agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen gokermalik
  • 1 Gönderen Mete Tiren
  • 2 Gönderen fatma sunay
  • 2 Gönderen arıkuşu
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen Jezebel
  • 1 Gönderen Jezebel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2011, 21:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Wink Reyhan

Arkadaşlar herkese merhaba. Formunuza yeni üyel oldum ve ilk önce mümkün olduğunca işlerin yürüyüş şeklini öğrenmeye çalıştım. Umarım hatalı bir başlık açmıyorumdur

Birkaç gün önce pazarda bir bitki dikkatimi çekti ve yetiştirmek isteyerek satın aldım fakat sanırım bitkiyle gerektiği şekilde ilgilenemiyorum. Ne yazık ki pazarcıya ismini de sormaya dikkat etmedim. Bitkin hem gövdenin diplerinden hem de yaprak uçlarından kurumaya başlayınca biraz araştırma yaptım. Ne yazık ki pazarcı arkadaşı tekrar göremedim ama sanırım bitkim reyhan bitkisi. Bu bitkiden anlayan var mı? Mesaja aynı zamanda fotoğrafını koyuyorum. Fotoğrafta kuruyan bölgeleri de görebilirsiniz. Bu şekilde bir kurumaya ne sebep olabilir? Lütfen yardımcı olun.
Bitkiyi ilk başta haftada bir defa suluyordum. Fazla sulama toprakta kurtçuklar çıkmasına sebep oluyor çünkü. Daha sonra bitki kuruduğu için toprağın kuru kalmayacağı şekile 2 ya da 3 günde bir sulamaya başladım. Şimdi forumdan öğrendiğim kadarıyla bu iyi bir çözüm değilmiş ve ne yapacağımı biraz şaşırmış haldeyim
Toprak türlerinden ne yazık ki fazla anlamıyorum fakat turp yetiştirmek üzere üretilmiş bir toprak kullandım. Bu böyle bir soruna yol açar mı?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Edit: Bu arada bitkimi daha öncesinde direk olarak güneş görebileceği bir pencere kenarına bırakıyordum. Kuruma başlayınca oda içinde, güneşi direk olarak görmeyen bir yere aldım. Bir de bahsettiğim bitki daha uzun boylu olan. Siyah meyvelere sahip bitkinin ne olduğunu hiç bilmiyorum fakat şimdilik onda bir sorun yok gibi. Yine de ondan da anlayan varsa, püf noktalarını yazabilirse sevinirim . Son olarak bir de bitkinin durduğu yer normalde kalorifer önü değil. Sadece fotoğrafı çekerken ışığı kullanmak için oraya aldım.

Eklenen Resimler

gulcingiller ve Milla beğendi.
gokermalik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 22:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Sn gokermalik reyhan bitkisinin dönemi son bulmaya başladı. Çiçek açtığı kısımlar aşşağıdan yukarıya doğru kuruyup çok küçük siyah tohumlar verecektir.Birdahaki seneye bu tohumlardan yeniden reyhanı üretebilir, çoğaltabilirsiniz. Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 22:12   #3
Yeni Üye

Yani tek yıllık mı? İlginiz için teşekkür ederim. Tohumları gözlemleyeceğim .

Eski 12-09-2011, 22:16   #4
Ağaç Dostu

Evet Sn gokermalik tek yıllık yemeklere katılabilen aromatik bir bitki. Saygılar

gulcingiller beğendi.
Eski 12-09-2011, 22:20   #5
Yeni Üye

limonçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2011
degişik görünüyo fotoda

limonçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 22:36   #6
Ağaç Dostu

Yapraklar mevsim dolayısıyla deforme olmuş ve dökülüyorlar sanırım birazda fazla sulama var normal birşey. Seneye tohumdan yetiştireceği reyhanlar umarım daha sağlıklı olur Saygılar

Eski 14-09-2011, 20:02   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limonçiçeği Mesajı Göster
degişik görünüyo fotoda
yani reyhan bitkisi olmayabilir mi?

Eski 14-09-2011, 20:14   #8
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Resimden tam anlayamadim ama eger reyhansa aydinlik ama yakici günes almayan yerleri seviyor. Yazin sicak dönemlerinde de her gün suluyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 08:55   #9
Ağaç Dostu

Sn gökermalik bitkiniz reyhan ama yıl içinde eminim hiç bakılmamış ki arsız bir bitki olmasına rağmen bu hale gelmiş. Yeni bitkiler çıktığında emin olun sizin sevginizle gayet güzel bir şekilde gelişecekler. Saygılar

Eski 15-09-2011, 21:28   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Biz reyhan bitkisini baharda ekeriz ve sonbahara kadar iki veya üç sefer keserek kuruturuz. Bizim buralarda çok kullanılan bir baharat çeşididir. Mor ve yeşil olarak iki çeşidi ekilir. Yazın hava sıcak olduğu için suyu çok sever. Biz bahçeye ekiyoruz ve çok ekiyoruz. Mutlaka gübre şerbeti veriyoruz. Reyhan çiçeklenmeye başlamadan kesilir ki yeniden yapraklansın. Çiçeklenmeye başladımı kuvvetini çiçeğe verir. Eğer tohum bırakacaksanız o zaman çiçeklenmeye başlayan reyhanı çiçeği üstünde kuruyana kadar bırakın . Sonra koparıp tohumlarını alın baharda tekrar ekerseniz bir sürü reyhanınız olur.
Selamlar...

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 14:07   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2012
MArketten aldığınız bir bağ reyhanın yarısını toprakla buluşturun susuz bırakmayın bir sürü reyhanınız olsun.Sonra tohumunu alıp aoprağa atın özen istemeyen bir bitki.

elifbilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 18:56   #12
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Tohumdan ektiğim reyhanlarım. Büyümeleri yavaş oluyor. Dal yapıp, gür olması için uç aldım. Sağlıklı görünüyorlar şimdilik. Ancak, rokalar kadar boy atmadılar. Name:  yeni resimler 2 074.jpg
Views: 8507
Size:  61.2 KB

gulcingiller ve Milla beğendi.
arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 14:24   #13
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Reyhan bitkisinin tohumdan yetiştirilmesinde püf noktaları nelerdir? Detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 18:49   #14
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Tohumları ektikten sonra üzerini çok az örtün ve ekim alanını nemli tutun. Veya bez içinde çimlendirme yapıp daha sonra torfa ekim yapın. Böyle daha kolay bir işlem oluyor.

Poizer beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 10:04   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Bende geçen yıldan kalan tohumları geçen hafta ektim.Çabuk cimlenmenin en çok ısı ile ilgili,hava sıcaksa cimlenme hızlı oluyor.

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 08:09   #16
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tohumdan Reyhan

Name:  5175F54D-2C7F-4CFB-B6A7-3F4C719652AC.jpg
Views: 3631
Size:  57.0 KB

Yaprak yaprak tüketiyorum

mertan beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 13:51   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2018
Sayın Jezebel, reyhanınız çok güzelmiş. Yaprak yaprak koparmak yerine dalın tepesini yanda minik yaprakların çıktığı yerin hemen üstünden koparırsanız dallanıp budaklanacaktır.

denizayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 05:25   #18
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizayda Mesajı Göster
Sayın Jezebel, reyhanınız çok güzelmiş. Yaprak yaprak koparmak yerine dalın tepesini yanda minik yaprakların çıktığı yerin hemen üstünden koparırsanız dallanıp budaklanacaktır.
Aklın yolu bir, tohuma gitmesini engellemek için ben de uç alma düşünmüştüm.

denizayda beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 12:01   #19
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Bende bu yıl tohum etkinliğinden sn saleriden tohumlarını aldım. Saksıya güzelce serptim. Resimdeki kadar çıktı. Okuduğum yerde iyi gelişmiş 4..5 kök 1aileye tüm sene yeter diyordu. O sebeple sorun etmedim. Fakat pekte gelişmiyorlar nedense birbirine yakın çıktılar bazısını aynı saksıya şaşırtmayı düşünüyorum. Birde 1tanesinin yaprağında sorun var ama neden bilmiyorum. Siz bakımıyla ilgili ne dersiniz? Öğle güneşi görüyorlar. Yaprağı mor olsun diye. Henüz onda bile tam başarım yok sanki!!

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 19:32   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2019
merhaba arkadaşlar bol bitkiler diliyorum. İnternetten almış olduğum reyhan tohumunu evdeki az miktarda reyhan tohumuna karıştırıp ektim. Fakat reyhana da benzeyen ama reyhan olmadığını düşündüğüm yaprakları ince ve uzun bir bitki çıktı. Ne olduğunu bir türlü bulamadım. sizinle görsellerini paylaşıyorum rica etsem ne olduğunu yazarmısınız.

Eklenen Resimler

eneslim1985 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024