agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2014, 02:39   #121
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Daha once Sn bahcedenn'in etkinlige gonderdigi ve simdi Sn heyyamola'nin burda tohumunu paylastigi kabak, saniyorum Antalya'ya ait. Bu konuda, Sn bahcedenn de daha detayli bilgi verecektir ama eger dusundugum kabaksa, bu cesit, Antalya'nin meshur balkabagi olsa gerek. Bilgisi olan varsa, yazabilirse cok sevinirim. Sekli cok tipik oldugundan, yorede yasayan birisi icin ayirt etmesi zor olmayacaktir diye tahmin ederim.

YeniBON beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2014, 04:01   #122
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Tohum Talep etme hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
merhabalar ben tohum paylaşım etkinlerden edinmek istediğim tohumlar için mesaj yolladım lojistik merkezine anacak cevap gelmedi sorun oluşurmu?
İzlediğiniz yol yanlış. Lojistik Merkeze sadece kargo gönderi bilgileri ve küçük bir taahhütname göndereceksin. Konuyla ilgili sayın Meyveli Tepe'nin mesajlarını iyi okuyunuz.

Tohum talep etmek için 2014-2015 Tohum Takas Etkinliği Kataloglar başlığı altında tohum paylaşan üyelerin mesajlarına bakacaksınız.

Tohum taleplerinin nasıl yapılacağı da ilgili bölümlerde açıklanmıştır. Okursanız bilgi sahibi olursunuz.

Meyveli Tepenin mesajında görüldüğü gibi tohum talep etmek için son tarih 31 Ekim, kargo gönderi bilgilerini Lojistik Merkeze göndermek için son tarih 30 Ekim dir.

edelvays58 ve eneskrky beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2014, 09:42   #123
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Daha once Sn bahcedenn'in etkinlige gonderdigi ve simdi Sn heyyamola'nin burda tohumunu paylastigi kabak, saniyorum Antalya'ya ait. Bu konuda, Sn bahcedenn de daha detayli bilgi verecektir ama eger dusundugum kabaksa, bu cesit, Antalya'nin meshur balkabagi olsa gerek. Bilgisi olan varsa, yazabilirse cok sevinirim. Sekli cok tipik oldugundan, yorede yasayan birisi icin ayirt etmesi zor olmayacaktir diye tahmin ederim.
Ben durumu şöyle toparlamaya çalışayım. Geçen sene etkinliğe bu çeşidi gönderdiğimde ürün ile ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşmıştım.

''Tohumu anneannem tarafından Isparta ziyareti esnasında edinilen bir çeşit. Şekil olarak farklı gördüğü ve beğendiği bir çeşit olduğundan dolayı ilk defa bu sene ekilip denenen bir çeşittir. Açıkçası ismi tam olarak bilinmiyor. Anneannemce ismi tohumunu oradan edindiği için Isparta Kabağı. Bir yerden isminin Naturel Kabak olduğunu öğrendim ama emin de değilim. Şimdilik ismini bu şekilde paylaştım. Varsa bilinen bir ismi paylaşırsanız hemen değiştiririm.''

Kabağın ismi anneannemce hala Isparta kabağı. Bizim damat Isparta'lı. Bu yaz oraya gittiğimde durumu netleştirdik. Kendisi aşçıdır ve bu türün yörede kesinlikle Antalya kabağı olarak adlandırıldığını söyledi. Gerçek Isparta kabağının ise anneannem tarafından Isparta kabağı olarak adlandırdığı bu kabak ile yakından uzaktan alakası yoktur. Golf sopasına benzeyen, sadece tazeyken hafif ekşili nohut yemeği yapılan asıl Isparta kabağının bir diğer adı da Keşken kabağıymış. Tohumlarını geç edindiğim için kendim yetiştiremedim. Fakat onlardan edindiğim tohumları paylaşıma açacağım.

Yalnız şunu da belirtmek isterim. Geçen sene Naturel kabak olarak isimlendirdiğim kabağın ismini Can Yücel Tohum Merkezi'nde aşağıdaki resmi görerek isimlendirmiştim. Orada kabağın paylaşılan ismi Naturel kabaktı. Akdeniz bölgesinde çeşit Antalya kabağı olarak biliniyorsa da Ege de Naturel kabak olarak ta isimlendiriliyor olabilir. Asıl adının Antalya kabağı olduğu kesin, fakat başka bir isimle de adlandırılıyorsa doğrusunu ben de öğrenmek isterim.

Name:  1244051_221421344685498_1283915825_o.jpg
Views: 1091
Size:  69.2 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2014, 09:57   #124
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Sayın bahçeden, etkinlikte sizden costata romanesco kabak talep etmiştim, onların arasında yaprakları farklı bir kabak ta çıkınca ne olduğun bilememiş başka tohumlardan karıştı sanmıştım, şimdi görüyorum ki natürel kabakmış hafta sonu fotoğrafını çeker eklerim, yalnızca bendeki uzun değil yuvarlak oldu, kökeni belli olduğuna göre etkinlikte paylaşabilirim sanırım

YeniBON beğendi.
pares Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2014, 15:48   #125
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Burdaki yaprak yapisina ve tohumlarin yapisina gore, cesit Cucurbita moschata gibi gozukuyor ki Turkiye'de bal kabagi olarak kullanilan az sayida moschata var. Cogu bal kabagi, Cucurbita maxima'dir. Diger bir ifadeyle, en cok bilinen Adapazari kabagiyla (maxima) burdaki Antalya kabagi (moschata) cok nadiren birbiriyle hibritlesirler.

Asagidaki videoda Vedat Milor'un Antalya'daki 7 Mehmet'e yaptigi ziyaretten bir kesit goreceksiniz. Vedat Bey'in yedigi kabakla burdaki kabak ayni midir bilemiyoruz ama simdilik Antalya'ya rahatca atifta bulunabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=Q-VN...ailpage#t=1237

Naturel ismi de Ege'de Rumlardan aktarilmis geleneksel bir isimlendirme sekli mi bilmiyorum. Dilden bagimsiz olarak, tohum merkezinde tohumu kayit altina alan kisi, ayrimi kolaylastirmak adina, boyle bir isim vermis de olabilir. Dikkatimi ceken birsey var; internetteki tohum saticilari da bu tabiri seviyor. "Naturel kabak tohumu", "dogal kabak tohumu" gibi isimlendirmeler siklikla yapiliyor.

Bunun disinda, sekil itibariyle bu kabaga benzeyen ve yurtdisinda Butternut Squash olarak bilinen kabaklarin agirligi 2-3 kg'i gecmez (aklima gelmeyen bir cesit varsa baska bir konu). Bu noktada bir ayrinti daha vereyim: Yine ABD'de Waltham Butternut olarak bilinen ve 1956 yilinda begeniye sunulan cesidin uretiminde kullanilan anac cesitlerden bir tanesi boyunsuz bir Turk moschata kabagidir. Zamanim oldugunda, caprazlamada kullanilan bu cesidin yoresini ogrenmeye calisirim ama eger burdaki Antalya kabagi caprazlamada, "sekil ve et dokusu itibariyle Antalya Kabagi'na benzesin, agirligi da 2-3 kg'i gecmesin" niyetiyle kullanildiysa sasirmam.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Ben durumu şöyle toparlamaya çalışayım. Geçen sene etkinliğe bu çeşidi gönderdiğimde ürün ile ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşmıştım.

''Tohumu anneannem tarafından Isparta ziyareti esnasında edinilen bir çeşit. Şekil olarak farklı gördüğü ve beğendiği bir çeşit olduğundan dolayı ilk defa bu sene ekilip denenen bir çeşittir. Açıkçası ismi tam olarak bilinmiyor. Anneannemce ismi tohumunu oradan edindiği için Isparta Kabağı. Bir yerden isminin Naturel Kabak olduğunu öğrendim ama emin de değilim. Şimdilik ismini bu şekilde paylaştım. Varsa bilinen bir ismi paylaşırsanız hemen değiştiririm.''

Kabağın ismi anneannemce hala Isparta kabağı. Bizim damat Isparta'lı. Bu yaz oraya gittiğimde durumu netleştirdik. Kendisi aşçıdır ve bu türün yörede kesinlikle Antalya kabağı olarak adlandırıldığını söyledi. Gerçek Isparta kabağının ise anneannem tarafından Isparta kabağı olarak adlandırdığı bu kabak ile yakından uzaktan alakası yoktur. Golf sopasına benzeyen, sadece tazeyken hafif ekşili nohut yemeği yapılan asıl Isparta kabağının bir diğer adı da Keşken kabağıymış. Tohumlarını geç edindiğim için kendim yetiştiremedim. Fakat onlardan edindiğim tohumları paylaşıma açacağım.

Yalnız şunu da belirtmek isterim. Geçen sene Naturel kabak olarak isimlendirdiğim kabağın ismini Can Yücel Tohum Merkezi'nde aşağıdaki resmi görerek isimlendirmiştim. Orada kabağın paylaşılan ismi Naturel kabaktı. Akdeniz bölgesinde çeşit Antalya kabağı olarak biliniyorsa da Ege de Naturel kabak olarak ta isimlendiriliyor olabilir. Asıl adının Antalya kabağı olduğu kesin, fakat başka bir isimle de adlandırılıyorsa doğrusunu ben de öğrenmek isterim.

Eklenti 520462

YeniBON ve bahcedenn beğendi.
Eski 14-10-2014, 15:44   #126
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Tespih bitkisi

Tohum Takas Etkinliğinde paylaşmayı çok istemiştim ama istediğim sonucu alamadım ne yazık ki, bitki sıcaklardan etkilenerek adeta kavruldu, taze tohumları tam olgunlaşmadan kurudular.
Havaların serinlemesiyle yeni sürgünler vererek yeniden tohum oluşturmaya başladı lakin ay sonuna yetişmezler diye düşünüyorum.
Çok az miktarda tohum alabildim, takasta paylaşmaya değer mi bilemiyorum...
Değerli arkadaşların fikirlerini almak istedim.

Sıcaktan etkilenen tohumlar ve yaprakları,
Yeşil yapraklı olanlar yeni sürgünler.
Name:  DSCF6017.jpg
Views: 674
Size:  72.7 KB

Yeni sürgünlerin oluşturduğu tohumlar
Name:  DSCF6019.jpg
Views: 647
Size:  50.7 KB

Alabildiğim tohumlar hepsi bukadarcık
üçer adet koyarsam 8 kişilik
Name:  DSCF6021.jpg
Views: 599
Size:  12.1 KB

akçabardak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-10-2014, 13:41   #127
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Etkinlik için Lojistik merkezinin hangi kargo firması ile anlaştığını adres bildirim süresi son gününden önce öğrenebilirsek iyi olacak. En azından ben tüm gönderileri ikamet adresimde sürekli bulunmadığım için bizzat kargo firmasından şahsen gidip teslim alıyorum. Bu yüzden adresim hep kargo şubelerinin kendisi oluyor.

YeniBON beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2014, 05:44   #128
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn Coskun4216, Sugoren Koyu'nden misiniz yoksa tohumu almak icin koye mi gittiniz?

Sn Coskun4216'nin paylasima actigi Sugoren Pembesi, cok onemli bir cesit. Cesidin ait oldugu koy, Bulgar gocmeni bir koy. Bu domates oldukca eski bir atalik cesit. Koy kooperatifinde tohum satisi da yapiyorlar. Sugoren Pembesi'nin tohumu mumkun oldugu kadar cogaltilabilirse, cok iyi olur.

YeniBON, cetiner ve esgül73 beğendi.
Eski 18-10-2014, 18:19   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn Coskun4216, Sugoren Koyu'nden misiniz yoksa tohumu almak icin koye mi gittiniz?

Sn Coskun4216'nin paylasima actigi Sugoren Pembesi, cok onemli bir cesit. Cesidin ait oldugu koy, Bulgar gocmeni bir koy. Bu domates oldukca eski bir atalik cesit. Koy kooperatifinde tohum satisi da yapiyorlar. Sugoren Pembesi'nin tohumu mumkun oldugu kadar cogaltilabilirse, cok iyi olur.
Çeşit sırık mı, yoksa oturak mı?

YeniBON beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2014, 18:46   #130
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yari sirik gibi gozukuyor. Hastaliklarla dolu bir domates mevsimi gecirdigimiz ve bu konuda yeterince onlem alma firsatimiz olmadigi icin ideal bir gozlem yapma, saglikli tohum alma imkanim olmadi. Ana stoktan tekrar cogaltmam gerekecek. Bir de bendeki kultivar, Sn Coskun4216'ninkiyle ayni mi bilmiyorum. Bazi durumlarda, ayni koyde ayni isimle anilan, bitki ve meyve ozellikleri birbirine benzeyen bir cesidin birbirinden kucuk de olsa kimi ozellikleri farklilik gosterebiliyor (bu durumda, resimdeki meyveler benim elde ettiklerime cok benziyor). Diger bir olasilik da, birbirinden farkli iki veya daha fazla cesidin Sugoren Koyu'ne atfen uretiliyor olmasi. Domates, o koyden cikmaysa, farkli cesitlere farkli isimler verilmeden, koy disinda Sugoren Domatesi olarak cogaltiliyordur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Çeşit sırık mı, yoksa oturak mı?

YeniBON ve cetiner beğendi.
Eski 19-10-2014, 10:39   #131
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Tohum takas etkinliğine katılalıdan beri etrafımda yerli tohum arar oldum.Alaşehir ecmeli biberinin neslinin tükendiği ile ilgili bir yazıyı forumda görünce pazarda bu biberi satan kişiyle konuştum.Bana zaten bu tohumun pakette olmadığını kendileri çoğaltıp her yıl dikimini yaptıklarını söyleyince kızaranlardan aldım.

Bir de adını Kütahya'nın köyünden alan muhat biberini araştırdım.Annem bu biberin zeytinyağlı turşusunu ve dolmasını yapar.Acı olan bu biber ince kabuklu ve dolmadık bibere yakın büyüklüktedir.Annemde bana Kütahya'nın pazarından bu biberden buldu.

Iki biberin tohumunu da kurutup keselere kattım.Kendim emceli biberini acı olduğu için hiç yemedim.Ama çoğaltıp sizlerle paylaşmak için aldım.Tabi bu yaptığım ne derece sağlıklı bilmiyorum.Pazarcıların söylediğine güvendim. Birde geçen yıl etkinlikten gelen tohumların bazılarından da 5 kişiyle sınırlı paylaşacak kadar var.Hala paylaşım oluyor mu?Ben bir de 5 kişiyle sınırlı kırmızı yazısını nasıl yazacağımı bilmiyorum.

YeniBON beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 10:46   #132
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Biber tohumlarını bu yıl kendim çoğalttıktan sonra paylaşıcam.Yanlış anlaşılmasın diye açıklamak istedim.Tohum takas kataloglarda bazı paylaşımcıların tohum bilgilerinde ticari tohum veya paket bilgileri yazıyor.Bunlar neden paylaşılıyor anlamadım.Ben bu etkinliğin amacının yerli tohumları yok etmeden çoğaltmak olduğunu düşünüyorum .Çünkü pakettikiler hibrit tohum olmuyor mu?

Eski 19-10-2014, 11:06   #133
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Ben bir de 5 kişiyle sınırlı kırmızı yazısını nasıl yazacağımı bilmiyorum.
Ben tarif etmesini bilemedim, bilgisayar kullanımına daha hakim arkadaşlar tarif edecektir.

Sayın esgül73, 5 kişiyle sınırlı yazısını yazsanız ne olacak ki, yazıya rağmen talep edenler oluyor. Ben bunu hiç anlayamıyorum.

Ben de kendimden kaynaklanan sebeplerden (geç ekim gibi), etkinlikten gelen sebzelerin bazılarını yetiştirebilmeme rağmen henüz tohumlar olgunlaşmış değil. Dolayısıyla paylaşıma açamıyorum.

Geri dönüş yapamadığım için taleplerim de sınırlı olacak.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 11:42   #134
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Ben tarif etmesini bilemedim, bilgisayar kullanımına daha hakim arkadaşlar tarif edecektir.

Sayın esgül73, 5 kişiyle sınırlı yazısını yazsanız ne olacak ki, yazıya rağmen talep edenler oluyor. Ben bunu hiç anlayamıyorum.

Ben de kendimden kaynaklanan sebeplerden (geç ekim gibi), etkinlikten gelen sebzelerin bazılarını yetiştirebilmeme rağmen henüz tohumlar olgunlaşmış değil. Dolayısıyla paylaşıma açamıyorum.

Geri dönüş yapamadığım için taleplerim de sınırlı olacak.
Sayın SDurul ve esgül73;

Düzelt butonu ile sonradan meydana gelen değişikler eklemeler yapılabilir.
Bende de aynı sıkıntılar var. Bir kısım tohumlar daha tam olarak olgunlaşmadı. Onları ekleyemedim. Eklediğim tohumlardan da talepleri tam olarak karşılayabilecekmiyim diye düşünmeye başladım. Umarım talep eden herkese yeterli miktarda tohum çıkar.

YeniBON ve akçabardak beğendi.
Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 11:54   #135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Biber tohumlarını bu yıl kendim çoğalttıktan sonra paylaşıcam.Yanlış anlaşılmasın diye açıklamak istedim.Tohum takas kataloglarda bazı paylaşımcıların tohum bilgilerinde ticari tohum veya paket bilgileri yazıyor.Bunlar neden paylaşılıyor anlamadım.Ben bu etkinliğin amacının yerli tohumları yok etmeden çoğaltmak olduğunu düşünüyorum .Çünkü pakettikiler hibrit tohum olmuyor mu?
Pakette satılan her tohum hibritir diye bir şey yok. Özellikle yurt dışında atalık tohumlar da paketlenerek satılır. Ülkemizde de hibrit olmadığı halde tohumcular tarafından paketlenerek satılan tohumlar var. Tanıtımlarda gördüğünüz "ticari tohum" ibaresi paylaşımcının tohumu ilk kez nasıl elde ettiğini açıklamak içindir. Bu tohumu ekmiş, yetiştirmiş ve elde ettiği tohumu paylaşıyor şeklinde düşünmek gerek.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 15:33   #136
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Tohumların olgunlaşmama sorunları olduğunu yazarlar var. Süreyi uzatsak mı?

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 15:45   #137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Tohumların olgunlaşmama sorunları olduğunu yazarlar var. Süreyi uzatsak mı?
Alıntı:
4.3 Etkinlik Takvimi
  • Paylaşımcıların başlık açarak tohum tanıtımına başlaması ... 15 Temmuz 2014
  • Taleplerin başlaması ... 15 Temmuz 2014
  • Taleplerin veri tabanında toplanıp işlenerek paylaşımcıları bilgilendirme başlangıcı ... Ağustos sonu (her ay sonu tekrarlanacak)
  • Taleplerin tamamlanması ... Ekim sonu (dikkat ! bazı paylaşımcılar lojistik nedenlerle paylaştığı tohumlar için daha erken bir tarih belirleyebilirler)
  • Paylaşımcılar için tohum poşetleme etiketlerinin hazırlanması ve yayınlanması ... Kasım üçüncü hafta
  • Paylaşımcıların taleplere göre tohumları hazırlayarak lojistik merkezine göndermesi ... Kasım dördüncü hafta
  • Lojistik merkezinde gelen tohumların tasnif, ayrım ve talep edenlere göre zarflanması ... Aralık ilk hafta
  • Talep edenlere ait zarfların kargoya verilmesi ... Aralık üçüncü hafta
Kasım dördüncü haftaya kadar gönderime hazır olamayacak tohum ne olabilir ki?

YeniBON beğendi.
Eski 19-10-2014, 15:54   #138
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ayrica Turkiye'de de atalik tohum olup ticari tohum olarak satilan cesitler var.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 19-10-2014 saat 17:38
Eski 19-10-2014, 16:15   #139
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
[/B][/LIST]Kasım dördüncü haftaya kadar gönderime hazır olamayacak tohum ne olabilir ki?
Tohumlarım olgunlaşmayacak diyenler de benim gibi bu tarihi yani kasımın son gününe kadar zamanları olduğunu atladılar sanırım

Adresleri toplamaya başladık ya

Özür dilerim

MeyveliTepe ve YeniBON beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 19:35   #140
Ağaçsever

burak.kotan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
merhaba her ısteyen tohum alabılıyor mu yoksa sadece takas yapanlar mı alabılıyor? ve en fazla kaç tohum seçebiliyoruz ve tohumlar tek kargo ile mi geliyor yoksa her urun ayrı mı kargoya veriliyor?

burak.kotan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 21:01   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2014
Hangi tohumların gönderildiği nerde yazıyor

bunyaçamı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 22:01   #142
Ağaçsever

burak.kotan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) - agaclar.net

buradan talep edıyoruz

burak.kotan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2014, 23:02   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Etkinlik prensipleri ve genel yazışmaları okuyunuz...

Tilki Mete Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2014, 19:25   #144
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

2013-2014 etkinliğinden sayın Meyveli tepeden gelen sarımsak otu ve kalıcı ıspanak tohumlarını ilkbahar sonunda diktim.Tohumların gelişimi sayfasında da resimlerini paylaştım.Sarımsak otunu maydonoz koparır gibi üstünden kopardım.Kalıcı ıspanak ve pazıyı dış yapraklarından koparıp kullandım .Fakat ikisinizde de tohum oluşmadı henüz.Oluşsaydı paylaşımda bulunacaktım.Daha zamanımı değil yoksa bir yerde yanlış mı yaptım?

Eski 20-10-2014, 19:49   #145
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Sayın meyvelitepe den banada geldi kalıcı ıspanak, 2. Yıl tohum oluşturacak diye biliyorum p yüzden allah nasıp ederse onumuzdekı yıl yapılacak olan takasa gonderecegım

esgül73 beğendi.
pares Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2014, 20:00   #146
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
2013-2014 etkinliğinden sayın Meyveli tepeden gelen sarımsak otu ve kalıcı ıspanak tohumlarını ilkbahar sonunda diktim.Tohumların gelişimi sayfasında da resimlerini paylaştım.Sarımsak otunu maydonoz koparır gibi üstünden kopardım.Kalıcı ıspanak ve pazıyı dış yapraklarından koparıp kullandım .Fakat ikisinizde de tohum oluşmadı henüz.Oluşsaydı paylaşımda bulunacaktım.Daha zamanımı değil yoksa bir yerde yanlış mı yaptım?
Henüz zamanı değil. Kalıcı ıspanak ta pazı da önümüzdeki yaz tohum oluşturacaklar. Zaten her ikisi de aynı aileden.

esgül73 beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2014, 23:42   #147
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kasım dördüncü haftaya kadar gönderime hazır olamayacak tohum ne olabilir ki?
Bu iki çeşidim yetişmeyecek gibi görünüyor.

Name:  ç1.jpg
Views: 453
Size:  73.2 KB

Name:  ç2.jpg
Views: 422
Size:  33.0 KB

Hızlandırmak için yapılabilecek birşey var mı, seneye mi bırakmalı?

YeniBON ve Milla beğendi.
oz26 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-10-2014, 00:34   #148
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Olmazsa seneye bırakırsınız. Geç ektiniz herhalde.

Eski 21-10-2014, 01:05   #149
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
İlkini, tadını beğendiğim için, paylaşamaya sonradan karar verdim . İkincisi (Gül Biberi) şaşıttıktan on gün kadar sonra rüzgar nedeniyle altta iki yaprak kalacak şekilde koptu. Ben inatla batım o'da inatla yaşama tutundu. Biraz da bu nedenle paylaşmak istemiştim. Anca gelişiyor.

oz26 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-10-2014, 19:28   #150
Ağaçsever

Coskun4216's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sugören

Bu pembelerin hikayesi geçen yaz 2013 Sugören köyüne gittiğimiz de çay içerken köy muhtarı Osman amcanın yoldan geçen bir ahbabına bahçesini sorması ve onunda olumlu cevabına istinaden.
Davet edildiğimiz bahçede ikram edilen kavun, karpuz, salatalık ve domateslerden sonra, çam sakızı çoban armağanı misali hediye edilen domateslerden elde edildi.
Bahçede ikram edilen ürünlerin tadı insanı eskilere götürecek lezzetteydi.

Sugören adı gibi suyu bol olan bir köyümüz, ismide buradan gelmekte, bahçede toprak kazılarak yapılan içi naylon döşeli geçici havuza gelen su buz gibiydi.
E bu su ile sulanan sebzelerin tadı da bir başka güzel hani. Bahçe sahibi sadece keçi gübresi kullandığını söyledi.
Karpuz ve kavunlar için dikimden önce yer hazırlamış 40*40 şeklinde çukur kazarak her fidan için gübreli karışım yapmış.
Su görenin pembeleri, Bursa nın Tahtakale semtine, dağ köylerinden gelen pembelerden daha lezzetliydi. Bunun bir güzelliği alt kısmında kabuk nokta gibi olması.
Dağ köylerinden gelen kırmızı ve pembelerin çoğu genelde alt kısımları kabuklu ve birbirinden farklı şekilde.

Köyde davet edildiğimiz bahçede tek meyve ortalama 300-400 gr arası gibi duruyordu. Daldaki meyve sayısına göre büyüklükleri değişiyordu. Tam güneş alan bir bahçe idi.

Aşağıdaki internetten alınma resimlerde oturak-sırık konusu hakkında bir fikir verir.
Tohumlukları aldığımız bahçedeki uygulama da küçük hanım ın arkasındaki şekildeydi.
Name:  Sugören-resım.jpg
Views: 894
Size:  39.4 KB

Bizim az güneş gören bahçe de iki metre boy attı. İki kökte on domates oldu.

Name:  sırık-sugören.jpg
Views: 842
Size:  71.7 KB

Coskun4216 Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024