agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 3 Gönderen elek
  • 2 Gönderen agozce
  • 2 Gönderen sercan1969
  • 1 Gönderen pria
  • 1 Gönderen es26
  • 1 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen bahçe heveslisi
  • 2 Gönderen attar
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen CilekFidesi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2010, 18:24   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
ekonomik anlamda değerli tıbbi ve aromatik bitkiler hangileridir?

Merhaba,

Baslik konuyu ozetliyor, 1000 m yukseklikte damlama sulama destegi de olan bir arazide ekonomik anlamda en degerli ne ekilebilir? (manisa bolgesinde)

Tesekkurler.

akyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 04:43   #2
Yeni Üye

Konuyla alakali kimsenin geri bildirim yapmamasi acaba benden kaynaklanan bir sorun mu yoksa tibbi ve aromatik bitkilerin kimse tarafindan cok ciddiye alinmamasindan mi kaynaklaniyor acaba.

Yanlis bir soru sormus olabilirim, sonucta detaylari vermeden ne ekilir ne bicilir tahmin etmek zor. Ama bu tarz bitkilerinin borsasinin ya da endexinin oldugu bir yer bulmayi isterdim takip edebilecegim.

Eski 25-10-2010, 09:06   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sizinle ilgili bir problem olduğunu sanmıyorum sayın Akyalı. Bu başlığa bakanlar sanırım bilgileri olmadığından fikir beyan etmek istemediler ya da bahse konu arazi büyük olduğundan yanlış yönlendirme yapmak istemediler.

Size tavsiyem öncelikle Eczacılık fakülteleriyle, özellikle varsa farmösötik botanik anabilim dalında çalışan hocalarla ve araştırma görevlileriyle ya da ziraat odaları vb. yerdeki yetkililerle iletişime geçerek uygun olabilecek türleri belirlemeniz. Belirlediğiniz türlerin ihracat - itahalat güncel verilerini GTİP'lerini vererek Devlet İstatistik Enstitüsünden alabilirsiniz. Başlangıç olarak aşağıdaki linkler belki işinize yarar.

http://sablon.sdu.edu.tr/fakulteler/...diriler/10.pdf
http://www.zmo.org.tr/resimler/ekler...c8157c0_ek.pdf
http://www.doa.gov.tr/doadergisi/doa10/d3.pdf

Kolaylıklar diliyorum,

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 06:40   #4
Yeni Üye

Sayin elek, oncelikle tavsiyeleriniz ve size harcattigim zaman icin size cok tesekkur ederim.

Lakin, soyle bir hususu sizinle paylasmak isterim. Verdiginz doa linkine ben de daha once ulasmistim. Tarihi 2004 oldugu icin arastirma sonucuna gore hareket etmek cok yaniltici seyler ortaya cikartabiliyor. Mesela o dokumanda bahsedilen "kekik" uretimi, bir ara cok revacta ve karli iken, Denizli taraflarinda plansiz dikim vs yuzunden kekik fiyatlari cok dusmus. Kekik tuccarlariyla konusurken kenidmi tanitmamdan sonra bana ilk soyledikleri sey: "kekik dikmeyin kesinlikle" oldu.

Bu yuzden olabildigince cok insanla gorusup fikir almaya calisiyorum. Burada da bu yuzden rahatsizlik veriyorum.

En guzeli bu tarz bitkileri diken/fidanini satan insanlarla olabildigince fikir toplamak oldugunu dusundugum icin burada mesaj yazdim. Bir sonuca ulasirsam burada paylasmaya calisacagim. Konum hala gunceldir.

Tesekkurler.

Eski 10-03-2011, 15:35   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
ekonomik bitki

Merhabalar,

Konu halen güncel ise, bence en ekonomik olan nesli tükenmek üzere olan tıbbi ve aromatik süs bitkileri ekmektir!

Bu konuda size destek olabiliriz..

İyi çalışmalar..

Saygılarımla,
Yavuz Selim AYKAÇ
Danışman

EBRAR GLOBAL DIS TIC. YATIRIM PROJE DANISMANLIK LTD.STI.

Merkez: Atatürk Bulvarı. Urfa Işhanı, Kat: 1 No: 104 63100. Ş.Urfa / TURKIYE
VERGİ DAİRESİ:TOPÇU MEYDANI – 3230481725 ; TİCARET SİCİL NO / ODA SİCİL NO: 11425 / 14116
Tel : +90-414-315 60 96 - Fax : +90-414-3156095 Gsm: +90-532 7158967
E-Mail: selim@globalofisim.com Web: www.globalofisim.com

ebdan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 15:52   #6
Yeni Üye

Sayin Yavuz Selim Bey,

Konu hala gunceldir, fakat nesli tukenmekte olan bitkilerin pazarinin da dusuk olabilecegini dusunuyorum.

Bu konuda gorusebiliriz sizinle, hangi konuda calistginizi da yazmamissiniz.

Eski 10-03-2011, 17:56   #7
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
O rakımda gojiberry ve diğer soğuklara dayanıklı blueberry ler ve yabaniiğde- Seabuckthorn berry - Hippophae Rhamnoides bence iyi olur.
Goji için sayın egetropikal bana şöyle demişti:

sevgili agozce; elmaların arasına 1 sıra goji dikilebilir. bence 4-5 dekarını bozup modern bir goji tesisi yapmanızı öneririm. 3 yılından sonra tüm elma bahçesinden kazandığımızdan fazlasını kazanırsınız.

dekar verimi kuru olarak 3. yaşında yaklaşık 900 kg, 5. yaşından sonra ortalama 2400 kg. verim verir. 2400 x 5 dekar= 12.000 kg. kuru elde edilir.
10 tl den verseniz bile 120.000.- tl yapar. 20.000 tl işçilik vs. harcamalar olur. gerisi size kalır. Kağıt üzerinde hesap güzel.
işallah gercektede elde ederiz. gecen yıl güz döneminde 500 fidan diktim. önümüzdeki yılda 1500 ad. kadar daha dikeceğim (No.1 den)
.''

nazlı06 ve kurtzonal beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 21:04   #8
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
sayın ebdan.. nesli tükenmek üzere olan tıbbi ve aromatik süs bitkileri nin ne olduklarını burda bizlerle paylaşsanız..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 23:58   #9
Yeni Üye

Sayin agozce, o bitkileri arastiracagim. Ayrica size verilen kazanc degerlerini acikcasi biraz fazla buldum. Elbetteki burada bir kotu niyet aradigimdan degil, verilen degerlerin nereye ve neye dayandirildigini merak ettigimden soyluyorum bunu. 4-5 donumde 120 milyar-20 milyar=100 milyar net kazanc bana acikcasi cok fazla geldi. Sanirim bir sifir fazla yazildi. Yoksa en azindan benim cevremde zeytin,uzum vs gibi urunlerle ugrasmazdi gibi geliyor. En azindan oncu firmalar bu isi yapardi gibi geliyor, bu kadar kazanc elde etmis var midir acaba dekar basina.

Bugun 2007'de Kapari hakkinda yazilmis ( Kapari (Capparis spinosa) ) bir baslikta bir mesaj yazdim. Burada yazilmis ilk mesajlardan birindeki websitesinde, bahsedilen bitkinin 3 senede urun verdigi yaziyor, gene ayni sitede ilginc bir kazanc/gider tablosu hazirlanmis. Isin ilginc yani o forum ve site 3-4 sene once acilmis. Buna gore verilen sitede kar/zarar tablosunun dogrulu bugun ortaya cikmis oluyor. Bende son durumun ne olduguna dair mesaj yazdim. Bakalim nasil bir sonucla karsilasacagiz.

Demek istedigim internette gordugum kaazanc/zarar tablolarina pek guvenmiyorum. Tarim isi bu kadar karli olsaydi baska ulkeler chip uretmek yerine (ki chip pazari 500 milyar dolar, evet otomotiv sektorunden bile buyuk,birgun ulkemizdeki "buyuk dusunurler" de farkeder umarim bunu) sahip olduklari enerjiyi daha kaliteli tarim nasil yapabilirize aktarirlardi.

Bazi sitelerde hatta "ceviz" icin yazilmis kazanc tablolarini goruyorum, bahsedilen kazanci 2 tane orman, 2 tane ziraat muhendisine gosterdim onlar bile bu rakamlar imkansiz dedi.

Amacim dogru bir sekilde dogru bir urun yetistirmek. Umarim olurda basariya ulasiriz bu konuda ve burada gelip bu basariyi paylasiriz ki baska insanlarda bu basaridan kendilerine yon verebilirler.

Eski 04-11-2011, 15:23   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Kıymetli Arkadaşlar ve Muhterem Akyali,

Evvela özür dilerim, uzun süre foruma giremedim..

Dış Ticaret Yatırım Danışmanlık ile meşgulüz.. Nesli tükenmek üzere olan tıbbi bitkiler çevrenizde varsa ihracatı için destek verebiliriz..

ebdan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 21:56   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink

bu bitkilerin isimlerinin ne olduğunu biri Allah rizası için yazsada öğrensek?

mrduran ve yavuz10 beğendi.
sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 19:14   #12
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebdan Mesajı Göster
Kıymetli Arkadaşlar ve Muhterem Akyali,

Evvela özür dilerim, uzun süre foruma giremedim..

Dış Ticaret Yatırım Danışmanlık ile meşgulüz.. Nesli tükenmek üzere olan tıbbi bitkiler çevrenizde varsa ihracatı için destek verebiliriz..

hala ticareti yapılıyorsa nesli tükenmemiş demektir. hele ki ihracatının bukadar kolay yapılması ilginç değil mi sizcede ?

amacınız ticari gelir ise cevaplamanız gereken soru bu başlıktaki soru olmamalı.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 08:17   #13
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Sn akyali doğru bir konu başlığıyla başlamış ama gördğüm kadarıyla gereken ilgiyi çekememiş.
Konunun uzmanı değilim ama eskiden yatırım yönlendirmesi de yaptığımdan bazı eksikliklere değineceğim.

Bir kere arazinin büyüklüğü, iklim koşulları, toprak ve su durumu bilinmiyor.

Neden tıbbi aromatik bitki, başkası değil? Genelde bu bitkiler kuraklığa dayanıklı olduklarından fakir ve verimsiz sahalara dikilmesi tercih edilir.

Yatırım için gerekli yeterli sermaye ne kadardırr. Yani bu işi kaldıracak kadar paranız var mı?

Arazi yeteri kadar büyük sermayeniz de yeterli ise, en doğrusu kapama bahçe yapan ve hatta ürün satın alma garantisi veren firmalar var, onlarla irtibat kurmanızda fayda var.

Kolay gelsin

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 11:53   #14
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Aktarlara gidip hangi ürünlerin daha çok tüketildiğini ve değerli ürünleri sorabilirsiniz.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 09:33   #15
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Lavanta olabilir:

BU KÖY FRANSA'YA ÖRNEK OLACAK

kurtzonal beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 10:20   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Sayın agozce

Bende Eskişehir bölgesinde gojiberry fidanı dikmek istiyorum . Forumda belirttiğniz üzere 2011 yılında 500 fidan diktiğinizi , 2012 ise 1500 adet dikeceğinizi belirmişsiniz. Bu fidanların durumu şu an için nasıl? Gelişmeleri ne durumda ?

Bu konularda bilği verebilirseniz sevinirim. Ben Ziraat Mühendisiyim ancak bu bitki konusunda sadece literatür bilğim var . Fidan ile ilğili yaşadığınız deneyimleri benimle paylaşırsanız sevinirim.

Eren ÇAĞDAŞ
Zir. Yük. Müh .

mrduran beğendi.
es26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 11:37   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2009
şimdi onca yazılan mesajın sonunda maalesef net bir bilgi yok.sanırım insanımız paylaşmanın ne kadar değerli bir güç olduğunu farkında değil.bencillik yaparak elimize birşey geçmez bunu anlayalım artık.benim de 32 dönüm tek parça bir arazim var ve alt sınır ile üst sınır arasında yaklaşık 15-20 metrelik bir kot farkı ve içinde de kaynak suyu var.etrafı da orman olduğu için organik tarım yapmayı istiyorum **** daha az zahmet gerektiren angelino erik.bir kısmına da kırsal kalkınma destekli tıbbi aromatik bitki serası kurmak için teşvik var onu değerlendirmek istiyorum ama bakalım nasıl olacak

bahcivankurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 15:15   #18
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
''ekonomik anlamda değerli tıbbi ve aromatik bitkiler hangileridir?''

Konu başlığı sual olarak böyle.

Sual havada kalmış...., nisbeten.

Düze indirecek olan da bu işe gönül koyan/koymak isteyenlerin araştırmaları sonucu az da olsa şimdiye kadar elde ettikleri bilgileri paylaşmak bence, acizâne.

Paylaşılacak bilgiler de garanti vermez ekonomik getiri yönünden.

- karpuz ektim çok para kazandım

diyen ertesi sene zarar ediyor. Tekelciliği kırılmıştır diğer sene, onu taklit edenler, ona özenenler, karpuz ekenler tarafından. Kâr ' a ortak artmıştır.

Benim bilebildiğim;

Tıbbî ve aromatik bitkiler eskiden yurt çapında 1-2 firma tarafından toplanırlardı. Her mahal ve yörede, o firmanın adamları vardı. Yöre tarafından tanınan kişiler(25-30 köyün tanıdığı öyle kişilerle tanıştım) tarafından firma isteği doğrultusunda bitkiler toplanır, gerekirse ekimleri teşvik edilirdi.

Hatta bu kişiler ''ana bayii/distrübütör'' gibi diğer bölgelerde de kendileri gibi tanınmış kişileri bulurlar, onlarla işbirliğine girerler, adeta bölge bayiiliği dağıtırlardı.

Ne yazık ki bu firmalardan tanıdığım bir firma iflas etti ve çiftçileri de mağdur etti. Bu tanınmış kişiler de tanınmamayı seçtiler mahcubiyetten.

''İki uclu sopa'' işi bu nadir bitkiler. Kesin yargıda bulunup bu sene kekik ekin denirse ve bende onu taklit edip kekik ekersem, o kişi umduğunu bulamayacaktır.

Sonuç ve tavsiye;

Resmi kurum veya ecza veya parfüm sanayii yetkilerinden bilgi alınması daha mantıklı gibi. Dolayısı ile onları da kotalı/programlı/coğrafik şartlara göre ekim alanı tesbit etmede teşvik etmiş oluruz.

Kolay gelsin, sağlıklar inşallah.

Saygılarımla lütfen.

robotnik beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 14:34   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
O rakımda gojiberry ve diğer soğuklara dayanıklı blueberry ler ve yabaniiğde- Seabuckthorn berry - Hippophae Rhamnoides bence iyi olur.

sevgili agozce; elmaların arasına 1 sıra goji dikilebilir. bence 4-5 dekarını bozup modern bir goji tesisi yapmanızı öneririm. 3 yılından sonra tüm elma bahçesinden kazandığımızdan fazlasını kazanırsınız.

dekar verimi kuru olarak 3. yaşında yaklaşık 900 kg, 5. yaşından sonra ortalama 2400 kg. verim verir. 2400 x 5 dekar= 12.000 kg. kuru elde edilir.
10 tl den verseniz bile 120.000.- tl yapar. 20.000 tl işçilik vs. harcamalar olur. gerisi size kalır. Kağıt üzerinde hesap güzel.
işallah gercektede elde ederiz. gecen yıl güz döneminde 500 fidan diktim. önümüzdeki yılda 1500 ad. kadar daha dikeceğim (No.1 den)
.''
öncelikle herkese merhaba yeni forumdaşınızım. sayın agozce ve diğer arkadaşlar konu hakkında bir gelişme var mı? goji yetiştirmek istiyorum ama pazar olarak pek bir şey bulamadım. bu konuda yardım ve yataklık edebşlecek kimse var mı

hasoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 10:04   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
son durum nedir ?

konuyu hortlatmış olacağım ama son durumlar nedir acaba? Yapan arkadaşlar bir gelişme kaydetti mi?

bende son 1 yıldır salep orkidesi kültür bahçeleri üzerine araştırma yapıyorum. malum doğandan kaçak toplanması ve neslinin bitmek üzere olması, türkiye ve dünya pazarında taleplere yetişememe vs. ciddi iş imkanı ve gelir sağlayacak gibi görünüyor. tohum kg fiyatının ort. = 25-50tl arasında değiştiği, kuru veya toz kg fiyatının ort = 250-400tl arası olduğunu bizzat kendim araştırarak öğrendim.

bu yıl ilk deneme tohumlarımı alıp denemelerime başlayacağım. gelişmeleri dileyen arkadaşlar olursa burda foto ve anlatım olarak sunabilirim. ayrıca tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciği üzerine çalışan arkadaşlarda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. iyi günler dilerim...

reis5534 beğendi.
bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 10:51   #21
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
bir aktar olarak en değerli her zaman satabileceğiniz bitkilerden örnek vereyim

melisa
papatya
lavanta
hatmi çiçeği

kurtzonal ve yavuz10 beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2020, 08:21   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçe heveslisi Mesajı Göster
konuyu hortlatmış olacağım ama son durumlar nedir acaba? Yapan arkadaşlar bir gelişme kaydetti mi?

bende son 1 yıldır salep orkidesi kültür bahçeleri üzerine araştırma yapıyorum. malum doğandan kaçak toplanması ve neslinin bitmek üzere olması, türkiye ve dünya pazarında taleplere yetişememe vs. ciddi iş imkanı ve gelir sağlayacak gibi görünüyor. tohum kg fiyatının ort. = 25-50tl arasında değiştiği, kuru veya toz kg fiyatının ort = 250-400tl arası olduğunu bizzat kendim araştırarak öğrendim.

bu yıl ilk deneme tohumlarımı alıp denemelerime başlayacağım. gelişmeleri dileyen arkadaşlar olursa burda foto ve anlatım olarak sunabilirim. ayrıca tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciği üzerine çalışan arkadaşlarda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. iyi günler dilerim...
Merhaba. Naptınız? Yetiştirebildiniz mi?

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sunay666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2020, 12:09   #23
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tıbbi yönünü bilemem ama yediğim gojiberrylerden hiç birisinden en ufak bir tad alamadım. Farklı çeşitler diktim. İnşallah şifası kadar bir nebze de olsa tadları iyi çıkar....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster

.''

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 10:56   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sunay666 Mesajı Göster
Merhaba. Naptınız? Yetiştirebildiniz mi?

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yıl 2020 Konu kopmuş 2017’de kalmış!?

kurtzonal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 11:29   #25
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tıbbi yönünü bilemem ama yediğim gojiberrylerden hiç birisinden en ufak bir tad alamadım. Farklı çeşitler diktim. İnşallah şifası kadar bir nebze de olsa tadları iyi çıkar....
sayın;AkisSoftware, galiba aktarların ve kuruyemişçilerin kuru olarak sattıkları gojiler kurutma amaçlı veya güvelenmemesi için ilaçlı, kuruların tamamında ayrı bir ilaç acısı mevcut, bahçemde kendim yetiştirdiğim ve yaş olarak tükettiğim goji çekirdekli ama çok tatlı

AkisSoftware beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 11:31   #26
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın;AkisSoftware, galiba aktarların ve kuruyemişçilerin kuru olarak sattıkları gojiler kurutma amaçlı veya güvelenmemesi için ilaçlı, kuruların tamamında ayrı bir ilaç acısı mevcut, bahçemde kendim yetiştirdiğim ve yaş olarak tükettiğim goji çekirdekli ama çok tatlı
Bizdeki yeni aldığımız çeşitler bu sene meyve verirse tekrar deneyeceğim. İnşallah iyi çıkar.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2021, 06:52   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Merhabalar. Biz İstanbul'u terk edip Kırklareli'ne yerleştik kısa bir süre önce. Bir yandan çalışsam da bir yandan yakın gelecekte neler yapabiliriz konusunu eşimle araştırıyoruz. Öncelikle eldeki toprak verimli ise doğru şekilde değerlendirilmesi sağlanmalı. Elinizdeki toprağın analizinden başlamak ilk şart olsa gerek. **** aklınızda bir bitki var ise ona uygun alan bulmak gerekir.

Tarım Orman Bakanlığının istatistik çalışmalarının başarılı olduğunu biliyorum. O nedenle onların yayınları, duyuruları takip edilebilir. İlinizdeki kurum ziyaret edilebilir. Şuan salgından dolayı çok az sayıda memur çalışıyor. Israrla ziyaret etmek gerekebiliyor.

Biz daha hiçbir somut adım atmadık. Öncelikli olarak ailemin az miktarda da olsa mevcut olan tarlalarını incelemeye karar verdik. O esnada da bol bol köylü sohbetleri ve literatür taraması şart

https://www.tarimorman.gov.tr/SGB/TA...B1rklareli.pdf

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/tarlabitkileri

https://www.trakyaka.org.tr/upload/N..._Bitkileri.pdf

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2022, 05:45   #28
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Toprak analizi sonrasında İŞİNİN EHLİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ, behçenize en uygun meyve çeşitleri konusunda bilgi verebiliyor. Bu bence dikkate almaya değer bir bilgi. benim yaşadığım köyde en ideali mustabey armuduymuş.

Kendi bahçenizi ve çevresini güzelce dolaşın. Buranın kendine özgü kekik salep karabaş otu gibi birçok faydalı ve yenebilen bitkileri mutlaka vardır. belki de endemik türlere denk geleceksiniz. Benim en çok ilgimi çeken de endemik türler. Pazarelama satış kazanç ayrı bir konudur. organik v iyi tarım yaparsanız bence iyi kazancınız olur. Birkaç çeşit çiçekli bitki yetiştirerek hem mahsul ve pazar çeşitlilği olur, hem olumsuz durumlardan tek çeşit etk,lenir hem de arıcılık için faydası olur.

Sevgi Soydan beğendi.
CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024