agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2015, 12:34   #61
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Gelişimi sıcaklarla beraber oldukça hızlandı. İlk defa yetiştiriyorum o sebeple bilenden yanıtlamasını rica edeceğim. Neredeyse tüm yaprak altlarından koltuk sürgünü oluşturuyor. Domateste olduğu gibi bu koltukların temizlenmesi gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve feyzalp beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 07:17   #62
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bu yıl ikinci denememde ancak bu kadar büyüdüler. Üç tohum kenarlarını zımparalama, suda bekletme yapılarak çimlendi.Aslında tohum daha fazla idi. Yapraklarında kırmızımsı oluşumlar oluştu. Ve yine kış geldi. Çiçek açtırabilirmiyim bilmiyorum.

Name:  DSCF2989.jpg
Views: 632
Size:  50.1 KB

Name:  DSCF2991.jpg
Views: 588
Size:  40.7 KB

Name:  DSCF2990.jpg
Views: 593
Size:  49.3 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 16:12   #63
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Roselle için geçmiş yazı ve resimleri yeniden taradım. Yetiştiren arkadaşlarda çiçeklenmenin genel olarak Ekim-Kasım ayları arasında olduğu kanaatine vardım. Bugün saksıdaki bitkiyi iyice inceledim ve çiçek oluşumunu farkettim. Bu erkenciliği comfrey çayı ile beslemeye bağlıyorum)))

Birkaç gün sonra çiçek tablaları iyice irileşip belirginleştiğinde yeniden resimlerim.

Eklenen Resimler

Jezebel, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 19-09-2015, 18:28   #64
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İyice belirginleşti çiçek tablaları.

Eklenen Resimler

Jezebel, Muda, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 04-10-2015, 11:18   #65
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

29 Eylül' de çekmiş olduğum resim... Sanırım tohum elde edebileceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2015, 13:10   #66
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

En büyük bu, ilk açan çiçek. İçindeki meyve giderek irileşiyor. Bunun gibi yaklaşık 7-8 adet çiçek meyve tutmuş durumda. Ayrıca bir sürü de açmaya hazır tomurcuk mevcut. Seneye tohumlar garanti gibi. Hava soğusa bile büyük tüpte olduğu için içeriye taşıyabiliriz her durumda.

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2015, 12:56   #67
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yaklaşık 1,5 aydır iç mekanda olan bitkinin tohum kozaları açılmış. Tohumlar yitip gitmeden topladım. Seneye yeri garanti olan bitkinin bir kaçını direkt toprağa ekmeyi düşünüyorum. Saksıda yaklaşık 50 adet kadar meyve verebildi)) Pek çoğu tohum bağlamadan tüketildiği için bu kadar tohum elde ettik.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2019, 17:07   #68
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Yaklaşık 1,5 aydır iç mekanda olan bitkinin tohum kozaları açılmış. Tohumlar yitip gitmeden topladım. Seneye yeri garanti olan bitkinin bir kaçını direkt toprağa ekmeyi düşünüyorum. Saksıda yaklaşık 50 adet kadar meyve verebildi)) Pek çoğu tohum bağlamadan tüketildiği için bu kadar tohum elde ettik.
Sevgili Lonicera, roselle macerası nasıl gitti? Devam ediyor mu yoksa orada bitti mi? Benim o zaman yetiştirdiğim iki fide bir süre sonra öldü. Sonra da, sayın astor'un gönderdiği roselle tohumları da dahil olmak üzere, tohumlarımın büyük bir bölümünü evin içinde kaybettiğim için devam edemedim.

Az önce kaybettiğim tüm tohumları çok alakasız bir yerde, eşimin büyük büyükannesine ait olan antika çeyiz sandığının içinde buldum. Salonun bir köşesinde süs olarak durduğu ve üzerinde de bir sürü incik cincik olduğu için eşim de ben o sandığı yıllardır açmıyorduk. Az önce aklıma esip açınca hazine bulmuş gibi oldum.

Roselle tohumlarım da oradaymış. ama üzerinden yaklaşık 10 yıl geçtiği için tohumların bayatlamış olma ihtimali çok yüksek. Ama yine de 10 tane tohumu zımparalayıp peçetenin arasında suya yatırdım. Biraz şişsinler torfa aktaracağım.

Bendekilerin çimlenmeme ihtimaline karşılık, devam ettiriyorsanız sizde taze tohum olabileceği düşüncesiyle sormuştum sizinkilerin akıbetini.

Sevgiler

Düzenleyen malbman : 12-03-2019 saat 17:08 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 06:25   #69
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sevgili Lonicera, roselle macerası nasıl gitti? Devam ediyor mu yoksa orada bitti mi? Benim o zaman yetiştirdiğim iki fide bir süre sonra öldü. Sonra da, sayın astor'un gönderdiği roselle tohumları da dahil olmak üzere, tohumlarımın büyük bir bölümünü evin içinde kaybettiğim için devam edemedim.

Az önce kaybettiğim tüm tohumları çok alakasız bir yerde, eşimin büyük büyükannesine ait olan antika çeyiz sandığının içinde buldum. Salonun bir köşesinde süs olarak durduğu ve üzerinde de bir sürü incik cincik olduğu için eşim de ben o sandığı yıllardır açmıyorduk. Az önce aklıma esip açınca hazine bulmuş gibi oldum.

Roselle tohumlarım da oradaymış. ama üzerinden yaklaşık 10 yıl geçtiği için tohumların bayatlamış olma ihtimali çok yüksek. Ama yine de 10 tane tohumu zımparalayıp peçetenin arasında suya yatırdım. Biraz şişsinler torfa aktaracağım.

Bendekilerin çimlenmeme ihtimaline karşılık, devam ettiriyorsanız sizde taze tohum olabileceği düşüncesiyle sormuştum sizinkilerin akıbetini.

Sevgiler
Bendeki tohumlar da 2015 yıl sonundan kalma. O zamandan beri yeniden denemedim. Hatırlattığınız iyi oldu, ben de bir bakayım tohumlara. Yarın çimlendirmeye alayım bakalım ne olacak. Sonucu buradan iletirim.

Selamlar...

malbman beğendi.
Eski 27-04-2019, 13:42   #70
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bir buçuk ay olmuş tohumları ekeli. Maalesef çimlenme olmadı. Farklı farklı ortamlarda 33 adet tohumu denedim, nafile. Maydanoz gibi çok taze tohum olmalı galiba. 3\4 yılda tohumlar çimlenme kabiliyetini kaybetmiş demek ki. Ne yapalım artık bir yerlerden taze tohum bulabilirsek yeniden şansımızı deneriz biz de.

malbman beğendi.
Eski 30-05-2019, 07:51   #71
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bir buçuk ay olmuş tohumları ekeli. Maalesef çimlenme olmadı. Farklı farklı ortamlarda 33 adet tohumu denedim, nafile. Maydanoz gibi çok taze tohum olmalı galiba. 3\4 yılda tohumlar çimlenme kabiliyetini kaybetmiş demek ki. Ne yapalım artık bir yerlerden taze tohum bulabilirsek yeniden şansımızı deneriz biz de.
Paylaşım etkinliği de dahil olmak üzere pek çok yerden tohum temin ettim. Fakat sonuç hüsran. Yıllardır çimlendiremiyorum. Bu yılkini de kaybettiğimi henüz farketmem üzerine yorumlara bakıyordum. Taze tohum bulursanız ve paylaşmak isterseniz aklınızda bulunsun=)

Lonicera ve malbman beğendi.
Şükufezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 07:59   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2019
Merhaba arkadaşlar, bu forumu dun kesfettim ve hemen üye oldum. Ben de uzun zamandir bu bitkiyi arastiriyorum ve yetistirmeyi cok istiyorum . Tum yorumlari okudum ve sizler bana umut verdiniz. Konunun ustunden epey vakit gecmis ama bana yardimci olabilirsiniz umarim 😊 turkiyede tohum bulamiyorum, aslinda nerede aramam gerektigini bile bilmiyorum. Sizlerden anladigim kadariyla rosella sicak iklimi ve uzun yaz donemlerini seviyor. Su an yasadigim yer turkiyede en cok guneslenme suresine sahip ve memleketimizin en yüksek sicakliklari burada ölçülüyor. Tohum bulabilirsem bu cok buyuk bir avantaj diye düşünüyorum. Sadece bu bolgenin havasi cok kuru, eger rosella neme ihtiyac duyuyorsa bu negatif bi sey oluyor malesef. Ama yine de sicakligi dusununce denemeye deger diye dusunuyorum. Bana yol gosterebilir misiniz? 😊

Owl90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 14:16   #73
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Owl90 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, bu forumu dun kesfettim ve hemen üye oldum. Ben de uzun zamandir bu bitkiyi arastiriyorum ve yetistirmeyi cok istiyorum . Tum yorumlari okudum ve sizler bana umut verdiniz. Konunun ustunden epey vakit gecmis ama bana yardimci olabilirsiniz umarim �� turkiyede tohum bulamiyorum, aslinda nerede aramam gerektigini bile bilmiyorum. Sizlerden anladigim kadariyla rosella sicak iklimi ve uzun yaz donemlerini seviyor. Su an yasadigim yer turkiyede en cok guneslenme suresine sahip ve memleketimizin en yüksek sicakliklari burada ölçülüyor. Tohum bulabilirsem bu cok buyuk bir avantaj diye düşünüyorum. Sadece bu bolgenin havasi cok kuru, eger rosella neme ihtiyac duyuyorsa bu negatif bi sey oluyor malesef. Ama yine de sicakligi dusununce denemeye deger diye dusunuyorum. Bana yol gosterebilir misiniz? ��

Mesajınızın üzerinden hayli zaman geçmiş ama takip etme ihtimalinize dayanarak tecrübelerimi paylaşayım. Pek çok yerden tohum edindim fakat hepsi çimlenmeden çürüdü. Geçen yaz haziran veya temmuz gibi aktardan olabildiğince parçalanmış; paketlemeden önceki büyük parçanın alt kısımlarına denk gelen birkaç paketi aldım. İçinden 3-4 kadar sağlam içi dolu tohum çıktı. Aktar her sene yenilediği için tohumların taze olması yüksek ihtimal.Nitekim tahminim doğru çıktı. Tohumlardan iki tanesi 2-3 gün içinde çimlendi. Bunda yazın yeterli sıcaklığın olması da etkiliydi bana kalırsa. Ama gübre vermeye kalkınca küçük fidanları kaybettim. Bu sene yine aktardan birkaç paket aldım. Olgun olduğunu tahmin ettiğim on kadar tohum çıktı. Sn. Muda da denemem için tohum yollamış. Başarılı olursam bir sonraki yıla paylaşabilirim. Çok sayıda sağlıklı fidan elde edersem göndermeyi denerim. Aktardan kuru hibiskus alarak tohum var mı diye şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

Bulunduğunuz yer bu bitkiyi yetiştirmek için daha elverişli olabilir. Site üyelerinden, bulunduğunuz iklimde verim alan olmuştu. Önceki mesajlarda karşınıza çıkacaktır.

Düzenleyen Şükufezar : 21-05-2020 saat 03:52 Neden: Anlatım bozukluğu
Eski 21-05-2020, 03:22   #74
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

10 Nisan ve 6 Mayıs tarihlerindeki halleri. 4-5 adet fidan var.Tohumların bir kısmı Sn Muda'dan bir kısmı ise aktardan aldığım roselle (hibiskus) kurusunun içinden temin edildi. Bitkinin tohumları kesinlikle yüksek sıcaklıkta çimleniyor. Islama vs gibi hiçbir işlem uygulamadım. Burada diğer yazlık sebzeler şubat sonlarında serada kolaylıkla çimlenirken bu bitki ancak nisan başında ekim yapılınca başarılı sonuç elde ediliyor. Çimlenme oranıysa çok düşüktü. Nisan sonunda ekilenlerin çimlenme oranı daha yüksekti. Şimdilik yavaş büyüyorlar.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024