agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 16:29   #31
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özden Mesajı Göster
15 gün sonra gitmeyi planlıyorum bahçeye Sn. berduray. Eğer çıkmaya başlamışlarsa mutlaka toplarım ve size haber veririm.
Şimdiden teşekkür ederim, sağolun.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 07:18   #32
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Denizli taraflarında bu bitkinin adı Çakır dikendir , burada kalp-damar üzerine faydalarını okuyunca aktardan kurutulmuşunu aldım, dün çayını yapıp içmeğe başladım çünkü bende yüksek tansiyon var, bir defasında kontrole gitiğimde doktor anjiyo olmamı tavsiye etmişti ,bakalım doğal yoldan bu bitki iyi gelecek mi,çayının kokusu güzel değil ama içerken rahatsız edici bir durumu yok.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 10:20   #33
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Yasarugur, Nazilli'nin her tarafı demir dikeni, kendiniz toplayıp kurutsanız daha sağlıklı olmaz mı?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 15:19   #34
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Haklısınız Sn copur 09, bahçeye gittiğim zaman bu dikenlerden toplayıp kurutacağım, o zamana kadar da aktarlardan idare edeğim,her aktarda farklı fiyata satılması da cabası zaten.

Eski 11-07-2010, 22:36   #35
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Benim de varislerim var. Kullanmak istiyorum. Apartmanın bahçesinde var ama ekzoz dumanının içinde. Aktarlardakine de güvenemiyorum.

Temiz bir yerden, doğadan toplanmış, ücreti karşılığında almak isterim. İlgilenen olur mu acaba?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 20:53   #36
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Agozce, ben toplayıp göndereyim diyeceğim ama; kurutma alanım yok tam Denizli - Aydın karayolu üzerinde apartmanda oturuyorum. Ekzoz dumanı çok berbat.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 00:59   #37
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın copur, nezaketiniz için teşekür ederim. Temiz bir yerden bulmaya çalışacağım.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 09:54   #38
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Denizli taraflarında bu bitkinin adı Çakır dikendir , burada kalp-damar üzerine faydalarını okuyunca aktardan kurutulmuşunu aldım, dün çayını yapıp içmeğe başladım çünkü bende yüksek tansiyon var, bir defasında kontrole gitiğimde doktor anjiyo olmamı tavsiye etmişti ,bakalım doğal yoldan bu bitki iyi gelecek mi,çayının kokusu güzel değil ama içerken rahatsız edici bir durumu yok.
Sayin yasarugur,
Umarim gec kalmadim! Yuksek tansiyon hastasi iseniz tribulus terrestris kullanmamanizi tavsiye ederim. Ben sporcu gidalari isi yapiyorum. Tribulus daha cok dogal testosteron uretimini tesvik etmek icin kullanilir, ise de yarar Hazir preparatlarin kutularinda yuksek tansiyon hastalarinin kullanmamasi gerektigi uyarisi vardir.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 10:02   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hiç bir ot-bitkisel ürün;

doktor tavsiyesi alınmadan,araştırılmadan kullanılmamalı.

Özellikle devamlı kullanımda böbrek ve karaciğeri etkileyebilir.

Yine bu otlar, bazı ilaçlarla etkileşerek ilacın etkinliğini artırabilir veya azaltabilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 22:39   #40
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kalp damarı tıkalı olan arkadaşım maalesef böbreğini iflas ettirdi haftada bir 112 acil ile dialize girmek zorunda.
kalp işi artık ikinci planda kaldı.dozaj çok önemli, bende de hiper tansiyon ve kalp problemi var ancak ya tikeni batarsa diye düşünmeden edemiyorum .
iyi kötü idare ederken eldeki bulgurdan olmakta var.

şahsım adına ben kullanmakta korkuyorum, kullanacak arkadaşlarda bu yüzden dikkatli olmalılar.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 11:05   #41
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn zappie ,uyarınızı dikkate alacağım ,sağolun.
Bloğunda Nevzat konar bey bu bitki hakkında detaylı açıklama yapmış:http://nevzatkonar.blogspot.com/2007...-tribulus.html

Düzenleyen yasarugur : 15-07-2010 saat 11:13 Neden: ekleme yaptım
Eski 28-07-2010, 20:56   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
merhabalar profesyonel sporcuyum ve bu bitkinin testesteron artırdığını biliyorum bizim dalda kas kütlesi eklemesi önemlidir.Sevgili arkadaslar bu bitkiyi bahçeme dikmek istiyorum bana yardımcı olmanızı rica ederim.

temha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 21:40   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
kalp damarlarını gerçekten açıyor mu şimdi bu bitki. ikilemde kaldım. babam için denemek istiyorum

onur85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 07:51   #44
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
herkese günaydın,

demirdikeni almak istiyorum ama temiz olanlardan,bu konuya uzun sğredir kimse yazmamış acaba bana yardımcı olabilecek kimse varmı?

teşekkürler

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 11:32   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Bu otun adini bir tv programinda duymustum.
Kendim yurtdisinda yasiyorum, su an Tr de tatildeyim gittim aktardan aldim
1 haftadir her aksam bir bardak kaynar suya bir tutam atiyor 10 dk demliyorum.
yillardir tansiyon ilaclari kullandigim halde buyuk 150 kucuk 90 olan tansiyonum su an buyuk 100 kucuk 78 lere dustu. Tansiyon ilaclarimida kullanmayi ihmal etmiyorum.
Fakat ilaclarimi kullandigim halde dusmeyen tansiyonum bu bitki sayesinde dustu.
benimde tecrubelerim bunlar.
Herkese saglikli gunler temenni ederim

honest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 10:11   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
Herkese Selam Öncelikle Doktorlarımızın tavsiyesini alalım.
İç anadolu bölgesinde bu yabani otun ismine çakıl dikeni deriz. 26.11.2010 tarihinde bypas ameliyatı oldum. Kalbi besleyen üç ana damardan ikisi % 90-95 oranında kapanmış, kalan tek damarda % 30 dolmuş neticede hemen ameliyat dediler ve oldum. 2011 şubat ayında tv de Bitkisel destek (Çoban Çökerten, Çakır Dikeni,Deve Çökerten vs)üzerinde onbeş yılı aşkın bir süre araştırma ve deneme sonucu elde edilen, Vücuttaki tüm damarları açan, İdrarsökücü, Böbrek taşı oluşmamasına ve güçlendirici vs) hastalıklara son derece faydalı olduğunu anlatan bir Doktorumuzun konuşmasını dinledim (Kendisine teşekkür ederiz). iki kutu aldım ve iki ay kullandım ve faydasını gördüm ama bana fiyatı pahalı geldi. Faydasını nasıl görürsünüz , damarlarınızda karıncalanma ve cırmalamadan belli eder. İlacın içeriğine baktım (çoban Çökerten, Yulaf ve ginseng) karışımı bir kapsül. İnternet üzerinden elde edilişi ve kullanılışı hakkında epey araştırma yaptıktan sonra (Çeşitli şekillerde yapılış ve kullanma şekli açıklanmasına rağmen çok da farklı şeyler değil) Çakıl dikeni bizim arazilerde istemediğiniz kadar çoktur. Araziye çıktım biraz topladım hafif yıkadıktan sonra kuruttum yaklaşık 2-3 litre Kaynatılmış su içerisine bir tutam atıyorum 15-20 dk demlendikten sonra, sürahiye süzüp buzdolabına koyuyorum ve sabah akşam aç karnına yarım çay bardağı içiyorum bittikçe yeniliyorum.
Başka hastalıkları olan arkadaşlar mutlaka hekime danışmalılar. Mesela bu ot suyu hızlı bir şekilde tansiyon düşürücü özelliği olduğu için düşük tansiyonlu olanlar kullanırken dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Yani pirinç, bulgur hesabı hani derler ya kelamı kibarda, Tosya'ya pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

Düzenleyen ipeksen : 22-07-2011 saat 11:18 Neden: ilave
ipeksen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 22:35   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
ben bu bitkiyi kullanıyorum.ismi altın harflerle yazılsa yeridir.sadece kalb ve damar hastaları değil herkesin kullanması lazım
uyarı :tansiyonu düşük olanlar kullanmasın çok hızlı tansiyon düşürme özelliği vardır
kullanmak isteyenlere yardımcı olabilirim.
erkeklerde lh hormonunu artırır.prostat sorunu olanlara büyük faydası olur

vahab75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 19:45   #48
Yeni Üye

idaseyfi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2011
İhtiyacı Olup Bulamayana Gönderilir.

İhtiyacı olup bulamayan arkadaşlar varsa temmuz ayında doğadan toplayıp gönderebilirim. Tamamen organik ve tertemiz. Memleketimde bol miktarda olur bu diken. Anayurdudur desem yalan olmaz Eğer faydam dokunacaksa seve seve o zahmete katlanır, dağ bayır toplayıp yollarım...

Pasifik ve Muda beğendi.
idaseyfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 15:33   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2014
bendede astım için bilgi var, benim oglum 3 yaşında astım hastası oldu gitmedigimiz hastane kalmadı desem yeridir doktor ölene kadar bununla yaşar dedi birilerinden edindigimiz bilgi ile şimdi bişici kalmadı evellalah allahu tala aslında her hastalıgın çaresini vermişte arayıp bulmak lazım çözümü şü,,100 gıram kına kına agaç kabugu afrikadan geliyormuş aktarlarda var 250 gıram çörek otu 2 kiloda süzme kara kovan balı kına kına agaç kabugu bir havanda iyice dövülür 250 gıram çörek otuda dögülür ve tülbentten geçirilir süzme balın yarısına bu karışım katılıp 1 gün dinlendirilir ertesi günse diger yarısı katılıp tahta kaşıkla iyice biribirine karıştırılıp 3 gün sonra ise sabah akşam öylen 1 tatlı kaşıgı aç karnına yenir bu karışım bittikten sonra evel allah saglıgına kavuşmuş olur biz bü şekilde şifa bulduk denemenizi tavsiye ederim allaha emanet olun saglıklı ömürler temenni ederim saygılar.

ademgm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 15:38   #50
Yeni Üye

size ayrıca bir bilgimide paylaşayım benim eşimin safra kesesinde çamur curuf oluşmuş sürekli rahatsız olur belim agrıyor der sapsarı kesilirdi amaliyat olması gerekirmiş halbuki bunada hiç gerek olmadıgını ögrendik ,,.çaresini yaziim yatmadan evvel yarım çay bardagı limon suyu yarım bardakta tariş zeytin yagı olmalı evela yag içilmeli arkasındanda limon suyu içilip uyumalı üzerine sabaha kadarda bişi içilmemelidir bu karışım 21 gün devam edilirse evel allah safra keseside tertemiz olur 4 senedir en ufak bir rahatsızlıgı olmadı amaliyattanda kurtulmuş oldu .tüm hastalarımıza şifalar temenni ederim.

Eski 02-09-2014, 16:13   #51
Yeni Üye

şimdi aklıma geldi size bir şifa kaynagıda yaziim.4 sene evveldi bir amcamız denekle camiye gelmeye başladı idi neyin var diye sordugumda ayaklarımın suyu çekilmişte ondan dedi aradan 6 ay filan geçti yaz geldi bi baktım amcamız degnefi filan atmız gezip duruz nasıl iyileştigini sordum,bildigimiz bamyayı suda haşlayıp suyunu süzmüş yarım bardak zeytin yagı ile karıştırılıp dizlerine bağlamış yatmış 1 hafta süre ile yapmış bunu ve iyileşmiş denemekte fayda var sanırım biliyorsunuz bamyada salyamsı bir eğzim vardır eklem yerlerindede salyamsı bişey var bunu tamamlamışki adamcaz iyileşmiş şimdi sapa sağlam gezip duruyor herkeze saygılar.

Eski 17-08-2018, 23:48   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2018
ankara dasınız herhalde çoban çökerten otunu temin edebilirmisiniz 5065860934

selcuke77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 15:42   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
merhaba demir dikeni faydaları burada açıkça belirtilmiş https://www.sanatavsiyem.com/demir-d...lari-nelerdir/

murathn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 11:04   #54
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Damar sertliğine iyi geldiği yönünde bir çalışma daha doğrusu damar sertliğine iyi gelen maddeleri içeren bitkilerin bu maddeleri içerme oranları ve içerdiği diğer bileşenler hakkında bir çalışma
http://fbe.cu.edu.tr/tr/makaleler/cilt22sayi1-10.pdf

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2020, 13:15   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
Merhaba; demir dikenini babam için kullanmak istiyorum. Ağustos ayı sanırım toplanması için ideal. Nasıl temin edebilirim?

onur85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024