agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2017, 20:57   #661
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Dün Hindistan'dan bir firma denemek için tohum göndermek istedi. Bakmak için katalog istedim ve gönderdiler. Özellikle dikkatimi geçen kudret narı oldu. 9 farklı çeşitte meyveleri var ve bazılarının içleri çok dolu. Sanırım salata gibi kullanılıyor.

Katalogta bitter gourd olarak geçiyor. Fırsat bulunca eklemesini yapacağım.

Muda ve dongyul beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2017, 21:07   #662
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
İki ay on gün oldu,balın içine kattığım kudret narları hala dibe çökmedi,artık kullanmaya başlamalımıyım,yoksa dibe çökmesini mi bekleyeceğim?Okuduğum tariflerde 2 ayda dibe çöküyor denilmişti.
Erkan Bey, kudret narı'nın bal içinde dibe çökeceğine pek ihtimal vermiyorum

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2017, 08:16   #663
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bende 2 sene yaptım. Parçacıklar hep üstte duruyor. 21 günden sonra kullanım başlar. Sabah ac karnına 1 yemek kaşığı . Bitene kadar devam..

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2017, 15:18   #664
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sulu birşey oldu,yavaş yavaş tüketmeye başlayayım o zaman.

KAPTANzst beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2017, 21:22   #665
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Benim yaptığım kudret narları yeşildi ,bulur bulmaz hemen yaptım heyecandan.Olgunlaşmışından yapmak daha doğruydu sanırım tadı tuhaf oldu,hıyar gibi çatır çatır

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2017, 23:45   #666
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Kudret narı çeşitleri;

Name:  1.jpg
Views: 747
Size:  45.2 KB

Name:  2.jpg
Views: 702
Size:  43.1 KB

Name:  3.jpg
Views: 716
Size:  39.0 KB

Eski 03-02-2018, 01:08   #667
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Bir kaç kere evde saksıda yetiştirme denemesi yaptığım kudretnarlarından hiç biri sağ kalmadı bende pazardan alıp zeytinyağı ve balla bir kaç kavanoz hazırlayıp kenara kaldırmıştım 2014 eylül ayından bu güne kadar beklemiş daha doğrusu unutmuşum bu gün tesadüfen fark ettim kudret narları içinde iyice eriyip marmelat kıvamı almış ve süper bir şekilde özü çıkmış yani ilk sene sürekli baktığımda yukarıdaydı erimemişti ve parça parça duruyordu aradan geçen 3 sene boyunca macun halini almış birini kullanmak için açtım ilk zamanlardaki keskin acılığı kalmamış gitmiş kullanmak için muhtemelen bu kadar uzun olmasa da en az 1 yıl beklenmeli diye düşünüyorum çocukluğumdan hatırlarım dedem yapardı ama hep evde bir kaç yıl eskiden yapılmış kudret narı olurdu komşulardan isteyenlere verirdi her sene mutlaka tekrar yapar kenara ayırırdı şimdi düşünüyorum demek ki bir bildiği varmış şifası uzun beklemede herhalde mart ayında tekrar tohumdan filizlendirmeye çalışıcam bakalım bu sefer başarılı olabilecekmiyim sonuçları tekrar yazarım zaten konu da bayağıdır mesajsız kalmış )

siflera12 ve devrann beğendi.
cryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 10:55   #668
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2018
Kudret Narı

Guruptaki arkadaşlara çok teşekkür ederim, yeni katıldım, geçen sene yetiştirdiğim kudret narlarının resimleri bir çardak veya ağaca sarılırsa çok uzun zaman meyve verir ben bir kökten 25-30 adet büyük boy meyve aldım..

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
Kurtderelı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 11:02   #669
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2018
Havalar soğuyunca uğraşmayın çiçek açıyor ama meyveye durmuyor

Kurtderelı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 20:39   #670
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Şimdi çekirkekten dikim zamanı

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2018, 08:16   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2018
Organik zeytinyağlı kudret narı arıyorum

Arkadaşlar elinden gerçekten organik olup zeytinyağlı kudret narı satmak isteyen varmı bide tohum istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Minikcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2018, 19:37   #672
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minikcin Mesajı Göster
Arkadaşlar elinden gerçekten organik olup zeytinyağlı kudret narı satmak isteyen varmı bide tohum istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Elimizde bayağı ürün var, yolunuz buraya denk gelirse bekleriz.

Eski 04-04-2018, 09:39   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2018
Yeriniz neresi kargoyla yollama şansınız varmı

Minikcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 01:17   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Altta Oxford Akademik Yayınlarında bulunan ilgili bilimsel makale çalışmanın bağlantısını paylaşıyorum. Bu tip bitkilerin faydaları olduğu kadar çok fazla kullanılması durumunda zararları da bulunmakta olabileceğinden çok dikkatle kullanılması gerekiyor. Bu nedenle bilimsel yayınları biraz inceledim.

İngilizce bilmeyenler için çok kısa özetleyeceğim ve dikkatli kullanılmasını tembih etmek istiyorum. Özellikle yukarıda yemeğini yapacağını yazan birisini gördükten sonra paylaşmaya karar verdim. Momordica charantia - yani kudret narının diabet hastalarına faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. İçeriği hayvansal insüline benzediğinden kan şekerini aşağıya çekiyormuş.

Ancak çok yüksek miktarlarda alınması durumunda yan etkisi kan şekerini çok düşüreceğinden hipoglisemik koma, hayvanlarda yapılan testlerde doğurganlıkta düşüş, baş ağrısı,alkalin fosfataz seviyelerinde artış vb. Altta yazıyı ve bağlantıyı bulacaksınız.

Dikkatle kullanıldığında faydası 100'den fazla bilimsel makalede paylaşılmış ilaç niteliğinde bir bitki ancak çoğu da zararlı olabilecek özelliklere sahip.

The pharmacology, clinical efficacy, adverse effects, drug interactions, and place in therapy of bitter melon are described.

Bitter melon (Momordica charantia) is an alternative therapy that has primarily been used for lowering blood glucose levels in patients with diabetes mellitus. Components of bitter melon extract appear to have structural similarities to animal insulin. Antiviral and antineoplastic activities have also been reported in vitro. Four clinical trials found bitter melon juice, fruit, and dried powder to have a moderate hypoglycemic effect. These studies were small and were not randomized or double-blind, however. Reported adverse effects of bitter melon include hypoglycemic coma and convulsions in children, reduced fertility in mice, a favism-like syndrome, increases in gamma-glutamyltransferase and alkaline phosphatase levels in animals, and headaches.

Bitter melon may have additive effects when taken with other glucose-lowering agents. Adequately powered, randomized, placebo-controlled trials are needed to properly assess safety and efficacy before bitter melon can be routinely recommended. Bitter melon may have hypoglycemic effects, but data are not sufficient to recommend its use in the absence of careful supervision and monitoring.

https://academic.oup.com/ajhp/articl.../4/356/5143141

devrann beğendi.
machinehead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 01:30   #675
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2021
Merhaba bu bitkinin zeytinyaginda bekleterek ve sirkesi yapilarak kullanildigini biliyorum. Baska kullanim sekli var mi acaba

Sulezena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 14:44   #676
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bal ile birlikte yapılıyor.

KAPTANzst beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2022, 10:58   #677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2022
Kudret narı macunu küflenmiş

Bütün arkadaşlara selamlar
Kudret narı macunu çok güzel oldu, kullanmaya basladim ve kapağını açtığım için buzdolabı na koydum, fakat 1 haftada kuflendi.. Neden oldu birdaha olmasın diye bilen varsa bilgi alayim
Şimdiden teşekkürler

Vega969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2023, 23:13   #678
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Bu yıl nasip olursa bu kudret narını yetiştirmeye çalşıacam.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Serdars1 beğendi.
mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024