agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni4448Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2014, 16:38   #691
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Bu yıl ki yoğun yağışlar çok şeye neden oldu ve olmaya da devam ediyor. Son yağış, komşu bahçelerdeki tüm domateslerin bir anda sanki kavrulmuş gibi bir görüntü alarak telef olmalarına neden olmuş. Geçen yıl da benzer bir hadise yaşanmıştı. Köyde bu duruma " bağsıra" diyorlar. Benim domatesler ise hayata tutunma mücadelesine şimdilik devam ediyorlarmış.
"Bagsira"nin resmi var mi acaba? Bir hastaligin yerel adini ogrenmek (belki de sandigimizdan geneldir) guzel olurdu.

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2014, 16:47   #692
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. Andora'nın tarif ettiğine göre bu hastalık Phythopthora infestans- domates mildiyösü.

h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2014, 17:14   #693
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Turkcede halk dilinde "yaniklik" olarak gecmiyor mu bu (ing. late blight)? Aslinda hastaliklarin yoresel isimleri icin terimler sozlugu olusturabilsek cok iyi olurdu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn. Andora'nın tarif ettiğine göre bu hastalık Phythopthora infestans- domates mildiyösü.

Eski 20-08-2014, 18:09   #694
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,
Bahsettiğim durumun bir fotoğrafı ne yazık ki şu an elimde mevcut değil. Bu hadise yağmurla birlikte gelişen bir durum. Sıradan gibi görünen bir yağmur yağıyor, yağmur kesildikten bir kaç saat sonra bitkilerin yapraklarında sanki uzun zaman susuz kalmışlar gibi tabiri caiz ise pörsüme oluyor , ertesi gün ise bitkileri güneşten kavrulmuş gibi sararıp kurumaya başlamış olarak buluveriyorsunuz ve geri dönüşü olmuyor. Köylü buna bağsıra yağdı ya da bağsıra vurdu diyor. Eğer durumu yağmurun hemen ardından fark ederlerse bitkileri temiz su ile bolca yıkayarak kurtarmaya çalışıyorlar. Fakat enteresan olan bu bağsıralı yağmur damlaları her fideye denk gelmemiş olabiliyor. Geçen yıl ki durumda bizim domateslerin bazı kökleri kavrulurken bazı kökler daha az hasar almıştı. Bu, bu yıl yaşanan 2. bağsıra yağmuru oldu. İlkinde karşımızdaki bahçenin tüm çitlerini kaplamış metrelerce uzunluktaki zümrüt gibi asması tamamen kavruldu. Üzerinde tek yaprak kalmadı. O yağmurda bizim yeni diktiğimiz küçük asma fidanları da tamamen sarardı ama yaprak kaybı olmadı. Sonuncusunda ise karşı iki bahçenin domateslerinde tek canlı fide kalmamış, bizimkiler onlardan biraz daha şanslıymış.

Nasıl, korku filmi tadında değil mi?

pria ve birnefestoprak beğendi.
Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2014, 23:02   #695
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:

Sn. birnefestoprak'tan gelen Manisa alacalı patlıcan
Eklenti 514030
Sn h_dogan,
Verim nasil oldu?

Eski 21-08-2014, 07:10   #696
Moderatör

h_dogan's Avatar

Sn. birnefestoprak ilk başta pek bakamadım bitkiler zayıf kaldı. Şimdi ise bitki iyi gelişti Nasıl bir performans göstereceği bundan sonra belli olur. Karşılaştırmak için Edirne patlıcanı ile yanyana ektim . Edirne patlıcanının rengi daha koyu ve Manisa patlıcanından daha kısa görünüyor şimdilik. Bitki yapıları ise benziyor.

Eski 21-08-2014, 07:13   #697
Moderatör

h_dogan's Avatar

Yanıklık diye de kullanıyorlar ama bölgelere göre isim değişiyor. Yanıklık, kara leke, kara şimşek gibi terimler de duydum. Bazen karışıklık meydana geliyor. Kara leke dediklerinde antraknoz, alternaria ve mildiyöyü de söylüyor olabilirler. Onun için yöresel isimler pek sağlıklı değil.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Turkcede halk dilinde "yaniklik" olarak gecmiyor mu bu (ing. late blight)? Aslinda hastaliklarin yoresel isimleri icin terimler sozlugu olusturabilsek cok iyi olurdu.

Eski 21-08-2014, 12:07   #698
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bhut Jolokia
Biberler kızarmaya başladı...

Çekirdeklik Kabak

Çekirdeklik kabağın bitkisi ölünce hasat ettim. Kocaman kabaktan bu kadar çekirdek çıktı. 1 kilo kabak çekirdeği için sanırım bunun gibi 4-5 tane lazım. Çiftçilerin işi epey zor gibi.

Jalapeno Biber
Jalapeno biberlerden ilk saksıdaki bitki meyve vermeye ara vermişti. Ama tekrardan tomurcuklar oluşturmaya başladı...

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2014, 14:11   #699
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Evet sayın h_doğan, hepsi erkek çiçek. Ama en azından bitkinin sağlıklı olduğunun işareti diye avunuyorum. Biraz daha büyüyünce eminim birkaç tane süs kabağı verecektir bana

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2014, 14:33   #700
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Merhabalar,
Bahsettiğim durumun bir fotoğrafı ne yazık ki şu an elimde mevcut değil. Bu hadise yağmurla birlikte gelişen bir durum. Sıradan gibi görünen bir yağmur yağıyor, yağmur kesildikten bir kaç saat sonra bitkilerin yapraklarında sanki uzun zaman susuz kalmışlar gibi tabiri caiz ise pörsüme oluyor , ertesi gün ise bitkileri güneşten kavrulmuş gibi sararıp kurumaya başlamış olarak buluveriyorsunuz ve geri dönüşü olmuyor. Köylü buna bağsıra yağdı ya da bağsıra vurdu diyor. Eğer durumu yağmurun hemen ardından fark ederlerse bitkileri temiz su ile bolca yıkayarak kurtarmaya çalışıyorlar. Fakat enteresan olan bu bağsıralı yağmur damlaları her fideye denk gelmemiş olabiliyor. Geçen yıl ki durumda bizim domateslerin bazı kökleri kavrulurken bazı kökler daha az hasar almıştı. Bu, bu yıl yaşanan 2. bağsıra yağmuru oldu. İlkinde karşımızdaki bahçenin tüm çitlerini kaplamış metrelerce uzunluktaki zümrüt gibi asması tamamen kavruldu. Üzerinde tek yaprak kalmadı. O yağmurda bizim yeni diktiğimiz küçük asma fidanları da tamamen sarardı ama yaprak kaybı olmadı. Sonuncusunda ise karşı iki bahçenin domateslerinde tek canlı fide kalmamış, bizimkiler onlardan biraz daha şanslıymış.

Nasıl, korku filmi tadında değil mi?
Bizim ilçede bu yıl geç yağan yağmurlar nedeniyle domates, kavun karpuzda mildiyöden çok büyük hasar var..Fare istilası ise cabası:

Domatesi önce hastalık, şimdi de fareler...

Andora ve YeniBON beğendi.
pria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-08-2014, 23:48   #701
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Iri derken ornegin kac gr'i kastediyorsunuz? Gectigimiz sene 600-700 gr ceken ve Ayas olarak satilan domatesler gordum. Bu, Ayas icin fazla gibi geliyor.
Ben o kadar büyüğünü hatırlamıyorum. Aradan çok uzun zaman geçti. Satılan domatesler içinde belirli bir dönemde Ayaş olarak satılanlar diğer domateslerden büyük ve dolgun renkleri güzel, özellikle ortadan ikiye keserek satarlardı.

Domatesleri fide olarak yetiştirirken dikmeme yardım eden arkadaş nedeni ile büyük çoğunluğu karıştı. Ben pembe domates olduğunu düşünürken aşağıda resmi bulunan tek domatesi Ayaş domatesine benzettim. Çapı 10 cm. Ağırlığını tartamadım. Ancak hatırladığım gibi avucumu dolduruyor. Söylediğiniz gibi ağır değil sanırım. En fazla üç tanesi 1 kğ gelebilir.

bahcedenn

Name:  DSCF4688.jpg
Views: 665
Size:  30.4 KB

Getirirken alt kısmı ezilmiş. Gece çekimi olduğu için lamba renkleri doğal hali gibi gösteremiyor.

Alis pembe kiraz domateslerin içinde.

Name:  DSCF4689.jpg
Views: 633
Size:  26.0 KB

Ortadan kesilmiş halleri.

Name:  DSCF4692.jpg
Views: 628
Size:  44.1 KB

Name:  DSCF4693.jpg
Views: 631
Size:  40.3 KB

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-08-2014, 23:59   #702
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

18.08.2014 tarihinde hasat edilenler.

Name:  DSCF4613.jpg
Views: 633
Size:  59.8 KB

Name:  DSCF4615.jpg
Views: 649
Size:  36.5 KB

Name:  DSCF4623.jpg
Views: 663
Size:  36.3 KB

Name:  DSCF4626.jpg
Views: 628
Size:  43.1 KB

Düzenleyen Muda : 29-08-2014 saat 09:35 Neden: Yıl hatası düzeltildi.
Eski 23-08-2014, 00:05   #703
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  DSCF4630.jpg
Views: 667
Size:  31.9 KB

Name:  DSCF4631.jpg
Views: 687
Size:  36.1 KB

bahcedenn
Pink Vernissage Domates
Name:  DSCF4649.jpg
Views: 739
Size:  33.0 KB

bahcedenn
Sarı Armut Cherry Domates
Name:  DSCF4664.jpg
Views: 661
Size:  39.2 KB

Eski 24-08-2014, 12:33   #704
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Arnavut Biberi
Tohumluk biber kızardı...
Name:  arnavut_biberi.jpg
Views: 974
Size:  52.7 KB

Eski 24-08-2014, 21:25   #705
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Sn. limon_sever'den gelen salkım süs biberi. Tek bitki kaldı. Bakım yapamadım bitkilere bu sene.

Sayın h_dogan,

Salkım Süs Biberi'ni etkinlikte paylaşmayı düşünüyor musunuz? Bu sene verimini merak ettiğim için tohumluk ayırmadım. Eğer paylaşabilirseniz memnun olurum. Aksi bir durum olursa seneye ya nasip...

Şimdi bahçedeki bitki ikinci sefer çiçeklenme aşamasında...

Eski 24-08-2014, 22:25   #706
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Tepeköy fasülyesi ve Alis´ pembe kiraz

Teşekkürler sayın Mevyelitepe

Eklenen Resimler

Atilgan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2014, 22:28   #707
Ağaç Dostu

İldi

Teşekkürler sayın Heyyamola

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2014, 22:33   #708
Ağaç Dostu

Mehmet´in tatlı türk biberi, Pepperconi ve Mickylee

Teşekkürler sayın Birnefestoprak

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2014, 22:35   #709
Ağaç Dostu

Edirne çizgili patlıcan

Teşekkürler sayın Bahçedenn

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2014, 22:44   #710
Ağaç Dostu

Hasat

Bir hasat resmide benden

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2014, 23:44   #711
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Geri donup, tohum stoguma bakmam gerek. Daha once resmini gosterdigim cesidin, meyveleri daha iri ve duzgun sekilli gibi gozukuyor fakat bu sene ektigim cesit, sizin resimde gosterdiginize benziyor. Kabuk kalinligi bakimindan cok benzer olmasina karsin, farkli kultivarlar olabilir. Benim resmimdeki renk, isigin acisindan dolayi degisik gozukuyor olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Soldaki Kandil ve sağdaki Hasanköy Dolma Biberi/KONYA

Sayın birnefestoprak'ın paylaştığı Kandil, paylaşım mesajındaki ürün görselinin rengine göre daha açık yeşil ve sarıya daha yakın 4 kök bitkide de aynı meyveler verdi.

limon_sever ve YeniBON beğendi.
Eski 25-08-2014, 00:03   #712
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Biberin (Capsicum turevlerinin) anavataninin Orta ve Guney Amerika oldugu biliniyor. O yuzden, baska bir bilgiye sahip olmadan, bin yil degil de en eski Amerika'nin kesfine kadar gidebiliriz sanirim. Eger bu cesit, yetistiricilerin islahiyla Turkiye'de ortaya ciktiysa, biberin Turkiye'ye giris zamanindan sonrasina bakmak gerek. Kaynaklarda, Avrupa'daki aci biber yetistiriciliginin manastirlarda basladigi ve ordan guneydeki daha sicak iklimlere yayildigi belirtiliyor.

Domatesin olgununun, renginden dolayi Avrupa'da zehirli oldugu dusunuldugu icin, yayilmasinin biberden daha gec gerceklestigini tahmin ederim. Buna gore, tahminen biberin Turkiye'ye gelisi de 17. yuzyilin ikinci yarisi-sonlari gibi gozukuyor. Eger, sizin paylastiginiz cesidi yayginlastiran Rum yetistirici, cesidin Turkiye'ye gelisinden oncesine dair bir bilgiye sahip de o yuzden "bin yasinda" dediyse o baska bir konu tabii...

Alıntı:
Salkım Süs Biberi
Geçen seneki etkinlikte paylaşmıştım. Komşumuzla bayramda görüşmüştük. Kısa bir sohbette biberin kökekinin Sille'ye ait olduğunu öğrendim. Biberin en az bin yaşında olduğundan bahsedermiş dedesi. Eski Rumlar tarafından yetiştirildiğini ve tohumun sadece kendilerinde olduğundan bahsetti. Başka kimsede bu tohum yokmuş. Komşumuzda bahçesini satmış ve şehir merkezine yerleşmiş. Yani neslini ben ve etkinlikte talep edenler tarafından devam ettirileceğini söyleyebilirim.

limon_sever ve YeniBON beğendi.
Eski 25-08-2014, 11:11   #713
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Geri donup, tohum stoguma bakmam gerek. Daha once resmini gosterdigim cesidin, meyveleri daha iri ve duzgun sekilli gibi gozukuyor fakat bu sene ektigim cesit, sizin resimde gosterdiginize benziyor. Kabuk kalinligi bakimindan cok benzer olmasina karsin, farkli kultivarlar olabilir. Benim resmimdeki renk, isigin acisindan dolayi degisik gozukuyor olabilir.
Yeni oluşan biberlerde küçük kaldılar ve bir sıkıntı var gibi, büyümediler. Sebebini anlamadım.

YeniBON beğendi.
Eski 25-08-2014, 11:20   #714
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Biberin (Capsicum turevlerinin) anavataninin Orta ve Guney Amerika oldugu biliniyor. O yuzden, baska bir bilgiye sahip olmadan, bin yil degil de en eski Amerika'nin kesfine kadar gidebiliriz sanirim. Eger bu cesit, yetistiricilerin islahiyla Turkiye'de ortaya ciktiysa, biberin Turkiye'ye giris zamanindan sonrasina bakmak gerek. Kaynaklarda, Avrupa'daki aci biber yetistiriciliginin manastirlarda basladigi ve ordan guneydeki daha sicak iklimlere yayildigi belirtiliyor.

Domatesin olgununun, renginden dolayi Avrupa'da zehirli oldugu dusunuldugu icin, yayilmasinin biberden daha gec gerceklestigini tahmin ederim. Buna gore, tahminen biberin Turkiye'ye gelisi de 17. yuzyilin ikinci yarisi-sonlari gibi gozukuyor. Eger, sizin paylastiginiz cesidi yayginlastiran Rum yetistirici, cesidin Turkiye'ye gelisinden oncesine dair bir bilgiye sahip de o yuzden "bin yasinda" dediyse o baska bir konu tabii...
Komşumuza bir daha rastlarsam detaylı bir bilgi almayı umuyorum. Sille'de dünyanın en eski manastırlarından Ak Manastır var. Dediğiniz gibi bu manastır bu biberin yayılmasına vesile olmuş olabilir.

Eski 27-08-2014, 15:35   #715
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Tohum takastan gelen jalepeno biberlerin hasadı.

Name:  IMG_4987.jpg
Views: 546
Size:  20.6 KB

sevoş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-08-2014, 06:08   #716
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hanımeli

Biberde oldugu gibi, domateste de en erken 17. yuzyil sonuna kadar gidebiliyoruz. Burda da domatesin Anadolu iclerine dogru yayilmasinin zaman aldigini tahmin ederim. Burdur'a gelisi de en iyi ihtimalle 18. yuzyil olsa gerek...

Eski 29-08-2014, 08:43   #717
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn Muda,

Bu resmini gosterdiginiz kabak, genelgecer yemeklik kabak Cucurbita pepo degil. Gaziantep'in Haylan Kabagi gibi, eger yanilmiyorsam su kabagigillerden (ing. gourd) bir cesit. Bildigim kadariyla geleneksel olarak kurutulup dolmasi yapiliyor; en azindan Gaziantep'teki kullanim alanlarindan birisi bu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Arkadaşta olan uzun kabağın fotoğraflarını dün çektim. Yaprak ve çiçek yapısı ile çok kolay ayırt edilebilir. Kabağının büyüklüğü nedeni ile zaten karıştırılma ihtimali hiç bulunmamakta. Bir tane büyümeye başlamış. Daha sonra büyüklüğü hakkında yeniden fotoğraf çekerim.

Eklenti 509285

Eklenti 509286

Eklenti 509287

Eklenti 509288

YeniBON ve Muda beğendi.
Eski 29-08-2014, 08:58   #718
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Sn Muda,

Bu resmini gosterdiginiz kabak, genelgecer yemeklik kabak Cucurbita pepo degil. Gaziantep'in Haylan Kabagi gibi, eger yanilmiyorsam su kabagigillerden (ing. gourd) bir cesit. Bildigim kadariyla geleneksel olarak kurutulup dolmasi yapiliyor; en azindan Gaziantep'teki kullanim alanlarindan birisi bu.
Uzun kabak geleneksel olarak taze ve kurutmalık olarak kullanılan bir çeşit. Boyu bir metreyi biraz geçenleri olduğu gibi daha küçükleri de var. Güçlü bir askıya alma sistemi olursa çok güzel gelişiyor. Kökeni hakkında bilen olduğunu sanmıyorum. O kadar eski bir çeşit. Eskiden beri kışın kurutmalık olarak yazın da taze olarak kullanılıyor. Bizde çeşitli yemekleri yapılıyor. Taze ince kısımları kurutularak veya taze olarak dolma yapılıyor. Yemeği yapılıyor. Kurutularak kışın da yeniyor. Şimdi derin donduruculara da konuluyor.

Bu çeşit Türkiye'nin değişik yerlerinde de biliniyor gördüğüm kadarı ile. En iyi tarafı hiçbir kabak çeşidi ile karışmaması.

Uzun Kabak Yemei (Afyon) - lezzetler.com Yemek Tarifleri

Uzun Kabak Dolması | Tarifler

Eski 29-08-2014, 09:47   #719
Moderatör

h_dogan's Avatar

Tek bitki var ve bitki küçük kaldı. Ben de üzerindeki meyveleri topladım. Bir daha çiçek açıp meyve tuttuğunda hepsini bırakıp tohum almaya çalışırım. Alabilirsem elbette paylaşırım.

Alıntı:
Sayın h_dogan,

Salkım Süs Biberi'ni etkinlikte paylaşmayı düşünüyor musunuz? Bu sene verimini merak ettiğim için tohumluk ayırmadım. Eğer paylaşabilirseniz memnun olurum. Aksi bir durum olursa seneye ya nasip...

Eski 30-08-2014, 09:33   #720
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Uzun kabak geleneksel olarak taze ve kurutmalık olarak kullanılan bir çeşit. Boyu bir metreyi biraz geçenleri olduğu gibi daha küçükleri de var. Güçlü bir askıya alma sistemi olursa çok güzel gelişiyor. Kökeni hakkında bilen olduğunu sanmıyorum. O kadar eski bir çeşit. Eskiden beri kışın kurutmalık olarak yazın da taze olarak kullanılıyor. Bizde çeşitli yemekleri yapılıyor. Taze ince kısımları kurutularak veya taze olarak dolma yapılıyor. Yemeği yapılıyor. Kurutularak kışın da yeniyor. Şimdi derin donduruculara da konuluyor.

Bu çeşit Türkiye'nin değişik yerlerinde de biliniyor gördüğüm kadarı ile. En iyi tarafı hiçbir kabak çeşidi ile karışmaması.

Uzun Kabak Yemei (Afyon) - lezzetler.com Yemek Tarifleri

Uzun Kabak Dolması | Tarifler
Sayın Muda,
Hepsi çok güzel gerçekten. Emeğinize sağlık. Özel mesaj kutunuz dolu bu arada. Mesaj gönderemiyorum. Alan açabilirseniz memnun olurum. Selamlar

turkanatalay Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024