agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni107Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2016, 17:42   #31
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hiç dikkat etmemişim, haklısınız.

Lonicera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2016, 17:55   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Evet her nekadar acılık olarak carolina gibi olsada benim paylaştığım tam olarak carolina reaper diyemiyorum.
Orjinal carolina reaper tohumuna ebay erişimi Türkiye'den yapılamadıgı için ulaşamıyorum.Sayın erkanbey'in paylasımdaki biberide beni acılık olarak tatmin eder eger ki paylaşımda gönderilirse.

erkanbey ve sevdam beğendi.
güla Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2016, 12:24   #33
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ravent, ışgın tohumu.

güla beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2016, 23:01   #34
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Etkinlikte paylaşılmasını İstediğiniz Tohumlar

1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu

Toparlamaya çalıştım. Bu format daha anlaşılır sanıyorum.

oz26 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2016, 23:09   #35
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi

oz26 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2016, 00:27   #36
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı (PAYLAŞILDI) Teşekkür ederim.
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi

telato Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2016, 21:37   #37
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Turp çeşitleri var mı?

aslama1994 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2016, 23:17   #38
Yeni Üye

nefereses's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Kiwano geçen sene bi arkadaş paylaşım yapmıştı ben geç ektim meyve alamadım elinde olan varsa paylaşabilir mi ?

nefereses Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2016, 19:41   #39
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi
20. Bodrum Baklası (Gambilya)

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2016, 20:08   #40
/

1) Kara turp
2) Fındık Turpu
3) Şalgam Turpu

Eski 28-11-2016, 19:52   #41
Yeni Üye

nefereses's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2014
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi
20. Bodrum Baklası (Gambilya)
21. Kara turp
22. Fındık turp
23. Şalgam Turpu
24. Kiwano
25. Hoya (Mum çiçeği)

Düzenleyen nefereses : 30-11-2016 saat 03:45
nefereses Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-12-2016, 19:51   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2015
Kış sebzeleri pek sevilmiyor sanırım
- Karnabahar
- Brokoli
- Pırasa
- Kereviz

Ayrıca,
- Enginar

TCM, saleri, ibrahimes ve 2 kişi beğendi.
Hale Öğün Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2016, 07:03   #43
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Merhaba arkadaslar paylasimda bekledim ama henüz paylaşım yapan olmadı.Yerfıstıgı paylasilırsa cok sevinirim.Gecen sene gec kalmıstım bulamadım.Yetistirilmesini okurken topraga kendiliginden azot gübresi bıraktıgını bu yüzden birisi bugday ekiminden önce olmak yılda iki kez fıstık ekildigini ögrendim.Bu açıdan da bakarsak yetistirmekte her yönden fayda var diyorum.

TCM, saleri ve MaynaVira beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2016, 19:59   #44
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Tere arıyorum. Gecen yıl ektiğim tereler hep tohuma kalktı. Aslında paylaşımda bulunmayı da düşünüyordum.Belki de ben beceremedim.Tadı çok keskin ama tohuma kalktı.
Sayın aslama1994; Tere arıyorsunuz? geçen yıl ektiğiniz tereler tohuma kalkmış eee tohuma kalktı ise neden tohumunu elde edip terenin ekilmesi gereken zaman diliminde ekmeyi düşünmediniz?

Ayrıca terenin tadı keskin olur... Mevsimi dışında ekerseniz de tohuma kalkar... ne zaman ekip tüketileceğini sizin belirlemeniz gerekir...

Sakın yanlış anlamayın kızmıyorum ya da haksız yere eleştiride bulunmuyorum...

Tere istiyorsunuz ama tadının keskin olduğundan bahsediyorsunuz.. Nasıl tere istiyorsunuz? hiç bu şekilde düşünüp istekte bulunsanız..

örneğin düz yapraklı tere kıvırcık yapraklı tere gibi... Sadece tereden bahsediyorsunuz herhangi bir özellik belirtmiyorsunuz...

Ayrıca yeri gelmişken de belirtmeden edemeyeceğim uzun zamandır agaclar.nette dolanıyorsunuz yaptığınız yorum kısa mesaj atar gibi ve ya whatsapp uygulaması konuşması tarzda alt altta birbirinden alakasız mesajlar yazıyorsunuz... Bekliyorum belki başkalarının yorumlarına bakar da örnek alırsınız diye ama yok...

Özellikle bir dünya bilgi var bu sitede araştırmadan okumadan soru sorup geçiyorsunuz örneğin "alabaş nedir?" diye sorunuz var.. yani araştırsanız ilk önce daha sonrasında bulamazsanız bilgisine o zaman sorsanız... Bu şekilde yaparak sitede bilgiye ulaşım güçleşiyor...

Benimle özel mesajdan iletişime geçtiğinizde de aynı tarz eleştirileri size yapmıştım....

Umarım yanlış anlamazsınız amacım sizi kırmak değil....

Zekoş beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-12-2016, 22:14   #45
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Üçüz Çiçeği tohumunu ben paylaşmak isterim. Tek kök yetiştirebildim, saksıda ve arkadaşlarıyla beraber Çok büyüyemedi lakin benim paylaşma kontenjanım açısından yeterli sayıda tohum elde edebilecektim. Meyveleri olgunlaşıp, patlayıp, tohumları etrafa saçılana kadar bu düşüncedeydim

Yine de yeterli sayıda (3-5 kişilik de olsa) tohum toplayabilirsem, dağıtıma açacağım

Bahçede ve yer toprağında 2 m boy yapan Üçüz Çiçeği gördüğüm için özellikle bahçede yetiştiren arkadaşlar varsa, tohum paylaşımı yapmalarını dilerim, güzel bir bitki çünkü, çoğaltılmalı...
Merhaba mücevher çalısı,
Tohum etkınlıgınde üçüz ciceğinizin fotografını paylaşırken arka sıralarda sanki liatris çiçeği mi gördüm ben? Eğer oysa soğanını paylaşmayı düşünüyormusunuz acaba? bu mesajım fırsatçılar gıbı oldu ama tohumdan bir turlu yetiştiremediğim ve cok istediğim bu çiçeği bir türlü bulamıyorum da kusura bakmayın..

gunes tor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-12-2016, 22:20   #46
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altay_41 Mesajı Göster
Haber içeriğinde çengelköydeki tarlaların yerini konutların aldığını, piyasadaki ürünlerin seralarda yetiştiğini ve sadece şekil olarak eski çengelköy salatalığına benzediği belirtiliyor.

Çengelköy salatalığı tohumlarını internette satış yapan tohum şirketlerinden bulmak da mümkün ancak orjinal olup olmadığı önemli.

Eğer sizdeki tohumlar daha önceden organik bir üründen alınıp bu günlere getirildiyse paylaşımını yapmanız yerinde olacaktır...
Merhaba,
Zengarden.da gezerken çengelköy salatılığını arıyordum..Salatalık bilgilerinde su yazı vardı "Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız." sımdı bu sekılde olunca hala cengelkoy salatalıgı var dıyebılırmıyız? teşekürler.

Altay_41 beğendi.
gunes tor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2016, 01:44   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Son iki sene içerisinde internetten, ticari sitelerden defalarca sipariş verdim, hemen her bir siparişte de, hevesle açtığım paketçiklerinden bambaşka tohumlar çıktı. Tabii fide almayı da pek tercih etmiyorum, ille de tohumdan çimlendireceğim...

Bu -görece- kısa girizgahtan sonra, esas meramımıza gelelim ifinim. Diyorum ki; şöyle üçer beşer tane, mis kokulu yasemin, gardenya ve mümkünse hanımeli tohumları olsa, kısıtlı bilgi ve imkanlarımla çimlendirip, evin içerisinde; saksılarımda büyütmeye gayret etsem... Gelip gidip koklasam...

Zekoş ve aslama1994 beğendi.
MaynaVira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2016, 23:56   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
Merhaba ;iki senelik mücadeleden sonra ,tohum alamadan ,yeniden yeşertemeden selluka mı kuruttum .Tohum paylaşmak isteyen olur mu,çok sevinirim,ilgilenenlere şimdiden teşekkürler...

Yenisu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-12-2016, 00:00   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
selluka tohumu

Merhaba ;selluka tohumu paylaşmak isteyen var mı acaba?

Yenisu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-12-2016, 21:50   #50
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Merhaba,
Zengarden.da gezerken çengelköy salatılığını arıyordum..Salatalık bilgilerinde su yazı vardı "Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız." sımdı bu sekılde olunca hala cengelkoy salatalıgı var dıyebılırmıyız? teşekürler.
Bende Çengelköy salatalık tohumu var. Bu yıl buldum. Bakalım nasıl bir tadı ve verimi olacak.

Eski 06-12-2016, 18:05   #51
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süleyman gülgün Mesajı Göster
yesil sultani (en cok tutulan tür) bamya tohumu satılır almak isteyen ulassın
özelden
Paylaşıma açabilir misiniz? Elinizde ki tohumları.

Eski 06-12-2016, 19:01   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Paylaşıma açabilir misiniz? Elinizde ki tohumları.
Satışa çıkmış ama dükkanı yanlış yerde açmış.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2016, 13:56   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Acısı az, koyu yeşil renkte, tipi konik ( dolmalıktan bozma sivri biber havasında) tadı-kokusu biber gibi olan, kahvaltıda yenilesi güzel biber tohumu beklemekteyim. Çıkanlardan atladığım mı var diye dönüp dönüp baktım ama bulamadım. Süre de azalmaya başladı.

hosseda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2016, 14:23   #54
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Acısı az, koyu yeşil renkte, tipi konik ( dolmalıktan bozma sivri biber havasında) tadı-kokusu biber gibi olan, kahvaltıda yenilesi güzel biber tohumu beklemekteyim. Çıkanlardan atladığım mı var diye dönüp dönüp baktım ama bulamadım. Süre de azalmaya başladı.
Sayın Hosseda siz sekil olarak köy biberi **** ücburun derler onu tarif ettiniz ama onun da acısı yok ..Şekli farketmez derseniz hafif acı kızartmalik biber paylasildi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2016, 21:39   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Alıntı:
Ektiğiniz üründen tohum alacaksınız. Eğer ki çimlenmede sorun olmaz ise ve elde ettiğiniz ürün geçen yıl aldığınız ürünün aynısı ise doğaldır. Ama ikinci sene aldığınız ürün değişmiş ise hibrittir.
Hibrit diye Çapraz döllenmenin tarifini yapmışsınız. Hibrit olayı o kadar masum değil...

Zekoş beğendi.

Düzenleyen Altay_41 : 10-12-2016 saat 14:28
Altay_41 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2016, 00:44   #56
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Hibrit diye Çapraz döllenmenin tarifini yapmışsınız. Hibrit olayı o kadar masum değil...

Hibrit Tohum Zehir Saçıyor...

Bizler burada ekildiğinde öncekinin aynı meyveleri verecek, atalık, hibrid olmayan, literatürdeki tanımıyla "open pollinated" tohumları paylaşıyoruz. Aksi halde tohum paylaşmanın bir anlamı olmazdı zaten.

Öte yandan;

Bu başlık yeri değil. Tekrar uzun uzun yazmak da gereksiz olur. Başka bir vesile ile bu konuyu zamanında uzun uzun yazışmıştık.

Verdiğiniz linki okudum. Yazıdaki beyanatları veren kimdir, necidir bilmiyorum. Yerel tohumları teşvik etmek, yüceltmek adına, (deyim için özür dilerim ama) tamamen işkembeden atılmış, hiç bir gerçekliği olmayan uyduruk anlatımlar yerel tohumlarla ilgili anlatılanları da batırır, daha çok zararı dokunur.

dongyul beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2016, 07:55   #57
/

Alıntı:

Hibrit Tohum Zehir Saçıyor...

Hibrit diye çapraz döllenmenin tarifini mi yapmışım.Ben mi yanlış okudum. Merak etme ben o ıslahın da ne olduğunu biliyorum. Ereğli'nin mis gibi domatesi vardı. Dediler Antalya da ıslah edeceğiz. Ettiler , ettiler de .... O mis gibi tadı kokusu olan Ereğli domatesi tatsız tuzsuz hatta ruhsuz oldu.Kelime oyunlarıyla milleti uyutmaya çalışmayın.Ben ıslah **** hibrit anlamam.Ekerim ata tohumumu keyfime bakarım. İstemeyene de yok hibrit yerine ıslahın tanımını yapmış demeyin.Islah edilen tohum nedir? Hibrit tohum nedir?İkisi de orjinal tohumla oynuyor. Afrikalı insanla Avrupalı insanı evlendiriyor.E daha dayanıklı olsun. Atletizmde birinci olsun.Tamam ıslah ettin.Ama çocuk ne oldu.Ne Avrupalı ne de Afrikalı. Hibrit ne ? Islah ne ?

Eski 10-12-2016, 09:03   #58
/

Alıntı:
Ektiğiniz üründen tohum alacaksınız. Eğer ki çimlenmede sorun olmaz ise ve elde ettiğiniz ürün geçen yıl aldığınız ürünün aynısı ise doğaldır. Ama ikinci sene aldığınız ürün değişmiş ise hibrittir.
Aynı ürünü veriyorsa Atalık. Aynı ürünü vermiyorsa ıslah edilmiştir. Hiç ürün vermiyorsa hibrit **** gdo ludur.

Eski 10-12-2016, 09:18   #59
/

Neyse bu konu beni ilgilendirmiyor.Kim ne diyorsa desin. Islah, hibrit, gdo lu ben tadına bakarım.Çimlenme oranına bakarım.Kokusuna, tadına bakarim.Ekerim Atalık tohumumu keyfime bakarım. Benim amacım ne? Atalık tohuma ulaşmak.

Eski 10-12-2016, 09:24   #60
B_1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2016
Arkadaslar elinde olan varsa papaya tohumu paylasabilirmi acaba bende bahce kuruyorum seneye kısmetse bende tohum paylasacagim.

B_1 Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024