agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2007, 21:49   #31
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Dalından toplanıp bidonlara koyuluyor ve ek bir madde konulduğunu sanmıyorum.
Biz sadece suda(çeşme suyu), serin ve güneş ışığı almayan bir yerde saklıyoruz.

aydemiraydın beğendi.
Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 22:28   #32
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Madem bukadar yararlı bir meyvesi varmış ozaman hemen dikelim fidanını nerden buluruz acaba.(Hemen derken yani dikim mevsiminde demek istedim).Kayseri,Sivas Ankara iklimine yakın iklime sahipler oyüzden yetiştirilirken sorun çıkmaz sanıyorum denemekte ve ürünü yaymakta yarar var.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 08:15   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Dalından toplanıp bidonlara koyuluyor ve ek bir madde konulduğunu sanmıyorum.
Biz sadece suda(çeşme suyu), serin ve güneş ışığı almayan bir yerde saklıyoruz.
Suda bozulmadan kalıyorsa çok iyi...Deme ki kendi kendini koruyabiliyor,şaşırtıcı

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 08:31   #34
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Valla şaşıracak bişey yok Kayseri'den kargo ile susuz geldi ve sadece su ekledim o kadar. Ki bu ilk gelişi **** ilk tadışım değil.
Her yıl gelir her yıl aynı şeyi uygularız bozulma vs olmaz yeterki suda dursun.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 19:48   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2007
Merhaba;
Ben de Kayseri'deyim.Gilaboruyu çocukluğumdan beri bilirim ve severim.Gilaboru daha çok bu yörenin su kenarlarında yetişiyor.Eylül ayı sonlarına doğru toplanır ilk toplandığında rengi oldukça kırmızıdır ve tadı biraz acıdır.Hasat döneminde Kayseri'de her yerde bulunabiliyor.(Pazarda,markette,bakkalarda...)
Aldığımızda çöplerini ve yapraklarını temizler yıkarız.Bidonlara konur.İçine sadece su konur,herhangi bir katkı maddesi falan koymayız.(Bir satıcı; içine bir avuç kadar arpa koyarsanız bekledikçe rengi açılmaz demişti ama hiç denemedim) Bir kaç haftada o ilk acılığı gidiyor,rengide açılıyor ,eğer gerçekten soğuk bir yerde muhafaza ediyorsanız suyun içinde oldukça uzun süre durabiliyor.
Bir iki hafta sonra suyunu sıkıp sulandırarak içeriz isteğe bağlı biraz şeker de ilave edilebilir.
Gilaboru bir kaç yıl öncesine kadar Ekim ayından sonra marketlerde falan satılmazdı.Şimdi bazı yerlerde 5 kglık bidonlarda hala görüyorum ama içinde katkı maddesi var mı?bilmiyorum

umut... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 22:43   #36
Yeni Üye

banunur's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2008
Anlaşılan köyden 3-5 gilaboru fidanı bahçeye ekmek için getirmek lazım...

banunur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2008, 22:57   #37
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Develi Belediyesi, Tanıtım için Vatandaşa Bedava Girebolu Dağıtıyor

Genellikle İç Anadolu'da Kayseri'nin bazı ilçelerinde ve yoğunlukla Erciyes'in Güney eteklerindeki Develi ilçesinde yetişen en önemli endemik tür meyvelerinden birisi olan girebolunun tanıtımı için seferberlik başlatıldı.

Develi İlçe Belediyesi, halkın gireboluyu ve faydalarını daha yakından tanıyıp tüketimi arttırmak amacıyla üreticilerden yüzlerce kilogram girebolu satın alarak halka ücretsiz dağıtımını yapıyor.

Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, girebolu meyvesi ve suyunun sağlık açısından çok ciddi faydaları olmasına rağmen halkın büyük bir çoğunluğunun bundan habersiz yaşadığını kaydetti. İnsanların bilinçlendirilerek tüketiminin arttırılması için tanıtım çalışmaları yapıldığının altını çizen Özkan, bu doğrultuda belediye bütçesinden yüzlerce kilogram girebolu alınarak dağıtıldığını bildirdi.

Bunun yanı sıra tanıtım etiketleri ve afişleri bastırılacağını dile getiren Özkan, ayrıca Kayseri'de ürünü tanıtıcı çeşitli etkinlikler düzenlemeyi amaçladıklarını vurguladı. Ürünün alıcı bulması halinde üreticinin de pazar bulacağına ve girebolu üretiminin ciddi boyutlara ulaşacağına dikkat çeken Özkan, "İnsanlar için başlı başına bir gelir kapısı haline gelecek ve iyi tanıtımı yapılırsa yurt dışına bile ihraç edilebilecek. Girebolu suyunun safra kesesi ve bazı karaciğer hastalıklarına iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca, Girabolunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika'da, Harvard Medicine School'da yapılan ve The New England Journal of Medicine'da yayınlanan çalışmada günde 250 gram gilaburu suyu tüketiminin sağlık üzerine olumlu etkilerinin olduğu Üriner enfeksiyonlar ile kanser tümörlerindeki azalmaların gilaboruda bulunan antioksidan maddelerle olan ilgisi üzerindeki çalışmalar ise halen devam ediyor. Sağlık üzerinde çok ciddi faydaları olduğu tespit edilen bu meyvenin mutlaka yurt dışına da ihraç edilmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Girabolu meyvesinin yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan maddeler içerdiği için, gıda sektöründe gelecekte yoğun ilgi göreceğini dile getiren Özkan, kendilerinin şimdiden bu işin tanıtımına önem verdiklerini dile getirdi.

http://www.haberler.com/develi-beled...bedava-haberi/

Daha önceden Gilaboru isteyen arkadaşlar olduğunu hatırlıyorum İsteyen develi belediyesiyle irtibata geçerse belki temin edebilir diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 10:21   #38
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Saksıda yetiştirebilir miyiz.?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 03:59   #39
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Fidan getirtmeyi düsünüyorum Kayseriden, umarım yaşatabilirim.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 14:40   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2007
gilaburu

Kartopu ( viburnum tınus) çiçeğiyle akraba galiba. Ve bu durumda kartopunun kırmızı yemişleri yenirmi acaba?

ifteri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 20:21   #41
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
7 tane Gliaboru tohumdan bir tanesi çimlendi.İnşallah büyütebilirim

Name:  09022009.jpg
Views: 4211
Size:  49.8 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 13:20   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2009
denizakvaryumu nun aşağıdaki mesajına cevap olarak yazıyorum.
"5 lt lik sulu bidonlar hemen hemen tüm aktarlarda var...Ancak ben bu su içeriğini merak ediyorum...Sanıyorum girabolunun bozulmadan durabilmesi için limon tuzu yani citrik asit yani E 330 katkısı olması lazım...Eğer böyle ise E 330 için hiç de iyi şeyler yazılmamış"

Ekim ayı sonunda ağcından toplanan Gilaboru meyvesi salamura edilirken içerisine temiz su kullanılır ise ürün 10-12 ay güneş görmeyen ve serin yerde muhafaza edilmek şartı ile bozulmadan muhafaza edilir. limon tuzu v.s. gibi birşey kullanmaya da gerek yoktur. ancak meyve suyu şeklinde satılan cam şişelerdeki ürün nasıl hazırlanıyro nasıl bozulmadan kalıyor onu yapanlar biliyor. Meyve olarak bozulmadan muhafaza etmek kolay.

gilaboru1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 00:31   #43
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba bu meyve fidanını ben 3 yıl kadar önce bahçeye 3 tane diktim (Kayseriden bir öğrenci velimize getirtmiştim) gayet güzel gelişirken bahçeden çaldılar bu yıl tekrar 3-4 kök getirttim şu an evin balkonunda büyütmeye çalışıyorum ama istanbulda yetişirmi bilmiyorum.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 11:38   #44
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Türkiyede sadece Kayseride, hatta Kayserinin Bünyan ilçesinde yetşiyor. Başka yerlerde yetiştirilmeye çalışılmış ama pek başarılı olunamamış
Ayrıca bu bitkinin hazır sıkılmış olanlarından değilde meyvesini alırsanız sıkıp içtiğinizde faydasını daha iyi görürsünüz. Sararmış meyvelerin bi faydası olmuyor kırmızı oması lazım. Bu su içinde bekleyen meyveleri güneşte bırakmamanız lazım sonra sararıyorlar ve bi etkileri kalmıyor.
Meyvelerinin hasat zamanı eyül ekim ayları. Ben Bünyanlıyım isteyenler olursa gönderebilirim

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 21:52   #45
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Ben Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde oturuyorum ve girabolu burada da yetişiyor ama kimse onun yenen bir meyve olduğunu bilmiyor. Ben de bitkisel tedavi kitaplarında gördüğüm bu meyve hakkında buradan ve internetten bilgi edinmeden önce kimse bunu yemediğine göre zehirli bir bitki diye düşünüyordum.
Olgun halinin fotoğraflarını yaz sonundu sizlerle paylaştığımda burada da yetiştiğinin kesinlik kazanacagını düşünüyorum. Ama geçen gün yakınlarda bir yerde farkettiğim şu meyvenin gilaboru mu yoksa bir üzüm çeşidi mi olduğunu merak ediyorum. Kimi sürgünler meyveli kimileri çiçekte.

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 22:07   #46
Ağaç Dostu

Gilaboru değil.

Eski 03-06-2009, 22:19   #47
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Gilaboru sürgün uzamasını durdurdu. Bunların vejetasyon süresi ne kadardır? Meyve için bir çiçeklenme durumu da yok. Kaç yaşında meyve veriyor?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 23:04   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bu bitki köylerimizde (Tokat) çokça olur, kimse ne yer, nede suyunu içer.

Yabani b,r cins çalı olarak biliriz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 20:24   #49
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Kayseriden Gelen Gilaburu fidelerinin tamamı sağlıklı bir şekilde büyüyorlar ağaçları gönderen sayın gilaburu Zonguldak'a daha önceleri fide gönderdiğini ama kimsenin başarılı olamadığını söyledi .Filyos nehri kenarındaki arazimde gayet sağlıklı şekilde büyümeye devem ediyorlar .

Eklenen Resimler

Düzenleyen serdar1 : 25-06-2012 saat 18:11 Neden: yanlış harf kullanımı
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 18:00   #50
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
eylül-ekim civarı meyve verdiği söyleniyor.

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 11:09   #51
/

Giriş Tarihi: 04-12-2009
öncelikle herkese merhaba, böbrek taşı düşürmede deneyimli birisi olduğum için ve bu illeti çeken başka arkadaşların nasıl bir eziyetten geçtiğini bildiğim için üye olup deneyimlerimi paylaşmak istedim, azda olsa faydam dokunursa mutlu olurum.

bütün yazılan mesajları tek tek okudum, bu bitkinin ismine çok fazla takılı kalındığını gördüm, her yörede farklı isim kullanılsada her insan genelde bu bitkiyi ilk duyduğu ismi ile anmaktan vaz geçmez, işin bu tarafının çok fazla önemi yok bence sanki gereksiz mesaj kirliliği yapıp konudan uzaklaşıp ya da bu konuyu araştıran insanların kafasını karıştırıyormuş gibi his uyandırıyor bende, kızmayın bu benim kişisel görüşüm.

şimdi gelelim asıl meseleye;
3-4 ayda bir kendinizi nasıl periyodik muayeneden geçireceğinizi ve sonucunda hızlı bir şekilde kurtulmak için ne yapabilirsiniz.

genel olarak her insan kemik yapısını annesinden, genetik yapısını babasından alır. eğer babanızda ya da dedenizde böbrek taşı sorunu varsa sizlerde potansiyel risk altındasınızdır. böbrek taşı çapı ne büyüklükte olursa olsun taş yerinden hareket etmedikçe size bir rahatsızlık vermez hatta öyle ki, taşın boyu 5 cm. bile olsa siz rahat rahat koşar oynarsınız ta ki o taş ben buradayım dediğini belli etmek için hareket edene kadar. hareket ettiği sırada da cehennem azabını dünya üzerinde çekmeye başlarsınız.

1- ilk olarak periyodik olarak 3-4 ay aralıklarla kendinizi nasıl muayene edersiniz, bunun için böbrek kısmına elinizin tersi ile parmaklarınızla değil avucunuzun zıt tarafını hafif şekilde darbe vurarak öğrenebilirsiniz, o hafif darbe esnasında şiddetli bir ağrı, batma ya da nefesiniz kesiliyor hissi varsa muhtemelen o böbrekte bir taş sorunu var. zaten bu durumdan sonra çekilen bir ultrasonda taş görme şansınız %80 civarında. bunun dışında idrara çıktığınızda idrarda kan görürseniz telaşlanmayın yüksek ihtimalle yine bir taşın habercisi, özellikle sabah idrara çıktığınız zaman idrar rengi kırmızı değilde açık çay rengine dönük ise bu da aynı sorundur.

taş olduğunu öğrendik ve bu durumda ne yapabiliriz, tabi ki kapısını aşındırmadığımız hastane kurtar beni demediğimiz doktor kalmaz, bu ağrıyı çekenler iyi bilir önünüzde trilyonlarca para koysalar gözünüz görmez alın sizin olsun beni kurtarın dersiniz, maalesef bu konu tedaviden çok ticari bir sektör oluşturmuş durumda. eşimin arkadaşı acısına dayanamayıp bileklerini keserek intihar etmişti annesinin eve erken gelmesi hayatını kurtarmıştı.

ultrason sonucunda taşın büyüklüğü 5 mm.'den büyük değilse ağrılı bir dönemle doğal yollarla düşürürsünüz, her ağrı çekme anı aslında iyiye işarettir çünkü taş kanala ilerliyordur. hiç sektirmeden sabah öğle akşam, tok karnına ve mümkünse aynı saatlerde alınmak suretiyle buscopan tabletin oral yol ile alınmasıdır, ağrılar çok fazla şiddetli ise buscopan'a ilave olarak sabah ve akşam tekrar tok karnına 12 saat ara ile apranax fort ile rahatlarsınız (ilaç isimlerini kullanın diye yazmıyorum lütfen mutlaka doktor tarafından reçetesi yazılmış olsun, ilaca karşı allerjinizin olması durumunda kötü sonuçlar olabilir) bu ilaçlarla birlikte mutlaka ama mutlaka günde en az 3 lt. sıvı tüketmeniz gerekiyor, özellikle su demedim sıvı dedim çünkü sadece 3 lt. suyu her gün içmek başta ishal olmak üzere farklı sorunlar çıkartır bunlardan en tehlikelisi su zehirlenmesidir. mümkün olduğunca doğal ve şeker kullanılmamış ürünler tüketin örneğin yeşil çay, meyhan kökü gibi idrar söktürmeye faydası olan şeyler, bu arada tedavi süresince mümkün olduğunca ıspanak ve çilek gibi ürünlerden uzak durun.

herkesin konuştuğu gilaburu;
gilaburu'dan fayda görmek istiyorsanız ne az ne fazla tüketeceksiniz, fazlasının yan etkisi yok, kısa vadede ödem yaparsa böbrek bir kaç günde geri düzelir, ödemi atar.
gilaburu'yu her markette filan bulamazsınız hatta sorduğunuz zaman yüzünüze eblek eblek bakarlar, bunu ya o yörede yaşayanlar bilir ya da benim gibi taş düşüren arkadaşlarımız bilir. özellikle kayseri pazarı adlı dükkanlarda ve malatya pazarı adlı dükkanlarda bulabilirsiniz, 8 mm. boyunda bir taşın erimesi için 1 kür, yaklaşık 16 lt. gilaburu suyu tüketmeniz gerekiyor. gilaburu hazır 1 lt. şişeler halinde satış fiyatı 12.50 tl. malesef 1 kür fiyatı 200 tl. civarına gelmiş oluyor. bunu daha ucuza getirmek için kayseri pazarında, istanbul maltepe, göztepe ve çemenzarda şubeleri var internet adresleri de zaten dükkan ismi ile aynı ürünleri görebilirsiniz. 5kg.'lık turşu bidonu gibi bidonlarda salamura olarak satılıyor, bu daha faydalı ve en azından sadece meyveyi siz kendiniz ezerek yaptığınız için hem içinize sinerek kullanırsınız hem de ekonomik olur. 5 kg. bidonlarda meyvenin satış fiyatı 12.5 yani bir litre fiyatına 5 kg. almış olursunuz.
günde bir ya da iki bardak içmeniz sadece idrara çıkmaya biraz faydası olurk günde en az 600 ml. içmeniz gerekiyor, bunu şöyle yapabilirsiniz sabah, öğlen ve akşam olarak içmeniz faydalı olur. ben günde 1 lt. içiyorum, 5 kg. gilaburu meyvesinden 4 lt. içecek elde ediyorsunuz, suyunu çıkardığınız meyvenin içine bire bir su ilave ediyorsunuz. ben özellikle akşam yatmadan önce küçük su şişesine doldurup içiyorum, sabah kalktığım zaman ise saat 6 civarında aç karnına tekrar bir küçük su şişesine doldurup içiyorum. yani sabah akşam 1 lt. içmiş oluyorum. çevremde bunu kullanıp faydasını gerçekten gören arkadaşlarım var ve şiddetle tavsiye ediyorum.
2. bir seçenek ise ki bu da tecrübeyle sabittir, özellikle istanbulda yaşayan arkadaşlarımızın kolaylıkla ulaşabileceği tuzla içmeler mevkiindeki su, tatı biraz tuzlumsu biraz acımsı ama şu kadarını söyleyeyim kütle halinde duran 2 cm. büyüklüğündeki taşın sadece bu su ile kum haline gelip halley kuyruklu yıldızı gibi dağıldığına şahit oldum. ondan da yaklaşık olarak 2 cm. büyüklükteki bir taş için evlere aldığımız damacana su şişesiyle 2 damacanayı günde en az 2 litre içerek tüketmeniz.
benim burada tavsiyem eğer ulaşabiliyorsanız tuzla içmelerden bu suyu temin edip tüketmeye başlayıp arada da günde 1 lt. kadar gilaburu tüketmeniz. içmelerin suyu taşı içerde parçalarken gilaburu parçalanan taşların erimesine hatta yok olmasına yardımcı olur.

bütün bu işlemleri yaparken sizin gayretiniz çok önemli, mesela apartmanda oturuyorsanız asansörü mümkün olduğunca kullanmayın merdiven inip çıkın, imkanınız varsa ip atlayın, basket, futbol oynayın hiç birini yapamıyorsanız mümkün olduğunca zıplayın.
sıcak su müthiş iyi gelir, özellikle elinizde imkanınız var ise içini sıcak su ile doldurduğunuz küvete girin, böbrekten mesaneye inen idrar kanalları tükenmez kalemin içi kalınlığındadır sıcak su çapını genişletir ve çabuk düşürmenize yardımcı olur küvete girme imkanınız yok ise eczanelerde, marketlerde hatta pazarlarda bile satılan sıcak su torbası bizim oralarda suzi derler sıcak su doldurup etrafına bir havlu sarıp (cildinizi yakıp başka bir sorun çıkarmaması için) taş olan böbreğiniz tarafına yaslayın bol sıvı alın üşenmeyin, ihmal etmeyin.

bir arkadaş gilaburu'da citrik asit var bu da pek iyi bir anlama gelmiyor demiş.
salamura yapılırken citrik asit ya da bilinen genel adıyla limon tuzu kullanılmaz. örnek olarak yeşil zeytin toplandığı zaman müthiş acı olur, bu acılıktan kurtulmak için salamura yapılır. zeytinin salamura yapılma mantığı zeytinler tek tek ya tahta bir tokmak yardımıyla kırılır, ya da tek tek bıçak ile çizilir daha sonra bir bidona konulur ve ağzına kadar suyla doldurulur bu su periyodik olarak değiştirilir ki acılığını suya versin diye. gilaburuda aynı mantıkla yapılır suyun içine konulan meyveler acılığını yavaş yavaş suya bırakır bir ay içerisinde sıkılıp içilecek kıvama gelir başka bir şey kullanılmaz aksi takdirde salamura olmazdı adı. ayrıca citrik asit (limon tuzu) günlük olarak yediğimiz hemen hemen her şeyin içinde var coladan çikolataya, çikolatadan şekere bir çok üründe var, kanserojen olmadığı bir çok yerde de yazar. limon tuzundan korkmaya gerek yok.

bu arada bu bayramda böbrek taşımın hareket edip beni ağrıdan inletirken istanbulda tam 26 ayrı hastaneyi arayıp hiç birinde doktor bulamadığım için, bayramdan sonra gelin (bayramın bitmesine 3 gün var) diyen sekreterlerine ve binbir türlü beddua ettiğim doktorlara o beddualarımı yinelerken tesadüf eseri zeytinburnu damla diyaliz merkezinin telefonunu internetten bulup aradığım taş kırma merkezinin taş kırma teknisyeni mehmet ali bey ve uzman ürolog dr. murat beye teşekkür etmek istiyorum.
hiç bir hastane bana çare olmazken buradan acil durumlar için merkezin telefonunu cep nosuna yönlendirmişler ve anadolu yakasından bayram misafirliğinden kalkıp beni hastaneye davet ederek müthiş şekilde ilgilenip gerçekten hipokrat yeminine bağlı kalan bir kaç doktordan birileri olduğu için kendilerine buradan ayrıca teşekkür etmek isterim.

yazdıklarımın içinde anlamadığınız ve ya benim toparlayamadığım cümleler varsa veya cevap alabileceğinizi düşündüğünüz her hangi bir soru varsa çekinmeden sorun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

herkese geçmiş olsun dileklerimle

Düzenleyen anzolot : 07-12-2009 saat 08:12 Neden: kelime hatası
anzolot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 10:16   #52
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Gilaburu aynı zamanda çok güzel bir süs bitkisidir.Bahçemdeki gilaburudan birkaç resim ekledim.

Eklenen Resimler

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 13:29   #53
Ağaç Dostu

Sn.nuzel sizin gilaburu ağaç olmuş

Acaba bu kadar büyüyünce verimi az olmuyor mu?

Eski 02-03-2010, 15:24   #54
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.nuzel sizin gilaburu ağaç olmuş

Acaba bu kadar büyüyünce verimi az olmuyor mu?
Verimi azalmıyor.

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 22:04   #55
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuzel Mesajı Göster
Verimi azalmıyor.

zaten normal şekli o şekil yani ağaç en iyi verimi ozaman alırsınız gilaborudan

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 16:16   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
evet benim gilaborum iki yaşında gayet sağlıklı.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 19:46   #57
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Benim fidan geçen yıl yarı gölgeli ağaç altında gayet iyi idi. Güzün açık alana diktim. Yazın yakıcı güneşine dayanır mı acaba? Şimdilik yapraklarını açtı, durumu geyet iyi.

Eski 30-03-2010, 19:53   #58
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Benim fidan geçen yıl yarı gölgeli ağaç altında gayet iyi idi. Güzün açık alana diktim. Yazın yakıcı güneşine dayanır mı acaba? Şimdilik yapraklarını açtı, durumu geyet iyi.

Suyunu bol verirseniz bişey olmaz merak etmeyiniz hem güneşli alanda verimi daha fazla olur

Eski 30-03-2010, 19:58   #59
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim. Burada yaz kuru hava olarak geçer ve bazan asma (Üzüm) yaprakları dahi güneş yanığı olur.

Eski 30-03-2010, 20:26   #60
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Burada yaz kuru hava olarak geçer ve bazan asma (Üzüm) yaprakları dahi güneş yanığı olur.

Dediğim gibi efendim gilaboru suyu sever suyunu bol verdiğiniz zaman bişey olmaz merak etmeyiniz

Etiketler
bitkisi, faydaları, gilaboru, gilaburu, meyvesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024