agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni491Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2020, 12:05   #151
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Muda konuyu tekrar hatırlatınca, konu adına 2020 Dikkat diye ekleme yaptım. Umarım işe yarar

Hakan DAG ve Kahraman43 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 10:01   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
Floresan ışığı

Bu sene fideleri bir pencereden ötekine ve oradan da balkona taşımak yerine Meyvelitepe'nin sistemini denemeye karar verdim.

Ancak geçen yıl biberlerin çimlenme oranı düşük olduğundan ne olup ne bittiğini anlamak için direk viyollere dikmek yerine Saleri'nin izinden giderek önce ön çimlendirme yapıp sonra da tepsilere ekim yaptım. Sonuç: fideler inanılmaz bir hızla büyüyorlar. Öyle ki daha önce 1 ay süren aşamaya nedredeyse 10 günde ulaştılar. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ancak emin olamadığım bir şey var. Benim düzeneğimde her katta 2500 lümenlik bir floresan lambası var. Bir yazıda floresanın led'e nazaran daha etkili olduğunu okumuştum (https://homeguides.sfgate.com/fluore...ing-93577.html) ve elimde de eski floresanlar olunca düzeneği bu şeklide kurdum.
Floresan lambalar ledlere göre daha fazla ısı yayıyor ve bu da ortamın ısısını 23 dereceye kadar çıkarıyor. Lambalar fidelerin 30 cm üzerinde duruyor.

Sizce bu durum fidelerin gelişimini kötü etkiler mi?

saleri ve uzunkum beğendi.
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 17:32   #153
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar yer bademini nasıl yüksek oranda çimlendirebilirim acaba yazarsanız çok sevinirim

AkisSoftware beğendi.

Düzenleyen tropikalist : 22-02-2020 saat 17:32 Neden: Eksik harf
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 00:07   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 687940

Bunlar da benim sera için erken ektiğim kaliforniya biberleri. Resmin çekildiği günde tohumdan itibaren 28 günlüktüler.

Eklenti 687939
Bu da basit bir ışıklandırma düzeneği.

Herhangi bir ziraat mühendisine danışmışlığım filan yok.
Burda kullanmış olduğunuz ışıklandırma hakkınd bilgi verebilir misiniz? şerit led mi?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 08:23   #155
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;
Dahlia soğanları sanki canlanmış gibi? Hemen ekeyim mi? Mevsim daha henüz çok erken Erzurum'a göre

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 08:31   #156
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;
Dahlia soğanları sanki canlanmış gibi? Hemen ekeyim mi? Mevsim daha henüz çok erken Erzurum'a göre
Genel bilgi yıldız soğanları eksi yedi derece civarı yaşar. Bence soğanları takip edin, süğmeye başlayınca toprağa ekin. Şu an ekerseniz toprak ısınmadığı için canlanmaz, sıcaklık düşmesine bağlı ölebilir de..

acemi25 ve ebd beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 08:47   #157
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Genel bilgi yıldız soğanları eksi yedi derece civarı yaşar. Bence soğanları takip edin, süğmeye başlayınca toprağa ekin. Şu an ekerseniz toprak ısınmadığı için canlanmaz, sıcaklık düşmesine bağlı ölebilir de..
Üzerinden tomurcuk çıkmış sanırım minnacık, o yüzden iç mekanda mı eksem diyorum saksılara. Şu an dereceler -10ları geçiyor haliyle dışarı ekemem

Eski 26-02-2020, 14:23   #158
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Üzerinden tomurcuk çıkmış sanırım minnacık, o yüzden iç mekanda mı eksem diyorum saksılara. Şu an dereceler -10ları geçiyor haliyle dışarı ekemem
Takip edin, herhalde sıcakta tutuyordunuz yoksa burada bile hareket olmadı daha. Neyse sorun olmaz, filizlenen kısımlar birer karış olunca bile dikmiştim ben dikkat eder kırmazsanız sorun olmaz, kırarsanız da başka yerden patlar büyük ihtimal. Eğer dediğiniz tomurcuk büyürse içeride saksıya veya bu iş için kullanılan siyah poşetlere diker sonra aktarırsınız.

acemi25 beğendi.
Eski 26-02-2020, 14:32   #159
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Arkadaşlar galiba sanırım sorum arada kaynadı bi bakadilir misiniz yer bademi yetiştiricileri veya konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler sn TCM aklıma tek siz geliyordunuz da başka cevaplayan kişi olursa onlarda olur

TCM beğendi.
Eski 26-02-2020, 14:56   #160
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Arkadaşlar galiba sanırım sorum arada kaynadı bi bakadilir misiniz yer bademi yetiştiricileri veya konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler sn TCM aklıma tek siz geliyordunuz da başka cevaplayan kişi olursa onlarda olur
@ tropikalist, kusura bakma, ben cevabı yazdım sanıyorum ya

İki yıldır farklı metotlar deniyoruz, @AkisSoftware ve @Zekoş da deneyenler arasında. Ben yüzde olarak oranımı arttıramadım sanırım @Zekoş 10 - 15 gün bilerek veya bilmeyerek suda bekletmiş ve % 100 çimlenme oranına ulaşmıştı, yine de kendisine bir sorun. Yanılmıyorsam @AkisSoftware 'sıcak iyi geliyor' deyince ben fırının içine soktum ve zaman zaman çalıştırarak iç sıcaklığın 30-40 derecelerde dolaşmasını sağladım ama oranım değişmedi. En az iki üç gün suda beklemesi gerektiği ise kesin bilgi..

Eski 26-02-2020, 15:09   #161
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Aslında kolay çimlenen bir bitki. Önce bir kaç gün su içerisinde bekletip, saksı içerisinde, toprak yüzeyine serperek çimlenmelerini bekleyebilirsiniz. Çimlenme başladıktan sonra kalıcı yerlerine dikebilirsiniz. Patates gibi düşünebilirsiniz...

Tohumlar taze olduğu için çimlenmede fazla sorun olacağını düşünmüyorum.

Alıntı:
Arkadaşlar yer bademini nasıl yüksek oranda çimlendirebilirim acaba yazarsanız çok sevinirim

uzunkum beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 16:33   #162
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Sayın TCM ve Akissoftware cevaplarınız için teşekkürler elimde zaten yanlışlıkla iki kişiden talepte bulunmuşum o zaman bir kısmını 10-15 gün suda bekletip ekeyim bir komşunuzda 3 gün suda bekletip toprağın üzerine serperek deneyeyim

Birde bu bitki soğuğa dayanıklı mı ?

AkisSoftware beğendi.
Eski 26-02-2020, 17:18   #163
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sayın TCM ve Akissoftware cevaplarınız için teşekkürler elimde zaten yanlışlıkla iki kişiden talepte bulunmuşum o zaman bir kısmını 10-15 gün suda bekletip ekeyim bir komşunuzda 3 gün suda bekletip toprağın üzerine serperek deneyeyim

Birde bu bitki soğuğa dayanıklı mı ?
Kalıcı değil zaten, normal sebzelerle birlikte ekin.

AkisSoftware beğendi.
Eski 27-02-2020, 06:18   #164
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Tamam normalde merkez Akdeniz ikliminde ancak akrabalarımın bahçesine ekeceğim orada Doğu Anadolu’ya yakın yer olduğu için sordum

TCM beğendi.
Eski 27-02-2020, 18:58   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyigit Mesajı Göster
Bu sene fideleri bir pencereden ötekine ve oradan da balkona taşımak yerine Meyvelitepe'nin sistemini denemeye karar verdim.

Ancak geçen yıl biberlerin çimlenme oranı düşük olduğundan ne olup ne bittiğini anlamak için direk viyollere dikmek yerine Saleri'nin izinden giderek önce ön çimlendirme yapıp sonra da tepsilere ekim yaptım. Sonuç: fideler inanılmaz bir hızla büyüyorlar. Öyle ki daha önce 1 ay süren aşamaya nedredeyse 10 günde ulaştılar. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ancak emin olamadığım bir şey var. Benim düzeneğimde her katta 2500 lümenlik bir floresan lambası var. Bir yazıda floresanın led'e nazaran daha etkili olduğunu okumuştum (https://homeguides.sfgate.com/fluore...ing-93577.html) ve elimde de eski floresanlar olunca düzeneği bu şeklide kurdum.
Floresan lambalar ledlere göre daha fazla ısı yayıyor ve bu da ortamın ısısını 23 dereceye kadar çıkarıyor. Lambalar fidelerin 30 cm üzerinde duruyor.

Sizce bu durum fidelerin gelişimini kötü etkiler mi?
Merhaba. Düeneğinizin detayı veya varsa fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

“23 derece ortam ısısı”ndan kastınız bulundukları ortam/oda ise sıkıntı olabilir, özellikle Bulundukları ortam normalde ısıtılmayan bir ortam ise. Zira çok fazla ısı ürettiği anlamına gelecektir ki bitkilere gelen/vuran ısı daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu da bazı türlerin (özellikle ilk bahar Ekim’i yapılanlar) erken çiçeklenmeye teşvik edebilir.

Yok eğer çiçeklerin/toprağın üzerindeki ısı 23 derece ye ulaşıyor ise ve 18 derece altında zaten çoğu bitkinin gelişimini durdurduğunu göz önünde bulundurursak 23 derece çok da sıkıntı olamayacaktır. Tohumların çimlenmesi/çıkması için bir miktar ısı gerekiyor zaten. Önemli olan 23 derecenin üstünü çıkması durumunda nerede müdahale etmek gerekeceği bence. Havalar ısındıkça bu sorunun gündeme geleceğinden eminim.

Tabi görmüş geçirmiş birileri bu konudaki deneyimleri ile konuya değinirse daha denenmiş yaşanmış bilgi almış oluruz.

Floresan ların daha etkili olması konusuna gelince, paylaştığınız linkte de belirtilmiş gerçi ama, LED ler çalışma prensibi gereği spesifik dalga boylarında ışık veriyor olmaları; bu dalga boyları bitkilerin fotosentez için kullanabildikleri dışında kalırsa veya az bir kısmını içerirse bitki gelişimi olmaz veya az olur. Ancak, bitki geliştirmek için üretilen LED’ler mevcut veya dalga boyları belirtilen LES de var onlardan ışıklandırma yaparak kullanan hobiciler ve/veya seralar var.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2020, 19:46   #166
Ağaçsever

teşekkür ederim. ortam ısısı ve toprak ısısı arasında yaptığınız ayrımı anladım. bitkiler zaten 19-20 derece civarındaki bir odadadalar. o yüzden fidelerin ışığa olan mesafesini biraz daha artırsam sorun çözülecek sanırım.

Eski 05-03-2020, 13:08   #167
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Büyük ihtimal ışık az geldiği için ışığı bulabilmek amaçlı uzuyor fidecikler. Su fazla geldiğinde de boy uzar ancak hızlı uzuyor ise ışık az geliyordur.

Sn TCM,

Marul tohumlarını siz nasıl çimlendiriyorsunuz acaba? Suda bekletmek gerekir mi?

Bir de, marul tohumu ekilen toprağın yapısı nasıl olmalı?

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2020, 18:37   #168
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Sn TCM,

Marul tohumlarını siz nasıl çimlendiriyorsunuz acaba? Suda bekletmek gerekir mi?

@ Şeftali çiçeği, marul ektim mi şimdiye kadar hatırlamıyorum. Çimlenme işleminin zor olacağını sanmıyorum, toprak için de suyu sevdiğini biliyorum sadece ki çok fazla seçiciliği yoktur herhalde. Bir de dikim aralığı çok olmamalı diye biliyorum 15 - 20 cm. civarı olmalı.

Eski 05-03-2020, 22:21   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Alıntı:
Sn TCM,

Sayın TCM'ye sormuşsunuz ama ben kendi tecrübemi yazayım:
Suda bekletmiyorum, doğrudan viyollere ekiyorum. 7-10 günde çimleniyorlar. Bir iki hafta içerisinde 3-5 cm'ye ulaştıklarında yerlerine taşıyorum.
Özel toprak uygulamıyorum (saksıda yetiştiriyorum ben) Torf ve perlit barındıran bahçe toprağı. Biraz da solucan gübresi ya da yanmış keçi gübresi koyuyorum.

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2020, 09:05   #170
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Takip edin, herhalde sıcakta tutuyordunuz yoksa burada bile hareket olmadı daha. Neyse sorun olmaz, filizlenen kısımlar birer karış olunca bile dikmiştim ben dikkat eder kırmazsanız sorun olmaz, kırarsanız da başka yerden patlar büyük ihtimal. Eğer dediğiniz tomurcuk büyürse içeride saksıya veya bu iş için kullanılan siyah poşetlere diker sonra aktarırsınız.
Teşekkür ederim Sayın TCM, ben bu cevabınızı görmeden ertesi gün ektim saksılara Kusura bakmayın, uğraşıp cevap yazmışsınız. Dinlemedim gibi olmuş. Bu arada sıcakta tutmadım, kargo poşetinden o şekilde çıktılar malesef.

TCM beğendi.
Eski 06-03-2020, 12:42   #171
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Sn TCM, bilgi ve fikir veren cevabınız için teşekkürler.

Sn Meeteine, her bir viyol gözüne ne kadar tohum konuyor acaba? Malum tohumlar biraz ufak, üçer beşer adet ya da küçük bir tutam gibi bir şey mi?

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2020, 13:19   #172
Ağaçsever

Alıntı:

Sn Meeteine, her bir viyol gözüne ne kadar tohum konuyor acaba? Malum tohumlar biraz ufak, üçer beşer adet ya da küçük bir tutam gibi bir şey mi?
marul için viyolden ziyade tepsiye ekim daha çok tercih ediliyor. belki bu link işinize yarayabilir.

Eski 06-03-2020, 16:26   #173
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Alıntı:

Ben plastik bardak kullanıyorum, iki üç tane atıyorum her bardağa. Tohumlar filizlenmeye başlayınca zayıfları söküyorum. Sadece bir tane bırakıyorum. Evde tükettiğim için üç beş tane marul yetiyor bana. Daha çok dikeceksiniz biraz zahmetli olabilir.

Tepsiye de denemiştim ama sanırım karıncalar evlerine taşıdılar ve sadece bir iki tane çimlenmişti. Ondan sonra bardağa dikmeye başladım.

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 15:39   #174
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=-SNRCy5yGS8
https://www.youtube.com/watch?v=rZOs6B71Wjs

Daha önce kendi sayfamda paylaşmıştım belki yeni arkadaşlardan görmeyen olmuştur diye burayada eklemek istedim.
Bu şekilde çok sayıda tohumu aynı anda çimlendirip şaşırtacak duruma çok kısa sürede getiriyor ve tohumların inanılmaz hızlı ve büyük kök atmasını sağlıyor dez avantajı direk toprağa ekim yapılırsa iyi sonuçlar vermiyor adaptasyon sorunu yaşıyor.
Ben bu sistemi kullanıyorum öğrendikten sonra ve tohum çimlendirme için çok iyi sonuçlar veriyor daha sonra viyollere şaşırtıyorum.
İkinci videodaki rulolar içine torf koyup yapılan şaşırtma işi ev ortamında ışık azlığı sebebiyle pek çalışmıyor.Ama ilk vidyo çok iyi çimlendiremeyeceğiniz çoğu tohumda işe yarıyor ve kolay bir şekilde çimlendirebiliyorsunuz.
Çimlenme oranları mesela berkeley domateste 1 tohum çimlenmedi,brandywine domateste tamamı çimlendi ama birnefestopraktan gelen Halep karası düşük kaldı 15 tohumdan 3 tane çimlendi...Patlıcan tohumlarında genelde çimlenme düşük kalıyor.
Bu yöntemle tohum çimlendirirken küflenme sık karşılaşılan bir sorun mu? Benim ruloları peçete tam kurumadan hafif nemliyken fısfısla suladım ama 2 gündür ruloların kenar köşesinde hafif siyah noktacıklar görmeye başladım. açıp havalandırıyorum da.

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 22:43   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Merhaba arkadaşlar, benim sorum olacaktı cevaplayabilsen olursa sevinirim. Yaklaşık 40 gün önce etkinlikten aldığım biber, patlıcanı ektim ama hala hiçbiri çıkmadı. Oda sıcaklığında bekletiyorum. Domatesimde 2 tanesi çimlendi. Ayçiçeğinde bir sıkıntı olmadı. Biber ve patlıcanın da hepsini kullanmıştım. Hergün uyanır uyanmaz bakıyorum ama malesef. Beklemeye devam edeyim mi, çıkar mı?

Limonçiçekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 08:16   #176
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Limonçiçekleri Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, benim sorum olacaktı cevaplayabilsen olursa sevinirim. Yaklaşık 40 gün önce etkinlikten aldığım biber, patlıcanı ektim ama hala hiçbiri çıkmadı. Oda sıcaklığında bekletiyorum. Domatesimde 2 tanesi çimlendi. Ayçiçeğinde bir sıkıntı olmadı. Biber ve patlıcanın da hepsini kullanmıştım. Hergün uyanır uyanmaz bakıyorum ama malesef. Beklemeye devam edeyim mi, çıkar mı?
40 günde çıkması lazımdı, tohumlarda sorun olacağını sanmıyorum çünkü farklı kişilerden almışsınızdır, tek kişi olsa belki. Muhtemelen çimlendirme şartlarınızda sorun var, ayrıntılı yazıp resimlerseniz bir sonrakine faydası olur; az veya çok nem, havasız ortam ilk akla gelen nedenler. Yoksa biber patlıcan geç çimlenir ama domates bir gün suda beklettikten sonra ektiğinizde üç dört günde topraktan çıkması lazım.

Eski 05-05-2020, 12:48   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Tarihlere baktım bir kaç gün daha bekleseniz iyi olur diyorum. 24 martta ekmişim tohumları 13 nisanda domateslerden 25 kadar çimlenmiş akabinde hemen hepsi çimlendi. Kavun karpuz tohumlarında da sorun yok ama bir kaç tane biber geliyor gibi onun dışındaki biberlerden ve patlıcanlardan ses yok.
Evin balkonundalar yasak ve yaşım sebebiyle hep başlarındayım. En küçük ihmal olmadı, soğuk zamanlarda üzerlerini örttüm güneşli havalarda güneşe çıkardım ama doğmayan doğmuyor demekki...Yarın izin alabilirsem bahçeye gitmek üzere, toprağa aktaracağım domatesleri ama biber patlıcan ne olacak bende bilmiyorum...Köydeki komşuya havale edeceğim mecburen onları.
Görünen o ki patlıcan biber en az bir ay sonra çimleniyor domatlara göre.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 17:47   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2019
Arkadaslar merhaba ben kavun ve karpuz tohumlarrini direk bahceye ektim 3 hafta oldu ama hala ses seda yok.Suda bekletmeden ekmistim. Birde 10-15 cm derine ektim. Ilk gun sulama didinda yagmur haricinde sulanmadilsr. Nasil bir yol izlemem gerek. Kavun karpuz su istemez diyor etrafimdakiler. Tecrubeli arkadaslar düşüncelerini paylasabilirler mi.Ilk kez fide yetistiriyorum.Bu konularda cok bilgim yok.Ogrenmeye çalışıyorum

dcalan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 20:44   #179
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dcalan Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba ben kavun ve karpuz tohumlarrini direk bahceye ektim 3 hafta oldu ama hala ses seda yok.Suda bekletmeden ekmistim. Birde 10-15 cm derine ektim. Ilk gun sulama didinda yagmur haricinde sulanmadilsr. Nasil bir yol izlemem gerek. Kavun karpuz su istemez diyor etrafimdakiler. Tecrubeli arkadaslar düşüncelerini paylasabilirler mi.Ilk kez fide yetistiriyorum.Bu konularda cok bilgim yok.Ogrenmeye çalışıyorum
10-15 cm çok derin. İsterseniz baştan toprağa veya viyole ekin. Veya hazırını temin edin.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 05:35   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
merhaba arkadaslar oncelikle herkesin ramazan bayramini kutlar saglik ve mutluluklarla gecmesini temmenni ederim.
araniza yeni katildim ben yurtdisinda yasiyorum burdaki evim bahceli oldugu icin sebze ekmeye karar verdim ama malesef bu konulardan baya uzagim.
tohum istiyorum nasil nezman ve nerden temin edebilirim.
Tesekkurler..

feyzalp beğendi.
scude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024