agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2014, 14:17   #631
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Haziran ayında tohumunu ekmiştim, çok geç kaldığım için umudum yoktu ama şimdilik 7 tane meyve tutumu oldu.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 15:15   #632
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Üstte son yeşil halinden 11 gün sonra bu halde. Saksıda da çok rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Önümüzdeki yıl için tohumlar garanti artık.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 00:09   #633
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2014
Merhabalar bende evde kudret narı yetiştiriyorum,mayıs ayından beri meyva tutuyo fakat tüm meyvaları gelişmeden çürüyor bugune kdr sadece birtane meyva alabildim onunda boyu 13 cm.aceba meyvaların cürümesinin nedeni hakkında bi bilginiz varmıdır.300den fazla meyva tuttu ama hepsi en fazla 2 3 cm büyüyüp 1 haftaya kdr sararıp kurudu cürüdü,sıvı besin,humik asit fln kullandım kök güçlendirmesi olustu fakat yaprakları hala sararıyo kuruyo vd meyvalarda çürüyo yardımcı olabileceginiz bi durum varsa cok sevinirim.Teşekkürler

blue2112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 21:59   #634
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blue2112 Mesajı Göster
Merhabalar bende evde kudret narı yetiştiriyorum,mayıs ayından beri meyva tutuyo fakat tüm meyvaları gelişmeden çürüyor bugune kdr sadece birtane meyva alabildim onunda boyu 13 cm.aceba meyvaların cürümesinin nedeni hakkında bi bilginiz varmıdır.300den fazla meyva tuttu ama hepsi en fazla 2 3 cm büyüyüp 1 haftaya kdr sararıp kurudu cürüdü,sıvı besin,humik asit fln kullandım kök güçlendirmesi olustu fakat yaprakları hala sararıyo kuruyo vd meyvalarda çürüyo yardımcı olabileceginiz bi durum varsa cok sevinirim.Teşekkürler
Fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Bitki gelişim döneminde aşırı su ister. Sulamasını kaç günde bir yapıyorsunuz?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 01:24   #635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Bitki gelişim döneminde aşırı su ister. Sulamasını kaç günde bir yapıyorsunuz?

Günde iki kez bi sabah bide aksam suluyorum ;

http://i.hizliresim.com/9vzg93.jpg

http://i.hizliresim.com/q90jmD.jpg

http://i.hizliresim.com/M9QoPQ.jpg

Düzenleyen blue2112 : 30-08-2014 saat 01:27 Neden: yanlıs resim
blue2112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 01:23   #636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014

merhabalar foruma yeni üye oldum, internetten kudret narını araştırırken forumu gördüm ve tüm sayfaları tek tek okudum, bu sayede bilgi sahibi oldum ama forumda bulamadığım bir şey var onu bilen biri varsa öğrenmek istiyorum. Zeytinyağı içindeki kudret narı niye küf yapar, küflenmiş kudret narını nasıl kurtarabilirim üst kısımdaki narlar küf yapmış. Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.

cryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 01:30   #637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cryz Mesajı Göster

merhabalar foruma yeni üye oldum, internetten kudret narını araştırırken forumu gördüm ve tüm sayfaları tek tek okudum, bu sayede bilgi sahibi oldum ama forumda bulamadığım bir şey var onu bilen biri varsa öğrenmek istiyorum. Zeytinyağı içindeki kudret narı niye küf yapar, küflenmiş kudret narını nasıl kurtarabilirim üst kısımdaki narlar küf yapmış. Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.
Söylemeyi unuttum zeytinyağına koyalı 1 hafta oldu, içinden çıkan tohumlardan 3 tanesini çimlendirmeden direk toprağa rasgele sokuşturmuştum baktığımda tohumlar fide olmuş bir haftada nasıl olduysa anlayamadım şimdi ekilen kudret narı meyve verir mi merak ediyorum.

cryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 13:42   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
Kudret narını araştırırken bunun uzak doğu mutfağında çok önemli bir sebze olduğunu, bir çok farklı yemek türünde kullanıldığını öğrendim. Bizler sadece olgunlaşmış olanları ilaç niyetine tüketiyoruz ama aslında her türlü yemeği yapılıyormuş. ingilizce de ki adı bitter melon.

Muda beğendi.
aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 11:44   #639
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2014
bende tohumu mevcut ilgilenirseniz satabilirim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karavan Mesajı Göster
Sevgili agozce,
Bu sene geçti artık.Seneye hatırlatınız size fidelerinden göndereyim.
Mevsiminde dikin sulayın dibine biraz da yanmış çiftlik gübresi koydunuzmu kocaman kudret narlarını toplarsınız.

nzlıcan beğendi.
mesut69erz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 20:39   #640
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2011
Thumbs down

Evde iki sene önceden kalan yaklaşık 20 tane tohumum vardı.buzdolabında muhafaza etmiş annem. Tutar mı tutmaz mı bilemedim. 3 gün sürekli ılıştırdığım suda tuttum. Forumdan okuduğuma göre dibe çökenleri saksıya diktim.fısfıs ile sulayıp üzerini alüminyum folyo ile kapattım. Kaloriferin yanına koydum. Her gün açıp fısfısla sulayıp kapattım. Bir hafta içinde filiz verdi. 11 tanesi uyandı. Gün içinde bile büyüdüklerini farkedebiliyordum. Yaklaşık 1ay oldu. 20 cm falan oldular ki anlayamadığım bir şekilde iki tanesi boynunu büktü. Ve sonrasında da soldular. Her gün toprağı kuruldukça su veriyorum fısfısla. Mevsimi olmadığı için sıcak tutmak adına kaloriferin yanında muhafaza ediyorum. Ama az önce baktım ki kalanlardan da 2 tanesi dışında hepsi boyunlarını bükmüş elimde başka tohum yok nasıl kurtarabilirim yardım edin lütfen

Eklenen Resimler

merve_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 20:41   #641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2011
Bu da boynunu bükenlerden

Eklenen Resimler

merve_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 20:26   #642
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
kardeşim bu mevsimde yetişmez
kudret narı yazın yetişen bir bitkidir..
mayıs 15 den sonra dışarıda yetişir.
ben bartında mısırla beraber ekmiştim.

KAPTANzst beğendi.
muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2015, 14:27   #643
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
:)

bunlarda benim kudret narlarım 3-4 tane çekirdeğini 2-3 ay evvel toprağa çıkmaz diye gömmüştüm. Bi baktım filizlenmeye başladı feda edip bitanesini topraktan çıkarıp baktım kudret narıymış. Çimlenmesi gayet kolay oldu. Şimdide görüntüdeki gibi güneş alan odamın camının önünde duruyor. Günden güne boylanıyor. Sanki asma yapraklarına benzer bi görünümü var bi de yapraklarını ovuşturunca elde kötü gibi bir koku bırakıyor. Resimleride ekliyorum

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 15:35   #644
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Sayın djtunc,
Ben de bir zamanlar saksıda yetiştirmeye çalışmıştım. Meyvesi çok küçük kalıyor. Bahçe gibi bir yere ekebilirseniz çok daha iyi verim alırsınız. Gerçi önümüz kış. Daha çok toprak alabilen büyük bir saksıya da aktarabilirsiniz. Bu arada çok uzuyor 4-5 metre boy yapabiliyor. Onu da planlamanız gerekebilir.

djtunc beğendi.
emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 20:47   #645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2016
2016 nın kudret nar fideleri

2016 'nın ilk paylaşılan kudret narı fideleri inşallah meyvelere gelir sıra

Eklenen Resimler

Pitcarlos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 08:09   #646
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Maşallah çok erkencisiniz..

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 09:15   #647
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Maşallah çok erkencisiniz..

valla yurdun yarısı kar altında .. ben diyarbakırda çalışıyorum .şu sıralar akşamları 5-6 dereceye düşüyor lakin gündüzleri bahar havası var. o yüzden erkenciyim

KAPTANzst beğendi.
Eski 11-04-2016, 21:48   #648
Yeni Üye

yaprak sararması

bu sene diktiğim kudret narında bu şekilde bir sararma oldu acaba neden ? bilgisi olan varsa şimdiden sağolun. sabah güneşini direk alacak şekilde konumlu yakalşık 4 günde bir sulama yapıyorum . neden sarardığını çözemedim

Eklenen Resimler

tarla kuşu, Muda ve dongyul beğendi.
Eski 12-04-2016, 12:38   #649
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pitcarlos Mesajı Göster
bu sene diktiğim kudret narında bu şekilde bir sararma oldu acaba neden ? bilgisi olan varsa şimdiden sağolun. sabah güneşini direk alacak şekilde konumlu yakalşık 4 günde bir sulama yapıyorum . neden sarardığını çözemedim
Muhtemelen ev ortamından ani olarak güneşe çıkarttınız. Ev içinde belirli bir sıcaklık ve ışık altında narin bir şekilde bitkiler büyüyor. Dış ortamda güneş altında öncelikle güneş yanıkları oluşup bir kısım yapraklarını kaybedebiliyorlar. Bocalama devresini geçirip dış ortama alıştığında yeni yapraklarını çıkarınca sıkıntınız kalmayacak.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 09:49   #650
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Muhtemelen ev ortamından ani olarak güneşe çıkarttınız. Ev içinde belirli bir sıcaklık ve ışık altında narin bir şekilde bitkiler büyüyor. Dış ortamda güneş altında öncelikle güneş yanıkları oluşup bir kısım yapraklarını kaybedebiliyorlar. Bocalama devresini geçirip dış ortama alıştığında yeni yapraklarını çıkarınca sıkıntınız kalmayacak.
çok teşekkür ederim. evet aynen dediğiniz gibi ev içinden dışarıya çıkarınca bu şekilde oldu.sağolun

Eski 31-05-2016, 22:40   #651
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2016
ben yeni katıldım konu hakkında araştırma yapıyorum bilgiler güzel teşşekürler

Hülya40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 15:00   #652
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Tohum paylaşım etkinliği yoluyla Sayın telato'dan edindiğim Kudret Narı,

Name:  Kudret Narı (Momordica charantia).jpg
Views: 1314
Size:  63.5 KB

Bitkimin gelişimini burada paylaşmıştım, meyveleri birer birer olgunlaşıyor

Hem dekoratif hem de şifalı olan bu bitkiyi edinmemi sağladığı için Sayın telato'ya teşekkür ediyorum

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 14:46   #653
Ağaçsever

şippin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2011
Dokuz sene olmuş ama ben yeni gördüm. "Omuz atarlar" değil de "Omuz verirler" olmayacak mı?

Dutlubahçe beğendi.
şippin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 15:19   #654
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Haklısınız sayın şippin, yardım edenler ya "el atarlar" ya da "omuz verirler".

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 15:23   #655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Benim kudret narım..

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 11:43   #656
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Ballı kudret narı

Benim geçen ay videolara da bakarak hazırladığım ballı kudret narının üstünde köpükler oluştu. Ara sıra kavanozu alt üst ettim, hep gölgede tuttum ama kavanozun üstüne çıkan kudret narı hala köpüklü.
Acaba bozuldu mu, kullanılmaz mı, bugün tam kırk gün oldu.
Bilgisi olanlardan bir yardım bekliyorum. Teşekkürler

yasemin67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 15:54   #657
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Pazarda kudret narı satan bir teyzeye rastladım,biraz muhabbet ettik kendisinin 6 metre balkonu olduğunu orada yetiştirmeyi denediğini,baya büyüdüğünü fakat meyvelerinin fındik kadar olduğunu daha fazla büyümediğini dolayısıyla saksıda yetişmediğini söyledi.Bende nasip olursa bu yaz yetiştireceğimi sonucu kendisiyle paylaşacağımı söyledim.Forumda saksıda yetiştirenleri görünce dahada ümitlendim doğrusu.

Pazardan aldığım kudret narını bal ile karıştırıp beklemeye aldım.Bir kaç gün sonra kapağı iyice şişmeye başladı,patlamasından korkup ağzını gevşetip tekrar sıkıca kapadım.Yaptığım doğru bir işlem mi acaba,şişdikçe havasını almalımıyım?Havasını almazsam'da patlar diye düşünüyorum.Bir ay sonra kullanmayı düşünüyorum,bu süre sonunda kudret narları dibe çökecek ya da eriyip bal'a karışacak sanırım,ilk tecrübem olacak bakalım nasıl olacak.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 18:43   #658
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Pazarda kudret narı satan bir teyzeye rastladım,biraz muhabbet ettik kendisinin 6 metre balkonu olduğunu orada yetiştirmeyi denediğini,baya büyüdüğünü fakat meyvelerinin fındik kadar olduğunu daha fazla büyümediğini dolayısıyla saksıda yetişmediğini söyledi...
Saksıda ve Antalya'nın cehennem gibi geçen bir 2016 yazında yetiştirdim. Şansım tohumunu erken ekmek oldu belki çünkü Temmuz ayı gelmeden büyük-küçük az sayıda da olsa meyve tutumu oldu. Temmuz-Ağustos aylarında yapraklarının büyük bir kısmı kavruldu bozuldu, çiçek açsa da meyve tutumu olmadı. Bitki yorulmuş da olabilir, dinlenip beslendikten sonra havalar da serinleyince tekrar meyve tutacaktı belki huyunu-suyunu bilmiyorum ama ben sıkıldım Ağustos sonu gibi kökledim...

Saksısı en az 10-15 lt olmalı ve yazın en sıcak günlerinde yarı gölgede hatta gölgede tutulmalı...

erkanbey ve telato beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2016, 09:29   #659
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Balkonda büyük saksı içerisinde yetiştirdiğim kudret narı bitkisinden 5 adet kudret narı alma imkanım oldu, bunun 4 tanesini yarım kilo bal içerisine rendeledim. 1 ay kadar oldu.Hala beklemede tadı buruk ..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2017, 15:58   #660
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
İki ay on gün oldu,balın içine kattığım kudret narları hala dibe çökmedi,artık kullanmaya başlamalımıyım,yoksa dibe çökmesini mi bekleyeceğim?Okuduğum tariflerde 2 ayda dibe çöküyor denilmişti.

kamil35 beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024