agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni205Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2011, 16:37   #271
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Bana da bu kekiği dağ kekiği diye sattılar, doğru mu acaba? 15 gündür benimle, ilk geldiğinde üstü mor çiçek doluydu, şimdi çiçekler geçiyor, umarım kurumuyordur.

Eklenen Resimler

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 08:05   #272
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bu bitkinin kekik olduğunu düşünüyorum. sadece saksıda fazlaca hormonlu büyüdüğü için dallanıp çevreye saçılmış. mor çiçeklidir genelde kekik türleri, askerde kağızmanda o mor çiçeklerin üstünde yat-kalk yaptırıyorlardı, sıcakta o yoğun koku insanı bayıltacak gibi oluyordu.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 10:22   #273
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Bu bitkinin kekik olduğunu düşünüyorum. sadece saksıda fazlaca hormonlu büyüdüğü için dallanıp çevreye saçılmış. mor çiçeklidir genelde kekik türleri, askerde kağızmanda o mor çiçeklerin üstünde yat-kalk yaptırıyorlardı, sıcakta o yoğun koku insanı bayıltacak gibi oluyordu.
Sn. aydoner size de nostalji yaptırdım yani. Herhalde her kekik görünce aklınıza o yoğun koku geliyor.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 11:27   #274
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ne olduğunu bilmeden ektiğim tohumlardan kekik çıktı ama nasıl bir kekik olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Name:  02062011(005).jpg
Views: 2869
Size:  43.6 KB

justice beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 11:30   #275
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 3
Bir zamanlar bize yurtdışından gelen kekik tohumu bitkilerine benziyor. Böyle bir kekik türü vardı evet. Salatası güzel olur. Çok şanslısınız.

justice beğendi.
mirabel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 08:59   #276
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Sevgili Forum Arkadaşlarım. Tohumları saksılara ektiğinizde (ki çoğunlumuz buna mecburuz!) evin birazda güneş ışığı nimetinden mahrum ortamında bol sulayarak elde ettiğimiz bitkilerin formları ancak böyle olacaktır. Günebakan; her ne kadar pencere kenarında da olsa bitkiniz az güneşle yetinmeye çalışan biraz fazlaca tohumla bir saksıda bu görüntü son derece normal. İçinden bazılarını çekerek dışarı dikmenizi öneririm. Ama yoğun güneşe çıkar çıkmaz yanmasın aman dikkat!
Otsu kekik türü sanırım. yıl boyu salatanıza hoş bir aroma katabilirsiniz.

Eski 08-06-2011, 20:14   #277
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Teşekkür ederim sayın Aydoner önerinize uyacağım

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 13:57   #278
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
bende tohumdan üreteyim dedim ama kış meysimiydi ince ince cıktılar sonra hepsi yan yattı öldü gariplerim. başkada kekik dikmedim.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 22:18   #279
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Alıntı:
Sevgili Forum Arkadaşlarım. Tohumları saksılara ektiğinizde (ki çoğunlumuz buna mecburuz!) evin birazda güneş ışığı nimetinden mahrum ortamında bol sulayarak elde ettiğimiz bitkilerin formları ancak böyle olacaktır. Günebakan; her ne kadar pencere kenarında da olsa bitkiniz az güneşle yetinmeye çalışan biraz fazlaca tohumla bir saksıda bu görüntü son derece normal. İçinden bazılarını çekerek dışarı dikmenizi öneririm. Ama yoğun güneşe çıkar çıkmaz yanmasın aman dikkat!
Otsu kekik türü sanırım. yıl boyu salatanıza hoş bir aroma katabilirsiniz.
Yayladağda üretilen kekikle zahter arıyor bulamıyorum fide tohum alacagım bir adres varmı acaba. çok makbule geçecek saygılar

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 11:40   #280
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odogal Mesajı Göster
Yayladağda üretilen kekikle zahter arıyor bulamıyorum fide tohum alacagım bir adres varmı acaba. çok makbule geçecek saygılar
Memnuniyetle size istediğiniz fideleri gönderebilirim. Kargo ücretini ödediğiz takdirde benim gönderdikten 2 gün sonra elinizde olur. Tohum aldım ben 20 gr civarında, yüzlerce çıkacakta eken lazım. Günlerim birbirini kovalıyor, tohumlar toprağı bekliyor!

Eski 04-07-2011, 08:37   #281
Ağaçsever

Alıntı:
Memnuniyetle size istediğiniz fideleri gönderebilirim. Kargo ücretini ödediğiz takdirde benim gönderdikten 2 gün sonra elinizde olur. Tohum aldım ben 20 gr civarında, yüzlerce çıkacakta eken lazım. Günlerim birbirini kovalıyor, tohumlar toprağı bekliyor!
mesajınızı yeni farkettim çok memnun kalırırım.

size özel mesaj gönderiyorum teşekkürler.

Eski 23-12-2011, 22:27   #282
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Kekik soğuğa dayanıklıdır bu yüzden son bahar ve kış aylarında bahçeye atıldığında veya sakısıya dikilip balkona konduğunda ilk baharla birlikte kuvvetli bol çiçekli fideleriniz olur tavsiye ederim arkadaşlar...

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 23:32   #283
Yeni Üye

isam's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2011
SAYIN ZEYTİNCİ; Hatay yöresine ait gerçek kekik yani zahter çeşididir
kocaelide oturyorum ve iskenderun hataylı olarak şimdi o elinizdeki kökün bende olması için neler vermezdim
hasretim diyebilirim.
Saygılarımla

isam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 23:34   #284
Yeni Üye

isam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytinci Mesajı Göster
bu kekiğin çeşidini bilen var mı?
süper görünüyor hatay zahterim
çok şanslısınız zaytinci bey
onun değerini bilin lütfen

Eski 28-12-2011, 23:43   #285
Yeni Üye

isam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
tohumdan üretilen, 50 cm kadar yükseklikte odunsu dalları olan kekik 6 ay kadar önce dikildi.

baharda poşette alınıp büyütülen bodur yoğun çiçekli kekikler. üstü arı ve diger böceklerle (allerjisi olanlar dikkat etmeli) dolu.

merhabalar dağ kekiği bulmak adına araştırdığım nette size sitenize rastladım. üstteki resim dağ kekiği yani zahter hatay bölgesinde yetişir . Tohumdan elde ettiğinizi söylüyorsunuz. Acaba tohumunu nerden buldunuz markası nedir ve nerde oturyorsunuz" sorumun sonuncusu iklimden dolyıdır" yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum
teşekkürler

Eski 28-12-2011, 23:59   #286
Yeni Üye

isam's Avatar

Alıntı:
memnuniyetle size istediğiniz fideleri gönderebilirim. Kargo ücretini ödediğiz takdirde benim gönderdikten 2 gün sonra elinizde olur. Tohum aldım ben 20 gr civarında, yüzlerce çıkacakta eken lazım. Günlerim birbirini kovalıyor, tohumlar toprağı bekliyor!
sayın aydoner bey acaba bende sizden fide alabilirmiyim. Gerçekten yayladağı zahterimi yoksa üstte reamini verdiğiniz izmir kekiğimi cavaplarsanız çok sevinirim
saygılarımla

Eski 29-12-2011, 14:57   #287
Ağaçsever

Kekik Tohumu Arzuman Tohum

zahter kekik.

Eski 10-03-2012, 20:59   #288
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
arkadaşlar siteden bir dostum bana zahter ve kekik tohumu gönderdi şimdi bunları ekicem yardımlarınıza ihtiyacım var ..

resimlerde fideleri çalı gibi toplu halde görüyorum tohumları tek tek ayrı fide poşetlerine ekersem bu şekilde çok şekilde dallanıp budaklanıp çalı haline gelirlermi yoksa 8-10 tohumu bir arada ekmemmi gerekiyor böyle çalı haline gelmesi için.

tohumları ekmek için önerilerinizi bekliycem yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 21:29   #289
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odogal Mesajı Göster
Bu zahter değil sadece kekiktir. Zahter tohumları normal kekiklerin tohumlarına göre oldukça büyüktür.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 09:10   #290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Selamlar herkese. Dün akşam makarnaya sos yaparken Kaz Dağlarından köylü teyzeden aldığım kekikten de ilave ettim. Bu kekik ufalanmamış halde ama dal olarakta değil. Mor çiçekleri kurumuş içinde harika bir görüntü sunuyor. Çiçekleri elimle ufaladım ve içinden tohumlar çıktı. Bu tohumları ekmem halinde kekik yetiştirebilir miyim? Cahilce soruyorum kusura bakmayın
Bir de tane sumak almıştım. Ufalanmamış halde. Bunların içinde de çekirdekleri duruyor. Bunlar da ekilebilir mi?
Eğer ekilebilirlerse talep edenlere göderebilirim.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:55   #291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Tohumdan kekik yetiştirdim ve saksıya almak niyetinde iken, bir kısmını bugün bahçeye dikmeye karar verdim. Henüz küçükler, umarım tutarlar. Ama kekik güneşi sever diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Güneş alan bir yere diktim zira.

Tutarlarsa ve yerlerini severlerse yer örtücü özelliğinden faydalanabiliyor muyum, görmek istiyorum.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 11:31   #292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Ben geçen sene Niğde'deki bahçeme doğada yetişen kekiklerden bir öbeği toprağıyla beraber kaldırarak transfer etmiştim. Tohumlarını bahçeye döktüler. Bu sene umarım bahçemde yetişecekler. Bahçede yetiştirildiğinde her sene tohum bıraktıkları için hiç kekiksiz kalmıyorsunuz.

arapsabunu beğendi.
Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 19:22   #293
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
sn dryad ufaladığınız kekiklerin çiçekli kısmından çıkan tohum kabuğu olabilir,kabuğun içinden toplu iğne başı büyüklüğünde gerçek tohum varsa tohumdan kekik çimlendirebilirsiniz...

dryad beğendi.
Gokkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 18:57   #294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Yer örtücü olabilir mi diyerek toprağa ektiğim kekiklerin bir kısmı ise hala saksıda. Bunları yine daha büyük bir saksıya şaşırtıp, orada mı büyütmem yerinde olur, yoksa toprağı mı sever?

Biliyorum ki yer örtücü kekikler başka türde, benim tohumdan elde ettiğim bu kekik ise sanırım thymus vulgaris veya english thyme olmalı, elimde ikisinin tohumları vardı çünkü. Fotoğrafta fesleğenlerim de yer almakta. Anlaşılabileceği gibi, soldaki iki küçük saksıda kalanlar son kekiklerim.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 21:19   #295
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Yer örtücü olabilir mi diyerek toprağa ektiğim kekiklerin bir kısmı ise hala saksıda. Bunları yine daha büyük bir saksıya şaşırtıp, orada mı büyütmem yerinde olur, yoksa toprağı mı sever?

Biliyorum ki yer örtücü kekikler başka türde, benim tohumdan elde ettiğim bu kekik ise sanırım thymus vulgaris veya english thyme olmalı, elimde ikisinin tohumları vardı çünkü. Fotoğrafta fesleğenlerim de yer almakta. Anlaşılabileceği gibi, soldaki iki küçük saksıda kalanlar son kekiklerim.
Benim kekikler uzun bir saksıda terasta duruyolar susuzluğa dayanıklılar. Kış aylarını karların altında geçirdiler. Dallarından kırıp kırıp nereye diktiysem tuttular. Küçük yapraklı dağ kekiği sanırım benimkiler. Geçenlerde eminönü çiçek pazarında limoni kekik gördüm kokusu çok güzeldi. Satıcıdan küçük bir dal aldım. Şuanda gayet iyi tutarsa fotografını çekerim.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 12:50   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
http://www.zengardentr.com/gumus-yap...g,PR-2051.html Kekik fidesi
Ben bu kekikten aldım çok mini yapraklı, tadıta nasıl diyeyim bilemiyorum elimdeki diğer kekikten gerçekten farklı daha limonumsu gibimi farklı bir lezzeti var ama güzel. Minicik kırıp tepesinden ektiydim hemen tuttuydu ancak evin içine aldıydım bir sebepten saksımı ev içini mi sevmedi bilemiyorum suyu mu fazla oldu gitti o tutan parça.
Bahçeye ektiğim edepsizin tekiymiş meğerse coşmuştu son gördüğümde. Demekki çabuk tutuyor ama dışarı seviyor. Ama çok hoş görüntüsü var herkeze tavsiye ederim. Belki bonzaisi bile olur bunun dibi ağaçlaşırsa. İncelemek lazım o açıdanda. Veya minyatür bahçedede kullanılabilir yani yapraklar çok minik sevimli pıtır pıtır yeşil beyaz. Çiçeğini görmedim bilmiyorum nasipse çiçeklenirse paylaşırım buradan resmini.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 17:35   #297
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Tam zamanında ve doğru yere soruyorum galiba bu sefer sorumu. Dün limon kekiği denilen bir şeyin tadına baktım canannuman, dediğiniz gibi güzel farklı bir lezzeti var tam limonlu kekik gibi
Fidenin sahibi yenip yenmediğini bilmiyorum diyince sizlere sormak istedim. (Dün tadına bakmak için çok küçük 2-3 yaprak yedim hala yaşıyorum ama bu zararlı olup olmadığını göstermez herhalde)
Bahsettiğimiz kekik türünün çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmesinde bir sorun var mıdır acaba, yoksa bu kekiği en kısa zamanda edinip yeni lezzetlerde denemek isterim

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 18:36   #298
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Revnak,

Latincesi Thymus x citriodorus olan limoni kekik ve varyetelerinin yaprak, çiçek tepeleri, bütün bitki ve yağı şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yağı diğer kekik yağlarına göre daha az tahriş edicidir; astım ve diğer solunum şikayetlerinde aromaterapik uygulamalarda özellikle çocuklarda kullanılır.

Kekik bitkisini toplanma ve yağ çıkarma zamanı çiçeklenme başladığı zamandır. Büyüme dönemi boyunca infüzyon için o yılın sürgünleri toplanıp; taze ve kurutularak kullanılabilir.

Kaynak:Encyclopedia of Herbs & Their Uses (RHS)

Halil Önen ve Revnak beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 19:01   #299
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
İlginize teşekkürler sayın Üzüm.
O zaman yeni lezzetlere yelken açabiliriz limoni kekik ile=))

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 11:25   #300
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Geçenlerde bu kekiği seradan aldım.

Fakat sulamasını mı ayarlayamadım ya da toprağından mı bilemiyorum; şu anda kuruyor malesef.

Daha önce hiç kekik yetiştirmedim, kendi hâline bıraktım.

Kuruduktan sonra kullanırım.

Name:  Balkon (7).jpg
Views: 5121
Size:  58.5 KB

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024