agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni491Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2018, 22:33   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
DİKKAT: Tohumların ekimiyle ilgili yol ve yöntemler

Benim eskiden yaptığım hatayı halen başka arkadaşların da yaptığını görüyorum. Tohumların hepsini aynı anda erkenden çimlendirmeye çalışıyorlar.

Sıcak ortamda çimlenen tohumlar yeteri kadar ışık almayınca oldukça fazla uzayıp ölüyorlar. Tohumların tamamını da kullanınca artık asıl dikmemiz gerektiği zamanda elimizde tohum ve içimizde heves kalmıyor.

Bugün konuştuğum iki arkadaş da aynı şeyi söyledi. Komşum geçen yıl 22 martta dışarıda sera içine dikim yapmış. Toprak ısınmadan bitkilerin büyümediğini, beklediğini, bu arada bitkinin hastalandığını söyledi. Bu tarihte ektiği tohumların hepsinden ürün aldı. Rakım 1300 metrede. Ben bana gelen tohumların hepsini ekmeyip bir kısmını artık saklamaya başladım. İlk ektiğim tohumların başına bir şey gelirse yeni bir başlangıç yapabilmek için.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 13:31   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Konuyla ilgili bir iki linki de yazayım;

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Sebze Tohumu Ekimi

Forumda rastladığınız diğer linkleri de ekleyebilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 16:01   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tohum ekiminde dikkat edilecek ilk husus; zamanlama... Erken ekersen soğuk, geç ekersen önce sıcak sonra da soğukla başımız derde girebiliyor.

Bahçemde ekim zamanlarını mümkün olduğunca paylaşmaya çalışıyorum. Sadece sizin için değil, kendim de açıp bakıyorum 'neyi ne zaman ekip dikmişim' diye. Forumda zaman zaman hangi sebze-çiçek ne zaman ekilir diye paylaşımlar yapılsa da olay bulunduğunuz yörede bitiyor.

Öncelik ekim dikim yapılacak yerin eylem-boylam-yüksekliğinde olsa da, deniz kenarı- dağın başı/yamacı- vadinin dibi- ormanın ucunda olması gibi farklılıklar zamanlamayı değiştirecektir. Bunun için en güzeli bu işin ticaretini yapanlara, deneyimi olanlara yani 'damdan düşene' sormaktır. Misal benim için yayla zamanı (rakım 1.000 m.) geliyor, geri sayım başladı. Bir haftaya kadar patlıcan, ondan bir hafta sonra biber, biberden iki hafta sonra da domatesleri ekmeye başlayabilirim.

Zamanlamadan sonra tohumu nerede-nasıl çimlendirmeli... Devamı daha sonra.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 07:30   #4
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Merhaba,

Ben geçen sene tüm tohumları cocopit ve perlit karışımında çimlendirmiştim. Tohumlar çimlendi ama çok yavaş büyüdüler. Havaların geçen sene soğuk olması da çok büyük bir etken oldu.
Bu sene içinde bitki besinleri de bulunan tof kullanacağım. Sulama suyuna da hümik asit karıştırıyorum. Ayrıca çimlendirme için özel bir alan yaptım. Aldığım ısıtıcı mat ile toprağı sıcak tutuyorum. Bitki lambası da fidelerin büyümesini sağlıyor. Şu ana kadar fesleğen , hodan , kuzu kulağı , fındık turbu çimlendirdim. Gayet güzel büyüdüler. Şimdi yavaştan güneş ışığına çıkarıyorum gelecek tohumlara yer açmak lazım

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 20:18   #5
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
İstanbul için fide almak için tohumları ne zaman toprakla buluşturmayı düşünüyorsunuz sayın üyeler ?

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 22:58   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
İstanbul için fide almak için tohumları ne zaman toprakla buluşturmayı düşünüyorsunuz sayın üyeler ?
Patlıcan-biber başlayın hemen geç kalıyorsunuz artık, domates te bir iki haftaya kadar başlayın.

pupa.baski beğendi.
Eski 18-02-2018, 09:08   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Sizinle bahçelerimiz yakın sayılır. Benim bahçem mayıs ayı ortalarında dikim için müsait duruma geliyor. Tohumları mart sonu gibi viyollere ekince, o tarihlerde fideler de yetişmiş oluyor.

Gerçi bahçelerimiz yakın olsa da sayın TCM'nin dediği gibi konum farkı da önemli. Bir kaç yılın tecrübesinden sonra, siz de kendiniz için bir takvim oluşturursunuz.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 19:07   #8
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sayın zekoş tan üç adet sarımsak geldi.Bir tanesi küflenmişti attım.Diğerleri de küflenmeye başlamıştı.Onun için ufak bir saksıya dikip biraz su verdim.Ne kadar sonra büyük bir saksıya almam gerekir?

Eklenen Resimler

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 19:22   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sarımsak genellikle sonbaharda daha önce gübrelenmiş yere ekiliyor. Soğukta köklenip baharla birlikte büyümeye başlıyorlar. Benim aralık ayında geç kalarak ektiğim sarımsaklar havaların iyi gitmesi ile şu anda çıkmış durumdalar. Soğuklama ihtiyacı var sanırım. Siz daha büyük saksıya alıp balkonda güneş gören yerde durdurursanız daha iyi olur. Tabi bahçeye ekmek en güzeli. Sn. Resulgur Tokat'ta şubat ayında ekildiğini yazmıştı. Sonbaharda en büyük ve dış taraflardan dikilenler iri taneli ve çoklu olarak büyüyorlar. Vakti geçince ekilenler ise tek diş büyük oluyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 20:19   #10
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sarımsak genellikle sonbaharda daha önce gübrelenmiş yere ekiliyor. Soğukta köklenip baharla birlikte büyümeye başlıyorlar. Benim aralık ayında geç kalarak ektiğim sarımsaklar havaların iyi gitmesi ile şu anda çıkmış durumdalar. Soğuklama ihtiyacı var sanırım. Siz daha büyük saksıya alıp balkonda güneş gören yerde durdurursanız daha iyi olur. Tabi bahçeye ekmek en güzeli. Sn. Resulgur Tokat'ta şubat ayında ekildiğini yazmıştı. Sonbaharda en büyük ve dış taraflardan dikilenler iri taneli ve çoklu olarak büyüyorlar. Vakti geçince ekilenler ise tek diş büyük oluyorlar.
O zaman geç olmadan yarın daha büyük bir saksıya alayım.Ya da yazın çok bakımı gerekmiyorsa bahçeme dikeyim.Burada sarımsak bize tohum mu verecek yoksa toprak altında kafa mı yapıp çoğalacak?

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 17:04   #11
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Küçük çiftçilerin ve amatör bahçecilerin yararlanması için hazırlanan kitaplar, içerik bakımından genelde birbirine benzer. En son incelediğim, Pam Dawling'in Sustainable Market Farming (tr. Sürdürülebilir Pazar Çiftçiliği) kitabıysa, içinde oldukça faydalı ayrıntıları barındırması nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu konular hakkında yazılan İngilizce bazı kaynakların Türkçe'ye çevrildiğini biliyorum. Bu kitabı da kitapçılarda bulabilirseniz tavsiye ederim.

Kitapta tohum ekiminin zamanlamasıyla ilgili çok güzel bir formül verilmiş. İlgili bölümü aktarıyorum:

Aşağıdaki formül, bitkileri öldürücü koşullar (don) oluşmadan önce hasat etmek için gereken son makul tohum ekimi tarihlerini belirlemek için kullanılabilir:

1) Fidelerin şaşırtılmasından hasada kadar gereken gün sayısı
+
2) Tohumdan şaşırtmaya kadar gereken gün sayısı
+
3) Bitki hasada geldikten sonra hasat edilebileceği gün sayısı
+
4) 14 gün. Bu 14 gün, sonbaharda havaların soğumasıyla bitkilerin büyümesinin yavaşlaması nedeniyle, "sonbahar etkisi" adı altında hesaplamaya ekleniyor.
+
5) 14 gün. Bu 14 gün de bitkileri öldürecek sıcaklıkların söz konusu olacağı günden geriye doğru sayılan, "tampon süre" olarak adlandırılan süre.

= Bitkileri öldürecek sıcaklıkların görüleceği günden geriye doğru sayılarak toplanacak günlerin sayısı

Eğer, örtüyle koruma yapıyorsanız/örtü altı yetiştiricisiyseniz, "sonbahar etkisi"ni azaltmak mümkün olabilir. Tohumları kontrollü ortamda (örneğin serayı ısıtmak, çimlendirme viyollerinin altına elektrikli çimlendirme ısıtıcısı sermek vb) önceden çimlendirmek, tohumdan şaşırtmaya kadar geçen gün sayısını azaltacaktır (birnefestoprak'ın notu).

Örnek:

Early White Vienna alabaşı, çimlendirmeden hasada kadar 58 güne ihtiyaç duyuyor (1. aşama).

Bu çeşidin tohumları doğrudan toprağa ekilebileceği için, 2. aşama için gereken gün sayısı 0 (sıfır) oluyor.

Tek seferde köklenerek hasat edilip soğutucuya/buzdolabına kaldırılabileceği için 3. aşama 1 gün oluyor.

Herhangi bir soğuktan koruyucu örtü kullanılmadığı varsayılırsa, 4. ve 5. aşamalar 14'er gün oluyor.

Alabaşı tohumdan hasada yetiştirmek için gereken toplam gün sayısı 58+0+1+14+14=87 oluyor.

Alabaş, -9 dereceye kadar soğuğa dayanıklı bir sebze. Bu durumda, kendi ikliminizde -9 derece civarındaki sıcaklıklara ne zaman düşüleceğini bilmeniz gerekiyor. Eğer Kasımsa, 1 Kasım'dan geriye doğru sayarak Ağustos'un 1'ine ulaştığımızda, 1 Ağustos-1 kasım arası 92 gün oluyor ve yukardaki formülle elde ettiğimiz 87 günü geçiyor. Bu durumda eğer Ağustos başında alabaş ekersek, Kasım başında, henüz donlar uğramamışken, hasat yapmış oluyoruz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 16:28   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Arkadaşlar burası yeri mi bilmiyorum ama bu seneki tohum paylaşım etkinliğinden üç burun köy biberi ve kıl biber aldım. Ancak tohumlarda nerdeyse hiç çimlenme olmadı. Mart ayının sonun de viyollere ektim ama bugüne kadar çimlenme olmadı.Beklemeye devam mı etmeliyim sizce.Patlıcan, domates kabak ve hıyar fidelerim de çok az sorun yaşadım.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 21:45   #13
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Arkadaşlar burası yeri mi bilmiyorum ama bu seneki tohum paylaşım etkinliğinden üç burun köy biberi ve kıl biber aldım. Ancak tohumlarda nerdeyse hiç çimlenme olmadı. Mart ayının sonun de viyollere ektim ama bugüne kadar çimlenme olmadı.Beklemeye devam mı etmeliyim sizce.Patlıcan, domates kabak ve hıyar fidelerim de çok az sorun yaşadım.
Suda bekletmiş miydiniz öncesinde ?

Hakan DAG beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 21:41   #14
Ağaçsever

Hayır hiç bir tohumu suda bekletmedim.

Eski 10-05-2018, 17:33   #15
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Hayır hiç bir tohumu suda bekletmedim.
Bekletirseniz süreyi çok kısaltırsınız, hem de çimlenme ihtimalini arttırırsınız. Genelde tohum paylaşım etkinliğinde temin ettiğimiz tohumlar türkiye'de bulabileceğiniz en taze tohumlar. Çıkmaları gerekiyordu.

TCM ve Hakan DAG beğendi.
Eski 11-05-2018, 16:56   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Bekletirseniz süreyi çok kısaltırsınız, hem de çimlenme ihtimalini arttırırsınız. Genelde tohum paylaşım etkinliğinde temin ettiğimiz tohumlar türkiye'de bulabileceğiniz en taze tohumlar. Çıkmaları gerekiyordu.
İlginize çok teşekkür ederim. Artık bir sonraki sefere bu şekilde denicem. Bir sorum daha olacak mesela fasulye, mısır, ayçiçeği tohumlarııda suda bekletmek gerekiyor mu?

Eski 11-05-2018, 23:46   #17
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
İlginize çok teşekkür ederim. Artık bir sonraki sefere bu şekilde denicem. Bir sorum daha olacak mesela fasulye, mısır, ayçiçeği tohumlarııda suda bekletmek gerekiyor mu?
Bekletebilirsiniz. Ayçiçeğini bekletmeye gerek var mı, o konu da bir fikrim yok.

Hakan DAG beğendi.
Eski 12-05-2018, 01:12   #18
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fasulyeleri aman ha bekletirsiniz şişiyor suyu görünce, tarla yerine düdüklüye korsunuz sonra. Sadece ekmeden önce yarım saatliğine bekletebilirsiniz ki maça hazırlansınlar. Ayçiçeklerini de bekletebilirsiniz suda, üçüncü günde çıkmaya başlıyorlar. Kendi denediklerim; biber-domates-yer bademi (bu terbiyesizi üç dört gün bekletebilirsiniz ancak yarısı çimleniyor zaten)-karnabahar-brokoli-patlıcan (iki gün boğulmayı hakediyor bu arkadaş ta) - mısır - kalıcı ıspanak - salatalık - karpuz - kavun - kabakgiller - dahliya soğanları ilk aklıma gelenler, bunlar birer gün suda bekletilmeli..

Eski 13-05-2018, 02:33   #19
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
yer bademi (bu terbiyesizi üç dört gün bekletebilirsiniz ancak yarısı çimleniyor zaten)
Yer bademi %0 çimlenme oranındayım şu an. Sağlık olsun, belki gelecek sezona.

TCM beğendi.
Eski 13-05-2018, 10:04   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Yer bademi %0 çimlenme oranındayım şu an. Sağlık olsun, belki gelecek sezona.
Ben iki gün kadar suda beklettim, sonra peçetenin içerisine koydum ertesi günü baktım küflenmeye başlamış. Patlıcan ektiğim ve çıkmamış bardaklara ektim tohumları, 10 tane bardaktan ikisi çıktı ancak ben bir kısmını belki ben çürüttüm dedim. Sonra yer bademlerinin çıkmayan bardaklarına da domates fidesi diktim. Baktım haftalar sonra domatesin yanında bizimki çıkmış Yer bademi yanılmıyorsam önceki sene paylaşılmaya başlanmıştı forumda ve genel kanı % 50 civarı çimlenme oranıydı.

g.c. beğendi.
Eski 13-05-2018, 15:10   #21
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben iki gün kadar suda beklettim, sonra peçetenin içerisine koydum ertesi günü baktım küflenmeye başlamış. Patlıcan ektiğim ve çıkmamış bardaklara ektim tohumları, 10 tane bardaktan ikisi çıktı ancak ben bir kısmını belki ben çürüttüm dedim. Sonra yer bademlerinin çıkmayan bardaklarına da domates fidesi diktim. Baktım haftalar sonra domatesin yanında bizimki çıkmış Yer bademi yanılmıyorsam önceki sene paylaşılmaya başlanmıştı forumda ve genel kanı % 50 civarı çimlenme oranıydı.
5 ayrı viyolde sanırım 30 gün kadar beklediğim falan olmuştur. Sonra son elimde kalanlardan bir 3'lü daha denedim. Onlarda da 10 gündür ses yok. Fireyle birlikte çok da yavaş çimleniyorsa eğer sabırsızlığıma kurban gittiler belki de. Gerçi ben aylarca karakafes rizomu bekleyen biriyim, o konuda sabırsız da değilimdir. Neyse bakacağız artık .

Lonicera, TCM, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-05-2018, 23:39   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Üzüm eriği

Sn. heyyamola'nın paylaştığı üzüm eriğini yetiştirmeyi çok arzu etmiştim. Soğuklama ihtiyacını karşılamak için, çekirdeklerin bir kısmını açık balkona, bir kısmını da bahçede saksıya ektiğim halde, henüz hiç bir çimlenmedi.
Ekim tarihi 1 Mart.

Etkinlikte benden başka 20 civarında arkadaş talepte bulunmuş, onlar ne yaptılar merak ediyorum.

Resulgur ve g.c. beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2018, 21:55   #23
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sn. heyyamola'nın paylaştığı üzüm eriğini yetiştirmeyi çok arzu etmiştim. Soğuklama ihtiyacını karşılamak için, çekirdeklerin bir kısmını açık balkona, bir kısmını da bahçede saksıya ektiğim halde, henüz hiç bir çimlenmedi.
Ekim tarihi 1 Mart.

Etkinlikte benden başka 20 civarında arkadaş talepte bulunmuş, onlar ne yaptılar merak ediyorum.
Sn. Dutlubahçe bizde de çekirdekler çimlenmediler. Bir kaç tane çekirdek ayırmıştım, tekrar deneyeceğim bakalım.

Dutlubahçe beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 20:56   #24
Yeni Üye

Ağaç_Sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2018
Bu değerli bilgiler için teşekkürler.

Ağaç_Sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 07:44   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Hiç paylaşımda bulunmadım inşallah ileriki senelerde biz de paylaşabiliriz.

GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 17:29   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2018
birşey sormak istiyorum tecrübesiz olduğum için tohumlar elime ulaştı tektrarb teşekkür ederim. bu tohumları önce çimlendirmemi yapayım yoksa zamanı gelince direk tarlaya dikip orda kendi kendine büyümesinimi sağlayayım. teşekkürler

mkbmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 17:35   #27
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi intibah Mesajı Göster
Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Çiçek
Tohum çeşit adı: Kadife çiçeği
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bahçe
Tohumun kökeni: komşu
Tohumun geldiği yer:
Kullanılan gübreler: Toprakaltı kompoze gübre
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: : 2016 yılı 10. ay
Yetistirme zorlugu derecesi: Çok kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu:
Çeşidin Hikayesi/Tarihcesi:
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Evde torf içinde , ıslak peçete arasında veya bahçeye direk toprağa tohumları ekebilirsiniz. Ben hepsini denedim. Sıkıntısız çimleniyor.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Özel bir uygulama istemiyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:
İklim gereksinimleri: Don olması yeter.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduğunda koparılıp kurutulur, içi açıldığında iğnemsi özellikteki ilginç tohumları vakti geldiğinde ekebilirsiniz.

sn intibah
Sizden kadife çiçeği aldım ama malesef gönderdiğiniz tohumların büyük bir bölümü boş 3 tane çimlendi çok azda yedek tohum bıraktım sanırım suya koyup ayırmamışsınız boş olan tohumları,arkadaşların umutla bekleyip hayal kırıklığı yaşamaması için bu önemli bir nokta bence.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 17:38   #28
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkbmusti Mesajı Göster
birşey sormak istiyorum tecrübesiz olduğum için tohumlar elime ulaştı tektrarb teşekkür ederim. bu tohumları önce çimlendirmemi yapayım yoksa zamanı gelince direk tarlaya dikip orda kendi kendine büyümesinimi sağlayayım. teşekkürler
Tohumları Viyollere ekip tohumlar çimlendikten sonrada havalar ısınmaya başladığında yere dikebilirsiniz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 18:03   #29
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkbmusti Mesajı Göster
Tohumların belki de tamamı toprakta çimlenirse (doğada nasıl oluyorsa) daha sağlıklı oluyor ve önceden viyollerde hazırlanan abilerine yetişip, geçiyorlar. Peki niye viyol veya bardaklarda çimlendiriyoruz.

Ben yaylaya ekiyorum, direk oraya ekersem pek çok tohum için zamanı kaçırmış olurum. Çünkü yayla için ekim-dikim zamanı mayıs sonları. Mayıs sonunda toprağa ekilen domates-biber-patlıcan vb. sebzelerin sezona yetişerek ürün verme ihtimali çok düşük. Dolayısıyla özellikle bu üçünü önceden plastik beyaz bardaklarda ekiyorum ki sezonu kaçırmayayım.

Sezona yetişebilen, daha kısa sürede ürün veren mısır, salatalık, karpuz, kabak, çekirdek, baklagilleri direk toprağa ekiyorum. Bu ürünleri bardak-viyolde de denedim ancak sıcaklara denk gelip kırmızı örümceklere çok yatkın oluyor ve hastalıklara yakalanıyorlar. Özellikle fasulye-barbunyagilleri kesinlikle direk toprağa ekmek gerek, viyolde ince gövde uzun boy yapıp toprağa alındıklarında kırılıyorlar.

Toprağa ekildiğinde yetişmesi zor olan ve kayıp verme ihtimali yüksek tigernut (yer bademi) gibi ürünleri de bardaklarda yetiştiriyorum. Karnabahar-brokoli-pırasa gibi kışlık ürünler aslında zamanlama olarak toprağa ekilebilir ama verim nasıl olur bilemediğim için tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa iyi olur.

İlk aklıma gelenler bunlar..

Eski 28-02-2019, 18:31   #30
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohumları ekmeden önce suya atıp çöküp çökmediğini test edebilirsiniz. Yoksa kurumuş çiçekteki tohumları bu şekilde deneyemezsiniz diye düşünüyorum. Özellikle kadife çabuk çimlendiği için belki çimlenme oranını etkileyebilirsiniz. Ayrıca her yüzen tohum boş çimlenmez anlamına gelmiyor kendi gözlemim ki kadife tohumları çöp gibi zaten hiç suya batmayabilirler de. Sorun, kırağı sebebiyle kuruyan ancak daha tam olgunlaşmamış çiçeklerin toplanması olabilir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024