agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni1314Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2020, 23:52   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
2020-2021 Etkinlik Genel Yazışmaları

Yeni dönem Tohum Paylaşım Etkinliğimiz başlamıştır.

Etkinlikte bazı değişikliklerimiz var.
  1. Etkinlikten tohum talep edebilmek için 30 Eylül 2020 tarihi itibarıyla üye olma şartı aranacaktır.
  2. Etkinlik kayıtlarının incelenerek geçerli taleplerin tesbit edildiği gün itibarıyla, üyenin, biri kendini tanıtan olmak üzere en az 10 adet, makul mantıklı mesajının bulunması gerekiyor. Yani, "harika", "eline sağlık", "teşekkür ederim" vs. gibi mesaj sayısı yükseltmek maksadıyla yazılmış mesajlar ve alış veriş bölümündeki mesajlar sayılmayacaktır.
  3. Paylaşımcı üyelerimiz tanıttıkları tohumlara bazen üst sınır belirliyorlar. Söz gelimi, "en fazla 10 kişilik" vb. gibi. Bazen de bu gibi tohumlara belirtilen sayının üzerinde talep geliyor. Şimdiye kadar paylaşımcının talep hakkı hesaplanırken, paylaşımcının belirttiği üst sayı dikkate alınmıyordu. Oysa maksimum 10 kişilik denen bir tohuma 30 talep geldiğinde ve paylaşımcının sadece 10 talebi karşılaması durumunda paylaşımcıya olması gerekenden daha fazla talep hakkı velirlmiş olunuyordu. Bu sebeple bu yıl, paylaşımcı karşılanacak maksimum talep sayısı belirtmiş ise bu sayı ile bu tohuma gelen talep sayısı karşılaştırılacak, küçük olan dikkate alınacak.
  4. Etkinlik takviminde tohum tanıtım ve talep süresi süresi kısaltıldı. Aralık ilk haftada tanıtım ve talep süreci bitiyor. Ocak sonundan önce de tohumların adreslerine ulaşması hedefleniyor.

Tüm bilgileri burada bulabilirsiniz...
2020-2021 Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Prensipleri

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 00:01   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir diğer önemli konu, paylaşımcıların standart katalog formatına uyma gereksinimi.

İlk söylemem gereken, tohum isminin mesaj başlığına yazılma zarureti. Bu bir tercih değil, zorunluluk. Aksi halde sistemden veri çekerken tohum ismi alınamıyor. Bunun için tohum tanıtımı esnasında gelişmiş editör kullanılarak başlık sahasına tohum adı yazılmalıdır.

Malum, tanıtımı yapılan her bir tohum ve yetiştirilmesi hakkında maksimum bilginin katalogda bulunmasını istiyoruz. Farklı kişiler tarafından yapılan yüzlerce tohum tanıtımının yeknesak olabilmesi için de standart bir formatımızın olması gerekiyor, ki tohum hakkında aradığımız bilgiyi kolayca bulalım.

Prensipler başlığında var ama buraya bir örnek koyayım.

Eklenti 702034
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
  • Tohum çeşit adı: Blue Cream Berry Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Istanbul
  • Tohumun kökeni: Amerika Birleşik Devletleri
  • Tohumun geldiği yer: 2018-2019 Etkinliği Sn. Atilgan
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: 2017-2018 Etkinliği Sn. malbman
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
  • Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
  • Kullanılan ilaçlar: Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar kullandım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2019 Ağustos
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 70-80 gün
  • Büyüme alışkanlığı: Sırık
  • Yaprak tipi: Yaprak tipi ve rengi normal olsa da renk değişikliğini meyve sapında görebilirsiniz.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları parlak mavimsi renkte olan krem renkli çeri domatesler.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlıyor diyebilirim. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Sayın Atilgan'ın da dediği gibi benim de şimdiye kadar denediğim domatesler içinde en tatlı çeşiterden birisi. Tatlı ve meyvemsi bir aroması var. İnce kabuklu ve toplanır toplanmaz çatlamalar başlıyor. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Hatta vaktinde hasat edilmezse dalında bile çatlamalar olabiliyor. Özellikle yağmur ertesinde ve nemli iklimlerde dalında çatlama daha çok görülebilir.

Bana göre aşırı tatlı olmasından ötürü damak tadıma çok uymayan bir çeşit oldu fakat menemen içerisinde etli başka domateslerle kullanılırsa güzel bir lezzet vereceğini düşünüyorum.

• Çeşidin Hikayesi: "Open Pollinated" (hibrid olmayan - açık tozlaşan, sürdürülebilir) güzel ve çok lezzetli domates çeşitlerinin ıslah edilmesinde uzmanlaşmış olan Bradley Gates tarafından ıslah edilmiş bir çeşittir.

Eklenti 702033

Eski 29-09-2020, 00:47   #3
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Merhabalar, yeni tohum etkinliği hepimize hayırlı olsun.

Bu sene ilk defa katılacak biri olarak çok heyecanlıyım. Son bir aydır sürekli takip ediyorum etkinlik başladı mı diye.Sayın MeyveliTepe'nin sayesinde siteyi keşfettim, kendisinin ve siz değerli üyelerin tecrübelerinden bu yaz epeyce faydalandım.Bu vesileyle de öncelikle kendisine, site yönetimine ve katkı sağlayan tüm üyelere teşekkür ederim.

köpük_bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 12:42   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Merhabalar, yeni tohum etkinliği hepimize hayırlı olsun.

Bu sene ilk defa katılacak biri olarak çok heyecanlıyım. Son bir aydır sürekli takip ediyorum etkinlik başladı mı diye.Sayın MeyveliTepe'nin sayesinde siteyi keşfettim, kendisinin ve siz değerli üyelerin tecrübelerinden bu yaz epeyce faydalandım.Bu vesileyle de öncelikle kendisine, site yönetimine ve katkı sağlayan tüm üyelere teşekkür ederim.
Biz teşekkür ederiz. Yeri gelmişken bir uyarı, halen mesaj sayınız 4. Talep kayıtlarının inceleneceği güne kadar, makul ve mantıklı 10 mesajınız olmazsa ya da etkinliğe aynı zamanda tohum paylaşan olarak katılmazsanız tohum talepleriniz geçerli olamayacak.

Alışveriş bölümündeki mesajları dikkate almadığımızı da belirtmeliyim.

Bu yılın önemli bir kural değişikliği.

Eski 29-09-2020, 12:56   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
çok değerli ve kadim bir iş yapıyorsunuz.gerçekten takdir edilesi bir yaklaşım. reelde de takas etkinlikleri oluyor mu acaba? farkı bölge/şehirlerde zirveler düzenlense süper ötesi olur.

Baruthane beğendi.
nervusopticus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 14:47   #6
Yeni Üye

Gökhans's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2020
Merhaba,
Bende uzun zamandır etkinliğin başlama tarihini takip edenlerdenim. Forumu uzun zamandır takip etmeme ve oldukça faydalanmama rağmen üyeliğimi yeni oluşturdum ve ilk defa tohum talebinde bulunacağım. Bu yıl yetiştirdiğim sebzelerin tohum saflığına emin olmadığım için paylaşım yapamayacağım. Umarım paylaşımdan edindiğim tohumları gelecek sene paylaşmak kısmet olur. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Güler, Duru ve Baruthane beğendi.
Gökhans Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 15:12   #7
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gökhans Mesajı Göster
Merhaba,
Bende uzun zamandır etkinliğin başlama tarihini takip edenlerdenim. Forumu uzun zamandır takip etmeme ve oldukça faydalanmama rağmen üyeliğimi yeni oluşturdum ve ilk defa tohum talebinde bulunacağım. Bu yıl yetiştirdiğim sebzelerin tohum saflığına emin olmadığım için paylaşım yapamayacağım. Umarım paylaşımdan edindiğim tohumları gelecek sene paylaşmak kısmet olur. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Alıntı:
Etkinlik kayıtlarının incelenerek geçerli taleplerin tesbit edildiği gün itibarıyla, üyenin, biri kendini tanıtan olmak üzere en az 10 adet, makul mantıklı mesajının bulunması gerekiyor. Yani, "harika", "eline sağlık", "teşekkür ederim" vs. gibi mesaj sayısı yükseltmek maksadıyla yazılmış mesajlar ve alış veriş bölümündeki mesajlar sayılmayacaktır.
Biraz daha ilgi alanlarınız üzerine paylaşım yapsanız iyi olacak

Baruthane beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 17:22   #8
Yeni Üye

Gökhans's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Biraz daha ilgi alanlarınız üzerine paylaşım yapsanız iyi olacak

Haklısınız pek fazla paylaşımım yok hatta ne alakası var anlamadım ama ilgi alanlarım hakkında da paylaşımım yok. İlk yazdığım mesajı tekrar okuduğumda sanki sırf tohum alabilmek için mesaj sayısını 10’a tamamlamak için yazılmış gibi görünüyor ki bu doğru. Mesaj sayımı yükseltmek için yazdım o mesajı fakat bu yazılanların doğru olmadığı anlamına gelmiyor fakat sizin hazine bulmuş gibi hemen olayın üzerine atlamanız gayet kaba bir davranış. Bu vesile ile tohum alabilmek için 10 mesaj kuralını doğru bulmadığımı da söylemek isterim, bildiğim kadarıyla bu etkinlikte amaç forumdaki aktif kullanımı arttırmaktan ziyade kalitesi garantilenmiş tohumlar ile yetiştirciliği teşvik ederek üretime ve ekolojik dengeye katkı sağlamak. Hiç paylaşım yapmadan sadece tohum talep edilmesinin bile bu amacı yerine getireceğini zannediyorum. İki yıl üst üste paylaşmadan tohum talep edilememesi kuralı istismarın önüne geçmek için yeterli olduğunu düşünüyorum. Yeni kural sonucu benim gibi sadece mesaj sayısını artırmak için mesaj yazan kullanıcı sayısının artması kaçınılmaz olacaktır. Merak ettiğim nokta siz her gördüğünüz mesaja böyle saygısızca alıntılar yaparak cevap yazacak mısınız?

Eski 29-09-2020, 18:24   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2020
herkese hayırlı olsun bakalım bu sene ilk defa katılacağım biraz heyecanlı olacak benim için sabırsızlıkla bekliyorum umarım tüm kuralları doğru anlamışımdır eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen
-en az 10 mesajımız olması gerekiyor ve 10 mesaj altında olursa talepleri geçersiz sayılıyor

- ve 30 eylülde bu sayfaya giriş mi yapmış olmam lazım yoksa farklı bir şey mi bu maddeyi pek anlayamadım lütfen biraz daha açık şekilde anlatabilir misiniz

teşekkürler umarım herkes kendince aradığı tohumları bulur yetişir ve geri paylaşır

herkese iyi günler dilerim arkadaşlar

g.c. beğendi.
Baruthane Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 18:58   #10
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
hayırlı olsun ağaçlar net ailesine

tropikalist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 19:04   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Haklısınız pek fazla paylaşımım yok hatta ne alakası var anlamadım ama ilgi alanlarım hakkında da paylaşımım yok. İlk yazdığım mesajı tekrar okuduğumda sanki sırf tohum alabilmek için mesaj sayısını 10’a tamamlamak için yazılmış gibi görünüyor ki bu doğru. Mesaj sayımı yükseltmek için yazdım o mesajı fakat bu yazılanların doğru olmadığı anlamına gelmiyor fakat sizin hazine bulmuş gibi hemen olayın üzerine atlamanız gayet kaba bir davranış. Bu vesile ile tohum alabilmek için 10 mesaj kuralını doğru bulmadığımı da söylemek isterim, bildiğim kadarıyla bu etkinlikte amaç forumdaki aktif kullanımı arttırmaktan ziyade kalitesi garantilenmiş tohumlar ile yetiştirciliği teşvik ederek üretime ve ekolojik dengeye katkı sağlamak. Hiç paylaşım yapmadan sadece tohum talep edilmesinin bile bu amacı yerine getireceğini zannediyorum. İki yıl üst üste paylaşmadan tohum talep edilememesi kuralı istismarın önüne geçmek için yeterli olduğunu düşünüyorum. Yeni kural sonucu benim gibi sadece mesaj sayısını artırmak için mesaj yazan kullanıcı sayısının artması kaçınılmaz olacaktır. Merak ettiğim nokta siz her gördüğünüz mesaja böyle saygısızca alıntılar yaparak cevap yazacak mısınız?

Bu kural değişikliği, etkinliğin 8 yıllık deneyimi sonucunda, paylaşımcı üyelerin değişiklik önerileri hayli yumuşatılarak alındı.

Eski 29-09-2020, 20:55   #12
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Dört gözle beklediğim etkinlik başlıyor sonunda

Duru Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2020, 23:06   #13
Yeni Üye

EminOcak's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2020
Galeri: 1
Talking

“Saklamak değil, paylaşmak özün olsun.”
İnşaallah herkesin arzu ettiği gibi bir etkinlik olur. Seneye devam ederse müsait olursam bende katılmayı düşünüyorum.

devrann beğendi.

Düzenleyen EminOcak : 29-09-2020 saat 23:08 Neden: Yazım hatası
EminOcak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2020, 07:53   #14
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Bu seneyi deneme-yanılma senesi olarak geçirdim. Gelecek sene de elimdeki tohumları kullanmaya devam edeceğim, öğrendiklerimi uygulayacağım. Muhtemelen 2021-2022 etkinliğinde yer almak isterim ben de, kaliteli tohumları riske etmeye gerek yok.

Elimdeki tohumların kaliteleri ya da kaynakları hakkında fikrim yok, sadece Rusya ve Çin’den geldiklerini biliyorum, çok az Türkiye’den aldığım Vilmorin marka tohumlar da var. Yanlış yöntemlerle zavallılara bayağı eziyet ettiğim için fikir oluşmadı bu sene. Önümüzdeki sene neleri ekeceğime karar verdikten sonra artanlar için istek alabilirim. İşleyiş nasıl bilmiyorum ama başlığı takip edeceğim, paylaşım yapabileceğim tohum olursa yazarım.

g.c. beğendi.
Robinson Crusoe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2020, 09:16   #15
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:

Mesajın sonunda ki "" yanlışlıkla basılan iki karakter değildi ama sanırım internet kültüründen hayli uzaktasınız. Sağlık olsun belki de ikili diyaloğa girerek 10 mesaj sınırını geçmeyi düşünüyorsunuzdur

O beğenmediğiniz kurallar, görülen lüzum üzerine ve yıllar içinde edinilen deneyimler ile bir zorunluluk olduğu anlaşıldı da konuldu. Bir şeyi eleştirmeden önce sebeplerini anlama gibi güzel bir huy edininiz. Faydası olacaktır.

g.c. Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2020, 13:01   #16
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Mesajın sonunda ki "" yanlışlıkla basılan iki karakter değildi ama sanırım internet kültüründen hayli uzaktasınız. Sağlık olsun belki de ikili diyaloğa girerek 10 mesaj sınırını geçmeyi düşünüyorsunuzdur

O beğenmediğiniz kurallar, görülen lüzum üzerine ve yıllar içinde edinilen deneyimler ile bir zorunluluk olduğu anlaşıldı da konuldu. Bir şeyi eleştirmeden önce sebeplerini anlama gibi güzel bir huy edininiz. Faydası olacaktır.
size katılıyorum ve hiç te kaba davrandığınızı düşünmüyorum bence bu kuralları koymakta çok ta haklılar buradan sadece bir mesaj yazıp türlerce tohum alıp kayboluyorlar bunun önüne geçmesine çalışılıyor
sayın g.c. bence bu konuda siz haklısınız

nazlı06 ve Baruthane beğendi.
Eski 30-09-2020, 13:04   #17
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:

gerçekten bu konu hakkında dediğimiz yenilik talep mesajlarına bakarsanız ne kadar hafifletilmiş bir değişiklik olduğunu göreceksiniz burada senelerdir devam eden bir uygulama var ve küçük çaplı değişiklikler uygun hem de burada tohum alıp kaybolan kişilerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Eski 30-09-2020, 18:39   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Her yıl yüzlerce tohumu minicik poşetlerden çıkar, sonra tekrar sok ekibinin bir üyesi olarak, (Güler'in, bir daha sayın, siz saymazsanız ben sayarım tacizlerine dayanmayı da eklersek) 10 mesaj kuralını çok az bulmaktayım ama çoğunluğa uyuyorum çaresiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gökhans
bildiğim kadarıyla bu etkinlikte amaç forumdaki aktif kullanımı arttırmaktan ziyade...
Haklısınız böyle bir amacımız yok. Üye sayısını arttırmayı amaçlasak, forumu üye olmadan okunmaz durumda tutardık...

Alıntı:
kalitesi garantilenmiş tohumlar ile yetiştirciliği teşvik ederek üretime ve ekolojik dengeye katkı sağlamak
Bu konuda da haklısınız ama atladığınız bir ayrıntı var. Bunu forumun üyeleriyle yapmayı amaçlıyoruz. Bir ailenin yardımlaşması gibi düşünün... Geçerken uğradım diyenlere minik bir kural kondu sadece...

Tohumları aldığını haber verme gereği duymayan, hatta kargoyu almayan kişiler bile var...

Alıntı:
Merak ettiğim nokta siz her gördüğünüz mesaja böyle saygısızca alıntılar yaparak cevap yazacak mısınız?
Yani atıp tutarak şansınızı fazla zorlamayın.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2020, 21:32   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2020
Bende yöneticilerin tavrını gereksiz sert buldum sanki bir kutuplaşma var ama neyse. Siz benim bu mesajımı saymayın.ama şunu söylemeden edemeyeceğim; tohumları alıp kaybolan arkadaşlara sinirlenip buraya gelen herkesi tersleme hakkına da sahip değilsiniz. Çok gereksiz bir sertlik var...

tanery Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2020, 23:06   #20
Yeni Üye

Gökhans's Avatar

Yani atıp tutarak şansınızı fazla zorlamayın.[/QUOTE]

İlkesi itibari ile saygı duyduğum bir platformda gereksiz konulardaki tartışmalara girmek istemiyorum fakat şunları da söylemeden geçemeyeceğim.

Birincisi, atıp tutma dediğiniz nedir?
Sanırım alaycı bir ifade ile yazılan iğneleyici cümleyi anlayabilecek yaştayım. Gülücük işaretini internet kültürünü bilmek ile bağdaştıran üye atıp tutmuş olmuyor da ben bu üsluptan rahatsız olduğumu yazınca atıp tutmuş oluyorum! Asıl bence siz hiç gereği yokken kendinize görev edinerek atıp tutmayın.

İkincisi, şansımı zorlamam konusu
Hangi konudaki şansım? Üyeliğim konusunda ise söylediğiniz gibi forum üye olmadan da okunabiliyor ki ben yıllardır üye olmadan okuyan birisiyim. Etkinlikteki tohumlar konusunda ise inanın beni tehdit etmenize değmez. Ben ekecek tohumları mutlaka bulurum ama siz etkinliğin amacına uygun olarak paylaşım zincirinde etkin olmayı isteyen bir üyeyi kaybetmiş olursunuz.

Eski 30-09-2020, 23:25   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Her yıl yapmayacağım artık diyorum ama olmuyor. Hangisi en güzel, en iri, tohumluk olmaya en uygun diye aramaktan, bulduğumu hanıma da anlatmaktan bıktım, anlatayım ki onu koparmasın. Kimseyi sokmuyorum artık domateslerin arasına... Oysa her türden ikişer tane kendime ayırsam kalanları kafama göre toplayıp dağıtsam, yesem olmayacak mı. Yapamıyorum işte... Biberlerde dediğimi yapabildim, acı tatlı hepsi birbirine karıştığı için gözümün kestiğini koparıp yiyebiliyorum, tohum almıycam çünkü...

Ekip dikerken de sıkıntı hep; en güzel fideyi o türün ortasına dikeceksin ki çaprazlaşma riski azalsın. Her türü ayrı etiketleyeceksin, fideleri de ekim-bakım-taşıma-dikim aşamasında karıştırmamak lazım.

Topladıktan sonra da olay bitmiyor ki; kaç kere domates tohumlarını ayırdıktan sonra hemen kağıdını yazıp başucuna koymadığım için türünü unuttuğumdan atmak zorunda kaldım. Bu yıl da oldu hatta, iki kilo tohumluk domatesi ayıkladım içlerini buzluğa koydum ve fermentasyona bıraktım...İki gün sonra tam süzeyim dedim ki etiketini yazmamışım... Bulgar mıydı, Hafize Baliç mi... Attım artık.

Geçen komşularla oturuyoruz şakayla karışık laf çarpıyorlar, 'domatesleri ikişer ikişer veriyorsun' diye. E tohumluk onlar, size üstelik ikişer de olsa en güzellerini verdim, ben bile yemedim daha...

İşte tüm bunlar tohum aşkı yüzünden...Sevgi değil ki bu; aşk...Sevgi olsa bir sebebi olur, yaptıklarımızın mantıklı bir açıklaması olur... @Birnefestoprak ın Bradford karpuzlarının kulakçığı yok. Peki nasıl anlıycaz olgunlaştıklarını; en büyüğünü bıraktım öyle, iyice olgunlaşsın diye. Kessem belki erken olacak, bekledim, sonuçta en güzel karpuzun tohumlarını aldım ancak içi geçtiği için yiyemedim tabi.

Tohumları toplasan da iş bitmiyor ki; ilaç flakonlarını topla, yıka, kurut, içlerine tohumları koy, nem olmasın mantar tutmasın diye fırından aldığın meşe külünü koy, etiketle ve fazla yer kaplamayacak şekilde güzelce kutulayarak buzdolabına yerleştir. Mümkün olduğunca yer kaplatma ki hanımdan fırça yemeyesin...

Etkinlik zamanı ise ayrı telaş; en az üç gün odanın biri, halının üzeri koltukların üzeri işgal edilecek, yüzlerce küçük poşet mümkün olduğunca adil bir şekilde dolacak.

İşte böyle...Bunları az veya çok yaşamayan bu etkinliklerin kıymetini bilemez...Ama her şeye değer minicik tohumlarının ülkenin hatta dünyanın dört bir tarafında yeşerdiğini görmek.

@ g.c. nin sebzelerini sulayabilmek için, yaşatabilmek neler çektiğini biliyor musunuz, peki ses tonundaki inceliği duydunuz mu, bari yazılarını okusaydınız... O zaman yazılarında kötü niyet olmadığını bilirdiniz. Bunu yapamadınız diyelim, e be birader adam bir vurmuşsa sen 11 vurmuşsun, alt tarafı beş tane mesajın var, bari mesaj sayın kadar vuraydın...

Bir diğer iki mesaja sahip arkadaş ta yöneticilerin tavrını sert bulmuş biraz. Dışarıda emekli başçavuş gereksiz sormuşsun veya hiç konuşmamışsın diye gruptan atıyor adamı, attıktan sonra da demediğini bırakmıyor. İlaç önerdi diye iki ay, hibritin tanımını yaptı diye üç ay ceza veriyor. Ha güzel kardeşim tersleme görmemişsin sen, ilk foruma girdiğimde @ malina dan neler çekti bu forum, bi falakaya yatırmadığı kalıyordu, sizler iyi günlerdesiniz yine, kıymetini bilin.

@ tanery & @ Gökhans arkadaşlar biraz gezin dolaşın forumu, bir kaç sene geçirin, benzer facebook gruplarını forumları gezin, kızdığınız arkadaşları tanıyın, forumu tanıyın, ön yargılarınızdan kurtulun, seveceğinizden ve kıymetini bileceğinizden eminim...

TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 01:44   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2020
Teşekkürler

Merhabalar sizlerin bu güne kadar bir çok yazınızı okumuş biri olarak , bu sene kuracağım bahçeme tohum nasıl bulurum diye düşünürken bu etkinliği görmemle size teşekkürü bir borç bildim. Bu arada bahcemi hendek Karadere bucaginda yapacağım. Eğer bu bölgeye yakın birileri varsa tanışmak da isterim.

Atilgan beğendi.
Saz çiftliği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 08:24   #23
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Uzun zamandır beklediğim bir etkinlik hayırlı uğurlu olsun tohum dağıtacak arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 08:36   #24
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Her yıl yapmayacağım artık diyorum ama olmuyor. Hangisi en güzel, en iri, tohumluk olmaya en uygun diye aramaktan, bulduğumu hanıma da anlatmaktan bıktım, anlatayım ki onu koparmasın. Kimseyi sokmuyorum artık domateslerin arasına... Oysa her türden ikişer tane kendime ayırsam kalanları kafama göre toplayıp dağıtsam, yesem olmayacak mı. Yapamıyorum işte... Biberlerde dediğimi yapabildim, acı tatlı hepsi birbirine karıştığı için gözümün kestiğini koparıp yiyebiliyorum, tohum almıycam çünkü...

Ekip dikerken de sıkıntı hep; en güzel fideyi o türün ortasına dikeceksin ki çaprazlaşma riski azalsın. Her türü ayrı etiketleyeceksin, fideleri de ekim-bakım-taşıma-dikim aşamasında karıştırmamak lazım.

Topladıktan sonra da olay bitmiyor ki; kaç kere domates tohumlarını ayırdıktan sonra hemen kağıdını yazıp başucuna koymadığım için türünü unuttuğumdan atmak zorunda kaldım. Bu yıl da oldu hatta, iki kilo tohumluk domatesi ayıkladım içlerini buzluğa koydum ve fermentasyona bıraktım...İki gün sonra tam süzeyim dedim ki etiketini yazmamışım... Bulgar mıydı, Hafize Baliç mi... Attım artık.

Geçen komşularla oturuyoruz şakayla karışık laf çarpıyorlar, 'domatesleri ikişer ikişer veriyorsun' diye. E tohumluk onlar, size üstelik ikişer de olsa en güzellerini verdim, ben bile yemedim daha...

İşte tüm bunlar tohum aşkı yüzünden...Sevgi değil ki bu; aşk...Sevgi olsa bir sebebi olur, yaptıklarımızın mantıklı bir açıklaması olur... @Birnefestoprak ın Bradford karpuzlarının kulakçığı yok. Peki nasıl anlıycaz olgunlaştıklarını; en büyüğünü bıraktım öyle, iyice olgunlaşsın diye. Kessem belki erken olacak, bekledim, sonuçta en güzel karpuzun tohumlarını aldım ancak içi geçtiği için yiyemedim tabi.

Tohumları toplasan da iş bitmiyor ki; ilaç flakonlarını topla, yıka, kurut, içlerine tohumları koy, nem olmasın mantar tutmasın diye fırından aldığın meşe külünü koy, etiketle ve fazla yer kaplamayacak şekilde güzelce kutulayarak buzdolabına yerleştir. Mümkün olduğunca yer kaplatma ki hanımdan fırça yemeyesin...

Etkinlik zamanı ise ayrı telaş; en az üç gün odanın biri, halının üzeri koltukların üzeri işgal edilecek, yüzlerce küçük poşet mümkün olduğunca adil bir şekilde dolacak.

İşte böyle...Bunları az veya çok yaşamayan bu etkinliklerin kıymetini bilemez...Ama her şeye değer minicik tohumlarının ülkenin hatta dünyanın dört bir tarafında yeşerdiğini görmek.

@ g.c. nin sebzelerini sulayabilmek için, yaşatabilmek neler çektiğini biliyor musunuz, peki ses tonundaki inceliği duydunuz mu, bari yazılarını okusaydınız... O zaman yazılarında kötü niyet olmadığını bilirdiniz. Bunu yapamadınız diyelim, e be birader adam bir vurmuşsa sen 11 vurmuşsun, alt tarafı beş tane mesajın var, bari mesaj sayın kadar vuraydın...

Bir diğer iki mesaja sahip arkadaş ta yöneticilerin tavrını sert bulmuş biraz. Dışarıda emekli başçavuş gereksiz sormuşsun veya hiç konuşmamışsın diye gruptan atıyor adamı, attıktan sonra da demediğini bırakmıyor. İlaç önerdi diye iki ay, hibritin tanımını yaptı diye üç ay ceza veriyor. Ha güzel kardeşim tersleme görmemişsin sen, ilk foruma girdiğimde @ malina dan neler çekti bu forum, bi falakaya yatırmadığı kalıyordu, sizler iyi günlerdesiniz yine, kıymetini bilin.

@ tanery & @ Gökhans arkadaşlar biraz gezin dolaşın forumu, bir kaç sene geçirin, benzer facebook gruplarını forumları gezin, kızdığınız arkadaşları tanıyın, forumu tanıyın, ön yargılarınızdan kurtulun, seveceğinizden ve kıymetini bileceğinizden eminim...
Aynı durumdayız sebze bahçeme kimseyi sokmuyorum ki tohumluklarimi koparmasinlar bazen adlarını unutuyorum ama çöpe atmıyorum birine verirken söylüyorum adını unuttum sonuçta domates diye bir yaz daha geldi geçti susuzluk büyük sorun oluşturdu bahçemizde cok verimli bir yaz geçirdik sayılmaz şimdi yağmur suyu hasadı ve havuz yapıyoruz hayırlısı olsun

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 10:13   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Domateslerde benim bu sene yanıklardan o kadar az oldu ki tohum alma imkanım, ancak karışık köy domatesinden paylaşıma koyabileceğim sanırım. En çok onu ekmiştik diye tohum alma imkanı oldu diğerleri seneye kendime fide yapabilirsem ne ala.
Biberlerle ilgili olarak annemden muzdaribim, hafta arası İstanbul'a geldiğimde tohumluk bıraktıklarım kartlamaya başlamış diyerek annem tarafından tarumar edilmiş.
Evin bir kısmında şimdiden tohum işgali var zaten, almak da paylaşmak da ayrı bir aşk bu tohumları.

elifaydin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 10:16   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Bu platformdan bugün haberim oldu ve üye oldum. Bir bahçemiz var ancak atalık tohum bulamıyorum. Bu fırsatı kaçırdım mı yani? Çok üzgünüm ��

aaarzu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 10:49   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Sayın arkadaşlar, bende tohum paylaşım etkinliğine katılacağım. Elimde kuş gözü acı biber (anneanem, annem diye devam eden silsileden geliyor) sayfamda fotoğrafı var. Atalık tohum mısır (Kahramanmaraş ili, göksun ilçesi, yağmurlu köyünden atadan deden gelen tohum olup ben kendilerinden bir koçan alıp ektim, mısıra ait fotoğraflar sayfamda var, tadı kokusu harika, hibrit mısır diye biz yıllarca başka birşey yemişiz.) Kahramanmaraşa özgü bulanık domatesi bitkiye ait fotoğraflar sayfamda var. Umarım başarılı paylaşım yapabilirim.

Düzenleyen feyzi_48 : 01-10-2020 saat 10:52 Neden: yazım hatası
feyzi_48 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 10:52   #28
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Domateslerde benim bu sene yanıklardan o kadar az oldu ki tohum alma imkanım, ancak karışık köy domatesinden paylaşıma koyabileceğim sanırım. En çok onu ekmiştik diye tohum alma imkanı oldu diğerleri seneye kendime fide yapabilirsem ne ala.
Biberlerle ilgili olarak annemden muzdaribim, hafta arası İstanbul'a geldiğimde tohumluk bıraktıklarım kartlamaya başlamış diyerek annem tarafından tarumar edilmiş.
Evin bir kısmında şimdiden tohum işgali var zaten, almak da paylaşmak da ayrı bir aşk bu tohumları.

Elif hanım, biz sizin köy domateslerinden çok memnun kaldık. Bolca gönderdiğiniz tohumlardan yeni bahçe kuran bir arkadaşıma da vermiştim (iyi ki de vermişim, bahçemdeki yağma ve talandan sonra ben oldukça az tohum alabildim, şimdi onda benden daha fazla tohum var )

O da domateslerin güzelliği ve iriliği karşısında şaşkına dönmüş. Velhasıl, teşekkür ederiz. Devam etmek istediğim domatesler arasında. Bu arada "karışık" falan değiller, hepsi birbirine benziyordu. Bence siz onlara Tekirdağ köy domatesi deyin. Arkadaşım zaten -aklında öyle kalmış- Trakya domatesi deyip duruyor

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 11-10-2020 saat 14:54
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 11:25   #29
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaarzu Mesajı Göster
Bu platformdan bugün haberim oldu ve üye oldum. Bir bahçemiz var ancak atalık tohum bulamıyorum. Bu fırsatı kaçırdım mı yani? Çok üzgünüm ��
Kaçırmadınız. Forumda bu bölümün olduğu yerde genel ilkeleri anlatan bir başlık var. İncelerseniz ve bu başlığı da tümü ile okursanız faydalanabilirsiniz.
Gelecekte de, forumdaşlar olarak birbirimize faydalı olursak daha iyi olur.
Kendinizi tanıtmayı da unutmayın.

nazlı06 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2020, 12:08   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Elif hanım, biz sizin köy domateslerinden çok memnun kaldık. Bolca gönderdiğiniz tohumlardan yeni bahçe kuran bir arkadaşıma da vermiştim (iyi ki de vermişim, bahçemdeki yağma ve talandan sonra ben oldukça az tohum alabildim, şimdi onda benden daha fazla tohum var )

O da domateslerin güzelliği ve iriliği karşısında şaşkına dönmüş. Velhasıl, teşekkür ederiz. Devam edeceğim domatesler arasında. Bu arada "karışık" falan değiller, hepsi birbirine benziyordu. Bence siz onlara Tekirdağ köy domatesi deyin. Arkadaşım zaten -aklında öyle kalmış- Trakya domatesi deyip duruyor
İnanın çok sevindim bu yazınızı okuyunca. Böyle tohumların başka yerlerde güzel ellerde hayat bulmasını okumaktan daha mutluluk verici ne olabilir ki. Bu seneki paylaşım için şimdiden heyecan içindeyim. Geçen sene bana tohum gönderen arkadaşlar; bazılarında başarısız olmanın üzüntüsü içindeyim ama yine de aralarında başarılı olup da tohum alabildiklerimizle de paylaşımda yerimizi alacağız.

elifaydin Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024