agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2011, 16:00   #541
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Parçalamayı ben elle yapıyorum metal parçalayıcıları kullanmak istemediğimden
Koyduğunuz kavanozu ara ara çalkalayarak parçacıkların erimesine yardımcı olabilirsiniz.(metalle temas ettirmeyin bence)meyveler olgunsa 3-5 günde istenilen merhem kıvamına gelir. Acil ihtiyaç varsa bir miktar gönderebilirim Geçmiş olsun.Sevgiler.(Tamamen karşılıksız)
Teşekkür ederim sayın gultar, numune olarak dün biraz denedim. Her şey yolunda gibi görünüyor. Yalnız ben zeytinyağıyla karıştırmadan acı suyunu almaya çalıştım. En son yine de rutubetliydi ama artık sona yaklaşıyoruz deyip yağla karıştırdım, güneşte bekletiyorum. Acı suyu için siz neler yapıyorsunuz?
(Teklifiniz için teşekkür ederim, almış kadar oldum. Sağlıklı günler dilerim.)

mirabel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 18:52   #542
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Ben 2 senedir zeytin yağında yapıyorum. Tahmini 250 gr. ile 500 gr. zeytinyağına 3 - 5 adet turunculaşmış kudretnarını çatalla ezip koyuyorum. Sizlerin bahsettiği acı suyu göremiyorum.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 19:07   #543
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
1 kg zeytinyağına 1 kg kudret narı,
Dibinden acı suyunu çekmeyi unutmayın sakın, sürekli karıştırınca acı suyu da karışıyor. Unutmayın bir meyvenin %95 ile %98 arası sudan oluşur. Yani 1+1 kg lık bir karışım sonucu 1 kg civarında karışımınız olacak. Nasıl tespit ettiğime gelince: karışım normal görünürken bunu ince gözenekli kağıt süzgeçte süzdüm yarısı acı su yarısı zeytinyağı çıktı. Acı suyu içmek de hiç iyi olmuyor. Sürekli içildiğinde mideye rahatsızlık veriyor.
Bunun yanında nasılsa tüketilmeyen yağdan karışım yaparım diyerek hazırlamayın gerçekten acı bir tadı var, üstüne yağınkini de eklenirse daha acı olur. Tohumların dışındaki kabuk kızardığında alınabilir sanırım, olgunluğa ulaşmış olur.
Ben çatalla ezdikten sonra süzgece bıraktım, suyu süzüldü. Ve tadı acıydı. Buradaki arkadaşlar merhemin kötü kokulu ve tadının acı oluşunu buna bağlamışlar. Bilgi paylaşımında bulunan herkese teşekkürler...

Eski 25-08-2011, 21:44   #544
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
acı suyu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirabel Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın gultar, numune olarak dün biraz denedim. Her şey yolunda gibi görünüyor. Yalnız ben zeytinyağıyla karıştırmadan acı suyunu almaya çalıştım. En son yine de rutubetliydi ama artık sona yaklaşıyoruz deyip yağla karıştırdım, güneşte bekletiyorum. Acı suyu için siz neler yapıyorsunuz?
(Teklifiniz için teşekkür ederim, almış kadar oldum. Sağlıklı günler dilerim.)
Sn. mirabel, acı suyu ile ilgili hiçbirşey yapmıyorum, faydasının suyunda, posasından daha fazla olduğunu düşünüyorum.Ve güneşe koymuyorum.
sevgiler,selamlar.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 08:05   #545
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Ne ile yaparsanız yapınız, Kullanırken mutlaka ters düz ederek karışımını sağlayın.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 09:37   #546
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Merhaba,
Ben yaklaşık 10 gün önce bahçemde yetiştirdiğim kudret narlarını ince ince doğradım ve ardından bir kavanoza koydum ve üzerini de zeytin yağı ile doldurdum. Bir iki günde bir ters düz ederek karışmasını sağladım. Ancak dün kudret narlarının tamamı zeytin yağının üzerine doğru çıkmış ve kavanozun dibinde de su birikmiş. Kavanozu açtığımda pek hoş olmayan bir koku oluştuğunu farkettim bu durum normal midir? Yoksa benim kudret narlarım bozulmuşlar mı? Tecrübeli arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.

Hayırlı bayramlar dilerim...

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 10:00   #547
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oxygene Mesajı Göster
Merhaba,
Ben yaklaşık 10 gün önce bahçemde yetiştirdiğim kudret narlarını ince ince doğradım ve ardından bir kavanoza koydum ve üzerini de zeytin yağı ile doldurdum. Bir iki günde bir ters düz ederek karışmasını sağladım. Ancak dün kudret narlarının tamamı zeytin yağının üzerine doğru çıkmış ve kavanozun dibinde de su birikmiş. Kavanozu açtığımda pek hoş olmayan bir koku oluştuğunu farkettim bu durum normal midir? Yoksa benim kudret narlarım bozulmuşlar mı? Tecrübeli arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.

Hayırlı bayramlar dilerim...
Merhaba,
pek güzel hazırlamışsınız, elinize sağlık. Dibindeki su birkaç hafta sonra kendi içinde özüşecektir,sakın o suyu alıp da atmayın,bekleyin, sabredin.
O nahoş koku da normal, çünkü kırmızı olan çekirdek kılıfları maya içerdiği için o koku da o mayanın eseri.
Hayırlı bayramlar.

canannuman beğendi.
OrganikKudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 10:10   #548
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OrganikKudret Mesajı Göster
O nahoş koku da normal, çünkü kırmızı olan çekirdek kılıfları maya içerdiği için o koku da o mayanın eseri.
Hayırlı bayramlar.
Çekirdeklerini karışıma eklemiyoruz değil mi? Kırmızı meyvesini ayıkladım ben, karışıma eklemedim. Kırmızı çekirdek kılıfı derken neyden bahsettiniz OrganikKudret? Ben bir yerde yanlış mı yaptım diye soruyorum.

Eski 31-08-2011, 12:25   #549
Ağaçsever

Alıntı:
Çekirdeklerini karışıma eklemiyoruz değil mi? Kırmızı meyvesini ayıkladım ben, karışıma eklemedim. Kırmızı çekirdek kılıfı derken neyden bahsettiniz OrganikKudret? Ben bir yerde yanlış mı yaptım diye soruyorum.
Sayın Mirabel,
şöyle izah etmeye çalışalım. Kudret narınızın yağa ya da bala girmeden önce küflenmemiş, aflotoxin üretmemiş olduğundan emin olup ve saldığı suyu atmadıktan sonra hazırlanış ve kullanılışında pek bir yanlış olmuyor ,sadece eksiklikler oluyor. Kudret narı dış kısmı(pürtüklü-önce yeşil sonra turuncu olan esas sebzenin kendisi),tohumu( mühürlü ve kahverengi olan kısım) ve kırmızı kısmı( tohumu saran kırmızı kısım yani maya)dır.
1-Sadece sebze kısmını zeytinyağa ya da bala koyabilirsiniz.
2-Sebze kısmını ve maya kısmını zeytinyağa veya bala koyabilirsiniz.
3-Tohumu dahil olmak üzere tamamını zeytinyağa veya bala koyabilirsiniz.
Tüm farklı hazırlanış biçimleri farklı hastalıklara hitab ediyor.
bu sizin tercihinize bağlı.
Hayırlı bayramlar.

Eski 31-08-2011, 14:25   #550
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Sn. OrganikKudret,

ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim ben de o kadar emek harcayarak büyüttüğüm kudret narları ziyan oldu diye endişelenmiştim. Tekrar teşekkürler...

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 15:01   #551
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OrganikKudret Mesajı Göster
Sayın Mirabel,
şöyle izah etmeye çalışalım. Kudret narınızın yağa ya da bala girmeden önce küflenmemiş, aflotoxin üretmemiş olduğundan emin olup ve saldığı suyu atmadıktan sonra hazırlanış ve kullanılışında pek bir yanlış olmuyor ,sadece eksiklikler oluyor. Kudret narı dış kısmı(pürtüklü-önce yeşil sonra turuncu olan esas sebzenin kendisi),tohumu( mühürlü ve kahverengi olan kısım) ve kırmızı kısmı( tohumu saran kırmızı kısım yani maya)dır.
1-Sadece sebze kısmını zeytinyağa ya da bala koyabilirsiniz.
2-Sebze kısmını ve maya kısmını zeytinyağa veya bala koyabilirsiniz.
3-Tohumu dahil olmak üzere tamamını zeytinyağa veya bala koyabilirsiniz.
Tüm farklı hazırlanış biçimleri farklı hastalıklara hitab ediyor.
bu sizin tercihinize bağlı.
Hayırlı bayramlar.
Hayırlı bayramlar, bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. Farklı hastalıklar demişsiniz. Nasıl yaparsak neye iyi gelir, bunu da yanıtlarsanız minettar olacağım. Ailede şeker hastası, mide problemi çekenler var. En azından onlara faydalı olacak bir karışım hazırlamak istiyorum.

Eski 31-08-2011, 17:31   #552
Ağaçsever

Alıntı:
Hayırlı bayramlar, bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. Farklı hastalıklar demişsiniz. Nasıl yaparsak neye iyi gelir, bunu da yanıtlarsanız minettar olacağım. Ailede şeker hastası, mide problemi çekenler var. En azından onlara faydalı olacak bir karışım hazırlamak istiyorum.
Sevgili Mirabel,
şeker hastaları eğer insülin ya da şeker dengeleyici ilaç kullanıyorsa kudret narı da ikinci bir ilaç fonksiyonu görecektir ki Allah korusun o takdirde hastanın şekeri çok düşüp istenmeyen durumlar görülebilir. Ayrıca en zor soru ise ne kadar ve na sıklıkta kullanmak gerektiği sorusu,.. Buna cevap verebilmek mümkün değil şu anda. Fakat kişiler deneme yanılma yöntemiyle veya çok küçük miktarlarda kullanmaya başlamak ve etkisini takip etmek koşuluyla gözlemsel sonuçlar elde ediyorlar. Bizler de bu kişilerin anlattıklarıyla söylem veriyoruz.

Eski 31-08-2011, 19:11   #553
Ağaçsever

Benim muhteşem kudret narlarım....

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2011, 22:18   #554
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Merhaba bu kudret narlarınının olgunlaştığı nereden anlaşılır.

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 01:06   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sararmaya başladığında, heralde!

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 13:45   #556
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Turuncu olup, meyvesi çatladığında iyice olgunlaşmış sayılır.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 22:06   #557
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Sitedeki kudret narıyla ilgili forum sayfalarının hepsini okudum. Dikkatimi çeken şey bunun yenebilecek bir meyve olduğunu kabul eden hiç kimsenin olmayışıydı. Sadece bir-2 kişi tadına bakmışlar.

Kudret narı elbette bir meyve. Ben sararmış veya olgunlaşıp çatlamış olanları kopardıktan sonra ilk iş olarak kaşığı elime alıp onları afiyetle yiyorum. . Sadece diğer meyvelere göre tadı biraz az. Az olmasına rağmen de çoğu meyveden daha tatlı.

Yenecek yeri çekirdeğinin dışındaki kırmızı kısım. Kabuğunu karışım yapacaksam kırmızı kısmı çekirdekleriyle beraber bir kaba aktarıp öyle yiyorum ki kaşıktan tükürük asidi kabuğa bulaşmasın. Hafif tatlımsı ve serinlik veren bir tadı var. Az tatlı olduğu için şeker hastalarının da yiyebileceğini sanıyorum. Tabi bir kerede bir meyveden daha fazlasını yen-memek kaydıyla.

Bir defada en fazla 3 meyveyi yedim bir rahatsızlık hissetmedim. Misafirlerime ikram ettiğim oldu, çocuklarım (yetişkin yaştalar) da yediler. 4-5 yaşında bir çocuk bir kaç defa yedi, 6 aylık bebek iştahla severek üçte bir kadarını yemesine rağmen görünürde bir zararı olmadı. Yani kişisel bir allerji gibi durumunuz yoksa gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.Çekirdeğin dışındaki jel kıvamındaki kırmızı kısımın yeneceğini tekrar hatırlatayım.

Ayrıca nette dolaşırken yurt dışındaki bir araştırmada kudret narının içinde şeker hastalığına iyi gelen 4 madde tespit edildiğini okudum. Belki yenebilen tatlı kısmının da hiç bir işlem görmeden iyi geldiği hastalıklar vardır. Meyve olarak da şifa olarak da faydalanmak lazım.

Meyve olarak da genellikle yerel pazarlarda bulunabiliyor. Buralar (Anamur) sıcak bölge olması sebebiyle meyvenin sararmaya başlamasıyla olgunlaşıp çatlaması 1-2 veya 3 gün içinde oluyor. Raf ömrü kısa. Serin yerde tutulursa belki biraz uzatılabilr. Onun için marketlerde yaygın olarak bulmak zor. Yetiştirenlerden sipariş verip almak ya da yetiştirmek daha uygun ve yetiştirmesi çok zevkli bir meyve, tavsiye ederim.

Ayrıca pazarlama sorunu olan bir meyveyi serada yetiştirme cesaretini gösteren OrganikKudreti de tebrik ederim.

Birsen 33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 07:19   #558
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Sn Birsen 33 kudret narının pazarlama sorunun olduğunu sanmıyorum.Zira baharat dükkanımızdaki kudret narları çok hızlı bir şekilde satılıyor. (Benzeri meyvelere göre)
Bu bitkiyi yıllar önce dedem miğde ağrılarına iyi geliyor diye tohumunu alıp yetiştirmeye başlamış yıllardan beri yetiştirmeye devam ediyoruz.

Yenme meselesine gelince tadı harika bir meyve diyemem. Ama şeker hastası olan anneannem devamlı tüketiyor. Ben ve babamda miyde rahatsızlığı var bizde yiyoruz aynı zamanda kudret narı ile beraber kalan zeytinyağı yanık ve yaralara karşı bir merhem vazifasi görüyor. Herhangı bir sorun veya yardım edilecek bir mesele olursa elimden geldiği kadar ayrdım ederim Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 22:19   #559
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Saksıda da yetişiyor ancak sanırım bahçedeki kadar iyi olmuyor. Saksımda 3 adet meyve verdi. Oldukça da büyük saksıydı ancak sonra başka meyve vermedi. Küçük saksıda olanlar hiç meyve vermedi. Resimleri şöyle

Name:  21072011.jpg
Views: 2497
Size:  49.9 KB

canannuman beğendi.
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 23:11   #560
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

Feyzon'a
Yapraklar arasındaki mesafenin fazlalığına bakınca fazla sulanmış gibi duruyor. Belki az meyve vermesi de bundandır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metetrn Mesajı Göster
Sn Birsen 33 kudret narının pazarlama sorunun olduğunu sanmıyorum.Zira baharat dükkanımızdaki kudret narları çok hızlı bir şekilde satılıyor. (Benzeri meyvelere göre)
.........
Herhangı bir sorun veya yardım edilecek bir mesele olursa elimden geldiği kadar ayrdım ederim Saygılar
Sn metetrn
Ben özellikle "taze meyve" olarak pazarlama sorununun olduğunu söylemek istemiştim.

Konuyu biraz açıklamam gerekirse; burada ticari olarak daha çok muz, çilek, patlıcan, domates, salatalık üretiliyor. Komisyoncular bunları pazarlıyor. Yaz döneminde hemen hemen muzun dışında olanları komisyoncular kabul etmiyor. Onun dışında son yıllarda üretilmeye başlanan pepino, yerkirazı veya diğer bazı tropik-suptropik bitkileri pazarlamada sanırım sorun var ki üretmeye çalışanlar az. Fazla ürün olmayınca da ticareti aksıyor. Üreticinin elinde kalanlar yerel pazarda miktar olarak artınca fiyat düşüyor. Fiyatları çok dengesiz gören diğer üreticiler de çoğu zaman yetiştirmeye cesaret edemiyorlar. Yani bunların hepsi kısır döngü halinde görünüyor.

Yardım sözün için çok teşekkür ederim. Sadece kudret narı için söyleyecek olursam ürünler elimde kalmayacak şekilde, bozulmadan, uygun fiyattan satın alma garantisi veren olursa sadece hobi olarak değil ticari olarak da yetiştirmeyi isterim. Yetiştirmek ne kadar sor ve sabır isteyen bir şey olsa da güzel; pazarlayabilmek ve emeğinin karşılığını alabilmek daha da güzel. Saygılar.

Esenlikler dilerim.

Eski 29-09-2011, 09:32   #561
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba,
Ben de geçen gün tazesinin tadına biraz da korkarak baktım. Ama hiç de düşündüğüm gibi acı olmadığını gördüm ve şaşırdım. Bu kadar "acı" denilerek tanıtıldığı için beklentim bu yöndeydi doğrusu. Yalnız pek tat da alamadım. Yani saman gibiydi diyebilirim. Ancak kendi yetiştirdiğim ürünü tattım. Fotoğraftakilere göre biraz daha küçüktü, yarı yarıya diyebilirim. Rengi tamamen turuncuya dönmüştü. Böyle bir tada sahip meyvenin içinden nasıl acı su çıktığını anlayamadım doğrusu. Bulabilirsem dışarıdan bir tane satın alıp deneyeceğim.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 22:26   #562
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

İçindeki kırmızı kısmı acı değil zaten. O kısım yeniyor. Dışındaki sarı kabuğu acı, ilaç olarak hazırlanan kısım da bu kabuk. Yiyebilirseniz tazeyken de bu kabuktan yiyebilirsiniz fakat gerçekten çok acı.

sevdam beğendi.
Eski 16-10-2011, 21:15   #563
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Bir kaç tane tohum çimlendirmeme rağmen bu yılın tek hasadı

Name:  100_3259.jpg
Views: 1882
Size:  25.2 KB

Name:  100_3261.jpg
Views: 2067
Size:  45.4 KB

canannuman beğendi.
CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 20:05   #564
Yeni Üye

BYHAMZA41's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2012
bunu denemek isityorum ben de bir şeker hastası olarak madem faydası var bulup ekecem bajkalım

BYHAMZA41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 22:42   #565
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Kudret narı ve kabak fideleri yarın toprakla buluşacaklar.

Eklenen Resimler

agozce, gultar ve mrduran beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 21:14   #566
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
nisan ayından bu yana ektigim kudret narları bayagı uzadı fakat birçok çiçek açmasına meyve vermesine ragmen çiçekler kısa sürede dökülüyor meyve verenler ise nohut büyüklüğüne varmadan yeşilken sararıp kuruyup gidiyor nedeni hakkında bilgi verecek arkadaşlar varmı acaba fırsat bulursam ilerde resimde ekleyebilirim

saygılar.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 22:26   #567
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Kudret narı bu yılın ilk meyvesini verdi. Bu bitkiye hastayım(!) rengi, şekli,
yapraklarının biçimi olağanüstü şık ve zarif.

Eklenen Resimler

kallium, Fatih, selis ve 3 kişi beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 22:49   #568
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Bende de ortalama olarak 150 200 tane kadar minik minik meyveler var 3-5 tane de sararmaya yakın olanlar var her sene gibi bir kısmı taze bir kısmı buzluğa atılıp tüketilicek

loveforlife beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 10:49   #569
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Biz de geçen ay dikmiştik fakat tohumların bazıları boş oluyor ve filizlenmiyor...11 tohumdan 5 tanesi filizlendi...şimdi de bir kaç çiçeği var inşallah meyve de verir...

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2012, 04:55   #570
Yeni Üye

Dinamo's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Ben Endonezya/Jakarta da yasiyorum ve bizim guzelim vatanimizda olan boyle ozel bitkileri burada bulmak neredeyse imkansiz. Benim ince bagirsagimda ulser var uzun zaman nexium 40mg kullandim ama az fayda etti. Kudret narinin bu ulseri yok edip tamamen heliko bakterisinden de kurtaracagina dair yazilar okudum ve suan ciddi ciddi kudret narini burada basil bulabilecegimi dusunuyorum. Tropikal iklim oldugu icin bazi sebze, meyve ve bitlikeri ekemiyorsunuz iste sorunda bu, Amazon da bitter melon olarak gecen bu guzelim meyveyi nasil elde ederim burada acaba??

mrduran beğendi.
Dinamo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024