agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 4 Gönderen üzüm
  • 1 Gönderen Fatma Kochan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2013, 19:32   #1
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Pelin Otu (Artemisia absinthium)

Komşumun bahçesinde rengini çok beğenip ismini sorduğumda vermut otu olduğunu oğrenmiştim.

Bilimsel adını araştırdığımda Artemisia absinthium yani pelin otu olduğu çıktı. (Vermut içeceği adını, bilimsel adı Artemisia absinthium olan pelin otu'ndan alır. Pelin otunun İngilizce'deki adı Wormwood'dur. Almanlar ise bu bitkiyi Wermutkraut veya Wermut olarak adlandırırlar. ... Bitki eski İngilizce'de "wermōd" olarak adlandırılıyordu. Kaynak: Vikipedi)

Bahar ayında çelik alarak çoğalttım. Budamayı seven bir bitki. Eğer budanmazsa görsel olarak göze hoş görünmüyor. Baharda, çiçek oluşumunda ve sonbaharda budamayla derli toplu kalıp rengiyle bahçeye renk katıyor.

Yakınında değişik bitkiler yetiştirmeye çalıştım; başarılı olamadım. Biberiye ve lavanta bitkilerine yakın dikmiştim; şimdi ikiside pelin otundan uzaklaşarak yaşıyor; yani gövdelerini yana yatırarak uzaklaştılar. Yakınında bitki istemiyor, yetişmiyor. Bu kadar denemeden sonra ögrendim ki kökleri çevresindeki bitkilerin büyümesini engelleyen bir madde salgılarmış.

Ev yapımı ilaçlarda sıkça kullanılan bir bitki. Sıcağa ve susuzluğa dayanıklı.

Tibbi bir bitki olmakla beraber kullanılan miktar, süre artınca tehlikeli olan bir bitki.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 20:40   #2
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Komşumun bahçesinde rengini çok beğenip ismini sorduğumda vermut otu olduğunu oğrenmiştim.

Bilimsel adını araştırdığımda Artemisia absinthium yani pelin otu olduğu çıktı. (Vermut içeceği adını, bilimsel adı Artemisia absinthium olan pelin otu'ndan alır. Pelin otunun İngilizce'deki adı Wormwood'dur. Almanlar ise bu bitkiyi Wermutkraut veya Wermut olarak adlandırırlar. ... Bitki eski İngilizce'de "wermōd" olarak adlandırılıyordu. Kaynak: Vikipedi)

Bahar ayında çelik alarak çoğalttım. Budamayı seven bir bitki. Eğer budanmazsa görsel olarak göze hoş görünmüyor. Baharda, çiçek oluşumunda ve sonbaharda budamayla derli toplu kalıp rengiyle bahçeye renk katıyor.

Yakınında değişik bitkiler yetiştirmeye çalıştım; başarılı olamadım. Biberiye ve lavanta bitkilerine yakın dikmiştim; şimdi ikiside pelin otundan uzaklaşarak yaşıyor; yani gövdelerini yana yatırarak uzaklaştılar. Yakınında bitki istemiyor, yetişmiyor. Bu kadar denemeden sonra ögrendim ki kökleri çevresindeki bitkilerin büyümesini engelleyen bir madde salgılarmış.

Ev yapımı ilaçlarda sıkça kullanılan bir bitki. Sıcağa ve susuzluğa dayanıklı.

Tibbi bir bitki olmakla beraber kullanılan miktar, süre artınca tehlikeli olan bir bitki.

Merhaba Sevgili üzüm.
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler.
Pelin otunu çiçekçilerde bulunuyor mu?
Bende bahçeme dikmek istiyorum da. Sevgiler.

YeniBON beğendi.
Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024