agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni166Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2018, 12:43   #31
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
İkinci konu atıflar. En azından forum içinde yapılan paylaşımların izini sürebilmeliyiz. İlk paylaşan son paylaşan kısımları boş eksik ya da yanlış olabiliyor. Eski paylaşımlardan yapılan alıntılar vurgulanmıyor, referans link verilmiyor.
Vallahi bu konuda çok haklısınız. Ben de üzülüyorum buna. Kimi ürünler çok önemli değil fakat bazı ürünler o kadar önemli ki yazık oluyor o tohumlara.

Akşam mesela, aklıma takılan bir ürünü 2013-2014 Etkinliği'nden sonra ilk kim paylaşmış diye tam 3 saat aradım. Aslında nesli tehlike altında olan kıymetli bir tohum değil. Sırf forumda ilk paylaşana ayıp olmasın diye o kadar vakit harcadım. Bu arada forumun Arama Motoru da doğru çalışmıyor. Bu yüzden tek tek 2013-2014 Etkinliği'nin paylaşımlarını kontrol ettim. Orda çıkmadı, 2014-2015 Etkinliği'ne baktım. Orda da çıkmadı ve sonunda 2015-2016 Etkinliği'nde bulabildim çeşidi.

Hadi tohumun kökenini bilmiyor olabilirler. Fakat tohumun geldiği yeri bile doğru yazmıyorlar. Geldiği yer Etkinlik deyip geçiveriyorlar. Hiç araştırma yapmaya gerek olmadan sadece ve sadece size tohumun kimden geldiğine doğru bakarak yazabileceğiniz bilgiler bunlar.

Kimi vakit de Etkinlik'te İlk Dağıtan ile Tohumun Geldiği Yer'i karıştırıyorlar.

Bir diğer çok yapılan hata ise kopyala yapıştırın bile doğru yapılamaması.

Zekoş, sernur ve Atilgan beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2018, 13:45   #32
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Vallahi bu konuda çok haklısınız. Ben de üzülüyorum buna. Kimi ürünler çok önemli değil fakat bazı ürünler o kadar önemli ki yazık oluyor o tohumlara.

Akşam mesela, aklıma takılan bir ürünü 2013-2014 Etkinliği'nden sonra ilk kim paylaşmış diye tam 3 saat aradım. Aslında nesli tehlike altında olan kıymetli bir tohum değil. Sırf forumda ilk paylaşana ayıp olmasın diye o kadar vakit harcadım. Bu arada forumun Arama Motoru da doğru çalışmıyor. Bu yüzden tek tek 2013-2014 Etkinliği'nin paylaşımlarını kontrol ettim. Orda çıkmadı, 2014-2015 Etkinliği'ne baktım. Orda da çıkmadı ve sonunda 2015-2016 Etkinliği'nde bulabildim çeşidi.

Hadi tohumun kökenini bilmiyor olabilirler. Fakat tohumun geldiği yeri bile doğru yazmıyorlar. Geldiği yer Etkinlik deyip geçiveriyorlar. Hiç araştırma yapmaya gerek olmadan sadece ve sadece size tohumun kimden geldiğine doğru bakarak yazabileceğiniz bilgiler bunlar.

Kimi vakit de Etkinlik'te İlk Dağıtan ile Tohumun Geldiği Yer'i karıştırıyorlar.

Bir diğer çok yapılan hata ise kopyala yapıştırın bile doğru yapılamaması.
Tohum paylaşımcıları ve talep edenler basit bir excel dosyası açıp yıldan yıla arz-talep listeleri oluşturarak kendi işleyişini sürdürebilir. Onca tohumun tasnifiyle uğraşmanın yanında bunlar çok basit işler.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2018, 14:10   #33
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Tohum paylaşımcıları ve talep edenler basit bir excel dosyası açıp yıldan yıla arz-talep listeleri oluşturarak kendi işleyişini sürdürebilir. Onca tohumun tasnifiyle uğraşmanın yanında bunlar çok basit işler.
Tabii ki yapılabilir. Ama bu bilgileri yazmak için excel dosyasına ihtiyaçları yok. Tohumu kimden talep etmişlerse sadece ona bakıp, bilgilerin sürdürebilir olmasını sağlamaya devam edecekler. Excel dosyası açıp açmamaları ise kendi stok takiplerini bağlar ki bence bu da kesinlikle gerekli olan birşey. Her sene bu vakitler elimde olan çeşitlerin tohumlarını üç aşağı 5 yukarı şekilde sayarım. Yeni gelen çeşitleri eklerim. Çoğaltamadıklarımı ya da ekip de elimde kalmayan tohumları ise stoktan düşerim.

Zekoş beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2018, 15:43   #34
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Benim bu yıl dikkatimi çeken şey belki bende dağıtım yapmışımdır o şekilde acemi iken ama çeşit ismi yok gibi nerdeyse,işte fasülye,kabak,karpuz şeklinde dağıtılan türler çeşitler var.Belki atalık nadir bir tohum ama çeşit hikayesi hiç yok ya da tam bilinmiyor .Bu çeşitlerin paylaşımdan kaldırılması adil olmaz ama hakkında biraz daha fazla bilgi olması tohumun yaşatılması açısından daha iyi olur.Sonuçta burda kendi ihtiyaçlarımızı gidermek için tohum istemiyoruz en azından ben istemiyorum,tohum paylaşımının ana amacı nadir yok olmak üzere olan atalık çeşitleri çoğaltılıp mümkün olduğunca saflıklarını korumaktır bence,saf olmayan hibritlenmiş tohumları hibritlenmesine müsade ettiğimiz veya emin olmadığımız tohumları paylaşmanın ya da hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmayan tohumu paylaşmanın bence etkinlik açısından hiçbir kazanımı yok.

Zekoş ve Atilgan beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 12:06   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Ne yapılırsa yapılsın saflığı sağlamak çok zor bence. çünkü arılar 5km çap uçabiliyorlar. çevrede ne kadar az bitki olursa o kadar saf olur düşüncesindeyim

salih66 ve halcur beğendi.
GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 21:00   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Zor ama imkansız değil. Kabak salatalık ve karpuzda mesela ufak bir mesafe bile arılarla çapraz tozlaşma riskini azaltıyor. Arılar çok uzun mesafeler katedebilirler ama bir çiçeğe kondularmı hemen o çiçeğin yakınındaki çiçeklere konmaya çalışıyorlar. Yanyana dikilmedilerse arılar tarafından büyük oranda kendi polenleri ile tozlanıyorlar. Tabi arılar dışında böceklerde var tozlaşmaya etki eden.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 23:08   #37
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bant ile ve tül kesecik ile izolasyonu bu sene denemeyi düşünüyorum. Fakat elimde dört çeşit mısır var. İkişer ikişer münavebeli ekeyim diye planlıyorum. Araya 30-40 metre mesafe koyabilirim, rüzgar kırıcı bitkilerle bir şeyler yapabilirim, ekim zamanlarını şaşırtabilirim(geçci olanı biraz dah geç ekmek gibi.

Başka önerisi olan var mı?

Teşekkürler.

Düzenleyen Asoo : 14-01-2019 saat 23:09 Neden: İmla
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 00:07   #38
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Eğer hiçbir izolasyon uygulamayacaksanız, dört çeşidin aynı anda saflığını korumak için 30-40 m mesafe yeterli değil. Ya elle tozlamalısınız ya da dediğiniz gibi ekim zamanlarını şaşırtabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Bant ile ve tül kesecik ile izolasyonu bu sene denemeyi düşünüyorum. Fakat elimde dört çeşit mısır var. İkişer ikişer münavebeli ekeyim diye planlıyorum. Araya 30-40 metre mesafe koyabilirim, rüzgar kırıcı bitkilerle bir şeyler yapabilirim, ekim zamanlarını şaşırtabilirim(geçci olanı biraz dah geç ekmek gibi.

Başka önerisi olan var mı?

Teşekkürler.

Asoo beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 01:00   #39
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

İkisini tanıyorum. Ama daha önce tecrübe etmediğim mısırların erkenciliğini kestiremiyorum.

Ben de elle tozlamayı mısırda nasıl yapacağımı öğrenmek istiyorum.

Birkaç günlüğüne mısırları naylon gibi bir şeyle mi sarmak gerek?

Eski 29-05-2019, 13:03   #40
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
bu tül kesesi yöntemini biber ve patlıcanda uygulabilirmiyiz mısır ve ayçiçeğinde tohum saflığı için nasıl bir yöntem uygulayabiliriz.

emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 22:27   #41
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Mısırın elle nasıl tozlaştırıldığını merak edenler için bir Youtube klibi hazırladım:

Eski 30-07-2019, 00:01   #42
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Mısırın elle nasıl tozlaştırıldığını merak edenler için bir Youtube klibi hazırladım: https://www.youtube.com/watch?v=VTuaaTnTjEc
Oldukça açıklayıcı bir video olmuş. Elinize sağlık.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 08:37   #43
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Mısırın elle nasıl tozlaştırıldığını merak edenler için bir Youtube klibi hazırladım: https://www.youtube.com/watch?v=VTuaaTnTjEc
Gıpta ederek izledim. Çok faydalı oldu. Teşekkür ederim. Alışılmış bir şey değil ama mısır izolasyon videosu izlerken duygulandığım. (Söylemeden edemedim.) Yakın olsanız size sarılabilirdim.

Elimdeki dört çeşidin üçünü ektim. Asıl önemsediğim Göynük kırk günlük mısırı, Karadeniz ekmeklik mısırı ve patlatmalık mısırı yaklaşık yirmişer gün arayla ektim. En yakın mısır tarlası ile aramda 4 km mesafe var.

Göynük kırk günlük mısırı umut ettiğim gibi ilk püsküllenen oldu. Diger iki çeşidin tozlaşma zamanlarına daha vakit var. Onlarda çakışmazsa hedefe ulaşmış olacağım.

Bu sene ekim/dikim tarihlerini ve bazı gelişim aşamalarını bir excel dosyasına not alıyorum. Genelde çok fazla çeşit yetiştirdiğimiz için tarihleri hatta bazan nereye ne ektiğimizi karıştırabiliyoruz. Bu kayıtlar ışığında ileriye yönelik bir yol haritası oluşturabilmeyi umuyorum.

Eski 30-07-2019, 09:29   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2010
Alıntı:
Çok yararlandım,ilgiyle izledim.Teşekkürler.

yurtsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 16:06   #45
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster

Göynük kırk günlük mısırı umut ettiğim gibi ilk püsküllenen oldu. Diger iki çeşidin tozlaşma zamanlarına daha vakit var. Onlarda çakışmazsa hedefe ulaşmış olacağım.
Polen oluştuma dönemleri çakışmasa bile elle tozlayabilirsiniz. Polenler rüzgarla uzun mesafeler boyu taşınabilir.

sernur ve Asoo beğendi.
Eski 19-11-2019, 03:18   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bu misir konusunda benim de cok sorularim, sorunlarim var. Bu sene elimde, cogaltmak istedigim 3 cesit misir var. Normalde her sene 1 tane ekiyorum. Ancak bu sefer elimde yetistirmeyi cok istedigim ve nadir bulunan bu uc cesitten cok sinirli sayida tohumum var ve 3 sene beklemek istemiyorum. Ilk turu ektim, su an cicekte ve misirlarin puskulleri de olustu. Ikinci turu de simdi eksem, capraz tozlasmayi onlemis olur muyum, yoksa gene de izolasyona ve elle tozlamaya ihtiyac duyar miyim?

(Oldukca sehir merkezindeyim, ve etrafimda benim gibi bahcesinde misir yetistiren olmadigini dusunuyorum. En azindan uzun mesafelerde misir yetistiren yoktur umudundayim)

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2019, 23:49   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2019
benimde sorularım var kısa sürede paylaşıcam
biber hapı

bakiradem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2023, 09:43   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Her sene tohumları çimlendirirken bazıları biraz daha nazlı çıkıyor veya çıkmıyor. Araştırırken nasıl daha başarılı olabilirim, şöyle bir yöntem buldum;
Fırında sadece ışığı açık tutup üretim saksılarımı koyuyorum ve çok hızlı çimlenme oluyor. Her gün bir iki defa kontrol ediyorum, çimlenenleri hemen gün ışığa çıkartıyorum. Patlıcan, biber tohumlar çok daha kısa bir sürede çimleniyor. Geçen sene Mitoyo patlıcan tohumlar hiç çıkmadı, bu sene yeni yöntem sayesinde başardım.

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024