agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Yaban Yasemini (Solanum dulcamara) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/17556.htm)

Arzu Kasapoğlu 03-10-2009 23:45

Yaban Yasemini (Solanum dulcamara)

1 Eklenti(ler)
Bir adı da Sofur olan bu güzel bitki, mucizevî bir şifa deposudur.
Özellikle kanser tedavisinde son derece etkilidir. Yapılan bilimsel testlerde kanserli tümörler üzerinde çok hızlı, iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir.
Ayrıca bu bitki, kan temizleyici, idrar arttırıcı ve müshil özelliklerinden dolayı; Kanda hiperviskosite, akne, egzama, herpes, astım, pulmonit (pnömoni), kronik bronşit, spazmodik öksürükler, frengi, romatizma, gut, sedef, sıraca, hemoroid gibi hastalıkların tedavisinde de başarılı sonuçlar vermiştir.
Yaban Yasemini; gliko-alkaloitler taşır. Bilinçsiz kullanım ve yüksek dozlarda zehirleyici özelliğe sahiptir.

Yaban Yasemini, nadir görülebilecek bir bitki türüdür.
Kuzey Anadolu’ya mahsus bu mucize bitki; sadece yüksek dağların zirveye yakın bölümlerinde, bol oksijenli ve nemli ortamlarda yetişir. Aynı yükseklikte akarsu kenarlarında da görülebilir. Ama muhakkak, yetiştiği yerin gölge ve kuytu olması gerekir. Bu yüzden de bu bitkiye çok zor rastlanır. Yalnızca, Temmuz, Ağustos aylarında çiçek açar.

Kaynak: FotoKritik

Güngör Salman 03-10-2009 23:54

Sevgili Arzu bilgi için teşekkürler. Sizin solanum dulcamara ne durumda?

gurur 04-10-2009 12:57

Arzu Hanım sizde solanum dulcamara mı var?

Arzu Kasapoğlu 04-10-2009 18:46

SEvgili Güngör, gönderdiğin solanum dulcamara çok güzel bir şekilde büyüyor, kocaman bir dal verdi :) Bilgisayarımdaki sorun yüzünden şuan resim yükleyemiyorum. Birkaç gün sonra resimlerim.

SEvgili gurur aklımdasınız :) bendeki çiçek açıp tohum verdiği zaman size göndereceğim.

gurur 04-10-2009 21:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu (Mesaj 505946)
SEvgili gurur aklımdasınız :) bendeki çiçek açıp tohum verdiği zaman size göndereceğim.

Eğer annem Kadir Gecesi doğdun dese bu kadar sevinmezdim inanın :) Teşekkür ederim. O çiçekle aramda çok özel bir bağ var. Hayatımın ilk beyin darbesini almıştım onu koklamaya çalışırken :) Yetiştirebilirsem kimseden korkmadan görebilirim artık :).

Güngör Salman 04-10-2009 22:26

İyi olmasına sevindim bendekilerde sağlıklı büyüyor.

S Güngör 25-03-2010 19:16

inanmayacaksınız ama annem bunu bahçede gördüğü zaman zehirli ot diye yoluyor. bahçenin kuytu köşelerinde çıkıyor her sene. neyse bu sene de çıkarsa kıymetini bilirim artık...

Hhatice 25-03-2010 19:26

Arkadaşlar bana da yollarmısınız ödemeli olarak :)

querelle 25-03-2010 19:28

Çok güzel görünüyor, daha önce hiç görmemiştim :)

Yılmaz Yalçın 25-03-2010 19:56

Ben de yaban yasemini tohumu istiyorum:)

Güngör Salman 25-03-2010 21:20

Bende bir kaç fide vardı yapraklarını döktüğü için şu an hangisi olduğunu anlamıyorum. Yaprakları çıkınca gönderirim.

pembegül 25-03-2010 22:40

Merhaba arkadaşlar bu bitkide burda bir komşumda var dalından tutarmı alıp dikmeyi düşünüyorumda bilgilendirirseniz sevinirim.

Güngör Salman 25-03-2010 22:43

Sevgili Pembegül, çok çabuk kökleniyor deneyin bence.

sevim4 26-03-2010 07:48

Çok güzelmiş.

pembegül 26-03-2010 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 604007)
Sevgili Pembegül, çok çabuk kökleniyor deneyin bence.

Teşekkür ederim sn güngör.;)

tasdelenmurat 28-04-2012 17:11

Tohumu elimde var. Meyvesinin kurutulmuş hali. Şu an diksem çıkarmı acaba. **** ne yapmalıyım. Tohum dikim zamanı ne zamandır acaba.

DriffitAstymore 21-08-2013 12:59

Dağlarda yetişiyor denmiş de bizim burada (Edirne İpsala) dümdüz ovalık yerde kendiliğinden yetişiyor :) Nadir olduğunu bilmiyordum çoğaltmaya çalışacağım.

Muda 22-08-2013 23:39

Çocukluğumuzda çok görürdüm. Şimdi de arada gördüğüm bitkilerden. Sivrisinek barındırıyor diye istenilen bir şey değildi.

EminOcak 21-06-2021 21:51

Solanum dulcamara (yaban yasemini)

1 Eklenti(ler)
Bir fotoğraf da benden olsun

Muda 22-06-2021 15:33

https://pfaf.org/User/Plant.aspx?Lat...anum+dulcamara

Zaman zaman gördüğüm bir bitki. Zehirli olduğunu dış kaynakta da gördüm. Ancak zehir dojazında kullanıldığı zaman ilaç da olabiliyor. Ne olursa olsun kullanmak riskli. Biz sadece çiçek kısmına bakalım.

Bilinen Tehlikeler Bitkinin meyvesi de dahil olmak üzere tüm kısımları zehirlidir[4, 7, 10, 13, 19], ancak hafif derecede zehirlidir[21, 65]. Olumsuz etkiler şunlardır: mide bulantısı, kusma, ishal ve genişlemiş öğrenciler. Sap, yalnızca düşük konsantrasyonlarda alkaloit ve dolayısıyla toksisite içerir. Doz aşımı merkezi sinir sisteminin felce, kalp ve solunumun yavaşlamasına, düşük sıcaklığa, vertigoya, deliryuma, konvülsiyonlara ve ölüme neden olabilir [301].

Tıbbi Kullanımlar
Plants For A Future, bitkilerin kullanımından doğacak olumsuz etkilerden sorumlu tutulamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce daima bir profesyonelden tavsiye alın.

Bittersweet, cilt hastalıkları, siğiller, tümörler, suçlular vb. tedavisinde uzun bir kullanım geçmişine sahip zehirli bir bitkidir[238]. Dikkatli bir şekilde ve sadece kalifiye bir pratisyen gözetiminde kullanılmalıdır, aşırı derecede merkezi sinir sistemini felç eden, kalbi ve solunumu yavaşlatan ve sıcaklığı düşürerek vertigo, deliryum, konvülsiyonlar ve ölüme neden olan zehirli bir bitkidir. [21, 238]. Ayrıca toksisite ile ilgili yukarıdaki notlara bakın. Bitkinin tüm kısımları alteratif, anodin, depuratif, hafif idrar söktürücü, kusturucu, balgam söktürücü, karaciğer, hafif narkotik ve müshildir[4, 7, 9, 13, 21, 165]. Genellikle sonbaharda ve tercihen 2-3 yıllık dalların uçlarından toplanan kurutulmuş sap, yaprakları da kullanılsa da tıbbi açıdan en değerli kısımdır[4]. Bitki esas olarak bir dizi cilt hastalığının tedavisinde dahili olarak alındığında bir alternatif olarak kullanılır, ayrıca artrit, romatizma, bronş tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, ülseratif kolit ve sarılık tedavisinde de kullanılır[4, 218, 238] . Harici olarak bitki cilt döküntülerini, ülserleri, romatizma ve selüliti tedavi etmek için kullanılır[238]. İki ila üç yaşındaki saplar ilkbaharda veya sonbaharda yapraklar döküldükten sonra hasat edilir ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulur[238]. Meyveler sirke içinde marine edilir ve kanserli yaralara ve diğer şişliklere uygulanır[218]. Kökün kaynatılması kanser ve şişliklerin tedavisinde kullanılır[218]. Kök sonbaharda hasat edilir ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulur[238]. Bitki çiçek açmaya başladığında hasat edilen taze, yeşil, hala esnek gövde ve yapraklardan homeopatik bir ilaç yapılır[232]. Sırt ağrıları, öksürük, ishal, göz iltihapları ve eklem ağrıları gibi çeşitli şikayetlerin tedavisinde kullanılır[232]. Bitkisel tıbba yönelik bir terapötik rehber olan Alman Komisyonu E Monografları, egzama, çıbanlar (kaynama), akne, siğiller için Solanum dulcamara'yı onaylar (Komisyon E'yi eleştirenler için bkz. [302]).

doğadüşkünü 22-06-2021 17:07

Üyeliğimi nasıl iptal ederim?

Arkadaşlar konuyla alakasız ama üyeliğimi nasıl iptal edeceğim?
Sabahtan beri uğraşıyorum ama olmuyor bulamıyorum. Kullanıcı sözleşmesinde üyeliğimi istediğim her an iptal edebileceğim yazıyordu halbuki.

CilekFidesi 20-04-2022 20:51

Bir yerde uzun yol yürüyüşü yaparken kuşburnuna benzer kırmızı meyveler gördüm. Merak edip yaklaştım ve baktım. Resmini çktikten sonra yaban yasemini olduğunu öğrendim.
Bir dere kenarında görmüştüm. Birkaç yıl önce gördüğüm yere gidip tekrar bakarım.

CilekFidesi 22-11-2022 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu (Mesaj 505674)

Yaban Yasemini, nadir görülebilecek bir bitki türüdür.
Kuzey Anadolu’ya mahsus bu mucize bitki; sadece yüksek dağların zirveye yakın bölümlerinde, bol oksijenli ve nemli ortamlarda yetişir. Aynı yükseklikte akarsu kenarlarında da görülebilir. Ama muhakkak, yetiştiği yerin gölge ve kuytu olması gerekir. Bu yüzden de bu bitkiye çok zor rastlanır. Yalnızca, Temmuz, Ağustos aylarında çiçek açar.

Kaynak: FotoKritik

Burada nadir bulunan bir bitki oldunu öğrendiğmden beri doğa gezintisi yaparken daha dikatli bakıyorum. Bir dere içinde, bir çöplükte ve bir tarla sınırı çalılıklar arasında bolca yaban yasemini gördüm.

Aşağıdaki kısa videoda da görebilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024