agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1610Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2016, 09:30   #361
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Aman Allahım bu nasıl yoğun bir çalışmaymış böyle. Umarım herkes başarılı bir şekilde yatiştirebilir de emeğinize değer hem yeşile hem insanların sağlıklı ürün tüketmesine hatta ruh halimize bile katkınız büyük insan bitkilerle uğraşırken ne stres kalıyor ne dert tasa çok çok çok teşekkür ediyorum sizlere. Betona inat yeşil.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 19:42   #362
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kargosunu alanlar lütfen burada belirtin aldığınızı

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...tm#post1439009

Jakin beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 00:19   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2015
Emeği geçen herkesin eline, emeğine ve yüreğine sağlık. Gerçekten muhteşem bir etkinlik.

Jakin beğendi.
whiteca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 20:59   #364
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Tohum takastan gelen defne ağacı tohumu ve yer bademi tohumunu gönderen arkadaşlar veya bilgisi olanlar ,ekim zamanını ve ekim öncesi varsa tabi olduğu özelliği paylaşabilirler mi? Tohumları ziyan etmek istemiyorum.Net bir bilgiye ulaşamadım.

akçabardak beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 22:25   #365
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Tohum takastan gelen defne ağacı tohumu ve yer bademi tohumunu gönderen arkadaşlar veya bilgisi olanlar ,ekim zamanını ve ekim öncesi varsa tabi olduğu özelliği paylaşabilirler mi? Tohumları ziyan etmek istemiyorum.Net bir bilgiye ulaşamadım.

Defne ağacı tohumu hakkında hiç bir fikrim yok, deneme amaçlı hiç bir şey uygulamadan tohumu öylesine bir tane bir buçuk ay gibi önce ektim.
Şu anda ektiğim yerde bir şey çimlenmiş ama daha ilk yaprakları ne olduğunu anlayamadım, gelişmeleri tekrar buradan yazarım.

Tanıtım kataloğumda bir iki kaynaktan incelemiştim, isterseniz bir göz atın.

akçabardak

esgül73 beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 23:00   #366
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Defne ağacı tohumu hakkında hiç bir fikrim yok, deneme amaçlı hiç bir şey uygulamadan tohumu öylesine bir tane bir buçuk ay gibi önce ektim.
Şu anda ektiğim yerde bir şey çimlenmiş ama daha ilk yaprakları ne olduğunu anlayamadım, gelişmeleri tekrar buradan yazarım.

Tanıtım kataloğumda bir iki kaynaktan incelemiştim, isterseniz bir göz atın.

akçabardak
O zaman hemen torfu dikmeli miyim? Yoksa zamanı geçtiyse seneye mi bırakmalıyım?

torkulu beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 09:30   #367
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
defne ve yer bademlerinin yarısını ektim ben. en azından havalar ısıncaya kadar sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. siz de yarısını ekebilirsiniz

esgül73 beğendi.
torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 09:47   #368
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Tanıtım kataloğunda yer bademlerinin ıslatılarak şişirilmesi gerektiği yazıyordu. Ben su içine koydum şişiriyorum şu an.

esgül73 beğendi.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 09:51   #369
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Yer Bademi'n tanıtım kataloğunda Sn uss ağaçlar.net'in linkini vermiş. Orada ekim tarihi için; "Mart ayından mayısa kadar ekilen yerbademi yumruları beş ila altı ayda yenecek hale geliyor." yazıyor...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 17:54   #370
uss
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yer Bademi'n tanıtım kataloğunda Sn uss ağaçlar.net'in linkini vermiş. Orada ekim tarihi için; "Mart ayından mayısa kadar ekilen yerbademi yumruları beş ila altı ayda yenecek hale geliyor." yazıyor...
Arkadaşlar yer bademi benim bu yıl ilk defa edindiğim bir bitki, kataloğunda anlattığım gibi kendim ekimini yapmadım, paylaştığım arkadaşlar ile birlikte bende öğreneceğim, o yüzden kimseyi yanıltmak istemem.

Sayın Mücevher Çalısı, o linkte yazılı olan 5,6 ay doğru olabilir, ancak hasat için ilk soğukları beklemek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ekim yapan arkadaş kasım ayı ortalarında hasat yapabildi. Ekim ayı ortalarında ben arkadaştan bir miktar hasat yapmasını istemiştim, hasat yapıp gönderdiğinde taneler küçük kalmıştı, kasım ayı ortalarında hasat yaptığında tekrar gönderdi tane boyutu %30~40 daha büyüktü.

Sayın olmez ben henüz elimdeki tohumları ıslatmayı yapmadım. ancak geçtiğimiz yıl aldığım ürünleri kullanmak için önce kaynatıp sonra suda beklettiğimde kısa sürede fermente olmuştu. Su kısa sürede (birkaç günde) jelimsi bir duruma geçiyor. Söylemek istediğim çok fazla bekletmeyin, sadece şişmelerini sağlayacak kadar bekletin. Suyun içine kola karıştırmıştım belki ondandır. Şehir dışındayım, hafta sonu hemen ıslatmayı deneyeceğim.

uss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 12:27   #371
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uss Mesajı Göster
Arkadaşlar yer bademi benim bu yıl ilk defa edindiğim bir bitki, kataloğunda anlattığım gibi kendim ekimini yapmadım, paylaştığım arkadaşlar ile birlikte bende öğreneceğim, o yüzden kimseyi yanıltmak istemem.

Sayın Mücevher Çalısı, o linkte yazılı olan 5,6 ay doğru olabilir, ancak hasat için ilk soğukları beklemek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ekim yapan arkadaş kasım ayı ortalarında hasat yapabildi. Ekim ayı ortalarında ben arkadaştan bir miktar hasat yapmasını istemiştim, hasat yapıp gönderdiğinde taneler küçük kalmıştı, kasım ayı ortalarında hasat yaptığında tekrar gönderdi tane boyutu %30~40 daha büyüktü.

Sayın olmez ben henüz elimdeki tohumları ıslatmayı yapmadım. ancak geçtiğimiz yıl aldığım ürünleri kullanmak için önce kaynatıp sonra suda beklettiğimde kısa sürede fermente olmuştu. Su kısa sürede (birkaç günde) jelimsi bir duruma geçiyor. Söylemek istediğim çok fazla bekletmeyin, sadece şişmelerini sağlayacak kadar bekletin. Suyun içine kola karıştırmıştım belki ondandır. Şehir dışındayım, hafta sonu hemen ıslatmayı deneyeceğim.

Burada yazılan deneyimler arada kaynayıp gider. Konunun yeri varsa, orada da ekleyin... Yer bademi 'chufa' (Cyperus esculentus L.)

Bunu tüm bitkiler ve tüm arkadaşlar için söylüyorum...

uss beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 03:33   #372
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
ANATOHUM Projesi gönüllüleri, taleplerini toparlayıp sonuçlandırırlarsa sevinirim. Tohumları en kısa zamanda göndereceğim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 07:15   #373
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Etkinlikte paylaştığım marul tohumlarından ektim. Sizinkiler de böyle rengarenk olacak.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 12:57   #374
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Muda,

Etkinlik kapsamında bana gönderdiğiniz tohumlardan bir poşette etiket yoktu. Bu tohumların hangi bitkiye ait olduğunu öğrenebilir miyim? Teşekkürler...

Name:  tohumlar.jpg
Views: 924
Size:  21.8 KB

Name:  tohumlar1.jpg
Views: 940
Size:  35.1 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 14:40   #375
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın Muda,

Etkinlik kapsamında bana gönderdiğiniz tohumlardan bir poşette etiket yoktu. Bu tohumların hangi bitkiye ait olduğunu öğrenebilir miyim? Teşekkürler...

Eklenti 597912

Eklenti 597913
Sayın SDurul;

Etkinlik kapsamında özellikle benden karpuz tohumu isteyen arkadaşlara elimde olan farklı karpuz tohumlarından göndermiştim. O anda spontane olarak gelişen bir durumdu. Aslında size çok fazla şey göndermek isterdim. Şu anda bile talep etseniz elimde olanların hepsinden gönderirim. Hangi tohum olduğunu tam olarak göremedim. Yuvarlak el ile ufalayınca ezilen ise bilya kekik tohumları olabilir. Tam olarak hangisi olduğunu biraz büyük fotoğrafta resmedebilirseniz anlayabilirim.Alttaki poşetteki ise karga otu tohumu. Yabani oldukları için ele ayağa gelmeyen biraz su alabileceği yere sepelerseniz çıkacaklardır. Benim anladığım ikinci yılında çiçek açıyorlar. Birlikte olunca çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar.
İyi günler.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 23:53   #376
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Hepiniz Cennetliksiniz.Bu kadar çaba,fedakarlık...

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 10:33   #377
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın SDurul;

Etkinlik kapsamında özellikle benden karpuz tohumu isteyen arkadaşlara elimde olan farklı karpuz tohumlarından göndermiştim. O anda spontane olarak gelişen bir durumdu. Aslında size çok fazla şey göndermek isterdim. Şu anda bile talep etseniz elimde olanların hepsinden gönderirim. Hangi tohum olduğunu tam olarak göremedim. Yuvarlak el ile ufalayınca ezilen ise bilya kekik tohumları olabilir. Tam olarak hangisi olduğunu biraz büyük fotoğrafta resmedebilirseniz anlayabilirim.Alttaki poşetteki ise karga otu tohumu. Yabani oldukları için ele ayağa gelmeyen biraz su alabileceği yere sepelerseniz çıkacaklardır. Benim anladığım ikinci yılında çiçek açıyorlar. Birlikte olunca çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar.
İyi günler.
Sayın Muda, teşekkür ederim. Şu anda elimde olan tohumları hakkıyla bir çimlendirsem o bana yetecek.

Mesajınızdan anladım kadarıyla etiketsiz poşetteki siyah tohumlar, karga otu tohumu. Yani fotoğraftakiler.

Name:  1.jpg
Views: 700
Size:  38.7 KB

Karga otu etiketi olan poşetteki bu tohumların adını öğrenebilir miyim? Teşekkürler...

Name:  2.jpg
Views: 704
Size:  19.7 KB

Name:  3.jpg
Views: 709
Size:  67.3 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Ne diyim?

Aslında denecek şey çok. Her zamanki gibi mütevazi yanınız ağır basmış.

Yıllar önce çalıştığım köyden bilirim keçe yapımını ve ne kadar zahmetli olduğunu. Tek kişi yapmazlardı, imece usulü toplanır keçe teperlerdi. Güzel şeyler çıkardı ortaya.

Ellerinize emeklerinize sağlık.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 22:38   #378
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın SDurul;

Benim ve sizin yazdığınız tohum doğru. Yabani bir bitki olduğu için yol kenarlarında biraz su bulduğu alanlarda rahat bir şekilde çıkıyor.

Muda Bilya kekik tohumlarını çok küçük olmaları nedeni ile olduğu gibi gönderdim. Her bir bilya görünümlü tohum kesesinden 20-25 civarı çok küçük tohum çıkacaktır. Ekeceğiniz yeri hazırlayarak ince toz haline gelinceye kadar ufalayarak gezdirin. Çok yıllık soğuklara dayanıklı güzel bir kekiğiniz olur.
İyi geceler.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 23:22   #379
Yeni Üye

Walden's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2015
su kabağı ve çiçek tohumu

merhaba, Bende bu sene su kabağı yetiştirmek istiyorum (her cins kabulümdür), bir de (özellikle rozet olmak üzere) her tür çiçek tohumu istiyorum. paylaşımınız çok memnun eder bizi.

Walden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 18:23   #380
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Walden Mesajı Göster
merhaba, Bende bu sene su kabağı yetiştirmek istiyorum (her cins kabulümdür), bir de (özellikle rozet olmak üzere) her tür çiçek tohumu istiyorum. paylaşımınız çok memnun eder bizi.
Sn Walden, maalesef bu yılın etkinliği bitti, tohumlar dağıtıldı; önümüzdeki yıl için takipte kalın...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 21:25   #381
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Defne ağacı tohumu

Tohum Takas Etkinliğinde paylaşmıştım bu tohumlardan, paylaşmadan önce deneme amaçlı tek bir tane tohumu
bir saksı kenarına ekmiştim.

Uzunca bir zaman çimlenmediğini görünce paylaştıklarım için endişelenmiştim ve ümidimi tamamen kesmiştim,
bende ki tohum çimlenmediyse talepte bulunanların tohumları da çimlenmez derken sonunda mutlu son.

Aylardır saksı toprağı ile bir kenarda duruyordu, 3 gün önce saksıda ki toprağı boşaltmak istediğimde,
bir karış boyunda minicik bir defne fidanını ile karşılaşınca çok şaşırdım ve çok mutlu oldum, çimlenmişşş

Bu tohumu benden talepte bulunan üyeler ümitlerini yitirmesinler, biraz sabır gerektiren bir durum,
belli ki uygun koşulları beklemiş. Talep edenlere başarılar.

İşte benim minik defne fidanım.
Name:  DSCF9234.jpg
Views: 457
Size:  30.5 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 14:08   #382
agaclar.net

malina's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/39537.htm

Mesajları taşıdım. Konu adını değiştirebiliriz.

Eski 11-05-2016, 16:29   #383
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Konu doğrudan takasla, tohum alışverişiyle ilgili olmasaydı, 19. yüzyılda tarım başlığı açıp oraya yazardım. Takas binlerce yıllık bir gelenek ama özellikle 1880-1920 arasındaki taş baskı katalogların tohum sirkülasyonuna büyük katkısı vardır. "En güzel renkli kataloğu ben hazırlayacağım" iddiasıyla haldır haldır bütün meyvelerin resimlerini sanatçılara çizdirip sayfalarca katalog hazırlamak için aç bir kapitalist değil, deli olmanız lazım.

Bunun yanında örneğin, Atlee Burpee'nin 19. yüzyılda Avrupa ziyaretlerinden Amerika'ya geri getirdiği tohumların çoğu, şirketin Fordhook Çiftliği'nde denenip çoğaltılmıştır. Bunların bir kısmı hala dolaşımda ve mutlaka burda bir noktada etkinliğe de gelecektir.

Tohum takasına duyulan ihtiyaç, 20. yüzyıl ikinci yarısında hibrit tohumların baskın hale gelmesinden ortaya çıkıyor. 1970'lerde Seed Savers Exchange (tohum takasını yaşatmak için kurulmuş bir dernek). Bizde bu konunun önemi çok daha geç kavranmış ama hibrit tohumların Anadolu çiftçiliğinde baskın hale gelmesi de Batı ülkelerine göre geç olmuştur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/39537.htm

Mesajları taşıdım. Konu adını değiştirebiliriz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 13:27   #384
agaclar.net

malina's Avatar

Tohum paylaşım bölümüne taşıdım.

2015-2016 Etkinliği ile ilgili Genel Yazışmalar adı altında kayboluyor gibi gelmişti... Burada ayrı başlık olarak mı kalsın?
İki konuyu birleştirebilirim tekrar...

Eski 12-05-2016, 14:46   #385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Yurt dışından açık veya pakette tohum getirmek (çantamızda- valizde) serbest midir ?

Jakin beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 16:31   #386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Yurt dışından açık veya pakette tohum getirmek (çantamızda- valizde) serbest midir ?
Üretimi yasak olan bir şey olmadıkça sorun olmaz. Ben alışveriş sitesinden istedim bir tanesi geldi diğeri defalarca istememe rağmen gelmedi. Yolda bir şekilde kayboluyor diye tahmin ediyorum.

Jakin beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 20:02   #387
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Emin değilim ama normalde yasak diye hep söyleniyor. Buna rağmen ise son birkaç yıl içerisinde 30-40 defa kargom gelmiştir. Sadece birinde problem oldu. Onda da farklı iki siparişi şirket birleştirmişti. Bir sipariş tohum diğer sipariş ise salyangoz ilacıydı. İkisini bir kargo yapıp göndermişlerdi. Bunlardan birinden ötürü gümrükte problem oldu ama hangisi bilmiyorum. Problem olan tek kargo buydu.

Bence çantada-valizde tohum getirmek işine problem yapmak isteseler yaparlar ama bir şekilde müsaade ediyorlar gibime geliyor. Tıpkı posta ile geldiğine müsaade ettikleri gibi.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 21:07   #388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kabak çekirdeklerini ayırdım getireyim yanımda diye. Yurt dışında yerleşik kızım kesin olmaz baba sorun yaşarsın çıkışta, son derece sakıncalıdır tohum çıkarmak dediydi. Bende uydum onun dediğine ancak kargo veya posta ile taşınabildiğine göre biraz fazla vesvese yapmışız demekki...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 21:45   #389
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Kabak çekirdeklerini ayırdım getireyim yanımda diye. Yurt dışında yerleşik kızım kesin olmaz baba sorun yaşarsın çıkışta, son derece sakıncalıdır tohum çıkarmak dediydi. Bende uydum onun dediğine ancak kargo veya posta ile taşınabildiğine göre biraz fazla vesvese yapmışız demekki...
Şimdi aklıma geldi. Bu durum ülkeye göre de değişiyor olabilir.
Bu kış Eminönü'nde Erkan Şamcı ile karşılaştım. Tohum seçiyordu kendine. Ama çekingesi vardı. Tohumları eşinin ailesi için alıyormuş ve Ukrayna'ya gidicekmiş tohumlar. Yalnız sınırda problem olabilirmiş diye kararsızdı. Konu konuyu açtı ve başka bir şey anlattı. Havaalanında elma yiyen birisini görevliler ciddi şekilde uyarmışlar. Sizin getireceğiniz tohumlar getireceğiniz ülkeye de bağlı olabilir.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 22:04   #390
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Ülkelere göre tohum çıkartma ve sokma işlemleri değişiyor.

Örneğin; Avustralya için tohum sokmak tamamen yasak. Amerika için bazı eyaletlere sokulabildiği bazılarına yasak olduğunu biliyorum.

Ancak Türkiye bu konuda herhangi bir yasal uygulama yapmıyor. Rahatlıkla tohum sokulabiliyor.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024