agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2006, 10:40   #1
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Safran (Crocus sativus)

bu bitkinin üretimi hakkında bilgi arıyorum. biraz bilgi buldum ancak yeterli olduğunu sanmıyorum

Safran Ülkemizde çok eskiden beri yetiştirilen önemli ilaç, baharat ve boya bitkisidir. Osmanlılar zamanında safran üretimini 8-10 tona çıktığı kayd edilmektedir. Safranbolu,İstanbul, Tokat, İzmir, Adana ve Şanlıurfa civarlarında yetiştirilen safran bu gün sadece Safranbolu Davut obası köyünde çok dar bir alanda(3-4 dak) yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Safran (Crocus Sativus) soğanlı bir bitkidir. Soğan çapları 2-4 cm kadardır. Soğanlar küremsi ve hafif basık olup ağ şeklinde kabuklarla sarılmıştır. Yaprakları dar buğdaygil yaprağına benzer, yapraklar çiçeklenme zamanında veya çiçeklenmeden sonra görülür. Eylül, Ekim aylarında açan çiçekler, açık viole rengindedir. Çiçeğin içindeki erkek organları sapları beyaz tepesi sarı renklidir. Dişi organ üç parçalı olarak uzayan portakal sarısı renginde olup, bitkinin faydalanılan kısmı bu kısımdır.

Safran baharat, boya maddesi, ilaç ve kozmetik sanayi ile halk hekimliğinde kullanıldığı söylenmektedir. Safranbolu da tüketim daha çok aşure ve zerde yapımında ve lokum imalatın da kullanılmaktadır. Safran yetiştiriciliğinde oldukça fazla insan gücüne ihtiyaç vardır. Soğan dikilmeden önce çok iyi bir toprak hazırlığı ister. Derin sürümden sonra 3-4 kez ikileme ister. Soğanlar 30-40 cm sıra arası çizilere, 20 cm derinliğe dikilir. En iyi gübreleme yanlış ahır gübresiyle(soğanları örtecek kadar) örtülür ve yiye toprakla kapatılır. Dikim Ağustos 20 – Eylül 10 arasında yapılır. Dikildiği yılın 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arası çiçeklenmeye başlar. İlk yıl çiçek verimi önemsizdir. 2.yıl dekardan 0.75 – 1 kg kadar ürün alınır. 3. Yıl verim 1 – 1.5 kg kadardır.4 yıl dekardan 1 kg kadar daha ürün alabilmektedir. 4. Yıl sonunda Haziran – Temmuz aylarında soğanlar sökülerek başka bir alana 4 yıl için tekrar dikilir. Soğan üretimi için dikilen soğan miktarının 2 katı kadar soğan elde edilir.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2006, 10:55   #2
meyve sineği

drosophila's Avatar

4 yıldan sonra toprağı verimsizleştirdiğine dair bazı şeyler duydum. neden 4 yıl sonunda sökülmesi gerekiyor acaba. bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

Eski 23-05-2006, 18:17   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
drosophila bak burada safran üretimine ilişkin çok faydalı bilgiler bulacaksın.
Sevgiler.

KOCAELİ İLİ KOŞULLARINDA SAFRAN (Crocus sativus L.) YETİŞTİRİCİLİĞİNDE YETİŞME YERİ VE KORM ÇAPI’NIN VERİM VE ERKENCİLİK ÜZERİNE ETKİSİ

ksantip beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2006, 17:53   #4
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
drosophila safran hakkında detaylı bilgi elimde kitap olarak var. Size onu tavsiye edebilirim. Gazi Üniversitesi Kastamonu Orman Fakültesinde araştırma ve ticari amaçlı yetiştirilmekte. Prof.Dr.Vurdu, Yrd. Doç. Dr. Kerim Güney hocalarımızın yazmış olduğu SAFRAN kırmızı altın adlı kitabında tüm bilgiler mevcut. üniversitelerin kütüphanelerinden temin edebilirsin.
http://www.ugurer.com/icindekiler/s5540.asp

inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2006, 19:35   #5
meyve sineği

drosophila's Avatar

merhaba inci gül. yardımcı olduğun için teşekkür ederim. çok değerli bir bitki olduğunu öğrendim. bu yüzden araştırıyorum. safranın en ilginç yanı ise "kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarı renge boyayabilmesi özelliği".

Eski 28-05-2006, 00:54   #6
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
*** drosophila ödevlerimden dolayı size daha geniş bir bilgi veremedim arkadaşlarımın araştırma konusu ve benim yakından ilgilendiğim bir bitki.kendi araştırmam olmadığı için güvenilir bir kaynak belirtemediğim için elimdeki kaynaklarıda göndermek istemiyorum.

piyasada safran ismi altında (bilhassa aktarlarda) başka bitkiler satışa sunulmakta. gerçek safranı anımlamamız da çok zor. ancak botanikciler ve araştırmalar sonucunda anlaşılmakta. safranın fotoğrafını internetten incelemişsinizdir.

safran adı altında değişik her türden bitki mevcut geneli ise güz çiğdemleri. size kendi yetiştirmiş olduğumuz fotoğrafı benim fotoğraflarımın içinde safran adı altında var.

inceler isen içinde 3 adet olan stigması var değerli olan kısmı bu stigmaları. piyasada bizlere sunulan safranların tamamı aspir bitkisinden elde edilen yaprak veya benzeri maddeler. biz tüketiciler en basit bitki tanımlamayı fiyatından bilebiliriz. eğer gıramı 10,100ytl gibi bir fiyat ile satıyorlarise bu bitki hakkında bir düşünmemiz gerekir.

Tam olarak bu bitki hakkında ne gibi bir bilgi istediğinizi ve ne yönde kullanacağınızı belirtirseniz size daha fazla yardımcı olmak isterim.
Altınla eş değer olmasının sebebi çok yönlü bir bitki tam anlamıyla bir tıba bitkisi
(tıbbi bir bitki, boya bitkisi, aroma yönüyle en pahalı baharat bitkisi)

inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2006, 01:25   #7
meyve sineği

drosophila's Avatar

bilgiler için teşekkür ederim. benimkisi daha çok merak. etraftan birkaç bilgi duymuştum. çok pahalı olduğu için insanların ilgisini hemen çekiyor. bana sordular ben de foruma sordum. vay be çok kıymetli diye herkes bunu yetiştirelim zengin olalım diye düşünüyor. ama anladığım kadarıyla bakımı hayli zahmetli. şimdilik bu bilgiler bile bana yetti gibi. merak ettiğim diğer hususlar olursa tekrar size başvurabilirim. ödevlerinizde başarılar.

Eski 02-06-2006, 00:18   #8
meyve sineği

drosophila's Avatar

4. Yıl sonunda Haziran – Temmuz aylarında soğanlar sökülerek başka bir alana 4 yıl için tekrar dikilir.

ben bunu anlayamadım. neden başka bir alana ekiliyor. verdiğiniz bilgileri okudum ancak bununla ilgili birşeye rastlamadım **** gözden kaçırdım.

Eski 04-09-2006, 23:36   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2006
safran

arkadaslar safran bıtkısının zararlısı ıle mucadele yontemı bugun hala bulununamamiş.uretımın dusmesının sebebı buda olabılır.paylasmak ıstedım.

o_zgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2006, 15:09   #10
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Galeri: 1
Deneme amaçlı olarak temin ettiğim bu değerli bitkinin fotoğrafı...

Bir aksilik olmazsa edindiğim bilgilere göre kasım ayı ortasına kadar çiçek açması lazım. Tam mevsimi olduğu için şanslı sayılırım. Satın aldığım yere sordum bana baharda çiçek açar dediler. Oysa topiğin başında da belirtildiği gibi bu bitki iklime bağlı olarak Kasım gibi çiçekleniyor.

İnsan böylesine değerli bir çiçeği görmek için sabırsızlanıyor. Şimdi geçmez 1 aylık zaman...

Bana saksı küçük gibi geldi ama değiştirmeye de korkuyorum. Malum tam çiçek mevsimi. Sonra kök gelişimi yapayım derken çiçek açmaktan vazgeçebilir...

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2006, 14:17   #11
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Galeri: 1
Bir de çiçeğinin resmini koyalım. Topikde şu ana kadar resmi konmamış.

Öğrendiğim kadarısı ile bazı çiğdemler safranla karıştırılıyormuş. Her ne kadar da safrana benzeseler, geçek safran değillermiş. Yeni bilgiler öğrendikçe eklemeler yaparım...

Ayazkızı beğendi.
TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 14:14   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn MEMET (17 NOLU FORUMCU) Safran bitkisinin (yemekte kullandığımız safran) aslı bu bitkidir. Ve safranın elde edildiği kısım da bu pistüllerdir. Mor kısmından elde edilmez. Bu nedenle gerçek safran çiçeğini diğerlerinden ortadaki kırmızı pistüller vasıtasıyla ayırırız.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 15:43   #13
Yeni Üye

liquidambar-'s Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2006
zeytin burnunda tıbbı bitkiler bahçesi var 2005 yılında açıldı 400'ü aşkın tıbbı bitki var ancak satışa sunulmuyor sanırım sadece genç arkadaşları bilgilendirme eğitme ve bilimsel araştırmalar yapılıyordu ancak size aradığınız safranı bulmaya yardımcı olabilirler dergideki adresi vermek isterim araştırabilirsiniz burdan http://www.merkezefendi.org/
Zeytinburnu Belediyesi'nin her yıl Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği’nin katkılarıyla düzenlediği Geleneksel Tıp Festivali'nin sekizincisi, 1 - 10 Haziran 2007 tarihleri arasındadır.

liquidambar- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 16:31   #14
Yeni Üye

liquidambar-'s Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2006
Unhappy safrana yeni bilgiler

safran diyince kafamda bir şimşek çaktı ve ben bunu bir dergide okumuştum dedim e-mecmua ya üye olanlar için http://www.emecmua.com/DergiRead.aspx?DID=46&SayID=445 bakabilirler ama üyeliğiniz yoksa ben size tek tek yazıyım

çiğdemle renk ve görünüşleri bakımından karıştırılan bu bitkiyi ayırt etmek için erkek organlarını saymak gerekir safranda 3 çiğdemde 6 adet erkek organ bulunurmuş .

süsengiller ailesinden olup safran sadece mor çiçekli bitkinin dişi organlarından elde ediliyormuş.ülkemizde 32 türü ve beyaz sarı mavi pembe mor renklerde bulunuyormuş.soğan halde alıp(bir paket soğan 5.50 ytl) ağustos - eylül ayında dikilebilir güneşli bolgelere dikilmeli ve bol sulanmalı

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
liquidambar- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 19:29   #15
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Orjinal safran resmi

Name:  safran.jpg
Views: 11512
Size:  28.9 KB

Ayazkızı beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 13:11   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2009
arkadaşlar safran yetiştiriciliğini herkes yapabilir ben istanbulda oturuyorum ve safran yetiştiriyorum hemde saksıda ayrıca safranboluluyum

bazı arkadaşlar neden 3-4 sende sökülmesi lazım diyorlar yetiştiricisi olarak somut delillere dayanıyorum ki tohumu ektiğiniz zaman 3 sene boyunca yerinden oynatmayacaksınız topraktan yani.3 sene sonunda sizin 1 ektiğiniz tohum 3 oluveriyor

kastamonuya gittiğinizdeki şu an hasat zamanının sonuna yaklaşıyoruz her yerde bulabilirsiniz safranbolu merkezde safran dükkanı vardır orda safran çayları safran sabunu kolonyası ki safranın kokusuda bir başkadır ve en önemlisi safranın tohumunu bulabilirsiniz bildiğim kadarıyla bir tohumu 5 tl idi ama karabükte köylere sorarsanız daha ucuza ve kalitelisine sahip olabilirsiniz ama ben bulamam gezmem okadar derseniz safranboluya gitmeniz yeterli olucak

bu arada kırmızı dalı çok kıymetlidir bir dalını pilava atın ozaman o pilavın tadına doyum olmaz ayva tatlısında kullanın çayın içine yapraklarıda dahil olmak üzere atın çok şifalıdır

billur1985 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2009, 13:01   #17
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Neresini nerede kullanacağımı bilmiyorum ama mesajları okuyacağım.
Sayın hocam100'den gelen safranlarım ilk çiçeği ile "Merhaba" dedi

Name:  100_1507.jpg
Views: 8309
Size:  43.1 KB

Ayazkızı beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 13:29   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
Gerçekten muhteşem sn;maki01,güle güle büyütün. Nasıl ürettiniz?,bakımı çok zormu, bilgi verirseniz sevinirim.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 20:22   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Arkadaşlar bunun beyazından burada olabildiğince var, safran olduğunu bilmiyordum...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 19:33   #20
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Benim dikmekte geciktiğim safranlarım kendi kendilerine yuvalarından çıkıp gözlerini açıp merhaba dünya demişler bile Beni çok utandırdılar

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 21:33   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Öznur ne kadar sevimli görünüyor ,bende safran yetiştirmek istiyorum,soganını nasıl bulabilirim?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 15:51   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Safran Bitkisi Yetiştiriciligi Hakkında Yardımlarınızı Bekliyorum..

Arkadaşlar iyi günler dilerim forumu 2 3 aydır takip ediyorum safran bitkisinin çok kıymetli oldugunu ogrendim bu bitki hakkında sizlerle bilgi paylaşmak isterim yetistirenler varmı nasıl yetişir gibi şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

thunder_bird_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 23:08   #23
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Safran yumrularından bir arkadaşım 5 adet verdi ve saksıda yetiştirmeye çalışıyorum. 4 yıl önce bir diğer arkadaşım köyde yetiştirmeye çalıştı,ilgisizlikten otların arasında kayboldu gittiler.Benim 5 yumrudan 2 si filiz verdi.2 yıl yerinde kalacak.Merakla bekliyorum.Arkadaşım bayağı yumru dikti,yetiştiriciliği ticari anlamda düşünüyor.İzliyorum,bekleyip sonucunu göreceğim.

Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 17:49   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Ben yıllar önce bahçeye üç adet safran soğanı dikmiştim. Çoğaldıkça çoğalıyorlar özel bir ilgi ve bakım gerektirmiyor. Baharat olarak kullandığımız safranı bahçeden topluyoruz Safranın kıymeti üretim zorluğundan değil toplama zorluğundan kaynaklanıyor. Her çiçekten tek tek saftanları toplamak baya zaman ve işçilik gerektiriyor.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 21:59   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
arkadaşlar antalyada yaşıyorum,evimiz bahçeli bahçede bizim bahçede asma agaçları falan var.evin bahçesinde safran üretmeyi düşünüyorum. akdenizde safran bitkisi diksek olurmu? yani verim alabilirmiyiz?

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 14:39   #26
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
arkadaşlar antalyada yaşıyorum,evimiz bahçeli bahçede bizim bahçede asma agaçları falan var.evin bahçesinde safran üretmeyi düşünüyorum. akdenizde safran bitkisi diksek olurmu? yani verim alabilirmiyiz?
bence denemekte fayda var. bir zamanlar izmir de bile yetiştirildiğini bir yerlerde okumuştum. normalde % 60-65 nem isteyen bir bitki olmasına rağmen, ankarada bile saksıda sorunsuzca yaşıyorlar. zor bir bitki değil. bence antalyada da yaşar.

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 00:56   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
bence denemekte fayda var. bir zamanlar izmir de bile yetiştirildiğini bir yerlerde okumuştum. normalde % 60-65 nem isteyen bir bitki olmasına rağmen, ankarada bile saksıda sorunsuzca yaşıyorlar. zor bir bitki değil. bence antalyada da yaşar.
Sayın Torkulu,

Kuzenim safranboludan 5-6 sogan getirdi. Ankara'da bunlari saksida yetistirmek istiyorum. Alırken sonbaharda dikeceksiniz demisler, acaba simdi dikebilirmiyim, ne dersiniz? Yoksa sonbahari beklemelimiyim. Birde 20 cm ara demisler cok degilmi? Fotograflardan gordugum kadariyla izdusumu cok yayılan bir bitki degil...

elTURco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 00:19   #28
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
sn elturco
dikimi yaz sonu gibi yapın. o zamana kadar kuru , serin ve karanlık bir yerde tutun. soğanlar saksıda ise orada da kalabilir. ancak anladığım henüz dikilmemiş , o yüzden bekleyin derim.
dikim aralığı olarak bence de fazla , ben 5 cm aralıkla dikmiştim. tarlaya dikerken 8-10 tanesini bir arada dikiyorlar. şayet bahçeye dikecekseniz ve yıllarca orada kalır diyorsanız bir mahsuru yok tabi. saksıya dikecekseniz , saksınızın çapına bağlı....

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 18:49   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
re: Safran (Crocus sativus)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
sn elturco
dikimi yaz sonu gibi yapın. o zamana kadar kuru , serin ve karanlık bir yerde tutun. soğanlar saksıda ise orada da kalabilir. ancak anladığım henüz dikilmemiş , o yüzden bekleyin derim.
dikim aralığı olarak bence de fazla , ben 5 cm aralıkla dikmiştim. tarlaya dikerken 8-10 tanesini bir arada dikiyorlar. şayet bahçeye dikecekseniz ve yıllarca orada kalır diyorsanız bir mahsuru yok tabi. saksıya dikecekseniz , saksınızın çapına bağlı....
Tesekkurler sayin torkulu,

Sanirim elimdekileri bende bir arada bahceye diksem iyi olacak. Yerleri belli olmus olur kazaya ugramazlar.

elTURco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 15:38   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2013
Mutlu Günler,
Yılda birden fazla Safran hasadı almak istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim?
Aklımda 2-3 ayda bir safran ekimini yenilemek var ancak sizce bu nasıl bir sonuç verir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Pera Artia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024