agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Lavanta (Lavandula officinalis) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1150.htm)

Yeşil Çay 26-11-2010 16:36

değerli arkadaşlar bende devam ettiğim kursun (ebru kursu) öğlen arasında yanımızdaki parka gittim.Bir süredir lavanta yetiştirmeye merak sardım.İstiyorum ki baharda bahçem mis gibi lavanta koksun.Parktaki lavantaların dalları öyle kalınlaşmışlar ki...Odunsu bir hal almışlar.Acaba o dallardan eksem tutarmı lütfen bilgilendirirmisiniz.Ayrıca bütün lavanta torbalarımı feda edip çimlendirmeyi denedim ama sonuç tabii hüsran oldu :(

cihan_as 05-12-2010 09:12

Sn yeşil çay, 210 ve 165, 213 mesajlarda hexus üyemizin lavanta çeliklerini köklendirmek için eklediği bilgiler var.
Lavanta tohumlarının neden çimlenmediğine tecrübeli arkadaşlarımızın verdiği bilgiler melez türlerin tohumu çimlenmez yönünde, elinizde olan lavanta melez tür olabilir.

Yeşil Çay 21-12-2010 18:55

Yardımlarınız için çok teşekkürler sn.Cihan as.Bir kök lavanta satın aldım.Ama köklendirmeyi de deneyeceğim anlatılan bilgilere göre.saygılar

Atalya 29-03-2011 13:43

Herkese merhaba, ben karabaşotu diye bilinen egede doğal yetişen lavanta tohumu arıyorum, nasıl bulurum. Teşekkür ederim.

atakant 21-04-2011 09:48

Merhabalar,
Benim de İzmir'de lavanta yetiştirmek için çok uygun, kocaman bi bahçem var. Ancak forumda yazılanlara baktığımda anlayabildiğim; Öncelikle lavanta tohumlarını küçük bi alanda fide haline getirmem ve büyüyen fidelerin dallarını budayıp yeni fideler elde etmem gerekiyor ki buna çelikleme deniliyor sanırım. Doğru anlamış mıyım acaba?

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

atakant 21-04-2011 09:50

Ayrıca en uygun lavanta tohumunu nereden tedarik edebilirim? Bu konuda da yönlendirebilirseniz gerçekten çok sevinirim.

alperfect 21-04-2011 12:38

Tohumları ekeli 3 hafta oldu ama benim lavantalarım çimlenmedi kapaklı bir peynir kabında nemli olarak ılık bir yerde tuttum ama hala hiç birşey yok arada bir çimlenen bir şeyler oldu sanki (emin olamıyorum) ertesi günü hemen boyun büküp kayboluyordu ikinci bir kaba daha ektim (daha derin ve büyük bir peynir kabına) ılık ve nemli bir yerde tuttum ikinci kapta da hareket yok

cihan_as 21-04-2011 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Atalya (Mesaj 776078)
Herkese merhaba, ben karabaşotu diye bilinen egede doğal yetişen lavanta tohumu arıyorum, nasıl bulurum. Teşekkür ederim.

Sn Atalya, sebze ve çiçek tohumu satış yapan yerlerde ayrıca büyük marketlerde, çiçek ve tohum satışı yapan reyonlarlarda bulabilirsin.

cihan_as 22-04-2011 00:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi atakant (Mesaj 789671)
Ayrıca en uygun lavanta tohumunu nereden tedarik edebilirim? Bu konuda da yönlendirebilirseniz gerçekten çok sevinirim.

Sn atakant, kemeraltında hisar cami önünde çiçek tohumu satış yapan dükanlarda bulabilirsin, paket içerisinde çok az miktarda lavanta tohumu var Çimlenme oranı oldukca düşük ben birkaç sefer denedim başaramadım.
Lavanta çelik köklendirmeyi dene kolayca çok sayıda lavanta elde edebilirsin.

atakant 22-04-2011 14:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 790179)
Sn atakant, kemeraltında hisar cami önünde çiçek tohumu satış yapan dükanlarda bulabilirsin, paket içerisinde çok az miktarda lavanta tohumu var Çimlenme oranı oldukca düşük ben birkaç sefer denedim başaramadım.
Lavanta çelik köklendirmeyi dene kolayca çok sayıda lavanta elde edebilirsin.

teşekkür ederim cihan. galiba çelik köklendirme daha mantıklı. deneyip resimleri burada paylaşıcam.

besimaz 27-04-2011 09:08

elinde lavanta olan varmı bana gönderebilirmisiniz

Tura 05-07-2011 12:36

2 Eklenti(ler)
2 Sene önce sayın Cihan as bana lavanta çelikleri göndermişti. Bu sene çiçek açtılar. Lavantamı ve çiçeklerini gördükçe sayın Cihan As'a dua ediyorum. Bir kez daha teşekkür ederim.

Eklenti 231243

Eklenti 231244

gultar 05-07-2011 14:21

2 Eklenti(ler)
Sn. osmanyıldırım, Bu bitki de lavanta mıdır? Harika kokulu zarif çiçekli.

Tura 05-07-2011 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gultar (Mesaj 831893)
Sn. osmanyıldırım, Bu bitki de lavanta mıdır? Harika kokulu zarif çiçekli.

Sayın gultar; o çiçek lavanta değil. Yarpuz sanırım.Lavantayı yukarıda 273 nolu mesajda bir cinsini görebilirsiniz.

ayazkentli 06-07-2011 13:35

1 Eklenti(ler)
Tura haklı. Bu lavanta değil.

Fotoğrafta görülen, benim lavanta'da çiçeklerini bu yıl ilk kez açtı (fide olarak hazır alıp, 2 yıl önce dikmiştim).

Gültar bey, isterseniz bu link'te sorup, cevap bulabilirsiniz? Açıkça'sı, bende merak ettim ne çiçeği olduğunu.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...E7e%F0in+ad%FD

(Yaprakları, aynı nane yapraklarının yapısına benziyor. Sizinkinin zarif bir çiçeği olduğunu söylediğinize göre, yaprakları nane yapraklarına benzeyen bir tür çiçek olsa gerek).

gultar 06-07-2011 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 832339)
Tura haklı. Bu lavanta değil.

Fotoğrafta görülen, benim lavanta'da çiçeklerini bu yıl ilk kez açtı (fide olarak hazır alıp, 2 yıl önce dikmiştim).

Gültar bey, isterseniz bu link'te sorup, cevap bulabilirsiniz? Açıkça'sı, bende merak ettim ne çiçeği olduğunu.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...E7e%F0in+ad%FD

(Yaprakları, aynı nane yapraklarının yapısına benziyor. Sizinkinin zarif bir çiçeği olduğunu söylediğinize göre, yaprakları nane yapraklarına benzeyen bir tür çiçek olsa gerek).

Sn. ayazkentli, önerinizi dikkate alıyorum ve bu bitkinin latince ismini öğrenmek üzere araştırıyorum teşekkür ederim.( gultar,bay mı, bayanmı ?profil bilgilerime ulaşıp görebilirsiniz) saygılar.

ayazkentli 06-07-2011 16:14

Pardon, özür dilerim gültar hanım.

Sevgili arkadaşımız tura, osman bey diye hitap edince bende, çam devirmiş oldum.

(Galiba sevgili tura'da, sizin mesajda'ki "osman yıldırım" ismini, dalgınlık ile sizin isminiz zannetmiş olmalı).

Bazen profilleri incelemeden cevap verdiğimiz için, böyle yalnışlıklar bir çoğumuzun başına geliyor bu sitede. Tekrar özür dilerim.

Bu bitkinin çiçekli iken çektiğiniz bir fotoğrafı var ise, bilen arkadaşlar hemen tanırlar ne bitkisi olduğunu.

gultar 06-07-2011 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 832415)
Pardon, özür dilerim gültar hanım.

Sevgili arkadaşımız tura, osman bey diye hitap edince bende, çam devirmiş oldum.

(Galiba sevgili tura'da, sizin mesajda'ki "osman yıldırım" ismini, dalgınlık ile sizin isminiz zannetmiş olmalı).

Bazen profilleri incelemeden cevap verdiğimiz için, böyle yalnışlıklar bir çoğumuzun başına geliyor bu sitede. Tekrar özür dilerim.

Bu bitkinin çiçekli iken çektiğiniz bir fotoğrafı var ise, bilen arkadaşlar hemen tanırlar ne bitkisi olduğunu.

Özüre gerek yok rica ederim.Rumuzlar cinsiyeti belirtmiyor.Profil bilgileri yeterli olur.bildiğiniz gibi. Bitkinin çiçekleri nane çiçeğine benziyor eflatun renkte.Hiç fotoğrafı yok nane gibi biçiyorum. Selamlar.

üzüm 06-07-2011 20:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 452668)
Bu lavanta saklama tekniğini sizlerle paylaşmak istedim. Bahçemdeki lavantalarla hemen denedim.

Yapılış aşamaları şurada.

Bu fikir çok hoşuma gitti. Bugün lavanta çubukları yapmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım. Boylarını kısa kesmişim.:o. Yarın tekrar deneyeceğim. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Tura 06-07-2011 21:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gultar (Mesaj 832494)
Özüre gerek yok rica ederim.Rumuzlar cinsiyeti belirtmiyor.Profil bilgileri yeterli olur.bildiğiniz gibi. Bitkinin çiçekleri nane çiçeğine benziyor eflatun renkte.Hiç fotoğrafı yok nane gibi biçiyorum. Selamlar.

Sayın gultar; Sizden ben de özür dilerim yapmış olduğum yanlışlık için.

Sizin sormuş olduğunuz bitki Yarpuz. Bende var.Çiçekli. Yarın çiçekleri ile birlikte fotoğrafı çekip size gösteririm.

gultar 07-07-2011 00:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 832558)
Sayın gultar; Sizden ben de özür dilerim yapmış olduğum yanlışlık için.

Sizin sormuş olduğunuz bitki Yarpuz. Bende var.Çiçekli. Yarın çiçekleri ile birlikte fotoğrafı çekip size gösteririm.

Çok rica ederim sn.tura, tanışmayınca rumuzlarda yanlışlıklar oluyor.

Fotoğraf benim çektiğime benziyorsa odur.Araştırmalarıma göre yarpuz yenen bir bitki, benimki yenmiyor, acı tamamiyle süs, kokusu için yetiştiriyorum. Başka
bir faydası varmı bilmiyorum.... Selamlar.

Tura 07-07-2011 13:53

1 Eklenti(ler)
Sayın gültar; bendeki bitki bu. Ben bunu yarpuz olarak biliyorum. Yanlışlık varsa düzeltimesini isterim. Resimi şöyle.

Eklenti 231838

ardabora 07-07-2011 18:26

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 709037)
Bahçesinde lavantaları olan arkadaşlar, lavanta yapraklarını ve çiçeklerini yakın çekim fotoğraflarını eklerseler, bilgi sahibi arkadaşlar türü ve cinsi hakkında yorum yapabilirler.

merhabalar,
ben geçen yıl sitemizin serasından lavanta aldım, bitkiyi bahçeye geçirmemden kısa süre sonra oldukça iyi gelişme gösterdi. Yetiştiren arkadaşın dediğine göre geçen yaz seradan aldığım bu bitkiyi, 2010 mart ayında çeliklemişler. Yani şu an 1 yaş 3 aylık.:dilli:

ben rotundifolia ya benzettim,yanılmıyorum değil mi?

Merak ettiğim şu: O kadar boylanıp, dallanıp, budaklanıp, her yere dağılmasına rağmen neden hiç çiçek açmıyor? Yoksa ben çiçek görmeyecek miyim? :(

cihan_as 07-07-2011 21:27

Lavantan, çit bitkisi olarak kullanılan türü( rotundifolia)çiçek açması diğer türlere göre az çiçekleniyor.
Bahçemde bu türden lavantam var geçensene çiçek açmıştı, bu sene zamanı geldiği halde çiçek açmadı.

cihan_as 07-07-2011 21:57

[QUOTE=Tura;831815]2 Sene önce sayın Cihan as bana lavanta çelikleri göndermişti. Bu sene çiçek açtılar. Lavantamı ve çiçeklerini gördükçe sayın Cihan As'a dua ediyorum. Bir kez daha teşekkür ederim.

Sn Tura, beni hatırlamanız ve iyi dilekleriniz için ben teşekkür ediyorum.

ardabora 08-07-2011 00:17

sayın cihan as,cevap için teşekkürler..kaçıncı yılında çiçeklendi acaba hatırlıyor musunuz,kaç yaşında bitkiniz?

cihan_as 08-07-2011 04:29

4 senedir bende olan bu tür ilk defa geçen sene üzerinde çiçek görmüştüm.
3 seneden sonra çiçeklendi diyebilirim. Diğer tür lavantalar dikiminden sonra ilk senede çiçekleniyor, yapraklarının şekli ince uzun olanlardan.

ardabora 08-07-2011 17:49

Daha iki yıl bekleyeceğiz demek ki...Gidip diğer türlerden almak lazım.

En kısa sürede çiçeklenen lavanta hangisidir acaba?

gultar 08-07-2011 20:56

adsız bitki

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 832816)
Sayın gültar; bendeki bitki bu. Ben bunu yarpuz olarak biliyorum. Yanlışlık varsa düzeltimesini isterim. Resimi şöyle.

Eklenti 231838

sn.tura, çiçekleri hiç benzemiyor. benim bitkimin çiçeği nane çiçeği gibi eflatun uzun bir fırça gibi tüylü.bitki sonbaharda çiçek açar boyu 50 cm.ye kadar uzayabilir ben nane biçer gibi biçiyorum.yerden fışkırıyor. kuruyunca kokusu kalmıyor.detay fotoğraf aşağıda.

ilksenozturk 09-07-2011 06:46

bahçemizdeki lavantalar çiçeklerini açtı ve çok güzel bir manzara izlettiriyorlar bize, ****** en az 6-7 yaşındalar. ama alerjisi olanlar dikkat etsinler; çiçeklerine çok fazla arı geliyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024