agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2014, 14:14   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Piyasada satılan siyah - kahverengi keten tohumu asıl olandır. Birileri çıkıp sarı keten tohumu faydalı olan diye internet sitelerinde ve bazı gazetelerde yazı yazdırdılar. O bahsi geçen kişinin İstanbuldaki işyerlerine gidin sarı keten tohumunu bakın size kaç liradan satıyorlar!! Asıl ticari kaygı burada söz konusu yani piyasada herkesin 10-15 tl arasında bulabileceği kahverengi keten tohumu yerine sarı keten tohumunu bilmem ne kadardan satan zihniyette!! Bilmem ne derneği başkanı çıkmış bir şey demiş!!! Kanmayınnn

Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname’de, keten tohumunu ve faydalarını şöyle dile getiriyor “Birinci derecede ısıtıcı ve kurutucudur. Siyah ve kırmızısı iyidir. Geçerli olanı büyüğüdür ki sırt ağrılarına faydalıdır. Diş etlerindeki ve yüzdeki şişlikleri giderir. Sesi saf edip, diğer tanelerden daha gıdalı olduğu herkesçe bilinmiştir. Pişmişi nefese faydalıdır. Taşları, böbrek ve idrar torbasından düşürür. İdrarı artırır, doğumu kolaylaştırır. Keten tohumun tesiri, meniyi çoğaltma ve şehveti kamçılamadır.”
Hem ayrıca Prof Dr Saraçoğluda kahverengi keten tohumunu önermektedir. Buyrun siz karar verin "kuş yemi" mi değilmi!!!

slippo25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 15:37   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2014
Keten Tohumunun ayrıca bir çok faydası da mevcut. Örnek olarak Keten tohumu B12 vitaminini içeren tek bitkisel kaynaktır ve omega - 3 yağ asidi içerdiğinden, kilo kontrolü üzerinde de etkilidir.

kaynak: https://www.diyetkolik.com/keten-tohumu-ve-faydalari/

diyetkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 14:15   #33
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Arkadaşlar ben keten tohumunu günlük olarak tüketiyorum. Değirmen aldım keten tohumuna özel Çörek Otu, Keten Tohumu Değirmeni Pirinçten yapılma. İnternetden bakır satan bir sitede görmüştüm keten tohumunu ezmek epey zahmetli bir iş gerçektende. Mükemmel çekiyor resmen un haline getiriyor keten tohumlarını. Benden gören bir arkadaşta sipariş verdi o da çok memnun. Keten tohumu asla un haline getirilmeden kullanılmamalı bağırsak duvarını çizme ihtimali yüksek.

Zekoş, pria ve özlemsoylu beğendi.
hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2015, 10:31   #34
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çörek otu tohumu çekmek daha zor. Ancak keten tohumu çekmek daha kolay.

Kahve değirmeni olarak satılan elektrikli değirmenlerden de alıp kullanacağınız kadar çekmek en sağlıklısı. Fazla çekerseniz bıçağının bağlantı noktası plastik olması nedeni ile kırılabiliyor.

Tohum halinde canlı. Ancak çekildiği anda artık tamamen ölü hale geliyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 09:18   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2018
keten tohumu yararları ve zararları ile ilgili makale gördüm isabetoldu.com/faydalari-ve-zararlari-ile-teff-tohumu

hexus beğendi.

Düzenleyen omer_eksi : 01-12-2018 saat 10:21
omer_eksi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024