agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni491Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2019, 13:24   #61
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Bu aralar havalarda birşeyler var, birgün başka birgün başka, bu yüzden bizimde nevrimiz şaşıyor.

Hiç olmadık anda bir bakmışsın ortam gerilmiş, ipi gerdirenlerden biride sen..

Veya izlediğimiz şeylerde bizi bi şekilde etkiliyor. Bu aralar zorvivor kitlesi bizim takım yenildikçe hep asabi asabi dolaşıyor belki bundan hep gerginiz

Diyeceğim o ki, sayın tcm, siflera12, devran hepinizi severek takip ediyoruz. Sıkıntı yok birbirimizi germeyelim.

Daha kötü dertleri olanları düşünün, bak mesela bizim televizyon kutudan kırık çıktı nabıcaz biz şimdi işin yoksa yenisini bekle servisten

Ayrıca arkadaşın sorusu çok zor değil bence.
https://www.mgm.gov.tr/tarim/zirai-d....aspx?s=takvim adresine girsin.

Türkiye don takvimi bölümüne geçsin ve alt kısımdan kendi şehrini seçsin tamamdır.

Genelde "bizim 3'ncü bölge için" hıdrellez (5-6 Mayıs) ekim için bence iyidir.

Salatalar için = Hıdrellez - 1 ay
Domatesler için = Hıdrellez - 1 ay 1 hafta
Biberler için = Hıdrellez - 1 ay 2 hafta
Patlıcanlar için = Hıdrellez - 1 ay 3 hafta
Öncesinde viyollere veya bardaklara çimlemeye başlayabilir.

Doğrudan tohumu ekilen sebzeler içinde Hıdrellez den hemen sonra toprağa ekim yapabilir.

Bu arada büyüyen fidelerde yine aynı günlerde toprakla buluşturulabilir.

Not: Bu arada bu kadar mühendisin içinde yine bilmiş bilmiş konuştum, inşallah sallamamışımdır

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:25   #62
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  WhatsApp Image 2019-02-26 at 17.06.27.jpg
Views: 969
Size:  75.4 KB

Bunlar da benim sera için erken ektiğim kaliforniya biberleri. Resmin çekildiği günde tohumdan itibaren 28 günlüktüler.

Name:  WhatsApp Image 2019-02-22 at 14.38.56.jpg
Views: 712
Size:  71.7 KB
Bu da basit bir ışıklandırma düzeneği.

Herhangi bir ziraat mühendisine danışmışlığım filan yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:30   #63
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Bu aralar havalarda birşeyler var, birgün başka birgün başka, bu yüzden bizimde nevrimiz şaşıyor.

Hiç olmadık anda bir bakmışsın ortam gerilmiş, ipi gerdirenlerden biride sen..

Veya izlediğimiz şeylerde bizi bi şekilde etkiliyor. Bu aralar zorvivor kitlesi bizim takım yenildikçe hep asabi asabi dolaşıyor belki bundan hep gerginiz

Diyeceğim o ki, sayın tcm, siflera12, devran hepinizi severek takip ediyoruz. Sıkıntı yok birbirimizi germeyelim.

Daha kötü dertleri olanları düşünün, bak mesela bizim televizyon kutudan kırık çıktı nabıcaz biz şimdi işin yoksa yenisini bekle servisten

Ayrıca arkadaşın sorusu çok zor değil bence.
https://www.mgm.gov.tr/tarim/zirai-d....aspx?s=takvim adresine girsin.

Türkiye don takvimi bölümüne geçsin ve alt kısımdan kendi şehrini seçsin tamamdır.

Genelde "bizim 3'ncü bölge için" hıdrellez (5-6 Mayıs) ekim için bence iyidir.

Salatalar için = Hıdrellez - 1 ay
Domatesler için = Hıdrellez - 1 ay 1 hafta
Biberler için = Hıdrellez - 1 ay 2 hafta
Patlıcanlar için = Hıdrellez - 1 ay 3 hafta
Öncesinde viyollere veya bardaklara çimlemeye başlayabilir.

Doğrudan tohumu ekilen sebzeler içinde Hıdrellez den hemen sonra toprağa ekim yapabilir.

Bu arada büyüyen fidelerde yine aynı günlerde toprakla buluşturulabilir.

Not: Bu arada bu kadar mühendisin içinde yine bilmiş bilmiş konuştum, inşallah sallamamışımdır
Amacım kimseyi kırmak değil bana birşey denilmesine tahammül edemiyorum , kırdıysam özür dilerim isteyerek yapmıyorum

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.

Düzenleyen siflera12 : 01-03-2019 saat 18:47
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:41   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Tohumları ekmek için izlediğim yöntem şöyle : Köylüyü takip ediyorum. Karşı evde oturan komşum benle yaşıt ( 70 liklerden yani...) hemen evimizin altında ayrı bir bahçeleri var, ömre bedel bir bahçe. İçinde kaynak suyu dahi var. Onlar evlerindeki avluda leğenlere tohumları ekerler. Mesela domates büyük bir leğen içinde hepsi bir aradadır. Bu haftadan sonra sormaya başlarım neleri ektiniz diye ve onları takip ederek genellikle hıdırellezin haftasına denk getiririm fidelerin toprağa aktarımını.

hberbul beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:45   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sn siflera12 özür dileyerek tevazu ve büyüklük gösterdi, anlamsız gerginligede zaten gerek yoktu, kendisine teşekkür ederim..Sn TCM olgun tavrınız ve incelikli nezaketiniz içinde size teşekkür ederim..Devrana önceden beri zaten teşekkür ediyorum, kendisinin tohumunu ekmişligim hasebi ile.....Sn MeyveliTepe, biber fideleriniz 28 günlük ve kocaelide, çok erken degilmi bu hamleniz, birde basit seranızdaki ışıklandırma ne tür, eger floresans ışık ise fidelere bir etkisi olacakmı?.

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:46   #66
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Buda benim 4 aylık süs biberim.
Yakınımda mühendis olmayınca bende sormadım
Sorsaydım "Oğlum Kasımda ekilirmi hiç" derdi
Ama ben dinlermiydim

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2019, 13:50   #67
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ dobipa, yaprakların bir kaç tanesinin uçlarını falan koparın, nazar değecek, biber mi yetiştiriyorsunuz yarışmaya manken mi belli değil.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 13:57   #68
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

@TCM bunlar 3 kardeş.
Büyük ihtimalle hepsi de kız
Hergün biri önürüne bakıp bakıp süsleniyor

TCM, elifaydin ve chelik26 beğendi.
Eski 01-03-2019, 14:01   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Bu forumda ilk defa böyle bir tartışmaya rastlıyorum (forumun tüm yazışmalarını okumadım elbet) ve doğrusu yadırgadım. Hatta, içimden bu tip mesajlar moderasyona uğrasa daha mı iyi olurdu acaba diye geçirdim. Ama bir yandan, herkesin görüşünü özgürce dile getirebilmesi de önemli.
Üslubun uygun olmadığı zamanlarda sağlıklı iletişim mümkün olmadığı gibi insan haklıyken haksız duruma da düşebiliyor.
Saygılarımla.
Not: Maksat tartışmayı uzatmak değil, sadece içimden geçenleri paylaşmak...

kbulbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 14:04   #70
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kbulbul Mesajı Göster
Bu forumda ilk defa böyle bir tartışmaya rastlıyorum (forumun tüm yazışmalarını okumadım elbet) ve doğrusu yadırgadım. Hatta, içimden bu tip mesajlar moderasyona uğrasa daha mı iyi olurdu acaba diye geçirdim. Ama bir yandan, herkesin görüşünü özgürce dile getirebilmesi de önemli.

Üslubun uygun olmadığı zamanlarda sağlıklı iletişim mümkün olmadığı gibi insan haklıyken haksız duruma da düşebiliyor.

Saygılarımla.

Not: Maksat tartışmayı uzatmak değil, sadece içimden geçenleri paylaşmak...
Düşünceniz tabikide çok önemli , istediğiniz yorumda bulunabilirsiniz , böyle bir tartışma olmasıda çok kötü oldu ama oldu birkere yapacak birşey yok üslubum yanlış olsada olmasada düzeltmem gerekiyor demekki

chuckybebek79 beğendi.
Eski 01-03-2019, 14:05   #71
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Oooo daha yukarıda @ Meyvelitepe nin Ukrayna bayan askeri bando takımının geçiş töreni varmış onu görmemişim.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 14:32   #72
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Evet üstad olmak öyle birşey demek ki
Ben daha boylanmayı engelleyemem korkusu ile viyol ekimine bile cesaret edemiyorken.
Üstadlar viyolleri doldurmuş, yetiştirmiş büyütmüş bile maşallah.

g.c. beğendi.
Eski 01-03-2019, 14:38   #73
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Rezeneleri saksıdan yere aktarmıştım ana yapraklar çıkmaya başlamış.

chuckybebek79 beğendi.
Eski 01-03-2019, 16:44   #74
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ketenhelva Mesajı Göster
Sn siflera12 özür dileyerek tevazu ve büyüklük gösterdi, anlamsız gerginligede zaten gerek yoktu, kendisine teşekkür ederim..Sn TCM olgun tavrınız ve incelikli nezaketiniz içinde size teşekkür ederim..Devrana önceden beri zaten teşekkür ediyorum, kendisinin tohumunu ekmişligim hasebi ile.....Sn MeyveliTepe, biber fideleriniz 28 günlük ve kocaelide, çok erken degilmi bu hamleniz, birde basit seranızdaki ışıklandırma ne tür, eger floresans ışık ise fidelere bir etkisi olacakmı?.

Tohumları ekip bu fideleri yetiştirdiğim yer evin içi. Erken değil, çünkü bunları Mart sonunda dışarıdaki seraya dikeceğim. Temmuz başında kırmızı ve sarı kaliforniya biberi yemeye başlamak için olabilecek en iyi zaman. Daha güneyde bir yerde olsaydık Aralıkta ekerdim tohumları.

Işıklandırma, çıtalardan yapılmış basit bir iskelete monte edilmiş üç adet kasalı şerit ledden ibaret. Bu gibi durumlarda müthiş işe yarıyor. 28 günlük fidelerin durumu resimde görülüyor. Boyları gayet iyi ve yeterli fotosentez yapabiliyorlar. kasalı şerit ledlerin uzunluğu 80 cm (farklı boyları piyasada bulmak mümkün). Her biri 750 lümen ışık veriyor, bu da 2250 lümen eder. Bu yüzden ışığı 24 saat kesintisiz veriyorum. 5000 lümen civarında olsaydı günde 8 saat karanlıkta bırakırdım.

Bu düzeneği 4-5 senedir kullanıyorum, biberler, domatesler, hatta tatlı patates fidelerinde çok iyi iş gördü.

Yanlış anlaşılmasın, bu ışıklandırma sadece fide yapımında yeterli. Büyümüş bitki için çok daha yüksek lümenli ışık lazım.

Açığa dikeceğimiz fideler için özel bir ısıtmalı fide yetiştirme seram var ama bir süredir kullanamıyorum, fareler girip tohumları söküyor. Bu yüzden onları büyük seranın bir köşesinde tavana tellerle bağlı salıncak misali bir platformun üzerine yerleştirdiğim 8-10 viyol ile yetiştiriyorum. O fidelerin tohumları Mart ortasından itibaren peyderpey, çimlenme sürelerine göre ekilecek.

Baklagiller, mısır, kabak, salatalık vs. ben de zamanı gelince direk toprağa ekiyorum. Onları fide yapıp dikmek çoğunlukla iyi sonuç vermiyor.

Eski 02-03-2019, 07:44   #75
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Her biri 750 lümen ışık veriyor, bu da 2250 lümen eder. Bu yüzden ışığı 24 saat kesintisiz veriyorum. 5000 lümen civarında olsaydı günde 8 saat karanlıkta bırakırdım.
@meyvelitepe
elimde her biri 2546 lumen olan 8 tane 5mmx5mm cree xhp50 led var. dün işlemci soğutucu aldım ve bu ledleri monte ettim. 4 tane ledi bir soğutu üzerine ekledim. yani toplamda kayılarıda göz önünde bulundurusak en az 8.000 lümen olacak. ben diyordum diğer 4 taneyide başka bir soğutucu alıp ekleyim onuda koyayım diyordum. hal böyle olunca yaklaşık aynı alanı (yaklaşık 2,5-3m2 ) 16.000 lumen aydınlatmış olacak. bunun için fazla mı olur?

diğer bir sorum ise; ledler soğumaya ihtiyaç duyduğu için soğutucu fan hafif serinlik yapacak fideler üzerine bu sorun teşkil eder mi?

TCM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 10:42   #76
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Fidelerin ışık ihtiyacı günden güne değişecek, gerçek yapraklar çıkıp büyüdükçe artacaktır. Bizdeki düzeneği son 4-5 yıldır kullanıp aldığımız sonuçlarla kıyas edersek, 16 bin lümenlik ışık ile bir değil, 3-4 viyol fideyi rahatlıkla yapabilirsiniz gibi görünüyor. Geceleri belli bir süre karanlıkta da bırakabilirsiniz.

Burada şuna da dikkat etmek lazım. Işık kaynaklarınızın vereceği ışık fidelerin üzerine ne kadar homojen dağılıyor, etrafa da dağılıp fideler üzerine isabet eden miktar azalıyor mu? Burada ideal olan her bir fidenin diğerleriyle eşit miktarda ışık alması ve fideler dışında ışığın dağılmamasıdır. Bunu sağladığınız oranda sistemin performansı da artacaktır.

TCM ve Musa Gündoğan beğendi.
Eski 02-03-2019, 14:33   #77
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

@MeyveliTepe sizin ışıklandırma detayları nasıl.
Ben biraz araştırayım dedim yüzlerce ürün var kafam karıştı.

- Ledler kasalımı açıkmı?
- Kasalıysa ön yüzünde ışığı yaymak için opak cam varmı?
- Led modelini hatırlıyormusunuz. Smd 5050, 5630
- Led rengi beyazmı yoksa günışığımı?
- Üçünü de tek adaptörden mi çalıştırıyorsunuz?

Birde size zahmet, önereceğiniz bir model varsa link eklermisiniz.

Eski 02-03-2019, 15:39   #78
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
dobipa ledin o ya da bu olması önemli değil. önemli olan lümen sayısı ve kelvin değeridir. link atmak yerine kullanabileceğiniz led i kendiniz ihtiyacınıza göre bulabilirsiniz. ledleri paralel bağlarsanız 12 voltluk adaptör yeterli olur. yani 3 de tek adaptörle paralel olursa çalışır. renk ise beyaz diye geçer mümkünse 6000 K olan ürünleri tercih edin. opak cam olmaz yeterince ışık saçılımı olmadan kırılır. ya şeffaf **** hiç takmayın sorun yaşamazsınız

TCM, dobipa ve Naive green beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 15:54   #79
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

@Musa Gündoğan bilgiler için teşekkürler.

Ben aslında MeyveliTepe'nin 24 saat kullandığı ve gayette süper sonuçlar aldığı sistemin özelliklerini merak etmiştim.

Gözünüzden kaçmış olabilir Şu mesajda led altında, 28 günlük biberlerin gelişim resmini ekledi. Yani ispatlı onaylı bir sistem bence. Bu yüzden özellikle o sistemin detaylarını öğrenmek istemiştim.

Sizinde söylediğiniz gibi ledlerde seçenek sonsuz..

TCM beğendi.
Eski 02-03-2019, 16:35   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
@MeyveliTepe sizin ışıklandırma detayları nasıl.
Ben biraz araştırayım dedim yüzlerce ürün var kafam karıştı.

- Ledler kasalımı açıkmı?
- Kasalıysa ön yüzünde ışığı yaymak için opak cam varmı?
- Led modelini hatırlıyormusunuz. Smd 5050, 5630
- Led rengi beyazmı yoksa günışığımı?
- Üçünü de tek adaptörden mi çalıştırıyorsunuz?

Birde size zahmet, önereceğiniz bir model varsa link eklermisiniz.
Ledler kasalı. Montajının çok kolay olmasını ve ışığın pek dağılmadan aşağıya verilmesini sağlıyor. Kasalı tiplere bir kapak takıyorlar. Ben o kapakları söktüm (kolayca çıkıyor), böylece ışık herhangi bir kayba uğramadan doğrudan fidelere gidiyor.

8 çipli denenlerin lümeni daha yüksek, ondan kullanmanız daha iyi.
Renk beyaz. 6000K

12 volt kullanırsanız uygun güçte bir adaptör ile hepsini çalıştırabilirsiniz. Bendekiler 220V ile çalışıyor, adaptöre gerek yok yani. Piyasada 220 ile çalışanlar da var.

Eski 02-03-2019, 17:19   #81
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Bilgiler için teşekkürler kafamdakiler netleşti.

Floresans tipinde,
36w led armatür adıyla satılanlardan buldum.
Doğrudan 220v ile çalışabiliyor. Kasalı ve önünde galiba cam gibi birşey var ama muhtemelen sökülebilir.
Kağıt üstündeki bilgiler doğruysa, tek armatür değerleri 6000K beyaz ve 3200 lümen görünüyor.

3 adet alırsak 9600 lm ile sanırım 16 saat aydınlatma yeterli olabilir.

Musa beyin dediği gibi paralel bağlantı yapabilirsem (evi yakmadan) bu iş olur.

Tek kusuru boyu, 120cm

Artık geriye kaplayacağı alan için ev ahalisini ikna etmek kalıyor. Sizin çıtalı sistem gayet güzel. Balkonda da çok güzel olur, ama bizim küçücük balkonda kocaman bir kedimiz var o rahat bırakmaz. Zaten mini seramı da hergün yırtıyor

TCM beğendi.
Eski 02-03-2019, 17:28   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Çok başarılılar bende kaç zamandır yapayım diyordum led işini bu resimler beni kamçıladı

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 22:33   #83
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler kafamdakiler netleşti.

Floresans tipinde,
36w led armatür adıyla satılanlardan buldum.
Doğrudan 220v ile çalışabiliyor. Kasalı ve önünde galiba cam gibi birşey var ama muhtemelen sökülebilir.
Kağıt üstündeki bilgiler doğruysa, tek armatür değerleri 6000K beyaz ve 3200 lümen görünüyor.

3 adet alırsak 9600 lm ile sanırım 16 saat aydınlatma yeterli olabilir.

Musa beyin dediği gibi paralel bağlantı yapabilirsem (evi yakmadan) bu iş olur.

Tek kusuru boyu, 120cm

Artık geriye kaplayacağı alan için ev ahalisini ikna etmek kalıyor. Sizin çıtalı sistem gayet güzel. Balkonda da çok güzel olur, ama bizim küçücük balkonda kocaman bir kedimiz var o rahat bırakmaz. Zaten mini seramı da hergün yırtıyor

Işık dışında çok önemli diğer unsuru da göz ardı etmemek lazım. Resmini koyduğum fidelerin bulunduğu ortam sabit 21 derece sıcaklığa sahip.

dobipa beğendi.
Eski 02-03-2019, 23:09   #84
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Alıntı:
Işık dışında çok önemli diğer unsuru da göz ardı etmemek lazım. Resmini koyduğum fidelerin bulunduğu ortam sabit 21 derece sıcaklığa sahip.
Isıyı sabitleyebilmem şu aşamada malesef mümkün değil.
Zaten nemi de sabitleyemem.
Sizin fideleriniz kadar sağlıklı olmayacaklarını biliyorum, viyol ortamında aşırı boylanmadan yaşamaları yeterli olur.

Zaten nadide türleri viyol yerine pet bardaklarda devam ederim.

Işık konusunda ise, 120 cm yerine 60 cm x 4 armatür (7200-8000 lm) alıp mini seranın içine monte etmeye karar verdim.

Böylelikle evde yer işgal kavgasıda çıkmayacak.

Eski 02-03-2019, 23:34   #85
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Lümen Yeterli mi ?

Alıntı:
Ledler kasalı. Montajının çok kolay olmasını ve ışığın pek dağılmadan aşağıya verilmesini sağlıyor. Kasalı tiplere bir kapak takıyorlar. Ben o kapakları söktüm (kolayca çıkıyor), böylece ışık herhangi bir kayba uğramadan doğrudan fidelere gidiyor.

8 çipli denenlerin lümeni daha yüksek, ondan kullanmanız daha iyi.
Renk beyaz. 6000K

12 volt kullanırsanız uygun güçte bir adaptör ile hepsini çalıştırabilirsiniz. Bendekiler 220V ile çalışıyor, adaptöre gerek yok yani. Piyasada 220 ile çalışanlar da var.
Bitki yetiştirme bir yana.
Güneş kaynağından gün boyunca farklı kelvin derecelerinde ışınımlar alan bir dünyada yaşıyoruz. Yaşadığımız bu ortamda, bitkiler farklı kelvin derecelerinde ve farklı yoğunluklarda ışık alıyor. (Atmosfer bunu sağlıyor.)
Gün ışığının rengi 6.000 K değil.
Buraya kadar yazdıklarım bilimin bize aktardığı üzerinde anlaşılmış, geçerli doğrularımız.
"Fidelere ne tür girdiler uyguluyorsunuz ve sonuçlarının ne olduğunu ölçebiliyor musunuz ?" ilk aklıma gelen soru. Analitik olarak bakıyorum. Bilim açısı bu : Ölçülebilirlik.
Nasıl oluyor da;
doğal ile yakınsayamayan bir ışık sıcaklığı dağılımını
doğal olmayan sürelerde uygulayabilmeyi
bitki yetiştirmede öngörülebilir yöntem olarak tartışabiliyorsunuz ?
Sorum ışığın önemini yadsımaz. Salt ışıklandırma ile gidilecek yolu ciddi olarak sorgular.
Monokromatik (tek dalga boyutunda) ışınımların bitki gelişimine etkisi olumlu mudur ?
Eğer bu bilgiye ulaşabilseydik; tüm bitkiler ışık geçirmeyen kaplamalar altındaki seralarda ve uygun dalga boyutlarındaki ışık kaynaklarında yetiştirilirdi.
Doğal süreçlerin değişime uyumlu süreçler olması gerektiğini düşünüyorum. Işıklandırma, ışınım (radyasyon) sürecidir. İnsanlar için iyi ise doğaldır. Bol bol röntgen çektirir misiniz ?

ketenhelva beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 00:09   #86
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Burada yanlış anlaşılma var. Kimseye şöyle yapın böyle yapın diye önerilmiyor.

Ben ısrarla, sonucunu başarılı bulduğum bir yöntemin tarifini istedim. Kendileride tüm detaylarıyla anlattılar. Yoksa aman aman yazı beklemeyin hemen böyle yapın denmedi.

Her sebze meyve, doğal ortamında ve mevsiminde güzeldir, ama o evde aşeren birileri varsa kimse takmaz kışın ortasında kalkıp sera mahsulü arar. Çokta sağlıklı olmadığını bile bile.

Bizimkiside öyle, güneşimiz yetersiz, balkonumuzun önü binalarla sarılı, ama fidelerimiz hasta olmasın diye bir röntgen çektirme gereği hissettik. Ve nasıl yaparız diye ısrarla tarifini istedik.

Yoksa sizde haklısınız..

Eski 03-03-2019, 09:39   #87
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Burada yanlış anlaşılma var. Kimseye şöyle yapın böyle yapın diye önerilmiyor.

Ben ısrarla, sonucunu başarılı bulduğum bir yöntemin tarifini istedim. Kendileride tüm detaylarıyla anlattılar. Yoksa aman aman yazı beklemeyin hemen böyle yapın denmedi.

Her sebze meyve, doğal ortamında ve mevsiminde güzeldir, ama o evde aşeren birileri varsa kimse takmaz kışın ortasında kalkıp sera mahsulü arar. Çokta sağlıklı olmadığını bile bile.

Bizimkiside öyle, güneşimiz yetersiz, balkonumuzun önü binalarla sarılı, ama fidelerimiz hasta olmasın diye bir röntgen çektirme gereği hissettik. Ve nasıl yaparız diye ısrarla tarifini istedik.

Yoksa sizde haklısınız..
Bende yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. "Bunu yapmak yanlış" gibi bir bildirimim yoktu. Forumu fırsat buldukça araştırıyorum. Topraksız tarım bölümünde de ışıklandırma öneriliyor.
Ancak süre ve ışık kaynağı konularında yeterli bilgi görülmüyor. Örneğin Engelmann deneyi var. Kırmızı ve mor ışık önemli demekte. Renk tayfının iki ucu. Üzerinde durduğunuz beyaz ışık.
Burada birçok bilgi var. https://www.yenibiyoloji.com/fotosen...cevresel-1398/
Amacım, öğrenmek.

dobipa beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 03-03-2019 saat 10:57 Neden: ekleme
Eski 03-03-2019, 10:17   #88
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Eklenti 687940

Bunlar da benim sera için erken ektiğim kaliforniya biberleri. Resmin çekildiği günde tohumdan itibaren 28 günlüktüler.

Eklenti 687939
Bu da basit bir ışıklandırma düzeneği.

Herhangi bir ziraat mühendisine danışmışlığım filan yok.
İlk resimde viyol içindeki toprakta kuruma belirtisi görülmüyor. 28 gün süresince bunu başarmanın yolunu bizlere de söyleyebilir misiniz ?
Torf için de, toprak-kum-gübre karışımı için de gözlediğim : Bir hafta içinde toprak kaptan ayrılmaya başlıyor. Nem kaybından büzüşüyor yani.
Başlangıç nem seviyesini 10 ölçekli nemölçerde 8 olarak ölçüyorum. (Sıkınca damlamayacak kadar nemlendir koşulunu deneyerek buldum bu değeri.) Acemi olunca her şeyi ölçerek yapmaya çalışıyorum. Kabın üzerini yapraklar çıkıncaya kadar streç ile kapatıyorum ama büzüşüyor. (Kap dışı ortamın ortalama nemi % 40 ve sıcaklık 20-22 C oluyor.)
6x10 cm kapaklı kap ile denedim. Yine büzüştü.
Sizin her göz dolu. Çimlendirme oranınız da yüksek. Bir kaba 3 tohum ekersem birini çimlendirebiliyorum. (Nem kaybından olduğunu düşünüyorum.) Fidelerinizin boyu da kısacık.
Kullandığım yöntemleri de forumdan öğrendim. Birşeyleri kaçırmışım.

Eski 03-03-2019, 11:05   #89
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Bitki yetiştirme bir yana.
Güneş kaynağından gün boyunca farklı kelvin derecelerinde ışınımlar alan bir dünyada yaşıyoruz. Yaşadığımız bu ortamda, bitkiler farklı kelvin derecelerinde ve farklı yoğunluklarda ışık alıyor. (Atmosfer bunu sağlıyor.)
Gün ışığının rengi 6.000 K değil.
Buraya kadar yazdıklarım bilimin bize aktardığı üzerinde anlaşılmış, geçerli doğrularımız.
"Fidelere ne tür girdiler uyguluyorsunuz ve sonuçlarının ne olduğunu ölçebiliyor musunuz ?" ilk aklıma gelen soru. Analitik olarak bakıyorum. Bilim açısı bu : Ölçülebilirlik.
Nasıl oluyor da;
doğal ile yakınsayamayan bir ışık sıcaklığı dağılımını
doğal olmayan sürelerde uygulayabilmeyi
bitki yetiştirmede öngörülebilir yöntem olarak tartışabiliyorsunuz ?

Sorum ışığın önemini yadsımaz. Salt ışıklandırma ile gidilecek yolu ciddi olarak sorgular.
Monokromatik (tek dalga boyutunda) ışınımların bitki gelişimine etkisi olumlu mudur ?
Eğer bu bilgiye ulaşabilseydik; tüm bitkiler ışık geçirmeyen kaplamalar altındaki seralarda ve uygun dalga boyutlarındaki ışık kaynaklarında yetiştirilirdi.
Doğal süreçlerin değişime uyumlu süreçler olması gerektiğini düşünüyorum. Işıklandırma, ışınım (radyasyon) sürecidir. İnsanlar için iyi ise doğaldır. Bol bol röntgen çektirir misiniz ?
Ne demeye çalışıyorsunuz anlamadım.

Evde fide yetiştirmek doğal olmayan bir şey mi?
Fideler düzgün gelişsin diye tepelerine ışık koymak mı problemli olan.

Siz evde fide yetiştirmeseniz ya da tepesine ışık koymasanız doğal mı oluyor. Domates ve biber de doğal değil zaten, en azından içinde bulunduğunuz yerin doğalı değil.

Röntgen neyin nesi ve ne alakası var hiç anlamadım.

Röntgen 0.0001nm – 40 nm arasındaki X ışınımlardır ve görülmezler.

40-400 nm arası UV ışınımlarındır (onlar da UVA ve UVB diye dalga boyu aralıklarına göre isimlendirilirler).

PAR (photosyntatically Active Radiation) ışınımlarının dalga boyu 400-700 nm arasındadır. Dünyayı aydınlatan, bitkilere fotosentez yaptıran, görülen ışık da bu dalga boyu aralığıdır.

700nm - 1 mm arası IR (infrared) ışınımlarıdır, değdikleri yüzeyde sıcaklık yükselmesine sebep olurlar ve görülmezler. Devamında 1 metre dalga boyuna kadar uzun ve uzak ışınımlar vardır.

Güneş ışınımlarında tüm dalga boylarını içeren ışınımlar vardır. Çok şükür ki, X ışınları ve UV dalga boylarının büyük kısmı atmosfer tarafından tutulur (aksi halde dünyada büyük ihtimal canlılık olmazdı).

Bunlar ilkokulda anlatılan bilgilerdi diye hatırlıyorum.

Bitki fizyolojisine gelince, esasında bitkilerin fotosentez için kullandığı dalga boyu PAR ışınımları (400-700 nm) içindeki çok dar bir aralıktır.

Beyaz ışık, bitkilerin kullandığı dar aralık dalga boylarının dışındaki spektrumları da içerir. Özel olarak sadece fotosentez için daraltılmış dalga boyunda ışık veren bitki yetiştirme lambaları da var. Bunların ışığı kırmızı veya kırmızıya yakın görünür.

Bu bilgiler bilimsel kriterlere göre ölçülmüş ve denenmiş olarak yıllardır var. Seralarda özel ışıklandırma (daha dar fotosentetik dalga boyları) ile başından sonuna kadar bitki de yetiştiriliyor. Yeni bir şey değil yani.

Beyaz ışık, fotosentez yaptıran daha dar dalga boylarını da içerdiği için fide yetiştirmek için pahalı lambalar almaya gerek yok, bitki kendine lazım olanı alır. Karanlık veya loş ortamlarda beyaz ışık kullanmak, fide yetiştirmek için ucuz ve kolay bir yöntemdir. Mecburi de olmayıp isteğe bağlıdır

Yeterli fotosentez yapamayıp kök ve vegetatif gelişimini tamamlayamamış fide, dışarıdaki hayatına 2-0 geriden başlar, muhtemelen de o günleri hiç göremez.

Ha, evet, direk dışarıda toprağa ekilmiş tohumdan yetişen bitki her zaman daha iyidir. Fasulyeyi, salatalığı öyle ekiyoruz zaten. İsterseniz biberi patlıcanı da öyle ekmekte bir engel yok. Ne ki, şanslıysanız sonbaharda 1-2 meyve alırsınız o kadar.

Amacımız, dışarıda koşullar uygun hale geldiğinde yetişmiş fideyi yerine dikerek mevsimi ayrıca çimlenme, fide yetişmesi vb. gibi ortalama 6-8 hafta süren süreç için harcamadan ürün almaya başlamak ise, dış koşullar hazır olduğunda elimizde yetişmiş fide olmalıdır. Bu fideler de iyi kök yapmış, sağlıklı, yeterince büyümüş olmalıdır. Sıcaklık ve su dışında gerekli şart ise fotosentezdir. Çok özetle ne kadar fotosentez, o kadar iyi fide.

Photoperiod and plant growth: a review

Eski 03-03-2019, 12:01   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sn Portakal Rengi, dogal güneş ışıgındaki tayf fark ve genişligine ragmen, sadece beyaz ışık kullanarak, gün ışıgı altında alınan sonuçları almak benim içinde muamma idi, hatta floresans lamba olup olmadıgını özellikle bu kasıtla sormuştum, Sn Meyvelitepenin ledle saglanan beyaz ışıgın 400-700 nanometre aralıgında ışınım yaptıgını ya da en azından bu aralıgın çogunu karşılayarak bitkiler özelinde, bitkilerin gelişimini sagladıklarını bilmiyordum, hakeza çeşitli köklü firmaların çok pahalı özel fide geliştirme ampulleri var ama okumalarımda onlardan dahi tam verim alındıgına rastlayamamıştım..Ledlerin sagladıgı radyasyon tayfının fide gelişimini saglayan frekans aralıgına sahip oldugu bilgi eksikligi dolayısı ile led ışık kaynagının yaptıgı işi garipsemiştim, fakat birkaç milyar yıldır bitkilerin uydugu ''1!! gün içindeki yaklaşık yarı karanlık ve yarı aydınlık ( gerçi günler zaman içinde ölçülemeyecek miktarda uzamakta ama süre dolayısı ile bitkiler buna uyum gösterebilmekte) , fakat hep aydınlık ve ya 16-18 saat civarı aydınlık dogal olmamakla birlikte kar/zarar getirisine bakıldıgında sanırım bitkinin köklenmesi, güzel boya kalkması gibi nedenlerle tercih edilebilir oluyor..Velhasıl kelam, işin kagıt üzeri bilgileri kadar, hatta dahada önemli olacak tarzı deneyimle elde edilen sonuçtur ve bazen maalesef bunlar ölçülemezde, ve ya ufak ayrıntılardaki (misal tam güneş ışıgı yerine bir kısmını içeren beyaz ışıgın enzimatik reaksiyonlardaki tepkimelere etkisi gibi) etkiler ölçümlenemeyebilirde...dolayısı ile deneyim en az teori kadar önemlidir.....Hamiş; hergün röntgen çektirip/çektirmeyecegimiz atfınız, bitkilerin beyaz ışık yoluyla çok dar bir aralık yerine, geniş tayf aralıgında (zararsız, bitkiler için işe yarar) ışınım alıyor oldugu bilgisi ile boşa düşmüş oluyor, yani bitkiler her gün röntgen çektirmemiş oluyor :-))

dongyul beğendi.

Düzenleyen ketenhelva : 03-03-2019 saat 12:03 Neden: imlam kötü, elimden gelen bu, adım hıdır..
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024