agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Lavanta (Lavandula officinalis) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1150.htm)

Yılmaz Ceyhan 01-01-2019 23:31

merhabalar,

Bende L.angustifolia çeşitlerinden tohum ve çelikle yetiştiriyorum.İntermedia melez çeşit olduğu için sadece çelikleme ile üretilebiliyor ve çeliklerin mart ayı içerisinde alınması köklendirme konusunda avantaj sağlıyor. Sertifika ya da fidan fide üretim belgesi için il ve ilçe tarım müdürlüklerine dilekçe vermekle işe başlanıyor. İlgililer sizi yönlendirecektir...

AkisSoftware 10-01-2019 12:51

Arkadaşlar merhaba. Bu konuda bilgisi tecrübesi olan kişilere bir soru sormak istiyorum..

Araştırmalarıma göre Fransanın Provence şehri bu konuda lider durumda. Sitelerden yaptığım aramalarda ingiliz lavantası, Fransız lavantası, İspanyol lavantası vs isimlerde bitkiler görüyorum. Her birininde farklı farklı alt cinsleri oluyor...

Acaba bu bitkinin yağ kalitesi ve yetiştirme şartları açısından en iyi cinsi hangisidir?

Yılmaz Ceyhan 10-01-2019 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1555903)
Arkadaşlar merhaba. Bu konuda bilgisi tecrübesi olan kişilere bir soru sormak istiyorum..

Araştırmalarıma göre Fransanın Provence şehri bu konuda lider durumda. Sitelerden yaptığım aramalarda ingiliz lavantası, Fransız lavantası, İspanyol lavantası vs isimlerde bitkiler görüyorum. Her birininde farklı farklı alt cinsleri oluyor...

Acaba bu bitkinin yağ kalitesi ve yetiştirme şartları açısından en iyi cinsi hangisidir?

merhaba
Dünyada lavantanın 40 a yakın çeşidi vardır. Ancak bunlardan 3 ü ticari olarak yetiştirilir. Bu türleri saf lavanta (lavander), yabani lavanta (spike lavander) ve bu ikisinin melezi (lavandin) sıralayabiliriz.

Ayrıca her türün kendi içinde farklı çeşitleri mevcuttur. Bu noktada sizin, lavantanın hangi kısmından yararlanmayı ve üretimini yapmayı düşündüğünüz önem kazanıyor. Mesela çiçek üretimi yapmak istiyorsanız lavandin grubundan bir çeşidi tercih edebilirsiniz (örneğin, L. İntermedia Super A: Çiçek ve yağ oranı yüksek, fakat yağ kalitesi düşük bir çeşittir) , diğer yandan yağ üretimi için düşünüyorsanız ve ve kaliteli esansiyel yağ elde etme amacındaysanız Saf lavanta (ingiliz lavantası olarak da bilinir.) türlerinin üzerinde durmanız gerekir. (L. Angustifolia Silver: Yağ verimliliği L.İ. Super A çeşidine göre biraz düşüktür fakat, yağ kalitesinin yüksek olmasından dolayı özellikle parfüm üretiminde kullanılır buna bağlı olarak da yağının piyasa değeri yüksektir.) Fransa, İtalya, İngiltere, ABD, ve özellikle son yıllarda dünya pazarında Fransayı geçerek lider ülke pozisyonuna geçen Bulgaristan da ileri seviyelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz ne yazık ki iklim ve toprak şartları gayet elverişli olmasına rağmen bu alanda dünya pazarında İthalatçı ülke konumundadır. Bununla birlikte son yıllarda lavantaya, alternatif bir bitki olarak Türkiye de de yoğun ilgi ve talep artışı söz konusudur. Melez çeşitler ağırlıklı olmak üzere Isparta bölgesinde uzun yıllardır üretimi yapılmaktadır.

Nerede, ne kadarlık bir alanda ve ne amaçla üretim yapmayı düşünüyorsunuz? Detayları verirseniz çeşit konusunda daha detaylı bilgi vermeye çalışırım.

AkisSoftware 11-01-2019 06:53

Şimdilik başlangıç için çok az bir test ekimi yapacağım (100-200 m2). Eğer umduğumuz gibi verimli olursa ilk etapta 10 dönüm ve daha sonrasında epey fazlaca ekim yapacağız.

Tek tereddütüm iklim ve toprak koşullarına bitkinin ne tepki vereceği... O yüzden işi riske atmadan test ekimi yapmak istiyorum.

Yağı kaliteli olmasını istiyorum. Bana önerilen çeşit "Lavandula Angustifolia". Bu çeşidin tohumunu alıp ekim yapsak, fideden tıpkı ağaçlarda olduğu gibi fark olacakmıdır?

Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkürler

Yılmaz Ceyhan 11-01-2019 12:09

Doğru tercih yapmış olursunuz.

Bu çeşit genel olarak tohumla çoğaltılıyor zaten. Fakat tohumlar çok küçük olduğu için ekim ortamının çok iyi hazırlanmış olması gerekiyor. Özellikle çıkış sonrasında ot kontrolü çok önemli.

Başarılar deilerim...

Sofii 05-04-2019 19:56

Ben de deneme amaçlı 2000 adet çelik aldım. iğneada'da yetiştireceğiz. Çelikleri Saray'daki bi üreticiden aldım. Satın aldığım kişiler üretimi ile ilgili bolca bilgi verdiler ama yine de araştırıyorum. Söylediklerine göre aldığım çelikleri bu ay bitmeden 5 cm aralıklarla toprağa ekip bir ay boyunca her gün, sonra kademeli olarak azaltarak sulamamız gerekiyormuş. Mayıs ayında çok az NPK 20 20 verilmesi gerekiyormuş. Haziran'dan sonra sulama kesilecekmiş. İlk yıl da çiçek verebiliyorlarmış ve gücünü köklenmeye harcaması için çiçeklerin hasat edilmesi gerekiyormuş. Kasım ayında 2. kırağının düşmesinin ardından tarlaya ekimi yapılmalıymış. Anladığım kadarıyla çelikler köklenirken özellikle ilk 1 ay çok su istediğinden küçük bir alanda köklendirip sonra asıl yerine alınıyor. Ama bazı yerlerde tarlaya ekimin ilkbaharda olması gerektiğini okudum. Kasım'da asıl yerine alınmasından biraz çekiniyorum. Sonuçta köküyle oynanacak kış başında. Çelikten üretim yapan birisi varsa başarı oranını arttırmak için önerilerini paylaşabilirse şahane olur.

Veysel. 13-05-2019 00:10

4 Eklenti(ler)
İlk ve son resim yurt dışı üreticilerin lavanta resimleri. Ben de hobi olarak lavanta yetiştirmeye başladım. Şuan köklenen beş çeşitim var. Büyüyen henüz çok küçük birkaç çeşitim daha var. Farklı çeşitler topluyorum. Eğer bulabilirsem Fransa'da ve İngiltere'de yetişen tüm türlerden bir dal bulup köklendireceğim. Ama Türkiye'de çeşit bulmak çok zor malesef. Özellikle Fransa ve İngiltere'de ekilen türleri hiçbir yerde bulamadım. Bir yerde görürsem beyaz, pembe türler, Angusti folianın tüm alt çeşitleri kimseye aldırmadan dalından alırım. Lavanta çeşiti toplamak fanatiklik derecesinde hobi haline geldi artık. 😊

Veysel. 13-05-2019 00:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1555967)
Şimdilik başlangıç için çok az bir test ekimi yapacağım (100-200 m2). Eğer umduğumuz gibi verimli olursa ilk etapta 10 dönüm ve daha sonrasında epey fazlaca ekim yapacağız.

Tek tereddütüm iklim ve toprak koşullarına bitkinin ne tepki vereceği... O yüzden işi riske atmadan test ekimi yapmak istiyorum.

Yağı kaliteli olmasını istiyorum. Bana önerilen çeşit "Lavandula Angustifolia". Bu çeşidin tohumunu alıp ekim yapsak, fideden tıpkı ağaçlarda olduğu gibi fark olacakmıdır?

Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkürler

Bu rakımlarda çok başarılı olacağını düşünmüyorum. Tohumdan ekilebilir. Fransa'da patentli kaliteli yağ çıkardıkları özel lavanta çeşitlerini tohumdan ekiyorlarmış. Angusti folia yağlık türleri yüksek rakımlara daha güzel uyum gösteriyor. Kuraklığı seviyor. Çok suyu sevmiyor.

Veysel. 13-05-2019 00:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sofii (Mesaj 1565083)
Ben de deneme amaçlı 2000 adet çelik aldım. iğneada'da yetiştireceğiz. Çelikleri Saray'daki bi üreticiden aldım. Satın aldığım kişiler üretimi ile ilgili bolca bilgi verdiler ama yine de araştırıyorum. Söylediklerine göre aldığım çelikleri bu ay bitmeden 5 cm aralıklarla toprağa ekip bir ay boyunca her gün, sonra kademeli olarak azaltarak sulamamız gerekiyormuş. Mayıs ayında çok az NPK 20 20 verilmesi gerekiyormuş. Haziran'dan sonra sulama kesilecekmiş. İlk yıl da çiçek verebiliyorlarmış ve gücünü köklenmeye harcaması için çiçeklerin hasat edilmesi gerekiyormuş. Kasım ayında 2. kırağının düşmesinin ardından tarlaya ekimi yapılmalıymış. Anladığım kadarıyla çelikler köklenirken özellikle ilk 1 ay çok su istediğinden küçük bir alanda köklendirip sonra asıl yerine alınıyor. Ama bazı yerlerde tarlaya ekimin ilkbaharda olması gerektiğini okudum. Kasım'da asıl yerine alınmasından biraz çekiniyorum. Sonuçta köküyle oynanacak kış başında. Çelikten üretim yapan birisi varsa başarı oranını arttırmak için önerilerini paylaşabilirse şahane olur.

Çok suyu sevmiyor sadece çeliklerin köklenerek nemli kalıp yapraklardan açılıp güçlenerek köklenmesi sağlanıyor. Sonbaharda dikmek ilkbaharda dikmekten daha iyi. Ben her iki mevsimde de denedim. Sadece dikerken yağışlarda suda kalıp çürümemesine dikkat edin yeter.

AkisSoftware 13-05-2019 03:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Veysel. (Mesaj 1568091)
Bu rakımlarda çok başarılı olacağını düşünmüyorum. Tohumdan ekilebilir. Fransa'da patentli kaliteli yağ çıkardıkları özel lavanta çeşitlerini tohumdan ekiyorlarmış. Angusti folia yağlık türleri yüksek rakımlara daha güzel uyum gösteriyor. Kuraklığı seviyor. Çok suyu sevmiyor.

Rakim 1250 civarinda ve soguk iklim. Bu hafta test icin satin aliyorum insallah basarili olurum.

vahab 19-08-2019 20:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1568095)
Rakim 1250 civarinda ve soguk iklim. Bu hafta test icin satin aliyorum insallah basarili olurum.

selamlar, denemelerinizin sonuçları nasıl oldu acaba, umarım beklediğiniz gibi olmuştur.

AkisSoftware 20-08-2019 04:31

Merhaba. Ben ebay uzerinden "Lavender Munstead" cinsi getirttim. Cimlendikten sonra sasirtma yaparken olduler. Simdi tekrar siparis verdim. Onlari buyuturken cok dikkatli olacagim.

Arastirmalarima gore yag kalitesi en iyi olan turlerden birisi bu tur. Fide haline getirip esas yerlerine dikecegim insallah.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vahab (Mesaj 1573618)
selamlar, denemelerinizin sonuçları nasıl oldu acaba, umarım beklediğiniz gibi olmuştur.

safran 05-10-2019 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1573631)
Merhaba. Ben ebay uzerinden "Lavender Munstead" cinsi getirttim. Cimlendikten sonra sasirtma yaparken olduler. Simdi tekrar siparis verdim. Onlari buyuturken cok dikkatli olacagim.

Arastirmalarima gore yag kalitesi en iyi olan turlerden birisi bu tur. Fide haline getirip esas yerlerine dikecegim insallah.

Tohum ekerken nelere dikkat etmek gerekiyor .sera ortamı **** sulama şekli?tohumdan ekimde melezleme oldugu söyleniyor...

perimerili 23-05-2020 13:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1536970)
bende de aynı şekil bir bitki var. ben 1 adet çam tohumu ekmiştim. galiba o çimleniyor. Şimdi sizinkini görünce ona benzettim. Görünüm aynı.

gerçekten çam çıktı ;)

dudaeva 09-06-2020 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1573631)

Merhaba.. Ben Balıkesir de yaşıyorum.. 10 dönüm kadar yerim var ve lavanta yetiştirmek istiyorum. Sormak istediğim bir kaç konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Araştırmalarınız sonucu bulduğunuz bu tür nasıl oldu? Fide haline getirebildiniz mi? İnternet üzerinden araştırıyorum fakat genelde birbirinden kopya edilen yazılar çıkıyor karşıma.. Hangi türün pazarı daha geniştir? Araştırmak ve bilgi edinmek için doğru kaynağı bulmamda yardımcı olur musunuz?

AkisSoftware 09-06-2020 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dudaeva (Mesaj 1590608)
Merhaba.. Ben Balıkesir de yaşıyorum.. 10 dönüm kadar yerim var ve lavanta yetiştirmek istiyorum. Sormak istediğim bir kaç konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Araştırmalarınız sonucu bulduğunuz bu tür nasıl oldu? Fide haline getirebildiniz mi? İnternet üzerinden araştırıyorum fakat genelde birbirinden kopya edilen yazılar çıkıyor karşıma.. Hangi türün pazarı daha geniştir? Araştırmak ve bilgi edinmek için doğru kaynağı bulmamda yardımcı olur musunuz?

Merhaba. Pazar olayına henuz bakamadim. Onemli olan türün guzelligi ve kalitesi. Bu turde cafur orani sifir bu cok ustun oldugunu soyluyor. Ben 10-15 tane fide yapabildim sadece 1 tanesi cicek aciyor cok mutluyum. Tekrar tohum ekimi yaptim. Bu is uzun soluklu. 2-3 sene sonra sonuclari ancak alirim. Ama bu türü tavsiye ederim. Birisi var lavanta sevtapolis diye geciyor o kisi cok bilgili. Ticari olarak dusunuyorsaniz mutlaka onunla gorusun

dudaeva 09-06-2020 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1590610)
Merhaba. Pazar olayına henuz bakamadim. Onemli olan türün guzelligi ve kalitesi. Bu turde cafur orani sifir bu cok ustun oldugunu soyluyor. Ben 10-15 tane fide yapabildim sadece 1 tanesi cicek aciyor cok mutluyum. Tekrar tohum ekimi yaptim. Bu is uzun soluklu. 2-3 sene sonra sonuclari ancak alirim. Ama bu türü tavsiye ederim. Birisi var lavanta sevtapolis diye geciyor o kisi cok bilgili. Ticari olarak dusunuyorsaniz mutlaka onunla gorusun

tavsiyeniz için teşekkür ederim..arkadaşa ulaşmaya çalışacağım.. araştırmaya devam.. ıspartaya gidip yerinde görmeyi de düşünüyorum.. lavanta konusunda fide desteklemesi bulabilirsem çok güzel olacak..

fatmanur yılmaz 24-06-2020 17:52

lavantayı hasat ederken çiçeğinin tohuma kaçmasını mı beklemeliyim yoksa direkt toplamalımıyım çünkü araştırdığımda ulaşabildiğim sonuçlar yağ elde ederken hasat onlarda damıtacaklarından çiçeği direk topluyorlar yoğun kokulu kurutmak için tohuma kaçmasını mı beklemeliyim

Skrky 09-08-2020 18:10

Arkadaşlar ben yeniyim burada sitenin çalışmalarından çok etkilendim ve üye oldum. Bende kendi arazimde bir şeyler yetiştirmek istiyorum daha ne yapacağıma karar vermedim. Artvin bölgesi içinde yüksek bir köyde arazim var ve burası tarıma uygun değil ancak çicek bakımımdan çok çeşitlidir. Ben arazimde aromatik bitki olan lavanta yetistirip satmayı hem de bal üretmeyi düşünüyorum. Biraz yardımcı olur musunuz bal için bizim bölge uygun ama çiçek yetiştirmek için nasıl olur bilemedim. Parça parça 10 dönüme yakın arazim var. Açıkçası artvinin yüksek kesimlerinde katma değerli ne yetiştirebilirim detaylı yardım için bana yazarsanız sevinirim. Hibe alıp köyüme dönmeyi düşünüyorum.

chelik26 07-09-2020 21:13

Geçen yıl kasım sonlarında 1000 kök fide dikmiştim intermedia çeşiti, arılar için. Bu sene baya bi çiçek açtılar, Hatta su verdikçe ertesi gün yeni çiçekler açtılar, arılarda iyi faydalandılar, iyide bal aldım. Ancak çiçeklerini hiç değerlendirmedim, %70 i kurudu, bazen vakit buldukça topluyorum, Arılara bakarken tütsü için kullanıyorum. Bu aralar zeytin yağının içinde yağ çıkarmaya çalışıyorum.
Aldığım kişi bu sene çalı kısmı yumruk kadar olduysa gelişimi iyidir demişti. Hemen hemen yumruk ve daha büyük seviyeye geldiler. Sneye çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Bu sene 2000 tane daha dikmeyi düşünüyorum ancak değerlendirme konusunda ne yapabilirim. Dikim amacım Arılar ve bal, ancak ürünü bu amaçtan sonra ne yapabilirim ticari anlamda
Fikirleriniz nedir?

AkisSoftware 08-09-2020 09:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 (Mesaj 1594863)
Geçen yıl kasım sonlarında 1000 kök fide dikmiştim intermedia çeşiti, arılar için. Bu sene baya bi çiçek açtılar, Hatta su verdikçe ertesi gün yeni çiçekler açtılar, arılarda iyi faydalandılar, iyide bal aldım. Ancak çiçeklerini hiç değerlendirmedim, %70 i kurudu, bazen vakit buldukça topluyorum, Arılara bakarken tütsü için kullanıyorum. Bu aralar zeytin yağının içinde yağ çıkarmaya çalışıyorum.
Aldığım kişi bu sene çalı kısmı yumruk kadar olduysa gelişimi iyidir demişti. Hemen hemen yumruk ve daha büyük seviyeye geldiler. Sneye çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Bu sene 2000 tane daha dikmeyi düşünüyorum ancak değerlendirme konusunda ne yapabilirim. Dikim amacım Arılar ve bal, ancak ürünü bu amaçtan sonra ne yapabilirim ticari anlamda
Fikirleriniz nedir?

Sanırım sizdeki tür yağ verimi yüksek fakat kalitesi düşük olan tür (tam emin değilim). Caffur oranı yüksek ise (sıfırdan) kalite olarak düşük oluyor yağın.

Çoğaltma konusu çok basit. Tekrar fide almanıza gerek yok. Odunsu yapıya erişenleri köklerinden budayıp toprağa sokuyorsunuz bu kadar. Sulamaya dikkat ederseniz hemen köklenirler. İlkbaharda ya da sonbaharda yapmak mantıklıdır.

Kozanli 09-09-2020 04:49

Bu yıl ülkemde kışlayacağım covid -19 dan kurtulur sağ kalırsam lavanta dikmeyi uzun zamandır düşünüyordum umarım gerçekleştiririm.
Avrupa'da bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım.
Yabancı ot 🌿 barındırmazdı.

ebd 10-09-2020 15:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1594872)
Sanırım sizdeki tür yağ verimi yüksek fakat kalitesi düşük olan tür (tam emin değilim). Caffur oranı yüksek ise (sıfırdan) kalite olarak düşük oluyor yağın.

Çoğaltma konusu çok basit. Tekrar fide almanıza gerek yok. Odunsu yapıya erişenleri köklerinden budayıp toprağa sokuyorsunuz bu kadar. Sulamaya dikkat ederseniz hemen köklenirler. İlkbaharda ya da sonbaharda yapmak mantıklıdır.

Sayın AkisSoftware,
Lütfen cahilliğime verin bir sorum olacak size. Odunsu kısma ulaşan lavantalardan bir dal kesip köklendireceğiz değil mi? Yoksa soğanlı bitkiler gibi gerçekten kökünü açıp öyle mi ayıracağız?("köklerinden budayıp" dediğiniz için soruyorum) Ben de bahçemde şimşir gibi çit amaçlı ektim lavantayı 60 kök kadar. Hem çocuklar sebze bostanına girmiyor hem de doğal bir güzellik oluyor. İsteyenlere nasıl dağıtabilirim onun için soruyorum. Teşekkürler.

mcciplak 10-09-2020 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1594903)
Bu yıl ülkemde kışlayacağım covid -19 dan kurtulur sağ kalırsam lavanta dikmeyi uzun zamandır düşünüyordum umarım gerçekleştiririm.
Avrupa'da bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım.
Yabancı ot �� barındırmazdı.

Sayin Kozanli,

"....bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım..."

Bu baglamda birazdaha bilgi verebilrmisiniz? Bir bagin kenarina mi dikiyordunuz yoksa omcalar arasina (sira ustu) **** iki omca sirasi arasina ( sira arasi) mi?

Benimde salt ticari olamayan, zaman gecirme amacli, ama masrafinida cikarirsa sevinecegim boyle bir dusuncem var ileride gerceklestirmek icin: 110 R, 140 Ru, 1103 P anaclari dikip sonradan Anadolu yerli cesilteri ile asilamak. Sulamaksizin, Goblet ( Bush vine) sekli timarla yetistirmek. Boyle bir duzeblemeyi Lavanta ile dikimi ile eslestirmek istiyorum.

Dusunclerinizi duymak isterim,

Saygilar

Kozanli 11-09-2020 10:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mcciplak (Mesaj 1594963)
Sayin Kozanli,

"....bağlar arasına dikimi yapıp belli bir aşamaya gelince freze ile biçip toprağa karışımı yapardım..."

Bu baglamda birazdaha bilgi verebilrmisiniz? Bir bagin kenarina mi dikiyordunuz yoksa omcalar arasina (sira ustu) **** iki omca sirasi arasina ( sira arasi) mi?

Benimde salt ticari olamayan, zaman gecirme amacli, ama masrafinida cikarirsa sevinecegim boyle bir dusuncem var ileride gerceklestirmek icin: 110 R, 140 Ru, 1103 P anaclari dikip sonradan Anadolu yerli cesilteri ile asilamak. Sulamaksizin, Goblet ( Bush vine) sekli timarla yetistirmek. Boyle bir duzeblemeyi Lavanta ile dikimi ile eslestirmek istiyorum.

Dusunclerinizi duymak isterim,

Saygilar

Ziraat ile uğraşan çok insan ottan muzdarip.
Muzdarip olmayacak ot 🌿 veya bitki minarel yönünde toprağı zenginleştirir ve havalandırır.
Benim düşüncem ot büyümeyen toprak verimsiz topraktır Ph düşük topraktır.
Omcalardan 30-40 cm uzağından aralarına dikimini yapıyor çiçek aşamasında freze ile biçerek toprağa karışımını sağlıyordum.
Azot, fosfor, magnezyum ve demir minareleri salgıladığını varsayımı ile yapıyordum.

mcciplak 18-09-2020 19:48

Tesekkurler

chelik26 28-10-2020 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1594984)
Ziraat ile uğraşan çok insan ottan muzdarip.
Muzdarip olmayacak ot 🌿 veya bitki minarel yönünde toprağı zenginleştirir ve havalandırır.
Benim düşüncem ot büyümeyen toprak verimsiz topraktır Ph düşük topraktır.
Omcalardan 30-40 cm uzağından aralarına dikimini yapıyor çiçek aşamasında freze ile biçerek toprağa karışımını sağlıyordum.
Azot, fosfor, magnezyum ve demir minareleri salgıladığını varsayımı ile yapıyordum.

Ayrıca muhtemelen, üzüme farklı bir aroma katıyordur bu uygulama, tabii şarabın tadı da farklı oluyordur.

AkisSoftware 30-10-2020 13:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebd (Mesaj 1594949)
Sayın AkisSoftware,
Lütfen cahilliğime verin bir sorum olacak size. Odunsu kısma ulaşan lavantalardan bir dal kesip köklendireceğiz değil mi? Yoksa soğanlı bitkiler gibi gerçekten kökünü açıp öyle mi ayıracağız?("köklerinden budayıp" dediğiniz için soruyorum) Ben de bahçemde şimşir gibi çit amaçlı ektim lavantayı 60 kök kadar. Hem çocuklar sebze bostanına girmiyor hem de doğal bir güzellik oluyor. İsteyenlere nasıl dağıtabilirim onun için soruyorum. Teşekkürler.

Ben henüz yapmadım ama gördüğüm ve bildiğim kadarıyla basit köklenen bir bitki.

Sertleşmiş yani odunsulaşmış yan dallardan kesip iyice ufalttıktan sonra dikim yapacaksınız. Şu sıralar tam zamanı gibi...

Estağfirullah, cahillik dediğiniz şey hepimizde olan bir şey...

ebd 04-11-2020 06:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1598508)
Ben henüz yapmadım ama gördüğüm ve bildiğim kadarıyla basit köklenen bir bitki.

Sertleşmiş yani odunsulaşmış yan dallardan kesip iyice ufalttıktan sonra dikim yapacaksınız. Şu sıralar tam zamanı gibi...

Estağfirullah, cahillik dediğiniz şey hepimizde olan bir şey...

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için :)

ilkerk88 03-01-2021 12:28

1 Eklenti(ler)
Yaprakları çok güzel kokan bir bitki. Fakat saksıda yetiştirirken sanırım ki budamak lazım. Ben ölür diye dokunmadım. Dallarını seyrelteceğim çünkü saksı küçük kaldı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024