agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   zencefil (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/4425.htm)

hexus 19-02-2012 17:18

1 Eklenti(ler)
3 yıldır zencefil yetiştiriyorum yetiştiriciliğini sevdiğim bir bitki gerçektende. Bahçemdeki zencefillerim. Resim pek net değil aslında. :(

zekkayseri 02-03-2012 12:16

Bende bir marketten bir parça zencefil satın aldım. Kilitli poşette duruyor şimdilik. Toprağa sizce ne zaman koymalıyım. Hafiften yeşillenmeler başladı zencefilimde

Lunaaa 02-03-2012 12:51

✿ zencefillerimi dogrudan saksıya ektim belki komik gelicek ama sürekli nemli kalması için banyoda köşeye yerleştirdim tabi ara ara suladımda :)
Şimdi mutfagıma terfi eddi en kısa zamanda bende fotograflarını paylaşmak isterim ...

pembegül 02-03-2012 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme (Mesaj 919346)
Bende bir marketten bir parça zencefil satın aldım. Kilitli poşette duruyor şimdilik. Toprağa sizce ne zaman koymalıyım. Hafiften yeşillenmeler başladı zencefilimde

Hemen toprakla buluşturun derim yeşillenme başlamış zaten şimdi zamanı. Ben 3 ay önce diktim simdi boyu 1 metreye yaklaştı ..:)

zekkayseri 02-03-2012 17:59

*** pembegül. Hemen saksıya alalım o zaman. Bişey daha soracağım. Bir kaç parfçaya ayırsam daha mı iyi olur. yoksa tek parça halinde mi gömeyim

pembegül 02-03-2012 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme (Mesaj 919519)
*** pembegül. Hemen saksıya alalım o zaman. Bişey daha soracağım. Bir kaç parfçaya ayırsam daha mı iyi olur. yoksa tek parça halinde mi gömeyim

Ben bir tanesini iki parçaya böldüm ancak böldüğüm parçalar çürüdü bölmeden diktiklerim sağlıklı büyüyorlar sizde bütün halde dikin böylece daha kuvvetli oluyor...;)

hexus 15-09-2012 20:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lunaaa (Mesaj 919363)
✿ zencefillerimi dogrudan saksıya ektim belki komik gelicek ama sürekli nemli kalması için banyoda köşeye yerleştirdim tabi ara ara suladımda :)
Şimdi mutfagıma terfi eddi en kısa zamanda bende fotograflarını paylaşmak isterim ...

Doğrudan saksıya ektiyseniz banyoda nemlendirmek yerine ekmiş olduğunuz saksıların üstüne coconut peat torf kullanabilirsiniz. Veya Marketten aldığınız hindistan cevizinin tüylerini kullanabilirsiniz. Çok iyi bir nem tutucudur. Fakat zencefilin çimlenmesi için izmir de fazla zorlanmazsınız. Zaten nisbi nemi yüksek izmirin.

hexus 15-09-2012 21:01

Arkadaşlar bir kaç parçaya ayırabilirsiniz fakat ayırdığınız herbir parçada en az 2 göz olması gerekir. Diğer bir husus ise zencefillerinizi ayırdıktan hemen sonra dikmeyin. Kök organı ile çoğaltmada dokunun kallus denilen yani ince zar ile kaplanması gerekli. Eğer siz parçaladıktan hemen sonra saksıya dikip toprakla temas ettirirseniz temas bölgesinden çürüme başlaması kaçınılmazdır. Bu yıl bahçemi zencefille dolduruyor :) Zaten bahçem Tropik bitkilerle doldu ! Ananas , Kiwano , Zencefil , Limon Otu. Bu yıl artı olarak Ginseng çeşitleri tohumları aldım yurtdışından onları ekeceğim inşallah.

torkulu 17-10-2013 21:03

4 Eklenti(ler)
bir ay kadar önce kipa da zencefil yumruları gördüm, forumları okuduktan sonra da zencefil alıp çimlendirmeye karar verdim.
ilk resim 1 ay kadar önce çekildi. sonraki resimler şu andaki durumları.
sıcaklık 22-25 c civarında ancak havalar dengesiz olduğundan değişim olabiliyor
toprak sürekli nemli ama cok ıslak değil.
ekstra birşey yapmadım. kapalı bir plastik kaptalar, hava almaları için delikler var.
ankarada kipalarda hala mevcut. 9,5 tl idi sanırım. bir yumru 300-400 gr gibi geliyor.
bir el büyüklüğünde dallı yumrular var. yumru üzerindeki gözeneklerin çok olmasına dikkat edin, ben parçalayarak toprağa gömdüm. bütün halinde de olabiliyor.

torkulu 28-10-2013 11:13

1 Eklenti(ler)
zencefiller köklendi. çıkan filizlerin yumruyla birleştiği yerden kök veriyor. artık saksıya alma zamanı geldi..

torkulu 25-11-2013 18:11

1 Eklenti(ler)
toprağa dikileli 1 ay kadar oldu son halleri bu. 15cm kadar boy yaptı.

Ozlem A 27-11-2013 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hexus (Mesaj 1019053)
Arkadaşlar bir kaç parçaya ayırabilirsiniz fakat ayırdığınız herbir parçada en az 2 göz olması gerekir. Diğer bir husus ise zencefillerinizi ayırdıktan hemen sonra dikmeyin. Kök organı ile çoğaltmada dokunun kallus denilen yani ince zar ile kaplanması gerekli. Eğer siz parçaladıktan hemen sonra saksıya dikip toprakla temas ettirirseniz temas bölgesinden çürüme başlaması kaçınılmazdır. Bu yıl bahçemi zencefille dolduruyor :) Zaten bahçem Tropik bitkilerle doldu ! Ananas , Kiwano , Zencefil , Limon Otu. Bu yıl artı olarak Ginseng çeşitleri tohumları aldım yurtdışından onları ekeceğim inşallah.

Sayın hexus,

Benim zencefilim 20 cm boylandıktan sonra sarardı, sanırım toprak sıkı geldi. Ayrıca epeyce zor bulduğum bir limon otum var, yaşıyor ama gelişmiyor da.. Pencere dışında sadece sabah güneşi alan bir konumda, torf yanmış koyun gübresi karışımına ektim. Tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

hexus 20-05-2014 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1224003)
Sayın hexus,

Benim zencefilim 20 cm boylandıktan sonra sarardı, sanırım toprak sıkı geldi. Ayrıca epeyce zor bulduğum bir limon otum var, yaşıyor ama gelişmiyor da.. Pencere dışında sadece sabah güneşi alan bir konumda, torf yanmış koyun gübresi karışımına ektim. Tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

Toprakta nem yüksekliği ve yüksek miktarda ışıklanması sebep olmaktadır. Zencefil genelde ala güneşi sever.

kızıl-çam 02-02-2015 13:04

Zencefilde garip oluşumlar???

2 Eklenti(ler)
Yaklaşık 2 ay önce diktiğim zencefilim yaklaşık 75 santimetre boy yaptı. Şimdiye kadar hiç bir sorun yoktu; ama bugün zencefilime bakınca üst yapraklarında hafif noktalar gördüm. Bunun ne anlama geldiğini ve iyileşmesi için ne yapabileceğim hakkında yardım eder misiniz?
Bu arada evde tutuyorum (22 derece gibi bir sıcaklıkta), orta derecede güneş görüyor.

serpilcelik17 11-06-2015 06:28

1 Eklenti(ler)
Günaydın herkese, merak ediyorum 2ay önce topraga bıraktığım zencefilim normal mi büyüyor ilk defa yetiştiriyorum?

dünyam1 08-10-2015 20:38

filizlenmiş zencefil aldım topraga dikecegim bakalım buyuyecekmi

Angel Aki 08-06-2017 13:52

1 Eklenti(ler)
Geçtiğimiz nisan ayında marketten aldığım zencefilimi toprakla buluşturdum. Gayet güzel ve sağlıklı geliştiğini düşğnüyorum. Birkez fazla sulama yüzünden toprak değişimi yaptım. Koca bir yumrudan ilkin bir tane filiz verdi. Hemen sonra yanında küçük bir filiz verdi. Yumruyu parçalayıp çıkarayım dedim. İyiki yapmışım diğer göz gürünmeyen yumrularında göz sürmeye başladığını gördüm. Büyük yumruyu parçalayıp ayırdım. Hemen saksıya yerleştirdim. Öyle derinlere ekmedim. Onlarda gözlerini geliştirmeye başladı. Zencefilimin büyük saksıya taşınması şart oldu. Umarım güzel gelişir ve beni mutlu ederler. Sağlıcakla kalın!

mahon67 16-07-2017 20:45

1 Eklenti(ler)
Herkes üretimden bahsetmiş, ben de tüketimden bişeyler yazayım;
Zencefil turşusu

Patatesten çok daha ince ince doğrayıp (halka şeklinde) tuz, sirke, limon suyu gibi normal turşu malzemesiyle yapabilirsiniz. Ben sirke yerine tamamen linon suyu kullanıyorum; zencefilin acısını daha çok alıyor. Bir de zencefili bekletip buruşmaya başlarken turşu yaparsanız daha az acı oluyor. Üzerine taze nane, ketik, biberiye dalları ve tane karabiber de eklenince güzel bir aroma veriyor

bahçe heveslisi 31-08-2017 23:00

arkadaşlar bunun ticari üretimi mümkün mü acaba? mümkünse hangi bölgelerde rahat yetişir?

siflera12 01-09-2017 18:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahçe heveslisi (Mesaj 1516689)
arkadaşlar bunun ticari üretimi mümkün mü acaba? mümkünse hangi bölgelerde rahat yetişir?

10°C den düşük sıcaklıkta ölüyor serada yetiştirebilirsiniz

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muda 21-09-2017 09:37

Zencefil ile ilgili yararlı videolar.

Muda 21-09-2017 09:37

https://mimuu.com/evde-zencefil-nasil-yetistirilir/

Muda 21-09-2017 09:38

Muda 21-09-2017 09:39

Muda 31-03-2018 22:58

Vertigo durdurmak için ev ilaçları
Bu nedenlerle, ilaçların üzerinde doğal ilaçlar sıklıkla tercih edilir. Aşağıda listelenen vertigo için 3 ilaç, herhangi bir yan etkiye yol açmaz ve bazı durumlarda, problemin temel nedenini tedavi ettikleri için iyi için vertigo tedavi edebilirler.
Zencefil
Vertigo tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biri zencefildir. Birçok çalışma zencefilin bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi baş dönmesi semptomlarından kurtulup tedavi etmenin en iyi yollarından biri olduğunu kanıtlamıştır . Zencefilin bu semptomları tedavi etmede bu kadar etkili olmasının nedeni, mide, bağırsak ve sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan fenoller içermesidir.
Zencefil için zencefil kullanmanın en iyi yolu zencefil kapsülleri almaktır. Ne zaman geliyorsa, 500 ila 1000 mg zencefil kapsülü al.
Zencefilden faydalanmanın bir başka yolu, yaklaşık 10 dakika boyunca bir bardak kaynar suya taze zencefil kökü kaynatmaktır. Çay soğuduktan sonra, bulantı ve baş dönmesi gibi semptomları hafifletmek için içilir.
Zencefilli gazozu yudumlayarak vertigo semptomlarını da azaltabilirsiniz. Sadece yapay aromalı markalar yerine gerçek zencefil ile yapılan zencefilli gazozu seçtiğinizden emin olun.
Son olarak, boynunuzda, başınızda ve kulaklarınızda cildinize vertigodan kurtulmak için biraz zencefil yağı sürün. Bunu yapmak için, parmaklarınızın ucunu kullanarak cildinize az miktarda zencefil yağı sürün. En iyi sonucu elde etmek için yağı ısıtmalı ve en iyi sonuçları almak için cildinize dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız.
Ginkgo Biloba
Bu bitki sağlık yararları nedeniyle iyi bilinmektedir ve yıllarca çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Beyninize kan dolaşımını artırma yeteneğinden dolayı vertigo tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biridir .
Daha önce belirtildiği gibi, kan damarı hastalığı vertigo yaygın bir nedenidir. Kan akışını başınıza kadar geliştirerek, kan damarı bozukluğunu tedavi ederek dolaylı olarak vertigo semptomlarını durduracaktır.
Doğal olarak vertigodan kurtulmak için ginkgo biloba kullanmak için bunu toz halinde almanız gerekir. Bir çay kaşığı ginkgo biloba tozu alın ve biraz suyla karıştırın ve hemen içirin.
Soğuk su iyidir, ancak sıcak ya da ılık su kullanmak daha iyi olur, çünkü tozu karıştırdığınızda çözülür, böylece vücudunuz daha kolay emer.
Hint bektaşi üzümü
Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, stresi hafifletmek, uykuyu düzeltmek, iç kulaktaki iltihabı azaltmak ve sindirimi iyileştirmek gibi çeşitli şekillerde baş dönmesini durdurmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki özellikle vertigo ataklarının yaygın bir nedeni olan migrenleri azaltmak için harikadır.
Bektaşi üzümü, vertigoyu doğal olarak tedavi etmenin en iyi yollarından biridir çünkü C vitamini, antioksidanlar ve lif açısından zengindir. Bu şaşırtıcı bitkide bu sağlık özelliklerinden yararlanmak için çiğ otu 5 ila 10 dakika veya semptomlar duruncaya kadar çiğneyebilirsiniz.
Bu bitkiyi baş dönmesi için bir çare olarak kullanmanın bir başka yolu da, baş dönmesi veya mide bulantısı gibi belirtiler hissetmeniz halinde Hint Gooseberry suyunu içmektir.
Sonuç
Bunlar vertigo ataklarını durdurmak için en iyi ev ilaçlarından 3 tanesi. Yardımcı olabilecek birçok başka çareler var ama bu üçü genellikle en çok yardım ediyor. Anahtar, bu ilaçları günlük olarak düzenli olarak kullanmakla kalmaz, sadece semptomları durdurmakla kalmaz, durduklarında geri dönmelerini engeller

3 of The Best Home Remedies to Stop Vertigo Attacks Fast - PositiveMed

Kolay kolay geçmeyen bir hastalık. Görünce eklemek istedim.

Muda 31-03-2018 23:01

Kendi Zencefinizi Nasıl Büyüyorsunuz?
Zencefil için birçok sağlık yararı vardır. İşlenmiş ve GDO'lu gıdalar dünyamızda, yiyecekleri en saf haliyle bulmak zor. En saf haliyle ot ve yiyecek elde etmenin en iyi yolu, bunları kendiniz yetiştirmektir. Zencefil büyümesi kolaydır ve fazla çaba gerektirmez. İşte zencefinizin nasıl büyüyeceğine dair bazı bilgiler:

Zencefil diğer bitkilerden çok farklı değildir ve diğer bitkilerin yaptığı şeyleri gerektirir. Başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey, rizom olarak bilinen zencefil köküdür. Zencefil yetiştiren veya yerel bir çocuk odasından satın alan birinden alabilirsiniz. taze kökler aldığınızdan emin olun. Genellikle dolgun ve pürüzsüz tenli zencefil kökü en iyisidir. Kökeni aldıktan sonra, 12 saat boyunca ılık suda ıslatın.

Daha sonra üç ortalama büyüklükteki rizomları barındıracak kadar büyük bir 14 inçlik bir çömlek alın. Tencerenin, suyu ve atıkları boşaltmak ve ekim toprağı ile doldurmak için yeterli drenaja sahip olduğundan emin olun. Varsa, bahçenizden kompost toprağı kullanabilirsiniz. Bahçeniz yoksa, herhangi bir yerel kreş veya bitki dükkanından alınabilecek kompost sıcak gübresini kullanabilirsiniz. Zencefil kökü için daha besleyici bir karışım yapmak için gübreye toprak ekleyebilirsin.

Tencereye toplandıktan sonra ıslatılmış zencefil kökü küçük parçalar halinde kesilir. Zencefil köklerini toprağa 2-5 inç derinliğe yerleştirin. Kökleri toprakla örtün ve kökleri gizlemek için gübre kullanın. Zencefinizin büyümesi için doğru ortamı yaratmak önemlidir. Çok fazla nem gerektirir; Bu nedenle, düzenli bir su temin edilmesini sağlamak şarttır. Suyu günlük veya alternatif günler eklemek iyidir. Toprağın doymadığından emin olun; Bu nedenle çürümeyi önlemek için uygun boşaltma önemlidir. Zencefilin büyümesi için sıcak bir ortam da şarttır. Güneş ışığına yeterli erişiminiz varsa, bu yeterli olmalıdır. Tencereyi yeterli güneş ışığına çıkaramazsanız, doğru sıcaklık için bir ampulün altına yerleştirebilirsiniz. Zencefil sürekli 75 derece (24 C) gerektirir.

bakkal zencefil büyüyen

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta zencefil bitkisinin güçlü rüzgarlara dayanamamasıdır; Bu nedenle, büyüyen potu açık bir bahçede değil, bir odanın içinde tutun. Güneşe doğrudan maruz kalmak zencefil bitkileri için iyi değildir. İçerideki pencereden güneş, zencefil bitkisi için bol olmalı.

Kendi Zencefinizin Büyümesi

Yetişen zencefilin hasat zamanı geldiğinde, toprağı kazın ve kullanmak istediğiniz zencefil parçalarını kesin. Köksapı kestiğinizde, yerine yenisini yerleştirdiğinizden emin olun. Böylece zencefilinizi uzun süre büyüyebilir ve istediğiniz zaman taze olarak tadabilirsiniz.

How To Grow Your Own Ginger

h_dogan 26-06-2018 11:29

2 Eklenti(ler)
Bu sene delilik edip yaklaşık 10-12 Ocak diktim, iyi ortam sağlayamadığım için firemiz var ama kalanlar da yeter. Bunlar birkaçı.

aloe 13-03-2019 20:22

3 Eklenti(ler)
Bugün şok marketten 2adet taze zencefil aldım. Bu gece ılık suya koyup 12 saat bekleteceğim. Kiminiz dışarda çimledirip, kiminizse direkt dikmişsiniz. Ben de iki çeşidi de uygulamaya karar verdim. 1tanesini poşette aydınlık bi yerde diğerini ise yarı yarıya gübreli bahçe toprağı ve yine şoktan alacağım torf karışımına dikeceğim. Gidişatı buraya kısmetse resimleyerek eklemeyi düşünüyorum. Hadi bana kolay gelsin �� Üretim yeri çin diyor. Bakalım burda üreyecek mi

aloe 13-03-2019 22:01

1 Eklenti(ler)
An itibariyle 2 zencefilide ılık su içinde koydum. Yoğurt mayalar gibi sardım sarmaladım. Yetmedi ılıklığını kaybermesin diye birde petek üstüne yerleştirdim. 12 saat beklemeye geçtik

aloe 13-03-2019 22:02

Resim yine yan olmuş :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024