agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2011, 09:56   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Galeri: 10
Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi

2010 yılında yapımına başlanan Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi, 2011 yılı başında çalışmalarına başlamıştır. Kütahya Belediyesi'nin bir kuruluşudur. Kısa adı HSTBAM’dır.

Adını XV. Yüzyılda yaşayan ve Osmanlı Devletinin ilk Hekim Başı’sı (Reisül-Etibba) olan ve edebiyatızda Şairler Şeyhi ünavanını almış olan ve tıbbi bitkilerle ilgili Kenz’ül Menâfi Fi Ahvalil-emzice Ve’t-tabâyi adlı kitabı bulunan Kütahyalı Şair Şeyhi Hekim Yusuf Sinan’dan almıştır.

11000 m2'lik alanda kurulu olan merkezimizde tıbbi bitkilerin yetiştirildiği 88 parsel bulunmaktadır. Ekili ve etiketli bitki sayısı 250’yi aşmıştır. Seminer salonu, bir eğitim laboratuvarı, kurutma odası, herbaryum, tohumluk, üretim ve gösteri serası ve satış mağazası bulunmaktadır.

Merkezimizde hedeflediğimiz ve çalışmalarına başladığımız bazı projelerimiz:

- Ülkemizde sınırlı yaşama alan alanında görülen önemli bitki Gentiana lutea (censiyan, centiyane) bitkisinin doğal ortamından biri olan Kütahya Radar bölgesinde kültürü ve sonrasında bitkiden ürün geliştirilmesi.

- Ticari değeri olan tıbbi bitkilerin kültürünün yapılarak dünya standartlarında doğru tanımlanmış ürünler sunmak.

- Mevcut laboratuar geliştirilerek AR-GE laboratuarı haline dönüştürüme. Bölge ve ülke çapında bitki analizleri yapabilen akredite laboratuar haline dönüştürmek.

- Tıbbi bitkiler ve geleneksel tedavilerle ilgili kurs ve atölye çalışmaları yapmak.

- Tıbbi bitkilerle ilgili eğitim verilen bölümlere eğitim ve staj imkanları sunmak.

- Bitkilerle Tedavi ve Etnobotanik müzesi oluşturmak.

- Tıbbi bitkilerle ilgili son araştırmaların paylaşıldığı halkın da katılımına açık, ulusal ve uluslar arası konge, sempozyum düzenlemek.

- Tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili ulusal ölçekte süreli yayın hazırlamak.

Adres:
Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi
Şair Şeyhi Dumlupınar mahallesi Tavşanlı yolu 8. km
Merkez Kütahya

Tel: 0274 232 0009
Web: www.hstbam.org
E-posta: bilgi@hstbam.org

Eklenen Resimler

Düzenleyen bitkiavcısı : 29-09-2011 saat 10:00 Neden: İletişim bilgisi ekleme
bitkiavcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hekim sinan, hstbam, kütahya, tıbbi bitkiler merkezi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024