agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni133Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2013, 16:10   #1
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Çelik paylaşımı etkinliği önerisi

Merhaba;
Dikkatimi çektiği için bu konuyu açtım.Her yıl sadece tohum takas etkinliği yapılmakta ancak çelik paylaşımı ya hiç yok ya da azımsanacak kadar az. Ülkemizin değişik bölgelerinde farklı türler yetiştirilmekte ancak diğer bölgelerimizin bunlardan haberi olmamakla birlikte yüksek ücretler ödenerek alınmakta.

Amacım Çelik paylaşım etkinliğinde her bölgede yetişen meyve türlerini olmayan bölgelere ulaştırmak ülkemize ve üyelerimizi sahiplendirmek. Evet çelik paylaşımı problem olabilir ama uygun zamanlarda alınan çelikler uygun zamanlarda dağıtılabilinir diye düşünüyorum.

Örnek; GüneyDoğuanadolu bölgesinde çok değişik dut, üzüm ve Özellikle İncir türleri mevcut.neden diğer olmayan bölgelerde bunları yetiştirmesin.

Sevgili dostlar bu benim önerim.Sizlerinde bu konuda düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.
Saygılarımla

bahtiyar02 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2013, 16:14   #2
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Güzel düşünmüşsünüz, ben katılıyorum düşüncelerinize. Üstelik bu tür paylaşımlar çok mutlu ediyor insanı, bir arkadaşımdan gelen çeliği yetiştirmeye çalışmak mutluluk veriyor.. Keza benim gönderdiğim çelikle mutlu olan insanları düşünmekte çok güzel

hira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 13:42   #3
Ağaçsever

Yasin Aksoy's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Çelik paylaşımı tohum paylaşımına göre daha küçük çapta olacaktır diye düşünüyorum. Ama küçük de olsa paylaşım paylaşımdır ... Zamanla ben de elimden geldiği kadar çelik paylaşımlarında bulunmak isterim.

Yasin Aksoy Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-10-2013, 20:27   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bitkilerin çelik alma zamanlarının aynı olmayışı ve çeliklerin taze ve köklenebilir olarak muhafaza edilme gereksinimi oldukça kısıtlayıcı olmakla birlikte yılın belli dönemlerinde, uygun bitkilere ait hızlı çelik paylaşımları yapmak mümkün.

Tohum paylaşımında olduğu gibi bir kayıt düzeni ve ortada bir lojistik merkez kullanımı toplam lojistik maliyetlerini defalarca kere azaltacağı için bence anlamlı.

Bu durumda, ne zaman ne tür çeliklerin dağıtımı yapılmalı, önerileri bekleyelim. Yeterli sayıda üye, anlamlı miktarda çeşit çelik paylaşımı yapabilecekse güzel bir etkinlik daha ortaya çıkabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-10-2013, 20:52   #5
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Genelde çelik paylaşımı ilk baharda yapılıyor.Bazı türlei köklendirmek için sonbahar veya kış mevsimin ilk aylarıda da yapılır. Sevgili MeyveliTepe'nin dediği gibi Ne tür çelik paylaşılacaksa önceden tespit edilir sıralama ve istekler ona göre ayarlanabilir. Örnek benim paylaşacağım türlerin başında incir türleri var."Büyüklerimiz sonbaharda incir çeliğini ilkbaharda da nar çeliğini dikin kesinlikle tutar derler" bende incir çeliğiyle belli sayıda paylaşmayla başlamak isterim.

Saygılar

Eski 23-10-2013, 20:57   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çelikler boyut olarak tohumlara göre çok daha hacimli. Bu durumda bu paylaşıma sonbahar çelikleri de ilave etmek mümkün mü acaba? Çelik alındıktan sonra kaç gün içinde yerlerine ulaştırılmalı?

İncir dışında bu mevsimde dikililebilir çeşitler neler?

Milla ve edamehmetturan beğendi.
Eski 23-10-2013, 21:10   #7
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Çelikler boyut olarak tohumlara göre çok daha hacimli. Bu durumda bu paylaşıma sonbahar çelikleri de ilave etmek mümkün mü acaba? Çelik alındıktan sonra kaç gün içinde yerlerine ulaştırılmalı?

İncir dışında bu mevsimde dikililebilir çeşitler neler?
Bağ ve asma çelikleri iki mevsimde de dikile bilir ama benim her iki denememde sonbaharda asma ve bağ çelikleri ilk bahar mevsimine göre tutma oranı daha fazla oldu.

Ekşi karadut çeliklerini toz köklendirme hormonu kullanarak köklendirmeye çalıştığımda yine aralık ayında aldığım çeliklerin köklendirme oranı arttı.

Bence kasım ayı sonu Aralık ayı ilk haftası alınan çelikler ister köklendirme ister dikme yöntemi bu aylarda başarı oranı daha yüksek. Bu aylarda bitkiler uyuma modunda olduğundan gelişimleri köklerine yönleik olur.

İlkbaharda ise yeni dikilen çıplak köklü fidanlar veya çelikler olsun hem boyuna hemde köklerine çalıştıkları için tutma oranları çok düşüktür. Ben çok yaşadım. İlk baharda diktiğim bir çok çıplak kök ağacım kurudu. Şimdi kasım ve aralık aylarında dikim yapmaktayım.
Sayılar

Eski 23-10-2013, 21:23   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sonbaharda bitkiler dormant duruma geçtiğinden çeliklerin kesilme zamanı ile dikilme zamanı arasındaki zaman töleransı ilkbahara göre daha uzun olsa gerek, öyle değil mi?

Söz gelimi bir bağ çeliğini sonbaharda kestikten kaç gün sonra toprağa veya başka bir köklendirme ortamına dikmeliyiz?

Eski 23-10-2013, 21:52   #9
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Siyah nar çelikleri bana kargo ile 2 günde elime geçti. Çelikler ıslak bir beze sarılıp poşete konulmuş şekilde gönderildi hepsi de tuttu.

Çelikler örnek sutut (SUTUT) maddesi kullanılarak uzun süreli çelikleri canlı tutabilir.
çelik uçları Nemli toprağa gömülüp poşetlenirse 5-6 gün canlı tutabilir.
Nemli penye beze sarılıp poşetlenirse yine 3-4 gün canlı tutulabilir.
Hiç bir işlem yapılmadan çıplak çelikler örnek bağ-asma ve incir kış aylarında 2 gün canlı kalabilir.

Tabi çelikler gönderilmeden önce bir gece tamamen suda bekletilip bir gün sonra poşetlenip gönderilebilir.

Benim önerdiğim sutut. Neden derseniz çelik ucu sutut içerisinde hava almadığı gibi nakliye esnasında darbelerede dayanıklı elinize geçtiğinde çelikleri bu jel içerisinde tutabilir köklenmesini sağlayabilirsiniz.

Sezgen, aleydi, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 25-10-2013, 21:38   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın bahtiyar02 çelik paylaşımı çok güzel bir düşünce. Ancak çelikleri göndermek sizin söylediğiniz gibi kısa bir zaman içinde olması gerekiyor. Çelikler ıslatılmış talaş içerisinde de gönderilebilir sanırım. Bana Gaziantep'ten gelen çıplak köklü aşılı asma çubuklarının köklerine ıslak pamuk sararak göndermişlerdi. Benim dağbağda çoğunlukla asma olarak eskiden beri devam edegelen siyah çekirdekli asmalar var. İsteyen olursa onlardan gönderebilirim.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2013, 13:45   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Geçen yıl Gaziantep'ten forum üyesi bir arkadaşımız bana bazı tohumlar göndermişti ben de ona çeşitli tohumlar ile asma çeliği göndermiştim. Telefonla bilgi vermeme rağmen kargoyu almadı veya alamadı ve bana geri geldi. Asma çeliklerini kağıt havluya sarıp üzerine fısfıslayarak nemlendirip bir poşete koymuş ve poşeti de bantlayıp kapatmıştım. Kargonun Gaziantep'e gidip dönmesi benim kargodan geri almam yaklaşık üç haftadan daha uzun bir süreyi buldu. Ben de geri aldıktan sonra kargo poşetini açmadan bir kenara bıraktım. On gün kadar da öyle bekledi.

Çeliklerden ümidimi kesmiştim ama bari tohumlar ziyan olmasın diye poşeti açtığımda çeliklerin köklenmeye başladıklarını bir iki gözün de patlamış olduğunu görünce oldukça şaşırmıştım.

Yani sözün kısası, diğer çelikler için de geçerli olur mu bilemem ama, iyi ambalaj yapılırsa asma çelikleri canlılığını uzunca bir zaman koruyabiliyor..

yarenimex Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2013, 12:13   #12
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Böyle paylaşımların olması ne kadar güzel kuş misali fidanlar tohumlar bir diyardan başka diyarlara gidebiliyor....Mevsim Sonbahar nar veya başka meyve ağaçlarının çeliklerini paylaşmak isterseniz talibim şimdiden teşekkürler

aleydi ve Milla beğendi.
habiş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2013, 22:37   #13
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
çelik paylaşımı konusunu merakla okudum ancak hangi ağaçların çeliklerinin hangi ayda ve nasıl hazırlanacağı konusunda bilgisi olanlar bizimle paylaşırlarsa bende seve seve paylaşımlara katılırım.

aleydi, HakanG, habiş ve 1 kişi beğendi.
sernur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2013, 01:14   #14
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sernur Mesajı Göster
çelik paylaşımı konusunu merakla okudum ancak hangi ağaçların çeliklerinin hangi ayda ve nasıl hazırlanacağı konusunda bilgisi olanlar bizimle paylaşırlarsa bende seve seve paylaşımlara katılırım.
Sayın sernur tüplü fidanlar(toprakla buluşmuş saksı torbada) her mevsim dikilebilir... gerek saksı gerekse direk toprağa.. ama normal çeliklerde iklim önemli diye biliyorum.. İlkbahar ve sonbahar en uygun zamanmış sanırım diğer arkadaşlarda ilavelerle aydınlatırsa seviniriz tabi ki....

sernur ve Milla beğendi.
habiş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2013, 09:12   #15
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Çelik paylaşım etkinliğine bende katılabilirim yerli türleri araştırırken bir zamanlar kendi bahçemizde bulunup değerini bilemediğimiz oldukca uzun iri beyaz parmak dut ağacına ulaştım onun ağacının çeliklerini ve yerli elma. armut çeliklerini paylaşabilirim.

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2013, 11:45   #16
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Çelik paylaşımı gerçekleşirse Josta üzümü / Jostaberry ve Gilaburu çeliği de paylaşılmasını isterim.

Düzenleyen limon_sever : 28-11-2013 saat 19:22 Neden: gilaburu eklendi
limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2013, 18:22   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Artık tohum paylaşım işi son aşamaya geldiğine göre çelik paylaşım etkinliği üzerinde düşünmeye başlayabiliriz.

Sizce ne zaman yapılmalı, hangi tür çelikler paylaşılabilir, sistem olarak nasıl bir uygulama konuya uygun olur?

Eski 06-12-2013, 21:53   #18
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bir zaman sessiz kalınmış ,çelik paylaşımı konusunda neye karar verildi arkadaşlar.

aleydi ve Milla beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2013, 12:11   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2013
Merhaba,
******* çelik paylaşımı çok anlamlı olur.
bence Tohum takasından farklı olarak çelikler tek merkezde toplanmamalı. çünkü çeliklerin toplanması ve dağıtım işi çok daha hızlı olması gerekiyor.

bence paylaşımda bulunabilecekler
Hangi çelikleri yılın hangi döneminde paylaşabileceklerini ve tutması için yapılması gereken özel bir şey varsa onu da belirtmeli.
bu şekilde isteyen üyeler direkt paylaşımcıdan talepte bulunursa daha başarılı olabilir diye düşünüyorum.

aleydi ve Milla beğendi.
inkero Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2013, 14:35   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Merhaba: Sayın Bahtiyar bey'in önerisi çok güzel.Aşağı yukarı 4-5 senedir kalın yapraklı karadut bulmaya çalışıyorum.Çiçekçilerde hep yabancı kökenli olanlardan var .Bense çocukluğumda yediğim ellerimizi boyayan ekşi karadut(kalın yap.) yetiştirmek istiyorum.Gönderebilecek varsa talibim.ayrıca ör; tohumundan yetiştirdiğim sardunya hemen çiçek açmıyor.Halbuki çelikler birkaç ay içinde açıyor.

aleydi ve Milla beğendi.
Yenisu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2013, 20:00   #21
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sizin dediginiz zaten burda yapiliyor: Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Tohum takasi/paylasimi basliginda yapilacak gonderimlerde sorumluluk oncelikli olarak yonetimde oldugu icin koordinasyonu saglamayi ve denetlemeyi tercih etmesi mantikli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inkero Mesajı Göster
Merhaba,
******* çelik paylaşımı çok anlamlı olur.
bence Tohum takasından farklı olarak çelikler tek merkezde toplanmamalı. çünkü çeliklerin toplanması ve dağıtım işi çok daha hızlı olması gerekiyor.

bence paylaşımda bulunabilecekler
Hangi çelikleri yılın hangi döneminde paylaşabileceklerini ve tutması için yapılması gereken özel bir şey varsa onu da belirtmeli.
bu şekilde isteyen üyeler direkt paylaşımcıdan talepte bulunursa daha başarılı olabilir diye düşünüyorum.

Milla beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-03-2014, 12:21   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
asma çeliği gönderebilecek var mı?8-10 tane kadar değişik türlerden verimli çelik arıyorum.Terasımda celeb(kısır=bir asmam var onun için yardımlarınızı bekliyorum.selamlar.

coskun8553, aleydi ve Milla beğendi.
ertugrula66 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2014, 10:44   #23
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Aşağı yukarı 4-5 senedir kalın yapraklı karadut bulmaya çalışıyorum.Çiçekçilerde hep yabancı kökenli olanlardan var .Bense çocukluğumda yediğim ellerimizi boyayan ekşi karadut(kalın yap.) yetiştirmek istiyorum.

YeniBON ve Milla beğendi.
omerr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-06-2014, 02:16   #24
Yeni Üye

serkankayki's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2010
Kivi

Merhaba ben kivi fidanı ekmek istiyorum ama bu çelik olarak ekin deniliyor bu nasıl oluyor ve bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba ***.

Milla beğendi.
serkankayki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-06-2014, 14:56   #25
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkankayki Mesajı Göster
Merhaba ben kivi fidanı ekmek istiyorum ama bu çelik olarak ekin deniliyor bu nasıl oluyor ve bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba ***.
Konu başlığını okudunuz mu?

Çelik paylaşımı etkinliği önerisi

Sorunuz için burası doğru yer değil...

Kivi Yetiştiriciliği

YeniBON beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2014, 19:03   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Miracle fruit yetiştiriciliğiyle ilgileniyorum, bununla ilgili bir paylaşım olabilir mi?

Lathspell Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2014, 22:43   #27
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lathspell Mesajı Göster
Miracle fruit yetiştiriciliğiyle ilgileniyorum, bununla ilgili bir paylaşım olabilir mi?
sanırım Sevgili malinanın mesajını okumadınız ?

Eski 26-10-2014, 10:27   #28
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Çelik takas çok iyi olur ben bahçemde asma üzümleri, passiflora, hanımeli,yasemin,beyaz dut ağaçları var uygun şekilde nasıl ve nezaman alacağımı tarif ederseniz(kaba taslak biliyorum ama dikkat edilecek hususlar varsa) takas yapabiliriz.

YeniBON, aleydi ve neşecan beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2014, 15:28   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Eğer böyle bir etkinlik yapılacaksa çiçek çelikleri ve üzüm çeşitlerini paylaşılmasını isterim ama bu etkimlik tohuma göre zor bir etkinlik olucak galiba pek bilgim olmasada yukarda karadut çeliği isteyen bir üye var dı mahallede bir ağac var kırıterleri ne uyuyor etkinlik olursa eger sizin için paylaşmayı deneyeceeğim bir kaç sorum daha var tohum paylaşım etkinligi gibi talebettigimiz celikler tek bir kargoylamı gelecek yoksa ayrı kargolarla mı?

YeniBON ve aleydi beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2014, 17:03   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Çelik paylaşımının tohum gibi yapılması mümkün görünmüyor. Çünkü hızlı hareket etmek gerek. Bu nedenle çelik gönderecek arkadaşların, kendilerinin göndermesi gerekecek.

YeniBON beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024