agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2015, 11:22   #91
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Elin Curcuma'ları böyle açmış, bizde bir aksiyon yok.

Name:  image.jpg
Views: 1416
Size:  79.5 KB

Bari hasadımız bol olsa

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 21:23   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
merhaba
sn jezebel çok güzel büyümüşler acaba ne durumdalar, hasat yapabildiniz mi?

izmocee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 09:58   #93
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Daha sökmedim. Birini söküp diğerini bırakacağım toprakta.
Havalar iyice soğdu, yarın söküp bakayım.

Eski 13-12-2015, 15:11   #94
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Ben bu işi anlamadım
Hasat yaptım, yeşil olan bitki gövdelerini tekrar diktim,atmaya kıyamadım.
İki renk yumru olmuş, böyle mi olmalıydı
Renkleri de tadları da farklı.
Ürün böyle:

Name:  curcuma.jpg
Views: 1278
Size:  60.0 KB

Name:  curcuma1.jpg
Views: 1854
Size:  37.8 KB

Name:  curcuma2.jpg
Views: 1282
Size:  44.3 KB

Aklım karıştı. Biraz araştırayım bari.

Ayazkızı, pria, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 13-12-2015, 17:01   #95
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Erken hasat gibi görünüyor

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Ben bu işi anlamadım
Hasat yaptım, yeşil olan bitki gövdelerini tekrar diktim,atmaya kıyamadım.
İki renk yumru olmuş, böyle mi olmalıydı
Renkleri de tadları da farklı.
Ürün böyle:

Eklenti 588785

Eklenti 588784

Eklenti 588786

Aklım karıştı. Biraz araştırayım bari.
Merhaba sn. Jezebel nasılsınız,
Zerdeçallarınız çok güzelmiş, yan, çiçekli halleri. Zerdeçal yetiştiriciliğinden anlamamak ile beraber, öyle zannediyorum ki eğer diktiğiniz yumru, doğru bitkiyse, yeni yumruları erken toplamış olabilirsiniz. İsterseniz yumruların toprak altında ne kadar süre kalması gerektiğini ve toplamadan önce bitkinin tamamen kuruması gerekiyor mu ya da toprağın iyice kuruması gerekiyor mu (patates misali) bu konuda bir araştırma yapabilirsiniz. Söylediğim gibi ben sadece mutfakta yemeklerde kullanmasını bilirim.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 19:08   #96
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...Aklım karıştı...
Aralarındaki fark uçurum gibi, adeta iki farklı bitki kökü, çok ilginç... Araştırmanızın neticesini merakla bekliyorum.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 19:50   #97
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Hata yok.
İki tür yumru da aynı bitkide oluyormuş.
Beyaz yumrular su ve besin deposu, diğerleri de baharat olarak kullanılan rizomlar. Rizomlar toprak yüzeyine yakın, beyaz yumru kökler daha derinde.

Name:  curcuma kök sistemi.jpg
Views: 1232
Size:  49.6 KB

.

Eski 13-12-2015, 21:53   #98
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu resmi çekmişim

Name:  curcuma4.jpg
Views: 1524
Size:  47.2 KB

Turuncu rizomlar ve beyaz yumrular.
İkisinden de biraz yedim, çiğ olarak

Ayazkızı, pria, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 13-01-2016, 21:51   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
sn jezebel merhaba, hasatınız bereketli olsun, acaba zerdeçal yumrularını aldığınız adres aktif mi hala, paylaşabilir misiniz?

izmocee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 22:20   #100
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmocee Mesajı Göster
sn jezebel merhaba, hasatınız bereketli olsun, acaba zerdeçal yumrularını aldığınız adres aktif mi hala, paylaşabilir misiniz?
Var satıcılar ama çok pahalı.
Link veriyorum, kendiniz değerlendirin.

curcuma in Garden and Patio | eBay

Eski 27-08-2016, 20:39   #101
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ankara'da bir marketten almış olduğum zerdeçalların tamamını biraz bozulmuş gibi dursalar da toprağa dikmiştim. Uzun süre hiç bir hareket olmadı. Ben de saksı boş kalmasın çıkarsa sıkıntı olmaz diye morumsu beyaz bir dutun tohumlarını aynı saksıya ektim. Dutlar çıkınca onlar da göründü. 26.07.2016

Name:  DSCF8829.jpg
Views: 1362
Size:  66.8 KB

Name:  DSCF8830.jpg
Views: 997
Size:  64.8 KB

Name:  DSCF8831.jpg
Views: 1439
Size:  64.8 KB

Name:  DSCF8832.jpg
Views: 1038
Size:  69.9 KB

Ayazkızı, pria ve TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 20:44   #102
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

10.08.2016

Name:  DSCF8932.jpg
Views: 989
Size:  59.5 KB

Name:  DSCF8933.jpg
Views: 960
Size:  63.7 KB

Ayazkızı ve pria beğendi.
Eski 30-08-2016, 07:43   #103
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Geçen hasattan kalan beyaz ve turuncu yumruları, gelişi güzel büyük saksılara atıvermiştim.
Aşırı sulama yapmaya meyilliyim, saksı kalabalık olunca birinden biri kullanıyor fazla suları.
Zerde bu durumdan hoşnut olmuş, boy 70cm civarı.
Hasat için 2 ay daha bekleyeceğim.

Name:  j1.jpg
Views: 1055
Size:  40.4 KB

Name:  j2.jpg
Views: 1102
Size:  47.0 KB

Eski 05-02-2017, 12:05   #104
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Geçen hasattan kalan beyaz ve turuncu yumruları, gelişi güzel büyük saksılara atıvermiştim.
Aşırı sulama yapmaya meyilliyim, saksı kalabalık olunca birinden biri kullanıyor fazla suları.
Zerde bu durumdan hoşnut olmuş, boy 70cm civarı.
Hasat için 2 ay daha bekleyeceğim.

Eklenti 626515

Eklenti 626514

Sizdeki ve bendeki zerdaçallar sanırım farklı. Tabi iklim ve bakım da çok şey değiştiriyor. Bende olanlara kırmızı örümcek geldi. İlaç da yapamadığım için yapraklar kurudu. Sizdekilerin son durumları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Hasat için 10 aya kadar bir süre geçmesi gerekiyormuş.

How to Grow Turmeric (Curcuma) - Quiet Corner

Benim diktiklerim ise biraz da beklemiş olunca yaz sıcakları gelmeden çıkmadılar. Muhtemelen yumru da yapmamışlardır. En kısa zamanda çıkartıp köklerini yıkayıp ayrı toprakta yeniden dikmeyi deneyeceğim. Belki daha başarılı oluruz. Tabi ki ölmedilerse.

Eski 05-02-2017, 15:16   #105
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Hasatta bir şey elde edemedim.
Tüm enerjisini üst aksama vermişti belki.
Olduğu gibi geri diktim.
Kışın yapraklar kurudu, altta ne var bakmadım.
Hevesim topyekün kaçtı, uçtu, buhar oldu.
Vazgeçtim.

Eski 18-02-2017, 19:30   #106
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Benim de denemem olmuştu geçen yıl baharda ektim saksıya ve bugün söküm yaptım; 2 adet 20 cm lik saksıdan yarım kg depo yumsusu, bir avuç zerdeçal çıktı. Bence hasat için Şubat dahi erken çünkü kökler halen gelişmeye devam ediyor. - yapraklar solsa dahi- Bence; bir de çok büyük saksılarda yetiştirmek gerekiyor. Saksının tamamı çim kaplıydı ve besin yumruları saksı dibine sıkışmışlardı... Hasattan fotolar...

Eklenen Resimler

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2017, 21:13   #107
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bendekilerden az olan saksıdakiler bir tane hariç tamamen çürümüşler. Hayatta olanı da kaybolmasın diye ayırdım. Nasıl yaptı isem onu da çöpe veya saksıya geri attım. O kadar aramama rağmen bulamadım. Diğer saksıyı çevirip toprağı ile boşalttım. Bu saksıdakilerden en dipte yumru yapmış taze kökler gördüm. Başlarına bir şey gelmemesi için yeniden yerine koydum. Biraz su döküp bodrumdaki kömürlüğe kaldırdım. İlkbahara kadar uyusunlar. Benim gördüklerim bej gibi açık renklilerdi. Diktiklerimden çok daha tombul olmuşlar. Sn. Jezebel'in fotoğraflarına bakınca aynısı olmuşlar. Yukarıdaki kısımlarda diğerlerinden var mı bilemiyorum. İlkbaharda yeniden deneme yapacağım.

Eski 08-06-2017, 13:42   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2017
Cool Zerdeçal miniğim :)

Geçtiğimiz kış pazardan aldığım bir küçük kutudan çıkan zerdeçalleri şubat-mart gibi saksıya dikmiştim. İçlerinden sadece bir tanesi yeşillendi. Hâlâ minicik! Sanıyorum gübre yetersiz geldi. Ayrıca saksıda küçük. En kısa zamanda saksısını büyütüp daha güzel bir yaşam alanı sağlayacağım. Resimde gördüğünüz benim zerdeçal miniğim.

Eklenen Resimler

Angel Aki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 14:34   #109
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Zerdeçal çok geç çıkıyor. Diğerlerinden de muhtemelen çıkanlar olacaktır. Büyük derin saksıya dikmek daha iyi olacak. Ancak ben yine uzun saksıya diktim.

pria ve Angel Aki beğendi.
Eski 31-08-2017, 22:58   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
arkadaşlar bunu ticari olarak üretmek mümkün mü?

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2017, 18:17   #111
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2017, 23:33   #112
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
???

Eski 02-09-2017, 10:36   #113
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçe heveslisi Mesajı Göster
???
Yanlışlıkla oldu

Eski 04-09-2017, 11:54   #114
Ağaçsever

YeniBON beğendi.
Eski 22-12-2017, 23:09   #115
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Geçtiğimiz yıla göre sayı azalsa da biraz daha büyük zerdeçallarımız oldu. Yaprakları biraz daha kurursa bakacağım. Hiç kıpırdatmadan gelecek yıl daha erken uyandırıp daha büyük olabilir mi diye de düşünüyorum. Dönem Afyonkarahisar'da zerdeçal için çok kısa geliyor sanırım. Bir gün çiçek açtığı günü de görürüz. Bundan sonra daha zor bulacağımızı düşünerek hiç hasat yapmadan üretmeye çalışıyorum.

Name:  20171207_164935.jpg
Views: 820
Size:  22.9 KB

Eski 14-02-2018, 12:41   #116
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
MErhaba,

Metro markette taz zerdaçla buldum bende çimlendirmeyi deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2018, 09:15   #117
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Bunlarda benim zerdeçallarım ( metrodan aldım )

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

pria, Muda ve blackflower beğendi.
Eski 19-06-2018, 13:23   #118
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

4 ay önce aldığım zerdeçallar yeni filizlendi.

Eklenen Resimler

pria, Muda ve blackflower beğendi.
Eski 13-09-2018, 08:19   #119
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Zerdeçal büyüyor.Bakalım ektiğim kök kadar ürün alabilecek miyim

Eklenen Resimler

ramanujman, pria, Muda ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-11-2018, 16:57   #120
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Zerdaçal yetiştirme ile ilgili bir kısım verileri google çeviri ile buraya aktarıyorum. Yazı sonunda orjinal link bulunmakta.

Tabii ki, kendi altın süt , zerdeçal latte, zerdeçal smoothies ya da zerdeçal çay, ama baharat en iyi lezzet ve olası sağlık yararları için taze zerdeçal yemin etmek için baharat bölümünden zerdeçal tozu satın alabilirsiniz . Ve taze yiyecekleri sağlık gıda mağazalarında ve hatta ana marketlerde bulabileceğiniz gibi ucuz değil.
Neyse ki zerdeçal büyük bir pot veya ekici koymak için güneşli bir nokta varsa büyümek kolaydır. İstediğini ver ve bir yabani ot gibi büyüyecek ve çekici tropikal yaprakları ve taze zerdeçalın cömert bir hasadıyla sizi ödüllendirecek.
Zerdeçal ( Curcuma longa ), zencefil ailesiyle aynı tropik bitkidir. Narin bir bitki değil, zerdeçal büyük yeşil yaprakları vardır ve 3 veya daha fazla metre boyunda büyür. Bitki her bir gövdede olgunlaştıkça, yeşilimsi beyaz ve bazen pembe çiçeklerden oluşan bir salkım oluşturur. Zencefil gibi, zerdeçal sıcak, nemli koşullarda ve iyi drene edilmiş, nötr topraklarda büyür.

GETTY IMAGES MARKGİLLOW
ABD kışın çoğu zaman geç kış aylarında kapalı bitki yetiştirirseniz en iyi şekilde üretecektir. Kapalı ve açık alanınıza bağlı olarak, yaz mevsiminde bir houseplant olarak saklayabilirsiniz ya da donma ihtimali arttıkça hava dışarıya çıkar ve hava, biber ve patlıcan fidelerini söndürecek kadar sıcaktır. Ve eğer 8-11 Bölgelerinde yaşıyorsanız, onu tamamen dışarıda büyüyebilirsiniz.
1. Ne zaman bitki dikeceğini hesaplayınız.
Zerdeçal ekimden hasattan yedi ila 10 ay sürer. Ne zaman biteceğini anlamak için, sonbaharda ilk donunuzu aldığınız zamandan 10 ay geriye doğru sayın. İlk donum ekim ortası civarında, bu yüzden zerdeçalımı Aralık ortası ile mart ortası arasında başlatacağım. Büyüme mevsiminiz uzarsa veya büyümek için geniş ve güneşli bir kapalı alanınız varsa, zamanlamanız daha az kritiktir, ancak kışın geç ilkbaharda ekimden en iyi sonuçları almaya devam edebilirsiniz.
2. Köklerinizi kaynak edin.
Zerdeçal rizomlardan, etli kök benzeri yapılardan yetiştirilir. Benim yerel süpermarket ve sağlık gıda deposu, her ikisi de kış aylarında taze rizomları var. Asya veya Hint yiyecekleri de stoklayabilir ya da sizin için sipariş verebilir. Eğer yerel olarak bulamazsanız, Jung Seed küçük saksı bitkileri satıyor ya da Amazon veya eBay'de bir dizi satıcıdan taze zerdeçal rizomları satın alabilirsiniz . (Muhtemel gümrük sorunlarından kaçınmak için ABD'de bir satıcı seçin). Dolgun rizomları mümkün olduğunca çok sayıda çarpma (tomurcuk) ile seçin.

SWAPAN FOTOĞRAFÇILIK / SHUTTERSTOCK
Her 6-8 inç rizom için 14 ila 18 inçlik bir tencereye veya ekiciya ve onu doldurmak için yeterince çömlek toprağa ihtiyacınız olacaktır. Fakat başlangıç olarak, rizomlarınızı daha küçük kaplarda filizlendirmek ve daha sonra birkaç yapraklı ve iyi geliştiklerinde bunları daha büyük kaplara nakletmek daha pratiktir. İşte nasıl:
1. Rizomlarınızı her bölüme iki veya üç tomurcuk ile bölümlere ayırın.
2. 3 inçlik tencereleri, iyi bir çömlek toprağı ile doldurun .
3. Kök kısımlarını toprağa düz olarak yatırın ve daha fazla toprak ile kaplayın.
4. Suyu iyice temizleyin ve tencere şeffaf plastik torbalara atın.
5. Kapları veya kapakları bulabileceğiniz en sıcak yere yerleştirin (86 ila 95 derece idealdir). Düşük sıcaklıklarda filizlenme çok yavaş olur ve rizomlarınız filizlenmekten ziyade çürür. Kaçık yeri yok mu? Bir ısıtma yastığı veya küçük masa lambası, piknik soğutucu ve bir termometre ile büyük bir çimlenme odası yapabilirsiniz. Ya da ev kullanımı için küçük bir çimlenme odası satın alabilirsiniz . Işık ya da hiç ışık bu aşamada iyidir.
Reklam - Aşağıda Okumaya Devam

KANCHANA TİPMONTİAN / SHUTTERSTOCK
1. şeyleri hafif ve sıcak tutun.
Tencerelerinizi birkaç günde bir kontrol edin ve filizler ortaya çıkmaya başladığında, çömlekleri pencere kenarına ya da yetişen ışığın altına getirin. Eviniz gerçekten sıcak olmadıkça (bu aşamada optimum büyüme sıcaklığı 77 ila 86 derece arasındadır), bunları 80'lerin altına yerleştirecek bir ısı matına koymak isteyeceksiniz . Bitkiler plastik örtülerini örttüklerinde, onları sökün.
2. Gerektiği gibi su.
Mini seraları açtıktan sonra, zerdeçalınızı gerektiği gibi sulamaya başlamanız gerekecektir; toprağı nemli tutun, ama soggy değildir ve nemi yükseltmek için yaprakları günde bir veya iki kez suyla buğulayın. Toprağın herhangi bir noktada kurumasına izin vermek nihai hasatınızı azaltacaktır.
3. Daha büyük tencerelere nakli.
Bitkileriniz 6 ila 8 inç boyunda olduklarında, bunları saksı toprağıyla dolu daha büyük tencerelere (son olanlar veya orta boy) dikkatle nakledin. Isı matını 70 dereceye gelene kadar haftada bir derece düşürmeye başlayın. Bu noktada, iç ortam sıcaklığınız ortalama 68 dereceye ulaştığı sürece ısı matını çıkarabilirsiniz.
Aksi takdirde, ısı matını kullanmaya devam edin. Orta boy tencerelerdeki bitkiler, son ağırlıklar veya ekicilerde en ağır hale geldiklerinde veya daha fazla sürgün göndermeye başlamaya hazırdır.
4. Bitkileri dışarıya taşıyın.
Tahmininiz sadece ılık geceler gösterdiğinde, zerdüşünüzü dışarıda bıraktığınızda, zerdeğinizi dışarıda gezdirin. İhale yapraklarının güneşte yanmasını önlemek için ilk birkaç gün için kısmi gölge sağlayın. Yaz mevsiminde gerektiği gibi suya devam edin ve toprağı nemli tutmaya değil, soggy yapmaya devam edin. Büyüyen bitkilerinizi her birkaç haftada bir kompost çay ile sulandırarak veya patates veya kök bitkileri için önerilen bir gübre kullanarak besleyin .

SWAPAN FOTOĞRAFÇILIK / SHUTTERSTOCK
Zerdeğiniz, yapraklar ve gövde diktikten yaklaşık yedi ila 10 ay sonra kahverengi ve kuru dönmeye başladığında hasat etmeye hazırdır. Bitkileri, toprağı ve hepsini uçurun ve taze zerdeçaldan toprağı çalkalayın. Sapları bir inçten veya rizomların kütlesinin üzerine kadar kesin ve rizomları iyice yıkayın.

GETTY IMAGES LİLLİ GÜNÜ
Rizomlar buzdolabında hava geçirmeyen bir torba veya konteynır içinde altı aya kadar taze kalacaktır; Onları daha uzun süre saklamak için dondurucuya atın. Yeniden işlemek için en büyük birkaçını koyduğunuzdan emin olun!
Kendi zerdeçal tozu da yapabilirsiniz. Taze temizlenmiş rizomları bir tencereye yerleştirin ve suyla örtün, kaynatın ve bir çatalla kolayca delinene kadar pişirin (boyutlarına bağlı olarak, bu 45 ila 60 dakika veya daha uzun sürebilir).
Pişirilmiş rizomları boşaltın, cildinizi parmaklarınızla (isteğe bağlı) ovalayın ve güneşte kurutun ya da kırılıncaya kadar 140 derecede bir gıda kurutucusunu kurulayın ve bükmeye çalıştığınızda temiz bir şekilde çırpın. Pişirme için zerdeçal tozu yapmak için bir baharat değirmeni, kahve öğütücü veya harç ve havaneli öğütülmüş rizomları öğütün. Pro püf noktası: Zerdeçal rizomlarını tutarken parmaklarınızı açmayacak kadar parlak bir portakal döndürecek şekilde eldiven giymek isteyebilirsiniz.
Lezzetli ve sağlıklı hasatınızın tadını çıkarın!
https://www.goodhousekeeping.com/hom...grow-turmeric/

pria beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024