agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni178Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2020, 01:29   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2019
merhaba,

ilk defa katıldığım bir etkinlikti, etkinlikte emeği geçenlere ve güzel tohumlarını paylaşan herkese teşekkür ederim. naçizane önerim tohum paylaşım etkinliğinde paylaşımcı olarak tohum paylaşacak kişilerin kataloglarını tamamen bitirdikten sonra yayına almaları veya katalogların bütün tohum paylaşımcıları kendi içeriklerini hazırladıktan sonra erişilebilir hale getirilmesi. çünkü tohum paylaşımı yapacak kişiler için her ne kadar bir şablon hazırlanmış olsa da bazıları bunu tam olarak kullanamıyor veya bazıları yarım bırakıyor. oysaki tüm tohum paylaşımcıları paylaşacakları tohumları listeledikleri konuları oluştursa, hepsi bitirdikten sonra moderatörler tarafından konu kontrol edilse, ve konular (yorum yapılarak şablonun bozulmasının engellenmesi için) kilitlense güzel olur kanaatindeyim. ve tüm bu süreç sonunda kataloglar üyelerin erişimine açılabilir. böylelikle kullanıcıların kendi aralarında sağlayamadığı düzen sağlanmış olur.

uzun oldu farkındayım, okuduğunuz için teşekkürler

meehmetkaplan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 20:38   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Benimde 3. etkinliğim. Faydalı öneriler var uygulanması belki zor olabilir yönetici arkadaşlar açısından. Bence her üye tohumlarını aldıktan sonra ektiklerinin fotoğrafını paylaşması zorunlu olsun. Hem ne tohum almış ne ekmiş onları görürüz hem de bahçesi var mı yok mu ekiyor mu ekmiyor mu bunların tespiti yapılmış olur.

Düzenleyen Hakan DAG : 18-04-2020 saat 20:41 Neden: ekleme ve düzeltme
Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 20:57   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Merhaba, tohumları çimlendirirken en çok aradığım şey -acaba doğru şekilde mi çimlendiriyorum?- sorusu oldu.
Ürün basit bir domates dahi olsa o tohumun tanıtımı, ekim aşamaları, gelişim süreci, çiçeklenme ve meyve tutma oranı, hasat süresi, meyvesinin lezzeti, kokusu, rengi gibi gibi bir çok detayın olacağı bir tanıtım bölümü arzulardım.
Örneğin ilk aklıma gelen bulgar domatesi oldu. Bunu dağıtan ve süreçte yetiştiren arkadaşların bir başlık altında girdileri olsa fena olmazdı.

Bildiğiniz gibi her tohum aynı oranda çimlenmiyor ya da farklı talepleri olabiliyor. Onu yetiştirenden öğrenmek daha sağlıklı olabilir ve başarı oranımızı arttırabilir.

halcur ve ozlem39 beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 17:50   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Etkinliğin benim açımdan en büyük handikapı tohumların çok geç gelmesi oldu. Benim çimlendirdiğim fideler bugün itibariyle en az 15-20 gün daha istiyor bahçeyle buluşmak için. Bence seneye etkinlik takvimi en az 45 gün erkene çekilmeli. Tohumlar Ocak sonundan önce sahiplerine kavuşursa iyi olur diye düşünüyorum.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 09:53   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2018
dağıtılmayan tohumlar veya geri dönenler talep doğrultusunda dağıtımı devam ederse iyi olur. Birde benim gibi tohumu alıpta hepsini yakan 1 tane bile fideye dönüştüremeyenlere 1 defaya mahsus AF ÇIKSA

evat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 17:38   #36
Ağaçsever

Arkadaşlar merhaba. Daha önce sorulduysa ya da sorma yeri burası mı bilemedim. O yüzden kusuruma bakmayın. Bu sene havalar çok soğuk gitti malum. Burda gerek ilk defa dikeceğim gerekse tüm tohumlarını kullandığım sebzeler mevcut. Çoğu soğuktan yandı malesef. Sorum şu: seneye tohum paylaşım etkinliğine tohum göndermezsem tohum talep edebiliyor muyum? Daha önceki etkinliklerde tohum göndermiştim. Sadece önümüzdeki sene gönderemezsem tohum talebinde bulunabiliryor muyum?

Eski 31-05-2020, 19:33   #37
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Daha önce sorulduysa ya da sorma yeri burası mı bilemedim. O yüzden kusuruma bakmayın. Bu sene havalar çok soğuk gitti malum. Burda gerek ilk defa dikeceğim gerekse tüm tohumlarını kullandığım sebzeler mevcut. Çoğu soğuktan yandı malesef. Sorum şu: seneye tohum paylaşım etkinliğine tohum göndermezsem tohum talep edebiliyor muyum? Daha önceki etkinliklerde tohum göndermiştim. Sadece önümüzdeki sene gönderemezsem tohum talebinde bulunabiliryor muyum?
Son etkinlikte paylaşım yapmış mıydınız?

sernur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 21:15   #38
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Son etkinlikte paylaşım yapmış mıydınız?
Evet Sn. MeyveliTepe son etkinlikte hem tohum gönderdim, hem tohum aldım.

Eski 31-05-2020, 23:17   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Evet Sn. MeyveliTepe son etkinlikte hem tohum gönderdim, hem tohum aldım.
Bu durumda yeni etkinlikte 25 adede kadar tohum talep etme hakkınız var.

Hakan DAG beğendi.
Eski 01-06-2020, 06:33   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Benim iki önerim olacak:
1- Tüm uğraşlara rağmen kargosu geri dönenler için bir yaptırım olsun (Harcanan emeklerin boşa gitmesinin bir karşılığı olmalı bence).

2- Etkinlik tarihini biraz daha öne almak mümkün olabilir mi? Sıcak bölgelerde yaşayanlar ekimlerini erken yapıyorlar ve yaz sıcağında ürün almak mümkün olmadığı için kısa bir sezon yaşıyoruz. Ocak ortası ya da Şubat başında tohumlar teslim edilecek gibi bir takvim uygulamak mümkün olabilir mi?
Kesinlikle tohum talep eden kişi kargo masrafınıda üstlenmeli.
En geç şubat 15 de mutlaka bitmeli.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 15:25   #41
Ağaçsever

Alıntı:
Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim Sn. MeyveliTepe. Bu kadar kötü durumdan sonra bu mesajı görmek beni fazlasıyla sevindirdi.

Eski 04-09-2020, 13:10   #42
Ağaçsever

Alıntı:
Sn. Meyvelitepe kural iki yıl üste üste tohum talebi yapamadığımız için bu şekilde değil mi? Bu sene hiç tohum talep etmesem bir sonraki etkinlikte tohmu talep edebilirim sanırım doğru mu anlamışım. Bu sene bahçeyi ekemeyi düşünmüyorum. Biraz bakım yapıp seneye hazırlamak istiyorumda.

MeyveliTepe ve nazlı06 beğendi.
Eski 15-10-2020, 10:11   #43
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Sayın Çamfıstığı;
Alıntı:
Kesinlikle tohum talep eden kişi kargo masrafınıda üstlenmeli.
Katılıyorum.

Sayın gaseker,
Alıntı:
Etkinliğin benim açımdan en büyük handikapı tohumların çok geç gelmesi oldu. Benim çimlendirdiğim fideler bugün itibariyle en az 15-20 gün daha istiyor bahçeyle buluşmak için. Bence seneye etkinlik takvimi en az 45 gün erkene çekilmeli. Tohumlar Ocak sonundan önce sahiplerine kavuşursa iyi olur diye düşünüyorum.
Katılıyorum.

Bu yıl (2020-2021) bir ay ay erkene alınmış, çok güzel gelişme. Şahsen ben -
gün daha erkene alınsa daha mutlu olurdum.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 14:23   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Merhaba arkadaşlar
Tohum paylaşım etkinliğine son 2 yıl katıldım. Geçen yıl çok büyük heveslerle tohum almıştım. Ancak, annemin aralık ayında başlayan ağır akciğer hastalığından dolayı yetiştiricilik yapamadım. Bu yıl siteden sizleri takip etmekle yetineceğim. Hepinize kolay gelsin [/QUOTE]

ciminli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2020, 15:00   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2020
Alıntı:
Sıcağı sıcağına, henüz deneyim taze iken mevcut kuralları tartışmaya açmak istiyorum.

Değişmesini istediğiniz kurallar varsa, sebepleri ile beraber yazmanızı rica ediyorum.
Merhaba, ben bugün üye oldum, ancak tohum etkinliğinden yararlanmak için 30 Eylüle kadar yapılan üyelikler geçerli doğru mu anlıyorum?

Eğer öyle ise bunu değiştirmek mümkün olur mu? Siteden çok uzun zamandır haberdarım zaten bitkiler ağaçlarla ilgili her hangi bir araştırmanızda mutlaka karşınıza çıkıyor ki Doğa için çal zaten çok popüler. Eğer yeni üye olduğum için bu etkinliği kaçırırsam çok üzüleceğim. Çünkü gerçekten yerli tohum bulmak çok zor, bu yıl yerli diye internetten aldığım ya da satıcısından bizzat aldığım tohumların bir çoğu bitmedi bile. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Hep_çiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 20:43   #46
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Merhaba
Bazı arkadaşlarda gördüğüm her yıl sürekli domates,salatalık vs sebze tohumu talepte bulunuluyor ancak ertesi yıl ve sonraki yıllar sadece çiçek tohumu paylaşıyor onlarda zaten kendi kendine her tarafı kaplayan her yerde olan kadife çiçeği vs.
Bu şekilde paylaşım yapıp farklı tohum talebinde bulunan arkadaşlara talepleri için gönderimde bulunmayacağım.Her yıl talep edilen tohumlar nereye gidiyor eğer tohumları yetiştirecek yeriniz yoksa veya yetiştirip paylaşma niyetiyle almıyorsanız bence bu etkinlik amacına ulaşmamış oluyor.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 21:59   #47
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Merhaba
Bazı arkadaşlarda gördüğüm her yıl sürekli domates,salatalık vs sebze tohumu talepte bulunuluyor ancak ertesi yıl ve sonraki yıllar sadece çiçek tohumu paylaşıyor onlarda zaten kendi kendine her tarafı kaplayan her yerde olan kadife çiçeği vs.
Bu şekilde paylaşım yapıp farklı tohum talebinde bulunan arkadaşlara talepleri için gönderimde bulunmayacağım.Her yıl talep edilen tohumlar nereye gidiyor eğer tohumları yetiştirecek yeriniz yoksa veya yetiştirip paylaşma niyetiyle almıyorsanız bence bu etkinlik amacına ulaşmamış oluyor.
Açıkçası ben de belirttiğiniz gruba giriyor muyum, bilmiyorum ama bu konudaki fikrimi belirtmek isterim.
İlk olarak şunu söyleyeyim; tohumlar sizin, istediğinize verme ya da vermeme hakkınız var. Tohum paylaşımı ile ilgili kurallarda da bu konuda bir sıkıntı yok.
Ben paylaşımcı olarak ikinci yılıma giriyorum. Geçen sene de bu sene de hem elimde olanlardan hem de forumdan aldıklarımdan paylaşmaya çalıştım. Geçen sene balkonda, bu sene bahçede(ama susuz) ekim yaptım ve Adana sıcağında bir çok üründe hayal kırıklığı yaşadım. Buna(özellikle bu sene) börtü böcekle yaşadığım sıkıntılar da eklenince istediğim şekilde ürün elde edemedim. Bu konuda yeni olmam dolayısı ile de alet edevat ihtiyaçlarını yeni karşılıyorum. Gübre kullanımı, doğal ürün yetiştirmenin incelikleri konusunda da yeniyim ama öğreniyorum.
Neyse bunlar benim yaşadıklarım/durumum ama konunun özüne tekrar dönecek olursak bence burada bulunan herkes tohum dağıtıcısı olmak zorunda olmamalı.
Benim anladığım şu ki forumdaki arkadaşlarımız doğal ürün yetiştirme konusunda destek arayışı içinde. Bu iyi bir şey ve bu grup ağırlıklı olarak alıcı.

İkinci grup doğal ürün yetiştirmenin yanı sıra paylaşımcı olmaya da çalışıyor ama ya imkan eksikliği, zaman darlığı, bilgi-beceri eksikliği gibi sorunlar dolayısı ile daha çok alıcı az da olsa paylaşımcı olabiliyorlar.

Üçüncü grup doğal ürün yetiştirmeyi ve paylaşmayı hayat düsturu olarak görenlerden oluşuyor. Forumu da muhtemelen onlar ayakta tutuyor. Bu grupta yabancı dil bilenler, ekonomik olarak daha iyi bir seviyede bulunanalar ve belki emekli hayatı yaşayanlar ağırlıkta olabilir. Bu benim tespitim, doğru olmayabilir.

Üçüncü grubun hizmeti tartışılmaz ama forumdaki herkesten bunu beklemek de doğru olmayabilir.

-Kimisinin amacı doğal ürünlere ulaşmak, belki çevresine de bunu aşılamak.

-Kimisinin amacı doğal ürün yetiştirmek ve bunu imkanlar oranında paylaşmak.

-Kimisinin de amacı doğal ürüne ulaştığı kadar başkalarını da bu ürünlere ve bu ürünlere giden yollara kavuşturmak. Kırk kapıyı değnekleyip onlarca tohuma ulaşma arzu ve isteğiyle dolu, araştıran bilgilerini herkesle paylaşan kutup yıldızı olmak.

Yine bana göre bu üç gruba ulaşmak dahi forumun amacına ulaştığını gösteriyor.

NOT:Buradan elde ettiğim tohumların bir kısmını ben de anne-babam ve bazı yakın dostlarımla paylaşıyorum. Ama onlardan tohumluk almıyorum. Ekim ve hasat şartlarını birebir gözlemleyemediğim için.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 22:51   #48
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Merhaba
Kadife paylaşan bir olarak yazma gereği duydum.

Bir kaç talebim olacaktı, o da çiçek türü ama vazgeçtim. Ve paylaşılanların küçümsenmesine üzüldüm açıkçası. Belirtmek istedim.

nazlı06 beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 23:32   #49
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
Kadife paylaşan bir olarak yazma gereği duydum.

Bir kaç talebim olacaktı, o da çiçek türü ama vazgeçtim. Ve paylaşılanların küçümsenmesine üzüldüm açıkçası. Belirtmek istedim.
Yanlış anlamayın benim anlatmaya çalıştığım farklı bir şey yoksa çiçek paylaşımlarıyla herhangi bir problemim yok paylaşımlarınızıda küçümsemiyorum hatta kadife talebim oldu.Kendi üstünüze de alınmayın lütfen.Bahsettiğim şekilde sürekli yapan arkadaşlar var.

Eski 22-10-2020, 00:10   #50
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Merhaba
Paylaşımcılar talepleri karşılarken istediği gibi insiyatif kullanabilir. Ancak bu insiyatifin nasıl kullanılacağının önceden ilan edilmesi şık bir durum değil.

Öte yandan böyle bir sorgulama son 3 yılda 7 çeşit tohum paylaşıp 80 çeşit tohum alanların, neden bunların tamamını paylaşmadığının sorgulanması gibi garip yerlere gider.

Bu etkinlik 1-1 takas etkinliği değil. Çoklu takas da içeren bir paylaşım etkinliği.

Herkes farkında mı bilmiyorum, çoklu takasın böyle bir üstünlüğü var. Siz sebze paylaşır ve sebze talep edersiniz, bir başkası da sebze paylaşır, çiçek talep eder eder. Bir başkası çiçek paylaşır sebze talep eder. Sonunda yüzlerce farklı tür/çeşit binlerce farklı kombinasyonda yüzden fazla kişiye dağılır. Paylaşımcı ve tür/çeşit sayısı arttıkça katılımcıların toplamı için çok değerli bir kaynak paylaşılmış olur. Ve evet, çiçek sebze diye bir ayrımımız yok. Bizim bahçemizde sebzelerle beraber mevsimlik çiçekler hep beraberler.

Eski 22-10-2020, 09:16   #51
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Yanlış anlamayın benim anlatmaya çalıştığım farklı bir şey yoksa çiçek paylaşımlarıyla herhangi bir problemim yok paylaşımlarınızıda küçümsemiyorum hatta kadife talebim oldu.Kendi üstünüze de alınmayın lütfen.Bahsettiğim şekilde sürekli yapan arkadaşlar var.

Bende bir çeşit sebze ve kadife paylasanlardanim. Sebzelerde yeterli izalosyonu tam saglayamadigim için çok sevdiğim ve başarılı olduğum sebzenin tohumlarını sizlerle paylaşmak istedim. Kadifeye gelince çok dudak bukeceginiz bir çiçek değil aksine her daim bir kök sebze bir kök kadife dikebilecegimiz bir çiçek. Reyhan da var yanında. 15 te bir budayip tekrak çiçeğe dönmesini sağladınız sürece sağlıklı sebze yemek gibi bir lüksümüz var bence
Saygılar

MeyveliTepe beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 18:51   #52
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Öte yandan böyle bir sorgulama son 3 yılda 7 çeşit tohum paylaşıp 80 çeşit tohum alanların, neden bunların tamamını paylaşmadığının sorgulanması gibi garip yerlere gider.
Merhaba Sn MeyveliTepe

Benim öyle bir niyetim yok, kaç tohum alıp kaç tane paylaştığıyla ilgilenmiyorum.Sonuçta tohum talep edipte işlerin iyi gitmediği oluyor bir sürü aklımıza gelmeyen sorun olabilir.

Alıntı:
Siz sebze paylaşır ve sebze talep edersiniz, bir başkası da sebze paylaşır, çiçek talep eder eder. Bir başkası çiçek paylaşır sebze talep eder. Sonunda yüzlerce farklı tür/çeşit binlerce farklı kombinasyonda yüzden fazla kişiye dağılır
Sonuçta bahsettiğim arkadaşlar buradan aldığı tohumlarla ilgili bir işlem yapmıyorlar.Zaten bu tohumları çoğaltıp tohumunu almıyorlar ki paylaşmıyorlar.Sadece tohum talep edebilmek için birkaç çiçek tohumu paylaşıp hedefine ulaşıyorlar.Bunu da neden yapıyorlar onuda anlamıyorum.Başka çiçek tohumları paylaşıma giriyor ancak sebze tohumlarını başka birisi alıp paylaşabilecekken bu arkadaşlar sebebiyle bundan mahrum kalıyor.Esas anlatmak istediğim budur.Sonuçta çiçek talep edip çiçek paylaşabilir.Başkası için talep ediyor olabiliyor ancak o kişi ne saflığına dikkat edecek belki çeşit değerli bir tohum olsa bile hoşuna gitmeyecek bir daha ekmeyecek.Burda paylaştığımız tohumların ekilip ekilmediğini çok fazla takip edemesekte tamamen şansa bırakmak ne kadar doğru ?

Birçok arkadaş tarafından yanlış anlaşıldı benim kadife çiçekleriyle ilgili bir sorunum yok Sadece kolay çoğalıp,yetiştirilmesinde herhangi bir zorluk bulunmadığını ve bir emek içermediğini belirtmek için kadifeyi seçtim.Forumda bu kadar kadife sever olduğunu görmek güzel ama bir anda kadife severler odası/derneği tarafından tepkiyle karşılandım.Hani kadifede çiçek mi bir şeyede benzemiyor desem anlayacağım. Tekrar yazıyorum ne kadifelerle ne de başka çiçeklerle ve paylaşılmasıyla ilgili bir sorunum yok

nazlı06 ve malbman beğendi.
Eski 23-10-2020, 00:32   #53
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann
Benim öyle bir niyetim yok, kaç tohum alıp kaç tane paylaştığıyla ilgilenmiyorum.Sonuçta tohum talep edipte işlerin iyi gitmediği oluyor bir sürü aklımıza gelmeyen sorun olabilir.
Sizin öyle bir niyetiniz var demedim zaten. "Öyle bir kapıyı açar" anlamında yazdım.

Etkinliğe ilk kez 2017'de katılmışsınız. 33 kişiye 5 çeşit tohum paylaşmısınız, 39 çeşit tohum almışsınız.

2018'de, 25 kişiye 2 çeşit tohum paylaşmış, 40 çeşit tohum almışsınız.

2019'da tohum paylaşmamış, 21 çeşit tohum almışsınız.

Bu yıl, 9 çeşit paylaşıyorsunuz, an itibarıyla 166 talep görünüyor.

Yani, bu yılı saymazsak son 3 yılda 7 çeşit tohum paylaşmış, 100 çeşit tohum almışsınız. Daha önce aldığınız çeşitlerden sadece 1 tanesini bu yıl paylaşıyorsunuz. Ayrıca 8 çeşit daha paylaşıyorsunuz. Yani, evvelce etkinlikten size ulaşan diğer 99 çeşit tohumu paylaşmamışsınız.

Bu durumda;
Alıntı:
...
Şeklindeki ifadeniz, bahsettiğim bakış açısının kapısını açar.

Yanlış anlamayın, bunca çeşidi paylaşmamış olmanızın bir sürü sebebi olabilir. Hatta, (söz gelimi geçen yıl) önceki yıllarda 80 çeşit almış olmanıza rağmen hiç paylaşım yapmayıp 21 çeşit daha almış olmanızın da bir sürü makul sebebi olabilir.

Etkinliğin kuralları, makul sebepleri kapsayacak, hibrid olmayan tohumlarla bahçeciliği sevdirip teşvik edecek, yaygınlaştıracak, olabildiğince sürdürülebilir bir sürecin tasarlanmasıyla ortaya çıktı. Edinilen deneyime göre zaman içinde ufak tefek değişiklikler yapılmasına rağmen 8 sene aynı temel üzerinde devam etti.

Sevilen çeşitlerin yıllar itibarıyla farklı kişiler tarafından paylaşılması hepimizin arzusu. Ancak bunun için herhangi bir kural, kaide koymak durumunda da değiliz. Bazı çeşitler popüler olup her sene paylaşılıyor, bazıları ise güzel çeşit olmasına rağmen bir kenarda kalıp unutuluyor. Normaldir.

Daha önce aldığınız çeşitler olmasa bile, bu yıl, daha önce paylaşılmamış, muhtemelen daha önce ülkeye de gelmemiş olan bazı güzel "baker creek" tohumları paylaşıyorsunuz. Şimdilik 166 talep görünüyor.

Talepleri gözden geçirdiğimde, zaten önemlice bir kısmının geçerli talep tesbit sürecinde eleneceğini görüyorum.

Buna ilaveten, kadife paylaşanlara paylaşımda bulunmayacağınızı ilan etmiş olmanız da önemli. Kadife bile(!) paylaşmamış olanlar da otomatik olarak bu kategoriye giriyor olmalı. Demek ki, size göndereceğim etiketlerden epeycesi kullanılmayacak. Bu durumda katılımcıların talep haklarının yanmaması için size göndereceğim etiketlerde ekstra eleme yapmalıyım diye düşünüyorum.

feyzi_48 ve cemilsisik beğendi.
Eski 23-10-2020, 10:29   #54
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Sonuçta bahsettiğim arkadaşlar buradan aldığı tohumlarla ilgili bir işlem yapmıyorlar.Zaten bu tohumları çoğaltıp tohumunu almıyorlar ki paylaşmıyorlar.Sadece tohum talep edebilmek için birkaç çiçek tohumu paylaşıp hedefine ulaşıyorlar.Bunu da neden yapıyorlar onuda anlamıyorum.Başka çiçek tohumları paylaşıma giriyor ancak sebze tohumlarını başka birisi alıp paylaşabilecekken bu arkadaşlar sebebiyle bundan mahrum kalıyor.Esas anlatmak istediğim budur.Sonuçta çiçek talep edip çiçek paylaşabilir.Başkası için talep ediyor olabiliyor ancak o kişi ne saflığına dikkat edecek belki çeşit değerli bir tohum olsa bile hoşuna gitmeyecek bir daha ekmeyecek.Burda paylaştığımız tohumların ekilip ekilmediğini çok fazla takip edemesekte tamamen şansa bırakmak ne kadar doğru ?
Sn. MeyveliTepe
Eğer bir paylaşımcı arkadaş sürekli sebze tohumu talep edip çiçek tohumu paylaşıyorsa ve başka bir sebze tohumuda paylaşmıyorsa bu ne demektir sizce? Burdan talep ettiği sebze tohumlarını yetiştirmiyor demek olmuyor mu?.Hani bir tanesini paylaşsa tamam diyeceğim.Başkalarının hakkına giriyor gerçekten bazı çeşitlere ulaşmayı çok isteyen ve bu çeşitleri yetiştirip paylaşacak arkadaşaların hakkını gasp ediyorlar.Diğer paylaşımcı arkadaşları uyarmak istedim ve bu tipte bir suistimale müsade etmeyeceğimi belirtemek istedim.Paylaştığı çiçek tohumlarının bir önemi yok,paylaşım olarak bir değeri yok demiyorum .Sizinde belirttiğiniz şekilde kombinasyon sayısını arttırır ama bu şekilde olması doğru değil.Bununla ilgili bir kural değişikliği yapılabilir.
Bana gelince performansım çok kötü olmasada evet yeterli değil ancak bu çeşitlerin genetiklerini koruyarak bazı kurallara uyarak paylaşmak daha önemli.Evet bazen bende herhangi bir kurala uyulmadan paylaşılan tohumları talep ediyorum ve genelde bunları paylaşmıyorum sadece çeşitin kaybolmasını istemediğim ya da gerçekten merak ettiğim bir çeşit oluyor o yüzden talep ediyorum.Yoksa sizin Aliş domates,Taşlıbahçe'nin kerevizi ,oz26'nın isot biberi,zekoş'un ıspanağı ve sarı kabağı ve niceleri hepsi aklımda ve paylaşılmak için bekliyor o kadar çok çeşit var ki,bazılarını balkonumda tohumunu çoğaltıyorum paylaşacak kadar olmuyor tohumunu tazeliyorum bazılarını ise serada.
Bu yıl baker creek'ten paylaşım yapıyorum birkaçta yabani tür var ama tozlaşma kurallarına uyarak mı tohum satıyorlar emin olamasamda baker creek'ten ilginç olan tohumları paylaştım.Geçen yıl talep ettiklerimi seneye paylaşırım bu yıl talep ettiklerimi ise bir sonraki yıl çiftçinin seneyesi bitmezmiş.Ama o tohumlara gözüm gibi bakıyorum emin olabilirsiniz.

Düzenleyen devrann : 23-10-2020 saat 18:01
Eski 23-10-2020, 11:20   #55
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Devrann,

Mevcut durumda, sadece çiçek paylaşan iki paylaşımcımız var, onlar da sizden bir talepte bulunmamış.

Bu durumda size etiket göndermemem daha uygun olur.

Sn.Devrann'dan tohum talebinde bulunan katılımcıların taleplerini geri almaları talep haklarının korunması bakımından yerinde olur.

cemilsisik beğendi.
Eski 23-10-2020, 18:43   #56
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Kadifeden vazgecmiyecegim ama Sn. Devrann tohumlarından vazgeçtim .Teşekkürler.

cemilsisik beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2020, 19:28   #57
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
İstanbul'da Covit 19 sorunu artıyor gibi görünüyor... 3-4 hafta önceki kadar rahat değilim sadece kendim için değil çalışacak arkadaşlar için de...

Önerileriniz var mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2020, 20:54   #58
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Kadifeden vazgecmiyecegim ama Sn. Devrann tohumlarından vazgeçtim .Teşekkürler.
Saçmaladınız iyice

Eski 23-10-2020, 21:37   #59
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Sn.Devrann,

Mevcut durumda, sadece çiçek paylaşan iki paylaşımcımız var, onlar da sizden bir talepte bulunmamış.

Bu durumda size etiket göndermemem daha uygun olur.

Sn.Devrann'dan tohum talebinde bulunan katılımcıların taleplerini geri almaları talep haklarının korunması bakımından yerinde olur.
Sn.MeyveliTepe
Benim bahsettiğim şeyle bu yazdığınızın ne alakası var acaba? Ben sadece çiçek paylaşanlara tohum paylaşacağım diye birşey demedim ki .Diğerleri bir kaç marul ve maydonozla kriterinize girmekten kurtuluyor sanırım.
Söylediğim şuydu çiçek paylaşıp domates talep edip sonrasında sürekli çiçek paylaşanlara tohum göndermek istemediğimi söyledim ve sebebini açıkladım.Bunun terside fark etmiyor domates paylaşıp çiçek talep edende çok farklı değil.Diyelim ki blue beauty paylaşıyor sürekli ama çiçek tohumu talep ediyor ama paylaşmıyor.Bu ne demek oluyor bu kişi çiçek talep ediyor ama çiçek tohumlarını yetiştirmiyor tohum gidiyor ama paketini bile açmıyor .Neden çiçek tohumlarımı hiç ekmeyen ve yetiştirmeyen bu kişiye vereyim çiçeklere ve kadifelere daha hevesli nazlı06 gibi arkadaşlara gönderirim daha iyi ve mantıklı değil mi?
Çiçekleri sevmiyorum demedim.Bununla ilgili bir kural oluşturabilirmiyiz diye bişey sordum hepsi buydu.

Eski 24-10-2020, 09:41   #60
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bir kişi çiçek talep ediyor ama çiçek tohumlarını yetiştirmiyor. tohum gidiyor ama paketini bile açmıyor. Neden çiçek tohumlarımı hiç ekmeyen ve yetiştirmeyen bu kişiye vereyim çiçeklere ve kadifelere daha hevesli nazlı06 gibi arkadaşlara gönderirim daha iyi ve mantıklı değil mi?
Bütün yazışmaların özeti gibi görünen bu cümlelerle ilgili şunu söyleyebilirim. Her ne kadar tohum dağıtıcı olmasam da; böyle davrandığı üst üste yıllardaki gözlemlerimle kesinleşen, tohum sonrası çalışmalar sayfasında gelen tohumlara ne yaptığını anlayamadım kişiler tekrar istediği zaman, onları dağıtım listemin sonuna koyardım. Kurallarımız arasında yer alan "gönderme keyfiyeti" diye özetleyeceğim şeyi uygulardım. Sınırlı tohumum varsa, onlara sıra gelmezdi mesela...

Meyvelitepe'nin özetlediği durum:
Alıntı:
Yani, bu yılı saymazsak son 3 yılda 7 çeşit tohum paylaşmış, 100 çeşit tohum almışsınız. Daha önce aldığınız çeşitlerden sadece 1 tanesini bu yıl paylaşıyorsunuz. Ayrıca 8 çeşit daha paylaşıyorsunuz. Yani, evvelce etkinlikten size ulaşan diğer 99 çeşit tohumu paylaşmamışsınız.
Durumum böyle olsaydı şunu yapardım: Konuyu kendi özeleştirim diye dile getirirdim, başkalarının düzeltilmesi gereken tavrı olarak değil...

Böyleyken böyle yani

Zekoş beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024