agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 1 Gönderen sevcan
  • 5 Gönderen bitkiavcısı
  • 3 Gönderen inci gül
  • 1 Gönderen darkfriairs
  • 1 Gönderen münevver
  • 1 Gönderen ...nokta
  • 1 Gönderen bitkiavcısı
  • 2 Gönderen baharipek
  • 1 Gönderen Sergüzen
  • 1 Gönderen samiergüzen
  • 2 Gönderen samiergüzen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2007, 22:11   #1
Yeni Üye

sevcan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Boya Bitkileri

biri beni duyarsa banada fikir verebilir mi boya bitkileri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istiyorum ... ? boya bitkilerinin tekstil alanında kullanım genişliği ? veya azot ihtiva eden boyar maddelerin açıklamalarını ... araştırıyorum ama çok zorlanıyorum yardım edin bana lütfen

sevcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 14:37   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Galeri: 10
Bitkisel Boyalar

Oldum olası bitkisel boyalara hayranım. Bunda memleketimin etkisi de çok olsa gerek. Bu boyalarla dokunan halılar (yağcıbedir halısı tabir edilir.) kullandıkça güzelleşirdi.

Çocukluğumda kazanlarda kök boya (Rubia tinctorium) bitkisinden boya elde edilişini, kazanlardan etrafa püfül püfül yayılan doğallığın kokusunu, içi yün ip dolu kazanlarda su kaynadıkça iplerin renginin renkten renge değiştiğini hayretle izlediiğimi hiç unutmuyorum.

Bu vesileyle bitkisel boyalarla ilgili ipuçlarına burada değinmek istiyorum.

Bitkisel Boyalar

Bitkilerden elde edilen boyaların rengini sabitlemek ve renk seçenekleri oluşturmak için kullanılan maddelere mordan adı verilir. Bitkilerden mordanlı veya mordansız boya elde edilir.

Mordanlar

Kimyasal mordanlar

Bakırsülfat (göztaşı), saçı kıbrıs, şap, klorür, kurşun asetat, kremtartar en çok kullanılan kimyasal mordanlardır.

Doğal mordanlar

Sirke, koruksuyu , pelit , yosun, kil, kül.

Not: İp boyanacaksa saf yün olmasına dikkat edilmelidir, zira her ip boya tutmamakta, her ipte boya saf yündeki kadar kalıcı olmamaktadır.

Bitkiler

Zerdeçal

Rizomlarından sarı renk elde edilir.

Ağaç mürver

Meyvelerinden kırmızı tonları renkler elde edilir.

Sütleğen

Toprak üstü kısmından pastel sarı renk elde edilir.

Zeytin

Yapraklarından limon sarısı renk elde edilir.

Aspir

Çiçeklerinden turuncu renk elde edilir.

Nar kabuğu

Kabuklarından cevizle birlikte kremit rengi renk elde edilir.

Kayısı

Yapraklarından limon sarısı renk elde edilir.

Ceviz

Yapraklarından kahverengi tonları renkler elde edilir.

Adi ardıç

Yapraklarından yeşil renk elde edilir.

Adaçayı

Yaprak ve gövdesinden sarı renk elde edilir.

Siyah havuç

Yumrusundan mor renk elde edilir.

Ihlamur

Kabuklarından çam kabuklarıyla birlikte kahverengi renk elde edilir.

Gelincik

Çiçeklerinden kurşuni renk elde edilir.

Şekerciboyası

Meyvelerinden kırmızı tonları elde edilir.

Soğan

Yumru dış kabuğundan kırmızı tonları elde edilir.

Şeftali

Yapraklarından sarımsı yeşil renk elde edilir.

Böğürtlen

Genç dallarından sarı, siyaha yakın gri; meyvelerinden yeşilimsi kahverengi renk elde edilir.

Ebegümeci

Yapraklarından yeşil renk elde edilir.

Porsuk

Kabuklarından gül kurusu renk elde edilir.

Boyacı papatyası

Çiçeklerinden sarı renk elde edilir.

Doğu çınarı

Kabuklarından kırmızı tonları elde edilir.

Ayva

Kabuk ve tohumları kullanılır. Kaynatılarak mavi renk elde edilir.

Safran

Stigmalarından turuncu tonları renkler elde edilir.

Düzenleyen bitkiavcısı : 05-04-2008 saat 09:05 Neden: başlık
bitkiavcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 18:25   #3
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
Boya Bitkileri

*Hava civa
Kök
-- Kahve- Truncu
*Funda
Tüm Bitki
--Sarı-Yeşil
*Katırtırnağı
Gövde
--Yeşilimsi sarı
*Kantaron
Gövde
-- Sarı- Kahve
*Çivit otu
Yaprak
--Mavi
*Kurtbağrı
Meyve kabuğu
-- Mavi-yeşil-sarı
*Muhabbet çiçeği
Gövde
--Sarı-Yeşil
*Cehri
Meyve
--Sarı-Hardal-Yeşil
*Sumak
Yaprak
--Siyah-Kahve-Sarı
*Kökboya
Rizom
-- Türk kırmızısı
*Kanaryaotu
Gövde
-- Sarı
*K.altınbaşağı
Gövde
--Sarı
*Solucanotu
Çiçek
-- Sarı
*Sığır kuyruğu
Gövde
-- Sarı-yeşil
*Hayt
Dallı yaprak
-- Koyu yeşil

Not:Sadece bitkisel değil, hayvansal ve minaral kökenli boyalarda vardır.
Deniz canlıları (Murex trunculus ve M. branderis) Mor renk
Kırmızı böceği (Kermococccus vermilis),
Lak böceği (Lakshadia torium) ,
Koşnil (Dactylopius coccus) gibi bazı böceklerden kırmızı renk tonları elde edilir.
Ocher gibi Çözünürlüğü hiç veya çok az olan inorganik kökenli mineral maddelerden de boyar madde elde edilmektedir.

Düzenleyen inci gül : 04-04-2008 saat 18:28 Neden: belirteçler eklendi
inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 14:34   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Ceviz yapraklarının boyasını almak için, yaprakları kaynatmak mı gerekli? Ya da kayısı yaprağını? Ayrıca Ceviz meyvesinin yeşil kabuğundan renk elde edebilir miyiz?

Tabii bu renkler ile kağıdı boyayabilir miyiz?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 10:37   #5
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Boya nasıl yapılıyor peki,
Bu bitkilerle boyanacak maddeyi birlikte kaynatmak mmı gerekiyor yoksa başka yolu var mı
?

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 20:38   #6
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Ne kadar doğru bilmiyorum ama yine bir gezimizde dedem bunun doğal bir boya olduğunu söylemişti...kök boyası demişti yanlış hatırlamıyorsam...

Name:  DSCN5970.jpg
Views: 69139
Size:  25.1 KB

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 16:30   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ...nokta Mesajı Göster
Ne kadar doğru bilmiyorum ama yine bir gezimizde dedem bunun doğal bir boya olduğunu söylemişti...kök boyası demişti yanlış hatırlamıyorsam...

Eklenti 336134
Evet, bitkinin adı kökboya (Rubia tinctorum). Köklerinden literatürde "Türk Kırmızı" adı verilen kırmızı renkli özel bir boya elde edilir. Osmanlı saray halılarının bu bitkiyle boyandığı kaydedilmiş.

bitkiavcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 21:27   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2009
merhaba, bunlar gibi hangi bitkileri kına ile karıştırarak saçı kızıla boyayabiliriz, bilgisi olan var mıdır acaba??

emelnursargın ve Se-se beğendi.
baharipek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 22:57   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Yünü boyayan doğal boyaların tamamı saçları boyar. Kullanacağınız bitkilerin deriye zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. İplik boyama ile saç boyama ayni şey değil. Bitkilerle saç boyama ayrı bir konu. Dikkat!

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 15:47   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ...nokta Mesajı Göster

Eklenti 336134
Färberröte, Krapp - Rubia tinctorum
Kızılkök
Madder'in Scion

Kökboyası Kök

Krapp boyama

Madder'in Kök

Madder'in çiçek tomurcukları

Madder'in Florets

Olgunlaşmamış meyve madder'in

Madder'in olgun meyve

Kök boya tohumları

Bitki

Latin
Rubia tinctorum L.
Alman
Kızılkök, kökboya
İngilizce
Kızılkök
Fransız
La Garance

Renk

Renk efekti
kırmızı
Yerelleştirme
Kök kabuğu özellikle kök,
Ana renklendirme
Alizarin
Boyalar
Antrakinonlar
Boya içerik
Kökboya kökü temel bileşen ruberythric (Alizarin-2-p-primversoid) 2 3.5 ila% di- ve Trihydroxyanthrachinonglykoside içerir. Diğerleri bildirildi kök boya kök boya içeriği 5'tir - kuru maddede% 7, kök kabuğu yüksek boya içeriği vardır. Daha önce "yoksun" "unberaubtem" ile Krapp arasında bir ayrım oldu. Krapp yoksun zaman mantar dış tabaka daha iyi kalitede elde edildi sonuçlanan köklerinden kaldırılır.
Renk kurtarma
Doğal elyaf boyama, "Türk red" deri boyama
Boya grubu
Mordan
Boyama işlemi
Taze veya kurutulmuş ve öğütülmüş ya - - kullanılan bitkilerin köklerini boyama için üç yıldır. Madder kökleri suda bir pamuklu bez gecede batırılmış, ezilir, yavaş yavaş kaynama noktasına getirdi ve daha sonra Färbebrühe ezilmiş kökboya ile pamuklu bez kaldırıldı. Son olarak, daha önce lekeli Sud boyanmış malzeme 80 ° C arasında bir maksimum yaklaşık 30 dakika süreyle boyanır

Botanik

Aile
Rubiaceae (Madder Aile)
Büyüme
Çok yıllık, çok yıllık bitki. Kök boya kuvvetli bir anaç dörtgen saplarından yıl sürer. Kök uymak yapamıyorsanız, sayısız dalları daha az ya da zemin üzerinde birlikte bitki tarar. 6 yaprak düzenlenir - 4 de sürgünler whorls hançer yaprakları ayı. Kökboyası Karakteristik sapları ve yaprakları bitkiler tutabilir küçük dikenler ile kaplıdır hala.
Sap
küçük, eğri, omurga gibi Klimmhaaren ile kenarları işgal zemin, kare, kanatlı, tarama uzun yaklaşık 1 m,
Yeşillik
hançer, sivri, küçük dikenler işgal yaprak marjları ve -mittelrippen, kısa saplı, 4 adet - sapları yaklaşık 6 yaprakları düzenlenmiş
Kökler
Sarı-kırmızılı içine kadar 12 mm kalınlığında rizom dışında kırmızı-kahverengi kabuğu için, 60 ila 80 cm uzunluğunda olan kuvvetli anaç
Çiçekler
Ağustos dönemi Haziran Çiçeklenme. Düzenlenen çiçek trifurcated çiçek kolay terminali ve aksiller Panicles yaprak sapları, vierspaltig, küçük göze çarpmayan, yeşilimsi-sarımsı (umbels)
Meyveler
Seribaşı meyve bezelye büyüklüğünde, başlangıçta kahverengi kırmızımsı ve olgun zaman siyah yuvarlak, düzgün, etli meyveleri vardır.
Tohum
Vadeye kadar dolgun, kel, koyu kahverengi, TKG 15 - 25 gr

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 15:49   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Birçok yönden, kök boya

Madder boyama sonuçları
Bitkilerle Boyama gerçekten benim iç bilim adamı hitap ediyor. Eğer bitki bir tür almak ve ondan tonları sonsuz bir çeşitlilik nasıl alabilirim Benim için sonsuz büyüleyici. Eğer toprak, yetişme koşulları ve yılın zaman belirli bir bitkiden elde rengini etkileyebilir gerçeğini göz ardı bile, yine de lif nihai gölge etkileyen birçok faktör vardır. Öncelikle, bitkiden boya ayıklamak farklı yolları vardır. Sonra boyama öncesinde lif mordanlama süreleri birçok yolu vardır. Boyama sıcaklığı ve süresi de almak için gidiyoruz rengini etkileyebilir. Bazı iplikler, diğerleri iyi kaynayan ihtiyaç hiç ısı gerekir. Eğer demir ve bakır gibi veya asitler ve alkaliler ile pH'ı değiştirilerek şeylerle boyanmış rengini değiştirme işine girmeden önce ve bu kadar.
İdeal bir dünyada, içimdeki bilim adamı, tüm bu faktörleri ve tüm farklı permütasyon kapsayan bir boyama işlemi var istiyorum. Tabii ben bütün bu yapmak kaynağa sahip değiliz ve bu yüzden benim iç bilim adamı sıkı bir kontrol altında tutulması vardır, demek. Ancak, son birkaç hafta içinde ben kökboya ile bu yazı gösterisinde tüm resimler gibi denemeler iyi bir gitmek vardı, ben koyu kırmızımsı için turuncumsu domates rengi değişen, ondan kırmızı çok çok güzel tonları almak başardı kahverengi. Madder Eğer bir boya banyosu birkaç kez kullanabilirsiniz böyle güçlü bir boyadır, boya daha yorgun hale geldikçe yavaş yavaş hafif alıyorum renkler. Sonunda yine sonsuz kaynağı nazik şeftali tonları elde edilecektir.
Fiber kök boya ile boyanmış
Güçlü ilk boyanmış edildi ve geri kalanı sonraki boya banyoları geldi - Birden fazla boya banyoları Şap-mordante lif
Benim deneylerde ben kurutulmuş kökboya kök (Rubia tinctorum) adet ve mordanlar biraz farklı varyasyonlar 100g ile üç farklı yemek tarifleri, her kullanılır. Bu deneyler için ilham bir Ortaçağ Boyama Atölyesi tarafından koştu geldi Deb Mulberry Dyer Spinners Online Guild için, Dyers ve Mart ayında benim işçiliği çok zaman işgal Dokumacılar. Atölyede verilen ortaçağ tarifi yanı sıra, benim boyama kitaplarında bulmuştu iki başka yöntemler denedi.
Benim alkali olarak demir, bakır, sitrik asit ve çamaşır sodası: boyama sonra, farklı düzenleyiciler ile denediği.
Boyama içine olanlarınız, aşağıda ayrıntıları okuyabilirsiniz. Gerisi size sadece kökboya gelen kırmızı birçok tonları gösteren resim tadını çıkarın!
Yöntem 1:
Ben kökboya kökü adet 100g üzerinde bir su ısıtıcısı kaynar su döktü ve bir gecede emmek için bıraktı. Ertesi gün, ben yavaşça yaklaşık bir saat için simmered.
(Deb Tartar Krem olmadan madder mordanlama önerildiği gibi anlaşılan kırmızı bu şekilde daha iyi olacaktı, hiçbir karyolası) Daha önce% 8 şap ve Tatar (Cot)% 7 Krem ve% 10 şap sadece bazı bazı iplik mordante almıştı.
Sonra çok yavaşça 70-80 derece (C) iplik bu iki tip ısıtmalı ve bir saat ya da öylesine için bu sıcaklıkta iplik tuttu.
Sonunda demir ile benim iplik bazı modifiye (yeterince boya değişikliği rengini görene kadar ben gerçekten bu tedbir yoktu, ben sadece bazı demir su ilave).
Bu benim ilk deneme olduğu gibi, çok sistematik bir varlık değildi ve bu yüzden faktörlerin tüm olası kombinasyonları denemek için yeterli iplik yoktu. Ama mordanlama yöntemlerin her ikisi de oldukça benzer portakala kırmızılar geldi fark ettiniz. Demir bana zengin kırmızımsı kahverengi verdi.
Tarifi 1 Sonuçlar: kökboya ile boyama
(Soldan sağa) Yöntem 1 ve 2: şap, şap + demir, şap + durulanır kökboya, şap + kökboya durulanır yalnızca durulanır kökboya, şap ile karyolası ile demir

Kızılkök: şap ve şap + Cot ile mordanlama
Pek fark - Üst iplik yalnızca şap şap ve karyolası, alt mordante!

Yöntem 2:
Bu noktada benim boyama kitaplarından (biri okumak oldu Jenny Dean Wild Colour size boya banyosu pişirmeden önce sizin madder parçaları durulayın eğer daha kırmızı alacak). Görünüşe göre bu sarı ve kahverengi pigmentleri kaldırmak ve sadece kırmızı pigmentler ile sol duyarım. Yani kök boya üzerinde kaynar su döktü, iki dakika batırılmış bırakılır ve daha önce olduğu gibi kök boya kaynayan önce bir kez daha tekrarladı. Ben durulama suyu içinde boya bir sürü vardı fark ettim, bu yüzden tuttu ve daha sonra iplik boyama için kullanılır.
Ben tersi var aslında bu yöntemi kullanarak daha güçlü kırmızılar, alamadım söylemeliyim. Ben yapmak yönetilen tüm boya sulandırmak ve bu nedenle zayıf tonları almak oldu. Gelecekte durulama işlemi ile rahatsız olmaz.
Madder sonuçları: durulama etkisi
Kökleri kaynayan önce kök boya durulama etkisi: şap yöntemiyle 1, şap + demir yöntemiyle 1, durulanır kökboya, şap + demir şap (soldan sağa) kökboya durulanır ile
Yöntem 3:
Bu benim atölyede öğrendim Ortaçağ yöntemi oldu. Ben ilk şap% 25 (hiçbir karyolası) ile benim iplik mordante. Ben, bir pota madder% 25 wof eklendi benim iplik eklendi ve bir kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ben bir saat iplik haşlanmış ya da öylesine (ortada öğle yemeği ile yakalandılar olarak aslında pratikte daha uzundu). Birçok kitaplar, kaynamaya yalnız kaynatın, senin madder boya izin vermeyin söyle, bu yüzden size bu tavsiyeyi görmezden ne olur görmek ilginç oldu.
Ben bu yüzden bakır sülfat ve sitrik asit ile bazıları mordanlama süreleri karar ile oynamak için skeins bol vardı bu yüzden bu zamana kadar çok daha organize başlamıştı. Ben de mordan her türü için değişiklikler tam bir set yapmak mümkün oldu. Ben demir, bakır, sitrik asit ve çamaşır tozu kullanılır.
Bu şap dan bana (şap, sadece şap + asit, şap + alkali, şap + demir, şap + demir + asit, şap + demir + alkali, şap + bakır) 7 gölgeler verdi.
Madder bir ortaçağ reçeteye göre boyalı
Bir ortaçağ tarifi madder sonuçlar. Bütün% 25 alum mordante. Sadece şap, şap + asit, şap + alkali, şap + demir, şap + demir + asit, şap + demir + alkali, şap + bakır: Soldan
ve bakır için 6 shades (bakır, sadece bakır + asit, bakır + alkali, bakır + demir, bakır + demir + asit, bakır + demir + alkali).
Bakır mordante iplik bir ortaçağ reçeteye göre kökboya ile boyanmış
Ortaçağ tarifi ama bakır mordante: (soldan) bakır sadece bakır + asit, bakır + alkali, bakır + demir, bakır + alkali, bakır + bakır
O bakırdan şap ve güzel pişmiş kahverengi tonları ile bana kırmızı bir fevkalade zengin tonları verdi ben gerçekten bu tarifi sevdim. Eğer bir alkalin modifikasyonu (ya da sert su) ihtiyacınız olacak gerçekten iyi bir kırmızı olsun oysa asit modifikasyonu, rengi daha turuncu yaptı.
Bütün bu tarifleri denedikten sonra, ben çeşitli egzoz banyoları ile fiber boyama edilmiş ve hala dekapaj kavanozlarda bazı iplik sadece bir sonraki duyuruya kadar soğuk boyalı olan sol-over boya kovaları sol güneş boyalı ve diğer elyaf olmak zorunda.
Yani, orada tek bir bitkiden, (şimdiye kadar ...) 20'den fazla güzel tonları git!
Kategoriler: Renk Dosyalar, Boyama | Etiketler: kök boya ile boyama farklı yolları, kökboya, doğal boyama, Rubia tinctorum | Permalink.
YAKIN ZAMANDA GÖNDERILENLER
Bir Yıl Çalışma
Ben hazırda ise lütfen beni affedin ...
Daha Mor Fesleğen Sürprizleri
Dorset Düğmeler
Sürpriz webcap Mantarlar Rosy Reds
MEMLEKETIM YAZIN ŞEYLER
Çanta Renk Dosyaları Tığ Perdeler Minderler Boyama Nakış Kumaş Favori Craft Kitaplar Gri Boya Tesisleri Büyüyen Jumpers Örme Benim kurnaz aile Kapitone Rastgele eski malzemelerin tekrar kullanımı Eşarplar Dikiş Koyun Irkları Spinning Sürdürülebilir Meslekler örtüler Vintage İplikler
KATEGORI MESAJLAR
Kategori Mesajlar
ARŞIV
Arşiv

FAVORI CRAFT BLOGLAR
Renk Cottage
Deb McClintock
Grackle ve Güneş
Büyüyen Renk
Hillevi en Konular
Jenny Dekanlık Vahşi Renk
Riihivilla
Sosae Caetano
BENIM DIĞER BLOG
Still Life and Silence
BAŞKA ŞEYLER HEIDI SEVIYOR
Selvedge
Türkiye Kırmızı Dergisi
MALZEMELERI
Uyku Örgü yiyin
Döngü
Anasayfa yorgan
Gökkuşağı Silks
Güzel İplikler Stash
Texere İplikler
Yün Dünya

https://seagreenandsapphire.wordpres...bia-tinctorum/

Eski 20-01-2016, 15:15   #12
Ağaç Dostu

Çok kötü bir tercüme. Sanırım Google otomatik tercüme.

Eski 30-04-2016, 18:18   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Dostlar, çivit bitkisi arıyorum.. fide olursa daha iyi.
Çalı familyasından.. İndigofera Tinctoria olarak biliniyor. Asya'da yetişen türünün olması daha iyi. Nerede bulabileceğimi bilen varsa sevinirim. Sağlık için yetiştireceğim!
İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim..

Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 18:21   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Bundan bahsediyorum: Indigo(Indigofera tinctoria)
Bir de bu var, başka bir türü sanırım: http://www.ivek.org.tr/civit-otu-isa...toria--52h.htm

Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2016, 12:16   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Türk El Halıcılığı (TEH) Projesi

Eski 03-07-2016, 16:17   #16
Ağaç Dostu

İndigofera Tinctoria Hindistan çivit otu olarak bilinir. Türkiye'de yetişmez. Türkiye'de İsatis türleri yetişir ve bir çok türü vardır. İsatis Tinctoria =Çivit otu olarak bilinir. Yol kenarlarında bol miktarda bulunur. Nisan ayında çiçeklenmişlerdir ve yol kenarlarında gördüğünüz sarı çiçeklerin bir kısmı mutlaka bunlardandır. Türkiye'nin doğudan Batıya bir çok yöresinde yetişmektedir. Bitki şu anda tohuma dönmüştür. Fasulye şeklinde tohumlarından kolayca tanına bilir. Fotoğraflarına bakarak kolayca ulaşabileceğiniz bir bitki.

Eski 25-01-2018, 16:11   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Fikret abinin bahçemde bulunduğu için söylediği bir zamanlar kök boya olarak kullanılan cehri çalısının tam latince adı sanırım Rhamnus petiolaris.

Türk El Halıcılığı (TEH) Projesi

Ben tohum renginin siyah olması nedeni ile koyu bir renk vereceğini düşünüyordum. Oysa sarı renk veriyormuş.

Acı cehri olarak zayıflatmak için satılan bitki aynı sanırım.

Her yıl tohum paylaşımda toplayayım diyorum. Olgunlaşmasını beklerken unutuyoruz. Bir süre sonra da hemen hepsi dökülüyor.

Türkiye'de bulunan çeşitleri

http://www.bizimbitkiler.org.tr/v2/h....php?c=Rhamnus

Eski 01-05-2019, 12:43   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
KOYU KIZIL SAÇ İÇİN
Bir su bardağı demlenmiş çayın içine bir yemek kaşığı kuru Reyhan 3-4 patlıcanın kabuğu ekleyip kaynatıyoruz.
Beş dakika kaynadıktan sonra 10-15 dakika dinlendirip süzüyoruz.
İçine bir küp şeker, iki yemek kaşığı türk kınası, bir yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ekleyip en az iki saat dinlendiriyoruz.
Saca sürdükten sonra 4-5 saat bekletip yıkıyoruz.

Se-se Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 12:48   #19
Yeni Üye

BİTKİSEL SARI SAÇ BOYASI
2/3 su bardağı yeşil çayı
1 kaşık papatya bir tutam lavanta çayı ile demle
1 soğan kabuğu ilave et
5 dakika kaynat
15 dakika beklet ve süz
İçine 1 küp şeker
Sıvı karışım biraz ısıt 50 derece ısıda olunca 3 yemek kaşığı sarışın kınası ilave et (almanyadan)
1 yemek kaşığı zeytinyağ veya
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ilave et
En az 2 saat bekletip saça sür
3 saat sonra yıka

Eski 01-05-2019, 12:51   #20
Yeni Üye

Bitkilerle saç boyası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baharipek Mesajı Göster
merhaba, bunlar gibi hangi bitkileri kına ile karıştırarak saçı kızıla boyayabiliriz, bilgisi olan var mıdır acaba??
Bugün saç boyadı için iki formül gönderdim.

Eski 13-07-2020, 01:12   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Merhabalar. Epeydir pamuk lifi üzerinde doğal boyaları deniyorum. Renkler çok mat ve açık. Bu konuda deneme yapan var mı?

Memetaltin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 22:34   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Pamuğa yapacağın ön işlemler önemli.İyi bir kasar yapman gerekir. Boyama sırasında mutlaka yumuşak su kullanmalısın. Onlarca bitki ile boyadım. Renkler hiç de kötü değil. Pamuğu boyayan bitki sayısı yüne göre çok azdır.Değişik mordanlarla değişik renkler elde edilebilir.

Muda beğendi.
samiergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 22:42   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Kökboya numunesi

Eklenen Resimler

Muda ve E.Kahraman beğendi.
samiergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2022, 09:17   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2022
Merhaba çivit otu tozuyla yün boyama yapmak istiyorum
Sanırım şap ile ön mordanlama gerekiyor böyle bir bilgimiz var mı?

Esralis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024