agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler
  • 2 Gönderen olmez
  • 6 Gönderen hosseda
  • 12 Gönderen birnefestoprak
  • 4 Gönderen olmez
  • 5 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 11 Gönderen birnefestoprak
  • 3 Gönderen olmez
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen Batı Rüzgarı
  • 3 Gönderen Charlaux

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2016, 13:24   #1
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Tohum paylaşım ve takas şenliklerinde yasaklama olma ihtimali

Bu sene etkinliğimizi güzel bir şekilde gerçekleştirdik ama acaba önümüzdeki yıllarda başarabilecek miyiz? Şöyle bir haber okudum canım sıkıldı. Bu konu -miş, -mış ları geçer de gerçekten gündeme gelirse ne yapabiliriz?

Tohum Takas'a makas geliyor! -Haber Hürriyeti

mavi eylul ve telato beğendi.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 09:37   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Yerli tohumun değişimini nasıl yasaklayacaklar. Ben geçen yıl diktiğim domatlardan öyle memnun kaldımki elimde kalan tohumlardan fideleri aldığım köylüye tekrar geri vereceğim ne olur ne olmaz ben tutturamazsam ondan gene alayım diye. Komşuma da ayrıca vereceğim. Cebimizimi yoklayacaklar. Ok yaydan çıktı bir kere, yerli malın tadını alanın ondan kopması mümkün değil ki ben eminim köylünün çoğunun yediği domates ta dededen gelen tohumlardan yetişmekte biz pazarlarda onu bulamaz olduyduk ama iyi mal iyi para edince pazarda da onları bulmak mümkün olacaktır bundan böyle.

Suyu terse çeviremezler.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 15:04   #3
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yasaklayamazlar. Bir kere takas insanın doğasında var, binlerce yıllık bir ritüel. Bir ara tohum şenliklerine bile müdahale etmeyi denediler ama olmadı, olamadı. Bir an için yasakladıklarını düşünsek bile ortadan delinmesi en çok zevk verecek yasaklardan biri olurdu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Yerli tohumun değişimini nasıl yasaklayacaklar. Ben geçen yıl diktiğim domatlardan öyle memnun kaldımki elimde kalan tohumlardan fideleri aldığım köylüye tekrar geri vereceğim ne olur ne olmaz ben tutturamazsam ondan gene alayım diye. Komşuma da ayrıca vereceğim. Cebimizimi yoklayacaklar. Ok yaydan çıktı bir kere, yerli malın tadını alanın ondan kopması mümkün değil ki ben eminim köylünün çoğunun yediği domates ta dededen gelen tohumlardan yetişmekte biz pazarlarda onu bulamaz olduyduk ama iyi mal iyi para edince pazarda da onları bulmak mümkün olacaktır bundan böyle.

Suyu terse çeviremezler.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 15:38   #4
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Uğraşacaklar ama yasaklayamayacaklar bence de. Benim elimdeki tohumu sevdiğim birine vermemi nasıl engelleyebilirler ki?

Eski 28-02-2016, 17:30   #5
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Gelse bıle denetım eksıklıgı olmadıgı ıcın etkısı olmayacak. Tohum takasa bır ara zabıtalar gelmıstı, bırsey yapamadan gıtmıslerdı. Haberlerde bayagı cıktı. Yerlı tohum satısı yasak denmeye baslayınca tarım bakanlıgı acıklama yapmak zorunda kalmıstı.

Yerlı tohum olsun veya olmasın zaten tohum satısı yasak degıl mı? Tohumu satmak ıcın belge almanız gereklı. Amac uretım asamasını kontrol etmek ve tohumlarla hastalıkların bulasmasını engellemek. Pekı bunu kım denetlıyor ve uyguluyor?

Kımsenın denetledıgı yok, yasalar hep sozde kalıyor. Gubrede kdv ındırımı yaptılar, bazı cakal uretıcıler gubreye zam yapıp + kaynak saglamıs oldu. Yıne denetım eksıklıgı ıste.

Bırlık olup sesımız yukseldıgı zaman kımse takaslarla ugrasmaz. Artvın bunun son ornegı..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 18:48   #6
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Turkiye'de kurulu bulunan kuzeyden guneye, dogudan batiya tohum sirketlerinin altini ustune getirip tohumlarini denemis biri olarak, havasi alinmis, albenili paket yapmanin tohum kalitesine pek de katkisi olmadigini soyleyebilirim. Tohumluk kalitesi yuksek olan bir iki firma disinda, taze uretim tohumlarda oldukca dusuk cimlenme oranlari soz konusu olabiliyor.

Bir diger sorunsa, tohumlarin kaplandigi Thiram. Bu da, tarimin kalitesini yukselten bir diger uygulama olarak ve "tohumun hastalik direncini arttiriyor" denerek pazarlaniyor (bir kere "direnc" terimini mi kullanacagiz yoksa "tolerans" mi diyecegiz, bunu da dusunmeliyiz). Bu cok tartismali bir konu. Thiramli tohumdan yetistirdiginiz bitkiden aldiginiz tohumu yine Thiramla kaplayip ektiginizde ve bu uygulamaya her yil yeniden basvurdugunuzda, tohumu "Thiramsiz yapamaz" duruma getirmis olmuyor musunuz?

Bana burdaki etkinlikten de Anadolu'nun bircok yerindeki amator yetistiricilerden de tohum geliyor. Thiramla kapli tohumlardan yetistirdigim bitkilerin hastaliga yakalanma orani, Thiramsiz amator tohumlarin hastaliga yakalanma oranindan daha dusuk degil. Buyuk uretici de olsa, ureticinin ayni cesidin Thiramsiz paketini de kataloguna ekleyebilecek sartlarin yerinde olmasi gerekir. Bu durum sadece organik sertifikali birkac cesit icin mumkun ama onlarin paketlerinde de sadece amator yetistiricilere yetecek kadar tohum var.

Butun mesele, yetistiricinin tohumu hangi bitkilerden nasil alacagini bilmesiyle ilgili. Anadolu'nun dort yaninda tohum ciftciligi yapan, urettigi az miktarda tohumu soyle sakin sakin, yavas yavas, bir domates tohumu paketine 8,000 tane degil de evinin arkasinda birseyler yetistirecek hobi bahcecileri icin 20-25 kadar paketleyecek aile ciftliklerinin kurulacagi gunleri umutla bekliyorum

Eski 29-02-2016, 09:34   #7
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Turkiye'de kurulu bulunan kuzeyden guneye, dogudan batiya tohum sirketlerinin altini ustune getirip tohumlarini denemis biri olarak, havasi alinmis, albenili paket yapmanin tohum kalitesine pek de katkisi olmadigini soyleyebilirim. Tohumluk kalitesi yuksek olan bir iki firma disinda, taze uretim tohumlarda oldukca dusuk cimlenme oranlari soz konusu olabiliyor.

Bir diger sorunsa, tohumlarin kaplandigi Thiram. Bu da, tarimin kalitesini yukselten bir diger uygulama olarak ve "tohumun hastalik direncini arttiriyor" denerek pazarlaniyor (bir kere "direnc" terimini mi kullanacagiz yoksa "tolerans" mi diyecegiz, bunu da dusunmeliyiz). Bu cok tartismali bir konu. Thiramli tohumdan yetistirdiginiz bitkiden aldiginiz tohumu yine Thiramla kaplayip ektiginizde ve bu uygulamaya her yil yeniden basvurdugunuzda, tohumu "Thiramsiz yapamaz" duruma getirmis olmuyor musunuz?

Bana burdaki etkinlikten de Anadolu'nun bircok yerindeki amator yetistiricilerden de tohum geliyor. Thiramla kapli tohumlardan yetistirdigim bitkilerin hastaliga yakalanma orani, Thiramsiz amator tohumlarin hastaliga yakalanma oranindan daha dusuk degil. Buyuk uretici de olsa, ureticinin ayni cesidin Thiramsiz paketini de kataloguna ekleyebilecek sartlarin yerinde olmasi gerekir. Bu durum sadece organik sertifikali birkac cesit icin mumkun ama onlarin paketlerinde de sadece amator yetistiricilere yetecek kadar tohum var.

Butun mesele, yetistiricinin tohumu hangi bitkilerden nasil alacagini bilmesiyle ilgili. Anadolu'nun dort yaninda tohum ciftciligi yapan, urettigi az miktarda tohumu soyle sakin sakin, yavas yavas, bir domates tohumu paketine 8,000 tane degil de evinin arkasinda birseyler yetistirecek hobi bahcecileri icin 20-25 kadar paketleyecek aile ciftliklerinin kurulacagi gunleri umutla bekliyorum
Sn. birnefestoprak üreticinin Thiram için "Tohumun hastalık direncini arttırıyor" açıklaması uygun açıklama değil. Bu şekilde açıklanınca sanki o tohumdan çıkan bitkinin hastalık direnci yüksek oluyormuş gibi anlaşılıyor. Bence bilinçli olarak yapılan bir açıklama. Thiram bir fungusittir ve tohumdaki kullanım amacı tamamen bu yönde. Tohumun paketleme, piyasaya sürüm, müşterinin satın alması, paketi açması, tohumu ekmesi, tohumun çimlenmesi, kalan tohumun saklanması aşamalarında mantarlaşma yaşamaması için kullanılan bir fungusit. Yoksa tohum büyüyüp bitki olduğunda o Thiram halen bitkiyi korumaya devam etmiyor. Bence uygun açıklamaları "Tohumun üretimhaneden çıkıp çimlenene kadar geçen süreçte mantarlaşmaması için" şeklinde olmalıydı.

Eski 29-02-2016, 16:08   #8
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kaplamanın tohum ekildikten sonra çimlenene ve çimlendikten sonra biraz boy atıp büyüyene kadar fide üstünde yaptığı işi, bazı önlemleri alarak (toprağın neminin kontrolü, fidelerin bulunduğu ortamın sıcaklık kontrolü gibi) yetiştirici de yapabilir.

Tohum saflığı ve ıslahı gibi diğer konuları da kapsayan bir kurallar bütünü içinde, kaplama da tarım kalitesini arttıran bir uygulama ve endüstriyel bir "olmazsa olmaz" olarak sunuluyor ama tarımın kalitesini arttıran/standardı yükselten konular (bence) bunlar değil. Merak ettiğim bir başka konu, sertifikalı tohum satan firmaların yetiştirdikleri (ya da sözleşmeli oldukları çiftçilere) yetiştirttikleri tohumluk bitkilere ne gibi fungisitler ve pestisitler uyguladıkları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Sn. birnefestoprak üreticinin Thiram için "Tohumun hastalık direncini arttırıyor" açıklaması uygun açıklama değil. Bu şekilde açıklanınca sanki o tohumdan çıkan bitkinin hastalık direnci yüksek oluyormuş gibi anlaşılıyor. Bence bilinçli olarak yapılan bir açıklama. Thiram bir fungusittir ve tohumdaki kullanım amacı tamamen bu yönde. Tohumun paketleme, piyasaya sürüm, müşterinin satın alması, paketi açması, tohumu ekmesi, tohumun çimlenmesi, kalan tohumun saklanması aşamalarında mantarlaşma yaşamaması için kullanılan bir fungusit. Yoksa tohum büyüyüp bitki olduğunda o Thiram halen bitkiyi korumaya devam etmiyor. Bence uygun açıklamaları "Tohumun üretimhaneden çıkıp çimlenene kadar geçen süreçte mantarlaşmaması için" şeklinde olmalıydı.

Jakin beğendi.
Eski 01-06-2016, 21:10   #9
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
hayretler içerisinde okudum.yazık gerçekten çok yazık...

Erdal Hoca beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 02:00   #10
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Hala insanı şaşırtacak işler yapilabiliyormus,trajikomik durum peki onun yerine tarım ilaçları topragi hayvanları ve gıdaya zehirleyen ilaçları denetleyen varmı herkes alamıyorum bu zehirleri,bunu denetlesinler bence..bizim binanın durumu gibi kaçak kata elektrik şu bağla emlak vergisi al sonrada bu kat kaçak yıkım emri çıkar.Önce kanun koyarsın sonra kanun daki açıkları ararsın vs ...bitmeezz

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 23:33   #11
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Benim en azından kişisel ricamdır kimse bunun korkusunu içinde taşımasın. Gerçekten ülkemin ürününü kullanmayacaksam paylaşamayacaksam ben bu ülkenin haline acırım. Birleşik Krallık'ta yerel tohumlar yerel ürünlerle gurur duyulur burada yanında yetişen sebzeyi ithal olarak yemek durumunda kalırsınız. Köy Enstitüsünden tutun bu olaya kadar yapılmaya çalışanların sebebini biliyoruz.

Biz sonuçta ağaçlar net ailesi olarak en nihayetinde ticari amaç taşımıyoruz. En azından ben katıldığım hiçbir etkinlikte ya da ettiğim yardımda böyle bir amaç gütmedim. Tohum Takas Festivalleri bitecek olursa en kötü festivalsiz takas yaparız festivalimizi buluşmalarımızda yaparız.

Ben bu olaya yine gülerek yaklaşmak istiyorum

*Zeytinyağlı da yerim herkese inat amaan* https://www.youtube.com/watch?v=DnBUBXnR7Fc

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024