanla atalık olabileceği kanaatindeyim)
bu iki şekilde tarafımdan kabul görüyor.

benden önce izolasyon bozulması olan türler elime ulaşsa dahi ben tohumluklarımı izole ederek alıyorum ki en azından bundan sonra deformasyona uğramasın diye.
Zaten likopen domatesi olarak paylaştığınız domatesler, başka ülkelere ait atalık domatesler. Atalık tohum sadece Türkiye'de olan birşey değil. Adaptasyon konusu ise tartışmalı bir konu. Herhangi bir yabancı atalık tohumu, Türkiye'nin herhangi bir yerinde yetiştirip ilk seneden çok iyi verim ve bitki performansı almanız da mümkün.

Yerli dediğiniz zaman, ilk çıkış kaynağı, domatesin ıslahının gerçekleştiği ülke Türkiye (ya da söz konusu ülke hangisiyse o) olmalı. Engin Bey, sadece yerli (=Türkiye'ye ait) tohumları ürettiğini söyleyen birisi. Kendisine birkaç sene önce yabancı bazı domates tohumlarından denemesi için göndermeyi teklif ettiğimde, "yabancı tohum ekmek istemiyorum" demişti. Yabancı tohumların tamamının GDO'lu olduğunu düşünüyor. O halde, yetiştirdiği tohumların tamamının da yerli olduğunu düşündüğünü söyleyebiliriz. Örneğin, Japolen biber diye bir tohum da üretiyor. Bu biber, Jalapeno olmalı. Jalapeno'nun Anadolu'yla uzaktan yakından ilgisi yok. Kısacası sorun tasnifte.

Dediğim gibi, domates tohumunu kendisine gönderen kişilerin tohumları nerden aldığı ve ne kadar süredir yetiştirdiği gibi bazı soruların cevaplarını öğrenmek gerekir.

Eski 12-10-2017, 17:45   #75
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

haklısınız ve sizin hassasiyetiniz bu konuda biraz daha detaycı düşünmenizden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. gördüğüm kadarıyla siz türkiyeye özgü ve dahası ülkelerin kendilerine özgü tohumlarının sonuna kadar araştırılması ve belirlenmesi taraftarısınız ve bu şekilde de uğraşınız var.

size katılıyorum bununla beraber herkesin sizin gibi hassasiyet göstermediğini **** göstermeye imkanı olmadığını da düşünmek gerek.

örneğin ben elime geçen her bitkinin izolasyonunu korumaya çalışıyorum ancak bitkiler konusunda sizler kadar bilgim bulunmamaktadır. dolayısıyla kökeni vs. bilemediğimden elimden geleni gösteriyorum bununla beraber paylaşımlarımı da o şekilde yapabiliyorum. mesela pek çok bitkinin latince isimlerini türlerini dahi bilmem ancak elimden geldiğince iyi yetiştirmeye çalışırım. kökenini bilmiyorum ancak iyi yetiştiriyorum. böylelikle başkaları (buna sizler dahilsiniz) bilgisi ölçüsünde geliştiriyor ve biz de bulunduğumuz sınıfta yerimizi koruyoruz.

paylaşımda yerli yazmamda ki sebep aslında ben bunları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmadan dolayı yoksa orasını boş bırakmam yazmamaktan daha iyidir diye düşünmüyorum.

paylaşımda bulunan tüm bitkilerimin bilgilerinin düzeltilmesinde yardımcı olanlara şimdiden ayrıca teşekkür ederim. gelen her bilgi yerinde güncellenerek olası hatalarında önüne geçilmiş olacaktır.

selametle

TCM beğendi.
Eski 13-10-2017, 06:24   #76
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Benim detaycı olmamın tasnifin doğru yapılmasıyla bir ilgisi bulunmuyor. Konuşarak belli konuları halledebiliriz.

Takası yapılan tohumun kimliğinin mümkün olduğunca doğru belirlenmesi gerekiyor. Her bir tohum belli bir göç yolunu ve/veya kültürel kalıntıyı sembolize eder. Örneğin, Bulgaristan göçmeni (19. ve 20. yüzyıl) Türklerin Türkiye'ye gelip yerleştikleri yerlerle lezzet bakımından (bence) birinci ligte yer alan pembe/kırmızı domateslerin dağılımı arasında güçlü bir korelasyon var. Bu göçmenlerin, özellikle domates konusunda damak tadı bir başka. Bu tespiti yapabilmek önemlidir. Sonuçta, domateste lezzet (çözünmüş şeker oranı vb değerlendirmeler) konusunda iyi bir harita çıkarmamıza olanak sunuyor.

Benzer şekilde, siyah domateslerin çıkış coğrafyası Kırım'dır. Ordan Türkiye'ye göç eden Türkler bu domateslerden getirmiş midir bilmiyorum. Olabilir, olmasını umuyorum. Bunun yanında, paylaştığınız domateslerin nerden geldiği ve kaç nesil boyunca nerde yetiştirildiği soruları cevaplanmadan, orjinalliğinden emin olamayacağımız gibi, büyük ihtimalle yaygın şekilde bilinen ve yetiştirilen Siyah Kırım, Siyah Karadeniz gibi Türkiye'ye ait olmayan çeşitleri sanki öyleymiş gibi paylaşmış oluyorsunuz. Bu, böyle midir değil midir ancak tohumu ilk gönderen kişiye sorularak çözülebilecek bir şey.

Unutulmaması gerektiğini düşündüğüm bir konu, bizim kültürümüzde tohuma isim verme geleneğinin nadiren görülmesi. Örneğin Hırsız Almaz (ya da Hırsız Çalmaz), Bağrı Bütün gibi sıfat tamlamalarına dayanan tanımlamalar çok nadirdir. Tohuma kendi yöresinin insanları tarafından isim verilmiş olsun ya da olmasın, aslolan tohumun ıslah edildiği coğrafyadır. Özellikle Türkiye gibi tohum tasnifinin sorumsuzca ihmal edildiği ülkelerde bu konu elzemdir.

Alıntı:
haklısınız ve sizin hassasiyetiniz bu konuda biraz daha detaycı düşünmenizden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. gördüğüm kadarıyla siz türkiyeye özgü ve dahası ülkelerin kendilerine özgü tohumlarının sonuna kadar araştırılması ve belirlenmesi taraftarısınız ve bu şekilde de uğraşınız var.

size katılıyorum bununla beraber herkesin sizin gibi hassasiyet göstermediğini **** göstermeye imkanı olmadığını da düşünmek gerek.

örneğin ben elime geçen her bitkinin izolasyonunu korumaya çalışıyorum ancak bitkiler konusunda sizler kadar bilgim bulunmamaktadır. dolayısıyla kökeni vs. bilemediğimden elimden geleni gösteriyorum bununla beraber paylaşımlarımı da o şekilde yapabiliyorum. mesela pek çok bitkinin latince isimlerini türlerini dahi bilmem ancak elimden geldiğince iyi yetiştirmeye çalışırım. kökenini bilmiyorum ancak iyi yetiştiriyorum. böylelikle başkaları (buna sizler dahilsiniz) bilgisi ölçüsünde geliştiriyor ve biz de bulunduğumuz sınıfta yerimizi koruyoruz.

paylaşımda yerli yazmamda ki sebep aslında ben bunları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmadan dolayı yoksa orasını boş bırakmam yazmamaktan daha iyidir diye düşünmüyorum.

paylaşımda bulunan tüm bitkilerimin bilgilerinin düzeltilmesinde yardımcı olanlara şimdiden ayrıca teşekkür ederim. gelen her bilgi yerinde güncellenerek olası hatalarında önüne geçilmiş olacaktır.

selametle

Eski 13-10-2017, 14:08   #77
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

daha önce de belirttiğim gibi benim isimlendirme ya da tür/çeşit takip etme konusunda pek tecrübem yok. bu sebeple nasıl istiflenir bilmiyorum.

bu konuda sizden gelecek olan tüm düzeltmelere açığım.

Aslına bakarsanız bu sene itibariyle ben sülalemde kaybolmuş tarımı yeniden canlandırma çabasıyla bu işe girdim geleneksel yetiştirmenin yanı sıra sağlıklı ve biyokültürel çeşitliliği de bozmayacak şekilde bir yetiştirmeyi hedefledim.

Eski 13-10-2017, 16:40   #78
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Dediğim gibi isim verip vermememiz şu anda önemli değil. Tohumun nerden gönderildiği de pek önemli değil. Önemli olan, tohumu aldığınız yere tohumu gönderen kişinin tohumu nerden temin ettiği ve tohumun orda kaç senedir yetiştirildiği. Tohumu aldığınız yere bunu sorabilirseniz çok faydası olur.

Alıntı:
daha önce de belirttiğim gibi benim isimlendirme ya da tür/çeşit takip etme konusunda pek tecrübem yok. bu sebeple nasıl istiflenir bilmiyorum.

bu konuda sizden gelecek olan tüm düzeltmelere açığım.

Aslına bakarsanız bu sene itibariyle ben sülalemde kaybolmuş tarımı yeniden canlandırma çabasıyla bu işe girdim geleneksel yetiştirmenin yanı sıra sağlıklı ve biyokültürel çeşitliliği de bozmayacak şekilde bir yetiştirmeyi hedefledim.

blick beğendi.
Eski 13-10-2017, 17:09   #79
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

dediğiniz gibi elimdeki tüm tohumların listesini ilgili kişiye mail ile ilettim. tohumların kendisine nereden geldiği, kaç senedir kendisinde olduğunu ve kökenini hatırladığı kadarıyla yazmasını istedim. döndüğünde düzenlemeleri yapacağım.

umarım döner

Eski 14-10-2017, 09:36   #80
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

arkadaşlar engin bey mailime cevap vermiş. hatırladığı kadarıyla hepsini yazmış bende ona göre hepsini düzenledim. hatırlayamadıklarını yerli olarak bıraktım.

örneğin likopen domatesin köken olarak ilk aldığı yeri ve senesini söyleyebildi. bundan sonrası artık yorumlamaya kalıyor. benim için bile bu kadar bilgi yeterli onun dışında kökenine girdikçe işler biraz daha karmaşıklaşıyor herhalde.

Eski 15-10-2017, 10:31   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2016
adres bilgilerini gönderme

Adres bilgilerini "lojistik merkezi" ne özel mesaj ile göndermeye çalıştığımda uyarı mesajı çıkıyor.ne yapmalıyım?

nyuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 08:38   #82
Ağaç Dostu

Sayın Zekoş un paylaştığı fasülyeyi bende bir kaç yıldır ekiyorum. Benim tohumu ilk aldığım arkadaşta ayşekadın demişti. Bu yıl ilk kez pazarda tohum satanlarda rasladım. Onlarda malesef ayşekadın olarak biliyor.

Düzenleyen Atilgan : 28-10-2017 saat 21:20
Eski 16-10-2017, 12:08   #83
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Muda nın tavsiyesiyle haftasonu yaylaya çıktığımda limon kokulu yer örtücü yayılıcı kekikleri topladım bir poşet. Dün akşam masanın üzerine serdim kafama ışığı gözüme gözlüğü taktım ve bir tutam kekiği silkeledim kağıdın üzerine.. Bir tutamdan 15-20 dk. lık uğraş sonunda 150-200 arası tohum çıktı.

Sonuç: Bunlar tek tek toplanmaz Bu şekilde onlarca kişiye tohum çıkar. Etkinlikte dağıtmayı düşünüyorum ancak poşetlere tutam tutam koyayım tohumu alan kendisi uğraşsın. Başka fikri, tecrübesi olan varsa söylesin.

Eski 17-10-2017, 23:45   #84
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ ayhank paylaştığınız mısır ın özelliklerini (haşlamalık-patlatmalık) ve varsa resimlerini de paylaşır mısınız?

Eski 22-10-2017, 13:48   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nyuce Mesajı Göster
Adres bilgilerini "lojistik merkezi" ne özel mesaj ile göndermeye çalıştığımda uyarı mesajı çıkıyor.ne yapmalıyım?
Nasıl bir uyarı mesajı çıkıyor?

Eski 23-10-2017, 13:35   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba,

Bu yıl tohum paylaşımında bulunmak istiyorum. Presnipleri okudum fakat kafama takılan bir husus var.

Alıntı:
Madde 3.3 e) Tohumları hazırlama zamanı geldiğinde agaclar.net tarafından kendisi için hazırlanacak etiketleri kullanarak kişiye özel tohum poşetlerini hazırlamak,
Paylaşımcı listesi tarafımıza sağlanacak, bunu anladım. Bizde bunlara göre poşetlere koyacağız. Peki bu poşetler nasıl olmalı? Bir standart var mı? Poşetleri nerden temin etmeliyiz/edebiliriz?

Bu hususta geçmiş senelerde paylaşımda bulunan üye arkadaşlar katkıda bulunabilirler ise sevinirim.

Bir ikinci husus ise, paylaştığım tohum başlığında bir yazım hatası gördüm ve düzeltmek istedim. Düzeltince, başlık altındaki talepler yok oldu gibi. Bunlar gerçekten silindi mi yoksa sadece görülmüyor mu?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2017, 13:42   #87
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

7-8 cm uzunluğundaki kilitli poşetler mükemmel iş görür.

Başlık düzeltmek taleplerin yok olmasına sebep olmaz. Başka bir başlığa girip tekrar oraya döndüğünüzde talepleri görüyor olmalısınız.

Eski 24-10-2017, 12:02   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
7-8 cm uzunluğundaki kilitli poşetler mükemmel iş görür.

Başlık düzeltmek taleplerin yok olmasına sebep olmaz. Başka bir başlığa girip tekrar oraya döndüğünüzde talepleri görüyor olmalısınız.
Teşekkürler. Sanırım talep edenler vazgeçtiler o zaman. Sağlık olsun.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 15:20   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2017
Emeği geçen herkese teşekkürler. Harika bir çalışma olmuş

Hakan03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 10:05   #90
Ağaç Dostu

Sayin Hediyeunlu
Halep karasi patlicani icin vermis oldugunuz
"Bitki gelişim durumu ve çeşidin hikayesi"
bilgileri bana deyilde sayin birnefestoprak a aitdir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024