agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni640Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2021, 14:26   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Basiti tarif etmek zordur. Bu etkinliğe yıllardır katılanlara sormak lazım, teferruatlı ve karmaşık mı, basit mi?
Ben etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, emek yoğun etkinliktir. Kural ve düzen olarak mantıklı olup, etkinliğin mantığını anlaşılmışsa basittir. Kural ve düzenin az olduğu ya da hiç olmadığı yerde sıkıntılar çok olur.

feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 20:46   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Alıntı:
Basiti tarif etmek zordur. Bu etkinliğe yıllardır katılanlara sormak lazım, teferruatlı ve karmaşık mı, basit mi?
Ben hem tohum talep eden ve tohum paylaşan olarak hem de lojistik merkezde görev alarak bu etkinliğe katıldım. Şimdiye dek, gereksiz bir teferruatla karşılaşmadım.

Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2021, 11:24   #63
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben de tohum paylaşım etkinliğine yıllardır katılıyorum. Tabi başlangıcından itibaren değil. Her bir teferruat gerekli olduğu için veya kötüye kullanımları giderebilmek amaçlı olarak yıllar içerisindeki birikimler sonucu ortaya çıktılar. Ortaya yeni ihtiyaçlar ortaya çıkar ise o duruma göre uyarlama durumu söz konusu olur. Türkiye'nin her yerine para ödeyerek dahi bulamayacağımız tohumlar gönderildi. Paylaşım etkinliği ufak tefek aksaklıklar olsa da her yıl iyi bir şekilde devam ediyor. Forumda önceki yazışmalar okunduğu taktirde tam olarak bilgi sahibi olunacağını zannediyorum. Anlaşılamayan durum olursa da çok rahatlıkla (nokta atışı ile yazılır ise) yardımcı olunuyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 06:33   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2021
Resim gönderemiyor muyuz?
Dün viyollere kışlıklarımı ektim. Toprak nemini kaybetmeyecek şekilde duruma göre azar azar fısfıs ile nemlendiriyotum. Ve hangi tohum kaç günde çimlenecek bunun notlarını tutacağım.

Yaseminj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2021, 15:27   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Arkadaşlar izolasyon konusunda daha detaylı bilgi verebilirmiyiz. Mesela izolasyona gerek duyulmadı yazılmış. Bundan ne anlamamız gerekiyor. Umarım anlamı "Bahçede ve yakın civarda başka tür bir salatalık yoktu o yüzden izolasyona gerek duyulmadı" dır.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2021, 19:06   #66
/

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Bereketli bir sezon olur inşallah geçen yıllarda balkonda topraksız tarım ile ilgili çalışmalarım olmuştu bu yıl 3,5 dönüm bahçelik arsa aldım inşallah sebze ekmeye başlayacağım şimdiden herkese bol bereketli hasatlar.

yunus2321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2021, 13:32   #67
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Arkadaşlar izolasyon konusunda daha detaylı bilgi verebilirmiyiz. Mesela izolasyona gerek duyulmadı yazılmış. Bundan ne anlamamız gerekiyor. Umarım anlamı "Bahçede ve yakın civarda başka tür bir salatalık yoktu o yüzden izolasyona gerek duyulmadı" dır.
Diğer yandan şöyle tanımlamalara da denk geldim kataloglarda. "Bahçede diğer çeşitlerle birlikte büyüdü, hibritlenmiş olabilir."

Yani bu tohumları etkinlikte paylaşıp çoğaltmak ne kadar doğru bilemiyorum. Yine de inisiyatif etkinliği organize edenlerde elbette.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2021, 07:53   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2019
Öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl virüs sebepli katılamamıştım. Bol ve bereketli bir sezon olur umarım.

reki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2021, 23:25   #69
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Devrann için birkaç sorum var.

Bu yıl Solanum Chrysotrichum (“Giant Devil's Fig - Dev şeytan İnciri") paylaşıyorsunuz. Bu bitki, sanıyorum solanum ailesindeki en güçlü bitkilerden biri. Anladığım kadarıyla en çok patlıcan aşılamakta kullanılıyor, fakat domates de aşılanır deniyor.

Bu bitkiyle herhangi bir aşılama deneyiminiz oldu mu? Ne aşıladınız ve hangi yöntemle?
Hem meyve kalitesi hem verimlilik hem de aşıyı büyütüp beslemesi bakımından performans nasıldı? Nematod direncini gözleme şansınız oldu mu? Anaçları ne zaman çimlendirirsek sezon başında uygun bir aşılama zamanı oluşabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2021, 20:39   #70
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Sn.Devrann için birkaç sorum var.

Bu yıl Solanum Chrysotrichum (“Giant Devil's Fig - Dev şeytan İnciri") paylaşıyorsunuz. Bu bitki, sanıyorum solanum ailesindeki en güçlü bitkilerden biri. Anladığım kadarıyla en çok patlıcan aşılamakta kullanılıyor, fakat domates de aşılanır deniyor.

Bu bitkiyle herhangi bir aşılama deneyiminiz oldu mu? Ne aşıladınız ve hangi yöntemle?
Hem meyve kalitesi hem verimlilik hem de aşıyı büyütüp beslemesi bakımından performans nasıldı? Nematod direncini gözleme şansınız oldu mu? Anaçları ne zaman çimlendirirsek sezon başında uygun bir aşılama zamanı oluşabilir.
Sn MeyveliTepe ;
Evet Chrysotrichum ve mauritanium çok güçlü gövde ve kök yapan türler ticari yetiştiricilikte genellikle kullanılan bir tür olan solanum torvum bu ikisi yanında oldukça cılız kalıyor ki torvum normal patlıcandan epey güçlü bir çeşittir.Benim gözlemim chrysotrichum diğer ikisine göre çok hızlı gelişen bir tür.Ortalama bir yılda 10 cm çapa kadar ve nerdeyse 3 metre boya ulaşabiliyor.Güç olarak sıralarsam Chrysotrichum>mauritanium>torvum şeklinde olur.
Bu iki çeşitte bana göre patlıcanda çok başarılılar zaten domatesten çok patlıcana yakın akraba oldukları için torvumda dahil domateste çok başarılı değiller ama domateste sırayla torvum,chrysotrichum ve mauritianum kullanılabilinir.
Burdaki bence en önemli konu bitkinin tahmini 10 cm kadar boydayken yapılan aşıları besleyip beslememesi.Bunu yapabilen iki tür var torvum ve chrysotrichum.Ancak torvum bunu hem domates hem patlıcan için yapabilirken chrysotrichum sadece patlıcanı geliştirebilir.Mauritianum yine patlıcanda daha başarılıdır hatta bu 3 türden en iyisidir ancak anaç gelişimi için biraz zamana ihtiyacı vardır 1 yıl kadar.Domatesi ise epey büyüdükten sonra besleyebiliyor.
videodaki boyutlara ne sürede geliyor bilmiyorum ancak 10 yaştan fazla gibi.
Bu türlerin üçünede aşılama deneyimim oldu hepsine domates ve patlıcan aşıladım,torvuma goji berry ve biber(annum türü aşılarda başarılı chinense türlerinde başarılı olamadım) aşıladım.Genelde yarma aşı ve kabuk altı aşısı yapıyorum ancak aşı verim açısından karşılaştırma şansım olmadı ancak ticaride torvuma patlıcanı splice grafting denilen aşıyıyla aşılıyorlar.Bunun en önemli sebebi kalem ve anacın aynı ebatta olması.
Domates için bu vidyoyu ve aynı kişinin diğer deneyimlerini izleyebilirsiniz
Nematod'a tamamen bağışıklı olmadıklarını düşünüyorum ancak şimdiye kadar nematodla bulaşık herhangi bir kök görmedim ancak torvumda nematodla bulaşık kökler vardı.Bunun sebebi özellikle çok güçlü kök atmaları saksı denemelerimde mauritianum'un genelde kılcal kök hacminin daha yüksek olduğunu gördüm ortada kazık kök yanlarda saksıyı tamamen kaplamış kılcal kökler vardı.chrysotrichum'da ise daha kalın kökler vardı.Belki bu yüzden patlıcanda daha başarılıdır.Bunun dışında chrysotrichum su içinde uzun müddet ölmeden dayanabiliyor.Bu yüzden kök hastalıklarına karşıda olağanüstü dayanıklı.

-Anaçları ne kadar önce çimlendirirseniz ne kadar büyürlerse bence o kadar iyi.chrysotrichum için konuşursak 20 cm boylarda da aşılama yapılabiliyor.Ancak çimlenme süresi 2 haftaları bulabiliyor ve bu aşamalarda gelişimide çok hızlı değil.Bir 3 ay önce çimlendirmeye başlanması gerekiyor sezondan önce ayrıca aşılanacak çeşit daha çabuk çimleneceği için biraz daha sonra çimlendirmeye başlanmalı.
devrann / Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar 2021 (Antalya)
Burda benim yaptığım bazı denemeler var chrysotrichumlara aliş domates aşıladımpek başarılı değil aliş gibi meyve tutmaya yatkın bir çeşit bile çok fazla meyve tutmadı.Bunun sebebi aşı yerinin iyice kaynaşmaması olabilir,aşılama türü olabilir ama chrysotrichum domateste küçük boylarda iyi değil.Belki devasa boyutlarda çok iyi gelişim sağlayabilir.Bende devasa 2 tane chrysotrichum var ve malesef bir tanesine baharın yaptığım aşılar salgından dolayı köye gidemediğim için ve aşı yerlerindeki aşı bantlarının zamanında açılmamasından dolayı aşılar öldü havalar ısınıncada yaptığım aşılar tutmadı malesef.Bu yıl mart gibi aşılayacağım patlıcanları bakalım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2021, 01:10   #71
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Anladığım kadarı ile Chrysotrichum türünü aynı sezonda değil de, yaş almış bitkiler olarak kullanmak daha ilginç. Bunda da, bitkinin kışa dayanımı önem kazanıyor. İlk videodaki bitki italyanın neresinde bilmiyorum ama biraz güneyde galiba. Zeytinler kadar dayansa burada da birkaç bitki büyütülebilir.

Bu arada, Alis' çok ilginç bir çeşit oldu. Yıllar içinde yaprak yapısı ve rengi de farklılaştı. Yaprak renkleri neredeyse mavimsi, kendine has bir yapısı var. Bu sıra buralar epey soğudu. Buna rağmen tüm yeşil aksamıyla hala dayanıyor ve üstü hala meyve dolu. Başka çeşitlerde hala dalında meyve varsa da pek yaprak kalmadı. Sezonda ilk olgunlaşanlar da yine Alis' olmuştu. Nematodsuz, organik maddesi yüksek toprağı ve ışığı bulduğunda çok iyi performans gösteriyor.

Eski 21-10-2021, 09:17   #72
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Anladığım kadarı ile Chrysotrichum türünü aynı sezonda değil de, yaş almış bitkiler olarak kullanmak daha ilginç. Bunda da, bitkinin kışa dayanımı önem kazanıyor. İlk videodaki bitki italyanın neresinde bilmiyorum ama biraz güneyde galiba. Zeytinler kadar dayansa burada da birkaç bitki büyütülebilir.

Bu arada, Alis' çok ilginç bir çeşit oldu. Yıllar içinde yaprak yapısı ve rengi de farklılaştı. Yaprak renkleri neredeyse mavimsi, kendine has bir yapısı var. Bu sıra buralar epey soğudu. Buna rağmen tüm yeşil aksamıyla hala dayanıyor ve üstü hala meyve dolu. Başka çeşitlerde hala dalında meyve varsa da pek yaprak kalmadı. Sezonda ilk olgunlaşanlar da yine Alis' olmuştu. Nematodsuz, organik maddesi yüksek toprağı ve ışığı bulduğunda çok iyi performans gösteriyor.
Aslında bir tane küçük boyda yaptığım aşıda bir deneyimim oldu chrysotrichuma halep karası aşıladım şu anda 80 cm boylarda ve üzerinde birçok tomurcuk var.Küçük boyutlarda aşılanan patlıcan muhtemelen aşı yöntemi yarma aşı olduğu için ve anaç tamamen birbirine geçip kaynaştığı için daha verimli olabilir.Bu şekilde aşılanmış bitkiyi yıllarca götürmek mümkün olabilir ve geliştikçe daha verimli olacaktır.Tabi ki devasa kalınlıkta ve çok verimli bir patlıcan veya domates ağacı insana çok ilginç geliyor.

Aliş benimde severek yetiştirip ve beğendiğim bir çeşit her sezon blue ile birlikte mutlaka tohumlarından ekiyorum.Ancak sanki birden fazla özellik gösteren tohumlar var çünkü balkonda saksıda yaptığım denemelerde çok iyi boy atmasına rağmen serada farklı tohumlardan yetiştirip bu bahar diktiğim alişler oturak domates gibi oldular.

Bu yıl etkinlikte bahsettiğiniz özellikteki aliş tohumlarından paylaşırsanız çok sevinirim.Eğer isterseniz fide halinde 10 cm boylarda chrysotrichumlardan gönderebilirim denersiniz.Kışın kar yağan yerlerde malesef üst aksamı don dan dolayı zarar görüyor ancak bitki ölmeyip tekrar hava ısınınca tekrar yanlardan sürüyor.

MeyveliTepe ve nazlı06 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2021, 11:08   #73
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
duydum ki bensiz etkinlik yapıyormuşsunuz hemen damladım
herkese selamlar. ne zamandır giremiyordum siteye neyse ki yetişmişim etkinliğe

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2021, 22:21   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2021
paylaşıma katılmak istiyorum.

davutn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2021, 21:42   #75
Ağaçsever

AdamShine's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2020
Arkadaşlar elinde "Black Beauty" domates tohumu olan varsa paylaşım yapabilmesi mümkün müdür acaba?

AdamShine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2021, 00:15   #76
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AdamShine Mesajı Göster
Arkadaşlar elinde "Black Beauty" domates tohumu olan varsa paylaşım yapabilmesi mümkün müdür acaba?
Tohumundan aldım diye hatırlıyorum, yaylaya çıktığımda bakayım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2021, 20:18   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2021
Bahçemde yetiştirmek için tohumlara ihtiyacım var. Bu tohumları çoğaltarak gelecek senelerde üyelere dağıtmayı hedefliyorum.

Muroist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2021, 20:20   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AdamShine Mesajı Göster
En çok merak ettiğim domatestir o da benim için.

AdamShine beğendi.
Muroist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2021, 22:10   #79
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
Herkese hayırlı, bereketli olsun

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2021, 13:43   #80
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Evet Chrysotrichum ve mauritanium çok güçlü gövde ve kök yapan türler ticari yetiştiricilikte genellikle kullanılan bir tür olan solanum torvum bu ikisi yanında oldukça cılız kalıyor ki torvum normal patlıcandan epey güçlü bir çeşittir.Benim gözlemim chrysotrichum diğer ikisine göre çok hızlı gelişen bir tür.Ortalama bir yılda 10 cm çapa kadar ve nerdeyse 3 metre boya ulaşabiliyor.Güç olarak sıralarsam Chrysotrichum>mauritanium>torvum şeklinde olur.
Bu iki çeşitte bana göre patlıcanda çok başarılılar zaten domatesten çok patlıcana yakın akraba oldukları için torvumda dahil domateste çok başarılı değiller ama domateste sırayla torvum,chrysotrichum ve mauritianum kullanılabilinir.
Burdaki bence en önemli konu bitkinin tahmini 10 cm kadar boydayken yapılan aşıları besleyip beslememesi.Bunu yapabilen iki tür var torvum ve chrysotrichum.Ancak torvum bunu hem domates hem patlıcan için yapabilirken chrysotrichum sadece patlıcanı geliştirebilir.Mauritianum yine patlıcanda daha başarılıdır hatta bu 3 türden en iyisidir ancak anaç gelişimi için biraz zamana ihtiyacı vardır 1 yıl kadar.Domatesi ise epey büyüdükten sonra besleyebiliyor. Genelde yarma aşı ve kabuk altı aşısı yapıyorum ancak aşı verim açısından karşılaştırma şansım olmadı ancak ticaride torvuma patlıcanı splice grafting denilen aşıyıyla aşılıyorlar.Bunun en önemli sebebi kalem ve anacın aynı ebatta olması.

Nematod'a tamamen bağışıklı olmadıklarını düşünüyorum ancak şimdiye kadar nematodla bulaşık herhangi bir kök görmedim ancak torvumda nematodla bulaşık kökler vardı.Bunun sebebi özellikle çok güçlü kök atmaları saksı denemelerimde mauritianum'un genelde kılcal kök hacminin daha yüksek olduğunu gördüm ortada kazık kök yanlarda saksıyı tamamen kaplamış kılcal kökler vardı.chrysotrichum'da ise daha kalın kökler vardı.Belki bu yüzden patlıcanda daha başarılıdır.Bunun dışında chrysotrichum su içinde uzun müddet ölmeden dayanabiliyor.Bu yüzden kök hastalıklarına karşıda olağanüstü dayanıklı.

-Anaçları ne kadar önce çimlendirirseniz ne kadar büyürlerse bence o kadar iyi.chrysotrichum için konuşursak 20 cm boylarda da aşılama yapılabiliyor.Ancak çimlenme süresi 2 haftaları bulabiliyor ve bu aşamalarda gelişimide çok hızlı değil.Bir 3 ay önce çimlendirmeye başlanması gerekiyor sezondan önce ayrıca aşılanacak çeşit daha çabuk çimleneceği için biraz daha sonra çimlendirmeye başlanmalı.

Burda benim yaptığım bazı denemeler var chrysotrichumlara aliş domates aşıladımpek başarılı değil aliş gibi meyve tutmaya yatkın bir çeşit bile çok fazla meyve tutmadı.Bunun sebebi aşı yerinin iyice kaynaşmaması olabilir,aşılama türü olabilir ama chrysotrichum domateste küçük boylarda iyi değil.Belki devasa boyutlarda çok iyi gelişim sağlayabilir.Bende devasa 2 tane chrysotrichum var ve malesef bir tanesine baharın yaptığım aşılar salgından dolayı köye gidemediğim için ve aşı yerlerindeki aşı bantlarının zamanında açılmamasından dolayı aşılar öldü havalar ısınıncada yaptığım aşılar tutmadı malesef.Bu yıl mart gibi aşılayacağım patlıcanları bakalım.
Chrysotrichum için Sera içinde şöyle bir deneyimim oldu. Ana gövdeden çıkan yan dallar daha sütken yumuşak yeşil sürgününe yapılan aşılar etkili oldu. Domatesin gövde kalınlığı epeyce büyüdü. bir aşıdan 3 dalın büyümesine izin verdim. Ancak sera içinde olduğundan tozlaşma mı olmadı bilemiyorum. Havanın çok sıcak olduğu yazın hep çiçeklerini döktü. Havalar biraz serinleyince birkaç çiçek tuttu.

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2021, 20:16   #81
Yeni Üye

Bende bu etkinliğinizden yayrlanmak istiyorum elimde çiçek tohumları var gönderebilir miyim?

Eski 30-10-2021, 11:37   #82
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ sefasevika nın tohum paylaşımına istinaden yazışmalar...

Olayın burada net bir şekilde sonuca bağlanmasını umuyorum Yani yerel - yöresel - aşılı - üç yıllık - 100 yıllık ceviz veya kestane gibi meyveleri ekince hangisi/leri ana ağaç gibi meyve verir, yoksa hiç biri vermez mi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Göndereceğiniz cevizlerin oluştuğu ağaca benzeme olasılığı çok çok düşük. Bence boşuna göndermeyin, yer de işgal edeceği için tohum paylaşım etkinliği, kargolama vs. de de sıkıntı oluşturacaklardır. Bizim hanım da sizin gibi düşünerek bir kaç ceviz ekmişti, sonra gerçeği öğrenince üzüldük ama olay bu maalesef..
Alıntı:
Evet, cevizler tohum zarflarında problemli olur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sefasevika Mesajı Göster
Daha önce çokça denedik üstadım, ağaç ile birebir aynı genetik/tad olmuyor ancak çıkan filizlerin en kötüsü bile günümüzde satılan tüplü fidelerden çok daha lezzetli,kaliteli ürün vereceğinden eminim
Yinede yönetim aksi yönde karar verir ise cevize ait paylaşımım silinebilir
Alıntı:
Üstadlıktan değil, olayı burada da çok sordum, mekanizmayı tam çözemedim de, ancak oluşan meyveler çok büyük olasılıkla farklı türlerden çaprazlanmış olduğu için bu meyveden ekilen ve çıkan fidenin durumu net olmuyor. Biri çıkar da net açıklar ise ben de sevinirim, çünkü çok karşımıza çıkıyor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2021, 10:22   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2020
Merhaba,
Alttaki paylaşım genel prensiplerine göre paylaşımcı olmadan 15 çeşit talep edebiliyoruz. Örneğin paylaşımcı olup 10 geçerli talep aldığımızda %50 kuralına göre yine 15 çeşitmi talep edebiliyoruz yoksa 15(paylaşımcı olmadan) +15(geçerli talebin %50 daha fazlası) = 30 çeşitmi talep edebiliyoruz ???
Organizasyon için ayrıca teşekkür ederim.

Önemli: Etkinliğe ilk kez katılan bir üye, şayet tohum paylaşmayıp sadece talep ediyorsa, en fazla 15 çeşit tohum talep edebilir.
Önemli: Etkinliğe aynı zamanda paylaşımcı olarak katılanlar, kendi paylaştıkları tohumlara olan geçerli taleplerin en fazla %50'si kadar daha fazla tohum talebinde bulunabileceklerdir. Örnek-1: Paylaştığı tohumlara 60 adet geçerli talep bulunan bir paylaşımcı en fazla 90 çeşit tohum talebinde bulunabilir.

serkancil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2021, 12:51   #84
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
@ sefasevika nın tohum paylaşımına istinaden yazışmalar...

Olayın burada net bir şekilde sonuca bağlanmasını umuyorum Yani yerel - yöresel - aşılı - üç yıllık - 100 yıllık ceviz veya kestane gibi meyveleri ekince hangisi/leri ana ağaç gibi meyve verir, yoksa hiç biri vermez mi.
Tohumdan ekilen cevizin çeşidinin nasıl bir şey olacağı şansa kalmış bir şey. Öte yandan, bizim arazideki cevizlerin hepsi farklı zamanlarda sincapların ektiği cevizler, birbirlerinin aynı değiller ama hepsi de güzel.

Burada esas problem, o cevizler tohum zarflarına sığmaz.

TCM beğendi.
Eski 31-10-2021, 12:53   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkancil Mesajı Göster
Merhaba,
Alttaki paylaşım genel prensiplerine göre paylaşımcı olmadan 15 çeşit talep edebiliyoruz. Örneğin paylaşımcı olup 10 geçerli talep aldığımızda %50 kuralına göre yine 15 çeşitmi talep edebiliyoruz yoksa 15(paylaşımcı olmadan) +15(geçerli talebin %50 daha fazlası) = 30 çeşitmi talep edebiliyoruz ???
Organizasyon için ayrıca teşekkür ederim.

Önemli: Etkinliğe ilk kez katılan bir üye, şayet tohum paylaşmayıp sadece talep ediyorsa, en fazla 15 çeşit tohum talep edebilir.
Önemli: Etkinliğe aynı zamanda paylaşımcı olarak katılanlar, kendi paylaştıkları tohumlara olan geçerli taleplerin en fazla %50'si kadar daha fazla tohum talebinde bulunabileceklerdir. Örnek-1: Paylaştığı tohumlara 60 adet geçerli talep bulunan bir paylaşımcı en fazla 90 çeşit tohum talebinde bulunabilir.
Paylaşımcı olup paylaştığı tohumlara az talep olan bir katılımcı 25 çeşide kadar tohum talep edebilir.

Eski 02-11-2021, 09:18   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2021
Yeni etkinlik hayırlı uğurlu bereketi bol olsun.

ercan4141 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2021, 16:10   #87
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Merhabalar. Geçen sene etkinliği geç hatırladığım için hem paylaşımcı olarak hem de talep eden olarak katılamamıştım. Geçen sene paylaşılan türler arasında SEDEF ÇİÇEĞİ/LUNARİA ve SÜS KABAKLARI da vardı. Bu tohumları edinmiş ve bu sene paylaşacak olan yok mudur? Kataloglarda bu türleri göremedim.

sernur beğendi.

Düzenleyen Şükufezar : 02-11-2021 saat 22:28
Şükufezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2021, 20:48   #88
Yeni Üye

Paylaşıma ilk kez katılacağım kendimizi tanıttığımız mesajı nereye yazacağız?

Eski 02-11-2021, 21:44   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
hayırlı olsun. bu yıl tohum paylaşıp, tohum talep edeceğim inşallah

gökhan b. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2021, 10:42   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2021
Merhaba tohum takas etkinliği son gün ne zaman acaba?

Şükufezar beğendi.
İpekk3545 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024