agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-11-2006, 15:55   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Kudret Narı (Hazırlanışı ve kullanım alanları)

Hasat edilmiş Kudret narlarını ister meyve olarak isterseniz hazır işlenmiş olarak kullanabiliyorsunuz. Meyve için sabahları aç karnına bir meyve yiyorsunuz ama meyve işlenmişi kadar etkili değildir.

İşlenmiş kudret narını hazırlama:

İyice olgunlaşmış kudret narlarını bir büyük cam kavanoza koyuyorsunuz orada biriken kudret narları iyice olgunlaşıyor ve bir ay kadar zamanda acı suyunu salıyor.

İşte bu acı suyu mümkün olduğunca ortamdan uzaklaştırmak gerekiyor, acı su normal oda sıcaklığında kendiliğinden salınıyor zaten.

Daha sonra oluşabilecek ağır kokuyu bu acı suyu en fazla oranda uzaklaştırarak en aza indiriyorsunuz bir karıştırıcı ile iyice karıştırısanız daha iyi ayrılacaktır.

Acı su uzaklaştıktan sonra mümkün olduğunca kaliteli zeytinyağı ile bire bir karıştırıp olgunlaşmaya bırakıyorsunuz.

Yine olgunlaşmaya bıraktıktan bir kaç ay sonra kullanıma hazırdır ancak kaliteli olsun isterseniz en az bir yıl beklemelisiniz, acı suyu aldıktan sonra az miktar koku oluşuyor bu kokuda ortamdaki asidin varlığına binaen.

Kullanırken ise sabahları aç karnına bir çorba kaşığı yiyip (bu yenilen kısmı bal ile karıştırırsanız acı tadı için tatlı şurup imajı verebilirsiniz.

Yaralarda kullanımı ise direkt açık yaranın üzerine sürmek yoluyladır, bizzat kendim denedim yaralarda başarısı müthiş zira oluşturduğu kabuk bile normalden farklı ve kalın ve iz de bıraktırmıyor, ancak ben benden isteyenlere gönderdiğim gibi 3 yıllık olanı kullandım, üstelik kokusuna rağmen sadece 10 dakka durdurabildim ve ne iz nede fazla beklemek söz konusu oldu. )

Bunlarda hazırlayan ve satışını yapan bir arkadaşımdan elde ettiğim bilgiler. Ancak daha önce bir arkadaştan alıp isteyenlere gönderiyordum uğraşmanın sorumluluğu bir yana yukardaki mesajada Bursa da hazırlayıp satışını yapan arkadaşın irtibat numaralarını ekliyorum. İhtiyaç duyan o arkadaşla irtibat kursun.

Bunun dışında İstanbul piyasasında havuçtan veya kırmızı renkli muhtelif sebzelerden rendelemek ve kırmızı biberle renk yapmak yoluyla hile kudret narlarıda piyasaya sürüldüğünü duydum, hani kokusuzdu falan gibi mesajlarda da böyle sorunlar olabiliyor bilginize... Alacaklar içinde işte o koku ölçü olsun keskin bir asit kokusu, uzaktan değilde yakından kokanları tercih edin...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 16:57   #2
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
Arkadaşlar bu kudret narı gerçekten mucize bir bitki..
mide ülserim için dayım Yalova dan bana bir kavanoz zeytinyağı içinde yolladı ve bu mideme çok iyi geldi ayrıca yanıklara karşıda çok iyi etkisi var
..

ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 17:37   #3
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Kudret narı dendiğinde ilk aklıma gelen şey saatlerce meyvelerini incelerdim. Dokunmaya korkardım çünkü şekli dikenli gibiydi. Olgunlaşınca sulanırdı sanki bal damlıyormuş gibi olurdu.

Bir de aşağıdaki olay gelir aklıma:

Çocukken bahçemizdeki kümeste tavuklarımız vardı. Kuluçkadaki tavuğu izlemek en sevdiğim şeylerdendi. Hele yumurtalardan tek tek civcivlerin çıkışı, annelerinin peşi sıra bahçede koşuşturmaları çok sevimliydi. Civcivleri kümesten çıkardığımızda birimiz mutlaka bekçilik ederdik kediler civcivleri kapmasın diye. Bir gün bahçede yemek yerken civcivlerden birini kedi kaptı. Hepimiz kedinin peşinden koştuk. Bizden kaçar mı kedinin ağzından kurtardık civcivimizi. Ancak boynunun nerdeyse yarısı kopmak üzereydi.

Burada devreye kudret narı giriyor. Annem bahçede kendi üretirdi kudret narını. Hemen boynuna bir miktar kudret narı koyarak sardı boynunu. Normal şartlarda ölmesi gereken civcivimiz yaşadı. Adını da gazi koymuştuk. Aşırı ilgimizden şımarık biri olmuştu.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 19:44   #4
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Aynen Mide Ülseri için yaratılmış.Hemen iyileştiriyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 13:26   #5
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
sn.Selahattin bey (klimanjaro) sayesinde arkadaşı Mesut beyden bende ufak bir kavanoz Zeytin Yağlı karışımdan aldım mucizevi bir bitki olduğunu çok duydum ve okudum ,oğlumun bacağına çaydanlık devrildi ve bacağı boydan boya yandı hastanede kudret narını tavsiye ettiler henüz deneyemedim yanıkların bazı yerleri biraz derin olduğundan yakacağı söylendi bende kıyamadım ,
fakat görüntüsü ve kokusu çok kötü .

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 14:14   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Çok geçmiş olsun .Yanık çok kötü ..
Kantaron yağı da iyi gelir.
Birde yumurta yağı

Eski 12-01-2007, 15:17   #7
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

sağol elfogi , çok şey denedik süreklide pansumana gidiyor yumurtayı ilk yandığında sürmüşler hava alıp su toplamasın diye yağınında iyi geldiğini duydum fakat plastik cerrah bir krem verdi sabah akşam pansumandan sonra açık kalan yerlere sürülüyor kudret narını deniycem ama kokusu berbat birde ev yapımı bir ilaç var koca karı ilacı derler ya ondan ama yanık yara ve sivilcelere çok iyi geliyor aradada ondan sürüyorum

Eski 12-01-2007, 15:45   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Gecmis olsun . Karaagac yaprağını (taze) kaynatıp , soğuttuktan sonra yanık kısmı bu suyun içine bir süre bekletince yanık izinin kalmadığını söylüyorlardı.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 16:10   #9
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

teşekkürler bilgekaan ama karaağaç nereden bulucam, ama yinede aklımda olsun.

Eski 12-01-2007, 23:27   #10
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Eyvah papatyam!... Çok üzüldüm, geçmiş olsun minik oğluna.. Acil şifalar diliyorum ve onu şefkatle öpüyorum. Yalnız her duyduğunu hemen uygulama. Bence doktorun dediklerinden de şaşma derim. Bu konu ciddi bence... Sevgiler. Ben en iyisi sana göndereceğim pakete ek birşeyler daha koyayım da seni biraz neşelendireyim

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 22:46   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
"Kudretnarı" ın bir diğer tüketim şekli ise; ballı karışımıdır.
Kudretnarının olgunlaşan meyvası çekirdekleri çıkarıldıktan sonra bir kavanoza konur ve balla doldurulur. 2 ay bekletildikten sonra homojen karışım haline gelir ve günde bir kaşık şeklinde tüketilir.
Ballı karışım "kayısı püresi" tadındadır.

Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 23:11   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu formülasyon ne için kullanılır Sayın Polen?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 00:20   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
" şifa " niyetine ******..."muzice ilaç diye biliniyor.

Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 09:33   #14
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Denemek lazım.
Hazır olarak satılan kudretnarı macunları var içinde bal kantaron şu anda hatırlamadığım bir kaç bitki karışımı var.
Mide -Kansızlık-Öksürük
Mucize ilaç diye biliniyor.

Eski 23-01-2007, 09:46   #15
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Ben hazır olarak aldım.Sanırım direk bal ile uygulanmamış.Karışım yağlıydı

Eski 29-01-2007, 17:25   #16
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster
Orada yeşil olarak satıldığına göre, mutlaka bizim bilmediğimiz bir şekilde yararlanıyorlar demektir.
Şimdi sevgili dostum, sen nasıl değerlendirdiklerini öğrenecek, bize de öğreteceksin.
Durum bunu gösteriyor.

Sitede devamlı olmanı dilerim, hepimizin öğrenecek çok, öğretecek az bir şeyi vardır.
Alirken sormustum, nasil yapacagiz peki diye..
Icini, kabak yemeginde yaptigimiz gibi atiyorlar disini da sebze olarak tuketiyorlar sanirim.. Cocuk cok konuskan degildi.. Bogazini sikarak aldim bu kadarini da Ne dedigide belli degildi.. En iyisi Hollanda sitelerinde daha detayli bir arastirayim.. Buradan paylasirim tekrardan..
Selamlar..

ŞahMat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 17:54   #17
Ağaç Dostu

Sevgili sahmat, verdiğiniz linkteki bitki evet kudret narı ancak meyvesinden ziyade size hazırlanmış zeytinyağlı olarak karışık ve yıllanmış formülasyonu tavsiye ederim. Meyve olarak çok tüketmediği sürece etkisini göremez. Şifa dileklerimle...

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 25-11-2010 saat 11:49
Eski 29-01-2007, 17:59   #18
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Selahattin Bey, sagolun verdiginiz irtibat teli ile gorusup bir sekilde (mumkunse) Antalya ya transfer ettirmeyi dusunuyorum zira annem istanbuldan getirtilenler sayesinde cok rahatlamis.. Benimkisi merak oldu biraz.
Saygilarimla,

Eski 30-01-2007, 15:25   #19
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Bos durmadan derme catma bilgilerimle dun aldigim kudret narinin olgunlasmamis halini temizleyip bir sisede zeytinyaginda bekletmeye koydum..
Niyetim soyle 1 ay kadar sonra cikarip bal ile karistirarak deneyecegim..
Yasarsam buradan tekrardan gorusuruz

cekirdekleri ekmeye deger mi acep amacim sararmis halini gormek yoksa sistemlestirip paraya para dememek icin degil..
cekirdekler uzerine flas fazla patlamis gercekte o sekilde beyazimsi degil kilcal damarlar gibi beyazlik var o kadar..

Eklenen Resimler

Eski 30-01-2007, 15:37   #20
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
SAhmat

Annenin rahatlığı için sevindim(Mide ülseri için mi kullanıyor?)

Çekirdekler çok güzel görünüyor.

Kavanozdaki meyveleri daha küçük parçalar halinde ince ince kıyılmış gibi koyuyoruz biz.
Kavanozu da güneşte bekletiyoruz.
Ne kadar çok durursa o kadar iyi.
Zeytinyağına koyduktan sonra bala gerek yok.
Bildiğim kadarıyla ya biri ya öbürü.

Allah hayırlı ömür versin.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 15:52   #21
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

sevgili Balikci,
Kudret narini benim bilader istanbuldan kesfetmis.. Bir muddet kullanmis rahatlamis kendisi (sukurler olsun!..) Annemin rahatsizligi ;
mide ile yemek borusu arasinda olan, acilip kapanan, yemeklerin asitin yukari cikmasini onleyen (adini unuttum, cikaramadim) sey iyi calismiyor..
milyonda bir hastalik iste geldi annemi buldu.. stres tabii ki erken tetikledi..
balon ameliyati oldu falan ama zaman zaman tikanma seklinde kendini gosteriyormus (cok sorarim ama anlatmaz kendisi)
sIkInti bu.. iyi geldigini soyledi gecen telefonda..
1 kilo tavsiye ediyorlar ama iki olsun isterse 1 sene kullansin kadincagiz rahat etsinde.. konudan saptim kusura bakilmasin.. dertliyim idare ediniz..
Mesut bey ile gorusur gorusmez hemen temin edebiliriz Antalya ya umarim..
Ilgine cok tesekkur ederim, saglik gibisi yok..
Allah hepimize hayirli omurler versin..Amin..

Eski 30-01-2007, 16:02   #22
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Sahmat, dostum

Ülser mi diye sormamın sebebi, benim babamda da mide ve 12 parmak barsağı ülseri vardı.
Ne ilaç, ne bir şey, ağrıdan kıvranırdı.
Sonra birisi kudret narı tavsiye etti.
Biz kudret narını bilirdik ama dıştaki yaralar için kullanırdık.
Neyse, babama 3 hafta sabahları aç karnına bir çorba kaşığı veya daha fazla iç demişler.
Rahmetli, 21 gün dolmadan iyileşti, Allah'a şükür, sonra hep yetiştirip zeytinyağında hazırlar ve isteyenlere dağıtırdı, Allah rızası için.

Tekrar şifalar dilerim.

Eski 30-01-2007, 16:45   #23
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Mahir abicim, oncelikle Allah rahmet eylesin.. Babanin durumu duzeldiginde ne kadar sevinmissindir, tahmin edebiliyorum.. Ates dustugu yeri yakiyor sayin hocam..

Bunu bulup paylasandan da Allah razi olsun..

Insallah annemin durumuda duzelir bu gidisle..

Sagolasin..

Saygilarimla,

Eski 31-01-2007, 10:44   #24
Ağaç Dostu

Sevgili sahmat,

Kudret narının bu şekilde bir hazırlanış tarzı olup olmadığını bilmiyorum ama hazırlanış tarzını bu mesajımda anlatmıştım. Bu yöntem Bıursa'da hazırlayıp satanların uyguladığı birebir aynı yöntemdir, zira üreten 2 kişiden bu bilgileri alarak ve görerek yazdığımı söylemeliyim. Ama inşalah sizin hazırladığınızda şifa olur. Fakat sizin tarifinize göre sanki annenizin rahatsızlığı reflü gibi geldi, öyleyse eğer kudret narının bir faydası olmayabilir.

Eski 31-01-2007, 18:25   #25
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Sevgili sahmat,

Kudret narının bu şekilde bir hazırlanış tarzı olup olmadığını bilmiyorum ama hazırlanış tarzını bu mesajımda anlatmıştım. Bu yöntem Bıursa'da hazırlayıp satanların uyguladığı birebir aynı yöntemdir, zira üreten 2 kişiden bu bilgileri alarak ve görerek yazdığımı söylemeliyim. Ama inşalah sizin hazırladığınızda şifa olur. Fakat sizin tarifinize göre sanki annenizin rahatsızlığı reflü gibi geldi, öyleyse eğer kudret narının bir faydası olmayabilir.
Ustadim, istanbuldan biladerim temin etmis ve kullanmis, yararini gormus..

evet reflu, stres,gastrit ve ulser tetikliyor.. dolayisi ile kudret nari ve diger manevi takviye ve bakim ile ustesinden gelecegiz insallah..

Sizin tarifinizi bugun gordum ama gec kaldim sanirim zira sisede bekleterek aci suyunu cikartmak gerekirken direk zeytinyagini boca etmisim.. sanirim acili bir sey cikacak ortaya..

Hafta sonu bayaca alip temizleyip aci suyunu alarak halis zeytinyagina 40 gunlugune yatiracagim..

Detayli anlatiminiz icin tesekkur ederim..
Saygilarimla,

Eski 16-02-2007, 15:01   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster

Biz kudret narını bilirdik ama dıştaki yaralar için kullanırdık.

Bu bahsetmiş olduğunuz karışım egzama içinde iyi gelir mi acaba....
Şöyle ki, ensemde ve ayak parmaklarımda doktorlara göre bir çeşit egzama oluşmuş,kaşıntılı ve sonu kanamalı bir yara haline geliyor ve ****** iz bırakıyor.Bazı ilaçlar kullandım ama bitkisel kaynaklı bir uygulamam olmadı.Bu karışımın faydası olur mu?

mustafakazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 15:56   #27
Ağaç Dostu

Ekzemaya iyi gelip gelmediğini bilemiyorum...

Eski 16-02-2007, 16:04   #28
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafakazar Mesajı Göster
Bu bahsetmiş olduğunuz karışım egzama içinde iyi gelir mi acaba....
Şöyle ki, ensemde ve ayak parmaklarımda doktorlara göre bir çeşit egzama oluşmuş,kaşıntılı ve sonu kanamalı bir yara haline geliyor ve ****** iz bırakıyor.Bazı ilaçlar kullandım ama bitkisel kaynaklı bir uygulamam olmadı.Bu karışımın faydası olur mu?
Kudret Narı, egzama için etkili mi bilmiyorum.
Bizim kullanım alanımız, özellikle kan çıbanı adı verilen büyük çıbanlardı.Kudret narı, bunları olgunlaştırıp, içini boşaltıyor ve yarayı iyi ediyordu.
Bu iş için eczanede satılan kara merhem denilen ilaç, zonklama yaptığı halde kudret narı hiç zonklatmadan çıbanı yok ediyordu.
Egzama için araştıralım, kudret narı olmasa da başka bir bitki mutlaka etkili olabilir.
Geçmiş olsun, Allah şifa versin.

Eski 16-02-2007, 16:12   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Bu başlığı gördüğüm iyi oldu.

İsteyen arkadaşlar için kudret narını zeytin yağı ile karışmış vaziyette kullanıma hazırlanmış haliyle üretip satan bir arkadaşım var.
ilginize teşekürler. bu egzama ile başım dertte,ama anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla bu derde de deva olacakmış gibi geliyor ve denemek istiyorum. Klimanjaro burada verdiğiniz Bursa telefonlarına ulaşamıyorum sanırım değişmiş....

mustafakazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 23:53   #30
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafakazar Mesajı Göster
ilginize teşekürler. bu egzama ile başım dertte,ama anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla bu derde de deva olacakmış gibi geliyor ve denemek istiyorum. Klimanjaro burada verdiğiniz Bursa telefonlarına ulaşamıyorum sanırım değişmiş....
Egzama için bana en kolay görünen yolu anlatayım.

Taze ısırgan otu sürgünlerinden bir tatlı kaşığı dolusu , 1/4 lt (Bir bardak ) kaynar suda 1-2 dakika haşlanır(kaynatılmaz)günde birkaç defa yudum yudum içilir.
Sabah aç karnına içmek daha iyidir.
İnşallah, kanı temizleyen bu çay sayesinde, egzama da bir daha görünmemek üzere yok olur.

Veronica Officinalis (Yavşan Otu) da etkili ama sanırım ısırgan daha kolay bulunur.
Geçmiş olsun.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024