agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Lavanta (Lavandula officinalis) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1150.htm)

AkisSoftware 08-09-2020 09:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 (Mesaj 1594863)
Geçen yıl kasım sonlarında 1000 kök fide dikmiştim intermedia çeşiti, arılar için. Bu sene baya bi çiçek açtılar, Hatta su verdikçe ertesi gün yeni çiçekler açtılar, arılarda iyi faydalandılar, iyide bal aldım. Ancak çiçeklerini hiç değerlendirmedim, %70 i kurudu, bazen vakit buldukça topluyorum, Arılara bakarken tütsü için kullanıyorum. Bu aralar zeytin yağının içinde yağ çıkarmaya çalışıyorum.
Aldığım kişi bu sene çalı kısmı yumruk kadar olduysa gelişimi iyidir demişti. Hemen hemen yumruk ve daha büyük seviyeye geldiler. Sneye çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Bu sene 2000 tane daha dikmeyi düşünüyorum ancak değerlendirme konusunda ne yapabilirim. Dikim amacım Arılar ve bal, ancak ürünü bu amaçtan sonra ne yapabilirim ticari anlamda
Fikirleriniz nedir?

Sanırım sizdeki tür yağ verimi yüksek fakat kalitesi düşük olan tür (tam emin değilim). Caffur oranı yüksek ise (sıfırdan) kalite olarak düşük oluyor yağın.

Çoğaltma konusu çok basit. Tekrar fide almanıza gerek yok. Odunsu yapıya erişenleri köklerinden budayıp toprağa sokuyorsunuz bu kadar. Sulamaya dikkat ederseniz hemen köklenirler. İlkbaharda ya da sonbaharda yapmak mantıklıdır.

Kozanli 09-09-2020 04:49

Bu yıl ülkemde kışlayacağım covid -19 dan kurtulur sağ kalırsam lavanta dikmeyi uzun zamandır düşünüyordum umarım gerçekleştiririm.
Avrupa'da bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım.
Yabancı ot 🌿 barındırmazdı.

ebd 10-09-2020 15:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1594872)
Sanırım sizdeki tür yağ verimi yüksek fakat kalitesi düşük olan tür (tam emin değilim). Caffur oranı yüksek ise (sıfırdan) kalite olarak düşük oluyor yağın.

Çoğaltma konusu çok basit. Tekrar fide almanıza gerek yok. Odunsu yapıya erişenleri köklerinden budayıp toprağa sokuyorsunuz bu kadar. Sulamaya dikkat ederseniz hemen köklenirler. İlkbaharda ya da sonbaharda yapmak mantıklıdır.

Sayın AkisSoftware,
Lütfen cahilliğime verin bir sorum olacak size. Odunsu kısma ulaşan lavantalardan bir dal kesip köklendireceğiz değil mi? Yoksa soğanlı bitkiler gibi gerçekten kökünü açıp öyle mi ayıracağız?("köklerinden budayıp" dediğiniz için soruyorum) Ben de bahçemde şimşir gibi çit amaçlı ektim lavantayı 60 kök kadar. Hem çocuklar sebze bostanına girmiyor hem de doğal bir güzellik oluyor. İsteyenlere nasıl dağıtabilirim onun için soruyorum. Teşekkürler.

mcciplak 10-09-2020 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1594903)
Bu yıl ülkemde kışlayacağım covid -19 dan kurtulur sağ kalırsam lavanta dikmeyi uzun zamandır düşünüyordum umarım gerçekleştiririm.
Avrupa'da bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım.
Yabancı ot �� barındırmazdı.

Sayin Kozanli,

"....bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım..."

Bu baglamda birazdaha bilgi verebilrmisiniz? Bir bagin kenarina mi dikiyordunuz yoksa omcalar arasina (sira ustu) **** iki omca sirasi arasina ( sira arasi) mi?

Benimde salt ticari olamayan, zaman gecirme amacli, ama masrafinida cikarirsa sevinecegim boyle bir dusuncem var ileride gerceklestirmek icin: 110 R, 140 Ru, 1103 P anaclari dikip sonradan Anadolu yerli cesilteri ile asilamak. Sulamaksizin, Goblet ( Bush vine) sekli timarla yetistirmek. Boyle bir duzeblemeyi Lavanta ile dikimi ile eslestirmek istiyorum.

Dusunclerinizi duymak isterim,

Saygilar

Kozanli 11-09-2020 10:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mcciplak (Mesaj 1594963)
Sayin Kozanli,

"....bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım..."

Bu baglamda birazdaha bilgi verebilrmisiniz? Bir bagin kenarina mi dikiyordunuz yoksa omcalar arasina (sira ustu) **** iki omca sirasi arasina ( sira arasi) mi?

Benimde salt ticari olamayan, zaman gecirme amacli, ama masrafinida cikarirsa sevinecegim boyle bir dusuncem var ileride gerceklestirmek icin: 110 R, 140 Ru, 1103 P anaclari dikip sonradan Anadolu yerli cesilteri ile asilamak. Sulamaksizin, Goblet ( Bush vine) sekli timarla yetistirmek. Boyle bir duzeblemeyi Lavanta ile dikimi ile eslestirmek istiyorum.

Dusunclerinizi duymak isterim,

Saygilar

Ziraat ile uğraşan çok insan ottan muzdarip.
Muzdarip olmayacak ot 🌿 veya bitki minarel yönünde toprağı zenginleştirir ve havalandırır.
Benim düşüncem ot büyümeyen toprak verimsiz topraktır Ph düşük topraktır.
Omcalardan 30-40 cm uzağından aralarına dikimini yapıyor çiçek aşamasında freze ile biçerek toprağa karışımını sağlıyordum.
Azot, fosfor, magnezyum ve demir minareleri salgıladığını varsayımı ile yapıyordum.

mcciplak 18-09-2020 19:48

Tesekkurler

chelik26 28-10-2020 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1594984)
Ziraat ile uğraşan çok insan ottan muzdarip.
Muzdarip olmayacak ot 🌿 veya bitki minarel yönünde toprağı zenginleştirir ve havalandırır.
Benim düşüncem ot büyümeyen toprak verimsiz topraktır Ph düşük topraktır.
Omcalardan 30-40 cm uzağından aralarına dikimini yapıyor çiçek aşamasında freze ile biçerek toprağa karışımını sağlıyordum.
Azot, fosfor, magnezyum ve demir minareleri salgıladığını varsayımı ile yapıyordum.

Ayrıca muhtemelen, üzüme farklı bir aroma katıyordur bu uygulama, tabii şarabın tadı da farklı oluyordur.

AkisSoftware 30-10-2020 13:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebd (Mesaj 1594949)
Sayın AkisSoftware,
Lütfen cahilliğime verin bir sorum olacak size. Odunsu kısma ulaşan lavantalardan bir dal kesip köklendireceğiz değil mi? Yoksa soğanlı bitkiler gibi gerçekten kökünü açıp öyle mi ayıracağız?("köklerinden budayıp" dediğiniz için soruyorum) Ben de bahçemde şimşir gibi çit amaçlı ektim lavantayı 60 kök kadar. Hem çocuklar sebze bostanına girmiyor hem de doğal bir güzellik oluyor. İsteyenlere nasıl dağıtabilirim onun için soruyorum. Teşekkürler.

Ben henüz yapmadım ama gördüğüm ve bildiğim kadarıyla basit köklenen bir bitki.

Sertleşmiş yani odunsulaşmış yan dallardan kesip iyice ufalttıktan sonra dikim yapacaksınız. Şu sıralar tam zamanı gibi...

Estağfirullah, cahillik dediğiniz şey hepimizde olan bir şey...

ebd 04-11-2020 06:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1598508)
Ben henüz yapmadım ama gördüğüm ve bildiğim kadarıyla basit köklenen bir bitki.

Sertleşmiş yani odunsulaşmış yan dallardan kesip iyice ufalttıktan sonra dikim yapacaksınız. Şu sıralar tam zamanı gibi...

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için :)

ilkerk88 03-01-2021 12:28

1 Eklenti(ler)
Yaprakları çok güzel kokan bir bitki. Fakat saksıda yetiştirirken sanırım ki budamak lazım. Ben ölür diye dokunmadım. Dallarını seyrelteceğim çünkü saksı küçük kaldı.

Ragıp Solak 05-09-2021 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki (Mesaj 990551)
Herkese Selamlar,
Balıkesir Gömeç'te Zeytin ekimi için 37 dönüm arazi almıştım. Aynı zamanda agaclar.net forumu kurucularından olan Mine hanım, arazi meşelik olduğu için, kök çürümesine neden olan armillaria mantarına dikkat çekip 2 sene zeytin ekmememi tavsiye etti. Arazinin Lavanta ekimine uygun olabileceğini söyledi.

Lavanta tarımı ve ekonomisi ile çok fazla bilgi bulamadım internetten. Bu konuda yardımcı olabilecek varsa bana mesaj atarsa çok sevinirim.
teşekkürler
Murat

merhabalar,
foruma yeni üyeyim,
Lavanta yetiştiriciliğini araştırıyorum ( yağlık cins)
Merak ettim , siz bu mesajınızdan sonra yol alabildiniz mi ?
Çiçeklik mi, yağlık mı ektiniz ?
Mahsülü paraya çevirebildiniz mi ?
Saygılar

Ragıp Solak 05-09-2021 10:03

lavanta

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu (Mesaj 1524976)
İsparta Sütçüler ilçesi Boğazköy de yeni girişimciler tarafından Lavanta ekilmeye başlandı. Ben ve Kuzenlerim 60 dönüme Lavanta diktik.. Yöre gelecek yıldan itibaren LAVANTA VADİSİ olmaya aday. Toplamda 80 dönüm civarında Lavanta dikildi bölgeye, damlama su sistemi ile sulanıyor. Önümüzdeki sezon da ilk hasat alınmaya başlanacak. :)

Siteye fotograf yüklemeyi unutmuşum :(

Mahmut bey, merhabalar;
foruma yeni üyeyim,
Saygılar

amatordomates 18-11-2021 06:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ragıp Solak (Mesaj 1610002)
Mahmut bey, merhabalar;
foruma yeni üyeyim,
Saygılar

Merhaba. Tekirdağ'da lavanta yetiştiriciliği yapıyorum iki yıldır. Yardımcı olabilirim isterseniz.

evandevan5 27-07-2023 11:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akissoftware (Mesaj 1598508)
ben henüz yapmadım ama gördüğüm ve bildiğim kadarıyla basit köklenen bir bitki.

Sertleşmiş yani odunsulaşmış yan dallardan kesip iyice ufalttıktan sonra dikim yapacaksınız. şu sıralar tam zamanı gibi...

ben istanbul da evin bahçesine hepsi buradan aldığım 10 tane lavantayı ektim. Bir öbek bir yere bir öbek 3 metre ileri etrafında şimdi yabani otlar çıktı. Onları söktüm.

aykut gkbyrk 14-09-2023 09:08

1 Eklenti(ler)
Merhaba. Guneydogu cepheli acik balkonumuza saksida lavanta aldik. Fotografini asagida paylasiyorum. Balkonumuz sabah 8'den aksam 5'e kadar gunes aliyor. Bu kadar uzun sure direkt gunesin bitkiye zarari dokunur mu acaba? Sulamayi her sabah yapmayi dusunuyorum eylul ve ekim boyunca. Bir de kasimdan itibaren yine disarida birakmak mantikli mi? Gece don yaptiginda bitki zarar gorur mu?

yavuz10 30-11-2023 16:19

1 Eklenti(ler)
İyi akşamlar, bu sene geçen hafta dalından erik yiyerek bi şok yaşadık şimdi sırada ikinci şok: lavanta çiçek açacak. Tomurcuk yapmış. İlk defa görüyorum.

Galiba bazı bitkiler sıkılmış, yediveren olmaya karar verdiler :D

evandevan5 01-12-2023 06:01

Lavanta da intermedia cinsi kisir bende bu sefer angustifalya cinsi aldim hem tohumu dôkùlùr her tarafta çikar diye

yavuz10 01-12-2023 07:23

Lavantalar bildiğim kadarıyla o kadar kolay yayılan bi bitki değil. Küçük yaşlı bitkiler özellikle yabancı ottan pek hoşlanmıyorlar, gelişimlerini etkiliyor.

İntermedia cinsi angustofoliayaya göre daha uzun çiçeklenme süresi ve uzun çiçek sapı bulunmaktadır.

evandevan5 01-12-2023 13:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 (Mesaj 1623009)
lavantalar bildiğim kadarıyla o kadar kolay yayılan bi bitki değil. Küçük yaşlı bitkiler özellikle yabancı ottan pek hoşlanmıyorlar, gelişimlerini etkiliyor.

Intermedia cinsi angustofoliayaya göre daha uzun çiçeklenme süresi ve uzun çiçek sapı bulunmaktadır.

bu lavantaları kokusu için almış olsak başka türü var mı?

yavuz10 01-12-2023 14:07

Bilmiyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024