agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2022-2023 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni183Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2022, 17:59   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2022
elinde padron biber ve gocmen arnavut biberi (cizgili) olan varsa paylasirsa cok sevinirim.

akaydo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2022, 18:15   #62
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Kabuksuz çerezlik kabak paylaşan çıkar m?��

nazlı06 ve Zekoş beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2022, 14:50   #63
Ağaçsever

AdamShine's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Kabuksuz çerezlik kabak paylaşan çıkar m?��
Aynen, kabuksuz çekirdekli kabak tohumu paylaşabilen olur mu bu sene? Geçen sene yanlış tohum gelmişti, bu sene ulaşsak da çoğaltabilsek keşke

yavuz10 beğendi.
AdamShine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2022, 16:27   #64
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AdamShine Mesajı Göster
Aynen, kabuksuz çekirdekli kabak tohumu paylaşabilen olur mu bu sene? Geçen sene yanlış tohum gelmişti, bu sene ulaşsak da çoğaltabilsek keşke
Geçen yıllarda ekmistim ama yakınına başka kabak ekince aslını koruyamadim o nedenle bir daha ekmedim

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2022, 16:02   #65
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
atalık yerli tohumlar.
eskilerden kalma varsa özellikle geni ile oynanmamış saf tohumlar

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2022, 14:29   #66
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar. Elinde yolcu domatesi tohumu olup ta paylaşan olursa sevinirim

nazlı06 ve bahcedenn beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2022, 16:26   #67
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Elinde yolcu domatesi tohumu olup ta paylaşan olursa sevinirim
Tadı çok güzel değil eksimsek bişey

almira ve sernur beğendi.
Eski 30-11-2022, 10:18   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Keşke kataloglarda olsa;
salçalık domates, delicata kabağı, red orach - kırmızı dağ ıspanağı ve dantel çiçekli yılan su kabağı

Eklenen Resimler

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 10:25   #69
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Keşke kataloglarda olsa;
salçalık domates, delicata kabağı, red orach - kırmızı dağ ıspanağı ve dantel çiçekli yılan su kabağı
Sn.Ïstcalist red orach ıspanak benim listede var..bu akşam paylaşımla ugrascam ..Yılan kabagina bende çok heves etmiştim.Buldum ama düz çıktı sanırım tozlasmadan habersiz biri tarafindan tohum alinmistı😊

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 10:33   #70
Ağaç Dostu

Tesekkür ederim Sn. Zekoş

Zekoş beğendi.
Eski 30-11-2022, 19:16   #71
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Arkadaşlar, köy barbunyası isteyen yok mu yahu? 20 paket hazırladım, 4 taliplim çıktı...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 19:17   #72
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2022
Zahter ��

Renkli bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 20:41   #73
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Arkadaşlar, köy barbunyası isteyen yok mu yahu? 20 paket hazırladım, 4 taliplim çıktı...
Allayıp pullasak mı acaba biraz. Haşlarsan şöyle olur, közlersen böyle olur, düdüklüde yaparsan güzel olur da güveçte yaparsan dadından yenmez diye.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2022, 07:15   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Ïstcalist red orach ıspanak benim listede var..bu akşam paylaşımla ugrascam ..Yılan kabagina bende çok heves etmiştim.Buldum ama düz çıktı sanırım tozlasmadan habersiz biri tarafindan tohum alinmistı😊

Bende yeşil renkli orach ıspanak var, tohumlar her sene kendiliğinden çıkıyor bahçede, bu nedenle sanırım tohum keselerden çıkartmaya hiç gerek yok

nazlı06 ve Zekoş beğendi.
Eski 01-12-2022, 07:26   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben de talepte bulundum, fakat şimdiye kadar sadece taze fasulye yetiştirdim.
Barbunya bir iki defa denedim, ama emin olamadım nasıl toplamam gerekir hepsini olgunlaşmasını mı bekleyim yoksa ayni taze fasulye gibi topladıkça daha fazla ürün veriyor mu. Ben çok az verim aldım. Taze fasulye gibi aynı zamanda mi ekiliyor?

obabilgesi beğendi.
Eski 01-12-2022, 07:31   #76
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Alıntı:
Ben barbunya yetiştiremiyorum sıcak geliyor ama fasulye oluyor ben anlamadim

istcallst beğendi.
Eski 01-12-2022, 10:41   #77
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Barbunya bir iki defa denedim, ama emin olamadım nasıl toplamam gerekir hepsini olgunlaşmasını mı bekleyim yoksa ayni taze fasulye gibi topladıkça daha fazla ürün veriyor mu. Ben çok az verim aldım. Taze fasulye gibi aynı zamanda mi ekiliyor?
Teknik olarak araştırayım dedim ama düzgün bilgi bulamadım nette. Yöredeki yapılanlara göre gözlemimi paylaşayım;

Barbunya güneş istiyor ama çok sıcakta meyve vermiyor. Muhtemel domates gibi yayla ortamındaki gece-gündüz sıcaklık farkı barbunyanın esas ihtiyacı olan. Ovada barbunya yetiştirmezler mesela, veya ben hiç denk gelmedim, kuru fasulye bile eken yok. Ama taze fasulyeyi ovada çok sıcaklara denk gelmeyecek şekilde ilkbahar başında veya yaz sonunda ekerler. Ama yaylada yetişen ürünün farkını (tıpkı biber-domates-vs. gibi) benim gibi pek damak tadı olmayan bile anlar.

Eski 01-12-2022, 11:17   #78
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Teknik olarak araştırayım dedim ama düzgün bilgi bulamadım nette. Yöredeki yapılanlara göre gözlemimi paylaşayım;

Barbunya güneş istiyor ama çok sıcakta meyve vermiyor. Muhtemel domates gibi yayla ortamındaki gece-gündüz sıcaklık farkı barbunyanın esas ihtiyacı olan. Ovada barbunya yetiştirmezler mesela, veya ben hiç denk gelmedim, kuru fasulye bile eken yok. Ama taze fasulyeyi ovada çok sıcaklara denk gelmeyecek şekilde ilkbahar başında veya yaz sonunda ekerler. Ama yaylada yetişen ürünün farkını (tıpkı biber-domates-vs. gibi) benim gibi pek damak tadı olmayan bile anlar.
Biz ovadayiz bizim köy fasulye üssü baharda ve temmuzda 2 kez donumler dolusu Alman ayse ekerler . Ben sadece baharda ektiğini yesertebiliyorum

Eski 01-12-2022, 14:39   #79
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Allayıp pullasak mı acaba biraz. Haşlarsan şöyle olur, közlersen böyle olur, düdüklüde yaparsan güzel olur da güveçte yaparsan dadından yenmez diye.
Beğenen elleriniz dert görmesin efendim Hayır yani başka bişey olsa reklamı patlatıcam da, z.yağlı barbunya yaptık bildiğimiz barbunyadan bir tık daha yoğun tat aldık. Ne anlatayım, nasıl süsleyeyim bilemedim ki
Ama şu konuda temin ederim resmen 0 bakımla büyüdüler! Bitki olarak çok güçlü ve dayanıklı....

Eski 01-12-2022, 14:44   #80
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Aynı fasulye gibi, bakım ve beklentisi... Ben bunları dalında kuruttum (elimde tohum olsun diye ve tabi ilgisizlikten ) İsterseniz baklalar dolgunlaşınca toplayın direkt ayıklayıp kurutmadan dondurucuya atın. Biz öyle yapıp, hiç haşlamadan direkt yemeğini yapardık. Tabi oldukça toplamak lazım ki yeni çiçekler açsın...

Eski 01-12-2022, 14:48   #81
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Ben barbunya yetiştiremiyorum sıcak geliyor ama fasulye oluyor ben anlamadim
Doğrudur inanın bilmiyorum, ben (bu şuan elimdeki tohumlar için konuşmuyorum) aynı fasulye gibi eker, aynı bakımı yapar ve bolca toplardık. Fasulye ile farkını hiç hissetmedim, tabi iklimsel olabilir...

Eski 01-12-2022, 16:59   #82
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Beğenen elleriniz dert görmesin efendim Hayır yani başka bişey olsa reklamı patlatıcam da, z.yağlı barbunya yaptık bildiğimiz barbunyadan bir tık daha yoğun tat aldık. Ne anlatayım, nasıl süsleyeyim bilemedim ki
Ama şu konuda temin ederim resmen 0 bakımla büyüdüler! Bitki olarak çok güçlü ve dayanıklı....
Burası yeri değil ama olsun, etkinlik bitiyor zaten bundan sonra tohum mu istenirmiş, seneye istesinler...

Eviniz pek güzel, pek çok güzel, sağlıkla mutlulukla sevdiklerinizle oturun... Dışını çok koyu renkli olmayan taşla kaplatın, ama taşların arasını derzle doldurup bi de sonradan derzlerin üzerini siyah boyayla çizerseniz kazmayı alır gelirim ona göre..

Şimdi bu evin bahçesine, kenara saç ayağını kurdunuz. Baharda budadığınız elmanın, armudun, narın dallarını uygun ebatlarda kırıp tutuşturdunuz. Sonra güveci koydunuz üzerine... Soğanları attınız zeytinyağının içine, bir iki tahta kaşıkla çevirdikten sonra @bahcedenn in Slonovo Uvo Kapya biberinden bir taneyi, benim paylaştığım çarliston biberden de iki taneyi yarım cm boyutlarda doğrayarak soğanların yanına ekliyoruz. Aynı tahta kaşıkla iki kez çevirdikten sonra da dört beş tane @mister73 ün buena mulata biberini bütün olarak koyuyoruz. güzelce kavurduktan sonra, öldürmeycez ama, ateş fazlaysa alttaki odunlardan bir kaçını alacaz. Sıra geldi salçaya, etrafa bakınacaz, hanım yoksa bir tatlı kaşığı salçayı, tepemizde tünüyorsa da bir yemek kaşığı salçayı kavuracaz. Gelelim domatese...Yarım bulgar domatesini, bir küçük boy hafize baliç pembesini iki tane de küçük boy blue beauty domatesi küp küp doğrayıp atıyoruz güvece. Güzelce harmanlayarak ama çok ta incitmeyerek çeviriyoruz. Sonra da içerisine az haşlanmış İspir in şeker fasulyesini, kararınca et suyunu, tuzu, biberi ekleyip kapağını da kapatarak tıngır mıngır pişmeye bırakıyoruz...

Bu şekilde pişen bakliyatın türü, cinsi, modeli ne olursa olsun, günün hangi saati olursa olsun her gün yerim.. Hele yanında ekşi mayadan ekmek olursa...

Seneye tohumlar böyle paylaşın bakalım ne olacak...

Unutmadan ateşi söndürmeyi unutmayın.. Arkadaşın evi yeni daha..

Eski 01-12-2022, 19:19   #83
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Bu nasıl bir tarif, bu nasıl bir reklam Bu neydi böyle sevgili TCM ))
Ben bu beceriksizlikle elimde kaşıkçı elması olsa 10 kuruşa satacak adam bulamam

Eski 01-12-2022, 21:24   #84
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Burası yeri değil ama olsun, etkinlik bitiyor zaten bundan sonra tohum mu istenirmiş, seneye istesinler...

Şimdi bu evin bahçesine, kenara saç ayağını kurdunuz. Baharda budadığınız elmanın, armudun, narın dallarını uygun ebatlarda kırıp tutuşturdunuz. Sonra güveci koydunuz üzerine... Soğanları attınız zeytinyağının içine, bir iki tahta kaşıkla çevirdikten sonra @bahcedenn in Slonovo Uvo Kapya biberinden bir taneyi, benim paylaştığım çarliston biberden de iki taneyi yarım cm boyutlarda doğrayarak soğanların yanına ekliyoruz. Aynı tahta kaşıkla iki kez çevirdikten sonra da dört beş tane @mister73 ün buena mulata biberini bütün olarak koyuyoruz. güzelce kavurduktan sonra, öldürmeycez ama, ateş fazlaysa alttaki odunlardan bir kaçını alacaz. Sıra geldi salçaya, etrafa bakınacaz, hanım yoksa bir tatlı kaşığı salçayı, tepemizde tünüyorsa da bir yemek kaşığı salçayı kavuracaz. Gelelim domatese...Yarım bulgar domatesini, bir küçük boy hafize baliç pembesini iki tane de küçük boy blue beauty domatesi küp küp doğrayıp atıyoruz güvece. Güzelce harmanlayarak ama çok ta incitmeyerek çeviriyoruz. Sonra da içerisine az haşlanmış İspir in şeker fasulyesini, kararınca et suyunu, tuzu, biberi ekleyip kapağını da kapatarak tıngır mıngır pişmeye bırakıyoruz...

Bu şekilde pişen bakliyatın türü, cinsi, modeli ne olursa olsun, günün hangi saati olursa olsun her gün yerim.. Hele yanında ekşi mayadan ekmek olursa...
Aa resmen benim kuru fasulyelerin tarifini vermişsiniz. İspire gerek yok tam kurumadan toplayın sonra direk haşlamadan yemeğe dahil edin hemen pişer

TCM beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2022, 21:56   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
.

Güzel kokulu çicek tohumları olsa çok güzel olurdu

Zekoş ve istcallst beğendi.
Serdars1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2022, 11:52   #86
Yeni Üye

benceemerik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2022
Alıntı:
25 tohum sınırım olmasa eklerdim. o kadar çok domates çeşidi vardı ki başka şeylere pek az kota kaldı. Keşke 50 olsaydı sınır.

benceemerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2022, 15:29   #87
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benceemerik Mesajı Göster
25 tohum sınırım olmasa eklerdim. o kadar çok domates çeşidi vardı ki başka şeylere pek az kota kaldı. Keşke 50 olsaydı sınır.
Siz yeni üyesiniz. Yeni üyelerin tohum hakkı 15'ti diye hatırlıyorum.

Alıntı:
Önemli: Etkinliğe ilk kez katılan bir üye, şayet tohum paylaşmayıp sadece talep ediyorsa, en fazla 15 çeşit tohum talep edebilir.
2022-2023 Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Prensipleri

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2022, 13:38   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serdars1 Mesajı Göster
Güzel kokulu çicek tohumları olsa çok güzel olurdu
Ben de isterim ama kokulu çiçekler genelde hep soğanlı, rizomlu (nergis, sümbül...) veya sarmaşıklar ya da çalılar (yasemin, selukka, hanımeli, gül gibi).

Bildiğim güzel bal kokulu çiçekleri olan bir çeşit var, daha önceki yıllarda paylaştım - alyssum kraliyet halısı (fidancılarda genelde oluyor). Düşen tohumlardan kendi kendine çoğalıyor.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6-alyssum1.jpg

Serdars1 beğendi.
Eski 03-12-2022, 13:44   #89
Ağaçsever

Çok güzelmiş

Eski 03-12-2022, 13:44   #90
Ağaçsever

Alıntı:
Ben de isterim ama kokulu çiçekler genelde hep soğanlı, rizomlu (nergis, sümbül...) veya sarmaşıklar ya da çalılar (yasemin, selukka, hanımeli, gül gibi).

Bildiğim güzel bal kokulu çiçekleri olan bir çeşit var, daha önceki yıllarda paylaştım - alyssum kraliyet halısı (fidancılarda genelde oluyor). Düşen tohumlardan kendi kendine çoğalıyor.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6-alyssum1.jpg
Çok güzel

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024