agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2013, 21:31   #601
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Merhaba,
Kudret narı Japonlar'ın en değerli sebzelerinden biriymiş. Yabancı bir belgeselde izlemiştim, henüz yeşilken toplanması gerekiyormuş, yoksa acı oluyormuş tadı. Yalnız her tarafını kullanmıyorlar, içindeki yumuşak kısmı (çekirdeklerin bulunduğu) atıyorlar. Oradaki ismi "Goya", en sevilen yemeğinin ismi ise "Chanpuru". Bu yaz deneyeceğim ben de.

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 15:33   #602
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Tohum takas şenliğinden elime geçen kudret narlarını geçen haftasonu ıslak pamuğa yatırmıştım. Çatlamaları için 1 hafta yetti. Bu gün torfla buluştular...

Diğer tohumlar, kamkat, sosyete mandalinası ve bezelye domates. Kamkat ve mandalina çekirdeklerini arkadaşımın bana verdiği meyveden edindim. Domatesler de tohum takas şenliğinden. Onlarda daha hareket yok. Bekliyorum...

Eklenen Resimler

canannuman, almira ve candem beğendi.
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 16:28   #603
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
merhaba arkadaşlar bende bugünlerde kudret narına meraksaldım. onun sayesinde de siteye üye oldum.

meşhur bir siteden kudret narı tohumu aldım pakette 5tane vardı.
klavuzunda yazdığı gibi 1 gün suda beklettim.
2-2-1 olarak plastik bardaklara ektim. 1 hafta oldu hiç haber yok narlardan.
buraya geldim ve sayın pomodoro nun tohumlara nasıl can verdiğini gördüm. keşke daha önceden siteye girip sizlere sorsaydım.
1 hafta geçti şimdiye kadar bi kıpırdanma olmayan tohumlarımdan ümidi kesmelimiyim.

son bir de sayın pomodoro nun tohum ıslatması her tohumda yapılır mı? kaç gün bekletmemiz lazım o şekilde..
saygılarımla şimdiden teşekkür ederim..

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 17:48   #604
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Sayın candem,
Hoşgeldiniz foruma

Bence sabırlı olun. 1 hafta çok uzun bir süre değil. Kağıt havlu üstünde ıslatmak da şart değil. Hatta doğru bir yöntem bile olmayabilir. Fakat daha önceki ektiğim tohumlar aradan günler geçip de çıkmayınca sizin gibi sabırsız olan ben, elimde kürdanla toprağı eşeleyip tohumlar ne durumda diye bakmaktan sıkıldığım için böyle bir yöntem geliştirdim kendimce. Ayrıca bazı tohumlar gerçekten yeşermiyor. Kağıt havluda ıslatma yöntemiyle sağlıklı sağlıksız tohumların daha rahat ayrımına varıyorum (gene kendimce).

Benim kudret narları da günışığına kavuşmak için acele etmiyorlar. 1 hafta pamukta durduktan sonra torfa almıştım onları. 10 gün geçmiş, hala topraktan başlarını göstermediler. Çok arsız bir sarmaşık olduğunu biliyorum (öyle okumuştum), ama sanırım bu ilk safha biraz ağır aksak gidecek.

candem beğendi.
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 23:59   #605
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Kudret narını ben mayısın birinde doğrudan toprağa ekerim . Ve çıkana kadar üsten nemlendiririm . Fide haline gelene kadar dış tesirlerden korurum .Etrafını emniyete alırım . Ve yaz sonuna kadar havalar soğuyana kadar meyva alırım .

O yüzden, şu anda dış koşullarda yeteri kadar ısı sağlanamadığı için geç çıkma söz konusu olabilir.

candem beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 10:42   #606
Ağaçsever

candem's Avatar

çok teşekkür ederim. sabırla beklemeye devam edeceğim.
ısı sorunum yok odamda bekletiyorum gunduz ışık alıyolar gece biraz suluyorum. pet bardakta olduğundan neminide kaybetmiyor toprak. hergün altına yanlarına bakıyorum kökü gözükür diye ama malesef üzüyolar beni yaramazlar..
inşallah arsız bir meyve olarak bizde görürüz. bol hasatlar arkadaşlar tekrar sağolun. gelişmeleride buraya yazarım eğer sürpriz yaparda yeşerirlerse hemen fotolarınıda çekerim

Eski 28-02-2013, 13:11   #607
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
çok teşekkür ederim. sabırla beklemeye devam edeceğim.
ısı sorunum yok odamda bekletiyorum gunduz ışık alıyolar gece biraz suluyorum. pet bardakta olduğundan neminide kaybetmiyor toprak. hergün altına yanlarına bakıyorum kökü gözükür diye ama malesef üzüyolar beni yaramazlar..
inşallah arsız bir meyve olarak bizde görürüz. bol hasatlar arkadaşlar tekrar sağolun. gelişmeleride buraya yazarım eğer sürpriz yaparda yeşerirlerse hemen fotolarınıda çekerim
nemlendirirken vıcık vıck olmasın . Nemlendirin yeter. Ertesi gün yüzeyde kuruma belirtileri gördükten sonra nemlendirin . Şimdilik ışığa ihtiyaç yok . Işık ilk filizler çıktıktan sonra lazım . o da direk ışık olarak değil yansıyan ışık olmalı . 20 güne kadar yolu var. Hatta daha geç çıkanlarda olabilir.
kudret narının toprağa verilme tarihi olarak mayıs 1-6 arası yaygın uygulamadır.

kUDRET NARI NORMAL FİDE HALİNE GELDİKTEN SONRA DİREK GÜNEŞE KOYMAYIN YANSIYAN IŞIK ALSIN . Zaten bunu siz bitkide gözlemleyeceksiniz. Bitki büyürken ışıktan kaçar gibi tersine uzama yapar.

Uzarken yukarıdan aşağıya, bitkinin tutunabileceği bir askı yapmalısınız. Ona tutunarak atkılar atarak tutunur. Eskiden çok bulunurdu uçurtma ipi olarak kullanılan bitkinin kolay tutunabileceği bir askı yaparsanız iyi olur. Bu kumaştan kesilecek uzun parçalarda olabilir. Bitkiyi doğru yere koymaya çalışın sonradan yerini değiştirmek pek mümkün olamayabilir. Yani şimdiden yerini hazırlayın . Filizler çıktıktan sonra 20-25 cm olunca yerine almanızda fayda var.

Bol hasatlar dilerim .

sağlıcakla kalın.

canannuman ve candem beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 15:35   #608
Ağaçsever

candem's Avatar

dediklerinizi harfiyen uygulayacağım inşallah. çok teşekkür ederim...

Eski 04-03-2013, 09:44   #609
Ağaçsever

candem's Avatar

ben dün sabredemedim artık. hiç gelişme yok diye üzülüp duruyodum ve dayanamadım bi cımbızz yardımıyıla tohuma ulaştım çıkardım bide ne göreyim çatlamış geliyo=) hemen geri gömdüm yerine=) çok mutlu oldum artık çıkması kesin oldu inşallah =)

Eski 08-03-2013, 11:20   #610
Ağaçsever

candem's Avatar

meyve verdiği günleride görürüm inşallah

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.

Düzenleyen candem : 08-03-2013 saat 16:58
Eski 09-04-2013, 13:54   #611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
arkadaşlar kabuğu sert olduğundan cimlenme geç olur.
kabuğunu aycekirdeği gibi kırıp özünü parcalamadan cıkartırsanız cimlenme daha kısa sürede olur.
hemen hemen her öz cimlenir
normal yaptığıızda hem geç cimlenir hemde ekdiğiniz her tohum cimlenemez

muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 12:32   #612
Ağaçsever

candem's Avatar

bir hafta önceki 3 kudret narım.

baya geç büyüyor..

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2013, 13:42   #613
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Ben bu sene bir tanecik fide aldım. Geçen sene meyva almayı becerememiştim. Nedeni bayağı düzensiz sulama. Yazlık yere ekmiştim. Eş dost sağolsun suladı genede ama biraz ilgi veya en azından bir bakım istiyor sanırım.
Bu arada güneşin altına dikmiştim.
Buradan okuduklarımdan bunun hata olabileceğini düşünüyorum.
Bu seneki fidemi ağaç altına (yarı bodur şeftali altına) ektim. Yer kıt olunca serbest ekimde yapamıyorum.
Birde Minik 2 metrekarelik bir gölge tarafa gelen alan var acaba direkt gün ışığını sevmiyorsa oraya eksem olurmuydu diye düşündüm. Allah nasip ederse dener tecrübe olsun diye gene buraya yazarım.
Meyvalarının görüntüsü ile rengi ile değme çiçekleri solda bırakan bir bitki benim için
Üzerinde arap harfleri var diyorlar çekirdeklerinin Allahın hikmeti hiç bu konuda bilgisi olan varmı acaba. Bana çok hikmetli bir bitki gibi geliyor.

İremsıla beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 19:33   #614
Ağaçsever

candem's Avatar

m,nyatür kudret narım sağlıklıca büyüyordu...bayram için köyüme gittim 5 günlüğüne ve ben gelesiye kadar narlarım çatlamış tohuma gitmiş. tam tohum olması için dalından koparmalımıyım yoksa biraz daha kurusun mu?

Eski 24-08-2013, 10:56   #615
Yeni Üye

hus213's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
kudret narı

Merhabalar sevgili dostlarım ben uzun süredir bir üyenizim fakat bir türlü birliktelik sağlıyamadım sizlerle,tabi bu benim büyük,büyük bir hatam peşinen hepinizden özür diliyorum.Lafı uzatmadan eksik tarafımı sizlere sundum.Şimdi ben evimde saksı içinde (kudret narı)nı yetiştirdim ve balkonumun tüm tavanını çekmiş olduğum ipe sarıldı meyve vermeye başlayınca malum sevinç tavan yaptı,yalnız gelgelelim meyveleri büyümüyor bunun nedeni nedir yardımlarınızı istirham edeceğim hepinize saygılarımı sunarım.Sevgiyle kalın.

hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 18:41   #616
Yeni Üye

hus213's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
merhabalar sevgili ağaçla.net üyeleri ben pek siteye giremiyorum çünkü pc yi fazla kullanmasını bilmiyorum bu sebeplede kurcalamak istemiyorum demiyeceğim sebebine gelince bötle şeyleri kurcalamazsam hiç bir şey öğrenemem diyerek hem sizlerle birlikte olmak hemde bir sorunumu paylaşmak istedim inşallah başarılı olabileceğim sorunum ben evimin balkonunda kudret narı yetiştirdim asma sürgünleri gibi balkonomun tavanını tamamen kapladı çok fazla meyvede verdi yalnız büyümediler.yapraklarından topladım ilk olarak taze şekilde yani yeşil olarak çay gibi kaynatıp içtim acımsı bir tadı var meyvesinin büyümeme nedeni nedir yardımcı olursanız minnettar kalacağım teşekkürler.resimlernide koymaya çalışacağım.

hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 08:07   #617
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
kudret narını yetiştiriyorum,fakat kullanılışını bilmiyorum.tohumları yenilirmi?başka neresi yenir.

onem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:13   #618
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba bircanonur,
Ben de terasta uzun bir saksıda yetiştirmeyi denedim. Meyveler biraz güdük kalıyor. Bahçeye diktiğimdeyse meyvelerin çok daha iyi bir büyüme kaydettiklerini gözlemledim. Normali de bu zaten ama bazı bitkilerden, saksıda da yeterli verim alınıyor ama kudret narı bunlardan biri değil. Gerçi bu bitki hint kökenli, yani sanırım bol yağışlı ve sıcak iklimleri sevdiğini tahmin ediyorum. Sivas'ta dışarıda yetişmeyebilir.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:19   #619
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Sayın Onem'e cevabım şöyle,
Kudret narı kurutulup ezilerek balla karıştırılabiliyor, zeytinyağına koyulup, yumuşayınca içinde ezilip karıştırılıyor. Bu iki yöntemle hazırlanmış karışımların miğde rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor. Yine bu konu başlığında taze ve çiğ olarak tükettiğini yazan arkadaşlar da var. Ben de çiğ olarak yedim. Genelde acı olduğu söylenir, ama ben öyle bir tad almadım. Kolaylıkla yenebiliyor ama muhteşem bir tadı olduğunu da söylemeyeceğim. Açıkçası ben pek iştahla yemedim. Tabi damak zevki insandan insana da değişebilir.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 17:23   #620
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Geçen sene ki yetiştirdiğim kudret narları

Name:  2012_10_03_006.jpg
Views: 1861
Size:  71.4 KB

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 22-01-2014 saat 18:39
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 09:56   #621
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Kudret narı tohumlarını bugün bahçeme dikeceğim .Nar ağacının yanına diksem ona sarılıp büyüse olurmu sizce ?

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 16:53   #622
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Arkadaşlar elinde 15-20 adet kudret narı meyvesi satmayı isteyen yetiştirici arkadaşlar varsa benimle irtibata geçebilirmi. Daha önceki yıllarda yetiştirdiğim kudret narını bu yıl yetiştiremedim ve acil mide rahatsızlığım için gerekli. Teşekkür ederim.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 19:24   #623
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Geçen yıl denk geldiğim bir kudret narından topladığım tohumları bu yıl 20 litrelik saksılara ektim ve şu an bu durumdalar. Meyveye dönüyorlar bir hafta gibi bir süredir de. Şu anda iki adet saksıda toplamda 7-8 kadar meyveye dönmüş kudret narı var. Saksıda yetiştikleri için bu meyveler ne derece beslenir, gelişir emin değilim. Bitki de bir yandan uzayıp kendini sarmaya devam ediyor.

Şunu soracağım; sizce bu aşamada bitkiyi en tepesinden kesmem, bir nevi uzamasını durdurmam, bitkinin gücünü tutan meyvelere yönlendirmek iyi olur mu? Yoksa çok güzel uzuyorsun deyip seyretmeye devam mı?

Name:  kudret.jpg
Views: 1637
Size:  38.8 KB

Name:  kud2.jpg
Views: 1679
Size:  43.0 KB

esracer ve Muda beğendi.
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 20:30   #624
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hiç dokunmayın, kendince büyüsün.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 21:08   #625
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Arkadaşlar elinde 15-20 adet kudret narı meyvesi satmayı isteyen yetiştirici arkadaşlar varsa benimle irtibata geçebilirmi. Daha önceki yıllarda yetiştirdiğim kudret narını bu yıl yetiştiremedim ve acil mide rahatsızlığım için gerekli. Teşekkür ederim.
Bu sene yoğunluktan ekim yapamadım. Keşke dün söyleseydiniz, salı pazardan tedarik ederdim. Haftaya salı bayram olduğu için pazar yok, bir sonraki haftaya kadar bulamazsanız pazardan bakabilirim.

Acil şifalar dilerim.

Eski 23-07-2014, 23:34   #626
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hiç dokunmayın, kendince büyüsün.
Aksi takdirde bitki yan dallara güçlenmeye başlıyor ve orman gibi bir alan oluşuyor. Uç alımının meyve üzerinde bir etkisi olmuyor yani.

Eski 24-07-2014, 00:12   #627
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Ne enteresan ne güzel bir bitki.. Bir o kadar faydalı. İlk defa büyük olarak görüyorum.

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2014, 21:18   #628
Yeni Üye

Er-art's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Talking

Ben de mayıs sonu gibi 1 adet tohumu küçük bir saksıya atmıştım. Zamanla ne olduğunu unuttum. Herhangi bir sarmaşık sanırken büyüdü ve meyve verdi. İlk denememde tek kökten 8 tane meyvem oldu. Sorum şu. Meyveleri mide rahatsızlığım için balla veya zeytinyağıyla karıştıracağım. Meyvelerin 3 üç tanesi dün turuncuya döndü. Bunları ne zaman toplamalıyım? Bir de hemen toplarsam tohumlar olgunlaşmış mıdır? Malum tohumlarla seneye daha çok meyve almak isterim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

akçabardak, Muda ve Milla beğendi.
Er-art Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2014, 22:19   #629
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Er-art Mesajı Göster
Ben de mayıs sonu gibi 1 adet tohumu küçük bir saksıya atmıştım. Zamanla ne olduğunu unuttum. Herhangi bir sarmaşık sanırken büyüdü ve meyve verdi. İlk denememde tek kökten 8 tane meyvem oldu. Sorum şu. Meyveleri mide rahatsızlığım için balla veya zeytinyağıyla karıştıracağım. Meyvelerin 3 üç tanesi dün turuncuya döndü. Bunları ne zaman toplamalıyım? Bir de hemen toplarsam tohumlar olgunlaşmış mıdır? Malum tohumlarla seneye daha çok meyve almak isterim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
Sayın Er-art kudret narı çok güzel görünüyor tam turuncu olanı olgunlaşmış koparabilirsiniz, her sene ben de ekerdim ama geçen sene maalesef yetiştiremedim ve tohumunu da kaybettim, keşke siz de en azından iki tanesinin tohumunu Tohum Takas Etkinliğinde paylaşsanız da bizler de nasiplensek dermişim...
ellerinize sağlık bereketi bol olsun.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 16:03   #630
Yeni Üye

Er-art's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sayın Er-art kudret narı çok güzel görünüyor tam turuncu olanı olgunlaşmış koparabilirsiniz, her sene ben de ekerdim ama geçen sene maalesef yetiştiremedim ve tohumunu da kaybettim, keşke siz de en azından iki tanesinin tohumunu Tohum Takas Etkinliğinde paylaşsanız da bizler de nasiplensek dermişim...
ellerinize sağlık bereketi bol olsun.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim sayın Akçabardak. 8 meyvenin büyüyen 3 tanesi bugün patladı. 1,5 meyve bala, 1,5 meyve zeytinyağına karıştırıp beklemeye başladım. Yalnız kalan 5 meyve, nedense artık, büyümeden 2cm kadarken sarardı. Üzerinde tohum da yok. 3 meyveden olgun 10 tane kadar tohum alabildim. Tohum takas etkinliğinde ben de paylaşmak isterdim ama 10 tohum ancak bana yeterli gibi gözüküyor. Eğer tek kök bitkim üzerinde başka meyve olur ve olgunlaşırsa söz tohumlarını size göndereceğim. Size de bereketli günler dilerim.

akçabardak beğendi.

Düzenleyen Er-art : 31-07-2014 saat 16:21
Er-art Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024