agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni353Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2017, 15:32   #61
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
arkadaşlar bu rizomları ya da tohumları nereden sipariş edebiliriz. ankara'da nereden bulabilirim. şuan okuduğum kitapta karakafes otunu her şeye kullanıyorlar. o nedenle artık benim için olmazsa olmaz oldu.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 17:05   #62
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Burada halen tohum satışı mevcut. Bu yıl tohum paylaşım etkinliğinde tohum veya rizom paylaşılır mı bilinmez şimdiden. Bir önceki etkinlikte rizomları paylaşılmıştı.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 19:54   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Karakafesotu (Symphytum officinale)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Burada halen tohum satışı mevcut. Bu yıl tohum paylaşım etkinliğinde tohum veya rizom paylaşılır mı bilinmez şimdiden. Bir önceki etkinlikte rizomları paylaşılmıştı.
Bilgi için çok teşekkür ederim Lonicera ve MeyveliTepe. Eğer rizomları yaşatabilirsem gelecek sene paylaşmak isterim etkinlikte. Bu seneki etkinliğe yetişmez diye düşünüyorum.

der-ya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 12:18   #64
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Merhabalar,

Ben de üst mesajlarda belirtilen yerden tohumları edindim. Ancak çimlendirme konusunda tereddütlerim var. Tohum veren cinsinden yetiştiren üyeler tecrübelerini aktarabilirler mi acaba ? Kaynaklarda daha çok Bocking 14 cinsi tavsiye ediliyor yayılıcı karakterde olmadığı için. Isırgan otuyla birlikte bahçemizde yeşil gübre olarak kullanmayı düşünmekteyiz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 14:31   #65
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhabalar,

Ben de üst mesajlarda belirtilen yerden tohumları edindim. Ancak çimlendirme konusunda tereddütlerim var. Tohum veren cinsinden yetiştiren üyeler tecrübelerini aktarabilirler mi acaba ? Kaynaklarda daha çok Bocking 14 cinsi tavsiye ediliyor yayılıcı karakterde olmadığı için. Isırgan otuyla birlikte bahçemizde yeşil gübre olarak kullanmayı düşünmekteyiz.
Bahsi geçen yerden aldıysanız tohumla birlikte çimlendirme ve yetiştirme talimatları da yanında gönderilmiştir. Bu talimatlara uymanız yeterli olur. Ben ayrıca bir paketi buzdolabında beklettim daha sonra ekmiştim. Çimlenme oranında herhangi bir artış olmadı.
Başka bir paketi de normal perlit/cocopeat içine ektip %40 başarı elde ettim.Tohumlar az sayıda ve değerli olduğu için buradaki yöntemleri bir inceleyip şartlarınıza uygun olanı zamanı geldiğinde deneyebilirsiniz.

Eski 11-09-2017, 16:08   #66
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bahsi geçen yerden aldıysanız tohumla birlikte çimlendirme ve yetiştirme talimatları da yanında gönderilmiştir. Bu talimatlara uymanız yeterli olur. Ben ayrıca bir paketi buzdolabında beklettim daha sonra ekmiştim. Çimlenme oranında herhangi bir artış olmadı.
Başka bir paketi de normal perlit/cocopeat içine ektip %40 başarı elde ettim.Tohumlar az sayıda ve değerli olduğu için buradaki yöntemleri bir inceleyip şartlarınıza uygun olanı zamanı geldiğinde deneyebilirsiniz.
Teşekkürler bilgi için. Tohum üreten cins olduğu için bahçede kontrol edemeyebilirim endişesi içerisindeyim. Çiçeklenmeden biçip yatırmazsak başımıza problem açar gibi duruyor. Sizdekiler ne durumda ? Halen saksıdalar mı?

Eski 11-09-2017, 18:07   #67
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2017...d9ee26df30.jpg
Karakafes otuna benziyormu ?
**** başka bir türü olabilirmi ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 19:06   #68
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler bilgi için. Tohum üreten cins olduğu için bahçede kontrol edemeyebilirim endişesi içerisindeyim. Çiçeklenmeden biçip yatırmazsak başımıza problem açar gibi duruyor. Sizdekiler ne durumda ? Halen saksıdalar mı?
Bende her iki çeşitten de mevcut. Tohum veren türü saksıda. Daha önce de yetiştirmiştim ama tohum fazla vermiyordu. Zaten tohumlarının da çimlenme yüzdesi çok fazla değil. Kendi rizomu yanından yeni yavru oluşturuyor. Bu da bitkinin hemen dibinde gerçekleştiği için pek istila tehlikesi olacağını sanmıyorum. Enginar gibi, yeni yavruları çapalayıp çıkarması kolay.

Hangi türü olursa olsun gübresi çok etkili diyebilirim. En iyi yanı ise şerbeti fazla da verseniz bitkiyi yakma gibi bir riski olmaması. Hele çiçekler için biçilmez kaftan, tam bir potasyum deposu.

Vegy ve its_just_a_ride beğendi.
Eski 11-09-2017, 19:07   #69
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Karakafes otuna benziyormu ?
**** başka bir türü olabilirmi ?

Tam emin değilim ama sanki hodan otuna daha çok benziyor gibi.

siflera12 beğendi.
Eski 11-09-2017, 19:20   #70
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Tam emin değilim ama sanki hodan otuna daha çok benziyor gibi.
Teşekkür ederim hodan otu değil malesef

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 23:08   #71
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bende her iki çeşitten de mevcut. Tohum veren türü saksıda. Daha önce de yetiştirmiştim ama tohum fazla vermiyordu. Zaten tohumlarının da çimlenme yüzdesi çok fazla değil. Kendi rizomu yanından yeni yavru oluşturuyor. Bu da bitkinin hemen dibinde gerçekleştiği için pek istila tehlikesi olacağını sanmıyorum. Enginar gibi, yeni yavruları çapalayıp çıkarması kolay.

Hangi türü olursa olsun gübresi çok etkili diyebilirim. En iyi yanı ise şerbeti fazla da verseniz bitkiyi yakma gibi bir riski olmaması. Hele çiçekler için biçilmez kaftan, tam bir potasyum deposu.
Bizim de planımız ısırgan otuyla birlikte gübre olarak kullanmak. Ancak bu comfrey bitkisine permakültür camiasında "dynamic accumulator" diyorlar. Toprakta bir tür madenci gibi davranıyor yani. Saksıda çok etkili olmaz sanki bu nedenle. Ben de saksı düşündüm tohum veren cinsi için ama sonradan aklıma bu geldi. Yine de en mantıklısı amazon'dan bocking 14'ün rizomunu almak gibi görünüyor.

Eski 12-09-2017, 06:28   #72
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Benim yerim olmadığı için tüm bitkilerim saksıda maalesef. Bocking çeşidi toprakta. Diğer türü saksıda. Gübreleme için bocking çeşidini kullanıyorum. Tohum veren türü de rizomları gelişip çoğalsın diye saksıda şimdilik. İşte saksıdaki comfreyin rizom çoğaltmış hali( tek kökten yayılma, tohum bu sezon başı ekildi)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Lonicera : 12-09-2017 saat 12:08
Eski 14-09-2017, 12:00   #73
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Benim yerim olmadığı için tüm bitkilerim saksıda maalesef. Bocking çeşidi toprakta. Diğer türü saksıda. Gübreleme için bocking çeşidini kullanıyorum. Tohum veren türü de rizomları gelişip çoğalsın diye saksıda şimdilik. İşte saksıdaki comfreyin rizom çoğaltmış hali( tek kökten yayılma, tohum bu sezon başı ekildi)
Tohum veren türün hasadını yaptınız mı hiç ? Malç vs. gibi ? Veya öyle bir niyet var mı?

Eski 14-09-2017, 13:46   #74
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Tohum veren türün hasadını yaptınız mı hiç ? Malç vs. gibi ? Veya öyle bir niyet var mı?
Hayır yapmadım. İlk yılı olduğu için gelişimine olumsuz bir etkisi olmasın diye hiç dokunmadım. Bitkiyi sonbahar sonuna doğru bocking çeşidinin dibine aktaracağım. Saksıda sulama sıkıntısı fazla . Malum çok iri yapraklı bitki ve suya çok ihtiyacı oluyor. Bahçedeki küçücük yere geçirince dibine kompost ile malç yapılacak. Bocking çeşidinin dibinde de malç var. Hem de kendi yaprağından çıkan artıklardan))

Vegy ve its_just_a_ride beğendi.
Eski 11-12-2017, 21:39   #75
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Ekim ayında temin ettiğimiz Karakafes (Comfrey - Symphytum x uplandicum ‘Bocking 14’) rizomlarımızın 2 ay sonundaki durumu. Oldukça hızlı büyüyorlar. İçlerinde yaprak uzunluğu 50 cm'i geçenler dahi var. Şu an için 14 taneler. Baharda uygulama arazisindeki yerlerini alacaklar. Kısmi gölgeyi tolere edebiliyorlar ancak su konusunda aşırı agresifler.

Eklenen Resimler

Eski 05-01-2018, 19:09   #76
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn meyveli tepe ve sn lonicera bu kafes otunu çiçeklere gübre olarak vermeyi düşünüyorum sizin deneyimlerinize dayanarak.bu şerbeti güllere kullanirsam gübre olarak ahır gubresi kullanmama gerek kalmazmi sizce?
Birde eğer temin etmek istersem fidesini nerden bulabilirim bir fikriniz varmı?çünkü türleri konusundada kafam karıştı.Bir de her türü aynı etkiyi gösteriyormu gübre konusunda?ve son olarak zengarden den başka bir yerde satışını göremedim güvenilir olarak.ama o da tohum olarak.

Düzenleyen nanemolla : 05-01-2018 saat 20:29 Neden: Eksik kelime
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 07:19   #77
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn nanemolla, ben kendi fikrimi, karakafes otu yaprak ve kompost çayı kullanımı için gerek kendi sayfamda gerekse burada kendi tecrübelerimle beraber aktarmıştım. Hatta o kadar bahsettim ki eminim millete gına gelmiştir artık)

Özellikle çiçeklerde çok olumlu sonuçlar elde ettim. Hatta başka herhangi bir gübre kullanmıyorum yıllardır.

Benim neredeyse tüm bitkilerim saksıda olduğu için aldığım sonuçlar bu durum göz ününde bulundurularak değerlendirilmeli. Normal bahçe toprağındaki mevcut bitkilere kullanımı hakkında bilgi ve tecrübem yok ne yazık ki.

Tohum için adres aşağıdaki linkte mevcut. Rizom olarak ülkemizde satıldığını görmedim ne yazık ki.

Yıllar önce (hatta diyebilirim ki kimsede yokken) tohum edinip denemiştim. Herhangi farklı bir sonuç elde etmedim. Hatta tohum etkinliğinde paylaşabilmek adına geçen yıl tohum veren türünü satın alıp onu da yetiştirmeye başladık yeniden(eskisini kök çürüklüğü yüzünden yitirmiştik)

Sn MeyveliTepe' nin göndermiş olduğu '' Russian Comfrey - Bocking 14'' çeşidini ise geçenlerde söküm yapıp yavrularından ayırdım. Daha önce söz verdiğim bir kaç arkadaşa gönderdim. (Bir arkadaşa da gönderecektim sürpriz olarak ama acele edip yurt dışından satın almış) Bu yıl için elimde yavru kalmadı maalesef. Seneye de ya nasip artık.

karakafes otu tohumu

nanemolla beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 06-01-2018 saat 11:12 Neden: imla
Eski 06-01-2018, 17:18   #78
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn lonicera ilginiz için teşekkürler.zaten sizin sayfanızı görünce buraya yazmaya karar verdim sorularımı.Sizin yetistirdiklerinizin saksıda olduğuna inanmak güç gerçekten çok harika bir iş başarmışsıniz.Ellerinize emeğinize sağlık Rabbim karşılığını kat be kat görmeyi nasip etsin inşallah.İnanın emeginizi görünce keşke bahçesi olsaymış dedim.Onca saksiyla uğraşmak çok zor.emeginizi hayranlıkla seyrettim.karakafes otunu tohumdan yetistiremem diye korkuyorum.onun için fidesini sormuştum.gülü de en çok gübre isteyen çiçeğim olduğu için sormuştum cevabımı aldım.açıkçası benim çiçeklerin astarı yüzünden pahalıya geldi hesabı oluyor.Güvenilir ahır gubreside bulmakta zorlanıyorum.hazır sıvı gübreler, yok ciceklenmesi için ayrı, orkideler icin ayri,yeşil aksamı için ayrı ,gül için ayrı,demiri ayrı...vs ve herbirini aman iyisi olsun çiçeklerim daha rahat olsun diye kalitelisinden almaya çalışınca inanın masrafı çok oluyor zaten toprak karışımı için ,böcek ilacı için yeterince harcıyorum kendi çapımda ,birde gübre için uğraşınca sizin sayfanizdaki yorumlarınız ilaç gibi geldi bana.: )) Bir de az mı verdim çok mu verdim yoksa kökünü mü yaktım endişesi de cabası.
Hemen araştırmaya koyuldum ama bu defada tohumdan başka bulamadım o bile nadir.eğer nerden olursa olsun kökünden ve ya yavrusundan satmak isteyen olursa aklınızda olsun lütfen beni haberdar edin size zahmet bana ikram olacak ama...
Hele sn meyvelitepenin yaptığı karışımı illaki denemek istiyorum eklem ağrılarıma.
Çok uzun yazdım sanırım ama çok heyecenlandim galiba derdimin dermanını buldummu diye selamlar.

Lonicera beğendi.
Eski 08-01-2018, 07:23   #79
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Ekim ayında temin ettiğimiz Karakafes (Comfrey - Symphytum x uplandicum ‘Bocking 14’) rizomlarımızın 2 ay sonundaki durumu. Oldukça hızlı büyüyorlar. İçlerinde yaprak uzunluğu 50 cm'i geçenler dahi var. Şu an için 14 taneler. Baharda uygulama arazisindeki yerlerini alacaklar. Kısmi gölgeyi tolere edebiliyorlar ancak su konusunda aşırı agresifler.
maşallah çok iyi büyümüşler. umarım kalıcı yerlerinde de canlılıkları hep devam eder

Eski 08-01-2018, 11:34   #80
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
maşallah çok iyi büyümüşler. umarım kalıcı yerlerinde de canlılıkları hep devam eder
Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Çok güzel büyüdüler gerçekten. Tek rizomdan 2 bitki verenleri de oldu. Onları da ayıracağız bahar aylarında. Kimi yaprakların boyu 50 cm'yi geçtiği ve saksılarda kaos durumu oluşmaya başladığından dolayı yaprak hasadı yapmak durumunda kaldık. Hasadını yaptığımız yaprakları da Kale bitkilerimizin toprağına malç olarak kullandık. Karakafes aynı zamanda oldukça faydalı bir malç bitkisi.

Eski 08-01-2018, 15:56   #81
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Çok güzel büyüdüler gerçekten. Tek rizomdan 2 bitki verenleri de oldu. Onları da ayıracağız bahar aylarında. Kimi yaprakların boyu 50 cm'yi geçtiği ve saksılarda kaos durumu oluşmaya başladığından dolayı yaprak hasadı yapmak durumunda kaldık. Hasadını yaptığımız yaprakları da Kale bitkilerimizin toprağına malç olarak kullandık. Karakafes aynı zamanda oldukça faydalı bir malç bitkisi.
rizomlarını yurtdışındaki hangi siteden temin etmiştiniz linki mevcut mu acaba?

Eski 08-01-2018, 20:52   #82
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
rizomlarını yurtdışındaki hangi siteden temin etmiştiniz linki mevcut mu acaba?
Linki mevcut ancak kontrol ettiğimde Türkiye'ye gönderimi sonlandırdıklarını gördüm.

Eski 10-01-2018, 15:09   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Karakafes otu Kütahya belediyesine ait ‘’Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesinde’’ fide olarak satılıyor. Ben geçen yıl mayıs ayında fidesini almıştım. Hangi cins olduğunu bilmiyorum. İkinci fotoğraf dikimden 15 gün sonra çekilmişti. Yaz boyu çok büyüdü ve gelişti. Tohumları da oldu fakat ben hiç toplamadım.

Eklenen Resimler

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 18:31   #84
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn loniceranin verdiği linkteki tohum stokta yoktu.Zengardenden sipariş verdim ama cimlenmezlerse diye çok endişeliyim.Bu Kütahya belediyesinden nasıl alacağız ki oof offf

Eski 10-01-2018, 19:15   #85
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Hangi cins olduğunu bilmiyorum.
Büyük ihtimalle symphytum officinale'dir o. Symphytum asperum olacağını sanmıyorum. Bitki tohuma kaçmadan biçip yatırmanızda fayda var. Malç veya kompost çayı olarak kullanabilirsiniz. Aksi taktirde bahçenize yayılmaya başlayacaktır steril olmadığı için.

Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesinde oldukça çeşitli tıbbi bitkiler olduğunu duydum. Yenilebilir çalı bitkileri de yetiştiriyorlar (Sambucus nigra-Mürver). Ancak kargo ile gönderim yapmıyorlar. Gidip ziyaret edip almak gerek.

Eski 10-01-2018, 19:17   #86
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn loniceranin verdiği linkteki tohum stokta yoktu.Zengardenden sipariş verdim ama cimlenmezlerse diye çok endişeliyim.Bu Kütahya belediyesinden nasıl alacağız ki oof offf
Bir de buradan almayı deneyin isterseniz.

nanemolla beğendi.
Eski 10-01-2018, 19:34   #87
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn its_just_a_ride ilginize teşekkürler.yalnız tohumunu sipariş verdim zaten zengardenden ama cimlenmezlerse diye korkuyorum.eğer basaramazsam dediğiniz linkide deneriz mecburen el mahkum.keşke fidesini satin
Alabilseydim şu stresten kurtulurdum

Eski 10-01-2018, 19:46   #88
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn its_just_a_ride ilginize teşekkürler.yalnız tohumunu sipariş verdim zaten zengardenden ama cimlenmezlerse diye korkuyorum.eğer basaramazsam dediğiniz linkide deneriz mecburen el mahkum.keşke fidesini satin
Alabilseydim şu stresten kurtulurdum
Rica ederim. Tohumları ikiye ayırıp deneme yapabilirsiniz. İlk grubu 48 saat suda bekletip ön nemlendirilmiş torfa ekin. Herhangi bir hareket görmezseniz diğer gruba soğuk katlama (stratification) uygulayıp o gruba da öyle muamele edersiniz. Bence ilkinden sonuç alırsınız.

nanemolla beğendi.
Eski 10-01-2018, 22:01   #89
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn its_just_a_ride ben iki grup değilde daha fazlamı ayırsak acaba diyorum.içinde 10 tane olacak yanılmıyorsam.acaba iki iki mi denesem? Ne kadar zamanda cimleniyor acaba?(zamanını kacirmayayim yani eğer çimlenme uzun sürede gerçekleşiyorsa).iki tanesini suda bekletırdik sonuç alamazsak diğer ikisini soğuk katlama denedik o da olmazsa ıslak kumla ovusturup
cizmeyi denerdik.Artık bunlarda olmazsa ilkokulda ıslak pecetenin içine koyup karanlık bir yere koyardık fasulyeye yaptığımiz gibi Yani bunlarda olmazsa tohumların bayat olduğuna kanaat getirip beceriksizligimi kapatırdim. şaka bir yana bu konu beni gereksiz yere streslendirdi daha doğrusu olması gerekenden fazla strese soktu.herhalde bedava gübre olacağı ve zor cimlendigini düşündükçe hele fidesini de bulmak zor olduğu için sanırım stersimde haksız sayilmazmışım şöyle bir düşündünunce şimdi.
Neyse artık kismetten öteye yol yok.Bakalım görelim.bu arada söylediklerinizi mutlaka deneyeceğim çünkü bu konuda deneyimim sıfır.

Eski 10-01-2018, 22:07   #90
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bu arada kaynamış suda mı yoksa ılık suda mı 48 saat bekleteyim?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024