agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2009, 19:49   #301
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben bu bitkiyi tek yılık diye biliyorum..Maşallah sizinki çok yıllık.. Öyleyse bitkiyi sökmeden seneyede meyva alma ihtimali var..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 20:24   #302
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar.bunlar da bendekiler

Eklenen Resimler

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 23:12   #303
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Ben bu bitkiyi tek yılık diye biliyorum..Maşallah sizinki çok yıllık.. Öyleyse bitkiyi sökmeden seneyede meyva alma ihtimali var..
çok yıllık değil bu bitki havalar soğumadı İZmirde kasıma kdar sağlam kaln var bildiğim kadarıyla ama havalar nasıl gider bilmem.
seneye tarla kenarına ekeceğim.
toptancılık yaparız

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 23:21   #304
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Sn kelebek 3434 size kudret narı temini konusunda yardımcı olabilirim.
selamlar.Evet demek isterdim fakat bu sene için zannederim geç kaldık talep az oluyor bendekiler şimdilik yetiyor. Saklama konusunu halledebilirsek zaman içinde talep olabilir. Mesela derin dondurucuda saklanabilirmi? denemek lazım

Eski 26-09-2009, 15:42   #305
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Arkadaşlar kudret narının zeytinyağı ile yapılan karışım buzdolabındamı yoksa güneş ışının altındamı bekletiliyor.

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 21:23   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Zeytin yağıyla muamele edilen kudret narı bozulmaz.ister gölgede ister güneşte...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 21:42   #307
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Selamlar. Kudret narı bence balla daha iyi olur . sebebi, zeytinyağı güneşte bozulur tadı acılaşır buzdolabında durması gerekir.Balı da direk ışık altında tutmamalısınız değişime uğrar, yani balla gölgede bekletirseniz zannederim vitamin değerini korumuş olursunuz.

Eski 26-09-2009, 22:22   #308
Ağaç Dostu

Wink

Sn Neco siz kudret narını kendi üzerinizde **** bir yakınınızda kullandınız mı?
Ben bu bitkiyi 20 yıldır hem kendi üzerimde denedim hemde yakınlarım kullandı.
Mesela pencere kenarında bir kavanoz içinde yıllarca zeytinyağında beklemiş kudret narını ayağında iltihaplı yaraya uygulayan ablamın yarasının çok kısa bir süre içinde iltihabının kuyuyup yarasının iyileştiğini kendi gözlerimle gördüm.

Eski 26-09-2009, 22:32   #309
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Selamlar. evet kremini yapıp traştan sonra kullanıyorum deri yenileyici özelliği var kırışıklıkları önler deri yaşlanmasını geciktirir.)))))) ve böylece sağlıklı ve yakışıklı bir cilde sahip olursunuz .))))gene bozuk atacaklar bana.))) sen bu bilgileri niye yazıyorsun diye.

Eski 26-09-2009, 23:16   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Nasıl yapıyorsunuz kremini ?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 21:33   #311
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
hocam kremi bilmiyorum ama herhalde koyu kıvamlı yapılana krem diyolardır.

ama bu tahminle hareket etmeyin.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 19:15   #312
Ağaç Dostu

Merhaba

İsmet bey çok bilmişlik yapmak istemiyorum ama bu mevsimde iyi kalite kudret narı meyvesi bulamazsınız.Mayıs ayında fidesi dikildiğinden bu tarihlerde kalitesi iyice düşüyor ve kasım ayındada kurumaya başlıyor.

Eski 07-10-2009, 19:38   #313
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Nasıl yapıyorsunuz kremini ?
Selamlar. kullanış amacına bağlı olarak karışım değişiyor cilt beslemesi için gliserin ve talk pudrası karıştırıp kıvamı koyulaştırın. kokuyu yok etmek için 1 cc gül yağı karıştırın. İyi günlerde kullanın. yaralarda ve kesiklerde saf olarak kullanabilirsiniz.

Eski 07-10-2009, 20:27   #314
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neconeco Mesajı Göster
Selamlar. kullanış amacına bağlı olarak karışım değişiyor cilt beslemesi için gliserin ve talk pudrası karıştırıp kıvamı koyulaştırın. kokuyu yok etmek için 1 cc gül yağı karıştırın. İyi günlerde kullanın. yaralarda ve kesiklerde saf olarak kullanabilirsiniz.
karışımın beli bir oranı varmı. bende 2 kök var kremi yapmak isterim. kudret narı kuru mu, taze mi olacak.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 07:28   #315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
İsmet bey çok bilmişlik yapmak istemiyorum ama bu mevsimde iyi kalite kudret narı meyvesi bulamazsınız.Mayıs ayında fidesi dikildiğinden bu tarihlerde kalitesi iyice düşüyor ve kasım ayındada kurumaya başlıyor.
Olduğu kadarına da razıyım.
İlginize teşekkürler.

ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 15:19   #316
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Teyzem 62 yaşında ve uzun yıllardan beri gastrit hastası. Bu yıl bir adet portakal rengine dönmüş ve bir ucundan iyice açılmış kudret narını bir kavanoza koydu. Üzerinede zeytin yağı ekledi. Gölge ve serin bir yerde 40 gün bekletti ve sonrada tüketmeye başladı.
1. lezetti berbat az önce tattım. Yanında bal olamdan teyzem kattiyen yutamadı.
2. kavanozu bitirmesine rağmen rahatsızlığında herhangi bir değişme olmadı.
Merak ettik acaba bizmi bir yerde hata yaptık , bir bilene danışalım dedik.
Lezzet konusana geri dönersek evet bir ilaçtan illaki lezzetli olacak diye bir şey yok ama yutulamıyacak kadar aşırı dercede acı (bitter).

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 07:35   #317
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz Mesajı Göster
Teyzem 62 yaşında ve uzun yıllardan beri gastrit hastası. Bu yıl bir adet portakal rengine dönmüş ve bir ucundan iyice açılmış kudret narını bir kavanoza koydu. Üzerinede zeytin yağı ekledi. Gölge ve serin bir yerde 40 gün bekletti ve sonrada tüketmeye başladı.
1. lezetti berbat az önce tattım. Yanında bal olamdan teyzem kattiyen yutamadı.
2. kavanozu bitirmesine rağmen rahatsızlığında herhangi bir değişme olmadı.
Merak ettik acaba bizmi bir yerde hata yaptık , bir bilene danışalım dedik.
Lezzet konusana geri dönersek evet bir ilaçtan illaki lezzetli olacak diye bir şey yok ama yutulamıyacak kadar aşırı dercede acı (bitter).
40 gün az gibi görünüyor. Bizim kavanozdakiler 1 yıldır eriyemedi, ayrıca 1 kg zeytinyağına 1 kg kudret narı olarak karışması gerekebilir, bunun yanında kavanozun dibine kudret narınıın saldığı su birikiyor bunu bir pipet veya serum hortumu ile almanız gerekiyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 13:17   #318
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
ben kudret narını ektim çok güzel gelişti bir sürümeyve verdi peşi peşine ama tadı hiç yok sadece görüntüsü güzel mevvesi saramaya başlayınca uc kısımdan yarılmaya başılıyor ve tamamen açılıyor
şahsen ben hiç sevmedim hepsini koparıp attım meyveyi olgunlaştığında almadığınız zaman sineklere üreme yeri oluyorlar

Eklenen Resimler

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 18:17   #319
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
sayın kürşat
Bir yıl sonra acılığı gidiyormu acaba,
yoksa etkisimi ancak bir yılda çıkıyor.
Teyzem acı suyunuda tüketti.

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 21:47   #320
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Selamlar. desenize yazık olmuş burda millet sıra bekliyor sararınca öylece yiyebilirsiniz çok ta acı değil. Dahası yapraklarını çay gibi demleyip içebilirsiniz.

Eski 20-11-2009, 00:41   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2009
yanık ve yara izleri

Eski yara ve yanıkların izlerini gidermek isterseniz zeytinyağı ile sarı kantaronu karıştırıp 20 gün bekletin.Yağ kırmızı renge dönüştüğünde kullanıma hazır hale gelmiştir.Eski yanık ve yara izlerini yok eden harika bir karışım bizzat denedim tavsiye ederim

xetics Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 16:31   #322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neconeco Mesajı Göster
Selamlar. desenize yazık olmuş burda millet sıra bekliyor sararınca öylece yiyebilirsiniz çok ta acı değil. Dahası yapraklarını çay gibi demleyip içebilirsiniz.
Yeşil yaprakları mı? yoksa kurutulmuş yapraklarımı , bilgi verirseniz sevinirim.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 16:56   #323
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Geçen sezon yetiştirdiğim kudret narı meyvelerinin tamamını zeytinyağı içerisinde bekletmiştim. Yaklaşık 7 aydır balkonda güneş altında bekledi. 25 gün önce oldukça yaşlı bir tanıdığıma kullanması için vermiştim. Şikayeti sabah uyandığında midesinde ekşime ve yanma oluyormuş. 2 gündür yana yakıla beni aramış, devamı var mı diye) Dünya ilaç kullanmasına rağmen midesindeki şikayeti geçmemiş. Ta ki bizim macunu kullanana dek. Bu yıl da kudret narını ekmek farz oldu artık.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 20:40   #324
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanik2009 Mesajı Göster
Yeşil yaprakları mı? yoksa kurutulmuş yapraklarımı , bilgi verirseniz sevinirim.
Selamlar. Yeşil yaprakları da kullanabilirsiniz Ancak besin değeri veyvasından daha düşük. Şeker hastalığı olanlar kullanım dozu hakında bilgi almaları iyi olur.
Bakınız www.salonbitkileri.com

Eski 18-03-2010, 17:24   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2010
rahim ağzında yara için kudret narını kullanabilir miyim?

merhaba. bende rahim ağzında yara var 8 aydır doktora gidip duruyorum ama geçmiyor.. kudret narının merhem halinin bana iyi gelebileceğini duydum ama doğru mu bilmiyorum. Eğer gerçekten doğruysa bana kullanım şeklini, nerden temin edebileceğimi ve fiyatını yazabilir misiniz? yardımcı olursanız çok sevinirim çok kötü durumdayım çünkü. Hastalığımın ilerleyip daha da ciddileşmesinden korkuyorum. Teşekkür ederim şimdiden

melisaaygör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 17:44   #326
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sevgili melisa aygor !
Biz, iş yerinde yaralar için zeytinyağında erittiğimiz merhemi kullanıyoruz.
Çok yakıcıdır. Doktora danışmadan lütfen kullanmayınız. Yara için çok değişik merhemler var. Sarı sabır da fayda veriyor. Yine de bir bilene danışalım. Selamlar.

Düzenleyen Sevilay : 18-03-2010 saat 21:44
kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 22:28   #327
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sevgili arkadaşlar. ?
bitkilerden ev ortamında yapılan merhem gibi ilaçları çok dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. haricen kullanmak belki ama, her yaraya kullanmak daha
kötü sonuçlar doğurabilir.

bir örnek; gerçi vereceğim örnek farklı bir bitki ama alınması gereken tedbir aynı
ADAMOTU; bu bitki patates köklü bıçakla hafif kazındığında merhem gibi genelde ekzamalarda kullanılır.

bu otu verdiğim kişi belki iyi eder diye ekzama haricinde, açık yaraya kullandığından yakıcı olduğundan hem korkunç ızdırap çekmiş, hemde yaranın daha da kötüleşmesine vesile olmuştu.

onun için kullanılacak merhemin kullanılan bölgelerde dahili ve harici kullanım farkı olduğundan dikkat etmek gerekir.

kudret narından yapılacak karışım belki mideye iyi gelebilir. yapılacak olan merhemi dikkatli kullanmakta fayda var.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 14:35   #328
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisaaygör Mesajı Göster
merhaba. bende rahim ağzında yara var 8 aydır doktora gidip duruyorum ama geçmiyor.. kudret narının merhem halinin bana iyi gelebileceğini duydum ama doğru mu bilmiyorum. Eğer gerçekten doğruysa bana kullanım şeklini, nerden temin edebileceğimi ve fiyatını yazabilir misiniz? yardımcı olursanız çok sevinirim çok kötü durumdayım çünkü. Hastalığımın ilerleyip daha da ciddileşmesinden korkuyorum. Teşekkür ederim şimdiden
Önce geçmiş olsun diyelim.

Kudret narı yaraları iyileştirici özelliğe sahip, harici yaraları, çıbanları, dahilde de mide ülseri gibi yaralarda etkileyici deneyimler anlatılıyor.
Ancak, sizin için bir kere uygulama zorluğu var, göremeyeceğiniz bir yere nasıl süreceksiniz(mide ülseri için içiliyor)
İkinci olarak bahsettiğiniz konu hanımların çoğu için geçerli, tedavi de ediliyor, bence siz doktorunuzu değiştirmeyi deneyin.

Allah şifa versin.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 16:49   #329
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Balıkçı'ya katılmamak mümkün değil.

Ortamın florasını yani doğal dokusunu değiştirirseniz daha büyük dert alabilirsiniz başınıza.

Bu uygulama çok hijyen olmayabilir ve rahim içi florasının doktor önerisi hariç, hiçbir şeyle kesinlikle değiştirilmemesi gerekir.

8 ayda hiç bir ilerleme sağlayamamış olması bana, doktorun acaba uzman bir hekim mi, işinin ehli mi diye düşünmeme neden oldu.

Bence harici yaralarda kullanmakta fayda var.

Sayın Jineop daha ayrıntılı açıklama yapabilir belki uzman olarak.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 18:18   #330
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisaaygör Mesajı Göster
Selamlar.Öncelikle, geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Böyle durumlar için sakladığım jel haline getirilmiş bir miktar var elimde parası hiç mühim değil yeterki size yararı olsun.Arzu ederseniz bir miktar gönderebilirim.

(( Ancak konu hassas doktor tavsiyesi almanızı dilerim,fakat onuda yapmışsınız. ))
İllada denemek istiyorsanız Adresinizi yazın kargoyla göndereyim. Acil şifalar temennisiyle.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024